Dům pro budoucnost Omice | Projekt ČVUT a předních českých výrobců | Electro Dad # 302

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 3. 06. 2024
  • 👉rozbalte text👇 pro interaktivní obsah videa
    Dům pro budoucnost v Omicích u Brna je společný projekt osvíceného majitele, ČVUT- UCEEB a předních českých výrobců systémů vytápění (Fenix), 10 kWp fotovoltaiky (S-Power), 41 kWh bateriového úložiště (AERS), rekuperace (Wafe) a inteligentního řízení (Teco + ICT Expert iCool).
    #ElectroDad #fotovoltaika #baterioveuloziste
    Interaktivní obsah videa
    0:00 Úvod
    0:08 Ing. Dalibor Veverka - spolumajitel nemovitosti
    2:42 koncepce chytrého domu - prof. Ing. Karel Kabele, CSc. - vedoucí katedry TZB, Fakulta stavební ČVUT
    6:50 vytápění - Ing. Cyril Svozil - majitel Fenix Group a.s.
    8:42 integrace technických řešení - Ing. Petr Bubík - projektový manažer Energetického konceptu Fenix
    9:37 fotovoltaika - Ing. Jaroslav Šuvarský - jednatel S-Power Energies s.r.o.
    11:35 domácí bateriové úložiště - Mgr. Cyril Svozil jr. - jednatel AERS s.r.o.
    16:33 rekuperace - Ing. Daniel Veselý - konzultant pro řízené větrání Wafe s.r.o.
    21:47 hardwarové řídící prvky - Ing. Jaromír Klaban - ředitel Teco a.s.
    26:23 systém softwarového řízení domu iCool - Jiří Vogel - jednatel ICT Expert s.r.o.
    33:24 vnitřní prostředí - Ing. Daniel Adamovský, Ph.D. - vedoucí výzkumného týmu kvalita vnitřního prostředí UCEEB ČVUT v Praze
    41:14 Závěr Dalibora Veverky
    🙏 Děkuji společnosti Fenix Group a.s. za pokrytí nákladů na tvorbu tohoto videa www.fenixgroup.cz/cs
    🙏 Chci inspirovat milion lidí k přechodu na elektromobil a čistou energii.
    Prosím podpořte moji nezávislou tvorbu:
    - jako Patron: / electrodad
    - jako člen / podporovatel CZcams kanálu / @electrodad
    - či darem přes korunový účet: 2401894390 / 2010
    👉 Proč točím videa o radosti z elektromobilů a čisté energie: www.electrodad.cz/proc/
    🎬 Video stříhal Petr Mašek
    📸 O můj Instagram / electrodad_cz pečuje Noodi: noodi.cz/
  • Věda a technologie

Komentáře • 112

  • @vladimirkrul7862
    @vladimirkrul7862 Před 2 lety +23

    Asi najlepší kanál v Čechách a na Slovensku

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před 2 lety +2

      děkuji pěkně, Vladimíre, to je pocta - poděkování si zaslouží Patroni a Podporovatelé - bez jejich podpory by tohle super drahé hobby šlo fakt těžko

    • @vojtechtomas4526
      @vojtechtomas4526 Před 2 lety +1

      Pro lacinou reklamu pro Fénix

  • @petrzmapetrzma9826
    @petrzmapetrzma9826 Před rokem +1

    Prostě super. obdivuji vše a nejvíce kvalitu zpracování všeho, pusťte si dnes domů řemeslníka a budete koukat, jak se taky dají věci dělat 👍

  • @AkceleraceElectric
    @AkceleraceElectric Před 2 lety +5

    V dobrém závidím všem lidem, kteří si mohou vytvořit nezávislý “chytrý” dům. Moc díky za super video s mnoha prostřihy z dronu.

  • @timkutil4269
    @timkutil4269 Před 2 lety +4

    Skvělé video. Jako prakticky všechna na tomto kanálu. Za poslední měsíc jsem je shlédl skoro všechny. Klobouk dolů. Původním povoláním jsem elektronik, takže mé srdce plesalo nad technologii v tomto domě, ale teď jsem stavitel a z pohledu stavitele nízkoenergetických domů je to spíš neekonomické. Porovnám s mým vlastním domem. Zastavěná plocha 240m2, obytná plocha 534m2, k tomu volně stojící garáž 70m2, v zimě pouze temperovaná na 10°C Vytápění a ohřev TUV tepelným čerpadlem. Bez rekuperace, větráme po staru, okny. Vše elektrifikováno. Spotřeba elektřiny 2020 - 13,4MWh, 2019 - 10,9MWh 2018 - 9,5MWh 2017 - 10,6MWh. Žijeme tu dva dospělý a dvě děti, zároveň v domě máme sídla firem, v domě tedy celý den někdo je. Nárůst spotřeby v roce 2020 byl způsoben rozšířením podnikání mé ženy na cukrářskou výrobu a tím nákupem elektrické cukrářské pece. Pro porovnání s tímto domem, spotřeba v září celková 611kWh, vytápění 128kWh, ohřev TUV 110kWh vše tedy bez elektroauta, to jsem přivezl až v říjnu. Když jsem dům stavěl doslova jsem ho prošpikoval kabely s tím, že si pak sám vyrobím elektronické řízení, něco jako chytrý dům, ale k tomu nikdy nedošlo a nedojde, jelikož jsem dospěl k názoru, že je to úplně zbytečné. Řídící elektroniku tepelného čerpadla jsem si trošku upravil a první 2 zimy ladil a již 8let jsem na to nesáhl. Jediná údržba je každoroční prohlídka tepelného čerpadla servisním technikem. Zajímala by mě celková roční spotřeba tohoto domu a to jak z FVE tak ze sítě. Takto, jako můj dům si monitoruji i své další stavby, i když ne tak podrobně a takto velký dům by měl mít roční spotřebu max 7MWh. Podobný systém jako je v tomto domě po nás loni jedna investorka požadovala, cena se vyšplhala na 450 000Kč, což opravdu odpovídalo cca 10% z celé stavby. Kvůli ceně se to ovšem nerealizovalo. Fotovoltaika mě sice jako technologie zajímala, ale použití na mém domě bylo neekonomické, návratnost přes 20let a to vzhledem k mému věku nedávalo smysl, až teď po nákupu prvního elektroauta, tedy přesněji plugin hybridu a plánované koupě čistého elektroauta a poklesu cen FVE, začíná dávat fotovoltaika smysl a návratnost klesla na 7let. Příští rok tedy nainstaluji FVE a jsem moc zvědav na jaké hodnoty se dostanu poté.

    • @chairmanaes7580
      @chairmanaes7580 Před 2 lety +1

      Jakékoliv srovnání je velmi obtížné pokud nevezmete v úvahu veškeré parametry . V tomto domě je největším spotřebičem nabíjení elektromobilu, dále zásuvkové obvody ( včetně vaření a pečení) , ohřev TUV , vytápění je až na čtvrtém místě . Pokud máte srovnatelné údaje , sem s nimi !

