"Studie by neměli interpretovat laici." Říká MUDr. Jiří Hrabák.

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 14. 05. 2024
  • "Jak se orientovat ve změti informací a k čemu jsou vlastně určeny vědecké studie? O tom jsme se bavili v novém podcastu."
    0:00 ÚVOD
    3:31 Proč studie chápou jinak vědci a jinak laik
    11:51 Definice svalového selhání
    15:28 Studie a jejich hodnota
    18:11 Zkreslení informací
    20:44 Jak se orientovat v informacích
    32:15 Marketing ve výživě
    38:04 ZÁVĚR
    🔍 Sledujte nás také na sociálních sítích: #promincz
    🌐 WEB: www.prom-in.cz
    📸 Instagram: @promincz
    📘 Facebook: Prom-in.cz
  • Jak na to + styl

Komentáře • 15

  • @standanejezchleba506
    @standanejezchleba506 Před měsícem

    Děkuji z video, ještě teď si vzpomínám na vaše videa kdesi v parku =))

  • @ondraolaf
    @ondraolaf Před měsícem +4

    Selhání se říká tomu že prostě už dál nemůžeš zvedat co je na tom?

  • @andymulle
    @andymulle Před měsícem

    Perfektní video a naprosto rozumný rozhovor Pavla i p. Hrabáka 🙂Musím souhlasit s Pavlem o těch informacích a autoritami a jejich tvrzením o IMV a jejich obsahu a přesně ze stejného důvodu mi jejich obsah popravdě nesedí, neboť mi přesně vadí to, že se opírají pouze o studie, které jsou mnohdy ale zastaralé a zkrátka třeba i to, když někdo může mít tvrzení, které skutečně může doložit, tak to nepřijmou a to nejsou jen právě hoši z IMV, ale mnohé opravdu lékaři a nutriční terapeuté, kteří mnohdy a to hlavně ve výživě jedou podle starých doporučení a nedokáži přijmout i jiné názory, přestože opravdu někdo může výsledkem dokázat, že to jde i jinak a na toto má právě většina jednoduché odpovědi typu : TO TY JSI JEDINÁ VÝJIMKA, ale my musíme ukazovat doporučení pro širokou obecnou veřejnost, která je.... a takto většinou dokáží všichni argumentovat, když se jim váš přístup a zkušenost nelíbí ;)).. Mně se přesně toto nelíbí a samozřejmě, že je to i o marketingu a bohužel mě toto štve a mrzí. Popravdě by mě zajímal Váš názor i na to, jak vnímáte právě toto. Když třeba by za Vámi přišel člověk, který bude dělat věci (výživa i sport) naprosto odlišně dle všech možných doporučení, ale třeba ukáže vám i třeba výsledky z krevních testů, které zjevně prokazují pozitivní vliv a výsledky, přestože by to bylo v rozporu třeba s Vaším tvrzením?? Například po konzumaci vyššího množství bílkovin a problémy s ledvinami a játry, nebo i konzumace vysokého množství nasycených tuků apod...Popravdě totiž se s tímto setkávám skoro již 2 roky. Nejdříve se všude tlačí, aby lidé brali v potaz zdraví a zdravotní výsledky a pak, když je předloží a potvrdí i to, co ale není zrovna v souladu, tak najednou opět argument a věty typu : No....to zase je možná jen tvůj ojedinělý případ a ne, nemůžeme to brát v potaz pro všechny....
    Děkuji mockrát za reakci :)

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před měsícem

      Problémem je, pokud se někdo dívá na věc pouze z jednoho úhlu pohledu. Mě osobně se obsah IMV líbí. A jak primárně neposlouchám podcasty z oblasti fitness, protože mě nebaví, tak tady jsem si dva poslechl a moc se mi líbili. Jen z logiky věci, ani jeden z kluků nemá dlouholetou zkušenost s životním stylem, tak specifickým, jaký máme my, co jsme v režimu ne roky, ale desítky let. Tím se na to trochu dívají jinak. Co naplat, všichni máme svou bublinu. Oni chtějí předat informace pro lidi, co začínají, a nasměrovat je, tím logicky nejdou tak do hloubky. Musím říct, že to dělají skvěle. Já jdu do hloubky, a z povahy mám nastaveno, že pochybuji. A nejvíce vždy pochybuji sám o sobě. Právě proto jsem často obviňován z toho, že jsem zmatený, moc kecám atd. Ano, můj mozek funguje tak, že prostě vše analyzuji z mnoha úhlů, a nikdy neumím říct, ne, tak to je a ne jinak. A objektivně, my plno věcí nevíme. Mnoho věcí se předpokládalo, a dnes je to jinak. Zrovna k těm bílkovinám. Nedávno jsem četl studii, lidem se z už poškozenými ledvinami zvýšil příjem bílkovin na 3g/kg, a všem se po takové dietě zlepšily ledvinné funkce. Woow, to zní přece skvěle. Jenže pokud jste to analyzovali do hloubky, tak jste zjistili, že ti lidé byli obézní, měli metabolický syndrom a vysoký tlak. A změnou diety prostě zhubli. A tím se prostě ledvinám ulevilo. Mohou za to bílkoviny? Ano, nejspíše nepřímo ano. Ale lze to extrapolovat obecně? Nikoli. Je to jen informace, která jde v určité situaci velmi pozitivně použít. A to vysvětluje i ty individuální rozdíly, někdo nasadí keto a zlepší se mu lipidy a celkový zdravotní stav. Druhý ji použije a způsobí si zdravotní problémy. Když si poodstoupíte, tak zjistíte, že obojí je logické. Protože každý z těch lidí, a teď se budu opakovat, má jinou kondici, celkový kontext životního stylu, možná provozuje jiné aktivity, a je třeba i v jiné životní situaci. Právě proto já sám si nikdy netroufám tvrdit, jaký trénink, výživa, cokoli, je nejlepší a správné. Pravda je totiž taková, že se to bude v čase, osobě a kontextu vždy lišit.

