Příběh moderního RD v Omicích | 10 kWp fotovoltaika + 41 kWh úložiště | Electro Dad # 430

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 24. 12. 2022
  • Dalibor Veverka nám povypráví příběh jejich moderního rodinného domu pro setkávání přátel a generací v Omicích u Brna. Dům pro budoucnost s 10 kWp fotovoltaiky, elektromobilem a 41 kWh úložištěm (z recyklovaných elektromobilních akumulátorů) navštívil Jan Staněk již potřetí. Tentokrát nám jeho majitel shrne první zkušenosti s provozem a energetikou domu, včetně aktivního obchodování s elektřinou na spotových cenách.
    #ElectroDad #elektromobil #fotovoltaika
    🔋 Chci inspirovat milion lidí k přechodu na elektromobil a čistou energii.
    Prosím 🙏 podpořte moji nezávislou tvorbu:
    - jako Patron: / electrodad
    - jako člen / podporovatel CZcams kanálu / @electrodad
    - či darem přes korunový účet: 2401894390 / 2010
    👉 Proč točím videa o radosti z elektromobilů a čisté energie: www.electrodad.cz/proc/
    📊 Více k ekologii elektromobilů: www.electrodad.cz/neekologick...
    🎬 Video stříhal Matěj Vobořil www.matejvoboril.cz/
    📸 O můj Instagram / electrodad_cz pečuje Noodi: noodi.cz/
  • Věda a technologie

Komentáře • 161

  • @katysramkova
    @katysramkova Před rokem +33

    Díky za detailní pohled do útrob inteligentního domu s FVE. Nicméně tu návratnost jsem se moc nedozvěděla, majitel ji cudně zahalil do přínosu v komfortu. Dále mi ve výpočtu ztrát/zisků úplně chybí započtení opotřebení baterie a ztrát při ukládání a opětovném čerpání energie do/z ní. Při cenách baterií si nemyslím, že je prostě možné říct "juchů nakoupili jsme do baterie ráno za X a prodali z ní večer za Y a vydělali Y-X". Dále vůbec nebyly zmíněny náklady na opravy. Máme inteligentní dům 15 let a za tu dobu odešlo už dost prvků (a to nemáme rekuperační obludu). Kamarád jí má a už po 10ti letech musel měnit jednotku za desítky tisíc. Celkově si pořád nějak nejsem jistá, že to celé dlouhodobě ekonomicky a uživatelsky vychází. Dům, který pro to, aby se v něm dalo bydlet, vyžaduje 4 místnosti s hromadou zařízení a elektroniky od čtyřech dodavatelů, ve mě moc jistoty nevzbuzuje.

    • @minduton
      @minduton Před rokem +4

      Je to pilotní projekt, defacto předmět několika vysokoškolských a průmyslových zkoumání. Dosažení ekonomické návratnosti tudíž nebylo cílem.

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před rokem

      děkuji za názor, Katy, tento dům je skutečně jistou laboratoří testování technologií a jejich synergii - nepochybně "chytré" domy po deseti letech mohou trpět "hloupými" neduhy se zastarávajícím hardwarem i softwarem

    • @minduton
      @minduton Před rokem +10

      Ještě filozofická vsuvka. Komfort nevykazuje obvykle ekonomickou návratnost. Komfort je čistě o nákladech, je to jako mít škodovku za 300 tisíc a BMW za 1,5 mil. Kč. Obojí vás doveze z bodu A do bodu B, škodovka vykazuje dokonce obvykle i nižší provozní náklady. To jest nemá ekonomickou podstatu jít do BMW (oproti Škodovce nevykazuje volba BMW ekonomickou návratnost) - přesto ho lidi kupují.

    • @halopartiska2
      @halopartiska2 Před rokem +8

      @@minduton este by som s dovolenim doplnil, ze dom vo videu nie je len o komforte, ale aj o zdravi. Riesenie svetla, riesenie cerstveho vzduchu/vlhkosti, to su nie len komfortne faktory, ale aj faktory ovplyvnujuce dlhodobe zdravie.
      Bohuzial, ludia si z jednej negativnej skusenosti (pani spomina rekuperacnu obludu), zoberu len to zle a nezohladnia prinosy. Sam mam rekuperaciu a nemozem na nu dopustit.
      Ani jej pripadna nakladnejsia oprava by nezmenila moj nazor, pretoze mi to daleko viac vyvazi kvalitny zivot.
      Presne ako s tym bmw, do ktoreho ludom nevadi dat nemale peniaze, ale v dome kde travia ovela viac casu z nejakeho dovodu pocitaju kazdu kacku.

    • @Hobbittak
      @Hobbittak Před rokem +4

      @@minduton přesně tak. Komfort a kvalita života, zdraví nelze spočítat na peníze.
      Říkám to často. Návratnost neexistuje, je jen alibismus pro něco co si nechci koupit.
      Návratnost je pouze výmluva proč si nechci koupit FVE, nebo elektromobil, nebo pasivní dům s rekuperací.
      Ano jedno nemá žádnou návratnost. Samotná koupě auta, domu je nenávratná investice. Ty peníze už nikdy neuvidíte.
      Jediné o čem se dá mluvit je jaký komfort chcete mít. Tedy přesně to jestli chcete BMW, nebo Škodovku. Se Škodovkou ušetříte mnoho peněz, ale s BMW máte komfort a zdraví.
      Stejně to platí o domech a o všem ostatním.
      A samozřejmě platí i to , že když člověk na málo peněz musí slevit že svého komfortu a musí si koupit něco levnější než BMW... A o tom to je.
      Návratnost je jen alibismus.

  • @TomH519
    @TomH519 Před rokem +36

    Moderní dům by zcela jistě neměl mít řešené vytápění a ohřev TUV pomocí přímotopných systémů, pokud si tuto energii nedokáže sám vyrobit. Zde zcela zásadně chybí tepelné čerpadlo. Spotřeby domu jsou proto na dnešní dobu velké.( z mého pohledu dokonce obrovské)
    Využívání domácího úložiště pro nákup a následný prodej elektřiny bude z dlouhodobého hlediska spíše prodělečné, protože bude muset konkurovat velkým firemním instalacím. A tam bude vždy uložená a dodaná kwh vycházet levněji.
    Já jsem šel cestou omezení spotřeby domu na vytápění a ohřev TUV(100m2 a 4lidé), takže dnes mám 10,8kwp FV, 14,4kwh LIFEPO4 a tepelné čerpadlo.Jiný zdroj energie-topení nemám. Od května mám na elektroměru natočeno pouze 652kwh. Roční spotřebu bych měl bezproblémů udržet do 1,5MWh. Např. dnes 25.12.2022 je venku polojasno, takže dnes ze sítě nepotřebuji ani jednu kwh. Tohle je dle mě moderní dům, který nespotřebuje moc energie.

    • @romancechak7044
      @romancechak7044 Před rokem +4

      Souhlasím s Vámi. Jsem na tom podobně jako Vy, cca 12 let starý pasivní dům - cca 90m2, 2 osoby pracující z domu (čili neustále doma, vaření, kancelář...). Podíval jsem se na spotřebu od května a já mám natočeno cca 1,1MWh. Celoroční spotřebu s přispěním 5,4kWhp FVE budu mít kolem 3 MWh, přetoky do sítě cca 2,5MWh. Z této celoroční spotřeby mi cca 1 MWh tvoří elektrická sauna, která jede v podstatě ze sítě.
      Co se týče topení, tak máme akumulační zásobník ohřívaný fototermikou a elektroohřevem. Od letošního podzimu máme klimatizační jednotku, kterou dokážu ohřívat či chladit vzduch ve vzduchotechnice (čili jednoduché TČ vzduch-vzduch). Žádný krb či jiný zdroj tepla.