    • @timkutil4269
      @timkutil4269 Před 2 lety +1

      @@chairmanaes7580 To srovnání není až tak obtížné, jen prostá matematika a porovnání. A psal jsem, že elauto se teprve ukáže, proto jsem neporovnával. Můžeme podrobněji.
      Září 2021
      Celková spotřeba 611kWh vs 945kWh
      Vytápění 128kWh vs 173kWh tj 0,24kWh/m2 vs 1,15kWh/m2
      Ohřev TUV 110kWh vs 258kWh
      Zásuvkové obvody, osvětlení, velké spotřebiče 281,8kWh vs 363kWh nevím, co je míněno velkými spotřebiči. U mě indukční varná deska, mikrovka, trouba, lednice, mrazák, pračka, sušička, myčka, centrální vysavač, 2x TV, 3x počítač… vše pořizováno s hlavním důrazem na spotřebu, lednice s invertory, sušička s tepelným čerpadlem atp.
      Cukrářská výrobna 91,2kWh - není s čím porovnat
      Tepelná energie dodaná tepelným čerpadlem (topení+TUV) 2,47Gj
      COP 2,9
      Průtok tepelným čerpadlem 88,6m3
      Co se auta týká tak říjen 200kWh, listopad zatím 175kWh, ale toto se porovnávat nedá.
      Dále bych mohl rozepsat kolik u topení spotřebuje samotné tepelné čerpadlo na získání tepla (pohon kompresoru) a kolik zbytek topného systému (čerpadla, elektronika řízení atd) , rozepsat NT a VT spotřeby, počty startů tepelného čerpadla a dobu chodu na přípravu TUV a topení zvlášť, návratnost, atd. a to od 1.4.2014 kdy jsem tepelné čerpadlo připojil do systému výměnou za plynový kondenzační kotel, takže mám i porovnání vytápění plynem vs tepelné čerpadlo. Tyto data shromažďuji, abych mohl zájemcům o stavbu domu dokumentovat výhodnost použití tepelného čerpadla a moderních stavebních materiálů. Spotřebu rekuperace bych měl správně započíst do vytápění, protože u mě tam ztráta větráním započítaná je, ale to už jsou detaily, a vyšlo by to pro tento dům ještě hůře. Nemám vůbec nic proti takovým technologiím ba naopak, ale víc mě zajímá efektivita a ekonomika
      takových věcí, kterou musím stavebníkům při návrhu domu, a hlavně výpočtu ceny domu propočítat a zdokumentovat. Reálná spotřeba se pak nesmí od výpočtů lišit. Rozhodně palec nahoru za recyklaci baterií z elektroaut, to mě nadchlo. A rozhodně fandím takovýmto projektům, čím víc jich bude tím lépe.

  • @miloslavmelicharek9789
    @miloslavmelicharek9789 Před rokem +1

    Velmi pěkně uděláno. Srozumitelné, bez zbytečných detailů, ale komplexně. Je skvělé, že takto ideální řešení zajistily české firmy=české výrobky. Více takovéto prezentace. Děkuji, jen tak dál.

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před rokem

      děkujeme, Miroslave, včera jsem natočil zkušenosti s obchodováním na spotových cenách tohoto domu s velkým 41 kWh úložištěm

  • @lukasstekly8804
    @lukasstekly8804 Před 2 lety +8

    Děkuji za video, je velice přínosné a inspirativní. Až bude veřejně uvedené, budu ho sdílet kolegům v zaměstnání.

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před 2 lety +1

      děkuji pěkně za podporu, Lukáši

  • @LERw1g
    @LERw1g Před 2 lety +8

    Super video. Už aby toto bylo standardem. Sám mám velice podobný dům a jsem maximálně spokojen. Vždy vyvětráno, minimální náklady na provoz…. Prostě paráda.

  • @ivotomasek2792
    @ivotomasek2792 Před 2 lety +4

    Velmi zajímavé video a pohled jak se vyvíjí technologie, pro budoucnost určitě plus

  • @TomH519
    @TomH519 Před 2 lety +14

    Inteligentní či chytré domy jsou tu již desítky let. Jejich zásadní problém je, že velice rychle technologicky zestárnou.Proto tohle není dům pro budoucnost, ale pro současnost. Za 10-20let budou použité technologie již velice zastaralé a bude problém její servisovatelnost a udržitelnost. Já toto zažívám i ve vlastním oboru.např. EZS, CCTV atd..
    Dále roční spotřeba bez topení a dobíjení EV mi vychází na cca 10MWh, což je hodně vysoké číslo. Já mám na 120m2 spotřebu cca 3xmenší. Ale mám obyčejné vypínače na světla, které spínají silovou elektřinu a nemají trvalý odběr atd...
    Pro mě je dům pro budoucnost takový dům, který po mě nebude v budoucnu chtít velké náklady na údržbu a udržitelnost technologií.

    • @peterandcorriebubik7005
      @peterandcorriebubik7005 Před 2 lety +2

      To záleží čemu řekneme inteligentní dům. Takových domů co inteligentně ukládají přetoky z FVE do baterie, bojleru či elektromobilů moc před desítky let nebylo. Dnes mohou nakupovat elektriku dle hodinového trhu na OTE.
      Jestli PLC bude vypadat starý, tak to nevadí - je v rozvaděči. Zbytek je na cloudu tak update na look-and-feel se dá udělat co pár let.
      Ale stejně, cíl je to nemusel ovládat vůbec.

    • @romantichy583
      @romantichy583 Před 2 lety +1

      Souhlasik,tech technologii je tam tolik ze starat se o moralni zivotnost je na masli. Vseho moc skodi. Jedine co ma samozrejme myslenku je ukladani energie a provoz domu z vyroby fve...zaroven chapu ze je to ziva laborator,takze se to neda srovnat s klasickym domem...

    • @cyrilsvozil713
      @cyrilsvozil713 Před 2 lety +3

      Pak bych řekl, že tento dům je přesně onen dům pro budoucnost. Současný trend je tzv. smart house, kde je celá řada technologií, které se spolu velmi často "bijí" a v domě se prakticky nedá bydlet, protože s ním má uživatel více starostí než komfortu. V tomto objektu jsou instalovány nejkvalitnější české technologie, jejichž ovládání je zastřešeno řízením Icool, které ovládání a vůbec zapojení obyvatele do starostí o provoz velmi efektivně odfiltrují. To, že některý komponent zastará je nevyhnutelné. Cílem je, jej pouze nahradit s tím, že systém zůstane jako celek zachován.

