Spotové obchodování v praxi rodinného domu Omice | Electro Dad # 375

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 14. 05. 2024
  • 👉rozbalte text👇 pro interaktivní obsah videa
    Ve videu opět zavítáme do domu pro budoucnost v Omicích. Na grafech a číslech si názorně ukážeme jak díky 41 kWh velkému Home Energy Storage a inteligentnímu prediktivnímu softwaru (z dílny ČVUT UCEEB) umí chytře, a ekonomicky výhodně, aktivně pracovat s nákupem a prodejem elektřiny na spotovém trhu.
    #ElectroDad #fotovoltaika #SpotovéObchodování
    🙏 Děkuji pěkně společnosti AERS s.r.o. za spolupráci a pokrytí nákladů spojených s tvorbou tohoto videa www.aers.cz/en/home-battery-aes
    Interaktivní obsah videa
    00:00 Úvod
    01:26 Home Energy Storage - český all-in-one střídač se 41 kWh úložištěm
    06:16 Spotové obchodování s elektřinou - data a grafy
    15:13 Závěr
    🔋 Chci inspirovat milion lidí k přechodu na elektromobil a čistou energii.
    Prosím 🙏 podpořte moji nezávislou tvorbu:
    - jako Patron: / electrodad
    - jako člen / podporovatel CZcams kanálu / @electrodad
    - či darem přes korunový účet: 2401894390 / 2010
    👉 Proč točím videa o radosti z elektromobilů a čisté energie: www.electrodad.cz/proc/
    🎬 Za kamerou stál a video stříhal Matěj Vobořil www.matejvoboril.cz/
    📸 O můj Instagram / electrodad_cz pečuje Noodi: noodi.cz/
  • Věda a technologie

Komentáře • 170

  • @janjakubik136
    @janjakubik136 Před rokem +9

    Skvělé video / téma!!! Super práce, Honzo.

  • @EnegyProfi
    @EnegyProfi Před rokem +8

    Skvělá technická úroveň řešení. Pro budoucnost vzorový přístup.

  • @amperak
    @amperak Před rokem +8

    Paráda, líbí se mi, že uvádí někdo do akce takovéto obchodní FVE. už kdysi jsem měl vypočítané, že by se vyplatilo v nízkém tarifu nabíjet baterii a spotřebovávat energii ve vysokém tarifu. tohle je podobný princip, jen ta cena je proměnlivá.

    • @tandrysek
      @tandrysek Před rokem +5

      bude na výpočet video ?

    • @zorg1396
      @zorg1396 Před rokem +7

      @amperak "Jak postavit DIY FVE na spot kšeftuňk za rozum" video incoming? 😜

  • @mikulascizek3455
    @mikulascizek3455 Před rokem +1

    Skvělé video. Díky.

  • @jirivlach1355
    @jirivlach1355 Před rokem +6

    Super, a díky i za pohotovou reakci na větu "spotřeba elektromobilu dělá polovinu spotřeby domu, což by si měli všichni uvědomit" (což mi příjde vtipné, protože fenix dělá i pro mě naprosto nepochopitelné věci jako el. vytápění pro chodníky a příjezdové cesty)... Jinak na domečku jsem se byl podívat a bavil se i s majitelem, tenkrát jsem nadhodil, že stačilo vyhodit elektrický bojler na ohřev vody a můžu za to jezdit celý rok - následoval velmi skeptický výraz, tak jsem to upřesnil na nějakých 12-14tis km/rok.. Teď po půl roce a cca 13tis km v Ioniqu můžu říct, že to u mě platí v té horní hranici.. Možná se dalo odprezentovat i průběhy spotřeb v domě - měří tam téměř všechno samostatně, takže ty data jsou pěkná.

    • @janstefan2187
      @janstefan2187 Před rokem +4

      na cca 10000km rocne se snad ani auto vlastnit nevyplati.

    • @tomasjiru1424
      @tomasjiru1424 Před rokem +6

      Spotřebu elektromobilu nemá smysl počítat jako podíl z celkové spotřeby elektřiny v domě, nýbrž jako ekvivalent ušetřeného benzínu/nafty do srovnatelného auta.

    • @jirivlach1355
      @jirivlach1355 Před rokem +5

      @@tomasjiru1424 o to vůbec nešlo, chtěl jsem naznačit, že lze přecházet na elektromobilitu a zároveň pomocí efektivnějších řešení nezvýšovat odběr elektřiny.

    • @ohm3990
      @ohm3990 Před rokem +5

      @@janstefan2187 Řekl bych, že pro soukromé osoby není vlastnictví auta ekonomická otázka, ale spíš otázka praktičnosti.

  • @romantichy583
    @romantichy583 Před rokem +6

    Pro bytové domy,kde se na zařízení složí více rodin je to ideální. Pro běžný RD je to zatím drahé,ale když se rozjede výroba ve velkém díky těm bytovým domům,tak by cena mohla klesnout....

    • @Mike-kr5dn
      @Mike-kr5dn Před rokem +6

      Jsem zvědav jak se vlastnící v bytech dohodnou. Je to děsný boj.

    • @LP-fq9us
      @LP-fq9us Před rokem +1

      Na tomhle se nikdo nedohodne. Vždycky bude platit, že nejlevnější a nejekologičtější kWh je ta nespotřebovaná. V bytových domech je spotřeba desetinová.

  • @xb1t2mm3ujf2
    @xb1t2mm3ujf2 Před rokem +5

    Ano, to je budoucnost a cesta k zefektivnění a stabilizaci sítě.

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před rokem +5

      souhlas, Jiří, pokud se mikrozdroje typu domácí úložiště či elektromobily budou aktivně podílet na nákupu v době nízkých cen / odběrů, a dodávce elektřiny v době vysokých cen / odběrů, tak se bude jednat o stabilizaci distribuční sítě.

    •  Před rokem

      @@ElectroDad Existuje u FVE jiné firmy nastavit prodej v jiný čas, než je doba přebytku? Honzo, máte u vaší elektrárny řešení možnost prodávat v době vysoké spotové ceny? Třeba i ruční přepínání?