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před rokem

      děkuji pěkně za názor a vlastní příklady

    • @halopartiska2
      @halopartiska2 Před rokem +3

      Dovolim si oponovat. Sam mam TC, zem/voda, ale ako to v zivote byva, nie je to jedina spravna cesta.
      Znamy ma topne kabely a 1,4tonove finske kamna NunnaUnni. Uz dve zimy topne kabely nepouzil a ide len kamnami a tepelne zisky a nepocituje ziaden tepelny diskomfort, prave naopak.
      Takze neberte dogmaticky, ze len TC je zazrak a ine nemoze ekonomicky a komfortne fungovat, ale skuste si rozsirit obzory.
      Na Poznamka na zaver, ten znamy nevyuzivanie kabelov nerobi kvoli setreniu, ale pretoze sa v dome citi prijemne len s vramci topenia kamnami.

    • @romancechak7044
      @romancechak7044 Před rokem +6

      ​@@halopartiska2 Správná cesta je mít tak dobře izolovaný dům, že se ani to teplené čerpadlo nevyplatí nainstalovat. U nového domu toho lze relativně snadno dosáhnout a není to žádná raketová věda. Je škoda, že si to spousta lidí neuvědomuje a staví domy stejné jako před 20 lety - z hlediska energetické náročnosti splní v projektu normu a ve skutečnosti postaví stavbu, která by tu normu ani nesplnila. U rekonstrukcí je to složité, protože většinou už nezměníte dispozici, nedoplníte izolaci do podlahy, neodstraníte některé tepelné mosty - takže tady se tomu tepelnému čerpadlu nevyhnete.
      Od roku 2027 bude pod systém emisních povolenek zahrnuto i vytápění budov a motorová doprava. Co to znamená?
      Cena benzínu a nafty podle prvotních propočtů vzroste o cca 5Kč/l. Toto bude další hřebíček do rakve spalovacích vozů. Je to také způsob, jak si vláda bude vybírat peníze z nižšího výběru spotřební daně z paliv.
      U vytápění budou emisní povolenky (pravděpodobně) zahrnuty do suroviny (u plynu, peletek, dálkového vytápění) - takže podobně jako u benzínu a nafty vzroste cena těchto paliv. U dřeva to půjde zahrnout těžko, takže si myslím že to bude formou nějakého paušálu podle typu kotle na dřevo. Jiný "paušál" bude mít kotel o výkonu 20kW připojený na otopnou soustavu (zde to bude pravděpodobně i podle emisní třídy kotle) a jinou budou mít krbová kamna v obýváku. Ale pravděpodobně se bude jednat o jistou formu "daně z kotle". Stejně jako u těch paliv do automobilů, toto bude prodražovat provoz systémů vytápění u kterých dochází ke spalování a tudíž emisím CO2.
      Oslím můstkem se vracím zpět - nejrozumnější je v rámci stavby RD počítat s VODNÍM podlahovým vytápěním a technickou místností do které se vejde akumulační zásobník. Už při stavbě počítat s (budoucí) instalací TČ a připravit si na to prostupy. Peníze raději vrazit do vzduchotechniky s rekuperací než do komína.
      Proč podlahové topení - ze všech systémů potřebuje nejnižší teplotu topné vody a tuto vodu můžete ohřát více způsoby.
      Proč vodní - voda slouží jen pro přenos tepla, zdroj tepla může být měněn dle aktuálních potřeb.
      Elektřina jako zdroj vytápění má být použita jen v krajním případě. Jedná se o moc "chytrou" energii na to, aby jste ji v poměru 1:1 měnili za teplo. Umožní Vám v tepleném čerpadle vyrobit toho tepla cca 4x více.
      Oproti tomu teplo je "hloupá" energie, ze které nevyrobíte elektřinu. Čím nižší teplotu potřebujete pro vytápění, tím se Vám nabízí více způsobů její přípravy - od fototermických systémů přes tepelné čerpadlo až po elektrickou spirálu kterou vyrobíte nejteplejší vodu, ale zase s nízkou účinností. Fotovoltaika umožní vyrobit hodně teplou vodu, ale bohužel jí nevyrobí dostatek v zimním období.
      Co se týče odolnosti systému oproti výpadku proudu, tak zaizolovaný dům Vám bude chládnout pomaleji (my máme v zimě pokles o cca 1 stupeň za 24h). Pár dní tak není problém přečkat, ze začátku to bude na jeden svetr, časem i ten druhý. Jako zálohu máme kamna na biolíh, kterými jsem schopen držet teplotu v celém domě i v zimním období.

    • @TomH519
      @TomH519 Před rokem

      @@halopartiska2 To ale není oponování. Jen potvrzuješ mé slova. Tvůj známý topí dřevem, tedy nevyužívá elektřinu pro přímé topení.

  • @vladimirkubicek948
    @vladimirkubicek948 Před rokem +8

    Pěkné video, pro nadšence technologií. Uvažoval jsem o podobném konceptu, ale zavrhnul jsem. Vše mít snímáno, regulováno, vyhodnocováno se zdá fajn, ale pak s provozem přichází noční můry. Pokud si PLC nenaprogramujete sám (bude vás to po 15 letech ještě stále bavit?), jste rukojmí dodavatele technologie. Známá má obdobný dům, kde je automatizace dotažena na úroveň Silicon Valley. Její přítel (jeho to bavilo, vše si navrhnul sám) odešel a veškeré firmy, elektrikáři odmítli s tím cokoliv dělat. Moje zkušenost s pasivním domečkem, jednoduchá rekuperace od Lossnay. Na letní měsíce předkokenní žauzie. Dochlazování interieru mám navrženo (zatím nespuštěno) dochlazování z venkovní nádrže dešťové vody (42 m3). Ty otevřené prostory v obýváku vypadají super, ale první 2 zimy ukážou, zda je to ono. Zásobníková nádrž v pokoji, v patře? Velká odvaha......až to poteče, nebo bude potřeba něco vyměnit. Beru jako hobby, utratit neskutečné peníze za technologie, kdy návratnost se vám dle mého, za vašeho života nevrátí. Ale to je osud průkopníků.....nad jichž činy ostatní kroutí hlavou :)

  • @janchrt6695
    @janchrt6695 Před 3 měsíci +1

    Velmi poučné a názorně ukázaný způsob využití energie tak aby to bylo co nejefektivnější 👍🤔😉 diky 🤝

  • @jaroslavpolko6775
    @jaroslavpolko6775 Před rokem +17

    Zaujímalo by ma, či si aj niekto iný okrem mňa všimol, že pán ma v super modernom ekonomicky efektívnom a určite aj ekologickom 😀 dome v lete v spálni na prízemí teplotu 26,9 stupňov a hore v tej pracovni myslím 29,7... pokiaľ som to presne odcital. Čo sa tyka množstva tých pekných grafov s nákladmi na elektrinu celé je to postavené na vode, pretože pokiaľ sa v tomto dome nebude kúriť výlučne iba elektrinou ale v neznámom pomere aj tou haldou dreva čo je ponad celý dom, tak sú tie čísla o elektrine úplne bezpredmetne..Vo všetkých tých pekných grafoch totiž chýbala jedna nepatrna položka ako náklad na kúrenie - DREVO!!!