    • @Hobbittak
      @Hobbittak Před 2 lety +2

      Ano a ne.
      Chytrost domu je hodně široký pojem. Už jen obyčejný termostat na topení, který jistě máte se dá považovat za "chytrost", protože dříve lidi topili pocitově: "hej Lojzo je tu moc teplo dojdi ztlumit kotel. Ano Lízinko. Za hodinu. ... Hej lojzo, ty jsi to ztlumil moc je tu zima. Ano lízinko, už jdu :-)))"
      Pak už to Lojza nevydržel a koupil termostat a čerpadlo a nastvil teplotu a měl na chvíli klid.
      Takový systém taky za 20 let zastaral. A Lojza uvažuje že místo kotle na uhlí koupí něcojiného, protože skládat každý rok uhlí do sklepa a hlavně nosit uhláky a sypat do kotle je opruz a špína a hnus z komína.
      Dneska jsou domy zase o kus dál než před 50 lety, takže máme žaluzie, elektrické topení, rekuperaci, LED světla, světla pro náladu v obýváku, elektromobily, atd.
      Elektřina je zatím nejlepší energie, na kterou lidstvo přišlo a umí ji ovládat. Proto vše co jde se předělává na elektřinu. Je to nejefektivnější a nejčistší zdroj energie, který lidi mají.
      Proto se zvyšuje spotřeba elektřiny v domě, ale v pasivním to bude stále méně než v 50 let starém domě i když postaveném minulý rok s komínem a s ustřendímtopením a kotlem na peletky. To je technologicky starý dům, ve kterém za 20 let nikdo bydlet už nebude chtít, stejně jako dnes nikdo nechce dům s kotlem na uhlí a ustředním topením a velkýmy radiátory pod okny, kdy 3/4 vyrobeného tepla jde zase oknem ven.
      10 MWh za rok není nijak moc na dům, ve ktrém máte všechno na elektřinu.
      Vy sice máte spotřebu elektřiny 3x menší, ale tu energii zase berete v jiné formě, protože topit musíte a vařit také.
      Spotřeba elektřiny samotné chytristiky je minimální. Nejvíce "žere bojler, elektromobily, trouba, sporák. Osvětlení je minimální díky LED. a pak počítače a televize, kterých mají lidi čím dál víc.
      Samozřejmě čím dál víc se domy zesložiťují, přidává se technika, elketronika, čidla atd. Stejně jako v automobilu, mobilních telefonech, tak i tady se přidávají zařízení tak aby se komfort bydlení pro lidi zvyšoval. Co se týká nákladu na údržbu, tak to je je prakticky stejný jako ty domy starý 50 let. Elektronika má nějakou záruku, a vydrží 20-40 let. Poruchy stejně musí řešit odborná firma stejně jako když se porouchá kotel, tak si to doma taky 90% lidí nespraví.
      Už je to skoro kliše, ale nedá mi to (je to samozřejmě strašně nadsazené). S vaším přístupem bychom se vraceli do jeskyní, protože tam není žádná elektronika a tudíž žádné náklady na údržbu a udržitelnost technologii.

    • @TomH519
      @TomH519 Před 2 lety +2

      ​@@peterandcorriebubik7005 Inteligentní dům je pro mě dům, jehož provoz je automatizován a nebo umožnuje dálkové řízení topení,chlazení, větrání, svícení, zavlažování, energy management.... atd.. Dnešní inteligentní dům bude za 20let velice technologicky zastaralý a nebude dávat smysl, udržovat tyto staré komponenty. Pouze SW update to neřeší, podpora ze strany výrobce stejně již nebude většinou dostupná.

  • @ice666svk2
    @ice666svk2 Před 2 lety +5

    Ten dom, tie technologie to je super. Neviem co to stalo vsetko, ale parada. Okolie bolo tatiez pekne vyriesene. Velky palec hore za domace spolocnosti. To je z hladiska servisu ci opravy dost klucove z casoveho aj financneho hladiska.

  • @pepopolakovic
    @pepopolakovic Před 2 lety +4

    Skvele video, ďakujem!
    Napadlo ma viac otázok, keď som videl spotrebu za mesiac
    - bol to mesiac oktober/říjen?
    - ako ste dosiahli tak malu spotrebu elektriny na bojler-ohrievac vody? ja mam na dome solare a prebytky posielam do 150litroveho bojlera Eldom Invest Energy 150 V0/3XS a ten dokaze zohriat vodu za 3 hodiny 15 minut a ma spotrebu 3 kw za hodinu a za ten cas minie 10kw. Vodu minieme ako 4clenna rodina vecer pri sprchovani. Vy mate ale 300 litrovy bojler. Je tam nejaka usporna technologia?
    - Co konkretne su "zasuvkove spotrebice"?
    - Co konkretne su "velke spotrebice"?
    ... my dosahujeme spotrebu najma na práčke a umývačke, velmi malo televizor a potom uz nic.
    - nemate aj zavlazovanie? vodne cerpadlo, to nam v lete bralo 1,5kw kazdy den aspon 2 hodiny zavlazovamia.
    Velmi ma pozitivne prekvapilo ako malo energie islo do vykurovania, wow.
    Nie je asi realne mozne aby take riesenie stalo 15% z ceny domu ked si zoberiem tu 41 kw baterku ... ja mam Huawei Luna 2000 kde 15 kw stoji 8600 € a 10 kw 6tisic €, takze 40 kw = 23200 € co teda len bateria je 15% z ceny domu.

  • @palusisko
    @palusisko Před 2 lety +8

    Děkuji za pěkné povídání o bydlení. Za mě příliš složitý dům, velmi drahý na realizaci a ne moc příjemný na údržbu cca po 20. letech. Ona i ta vzduchotechnika se musí čistit, měnit filtry, senzory a čipy stárnou, dodavatel vám ukončí servis klidně po 10.letech na dané zařízení atd... Prostě trend na západě je spíše skromnost, u mladých párů vyhrává tzv. "tiny house" postavený třeba z velkého kontejneru, s využitím fotovoltaiky a krbu, dešťové vody na sprchu a wc(často jen kompostovací) atd.. Doporučuji shlédnout různá videa, kde nejen mladé páry, ale i důchodci ukazují, že se tak žít dá kvalitně a bez velké CO2 stopy a nejen ji... Otázkou zůstává, co s paneláky, kde lidé jsou vydáni na milost, či nemilost burze s energiemi...

    • @petrkocandrle3779
      @petrkocandrle3779 Před 2 lety +3

      Ano, tiny house je trend, ale spíše v oblastech, kde mají teplejší klima než u nás a dům je po většinu dne otevřen dokořán. Vzduchotechnika s rekuperací je u nás prakticky nutnost, pokud chcete mít vyhovující kvalitu vzduchu v interiéru a zároveň nevypouštět kvanta energie okny, ale jde samozřejmě dát i do toho tiny housu.

    • @Hobbittak
      @Hobbittak Před 2 lety

      To přeci není pravda. Tiny house se hodí pouze někam a uvažují o tom minoritní procento lidí.
      A ani ty systémy které píšete nejsou bezúdržbové. Krb, musíte sekat dřevo, dešťová voda se využívat dá, ale musíte čistit a měnit často filtry, kompostovací WC taky není bezúdržvoá záležitost.
      Všechno nové potřebuje nějakou udržbu a techniku a nic není bezudržbové.
      Bude víc a víc domů, právě s takovouto podobnou technikou, které bude "all in one" kokmpletní řízení celého domu.
      Toto řízení se bude víc a víc zlepšovat tak aby to majitele co nejméně omezovalo a obtěžovalo a aby co nejméně o systému "věděl". Víc a víc bude předvídat a ovládané na základě přítomnosti lidí v daných místnostech, jejich zvících i individuální nastavení.