    • @bohumirdobes7584
      @bohumirdobes7584 Před rokem +7

      Do budoucna vidím problém v tom, že čím víc bude fve na střechách domu tak nebude možnost v době přebytku el. energie (letní měsíce) dodat do sítě NN. Musí se udělat prutočna trafa do VN. Už teď je někdy problém dodat do sítě s fve 10kwp 3f. A to máme fve v obci zatím jen dvě. (V neděli po obědě zásadně nabijím elektromobil.) ekonomika vychází dobře, v dubnu odběr že sítě 46kwh, v květnu 35kwh a v červnu 28kwh. Elektromobilem najdeme 2,5 tis za měsíc.

    • @tandrysek
      @tandrysek Před rokem +1

      @@bohumirdobes7584 Můžete trochu více rozepsat "Už teď je někdy problém dodat do sítě s fve 10kwp 3f" ? Řekněme, že spotová cena vzrostla na hranici, která je pro mne zajímavá pro prodej, ale v tu chvíli není možné dodávat? Proč? Protože kolegové s FVE aktuálně od 10h do 18h dodávají do NN ? Nebo protože scénář č.2: je 20h večer a většina FVE do NN sice nedodává, ale mám na stejném trafu NN sítě několik spoluobčanů s nasazeným tímto řešením, kteří se rozhodli zahájit dodávání dříve než já (při krapet nižší ceně např. v 19:30) a já nemohu započít dodávku?

    • @smej0191
      @smej0191 Před rokem

      @ to by ma tak isto zaujimalo

  • @xlisec
    @xlisec Před rokem +2

    Pekne, natocte video i za rok. Bude zajimave co s ekonomikou provozu udela podzima zima.

  • @bohdanblazek4836
    @bohdanblazek4836 Před rokem +2

    Tohle je super do doby, než se to rozšíří a velké množství takových projektů vlastně stabilizuje cenu spotu. Pak půjde celá ekonomika a návratnost tohoto projektu do háje. každý, kdo vlastní výrobu elektřiny, tak takto uvažuje. ideální by také byly vysloužilé baterie z elektromobilů, protože nová za 300K je nesmysl.

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před rokem +1

      Řekl bych, že než bude kritická masa těchto systémů, které budou schopny stabilizovat cenu spotu, tak budou tato zařízení ekonomicky zaplacená. Vemte v potaz, že bude třeba stabilizovat přibývající vliv obnovitelných zdrojů. V Home Energy Storage na videu už vysloužilé baterie z elektromobilů žijí svůj druhý život, více viz www.aers.cz/domaci-akumulacni-stanice-hes

  • @pristak
    @pristak Před rokem +8

    Mozno to vo videu bolo, len som si to nevsimol, ale mam 3 otazky:
    1) Vykony FVE sa mi zdaju pomerne nizke (idealne otocena 10kWp elektrarna v Septembri by mala vyrobit okolo 1MWh, v predchadzajucom videu bolo vidno, ze vyrobilo iba polovicu). Chapem, ze su panely otocene na vychod a zapad a nie na juh, ale nedavalo by zmysel pri 40kWh baterii optimalizovat natocenie panelov tak, aby vyrobili co najviac?
    2) Z vlastnej skusenosti viem, ze taka idealna 10kWp FVE vyrobi za slnecny Junovy den okolo 70kWh. V tomto pripade by to mohla byt priblizne polovica (viz. otazka 1). Nie je ta bateria potom zbytocne predimenzovana, ked sa ocakava, ze sa prebytocna energia v ramci dna preda k veceru? Pokial zaratame aj ohrievanie vody, spotrebu v ramci domu, tak by som cakal, ze by to mohlo vyjst aj s polovicnou velkostou. Robili ste taketo prepocty?
    3) V predchadzajucom videu bolo vidno, ze samotny FVE system spapa okolo 140kWh/mesiac (czcams.com/video/MeSfrPt9y9k/video.html). Zda sa mi to strasne vela a pri vykone elektrarny 5MWh rocne je to 1/3 vyrobenej energii. Opravte ma, ked sa mylim, ale zda sa mi to trosku smutne z pohladu navrhu FVE za 600tis.

    • @Dzordzikk
      @Dzordzikk Před rokem +7

      Ano, je to neuvěřitelně mnoho, ale to vychází z toho, jak je udělaný střídač a jak málo je účinný. Dle informace od výrobce je jeho vlastní spotřeba v některých režimech až 600-700W, což je několikanásobek vlastní spotřeby jiných systémů. Tento systém je zajímavý 2 věcmi, jedna je software, který ji ovládá, v tom je poměrně unikátní, druhá je využítí second life akumulátorů z elektromobilů. Jenže co je to platné, když to celé zabije neefektivita celého systému daná šílenou vlastní spotřebou měniče. V létě to je na prd, protože sežere velkou část vyrobené elektřiny a v zimě je to nepoužitelné, protože to sežere pomalu víc, než co se dá v zimě vyrobit a nastává problém s tím, jak udržet baterii přes zimu alespoň trochu nabitou, takže je to pak čistý spotřebič. Tomuto projektu hodně fandím, ale dokud se nezlepší efektivita měniče (a z toho plynoucí ztráty a hlučnost díky nutnosti chlazení), tak to na doma moc není.

    • @milansvrcek5483
      @milansvrcek5483 Před rokem

      @@Dzordzikk Pokud máte pravdu, tak je to jako děsný masakr! Rozumím tomu, že někdo vyvinul něco potenciálně skvělého a schopného, ale vlastní spotřebou je to fakt celé pohřbené....

