S Ing. Hanou Stříteckou, Ph.D., o Omega 3 mastných kyselinách v kontextu a souvislostech.

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 2. 06. 2024
  • V druhém díle našeho rozhovoru s Ing. Hanou Stříteckou, Ph.D., jsme se zaměřili primárně na omega-3 mastné kyseliny, ale opět v širším kontextu.🎧🐟 Užijte si další více než hodinový díl na téma omega-3.
    0:00 Úvod
    5:10 Nadbytek omega 6 vs nedostatek omega 3
    13:01 Omega 3 a zdraví
    30:31 Omega 3 a oxidace
    45:16 Fabulace uvedené na pravou míru
    51:37 Formy omega 3, aneb ethylestery vs triglyceridy
    1:02:41 Q&A
    1:09:11 Závěr
    🔍 Sledujte nás také na sociálních sítích: #promincz
    🌐 WEB: www.prom-in.cz
    📸 Instagram: @promincz
    📘 Facebook: Prom-in.cz
  • Jak na to + styl

Komentáře • 52

  • @martinfischer4784
    @martinfischer4784 Před 22 dny +2

    Přesně ,,, arašídové máslo je je masakr ma "šestky",,, ale všude vidím jak je arašídové máslo zdravé,plné zdravých tuků.... ALE....o "ŠESTKÁCH" ani slovo.... Výborné video. Děkuji.

  • @HonzaDusakFitness
    @HonzaDusakFitness Před 19 dny

    Další skvělý díl plný odborných informací podaných způsobem, který pochopí i laik. Váš podcast je za mě jeden z nejlepších na CZ YT. Strašně se mi líbí jak propojite souvislosti mezi vědou, fitness a běžným životem.

  • @lukasnovicky2958
    @lukasnovicky2958 Před 27 dny +3

    Vyborny video, stejne jako to minule s pani inzenyrkou🙏🏻🙏🏻

  • @janrehurek3815
    @janrehurek3815 Před 27 dny +5

    Musim rict, ze prve me tyhle videa bavi, protoze dle me maji odbornou hodnotu a za druhe, scela sobecky i proto, ze potvrzuji veci ke kterym jsem dosel ne na zaklade odbornosti, ale ciste zkusenosti

  • @pokajmu1000
    @pokajmu1000 Před 2 dny

    47:26 super podcast...našiel som neviem ci aj u vás sa predávajú ale volajú sa 3 omega Premium extra od Generica firma...neviem možno sa mýlim ale nevidel som tam vitamin E...

  • @michalkokys
    @michalkokys Před 27 dny

    Skvělý rozhovor, který mě opět obohatil a vyvrátil nepravdy o
    oxidaci.

  • @zdenekhlousek6052
    @zdenekhlousek6052 Před 26 dny

    Vyborny rozhovory s Hankou. Prosim o pokracovani. Diky😊

  • @Anonim555666
    @Anonim555666 Před 4 dny

    Proc maji vase omega 3 tak malo EPA a DHA v 1 tablete oproti konkurenci ?

  • @andreaharingova3791
    @andreaharingova3791 Před 26 dny +1

    Viac takychto s Hankou prosim🙏

  • @Frankenstainer
    @Frankenstainer Před 20 dny +1

    Moc to řešíte! zlaté pravidlo všeho s mírou,mimo jiné paní Ing.Střítecká,rybařím přes 20 let a ryby skoro nejím,max.jednou za měsíc tresku a suplementuju kapsle omega 3,nemáte ponětí co je všechno v našich vodách za humus,myslýte si,že ubíráte omega 6 konzumací ryb,ale pumpujete do sebe rozpouštědla,olovo a rtut',nejezte ryby! to že jsou zdravé je blbost! pokud to teda není pstruh z čistého horského potoka,dejte si raději libové prase nebo králika ✌

  • @jakubcerny7643
    @jakubcerny7643 Před 25 dny +1

    Zajímal by mě názor na Big Zone Omega 3 Fury Triglyceride, dle popisu také bez E a mají vysokou koncentraci EPA, DHA ve formě triglyceridů.

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před 23 dny +2

      Jedná se o takzvané reesterifikované omega 3 V jedné fázi se pro zvýšení koncentrace EPA a DHA v tuku se používá proces zvaný molekulární destilace(ethylestery). Tento proces probíhá ve vakuu a za nižších teplot, aby se zabránilo oxidaci mastných kyselin. Molekulární destilace umožňuje oddělení EPA a DHA od ostatních mastných kyselin. Následně probíhá resterifikace: Po koncentraci mohou být EPA a DHA přeměněny z esterové formy zpět do triglyceridové formy pomocí enzymatické reesterifikace. Jak zmiňuji ve videu, tyto koncentrované suplementy na bázi omega 3 mají nesporné výhody v režimech, kdy je potřeba omezit celkový příjem tuků. Na druhou stranu nerafinovaný rybí olej obsahuje jiné, a poměrně přínosné mastné kyseliny. Tedy jak vždy zdůrazňuji, záleží na celkovém kontextu a situaci.
      Co se týká přidaných tokoferolů, tak tam je to složitější. Volal jsem i kamarádovi technologovi, a ten mi řekl, že někteří výrobci kapslí tokoferoly neuvádějí ve složení, protože jejich přídavek je tak nízký, že se tím chrání před případnou kontrolou, která by mohla nalézt, tak malé množství, že by mohl přijít postih, že deklarují obsah tokoferolů a přitom jich produkt obsahuje téměř neměřitelné množství. Ale toto platí pro firmy mimo EU. Big Zone, pokud vím, tak má sídlo v EU, a tam bude spíše platit druhá varianta, vysoce rafinovaný olej, a následně reesterifikovaný, je poměrně dost stabilní, a opravdu je možné ho nabízet v kapsli bez tokoferolů. Tedy ty jsou tam spíše jako pojistka, a aby se zabránilo jakékoli oxidaci. Ono totiž platí, že většina produktů na trhu, je hluboko pod limity, a tedy i určitá míra oxidace, nepovede k překročení kvalitativních limitů.