    • @palusisko
      @palusisko Před 2 lety

      @@petrkocandrle3779 Tiny domky jsou oblíbení i v Kanadě, ale jak to izolují nevím :-) Jinak kamarádka má rekuperaci vzduchu cca 8. let a už byly opravy, ono se to časem fakt zanáší, musíte to pak nechat vyčistit. Ale možná má starší technologii, možná jsou i lepší řešení ohledně údržby. Ano pokud jsou trubky čisté, máte doma pocit vzduchu jak na zahradě, to je super, ale není to napořád. Jinak já mám starý dům, cihlu, a větrám pravidelně přes den, to teplo nevypustíte ven, protože máte nahřáté bytelné zdivo, samozřejmě tomu pomáha izolace domu a nová 3skla okna.. Jenže údržba nula, spotřeba na vzduchotechniku nula. Těžko říct, patrně moderní dřevostavba, která nemá akumulaci do zdiva prostě tohle musí mít no :-) Jinak údržbář ve firmě mi říkal, že nakonec se bakterie usídlí v každé vzduchotenice :-) :-)

    • @petrkocandrle3779
      @petrkocandrle3779 Před 2 lety +1

      @@palusisko Nezlobte se, ale toho tepla vyvětráte těmi okny opravdu spoustu. Nejde o to, že by to pak trvalo dlouho natopit zpět na původní teplotu, ty zdi jsou naakumulované, to ano, ale zkrátka jde o to, že vyvětraný teplý vzduch s sebou odnese spoustu energie, kterou musíte zpět doplnit. Rekuperační jednotka ho vypustí ven 10x méně. Druhá věc je, že nikdy nevyvětráte tak, abyste byl pořád v hygienických limitech, tedy pod nějakých 1200 ppm CO2. Takže sice ty úniky už nejsou takové, ale zas dýcháte nezdravý vzduch. To byste musel v noci otevírat v lořnici okno každé 2 hodiny, což předpokládám, že neděláte.
      My máme skoro pasivní dřevostabu (s těžkými příčkami a obezdívkou kvůli akumulaci) 160 m2 už téměř 7 let. Ta rekuperace samozřejmě vyžaduje údržbu, už 2x jsem musel měnit silentbloky větráků, protože to nesnesitelně rachtalo, což je ale dáno tím, že to je "levný" šunt, a filtry se musí měnit alespoň 1x ročně. Ale se vším všudy je naše spotřeba 2.5-3 MWh elektřiny ročně + 2 kubíky dřeva (+ ohřev vody 2kWp fotovoltaikou). Plyn nemáme, takže je to se vším všudy.
      Jen pro porovnání čím topíte a kolik je Vaše roční spotřeba ve Vašem starém domě? A jak je velký?

  • @Pupuzor
    @Pupuzor Před 2 lety +8

    Další z videíí z kategorie PLUS, která mám tak rád. Všechno se to skvěle poslouchá a byla by jistě radost v takovém domě bydlet, ale napadá mě, zda mohou pro svou energetickou soběstačnost, resp. menší závislost, udělat i lidé, jejichž dům už pár desítek let stojí a stát bude dál. Neplánujete i nějaké video pro lidi, kteří nemohou stavět na zelené louce, ale chtěli by svůj dům doplnit o FVE a navazující technologie, ovšem tak, aby to dávalo smysl a mělo to praktické využití?

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před 2 lety +5

      děkuji pěkně za názor. Chápu, zkusím natočit obdobná videa. V případě našeho vlastního domu šlo rovněž o již stávající dům, do kterého FVE, bateriové úložiště, apod. postupně přidáváme - zkusím natočit více takových videí.

    • @Pupuzor
      @Pupuzor Před 2 lety +1

      @@ElectroDad Videa o Vašem domě jsou sice inspirující, ale jde o relativně novou stavbu s plochou střechou, kde se to víceméně nabízí. Podle mého jde o dosti jiný stav, než jaký existuje např. v domě z 30. let, který byl postupně modernizován, má klasickou střechu (2 podlaží a podkroví), v ní střešní okna a bydlí v něm 2 generace.

    • @romantichy583
      @romantichy583 Před 2 lety +3

      Efektivni renovace starych domu rechnicky neni problem. Minimalizace spotreby energii a efektivni technologie na vyrobu. Fve jde na temer jakoukoli strechu,limitujici je osvit. Baterku ve starych domech taky umisteni. Problem je ze to stoji jako novy dum. Predelavat stare je neefektivni,tudiz drahe,tudiz se do toho lidem nechce. Nzu by to mela zmenit,jelikoz starych budov je vetsina a ty delaji zasadni spotrebu v republice. Domacnosti delaji 40% spotreby energie v CR.

  • @janahlucna1642
    @janahlucna1642 Před 2 lety +5

    Velmi zajimavý projekt. Mě nejvíce zaujala část s rekuperací kde se konečně otevřeně mluví o vysoušení vzduchu,to je problém který trápí spouustu uživatelů a defacto jde řešit pouze zvlhčováním vzduchu. Tak snad se našlo řešení...

    • @Hobbittak
      @Hobbittak Před 2 lety +1

      Až na to že tohle už dávno řeší rekuperace např. Paul. Má entalpicky výměník a kupoval jsem ji už před 5 lety, takže žádná novinka nebo něco originálního tohoto domu!

  • @tornado1259
    @tornado1259 Před 2 lety +4

    Dobrý den, pěkný dům se super aplikací moderních technologií které ukazují že to jde když se chce.
    Líbí se mě i myšlenka výběru lokálních výrobců a dodavatelů. S větším množstvím použitých technologií se účinnost celku zvyšuje. Bude to trvat dlouho ale jak postupně budou přecházet na FVE+ elektromobil+ akumulace + další technologie tak věřím že na to přejde 80% obyvatelstva.
    Bohužel dokud budou věřit lidí že inteligentní dům je novodobé vězení, špehování a omezování svobody tak se to bude špatně aplikovat.
    Rád se podívám na jarní bilanci po ročním provozu.

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před 2 lety +1

      děkujeme za názor, video o roční bilanci bude

  • @jan.horalik
    @jan.horalik Před 2 lety +1

    Pěkné video. Libí se mi, že to vše dělali výrobci z Česka. Škoda, že nazazněly parametry tepelných izolací a určitě se rád podívám na zhodnocení roční bilance.

    • @chairmanaes7580
      @chairmanaes7580 Před 2 lety +1

      Dobrý den , obálka budovy je v kategorii A ( u=0,17)

  • @jozefbuday4122
    @jozefbuday4122 Před 2 lety +1

    Paradny Dom super technologia,dakujem za video

  • @martinkrupka8934
    @martinkrupka8934 Před 2 lety +4

    Já tam viděl velké stínění na solárních panelech od stromů. Škoda, že nezazněla cena jednotlivých komponentů domu od bateriového úložiště až po rekuperaci vzduchu. Dům vypadal dost dobře. Chtělo by to kompletní zhodnocení po roce provozu.

    • @3d4tom
      @3d4tom Před 2 lety

      No firmy byly zmíněny, se saers mám dobré zkušenosti, cena odpovídá kvalitě, poradenství. Vše si najdete. Ale také mě to mrzí že tam cena nezazněla, aspoň pro typického zákazníka bez těch čidel a pod.

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před 2 lety +3

      náklady na technologie představovaly 15 % z celkových nákladů na stavbu domu. Zhodnocení po roce natočím.