    • @filipes2535
      @filipes2535 Před rokem +1

      @@milansvrcek5483 špatně zvolený střídač, nic více, nic méně. Je to daň za to, že dáváme přednost levnym střídačům. Stará SMA byla nadimenzovana tak, že při nominálním výkonu třeba SB5000-21 5kVA a při 15-20st. Skoro nehnula větráky. Ale střídače byly díky velké lité hliníkové skříni a předimenzované tlumivce a chladičům, těžké a drahé. Nemělo to WiFi, a byl to obyčejný síťový střídač. Tahle doba je pryč, teď je na trhu spousta střídačů od spousty výrobců, ale když začnete hledat něco, co má nízkou vlastní spotřebu, umí to nulové přetoky do sítě v případě potřeby, tak bohužel....

  •  Před rokem +5

    Já si včera ráno něco podobného načrtl na tabuli, a pak na mne večer vyskočilo toto video :D . Ty algoritmy už čtou i myšlenky :D

  • @chairmanaes7580
    @chairmanaes7580 Před rokem +2

    je to velmi jednoduché , stačí si najít obchodníka s elektřinou který Vám tuto možnost poskytne. Dnes to již nabízí většina ale za velmi různých podmínek . V tomto případě je dodavatele energie firma "Bezdodavatele"

    • @PokemonWithoutFuture
      @PokemonWithoutFuture Před rokem

      Bacha na to. Majitel je ten stejny jako u bohemia energy

    • @panangel76
      @panangel76 Před rokem

      jenze ten pocita spotrebu jednou za rok, takze jak to chcete uctovat a pcoitat ?

  • @filipkavarnik9389
    @filipkavarnik9389 Před rokem +2

    Děkuji za video. Jaká je celková pořizovací cena a jaké jsou záruky na technologii? Chtěl bych si spočítat jaká je návratnost investice. Děkuji.

  • @user-nl8ys1kz1v
    @user-nl8ys1kz1v Před rokem +2

    Super video i když staršího data. Zajímalo by mne jaká data mají majitelé onoho domu za uplynulou zimu. Tedy k 31.3.2023. A hlavně kde by se dal pořídit software pro automatizaci řízení FVE v návaznosti na spotové ceny.

    • @stanastaud4526
      @stanastaud4526 Před 5 měsíci

      Dodáváme řešení postavené na loxone.

  • @johnwet6969
    @johnwet6969 Před 5 měsíci +1

    Hezké teoretické povídání, ale klienta by nejspíš zajímala celková cena a případné další provozní náklady na řekněme 10 let životnosti a pro věčné optimisty třeba i na 15 let. Zabezpečení proti požáru, případně náklady na provedení, které zaručí, že nevyhoří celý dům a nakonec i ty úspory v prosinci, lednu a únoru, resp. za celý kalendářní rok. Vsadím boty, že nakonec to skončí na plus mínus stejné hodnotě, jako když si člověk tu elektriku prostě koupí ze sítě. Jediným plusem můžou být dotace (rakovina tržního hospodářství).

  • @Pupuzor
    @Pupuzor Před rokem +2

    Výborné video, díky za něj. Nešlo by udělat něco podobného (třeba jen jako teoretický výpočet) pro případ, že by někdo v zimě používal tepelné čerpadlo na vytápění domu při stejném systému (případně bez prodeje do sítě).

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před rokem +17

      děkuji. Připravím video o svých zkušenostech s nákupem za spotové ceny v kombinaci s tepelným čerpadlem a fotovoltaikou.

    • @Pupuzor
      @Pupuzor Před rokem

      @@ElectroDad Já děkuji a moc se těším.

    • @zorg1396
      @zorg1396 Před rokem

      @@ElectroDad parada, uz se tesime! 👍

    • @smej0191
      @smej0191 Před rokem

      @@ElectroDad veľmi ma zaujalo toto video, mal by som jednu otázku, viem že bežne meniče vedia nabiť batériu z Gridu v stanovenom čase na využitie nízkej ceny na spote ale, vedia hybridné meniče aj odovzdať energiu do siete z batérie alebo to je len výnimočná vlastnosť Home Energy Storage ktoré to vie ku všetkému aj úplne automatizovať na základe naprogramovaných vstupov?

    • @firedog2396
      @firedog2396 Před rokem

      @@smej0191 Mam GoodWe menic a lze nastavit cas kdy vybiji baterii do gridu

  • @michaelazadrapova7599
    @michaelazadrapova7599 Před 6 měsíci +1

    Dobrý den bude i nějaké video s čísli za zimu 2022/2023 ? Moc děkuji

  • @martinprchal8511
    @martinprchal8511 Před 11 dny

    Toto je cesta!
    Ale velkým dodavatelům se to líbit nebude.

  • @ivicabojic6016
    @ivicabojic6016 Před rokem +6

    Mám pasivní dům, na střeše předimenzovanou FVE a k červnu jsem v plusu nějakých 5,6k i po odečtení všech nákladů na elektřinu, tedy paušály, nakupená elektřina, veškeré poplatky. :-) Stálo mě to po dotaci 205k, platím o 1k méně na splátkách, než mi byla vypočítaná v říjnu nová záloha. Pro mě totální výhra. Jsme skoro sousedi. ;-)

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před rokem +1

      výborně, gratulujeme

    • @beny68eos
      @beny68eos Před rokem +2

      Ivica ty jsi taky všude (Beny44) :-) Hele, ale ty nepřeprodáváš z baterky přes spot? Jen čisté přetoky? Kdyby bylo místo snad postavím jen tohle na čistý přeprodej, ale sám mám přetoků do virtuálky málo. To by musel být velký rozdíl mezi nejnižší cenou nákupu a prodeje. Dnes mě přetok přinese 4559,- bez DPH ve virtuálce za MWh. A ještě do toho započítat amortizaci zařízení. To je rozdíl aspoň 300e mezi nákupem a prodejem.

    • @ivicabojic6016
      @ivicabojic6016 Před rokem

      @@beny68eos :-D čau Beny! Taky jsem přemýšlel, že bych ještě víc prodával, časem, až půjdou baterie dolů, tak bych rád rozšířil. Nebude problém napsat nějakou automatizaci, abych prodával výhodně z baterie. Ale tak, nemá to asi úplně smysl kvůli 20 Kč denně.