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před rokem +1

      odhad množství energie na vytápění dřevem by měl být součástí energetické bilance domu, souhlas

    • @Martin-ch5vv
      @Martin-ch5vv Před rokem +2

      Taky jsem si všimnul těch teplot. Ona těm teplotám moc nepomáhá ani ta střecha bez přesahů. Dům přecpaný technikou a přitom by dost věcí šlo i bez ní. Člověk má dojem, že tam prostě nacpali úplně vše co na trhu našli. By mě zajímalo na kolik ta sranda přišla. A ještě barák velký jak "prase" a pracovna a ložnice jedna místnost.

  • @jankudla7320
    @jankudla7320 Před rokem +2

    Díky Jane.Pěkné video a vůbec chválím nápad něco takového realizovat a prozkoumávat. Teď jsou průkopníci velmi potřeba,ať se energetika decentralizuje. Čas ukáže jestli takové domy jsou správná cesta. Otázkou je, jak upgradovat a optimalizovat ty starší domy, co už stojí..Líbí se mi ty nákupy a prodeje energií na spotu, optimalizace vlastní spotřeby... Takových videí určitě více.

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před rokem +1

      Děkuji za podporu, Jane,
      Elektrický bojler, elektrické topení (tepelné čerpadlo), fotovoltaika s akumulací, a elektromobil budou mít i v klasických rodinných domech velkou roli v agregované flexibilní moderní energetice.
      Bude více videí :)

  • @vaclavplachta6539
    @vaclavplachta6539 Před rokem +8

    Skvělé poučné video. I když chápu že jde zatím jen o výzkumný projekt, zajímaly by mne náklady na provoz takového domu za celý rok! Přesto si myslím, že takhle nějak bude vypadat budoucnost bydlení!

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před rokem +7

      o ekonomice provozu tohoto domu by mělo během roku 2023 vzniknout samostatné video

  • @borcany7
    @borcany7 Před rokem +10

    Pekne video. Nechápal som to množstvo dreva na dvore, ale keď pan povedal ze ma elektrické rohoze tak to je jasne. Elektrorohoze sú fajn na montáž, ale človek do buducna nevie vymeniť zdroj energie. Ak by pan nechcel kurit drevom tak ho ceny energií dobehnu. Podľa mňa najlacnejšia varianta s možnosťou flexibility do buducna je teplovodna podlahovka s elektro kotlom. Ale ideal začať hneď s tc alebo plynom.

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před rokem +2

      rozumí, v našem RD jsme v roce 2003 šli do nízkoteplotního podlahového vytápění a snadno jsme tak přešli před necelými dvěma lety k tepelnému čerpadlu

    • @jsafandayt
      @jsafandayt Před rokem

      Taky to nechápu. Narve do baráku spoustu hadic pro vzduchotechnika ale dát do podlahy trubky místo kabelu už je asi moc velký problém.

  • @matyfulda
    @matyfulda Před 2 měsíci

    Moc se mi to libý krásné udělané příroda řešení ...i když chodím do práce prakticky nonstop ...nepatří to sem ale přemýšlím nad tím jestli si můžu zatopit jestli na to bude ....jsi nestěžuju ...jen ty co by fotovoltaiku potřebovali si ji nemohou dovolit ....

  • @bololo2000
    @bololo2000 Před rokem +1

    veľmi pekný moderný projekt a prostredie, pán z fachu si určite splnil svoj sen

  • @janvanik8945
    @janvanik8945 Před rokem +6

    Pěkné video. Pěkný dům. Jen tam vidím spoustu budoucího elektrošrotu. Nebylo by lepší, mít levnou elektřinu ze sítě, než budovat takové předražené neekologické řešení hospodaření s energiemi? Umělé zdražování energií, aby se vyplatili takové vyfikundace, je jenom nenažranost států a korporátů a nemá s ekologií nic společného.

    • @minduton
      @minduton Před rokem

      Ano, taky si myslím, že je to v rozporu s aktuálně platným filozofickým i konzumním přístupem. 30-40 let zpátky si lidi toho hodně obstarávali a zařizovali sami. Měli doma slepice, na zahradě zeleninu, někteří i to prase atp. To už se dnes nenosí, protože se to prostě nevyplatí takto v malém dělat. Všechny tyhle věci se postupně prostě zkoncentrovaly "někde", kde se to dá do mrtě a na kost zoptimalizovat, zvelkokapacitnit a stáhnout měrné náklady na naprosté minimum. Ani gumy u auta už si doma lidi neměněj. A taky není proč. V pneuservisu maj zvedáky, utahováky a nikdo si něco takového nebude pořizovat domů jen proto aby ušetřil za rok dvakrát 6 stovák, a ještě bez grifu, jak to správně dělat. Pečou si snad lidi doma sami chleba nebo šijou sami boty, aby ušetřili? Tak proč by si měl probůh pořizovat za každou cenu elektrárnu? Aby riskoval, že se mu to během pár let vys* střídač nebo něco jiného a celá návratnost půjde do prd*? Tedy nemyslím si, že zrovna u elektřiny by to nabralo opačný trend (=diverzifikovat, decentralizovat). Opačný trend by byl pravděpodobný jen tehdy, pokud by něco vehementně bránilo centralizačním velkokapacitním řešením, např. nedostatek půdy nebo jiná zjevně nepřekročitelná překážka. Ale nedostatek půdy (či spíše v tomto případě horizontálního prostoru) je relativní pojem a nějaká řešení se kupodivu vždycky najdou.
      Smrtící klín velké energetice by to vrazilo do hřbetu jen tehdy, pokud by díky decentrálu ztratilo smysl udržovat a provozovat distribuční síť - zatím to ale nevypadá, protože i ti největší nadšenci přiznávají, že na 4 měsíce v roce je fotovoltaika i se všema těma baterkama atd. v zásadě k ničemu a distribuční síť tedy stále POTŘEBUJETE. Budoucnost je tedy prostě "ostrov" se vším všudy a nebo nic. Ne něco mezi tím.

  • @paprsek60
    @paprsek60 Před rokem +2

    Sledování videa mi připomnělo stavbu operačních sálů. Rozvaděče skŕíně dost podobné, vzduchotechnika se 3 stupni filtrů, laminární pole. Už tu chybí jen přelůźkování (speciální stůl k překladu z nemocničního lůžka na operační lůžko)...jistě, trochu to zlehčuji. Ale to, co vidím, je neskutečný byznys pro výrobce elektroniky. Schází tomu jednoduchost.
    Čili namísto svatební cesty na Bora, Bora, si pořídím hračky do domácnosti. Nevím, jestli to je známo, ale součástí cyklické klimatické změny tzv.globálního oteplení, bude prudké ochlazení severní části Evropy v zimě. Odhadem o 20 stupňů Celsia. Předělem pro snesitelnější oblast má být Karpatský oblouk...