  • @akumulator321
    @akumulator321 Před 2 lety +3

    Jeee. Když vidím těch zeláků za terasou....
    To bude CO2 a jiných plynů.
    To si čidla smlsnou.
    Jinak moc hezký a asi i funkční dům.
    Jen z mé zkušenosti, v zimě jsou západní panely total zamrzlé...a výkon žádný.
    Ale v létě to nemá chybu a dává to opravdu dlouho.
    Tím pádem stačí i menší kapacita baterie na noc.
    👍

  • @ladajancik3732
    @ladajancik3732 Před 2 lety

    Děkuji za opravdu zajímavé video na profesionální úrovni! Součinnost technologií moderních domů je praktické, ale opomíjené téma (na rozdíl od všeho kolem EV).
    U rekuperace jsem myslel že jde o Futuru od Jablotronu, než jsem si všiml popisku ;-) - tímto děkuji za informaci, že u nás existuje i někdo jiný kdo umí "malou" zónovou rekuperaci pro RD. Jen mi stále není jasné jak lze docílit různých teplot v jednotlivých místnostech nebo zónách (což má být přednost elektrického vytápění) při použití rekuperace, která vnitřní vzduch z principu neustále "míchá".

    • @chairmanaes7580
      @chairmanaes7580 Před 2 lety

      Vzduchotechnika nezajišťuje primárně vytápění místností ale výhradně kvalitu vnitřního prostředí v parametrech - hladina CO2 a vlhkosti vzduchu. Flexibilní topný sálavý systém potom udržuje požadovanou teplotu v jednotlivých místnostech dle denního a týdenního programu. Velkým problémem kvalitních domů je jejich velká citlivost na nahodilé tepelné zisky - zapnutí tepelných zdrojů jako žehlička, varná deska , ale i činnost drobných spotřebičů a samotná přítomnost osob. Toto již musí samostatně řešit právě flexibilní topný systém .

    • @VojtechKurka
      @VojtechKurka Před 2 lety

      @@chairmanaes7580 Nesouhlasím. Stačí kvalitní zastínění na léto a akumulační hmota. Akumulace v hmotě podlah a zdí bez problémů pojme náhlé výkyvy jako je vaření, žehlička atd.
      Kvalitní vzduchotechniku chápu, ta poskytne pohodlí.

  • @kajmans.9109
    @kajmans.9109 Před 2 lety +1

    Tradičně paráda. 👍

  • @geniepage1
    @geniepage1 Před 2 lety

    Pecka vec. Velice pekna stavba. Asi by me dost zajimala cela stavba vcetne financi rozvahy. Ale jinak super video.

  • @radoslavvrobel2262
    @radoslavvrobel2262 Před 2 lety +2

    takovým dům chci.. ale chybí mi na to peníze.. prozatím to není pro běžné lidi.. ale perfektní video, jdu vsadit sportku..

    • @ppostranecky
      @ppostranecky Před 2 lety +2

      Nesouhlasím. Začněte a studujte (nové - jiné způsoby stavby, technologie, materiály). Pokud máte peníze na běžný RD s klasickou technologií z minulého století, zjistíte, že máte i na nový typ domu a způsob výstavby. Vše je o !důkladné! přípravě projektu, selském rozumu a pohledu na věc. Navíc vše je skládačka a můžete si postupně systémy rozvíjet a přidávat do systému komponenty dle Vaší finanční situace.

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před 2 lety +1

      Rozumím. Je těžké posoudit definici"běžný člověk". Bydlení bylo, je a bude největší investice kterou většina z nás v životě dělá, a je zdá se čím dál moudřejší investovat do něj tak, aby dům / byt měl co nejnižší provozní náklady /spotřebu energií

  • @luckych1332
    @luckych1332 Před 2 lety +4

    Zajímavé,nové technologie mě zajímají a fandím jim.Dům ale na mě působí složitě,skoro bych řekl že bych ho snad ani nechtěl.Funguje,ale s množstvím techniky se určitě něco pokazí.Doma stačí když přestane jít internet a nastává chaos :-)

    • @ppostranecky
      @ppostranecky Před 2 lety +3

      To ale tak není. Pokud dojde k výpadku internetu, nestane se vůbec nic. není to na internetu závislé. Pokud dojde k poruše konkrétního zařízení, tak na něj systém upozorní, pokud vypadne řídící systém, každá z technologií začne pracovat autonomně dle výchozího nebo posledního nastavení.

    • @luckych1332
      @luckych1332 Před 2 lety +3

      @@ppostranecky Internet byl jen příklad toho jak to vypadá když jsme hodně závislí na nějaké technologii.Věřím Vám, že je to asi vymyšlené,dělali na tom lidé co tomu rozumějí.Stejně si ale myslím že je to složité.Nechtěl bych třeba například, aby se zasekla rekuperační klapka z26 a vzduch z wc proudil do všech místností a já musel čekat na technika až přijede z Brna :-) Je to technika,do které už normální člověk zasahovat nemůže.Na druhou stranu vím,že do motoru auta už taky nelezu a funguje to.

    • @ppostranecky
      @ppostranecky Před 2 lety +1

      @@luckych1332 jj pár těch lidí taky znám a v závislosti máte pravdu. Stačí se podívat na mobilní telefony. V případě problémů - protože již o nich víte, se řeší problém nejprve telefonicky. Tedy je možné se podívat nejprve vzdáleně co se stalo a zda je možné problém řešit a nebo obejít vzdáleně. Což je velikou výhodou, že nemusíte čekat dny nebo týdny, až se k Vám technik dostane aby otočil klapkou. Jelikož jsou použity výrobky, které jsou běžně na trhu, bude pro ně dostupný i běžný servis, jaký by jste dostal i jinde.

  • @pompoz1202
    @pompoz1202 Před 2 lety

    Zeptam se, kdyz jsou to second life clanky, proc tam nedat treba 100 kWh?

    • @peterandcorriebubik7005
      @peterandcorriebubik7005 Před 2 lety +2

      100kWh by asi nikdy nenabil. SECOND life jsou fajn, ale ne zadarmo.

    • @cyrilsvozil713
      @cyrilsvozil713 Před 2 lety +6

      Dobrý den, šlo by dát i větší úložiště, ale s aktuální výtěžností FVE (je tam mírné zastínění od stromů) by se nikdy nedobilo. 41 kWh je i tak opravdu velkorysá kapacita. Nezapomínejme, že průměr na trhu v ČR je pořád někde kolem 8kWh.

  • @romantichy583
    @romantichy583 Před 2 lety +3

    Prominte,tohle je ukazka chytre domacnosti,nikoli usporneho domu.
    Data o spotrebe z mesice zari. Za tuv a topeni(oni v zari topi???? Mam pasivni dum 80m2 zastavena a v zari je v dome 25C diky oknum!!!) spotreba 400Kw,nabijeni auta 280Kw. Spotreba auta se moc menit nebude,spotreba tuv se taky moc menit nebude,spotreba na topeni bude stoupat. V lete to pokryjete z fve(8mesicu) ale v zime kdy vam roste spotreba to nepokryjete a berete ze site. Takze zde bych radeji videl TC na tuv z cehoz by se napajelo i topeni a TC samozrejme bere energii z fve. Tento dum ani nesplnuje požadavky pasivniho standartu,coz by nove stavby,navic ktere chteji udavat trend,urcite mely a dnes neni tezke udelat takove stavby nulovymi ba plusovymi...