    • @obajer
      @obajer Před rokem

      Jo Passivhaus+větší FVE, to je ideální stav :) Bohužel, ty největší potíže s platbami za energie mají právě lidé, kteří bydlí ve stoletých "stodolách", nebo přinejlepším v něčem z 90tek. Takže česká klasika: energetická spotřeba RD odpovídá malé fabrice a většinu vnitřního prostoru domu zabírají hlavně chodby a schodiště. Jenomže nechat to buldozerem srovnat se zemí a postavit na stejném místě nový Passivhaus, stojí raketu. No, jestli stávající stav ohledně cen energií bude trvat ještě několik let, tak asi ceny těchto starších domů začnou docela klesat...

    • @honzakubelka9655
      @honzakubelka9655 Před rokem +4

      Také jsme u bezDodavatele a jsme na podobných číslech jako jsou ve videu, pro mě je to zatím dobrá cesta kudy to řešit.

  • @martymar7465
    @martymar7465 Před rokem +7

    Děkuji chtěl jsem to spotové obchodovaní navrhnout jako téma.

  • @geniepage1
    @geniepage1 Před rokem +2

    Super video a tez jeste kolik by to stalo pro 41kW s 10kW FVE a bude to komplet. Nikde se to dohledat neda. Jen rozsah ceny.

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před rokem

      samotná HES s DPH bez dotace 600 tis CZK, FVE 10 kWp bez dotace cca 180 tis CZK

  • @obajer
    @obajer Před rokem +1

    Tohle je noční můra ČEZu :D FVE která funguje a ještě umí energii dynamicky nakupovat/prodávat podle OTE.

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před rokem +3

      řekl bych, že distribuční firmy budou tato řešení stabilizující distribuční síť vítat

    • @Dzordzikk
      @Dzordzikk Před rokem +1

      Je to přesně naopak. Takovéto inteligentní systémy naopak pomáhají síť stabilizovat, což v blízké budoucnosti bude víc než vítané - rozšíření elektromobility, tepelná čerpadla atd atd. V době kolem oběda budou brutální přebytky levné elektřiny z FVE a bude problém ji spotřebovat, naopak ráno a večer, když FVE ještě/už nevyrábí, bude elektřiny málo a bude ještě podstatně dražší než teď.

  • @pavelblaha5243
    @pavelblaha5243 Před rokem +5

    Jak je zajištěna požární bezpečnost tohoto řešení, zejména při použítí li-ion (zřejmě NMC) baterií, místo obvykle bezpečnějších LFP? Dále postrádám informaci o ekonomické návratnosti celého řešení.

    • @peterandcorriebubik7005
      @peterandcorriebubik7005 Před rokem +2

      HES stojí v krytém stání stejně jako elektromobil - mimo hlavní dům, a má požární signalizaci. To je nad rámec norem. Co se týče cen, záleží na velikosti. Pošlete mail na projekty@fenixgroup.cz a pošleme Vám nabídku.

    • @cyrilsvozil713
      @cyrilsvozil713 Před rokem +2

      Bateriové články jsou galvanicky odděleny od gridu. Dále se na každém modulu měří teplota. MEBy jsou před aplikací pochopitelně přeměřeny a jsou na nich provedeny kapacitní testy.

    • @zorg1396
      @zorg1396 Před rokem +2

      @@peterandcorriebubik7005 a proc se nedodava s LFP, ktere jsou teoreticky robustnejsi, vydrzi vic cyklu a jsou i bezpecnejsi? (az dvojnasobna vaha/rozmery v domacim zarizeni nevadi jako napr. v elektromobilu) Je to z duvodu toho, ze ten elektromobilovy aku modul je "bez prace" a navic prehledne rozsiritelny?

    • @cyrilsvozil713
      @cyrilsvozil713 Před rokem +3

      @@zorg1396 Naše první generace AES používala standardní LFP články. Nicméně kromě výhod o kterých píšete má i své nevýhody a to je rozměr a cena. Do stejné skříně jsme byli schopni integrovat 11,25kWh, zatímco vzhledem k požadavkům automotive na rozměry a váhu baterek je densita Li-Ion článků z elektromobilů mnohem vyšší a HES tedy může být osazena až 6-ti MEB moduly s celkovou kapacitou až 41,1kWh. Navíc jsem přesvědčen, že s rozvojem elektromobility je právě tento způsob druhotného využití článků velmi smysluplný.

    • @Dzordzikk
      @Dzordzikk Před rokem +2

      @@cyrilsvozil713 To máte samozřejmě pane Svozile pravdu, ale v domácím použítí je prioritou co nejvyšší bezpečnost (proto jsem v domácí FVE šel jedině do LFP baterií, ale také zajištění pokud možno stabilní teploty baterií. Jistě sám velmi dobře víte, jaký je vliv teploty na schopnost lithiových článků dodávat/absorbovat elektrickou energii v závislosti na teplotě. A pokud ta baterie bude venku, tj. v létě permanentně přehřátá s nutností ji aktivně chladit, zatímco v zimě permanentně podchlazení, tak to rozhodně není ideální řešení. Spíš z nouze ctnost daná tím, že LiIon by nikdo doma nechtěl. Neberte to nijak zle, ale tak to prostě je a je dobré tohle říct narovinu.

  • @radekpolacek
    @radekpolacek Před rokem

    V podstate by se asi dalo dobre vydelavat na vyvoji cen na spotu, kdyz by byla jeste treba dvojnasobna kapacita baterie. FVE je jen "vstupenkou" na trh jestli to celkove dobre chapu?

  • @milan2931
    @milan2931 Před rokem +1

    Balancování těch baterek je aktivní na kazdém článku nebo pasivní? Systém 100-150kWh/60kVA dokážete na této bázi postavit?

    • @cyrilsvozil713
      @cyrilsvozil713 Před rokem +2

      Balancování je pasivní. HES se nabízí ve standardních verzích 13kWh, 27kWh a 41kWh. Větší kapacity v tomto provedení prozatím nenabízíme.