  • @pavelblaha5243
    @pavelblaha5243 Před rokem +9

    Proč v tomto RD nebylo pro topení zvoleno tepelné čerpadlo a nízkoteplotní vodní podlahové vytápění s akumulací, ale přímotopné elektrické panely?

    • @TomH519
      @TomH519 Před rokem +11

      Protože firma Fenix group tepelná čerpadla nedodává, ale vyrábí a prodává přímotopné systémy.

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před rokem

      v době plánování výstavby moderního domu neměla investice do tepelného čerpadla ekonomickou návratnost

  • @spiderx01
    @spiderx01 Před rokem +14

    Děkuji za video. Pán vše skvěle vysvětlil. Chtěl bych se zeptat jestli se dá někde dočíst o tomto domě/projektu/systému řízení domu. Zajímala by mě cena pořízení domu/rekuperace/systému řízení domu a baterek.

    • @Malfik
      @Malfik Před rokem +3

      Počítejte alespoň 20mil

    • @flymarekparaglaider9552
      @flymarekparaglaider9552 Před rokem

      V jednom ze starších videí o tomto domě (myslím, že je na stránkách FENIX GROUP) majitel mluvil o nákladech.

    • @spiderx01
      @spiderx01 Před rokem

      @@flymarekparaglaider9552 díky

  • @godmars11
    @godmars11 Před rokem +3

    To vypada super na kolik vyjde ten komplet stridac, baterie

  • @cora2950
    @cora2950 Před rokem +4

    chápu že pán je obchodník a toto video je víceméně propagace zpřízněných firem, ale nechtěl bych se stát otrokem takového baráku…

  • @ivotomasek2792
    @ivotomasek2792 Před rokem +1

    zajímavé pohledy na fotovoltaiku a technologie

  • @beny68eos
    @beny68eos Před rokem +1

    Dobrý den, na SolarForu letos v Praze jsem se u stánku Aers zastavil. Zajímal jsem se o HW a zda jde stanice připojit ke stávající FVE, jako AC coupling. Samozřejmě jsme probrali i možnost obchodování přes spot. Jen mě ty počty nějak nevychází.
    Dám se část příspěvku, kterým řešíme spotové obchodování na Solarforu. Uvažoval jsem o baterii 10 kWh, vím, že zde je 40 kWh. Ale pro představu to můžeme aplikovat. Chápu, že baterie zde není jen pro obchodování, že to je jen možnost, jak si trochu "přividělat". Bohužel dnes i Bezdodavatel má myslím 350,- Kč poplatek za přetočenou MWh přes ně. Tedy ještě horší podmínky.
    Citace z příspěvku:
    170e pumpa na spotu a už se to vyplatí? No nevím.
    Pokud vezmu nějaké maximum co jsem letos viděl, tak myslím 8000,- Kč byl na spotu rozdíl cca. Vezmu, že baterku přeleju ven celou, tedy denně z 10 kWh cca 8 kWh. Takže denní zisk na spotu 64,- Kč. (nepočítám cenu baterie a ani cokoliv jiného), za rok 360 cyklů. To je 23.000,- zisku v přelévání.
    Jenže rozdíl na spotu není pořád 8 Kč. Cena kWh z baterie (amortizace, ztráty) je kolik? 3 Kč/kWh?
    Tedy jaký bude denní zisk? 16-20 Kč? Což je cca 600-800,- Kč/rok. To už je úplně zbytečné se s tím pachtit ne?
    Nebo počtám něco blbě?
    Tolik citace příspěvku ze Solarfora. Můžete mě prosím říci, zda uvažuji blbě či mé výpočty jsou vcelku dobře.
    Díky.
    Sám mám FVE již 4 rokem. I 3 roky jsem měl 10 kWh baterii, ale za cenu 150K a s výtěžností 1,8 MWh ročně se mě při ceně 4,5 kWh nevyplatila. Radči využívám virtuální baterii od ČEZu, zatím jsou podmínky přiměřené. A ztráty do FB, které byly celkově za rok 400 kWh přetočím přes virtuálku.
    Ještě jednou předem děkuji za odpověď na mé propočty.

    • @tandrysek
      @tandrysek Před rokem

      k té ceně kWh z baterie (amortizace, ztráty) 3 Kč/kWh jste se dopočítal jak? A druhá otázka: Nemusí přece každý den nakoupit a prodat, ne? Můžete přece nakoupit, čekat, a prodat až bude vyšší cena, nebo ?

    • @beny68eos
      @beny68eos Před rokem

      @@tandrysek K té cěně kWh z baterie jsem se nedopočítal, ale vzal jsem jen všeobecný názor, který je sdílený na Solarforu. A ano nemusí prodávat každý den, taky chápu to, že baterie tam není jen jednoúčelově a že prodej ven do DS je jen navíc. Ale mluví o 170e, kdy se to vyplatí. Já počítám s 8000, Kč rozdílu po celý rok (což nikdy nebude) a i tak v tom zlatý důl nevidím.

    • @tandrysek
      @tandrysek Před rokem +3

      @@beny68eos Nic zřejmě není dokonalé, stejně tak ani informace z tohoto videa. A myslím, že je k tomuto videu přistupovat jako k "vysoce sofistikované reklamě", každopádně i tak je toto video přínosem, protože nutí každého z nás propočítat své kalkulace. Osobně myslím, že záleží na strategii, kterou majitel takového (nebo obdobného) řešení zvolí. A také velikost kapacity baterie má velmi velký vliv na volbu strategie.

    • @flymarekparaglaider9552
      @flymarekparaglaider9552 Před rokem

      @@tandrysek přesně tak! Nemám to jako prioritu, ale 68kWh úložiště už je slušně způsobilé pro obchod na spotu.

    • @stefanihnat6566
      @stefanihnat6566 Před rokem

      Zrovna řeším to, že mi končí v červnu fixace u Innogy a mám od prosince nainstalovanou FVE, spuštěnou v lednu. Díval jsem se na tu virtuální baterii od ČEZu, ale na webu mají jen smlouvu na 3 roky s cenou 10 nebo 15.000,- Kč/MWh. To mi moc výhodné nepřijde se teď fixovat na takovou dobu. Navíc je tam také poplatek tuším okolo 5000,- Kč ročně za využití služby virtuální baterie. Nebo lze s nimi dohodnout i jiné podmínky? Pomohlo by mi to. Děkuji.

  • @lifeinphotoCZ
    @lifeinphotoCZ Před rokem +1

    Jojo super - tohle má budoucnost a dává to smysl. Trochu mě teda vadí řešení vytápění odporovými spotřebiči. Možná ale, že dům je celkově pasivní a není potřeba tak velký zdroj aby se vrátila návratnost TČ. Docela mě překvapila instalace baterií ve "venkovním" rozvaděči. Stejně tak mě překvapilo 280kWh/ měsíčně ztráty (40:21). To je moje celoroční spotřeba na vytápění. Nadruhou stranu, pokud by dům měl 30kWp FV - tak to nikoho asi trápit nemusí.

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před rokem

      děkuji pěkně za názor

    • @jsafandayt
      @jsafandayt Před rokem

      Vám stačí na vytápění 77W?

    • @lifeinphotoCZ
      @lifeinphotoCZ Před rokem

      @@jsafandayt no i 77kwh by mi. Možná na květen stačilo. Nicméně já v grafu vidím 280kwh nebo koukám špatně?