    • @romantichy583
      @romantichy583 Před 2 lety

      To rocni zhodnoceni provozu by me velmi zajimalo,jaka budou cisla. Kvalita bydleni vysoka,ale spotreba energie(bez nabijeni auta) na 120m2 urcite nebude nizka...

    • @chairmanaes7580
      @chairmanaes7580 Před 2 lety +1

      Zvolený energetický koncept umožňuje nákup energie na tzv. denním trhu za spotové ceny v nejvýhodnějších pásmech a je připraven i pro tzv. poskytování flexibility , což je placená služba. Umožňuje reagovat na požadavky smart grids při omezení spotřeby budovy či dokonce její dodávky do sítě a to vše bez omezení komfortu uživatele
      O nevýhodnosti teplovodního topení a ekonomické nenávratnosti TČ v obdobných budovách jsem se šířeji rozepsal již v jiném komentáři

  • @divadvanek
    @divadvanek Před 2 lety

    Mě by zajímalo, jestli je osvětlení a stínění možné ovládat i přes Homekit, resp. SIRI...

  • @VojtechKurka
    @VojtechKurka Před 2 lety

    Video super, dům je pěkný a je to zajímavá ukázka techniky. Líbí se mi, že se firma AERS snaží zapojit second-hand baterie, tomu tleskám.
    Z hlediska spotřeby elektřiny ze sítě mi to ale přijde mírně řečeno zklamání. Vzhledem k nákladům na technologie spíše rovnou průser. Nechápu, proč se téma úspor energie tolikrát ve videu akcentuje.
    Když odečtu spotřebu dobíjení auta, tak za září to je 928 kWh.
    Pro srovnání, dům 180 m2 podlahové plochy, 500 m.n.m., není pasivní, nemá rekuperaci, 5ti členná rodina: za září jsme spotřebovali 420 kWh. Měřeno na elektroměru distributora, to znamená komplet i s rozvaděčem atd.
    Jsme stále doma, pereme, sušíme, vaříme, děti mají každý večer plnou vanu teplé vody.
    S tou fotovoltaikou, která je na prezentovaném domě, bychom měli nulu, a ještě dodali velkou část do sítě.
    Já chápu firmu Fenix, že chtějí prodávat elektrické vytápění, ale ekonomicky a ekologicky je to v každém větším domě jako hlavní vytápění nesmysl. Protože v lednu a únoru, kdy jede v Evropě nejvíce uhelných elektráren, bude mít tento dům větší spotřebu. Elektrické sálavé vytápění vystavuje majitele domu extrémním výkyvům nákladů na vytápění a ohřev teplé vody, to tenhle podzim pochopili všichni zákazníci Bohemia Energy. Ostatní to pochopí v příštím roce, až jim skončí fixace cen.
    Tepelné čerpadlo země-voda se zemním kolektorem, s příkonem do 1 kW, může stát do 300 tisíc, vydrží 20 let bez mrknutí oka. Po 20 letech nejhůře vyměníte kompresor za 50 tisíc a jede dál. 300 tisíc je malá investice ve srovnání s tou 40 kWh baterií a FVE.
    Samozřejmě, je ještě brzo dělat finální závěry podle dat za jeden měsíc. A proto se těším na nějakou retrospektivu po pěti letech obývání domu.

    • @chairmanaes7580
      @chairmanaes7580 Před 2 lety

      Naprosto největším spotřebičem elen je v tomto domě elektromobil. Jinak jak vyplývá z příspěvků cílem projektu bylo vytvoření kvalitního vnitřního prostředí při minimálních celkových nákladech . Nákladem přitom není pouze prostá spotřeba energie , ale celkové náklady na pořízení , provoz , údržbu a životností navržených řešení . Navržené řešení umožňuje využití obchodníka obchodujícího na denním trhu OTE a odběr ze sítě v nejvýhodnějších cenových intervalech stejně jako při poskytování agregované flexibility.

    • @VojtechKurka
      @VojtechKurka Před 2 lety

      @@chairmanaes7580 "
      chairman aes
      5 hours ago
      Naprosto největším spotřebičem elen je v tomto domě elektromobil"
      Vy jste můj příspěvek nečetl. Vůbec v něm neřeším spotřebu elektromobilu, jen samostatný dům.
      Nejlevnější a nejekologičtější je ta energie, kterou nespotřebujete.

    • @chairmanaes7580
      @chairmanaes7580 Před 2 lety

      @@VojtechKurka elektromobil je součástí spotřeby domu !!!!

    • @obajer
      @obajer Před 2 lety

      Hmm, také mi to přijde trochu zvláštní: odběr domu ze sítě plus FVE za měsíc Září = 1069 kWh, z toho:
      - autonabíječka 280 kWh
      - teplá voda 258 kWh
      - zásuvky 225 kWh
      - vytápení 173 kWh
      - velké spotřebiče 78 kWh
      - osvětlení 30 kWh
      - rekuperace 25 kWh
      Autonabíječku 280kWh nebudeme uvažovat, to je opravdu extrémně individuální.
      Vytápění mi přijde úplně super, 173kWh měsíčně je necelých 6kWh denně, což je opravdu velmi málo.
      Naopak 258 kWh v teplé vodě, se mi zdá strašně moc. To je, jako by se každý den vyplácalo cca 160L vody o teplotě 60°C.
      Stejně tak zásuvky 225kWh plus velké spotřebiče 78 kWh, dohromady 303 kWh, to je hodně vysoké číslo. To asi nebudou laptopy a nabíječky mobilů.
      Navíc, veškerá elektrická energie se nakonec promění na teplo. Takže vytápění dodá denně 6kWh tepla, ale spotřebiče v zásuvkách dalších 10kWh :)
      Přesto bych do toho nešťoural. Je to prostě "laboratoř", ve které asi běží větší množství počítačů, hodně se peče cukroví a horkou vodu vypouštějí časté návštěvy. Přesto budou roční náklady v součtu nižší, než u spousty starých baráků. A vůbec - důležité je, jak se obyvatelům v domě žije a jestli dokážou provoz utáhnout. Každý má prostě jiné nároky i finanční možnosti. Tady se evidentně povedlo skloubit obojí a to je hlavní.

    • @VojtechKurka
      @VojtechKurka Před 2 lety

      @@chairmanaes7580 Já ho přece nepočítám, čtěte můj příspěvek znovu.
      Celková spotřeba elektřiny byla 1208 kWh, od toho jsem odečetl 280 kWh za elektromobil.
      Prostě si to přečtěte znovu.

  • @zajda123
    @zajda123 Před 2 lety

    Ano a to je presne ono, bohuzel si to aktualne muze dovolit hrstka lidi. Takovy dum je mym skromnym odhadem za 30 mega a technologie tedy za 3 :)

    • @chairmanaes7580
      @chairmanaes7580 Před 2 lety +3

      Není to tak hrozné , rozpočet domu byl cca 9,5 mil a z toho veškeré technologie za 1,5 mil. CZK

  • @petrdivin3944
    @petrdivin3944 Před 2 lety +1

    Děkuji za toto video, pro mne ve srovnání se "soběstačným" domem na Šumavě je toto cesta do technologického pekla. Nahradit energetickou soběstačnost za technologickou závislost bych nechtěl. Tady moc "okresní" elektrikář po 10 letech šanci nemá. A z ekologického hlediska taky nic moc.