    • @obajer
      @obajer Před rokem +1

      Aktivní balancování (kapacitní pumpy) jsou cestou do pekel. Ideální je balancovat, pokud možno, co nejméně.

    • @obajer
      @obajer Před rokem +1

      ​@@milan2931 Chápu Váš skepticismus, ale pokud jsou použity kvalitní články a neprovozují-li se příliš blízko limitních hodnot, tak se rozjíždět nebudou. U dobře navrženého battery packu stačí balancovat třeba jen 1x za týden a to hlavně proto, aby se mohlo spolehlivě vyresetovat počítadlo SoC. Jakmile se zjistí, že některý z článků je potřeba balancovat násobně častěji než ostatní, tak je to právě indikátor toho, že daný článek je poškozený, nebo má už z fabriky menší kapacitu (napětí u konce nabíjení na něm pak roste rychleji).
      Co se týče kapacitních balancerů, tak tam docela často docházelo k problému, že jeden z modulů se zbláznil a článek svou činností utavil. Na fóru MyPower k tomu historicky byly i fotky nafouklých Winstonů a shořelých kapacitních balancerů "Mandy". Prostě čím víc elektroniky, tím větší prostor pro poruchu.
      Mimochodem, právě to, aby vadný článek sebou nevzal i ostatní má ošetřit BMS, ideálně v kombinaci s datovou komunikací s měničem. BMS by při detekci jednoho nestandardně se chovajícího článku měla vyhlásit chybu, do měniče poslat příkaz k ukončení nabíjení/vybíjení a v nejhorším případě baterii dokonce úplně odpojit, pomocí vestavěných silových FET. Bohužel, ne vždy se tomu tak stane, jak jste asi zjistil. Ikdyž, můj tip je, že ve Vaší baterii (Triple Power?) bude vadný jen 1 či 2 články plus deska BMS.

    • @milan2931
      @milan2931 Před rokem +1

      @@cyrilsvozil713 Nicméně je asi možné řadit tyto "boxy" paralelně, nebo je problém s řízením?

    • @milan2931
      @milan2931 Před rokem

      @@obajer Nedošlo k tomu při balancování ale při ukončení vybíjení, kdy už bat. "spaly". SOC nastaveno na min. 10% . Celý modul (36 článků) po půlhodině spadl na 1%.
      Po prostudování grafu za předchozí týden k tomu došlo opakovaně a SOC byl i nula. Přitom nijak dramatické vybíjecí proudy, když je to HV systém. Něco kolem 5A. Na články s kapacitou 50Ah mi to přijde divné. Prostě systémy, ať jsou jakkoliv inteligentní, by měly mít minimálně možnost vidět napětí každého článku, aby uživatel viděl jak na tom jsou.
      Nehledě na to si myslím, že baterie potřebují cca 2x ročně údržbu ve smyslu formátování. Žádný balancér tohle nezvládne na 100%. "Black Boxy" s tím "že to funguje dobře" jsou pro telata akorát:)

  • @llhotka
    @llhotka Před rokem +4

    Myslím si, že pro ty, kdo nebudou s elektromobilem stále na cestách, bude také zajímavý koncept V2H/G (vehicle-to-home/grid), i když můj dodavatel FVE o tom nechce slyšet a tvrdí, že je to nesmysl.

    • @cyrilsvozil713
      @cyrilsvozil713 Před rokem +5

      Rozhodně. Věřím, že je to prakticky nevyhnutelné. Domácnost tak dostane přístup k další, ještě podstatně větší, baterii.

    • @milan2931
      @milan2931 Před rokem +3

      Nesmysl to není, spíše váš dodavatel přijde o kšeft s baterkama. Jinak už aby to bylo, mám v autě 95kWh kapacity a leží to ladem😐

    • @chairmanaes7580
      @chairmanaes7580 Před rokem

      @@milan2931 to si nemyslíme, elektroauto Vám může překonat večerní odběrovou špičku ale trvalý efektivní provoz domu nezajistí ! Tedy pokud s ním budete jezdit !

    • @llhotka
      @llhotka Před rokem

      @@chairmanaes7580 To je jasné, baterky jsou třeba stejně, ale zase v nich nemusím mít 60 kWh.

    • @chairmanaes7580
      @chairmanaes7580 Před rokem +1

      @@llhotka Pokud chcete využít SPOT tak musíte , pokud chcete platit za elektřinu 12 CZK /kWh tak ne !

  •  Před rokem +4

    Děkuji za velmi dobré video. Kvalita i obsah jsou na vysoké úrovni. Z videa jsem se dozvěděl, že přejít na spotové ceny s FVE bez speciálního programu není vlastně ekonomické. Jaká je cena toho řešení z videa?

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před rokem +5

      děkujeme. All-in-one Home Energy Storage tak jak je ve videu ukázáno s akumulací 41 kWh, včetně střídače, apod., stoji koncového zákazníka (domácnost) cca 600 tis Kč s DPH.

    • @tomasuhercik3872
      @tomasuhercik3872 Před rokem

      @@ElectroDad 600k za storage, kolko dali do tej fotovoltaiky, lebo bez toho by nebola ziadna muzika, bude to dokopy aj cez mega, ci? Vdaka

    • @tomasbarta861
      @tomasbarta861 Před rokem +2

      @@tomasuhercik3872 nejdražší na fve je baterie a stridac,to je zde vše obsazeno. Pak uz chybí jen nejake kabely a panely, to uz ve srovnání s tímto za 600k jsou relativně drobné 😀 (jeden panel stoji radove několik tisíc, ten při instalaci 10kwp cca 100000)

    • @milan2931
      @milan2931 Před rokem

      @@ElectroDad 12 tis. bez daně za kWh včetně měniče a inteligentní regulace? Zajímavé ....