    • @jsafandayt
      @jsafandayt Před rokem

      @@lifeinphotoCZ píšete, že 280kWh je vaše roční spotřeba na vytápění. No a když to vydelim 5 měsíci, 30 dny a 24 hodinami tak je to trvala spotřeba 77W. To vám fakt na vytápění stačí?

  • @mrmek2003
    @mrmek2003 Před rokem +7

    Zajímavý video,víc takových a min těch ,,reklamních,, autovideii

  • @pavelrudolf8277
    @pavelrudolf8277 Před rokem +3

    Když vidíte ty možnosti, pak si kupte GoodWeečko a 10kWh baterku, že. Já už si HES objednal. A pro pana Tomaiera : hlučnost toho HESu je prý při plném výkonu okolo 60dB, což je něco jako hovor pod okny. Je to známka aktivního chlazení ventilátory, takže nějaké ztráty tam budou. A teď si položme otázku : zajímá nás to, když ten systém funguje tak, že platíme málo a dokonce se může stát, že nám i peníze vrátí? Vlastní spotřebu je nutno počítat u čisté FVE, protože pak zjistíme, že měsíc v roce vyrábíme jen na vlastní spotřebu střídače. Ale tady je to trochu upozaděný údaj. I když netvrdím, že je zanedbatelný. Šetřit se musí.

    • @jaroslavvosahlo9467
      @jaroslavvosahlo9467 Před rokem +4

      Mám střídač GoodWe a řídím ho pomocí Loxone. V Loxone mám spotové ceny a dokážu dle ceny řídit nabíjení baterie u FVE z Gridu. Mám i nastavené za jakých okolností se má vybíjet baterie u FVE. Třeba když připojím elektroauto k wallboxu, aby se nabilo jen z fotovoltaických panelů, popřípadě částečně i z Gridu a nevybíjelo baterii u FVE. Prostě střídač GoodWe se dá krásně automatizovaně řídit. Jen dodavatelé FVE to neumějí, nebo to nechtějí umět a radši řeknou, že to nejde. Jo a baterie u střídače GoodWe muže být třeba i 160kWh. Záleží na typu baterie.

    • @MilanBazala
      @MilanBazala Před rokem

      @@jaroslavvosahlo9467 Propojení GoodWe a Loxone jste si dělal sám? Poradil byste mně prosím, na koho se můžu obrátit, aby mně s tím pomohl?

    • @flymarekparaglaider9552
      @flymarekparaglaider9552 Před rokem

      @@jaroslavvosahlo9467 mohl bych se s Vámi spojit pro více informací? Děkuji.

  • @joseftrs1485
    @joseftrs1485 Před rokem +1

    Na jedné straně ekologie v podání fotovoltaiky, na druhé vytápění v podstatě přímotopem, vyvažované "eklogickým" topením v kamnech.
    Koukat se do ohně je jistě hezké, ale mít kamna jako regulérní zdroj vytápění je velmi nepraktické.
    Pochopil bych je jako záložní zdroj, po případ black-outu.
    Takovému domu je tepelné čerpadlo přímo předurčeno a přímotopy v jakékoli formě by neměly být v novostavbách vůbec povolovány.
    Jinak dům hezký, asi i dobré místo s pěkným výhledem.
    Rekuperace je super, zejména vícezónová.
    Systém řízení domu (TECO Kolín) je dobrá volba, firma je renomovaná a stabilní, takže do budoucna nehrozí problémy se servisem a náhradními díly.
    Nákup a prodej elektřiny za spotové ceny má smysl a určitě vede k úsporám, které však na druhou stranu zjevně eliminují ty přímotopy.

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před rokem

      Děkuji pěkně za názor.
      Tuším, že v době příprav výstavby byla investice do tepelného čerpadla bez ekonomické návratnosti.

  • @robertkovar8710
    @robertkovar8710 Před rokem +5

    Ten svazek LAN kabelů to je jak nekde ve fabrice :D

    • @vondrass
      @vondrass Před rokem +1

      Špatná volba inteligentní elektroinstalace. To samé v tomto domě jsou vypínače.

    • @minduton
      @minduton Před rokem

      @@vondrass Tak v obyč. domě asi těžko bude tahat multimódový optický kruhový propoj.

    • @vondrass
      @vondrass Před rokem

      @@minduton Nevím o čem píšete. Faktem je, že ten LAN kabel by stačil i jen jeden.

    • @minduton
      @minduton Před rokem

      @@vondrass Moderní terminály a udělátka se zapojují pomocí multimódových optických kabelů do kruhu. Faktem ale je, že se to používá spíše u věcí o řád dražších/sofistikovanějších. A používá se to právě z toho důvodu, aby se zeliminovaly ty nekonečné svazky komunikačních metalických kabelů ke koncentračnímu zařízení. Všude a do všeho prostě vedou jen 2 štíhlé optické kabely s pigtailama.

    • @vondrass
      @vondrass Před rokem +2

      @@minduton Takže pro rodinný dům byste to asi nepoužil a je zbytečné se o tom zde zmiňovat. To co je v tomto domě nainstalované je patrně uděláno firmou z Jeseníku, která to umí tímto způsobem. Před 15 ti lety jsem takto zapojoval také jeden dům systémem Creston. Ale to bylo před 15 lety.

  • @JT4106
    @JT4106 Před rokem +2

    Jakou ocekvavate navratnost HES? Jakou ma HES vlastni spotrebu? Jinak super video.

    • @lukasbaader8522
      @lukasbaader8522 Před rokem +4

      Navratnost celeho projektu je 0. To snad neni potreba vysvetlovat.

    • @Hobbittak
      @Hobbittak Před rokem +1

      Návratnost neexistuje. Je to jen alibismus pro něco co si nechci pořídit.
      Chci BMW nebo Škodu Fabia? Proč si lidi místo Fabie kupují BMW, které je několikrát dražší jak na pořízení tak na provoz? To BMW se přece nikdy nemůže vrátit když pro ten samý účel může mít Škodovku za 1/4 ceny a provozně také za polovinu?
      Jestli chci kvalitní dům a dýchat zdravý vzduch tak si holt musím připlatit a bude mne to stát daleko víc než dům z minulého století, kde se tvoří plísně, vyhazují teplo oknem vždy když chci čerstvý vzduch, v létě je tam nesnesitelné vedro, v zimě zase kouří komín a nedá se okolo domu dýchat kvůli kterým z komínů, uvnitř je vedro nad hlavou u podlahy na nohu zima atd. Atd.
      Tento dům ukazuje co všechno jde udělat a jak toho lze dosáhnout.
      Ale samozřejmě to není zadarmo a návratnost v podobě peněz to žádnou nemá.
      Návratnost je v kvalitě života. A to je daleko víc, to se penězi nedá spočítat...

    • @jatristvrtko
      @jatristvrtko Před rokem +1

      @@Hobbittak takže tých 29 stupňov celzia v tom dome je kvalita života ? Možno by pán mohol časť peňazí investovať do klimatizácie...