    • @chairmanaes7580
      @chairmanaes7580 Před 2 lety +3

      Jak jsem již uváděl níže , zlomkové náklady na provoz a kvalitní vnitřní prostředí nelze bez těchto technologií dosáhnout. Opravu svého auta již dnes také nezvládnete sám jako před 40 lety , přesto Vás tento stav nikterak nezatěžuje a auto Vám poskytuje nesrovnatelnou přidanou hodnotu ve srovnání s tím před 40 lety. V současných extrémně těsných domech s nulovou přirozenou infiltrací ( realita dnešních nových budov) byste bez těchto systémů riskoval vážné poškození zdraví !

    • @petrdivin3944
      @petrdivin3944 Před 2 lety +1

      @@chairmanaes7580 Rozumím Vám, nejsem nepřítelem elektroniky, nicméně mám s ní své zkušenosti v životnosti v čase. Hermeticky uzavřít dům a následně složitě řešit rekuperaci výměny vzduchu mi nepřijde ideální. Kdybych se mohl rozhodovat, tak bych v tomto případě znásobil fotovoltaické pole a nahradil tak ztráty pro větrání přirozeným způsobem.
      S auty máte pravdu, technologický pokrok je velký, ale také se auta staly spotřební záležitost s menší životností odcházející právě díky elektronice, ostatně jako většina dnešních spotřebičů. Životnost výrobků, opravitelnost by měla být z ekologického pohledu zásadní. Auto tedy vyhodím, budu se tedy takto chovat i k domu? Obávám se, že na to mít nebudu. Navíc v době, kdy se mladí budou stěhovat tak do max. maringotek.

    • @chairmanaes7580
      @chairmanaes7580 Před 2 lety +1

      @@petrdivin3944 Tuto volbu již dnes , bohužel, díky všemocným regulacím a zákazům nemáte - jiný než těsný dům již nepostavíte a pokud nechcete skončit s vážnými poruchami spánku a ztrátou soustředění musíte řešit vnitřní prostředí pomocí technologií !

    • @VojtechKurka
      @VojtechKurka Před 2 lety

      @@chairmanaes7580 Nesouhlasím, nemusíte nutně stavět pasivní dům s rekuperací. Stačí fotovoltaika, tepelné čerpadlo a kamna. Nikdo vás nenutí si brát dotace na pasivní dům, nejsou povinné.

    • @chairmanaes7580
      @chairmanaes7580 Před 2 lety +1

      @@VojtechKurka To je sice pravda ale při 2500-3000 ppm CO2 v ložnici v zimě to asi nebude úplně zdravé prostředí !

  • @jarmilazavadilova832
    @jarmilazavadilova832 Před 2 lety +1

    Úžasné technologie. Ale v doučasné době je takový dům pro většinu rodin nedostupný. A to i při možnosti dotací.

  • @Hobbittak
    @Hobbittak Před 2 lety

    Já těmhle projektům fandím. Technika se musí přizpůsobovat lidem a proto je potřeba víc a víc stavět takovýhle domů aby se to na nich dalo testovat, zkoušet a upravovat. Nejhorší je stejně software, který to ovládá. Dneska už ani není problém hardware, ale správně napsat program, který bude myslet na všechny možné stavy všech čidel. To je to nejsložitější.
    Příští rok se udělá vyhodnocení a může se na základě toho udělat nějaké změny, nebo doporučení pro ostatní.

  • @georgeghoston
    @georgeghoston Před 2 lety

    Hodně keců okolo, ale moc jsem se tedy nedozvěděl.

  • @vladislavstetina7600
    @vladislavstetina7600 Před 2 lety +2

    Dom je plný najmodernejších technológií až na to, že kúrenie 1:1 elektrikou v zime je troška za zenitom. V dnešnej dobe v dome chýba tepelné čerpadlo spojené s veľkoplošným teplovodným kúrením, chladením a ohrevom vody.

    • @ppostranecky
      @ppostranecky Před 2 lety +5

      Dům má tak malé ztráty, že se s TČ ani nepočítalo.

    • @chairmanaes7580
      @chairmanaes7580 Před 2 lety +2

      Právě naopak ! U malých úsporných budov je velmi nevýhodné používání teplovodních systémů vzhledem k jejich neschopnosti pružně reagovat na nahodilé tepelné zisky v jednotlivých zónách . Z toho plynou energetické ztráty ve výši až 40 % . Investice do Tepelného čerpadla v takové budově se navíc vrací až po 25 letech provozu , což je cca dvojnásobek jeho životnosti. Naopak použité sálavé systémy mají životnost 40 a více let ! Budova byla koncipována tak aby byla nejen ekologická ale zejména příjemná pro uživatele z hlediska kvality vnitřního prostředí a ekonomická !

    • @Hobbittak
      @Hobbittak Před 2 lety

      Také se přádávám, že pro pasivní domy, s takhle malou tepelnou ztrátu se tepelné čerpadlo vůbec, ale vubec nevyplatí a nedává smysl.
      Mám dům už skoro 5 let a tepelnou ztrátu kolem 5 kWh/m2 a topím elektiřnou a je to naprosto v pohodě. Místnost je vytopená prakticky okažitě. Jen mám přímotopy a ty sálavé systémy by možná byli asi lepší.

  •  Před 2 lety

    docela by mě zajímalo, jestli ta chytrá elektroinstalace v investici dělá částku s pěti nebo dokonce šesti nulama. Benefit tam je, ale docela pochybuju, že je kompatibilita s hlasovými asistenty typu Siri, Alexa, Google - tak si představuju chytrou domácnost (než mít fyzicky u sebe tlf nebo tablet)

    • @peterandcorriebubik7005
      @peterandcorriebubik7005 Před 2 lety +3

      Klíčem je automatizovat řízení energetiky domu tak abyste se o to nemusel starat - nebo snad jen párkrát za rok a mohl se spolehnout že se to chová energeticky optimálně. Ta přidaná hodnota když se budete hádat se Siri jakou hudbu jste po ni chtěl je diskutabilní. Pustit si hudbu nebo rožnout manuálně většině lidí nedělá problém. Ale energetiku manuálně neodřídíte … tedy alespoň ne optimálně. Na tom opravdu záleží.

    • @ppostranecky
      @ppostranecky Před 2 lety +2

      Znáte tu reklamu, jak si týpek zkouší otevřít hlavní dveře do domu cestou od zubaře přes hlasového asistenta? Hlasoví asistenti jsou pro řízení technologií smrt :D Je to uživatelské rozhraní mezi uživatelem a "relátkem" na výstupu. Představte si rozhodování systému, který řeší řízení toku energií od distribuce, z FVE a hlídá spotřebu či omezení a nebo cenu energie. Na ovládání světýlka, zapnutí televize nebo rádia dobrý, ale jinak to není "chytrá domácnost" ....hrozný slovo jako chytrá fasáda ......