  • @firedog2396
    @firedog2396 Před rokem +2

    Super video,dekuji! Skoda,ze bezne hybridni menice neumi nabijeni/vybijeni do site takto ridit. Bude zajimave videt data z celeho roku. Obaval bych se,ze kdyz v zime bude spotova cena vysoko cele dny a k tomu vysoka spotreba topeni+EV bude to v ten cas asi drazsi nez u tarifu s fixaci

    • @chairmanaes7580
      @chairmanaes7580 Před rokem +3

      I v zimě by mělo být možno odebírat výhradně energii v nejnižším cenovém pásmu, tedy o 50-60% levněji než fixní cena .SPOT obchodování začalo již v lednu 2022 I etapou a dosahovaná cena nákupu byla o 45% nižší než spotový průměr a o 60% nižší než fixní cena

    • @05PAJA
      @05PAJA Před rokem +1

      I relativcne stary hybrid Goodwe-ET toto umi. Ne sice sam o sobe, ale lze ho naprogramovat v nadrazenem ridicim systemu, treba Loxone.

  • @smej0191
    @smej0191 Před rokem +2

    Rad by som sa dozvedel viac informácií a samozrejme cenu za uvedeny systém ale nikde som nic nenasiel len PR. Články

    • @pilotko5899
      @pilotko5899 Před rokem +2

      600tis storage + fve panely a kabelaz asi dalsich 200

  • @pnsmallpilot
    @pnsmallpilot Před rokem +6

    Chybí mi tam zásadní informace a to kolik tento projekt stál. Je mi jasné, že se tak dělo ve spolupráci s ČVUT. Ale jen pro představu by bylo dobré tuto informaci sdělit. Jinak skvělé video.

    •  Před rokem +4

      600 tis Kč s DPH. All in one.

    • @martinsmolka
      @martinsmolka Před rokem +3

      @ Takže cca za 7 let splaceno :-). To de :).

    • @peterkozak1400
      @peterkozak1400 Před rokem +2

      @ kompletne riesenie aj so 41kWh bateriou stalo 24000€? Naozaj sa mi tomu nechce verit.

    • @pristak
      @pristak Před rokem +1

      @@peterkozak1400 Tipol by som, ze je to vratane 200tis dotacii na FVE v CR.

    • @cyrilsvozil713
      @cyrilsvozil713 Před rokem +1

      @@pristak Dobrý den. Úložiště HES je zaregistrované v NZÚ, takže zákazník má možnost si zažádat o dotaci.

  • @tomasdolansky1600
    @tomasdolansky1600 Před rokem

    Krásná myšlenka. A s ní mne napadají dva dotazy: 1) Co legislativně musím oběhat, abych takto spotově mohl s energií "obchodovat"? 2) Lze se na dům zajet podívat osobně? A pokud, s kým se domlouvat?

    • @cyrilsvozil713
      @cyrilsvozil713 Před rokem +2

      Dobrý den, legislativně nic. Stačí mít možnost "přetékat" do sítě a uzavřít smlouvu s dodavatelem elektřiny, který Vám spotové obchodování umožní (je jich více, rozdíl je víceméně ve výši jejich poplatků). Na dům je možné se zajet podívat, ale je nutné se domluvit s majitelem. Pokud máte zájem, napište mi prosím na info@aers.cz.

    • @05PAJA
      @05PAJA Před rokem

      Bud jak pise pan Svozil nebo pres licenci a vyrobni EAN kod elektrarny. S tim je spojeno zivnostenske opravneni a z toho vyplyvajici konsekvence. Vyhodou separatniho EANu je, ze muzete obchodovat s ruznymi subjekty pro nakup a prodej.

    • @Dzordzikk
      @Dzordzikk Před rokem +1

      @@05PAJA Není to pravda. Výrobní EAN může dostat jakýkoli fyzická osoba s FVE do 10kWp, pokud je v distribuční oblasti EGD a není na to potřeba žádná licence ani oprávnění. Pokud neznáte skutečný stav věci, raději se nevyjadřujte, podáváte tady zaváděnící informace.

    • @05PAJA
      @05PAJA Před rokem

      @@Dzordzikk EG.d obchází současnou legislativu tvrzením, že EAN není aktivní. A obchodníci ani OTE to nejsou schopni systémově sledovat. Český bordel.

  • @bigsam72
    @bigsam72 Před rokem +3

    Budou cisla i z Prosinec, Leden, Unor ? Bude ROI ? Bude informace o zivotnosti baterie ? Dekuji.

    • @chairmanaes7580
      @chairmanaes7580 Před rokem +3

      určitě budou a předpokládám že i ta budou velmi zajímavá v porovnání s pevným tarifem ! Rozdíl mezi nízkou a vysokou spotovou cenou je totiž i v zimě kolem trojnásobku. Odběr v nejnižším pásmu je cca o 60% levnější než fixní sazba

  • @martinpaulovic1110
    @martinpaulovic1110 Před rokem

    ak by prisla tesla s tym obchodovanim (ked nejazdi ale nabija sa ) nebudem vahat, v usa to tusim uz funguje. sice tam vidim usporu skoro 50% ale to sa vztahuje asi len na cenu elektriny ? alebo aj elektriny s distribuciou ? pretoze trend je taky ze distribucia a dalsie polozky budu vacsie ako cena elektriny samotna

  • @radoslavvrobel2262
    @radoslavvrobel2262 Před rokem +3

    bomba video..ale kolik celý systém stojí?? to bude stát jako Tesla kde na to 95 % národa nemá peníze.. ale výzkum je to super.. fandím tomu

    • @peterandcorriebubik7005
      @peterandcorriebubik7005 Před rokem +1

      Jako Tesla to není :) Pošlete mail na projekty@fenixgroup.cz - pošleme Vám nabídku.

  • @karelk1157
    @karelk1157 Před rokem

    Přes jakého dodavatele/odběratele obchoduje tento majitel domu el. energii? Existuje odběratel, který by jen vykupoval přebytky z FVE za spotové ceny?