  • @Robmaster333
    @Robmaster333 Před rokem

    Je možné prozradit dodavatele vícezónové rekuperace? :)

  • @martinmodr3160
    @martinmodr3160 Před rokem +2

    Tak dnes (25.12.) doporučuju nabíjet od 23:00 do 24:00 :))

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před rokem +1

      ano, na spotovém trhu je v tuto dobu cena -15 EUR / MWh

  • @martinmodr3160
    @martinmodr3160 Před rokem +5

    Díky za další video plné informací.
    I když jsem k tomuto obchodování s elektřinou skeptický, čekal jsem lepší měsíční výsledky. Nejspíš k tomu obchodování nákup/prodej na OTE moc nedochází, možná algoritmus sám vyhodnotí, že se to nevyplatí. Jinak by v těch zobrazených měsících musely být větší objemy (a ceny) prodejů.
    Třeba dnes 25.12. od 23:00 bude záporná cena -15 EUR/MWh. To by měla být paráda, ne? Ale zítra bude nejvyšší cena prodeje od 19:00 jen 80 EUR/MWh. Rozdíl 95 EUR/MWh. Nějakých 2,50 Kč/kWh. To nemůže pokrýt ztrátu převodu AC/DC/AC a amortizaci celého zařízení.
    Podobný systém se může vyplatit u domu s extrémní spotřebou energie, tj. vytápění a ohřev TV elektřinou a k tomu EV. Ta velká baterka tomu určitě pomůže, ale návratnost cenové investice baterie 40 nebo 20 MWh bude asi dlouhá.
    Sám teď sonduji rozšíření FVE a změny vytápění a ohřevu TV. Ale stávající plynový kotel vítězí. Asi bude potřeba mnoho dalších úspěchů českého předsednictví EU, v oblasti povolenek, které jde proti zájmu vlastních občanů, aby se všechno ještě více zdražilo ://

    • @minduton
      @minduton Před rokem +7

      Už to padlo kdysi v jednom z videí. Na to, aby se vyplatilo elektřinu z panelů meziuložit do HES a vyplivnout ji o pár hodin později na trh, musí být cenový rozdíl min. 110 EUR/MWh (mezi hodinou, kdy ji bylo možné dodat do sítě napřímo - a hodinou odložené dodávky z HES do sítě), a mezi nákupem do HES a prodejem z HES (s meziuskladněním a odložením) musí být min. 170 EUR/MWh. A tyto podmínky nejsou splněny každý den, tyto nutné cenové rozdíly jsou už totiž celkem extrémní. Navíc vám je nikdo nezaručí na mnoho let dopředu. Podle mého názoru stačí v síti v ČR mít pár desítek MW až nějakých 200-300 MW velkoakumulace - a tyto tyhle cenové rozdíly v cenovém průběhu dne vyhladí. Nějaký baráčník s baterkou si pak ani neškrtne, protože tam prostě nenajde žádné upotřebitelné cenové rozpětí (teď si nemohu vzpomenout na odborné slovo, ale označuje se jím specifická situace, kdy se něco kupuje na jednom trhu/zemi levněji a na jiném trhu/zemi prodává ta samá komodita dráže, taky je jen otázkou, kdy se na to nabalí nějací obchodníci a cenový rozdíl stáhnou na minimum - tady je to podobné, jen je rozdíl v čase).

    • @martinmodr3160
      @martinmodr3160 Před rokem +4

      @@minduton jj, vidím to podobně.
      Na stejném kanálu někdo tento HES prezentoval na veletrhu jako úžasný nástroj na vydělávání peněz. A už tam násobil rozdíly cen x 40 kWh každý den... Toto video přináší reálný pohled na to zařízení.

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před rokem +2

      Děkuji pěkně za názory. Ekonomickou kalkulaci obchodování tohoto rodinného domu v Omicích na spotových cenách adresuje toto letní video: czcams.com/video/lU4RXxjFa-A/video.html
      Osobně se domnívám, že s žádoucím nárůstem obnovitelných zdrojů budeme potřebovat flexibilně řídit spotřebu, jak firem, tak domácností, úřadů, škol apod.

    • @minduton
      @minduton Před rokem

      @@martinmodr3160 Už jsem si vzpomněl, říká se tomu "arbitráž".

    • @minduton
      @minduton Před rokem

      @UCah2-sqgeyWx7bOY4WTu0CQ Provozovat jako přečerpávačku se to podle mě nevyplatí. Jen solíte. Musíte platit DPH (tu si neodpočtete), oproti VN platíte vyšší distribuční poplatky, i obchodník chce bakšiš za zobchodovanou kWh. Ve všech těchto 3 aspektech vás zdeklasuje velkokapacitník, co to bude mít v MWh akumulační kapacity na kšeft. Buď musíte elektřinu ze sítě nakoupit levně pro vlastní spotřebu v době nízké hodinové ceny a nebo elektřinu z panelů prodat v době špičkových cen. Tj. využít jen polovinu celého procesu.

  • @pavolkorec1267
    @pavolkorec1267 Před rokem

    dobrý den, má tá rekuperace i příhřev ? (třeba topní patrona)

    • @vaclavplachta6539
      @vaclavplachta6539 Před rokem

      To už by nebyla rekuperace!

    • @Hobbittak
      @Hobbittak Před rokem

      @@vaclavplachta6539 cože? Proč by to nebyla rekuperace?
      Když už chce být "hnidopich" tak rekuperace to take není. Rekuperace je pouze jedna z funkcí větraciho systému.
      Funkce která zajišťuje předávání tepla z odváděného vzduchu z domu ven do vzduchu přiváděného dovnitř. To je rekuperace.
      A další funkcí může být i ten příhřev.

    • @vaclavplachta6539
      @vaclavplachta6539 Před rokem

      @@Hobbittak Myslím, že jste si odpověděl sám!

  • @JaneKLX
    @JaneKLX Před rokem +3

    Aneb další video pro horních 10 tisíc. Jen za cenu toho rozvaděče s jeho vybavením si každý doma (pokud má možnost) postaví solidní fve například pro bojler, která může klidně ušetřit + 20 000 ročně za energie.
    Tito nenasytní lidé, co neví roupama co by, jsou zlo planety. Pro koho je to laboratoř? Pro obyčejné lidi ani náhodou. Čím toto pomáhá ekologii? Ničím.
    Ať si s těmi chytrými hlavami, které se podílí na tomto projektu, sednou a spočítají, kolik energie bylo potřeba na zhotovení všech těch komponentů, vodičů, hejblátek, konstrukcí, panelů, ... kolik tun surovin se muselo vytěžit, převezt, zpracovat .... kolik konžských dětí bylo zmrzačeno při těžbě nerostů pro výrobu akumulátorů, .... A pořád to budou prodávat jako přínos planetě. Vždyť je to lež jako věž. Toto je jen obyčejná zhýralost, sobectví, nepochopení bytí.
    Návratnost v tomto případě není možná. Nejvíc se mi líbí tvrzení, že "ty baterie jsou české".

  • @tomjan-ut2gi
    @tomjan-ut2gi Před 2 měsíci

    Nepochopím jak nekdo muže mít cca 100kw za den spotřebu ze sítě???

  • @jakubkuba1176
    @jakubkuba1176 Před rokem +1

    Dům je krásný, i když u železnice. A i technologie je krásná, ale asi bohužel i drahá. Mám jen obavy z toho, až se něco pokazí, a zásobník vody bych určitě nechtěl mít v pracovně. A zapomenutý zavřený bazén ?? Taky asi problém 😞 fandím ECO 🙂

  • @Pupuzor
    @Pupuzor Před rokem +1

    Parádní video o parádním domě. Jsem si vědom, že to zní stupidně, ale prostě a jasně to shrnuje fakta 🙂

  • @filiphudak4183
    @filiphudak4183 Před rokem +1

    Jsem fanda moderních technologií, ale tohle je pro mě spíš smutný příběh, jak to nedělat. Ale jestli to tak pán chce, tak je toho jeho věc. S ekologií, udržitelností to dle mého skromného názoru moc společného nemá. Rozhodně ale zajímavé video. Díky za něj.