  • @filipkral3566
    @filipkral3566 Před 2 lety +1

    Je to jen komerční prezentace těchto firem nic víc. Žádné kritické zhodnocení řešení, což je velká škoda. Imo by se došlo k závěru, že většina těchto "inovací" je zbytečných a majitel se dostal do pasti proprietálních řešení, které nikdo kromě těchto firem nebude schopný servisovat.

    • @chairmanaes7580
      @chairmanaes7580 Před 2 lety +1

      Samozřejmě máte pravdu že nové technologie přinášejí větší složitost , nicméně také zásadní úsporu provozních nákladů a zajištěné zdravého vnitřního prostředí. Pro někoho to jistě bude znamenat mnoho , pro jiného málo. Naštěstí si každý může vybrat . Jinak projekt byl iniciován akademickou sférou a pro zúčastněné firmy znamenal značné finanční náklady a množství práce ! Cílem bylo dosáhnout maximalizace efektů pro zákazníka při jeho minimální zátěži

    • @daliborveverka3234
      @daliborveverka3234 Před 2 lety

      Dobrý den,
      V domě bydlíme necelý rok. Bydlí se nám v něm nádherně. Když nebudete vědět o technologiích, které zde jsou, těžko je objevíte. Za tři roky mi bude sedmdesát. Nejsem žádný skalní fanda technologií. Nicméně pokud použiji analogii s automobilem a vzpomenu na mé první auto Wartburg kombi, jak jsme opravovali jeho karoserií a můj tatínek natáhl zpět elektriku a auto jelo. Tak o zhruba čtyřicet roků později jsou zde auta, která v sobě mají inteligenci a nikdo kromě odborníků je neopraví. S domy to pravděpodobně bude podobné. Půjde to pomaleji, technologie budou různé a různého rozsahu.
      Důležité je, aby se v domě dobře žilo a celý systém dával ekonomický smysl. Fotovoltaika byla před deseti lety cca pětkrát dražší než dnes. Tak to pravděpodobně bude i s technologiemi domu, jejich cena bude klesat. Oproti tomu náklady na stavbu domů, zejména na lidskou práci rostou podobně jako ceny energií.
      Každopádně tento projekt vnímám jako něco, co přinese poučení, zkušenosti a informace pro budoucnost, pro další generace.
      Každopádně mám radost z mnoha různých názorů. V odlišnosti je síla a pokrok.
      Děkuji všem kteří diskutují.
      🐿

  • @vojtechtomas4526
    @vojtechtomas4526 Před 2 lety

    S fve a TČ jste z 80% nezávislí když dáte baterii jako v tomto domě budete 100% nezávislí.
    Tepelne cerpadlo a fotovoltaika je nejlepší nejlevnější důchodová reforma. !!!!!!!!!

    • @chairmanaes7580
      @chairmanaes7580 Před 2 lety +3

      U menších kvalitních domů je Tepelné čerpadlo nevratnou investicí - viz studie ITG Drážďany!

    • @vojtechtomas4526
      @vojtechtomas4526 Před 2 lety

      To snad nemyslite vážně? 😂

    • @Hobbittak
      @Hobbittak Před 2 lety +2

      @@vojtechtomas4526 On to váže myslí, stejně jako já. Mám malý pasivní dům a tepelné čerpadlo by se mi rozhodně nevyplatilo, proto ho nemám. Topím elektřinou a i v zimě, kdy je venku -10 tak mi stačí na celý dům (5 místností) jeden přímotop o výkonu 2 kW. A v kopelnách 500W podlahové rohože. A mám v obýváku 24-25 (mám rád teplo) A spotřebu za rok mám 6 MWh. Telepné čerpadlo by se mi vůbec, ale vůbec nevyplatilo. Spíš bych chtěl baterii a FVE.

    • @karelk1157
      @karelk1157 Před 2 lety

      @@Hobbittak Zaleží na investicích- rok 2016. U mně TČ(3kW výkon)+bojler 250l+řízení cena asi 105tis.Kc. TČ běží v létě 30-40min. na TUV, v zimě 4-5 hod. TUV+ podl.topení denně, myslím, že TČ vydrží dlouho bez výměny kompresoru. Dále jsem ušetřil za komín odhadem 50-80 tis.Kč.

    • @vojtechtomas4526
      @vojtechtomas4526 Před 2 lety

      @@Hobbittak jak to počítáte? Na to co popisujete by vám stačilo nejmenší čerpadlo od mastertherm cca 110 tis zeme voda a mate spotřebu 2mwh a míň . Hlavně cerpadlo utáhne i fotovoltaika i c zimě. Rohože sotva. Nesmysl ty folie a primotopy.

  • @pavolkoren5335
    @pavolkoren5335 Před 2 lety

    Je to k neposlouchání. Není možné nechat na mikrofon mluvit každého. Zkuste si to pustit v kuse, jaký z toho budete mít pocit. Já ho mám hrozný. Informace jsou zajímavé, ale poslouchat se to FAKT nedá.

  • @jirismetana9544
    @jirismetana9544 Před 2 lety

    Bohužel je to jen komerční prezentace. Třeba pocity z videa u soběstačného domu kousek od Lipna jsou úplně jinde... Ach jo

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před 2 lety +1

      všiml jste si, že tohle je mnohem více český dům, než ten který to má v názvu?

    • @jirismetana9544
      @jirismetana9544 Před 2 lety

      @@ElectroDad O to mi v mém komentáři nešlo. Pokud se podíváte na záměr a nadšení pana Podruha případně Klečky a pánů v oblecích u toho domu tak je cítit znatelný rozdíl

    • @cyrilsvozil713
      @cyrilsvozil713 Před 2 lety +1

      @@jirismetana9544 Dobrý den. To mě mrzí. Za tímhle projektem je dost práce a nešlo nám o to ukázat, že takový dům lze postavit (to všichni víme), ale spíše o to, abychom ukázali, že takový dům lze naprojektovat a postavit za přijatelných podmínek (tedy, že to uživatele nestojí 10 let života a všechny peníze). Věřte mi, že nadšení je za tímhle projektem víc než dost. Cílem je nastavit model podle kterého se může stavět ve větším měřítku.

  • @armyTabor
    @armyTabor Před 2 lety

    barák plný elektroniky a nikde nevidím ochranu LPS. Ta tyč na jedný straně domu asi jímač nebude.

  • @insidr5552
    @insidr5552 Před 2 lety +2

    Na elektromobilisty už je velký hon okolo D1 viz dnešní článek na E15:
    Zlatá horečka na D1: pumpy válcují restaurace a sázejí na elektromobily, developeři zdražují • Jiří Liebreich • 20. listopadu 2021
    (Linky nejdou vkládat, CZcams, Google ani autoři videí nechtějí, aby lidé chodili mimo CZcams, musíte si to dohledat ručně)
    Idea z článku: Pracháči, těm je fuk, že zplatí 80,- za bagetu a hodinu budou kysnout na “čerpačce” …
    Ps: bohužel to neprošlo ani s mezerami
    Navíc se mi poněkud zdá, že se tady banuje a příspěvky mizí i jinak než jen ze strany Google, asi by se k tomu měl vyjádřit správce kanálu elektrodad