  • @ondrakavan
    @ondrakavan Před 19 dny

    Ahoj. Děkuji za rozhovor. Jak říkáte, že test dělá Synlab, tak v ceníku to nemají, volal jsem tam a prý test nedělají... Nemyslíte tedy jinou laboratoř? Rád bych si tu hodnotu nechal také změřit, ale od seriózní laboratoře.

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před 19 dny

      Ano, máte pravdu. Ukončili nabízení tohoto testu pro nezájem. Nově jsou, jak zmiňuje Hanka, k dispozici DBS testy, které po odebrání kapilární krve z prstu umožňují analýzu obsažených mastných kyselin prováděnou s využitím techniky suché krevní kapky (DBS). Je už vědecky dokázáno, že technika DBS je právě tak přesná jako odebrání vzorku žilní krve. Takže nejspíše získáte ty data takto a zcela jednoduše.

  • @andreeabrahmaan3695
    @andreeabrahmaan3695 Před 26 dny

    Skvely rozhovor i po odborne strance, takovych rozhovoru v ceskem eteru je jako safranu. Ale neslo by priste trochu zapracovat na kvalite zvuku? Drzim palce, at se dari

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před 26 dny

      Pracujeme na tom. Sky Fitness nám poskytl zázemí, kde můžeme vytvořit studio, tak věřím, že se posuneme. Rád by jsem pořádal i seminář, v nějaké dohledné době.

    • @andreeabrahmaan3695
      @andreeabrahmaan3695 Před 26 dny

      Tak to je dobra zprava 🙂​@@PavelSamek

  • @erichkupec
    @erichkupec Před 26 dny +1

    Jakýho cholesterolu zlýho špatnýho dobrýho o tom se mi smějete podstatný říct ale tak ve všeobecnosti probíhá diskuse beta i C 43:44 Jak rozporuplně konají ve všech úrovních svého života

  • @lenkamatejkova487
    @lenkamatejkova487 Před 27 dny

    Jak by jste hodnotili Omega 3 od firmy Trime?

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před 26 dny +1

      Nebylo by ode mě seriozní hodnotit konkurenční produkty. Ani o našich produktech nikdy neříkám, že jsou nějaké unikátní a nejlepší. Dávám informace o koncepci produktů, aby se na základě informací mohl zákazník rozhodnout, zda mu náš koncept vyhovuje. Jediné, o co se snažím, je, aby produkty dávaly smysl a nabízely kvalitu. Proto konzultuji s mnoha odborníky, mezi které patří i Hanka. Hanka daleko lépe než já vysvětlila problematiku. Myslím, že tyto informace pomohou s výběrem komukoli. Já nebudu tvrdit, že náš produkt je nejlepší, a i si všimněte, že přímo zmíňuji, že v určitých situacích je vhodnější použít koncentrovaný omega 3 olej, i přesto, že ho sami nenabízíme. Uzavřu to tím, že myslím, že pokud koupíte suplement s omega 3 od jakékoli seriozní firmy, posoudíte, zda jsou pro vás výhodnější triglyceridy, nebo ethylestery, případně fosfolipidy z krillového oleje, tak nemůžete udělat zásadní chybu. Jen asi upozorním na jeden trik: výrobci často použijí klasický rafinovaný olej, a k němu přidají nepatrný podíl krillového oleje, a už to prezentují jako unikátní produkt. Čili čtěte složení. :-)

  • @roman_konecny
    @roman_konecny Před 24 dny +1

    Ahoj, máš nějaký obrázek kde jsou zobrazeny omega 6 abych vedel čemu se vyhnout ?

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před 23 dny

      Šestky jsou skoro všude, ale vtip je v tom, že i ty šestky jsou potřeba. Je to, jak pořád říkám, záleží na kontextu a situaci. Nejbohatší zdroje, ořechy, semínka.

  • @TomasFuuuk
    @TomasFuuuk Před 27 dny +1

    Ten test na omega 3, který se dá koupit se jmenuje "Test Omega-3 - Cerascreen"? Nebo nějaké jiné doporučení na test?