  • @MisaKulicka100
    @MisaKulicka100 Před měsícem +2

    Super video 👍 člověk se víceméně nic nedozvěděl, což je na tom to nejlepší

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před měsícem +1

      Internet je bohatý na laciné návody. Tady šlo o trochu něco jiného.

    • @MisaKulicka100
      @MisaKulicka100 Před měsícem

      @@PavelSamek je mi to jasné. Já chtěl poukázat na to, že kdo v tom tápe a třeba doufal, že se tady konečně dozví, jak to teda je, tak se dozví, že žádnej jedinej správnej návod neexistuje. Ty studie jste rozebrali super 👍

    • @janrehurek3815
      @janrehurek3815 Před měsícem +1

      Myslím, že se člověk dozvěděl, že nejde poslouchat všechny ty zaručený návody od všech fitness trenérů a výživových poradců jen proto, že se třeba záštití nějakými studiemi. Že defakto žádný univerzální návod neexistuje. Čili jinak řečeno je to o individuálním přístupu. A ještě jinak řečeno, že je nutno brát všechny ty rady, včetně této, jako nějaký názor a úhel pohledu, ne jako jedinou pravdu na, které to vše stoji. Ten návod si musí každý hledat sám dle toho jak co funguje a vyhovuje jemu. A to myslím řeklo video celkem dost jasně. A za mě tedy toho řeklo dost.

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před měsícem +2

      @@MisaKulicka100 Tápou bohužel všichni, a pokud budou hledat nějaké rozhřešení a pravdu, tak budou tápat stále. Neustále mě udivuje, jak lidé suverénně dokážou tvrdit, že je něco nějak správně. Bohužel, já takové sebevědomí nemám. Paradoxně lidé, co často nemají ani žádné výsledky, tak oplývají absolutní jistotou, v tom, že jejich názor je správný. Já to mám naopak, neustále o sobě pochybuji.

  • @janrehurek3815
    @janrehurek3815 Před měsícem +4

    Obecně kde hledat relevantní informace? Cvičím cca 37 let a jediný k čemu jsem došel je, že nic nejde říct na 100%. Myslíš to s cvičením vážně? Tak si místo kreatinu a proteinu, když začínáš cvičit zaplať trenéra za kterým stojí výsledky. Poslouchej ho a vše s ním konzultuj. A smiř se s tím, že se budeš učit celej život a čím vic budeš vědět, čím budeš mit víc zkušenosti, tím vic budeš o všech fitness pravdách pochybovat. Dokud nezkusíš, nevíš. Jen papouškovat nějaký pravdy je ve finále hloupost. Bohužel i spousta kvalitních a výkonnostně dobrých sportovců si neuvědomuje, že to co funguje jim ještě nemusí být, a asi ani není, žádná univerzální pravda. Takže jeden jde zakopavat BCAÁčka jako bezcenný suplement a druhý na něm jako na TOP doplňků postaví svůj progres. Jednomu nefunguje, druhému jo, ale ani jeden nemůže prohlásit, že to jak to má on je u všech stejný. Jediná univerzální pravda je, že pokud chceš dojít ke svému genetickemu maximu musíš cvičit, jíst, regenerovat, ale to jak? Je individuální.

  • @vojtozamocky1966
    @vojtozamocky1966 Před měsícem +4

    Super ale Pavel....ty si vystačíš sam😂 Ty tvoji hostia sú len do počtu... Ukecáš to sam😅

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před měsícem

      Myslím, že tady je to zrovna vyvážené.

  • @danielbijok8450
    @danielbijok8450 Před měsícem

    Je třeba měřit progres. Pokud se každý měsíc silově zlepšuju, vim že jdu správně. Nic víc mě nezajímá.

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před měsícem +2

      Tak pokud jste lifter, tak ano, zvednout víc je klíčové, ale je asi nereálné, aby to zlepšování bylo lineární. Vždy narazíme na strop. A pak i v liftu se časuje forma.