    • @chairmanaes7580
      @chairmanaes7580 Před rokem +2

      Tzv. spotový obchod nabízí většina dodavatelů , je potřeba ale srovnat jejich podmínky - ty jsou velmi rozdílné . Zde je použit obchodník "Bezdodavatele"
      Spotový hodinový režim platí pro nákup i prodej
      Cyril Svozil

    • @beny68eos
      @beny68eos Před rokem

      @@chairmanaes7580 dělá se toto zařízení i ve verzi AC coupling? Tedy připojit ke stávající FVE? Respektive plánujete něco takového?

    • @chairmanaes7580
      @chairmanaes7580 Před rokem +2

      @@beny68eos ideální je zapojit přímo do MPPT HES ale je možno i pracovat v soustavě s existující FVE - bohužel je však poté výrazně omezena analýza dat která v aplikaci poskytuje obrovské množství informací

    • @cyrilsvozil713
      @cyrilsvozil713 Před rokem

      @@beny68eos Ano, je to možné.

    • @beny68eos
      @beny68eos Před rokem

      @@chairmanaes7580 chápu, ale mám systém SolarEdge, tedy optimizery pod každým panelem. Nelze použít pro jiný měnič či MPPT. Proto se ptám po řešení AC coupling.

  • @RomanTkac
    @RomanTkac Před rokem +2

    niekto dobre predá - niekto zle nakúpi a opačne to je celá matematika obchodovania ďakujem to je krásna budúcnosť

    • @Willinet
      @Willinet Před rokem

      Rozumies tomu ako hus pivu

    • @RomanTkac
      @RomanTkac Před rokem

      @@Willinet v čom som sa pomýlil ?

    • @peterandcorriebubik7005
      @peterandcorriebubik7005 Před rokem +7

      Hlavu vzhůru, já bych to neviděl tak černě. Když kupujete housky tak je to taky o tom, že vy když je dobře nakoupíte tak někdo o něco přišel? A nebo ten pekař dostal zaplacený a byl rád že prodal co vyrobil a má z čeho žít? HES dodá do sítě energii když je po ni velká poptávka, když ji lidé potřebují. Takže stabilizuje síť - na tom není nic špatného.

    • @amperak
      @amperak Před rokem +4

      Housky kupuješ kdy? no ideálně ráno, kdy jsou napečené. ale co kyž potřebuješ housky večer, kdy se už nepečou. No chytrý člověk bude mít super pec, kam uloží některé housky z rána a umožní jejich prodej večer lidem, kteří si je nemohou koupit ráno.

    • @Dzordzikk
      @Dzordzikk Před rokem

      @@peterandcorriebubik7005 Přesně tak. Někdo v tom zase vidí politiku a okrádání.

  • @TheSkace
    @TheSkace Před rokem

    Návratnost toho systému?

    • @tomasbarta861
      @tomasbarta861 Před rokem +3

      Vam dneska nikdo neřekne,protože nikdo neví,za kolik elektřina nebo plyn bude

    • @TheSkace
      @TheSkace Před rokem

      @@tomasbarta861 Mně by stačila pořizovací cena toho celého zařízení včetně instalace.
      Když potřebuješ o něčem lhát, stačí říct komplet pravdu kromě jediné informace, na které to padá a je to koncept do koše... Což je u tohoto cena. Proč to neřeknou? Proč se chlubí absolutně vším, ale ne cenou?

    • @romantichy583
      @romantichy583 Před rokem

      Při ceně zařízení 600k a měsíční úspoře 7k (ročně 70k) to máš do 10 let i s velkou rezervou. Ale mám dojem že to je ještě ve fázi testování,nevím zda už můžeš nakoupit celé zařízení...

    • @TheSkace
      @TheSkace Před rokem +2

      @@romantichy583 7000 byla úspora v letním slunečném měsíci. A teď tu pohádku o stejné úspoře v zimě.

    • @romantichy583
      @romantichy583 Před rokem +1

      @@TheSkace úspora byla víc než 7k a počítám 10mesicu a ještě je tam rezerva takže zhruba to bude sedět,přesnou cenu za 2 roky stejně nikdo nezná,takže přesný výpočet není možný....

  • @minduton
    @minduton Před rokem +1

    Nejbližších pár let bude hodně turbulentních a nedělám si iluze o tom, že se hodně věcí změní - od roku 2024 mají být smartmetery, mají se již vydávat licence na velkoakumulace, atd. Je proto otázkou do jaké míry bude toto řešení dlouhodobě rentabilní do té míry, jak se prezentuje ve videu. U samozásobitelství elektřinou je nutné vyřešit hlavně sezónost, tj. léto-zima.

    • @peterandcorriebubik7005
      @peterandcorriebubik7005 Před rokem +5

      Turbulence (hlavně v cenách) je o důvod více si pořídit velkou baterii s automatem který to bude hlídat. V zimní sezoně, kdy není moc slunce, algoritmus funguje dále. Akorát neprodává, ale naplní baterii za ty nejnižší ceny během dne.

    • @minduton
      @minduton Před rokem +1

      ​@@peterandcorriebubik7005 V cenách žádné větší turbulence nebudou. Tuto komerční příležitost vyplní velmi rychle megahráči (rok na to, co budou moci licencovat velkoakumulace), kterým nějací provozovatelé mikrozdrojů nebudou schopni konkurovat: a) budou tam zohledňovat tu DPH b) budou připojeni do VN (nižší distribuční poplatky) c) střídače i nabíječe budou mít s o 1-2 řády většími výkony (podstatně vyšší účinnost). Navíc tam od roku 2024 naskočí zástupy odběratelů co budou mít smartmetering (registrace po hodinách) a ti to budou taky cenově vyhlazovat. Já tomu dávám zkrátka 2-5 let max., pak to bude už labutí píseň. Pak se ten cenový rozdíl mezi nejlevnějšími a nejdražšími hodinami sníží natolik, nebo bude tak malá četnost takových příležitostí, že se s tím prostě nevyplatí si takhle hrát. Ale tím neříkám, že se to dnes nevyplatí - každopádně čekat, že to tak bude navěkův, je dosti optimistické. Baterka se hodí tak jako tak, tak proč ne. Diskuse je jen o tom, jak velká baterka.