  • @Tomasdj1
    @Tomasdj1 Před rokem +4

    Dům bez přesahu střechy jsem už dlouho neviděl... Musí to být extrémně nepraktické -_- :(

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před rokem +2

      řekl bych, že to není v moderní architektuře výjimka

  • @milanporhincak5965
    @milanporhincak5965 Před rokem +2

    Pane. S tým výkonom 10kWp v mesiacoch december- február viete, čo si môžte pomôcť ???? Tri žiarovky ...... keď náhodou svieti slnko - ináč 0,12 kWp/deň - difúzne svetlo

  • @MS-ij6id
    @MS-ij6id Před rokem +1

    Chlapci majú prachy tak sa hrajkajú ,to neni len o zdravom bývaní ale to čo nam za humus podsúva kapitalista určite je to všetko zdravé ,aj ten el rozvadzač

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před rokem

      vy podsúvate humus?

    • @MS-ij6id
      @MS-ij6id Před rokem

      @@ElectroDad vy podsúvate humus !!!

  • @tomjan-ut2gi
    @tomjan-ut2gi Před 2 měsíci

    Nepochopím jak nekdo muže mít cca 100kw/h za den spotřebu ze sítě???To každeho sežere...To mám spotrebu za měsíc v baraku.

  • @petr_svoboda
    @petr_svoboda Před rokem +1

    Problem je, že toto celé přestane ekonomicky fungovat pokud se akumulace a soláry masově rozšíří... 😉 Když to bude dělat skoro každý, cena elektřiny bude ploše - horizontální. A to nemluvím o tom, co budeme dělat v zimě... 😄

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před rokem +2

      osobně věřím, že během příští dekády se dostaneme do časů nadbytku levné elektřiny - je to zásadní pro konkurenceschopnost Evropy - a bude to díky těm, kteří do obnovitelných zdrojů a úložišť energie nyní investují

    • @josefverner9653
      @josefverner9653 Před rokem +1

      @@ElectroDad Ano , jen se nesmí stát to co s vodou, začali jsme šetřit a oni měli menší zisk a tak vodu zdražili ( tedy přesněji dopravu vody / voda je dle ústavy zdarma 😁) Jinak další zajímavé video ať nemá pro většinu lidí toto řešení smysl, tak je tam kupa technických vychytávek co určitě bude inspirovat kupa lidí 👍

    • @lilolilo4440
      @lilolilo4440 Před rokem

      @@ElectroDad Absolútny nezmysel. V Nemecku majú vetráky,Fotovoltaiku a majú drahú elektrinu.Pekárne nevládzu či plyn aj elektrinu. To by musel byť lacný ruský plyn a potom môžu elektriku vyrábať ako pred tým. To čo plánovala Merkelová ,ale ako vieme NS2 stroskotal a pochybujem ,že elektrika zlacnie.Tie sumy čo napcháte do tých technológii sú pre matematických analfabetov. Daj sem mesačnú platbu pred namontovaním a potom pár rokov.Vyrátaj z tej sumy ,čo si investoval tvoj zisk . Potom na to zabudni a tlč si hlavu o múr. Potrebuješ v zime elektrinu a slnko nemáš. Nepotrebuješ v lete máš ju.Daj sem sumu tých namontovaných technológii a môžeme diskutovať. Zjavne by sme ťa vysmiali..

  • @olinolin6245
    @olinolin6245 Před rokem +2

    Takhle si představuji důchod.. Být sečtělý, mit dostatek peněz k tomu abych si udělal radost a nejen sobě a užívat si moderní technologie.
    Souhlasím s tim, že toto je budoucnost, a hltam každou informaci.. Jen škoda, že toto si může dovolit jen pár lidí. Zbytek obyvatel si bude lepit opravami staré domy a bude se snažit ušetřit pár korun Fve na střeše , na kterou vydali veškeré uspory. Video se mi líbí, ale při sledování si připadám jak ten největší chudák v republice

  • @pavelblaha5243
    @pavelblaha5243 Před rokem +9

    Provozovat li-ion baterky po mechanickém šoku z havarovaných elektromobilů si dokážu představit leda v betonovém bunkru, zcela odděleném od obytné budovy.

    • @alien105cz
      @alien105cz Před rokem +7

      Jeste ze vase predstavi nejsou realita.

    • @TomH519
      @TomH519 Před 8 měsíci

      @@alien105cz A včera už jedna HES baterie vybuchla a komplet shořela... Škoda za milión a majitel je zraněný...... To je realita.....

    • @alien105cz
      @alien105cz Před 8 měsíci

      @@TomH519 Jo pokud si nekdo poridi neco jineho nez lifepol tak se nemuze divit. To se stava , uvidime co bylo pricinou pozaru. O Hes jsem v zivote neslysel zadne reference atd.. To je jako ty dementni batery boxy od Čez to maji 2 lidi a jeden uz to prodava 🤣. Zere to jak tank atd..

  • @martinslezak9223
    @martinslezak9223 Před rokem

    Zajímavé technické řešení to se musí uznat. Ale když nebudeme řešit finance ale spotřebu a využití energie, tak kdyby se zbytečně nenakupovala a neprodávala energie, celková spotřeba domu by byla nižší, protože převádění AC/DC/AC generuje nemalé ztráty, dále ztráty na přenosové soustavě atd.. Z hlediska "ekologie" je potřeba snižování spotřeby energií a efektivita jejich využívání, ale v tomto případě je to opačně a spotřeba se navyšuje za účelem zisku? Nevím možná to vnímám moc obecně a něco mi uniká...

    • @minduton
      @minduton Před rokem

      Je to v zásadě postavené svým způsobem na hlavu. Klasický projev tzv. Jevonsova paradoxu. Drtivá většina těch, co si pořídila vlastní FVE, tak razantně navýšila spotřebu elektrické energie. Tento paradox už od výlezu z jeskyně úspěšně hatí jakékoliv pokusy o úspory. cs.wikipedia.org/wiki/Jevons%C5%AFv_paradox

  • @vladimirkrul7862
    @vladimirkrul7862 Před rokem +3

    Ako toto je mega

  • @milosseleceni
    @milosseleceni Před rokem +2

    Bud mi to uslo ale nepostretol som nikde znacku PLC inteligentnych prvkov.

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před rokem

      bude to TECO, viz první video o tomto domě, kde jsou popsány technologie: czcams.com/video/MeSfrPt9y9k/video.html

  • @seborap8049
    @seborap8049 Před rokem +2

    🙂👍👌🤙✌️👊🙂

  • @okoloslnka-fotovoltaika4816

    Dobré video aj komentár, ale nevhodný (elektro) spôsob kúrenia .

  • @jindrichhlusinsky3172

    Co se do rentability nemůže počítat? Ty grafy s různými spotovými cenami. Když to udělá jeden a to ještě díky štědré podpoře, tak to funguje.
    Když budou EV všichni dobíjet v době nízkých spotových cen, tak ty ceny nižší nebudou.
    A ty 41 kWh baterie stojí 662 000.