  • @PetrLANDSFELD
    @PetrLANDSFELD Před rokem +1

    ta cena kWh je včetně té investice do tohoto zařízení? ono 40kWh baterie asi nebude úplně zadarmo....1/2 milionu?

    • @TomH519
      @TomH519 Před rokem +3

      Cenama se moc nechlubí, ale nejlevnější box od nich lifepo4 7,6kWh vyjde na cca 400tis kč.

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před rokem +5

      All-in-one Home Energy Storage tak jak je ve videu ukázáno s akumulací 41 kWh stoji koncového zákazníka (domácnost) cca 600 tis Kč s DPH.

    • @zorg1396
      @zorg1396 Před rokem

      @@ElectroDad ted pocitam jen v nejlevnejsich baterkach od GWL bych byl na skoro 300k bez DPH pri stejne kapacite (jen tedy LiFePO4)...fakt to fénixí reseni zni jako velmi slusnej deal 🤔

    • @PetrLANDSFELD
      @PetrLANDSFELD Před rokem

      @@ElectroDad kdybych si to dělal doma na koleni a použil kvalitní komponenty, tak baterie dnes 400 tisíc, měniče 100 tisic, panely přes 100 tisíc, mppt trackery, nějaké ty jističe, kotevní materiál na panely, spojovací materiál. Na 600 se nedostanu. Nevěřím, že to dělají zadarmo. Anebo každý uvažujeme o jiné kvalitě.

    • @martinhanus71
      @martinhanus71 Před rokem

      @@ElectroDad Je to ekonomicky nesmysl, protože když dopocitate 10KWp montaz panelu, tak jste na nějakých 930 tis minus dotace = cca 700 tis. prvotní naklad. Roční úspora bude nekde kolem 60.000 Kc, takže návratnost za cca 10-12 let, pri dobre "konstelaci hvězd". Po tech letech uz budou baterky na výměnu a možná i cela elektronika.

  • @LeoMessi-bp2he
    @LeoMessi-bp2he Před rokem +1

    Aspon cenu jste mohli uvezt

    • @chairmanaes7580
      @chairmanaes7580 Před rokem +1

      cena je několikrát uvedena v diskusi , samotná HES s DPH bez dotace 600 tis CZK , FVE 10 kWp bez dotace 180 tis CZK

  • @stuzland
    @stuzland Před rokem

    Nemohu se nijak dopočítat zmiňovanému rozdílu 170Eur/MWh - tak aby se proces vyplatil. Ve prezentacích má pán uvedeno 1,7 CZK/kWh za distribuci - to by spíše dávalo smysl - protože to je cena za distribuci směrem do baterie ale ne cena za distribuci směrem z baterie do sítě. Má prosím někdo ponětí jak se k číslu 170 EUR/MWh pán dostal?

    • @chairmanaes7580
      @chairmanaes7580 Před rokem +2

      je to cena amortizace baterie, jsou zde zahrnuty i vnitřní ztráty a distribuční poplatky včetně daní a poplatků

  • @misawimmer
    @misawimmer Před rokem +1

    technologie zajimava, pro nekoho kdo nyni uvazuje o fotovoltaice super, bohuzel jsem nasel jen jednu spolecnost ktera to instaluje a nejblizsi volny termin podzim pristi rok... (nasel jsem x spolecnosti na instalaci fotovoltaiky i s baterii ktere to zvladnou jeste letos).. takze otazka sla by inteligence tohoto zarizeni nainstalovat i na jine a treba jiz existujci systemy? Tam si myslim ze to ma veliky potencial

    • @chairmanaes7580
      @chairmanaes7580 Před rokem

      těch společností které nabízejí uvedené řešení je vyškoleno cca 60 , Obraťte se prosím na naše obchodní oddělení a určitě Vám doporučí někoho s příznivějším termínem
      CS

    • @misawimmer
      @misawimmer Před rokem

      @@chairmanaes7580 zdravím, teďka už je to jedno, šel jsem přes fenixgroup, kde jsem dostal seznam (cca 10) obchodníku a z něj na mě nakonec vypadlo jen jedno jméno. Takže si zkuste jen zkontrolovat, zda komunikace na zákazníka probíhá jak má nebo jestli někde nemáte šotka v procesu.. Pekný den

  • @jawamustang5388
    @jawamustang5388 Před rokem

    ještě jste měli říct kolik to stálo.

  • @jaroslavbartos7722
    @jaroslavbartos7722 Před rokem +1

    Nebylo by lepší, kdyby cena elektřiny byla na takové úrovni, aby se člověk nebál tzv. rosvítit, toho stejně využije pár bohatců, zatím co ostatní budou zhasínat, je to odporný asociální režim, doufám ,že na to má ještě dotace!

    • @amperak
      @amperak Před rokem +7

      když v šest jedou všichni z práce, tak je ucpané město. aby se člověk bál vyjet autem do ulic! Nebylo by lepší, když by jezdili v menším množství po celý den?
      udělal bych třeba omezení, že z fabriky muže vyjet jedno auto za minutu. zbytek bude čekat. jedině tak zajistíme, aby provoz byl takový, žese nebudeme muset bát vyjet do ulic.
      To asi nebude reálné, že? mnohem reálnější je využít silnici v době, kdy nikdo nejezdí.

    • @Dzordzikk
      @Dzordzikk Před rokem +2

      @@amperak Dobře ty :-)

  • @tomaskonopac9431
    @tomaskonopac9431 Před rokem

    To nemá cenu komentovat .

  • @cihlacezet231
    @cihlacezet231 Před rokem

    Děkuji za video. Jaká je celková pořizovací cena a jaké jsou záruky na technologii? Chtěl bych si spočítat jaká je návratnost investice. Děkuji.