  • @nextlevel2060
    @nextlevel2060 Před rokem +4

    Dobrý den, pan Dalibor vypadá na velkého nadšence do technologií, bohužel tito nadšenci se stávají často obětmi šmejdů všeho druhu, v tomto případě těch energetických. Na domě je tolik věcí špatně, že to neomluví ani zmiňované řeči o laboratoři. Dům zjevně není postaven v pasivním standardu, což je na tak mladou novostavbu v podstatě chyba v projektu - viz. vysoké teploty v místnostech v létě a šílená spotřeba na vytápění na grafu v tom prvním roce. Topení realizované přímotopem v podlaze je další chyba projektu novostavby, naštěstí v dalším roce pan Dalíbor prozřel a začal topit dřevem - tady mi však uniká onen komfort, o kterém se mluví na začátku = do krbu musíte co hodinu dvě přihodit poleno. Nesmyslně velká baterie, která z většiny své kapacity slouží na kšeftování s energií na spotu a je nabíjena ze sítě. S tím spojená další spousta zbytečné elektroniky pro řízení nákupů a prodejů. Navíc jsou baterie řešeny all-in-one systémem v jedné krabici včetně měniče od startupové firmy - do budoucna možný problém se servisem a výměnou. Nádrž na vodu a další technologie ve skříni v obývacím pokoji na patře je jen dalším kopancem mezi nohy pana Dalibora od projektanta a perličkou na závěr je ambientní osvětlení řešené seřezáním skříněk a skříní v pokojích - ten prach bych tam tedy nechtěl utírat a na tom parapetu 5m nahoře v hale, také ne :-) Projekt se jmenuje Dům pro budoucnost - otázkou je pro čí budoucnost to bylo myšleno, určitě ne pro budoucnost pana Dalibora - ten bude na stará kolena štípat dříví a přikládat do krbu, pak ho čeká výměna bojleru ve skříni na patře, kdy mu řemeslníci zaneřádí celý byt a možná to nepřežije ani skříň a na závěr za 10-20 let bude muset vysolit pár set tisíc za výměnu součástí baterie, měniče, určitě to není budoucnost pro naši planetu - pokud si každý bude kupovat tunu nesmyslně velkých bateriií + další plánované panely (dvěma lidem nestačí 10KW!) - jedinou budoucnost mají zajištěnu jen ti energošmejdi, kteří to budou prodávat a to je smutná budoucnost :-( (PS: Doufám, že stát, potažmo my jako daňoví poplatníci, nebude poskytovat dotace na takové megalomanské projekty a dotace se spíše přesune do přestaveb domů na pasivní standard)

  • @pepopolakovic
    @pepopolakovic Před rokem +1

    Ja som sa pytal na cenu baterie a je drahsia ako Huawei baterka. To ma prekvapilo, ked vsade hovoria ze je to z havarovanych baterii aut elektromobilov tak som cakal nizsiu cenu.

    • @minduton
      @minduton Před rokem

      Ten HES 41 kWh je drahý jako prase. V jednom videu myslím padla v komentářích i cena, tuším 600 000 Kč.

    •  Před rokem

      možná mám nsprávne info, ale vraj sa batérie z havárií presunú do tých áut, ktorých "kaacita" klešlňa pod 80%, a až tie s kapacitou nevhodnou pre trakciu končia v domácich úložiskách.

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před rokem

      Řekl bych, že kouzlo a cenová výhodnost HES je v tom, že k tomuto zařízení připojíte silově třemi kabely domácí AC elektroinstalaci a dvěma páry DC vodičů pak dva fotovoltaické stringy a máte hotovo - zařízení totiž v sobě obsahuje střídač, battery management, atd. www.aers.cz/domaci-akumulacni-stanice-hes

  • @Diefenbakerovi
    @Diefenbakerovi Před rokem +1

    Prodávat el. na burze/spotové ceny můžete jen s licencí. Takže prostředník, který zprostředkovává prodej je podvodník a je otázkou času, kdy tato firma i pán dostane přes prsty.

    • @jichaj
      @jichaj Před rokem

      Navíc on Bezdodavatele už není tak výhodný jak býval,když si ke každé odebrané MWh prihazuje 300kc

    • @beny68eos
      @beny68eos Před rokem

      Od nového roku bude možné s druhým EANem i bez licence porodávat komukoliv.

    • @Diefenbakerovi
      @Diefenbakerovi Před rokem

      @@beny68eos zdroj?

    • @jichaj
      @jichaj Před rokem

      @@Diefenbakerovi s výrobním EAN šlo prodávat vždycky,ne?

    • @Diefenbakerovi
      @Diefenbakerovi Před rokem

      @@jichaj Ale ne na burze za spotové ceny

  • @tomasranda
    @tomasranda Před rokem

    Odvážný ten kdo si do sklepa svého domu namontuje LiOn z auta, která je v případě požáru skoro neuhasitelná. Pro tento účel jsou LiFePo4. A 6000 cyklů u LiOn je také spíš utopie. V autě jsem měl LiOn a mrtvé po cca 2000. Jinak pěkné

  • @otomarberanek574
    @otomarberanek574 Před rokem +2

    Zajímavé video, ale nebylo by rozumnější postavit dva Temelíny a odvolat vládu Fialy! Přišlo by to levněji a lidé by byli v pohodě!

    • @jirilhota6815
      @jirilhota6815 Před rokem +6

      Nebylo ,jaderná energie je nyní jedna z nejdražších , kterou můžeš postavit. Takže postavením dvou až tří Temelínů v podání státního ČEZ ,spustíš pouze jeden z největších tunelingů v historii ČR. Výsledkem bude za 15 let dostatek velmi drahé energie monopolního dodavatele, který už nyní ovlivňováním zákonů brzdí rozvoj levné a nezávislé energetiky. Celé to bude po celou dobu životnosti produkovat nebezpečný jaderný odpad s kterým si prakticky nikdo neví momentálně rady. Na konci doby životnosti tady pak zbydou radioaktivní budovy, které se budou muset složitě odstraňovat za gigantických nákladů z kapes daňových poplatníků. To můžete ostatně pozorovat v Německu . No a nakonec je tu ne nezanedbatelné riziko jaderné havárie malé či velké.

    • @h4nz3k
      @h4nz3k Před rokem +1

      @@jirilhota6815 A v zimě bude ele z čeho?

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před rokem +3

      ...na každý složitý problém existuje jednoduché populistické řešení, že?

    • @jsafandayt
      @jsafandayt Před rokem

      @@jirilhota6815 Ne, elektřina z Je je stále jedna z nejlevnějších (myslím, že levnější je jen z vodních elektráren).

    • @vladimir7370
      @vladimir7370 Před rokem

      pššt to tady nesmis rikat..takove kaciřske myslenky... pan elektro dad je kamos s panem jurečkou .. fanda EU a greandeal je jeho vlhky sen... Je fuk ze babicky topi uhlim a sotva jim zbude na jidlo... Ale to tady nikoho nezajima..tady se toci videa pro hornich 10 000.

  • @lex7699
    @lex7699 Před rokem

    pan da 20 MEGA za dum a ma tam trosku teplo 🤣🤣 katastrofa kdy se investice vrati, ktere generaci ?