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před 27 dny +1

      Já osobně jsem absolvoval klasický test ze žilní krve v Synlab a pak tedy test metodou suché kapky od nejmenované společnosti, o kterém hovořím. Obě tyto metody ukázaly velmi podobné výsledky. Nutno říct, že testy odběrem ukazují pouze aktuální hodnoty. Před lety jsem také absolvoval test na měření procenta EPA/DHA v červených krvinkách, který ukazuje hodnoty v dlouhodobém horizontu, a ten mi vyšel o něco horší, někde kolem 2:1. Ale tenkrát jsem jedl určitě méně ryb a suplementoval jsem olej v tekuté formě, ale zase ve vyšší dávce, takže těžko porovnávat. Klasický test, je dispozici zcela běžně v laboratořích. A pak jsou ty DBS testy, ty jdou zcela běžně koupit. Podle všeho a i to říká Hanka, mají zhruba stejnou výpovědní hodnotu. K tomu RBC testu se jen tak asi nedostanete, dělal mi ho kamarád v rámci jeho práce na VŠCHT. Test co zmiňujete je podle všeho klasický DBS test.

    • @TomasFuuuk
      @TomasFuuuk Před 27 dny +1

      @@PavelSamek Díky, jinak Hanka je super host a doufám, že si ji ještě pozvete :)

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před 27 dny

      @@TomasFuuuk spíš je složité to časově procesovat. Kvalitní hosté nemají čas mudrovat na netu, jako většina influencerů a fitness podvodníků. Právě proto řešíme pořád nesmyslné bláboly.

  • @ondrejcapka5798
    @ondrejcapka5798 Před 26 dny

    Zdravím Pavle. Reflex nutrition omega 3 jsou kvalitní? A co další jejich vitaminy minerály atd užívám je léta jen by me zajímala kvalita. Dekuju

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před 26 dny +1

      Zkopíruji sem odpověď, kterou jsem dal níže. K omega 3 od Reflexu, jedná se o koncentrovaný rybí olej s vyšším podílem Omega 3. Jak zmiňuji v rozhovoru, jsou situace, kdy tento olej nabízí určité výhody, a je to na uvážené volbě každého. Osobně mě Hanka překvapila, že ethylestery jsou mírně horší volbou, protože jsem byl přesvědčen, že při dlouhodobém užívání jsou rovny triglyceridům. A Reflex používá právě ethylesterovou formu. Tedy vidíte, že názory se liší, a i já mohu mít názor jiný než Hanka a přitom ji velmi respektuji. A právě ethylestery používá Reflex. A zde již moje zmíněná odpověď na téma hodnocení konkurence - Nebylo by ode mě seriozní hodnotit konkurenční produkty. Ani o našich produktech nikdy neříkám, že jsou nějaké unikátní a nejlepší. Dávám informace o koncepci produktů, aby se na základě informací mohl zákazník rozhodnout, zda mu náš koncept vyhovuje. Jediné, o co se snažím, je, aby produkty dávaly smysl a nabízely kvalitu. Proto konzultuji s mnoha odborníky, mezi které patří i Hanka. Hanka daleko lépe než já vysvětlila problematiku. Myslím, že tyto informace pomohou s výběrem komukoli. Já nebudu tvrdit, že náš produkt je nejlepší, a i si všimněte, že přímo zmíňuji, že v určitých situacích je vhodnější použít koncentrovaný omega 3 olej, i přesto, že ho sami nenabízíme. Uzavřu to tím, že myslím, že pokud koupíte suplement s omega 3 od jakékoli seriozní firmy, posoudíte, zda jsou pro vás výhodnější triglyceridy, nebo ethylestery, případně fosfolipidy z krillového oleje, tak nemůžete udělat zásadní chybu. Jen asi upozorním na jeden trik: výrobci často použijí klasický rafinovaný olej, a k němu přidají nepatrný podíl krillového oleje, a už to prezentují jako unikátní produkt. Čili čtěte složení. :-)

    • @ondrejcapka5798
      @ondrejcapka5798 Před 26 dny

      @@PavelSamek Jj to jsem si hned po shlédnutí videa vyčetl složení ale zajímá ne jestli je tam kvalita nebo naopak když to je koncentrátu

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před 26 dny

      @@ondrejcapka5798 Kvalita je široký pojem, úplně nechápu na co se ptáte? Ale ano myslím si, že Reflex, podobně jako mnoho dalších firem rozhodně nebude mít problém s kvalitou produktů. Myslím, že se jedná o standartní, etablovanou a seriozní firmu.

    • @ondrejcapka5798
      @ondrejcapka5798 Před 26 dny

      @@PavelSamek přesně na to. Měl jsem dojem ze reflex si potěší na kvalitě svých produktu. Dekuju za odpověď

  • @Yaneos
    @Yaneos Před 25 dny +1

    Myslím, že pojmem ,, žluknutí v těle " se zjednodušuje pro v chemii slabší populaci vysvětlení toho, že se omega-3 v těle degradují a ,, nedožijí se" zabudování do buněčné membrány. A debata je vlastně o nějakém měřitelném výsledku používání rybího oleje pouze s éčkem a rybího oleje s éčkem a ještě přidanými polyfenoly. A tady asi to tvrzení jestli funguje nebo nefunguje by chtělo opřít ne o tvrzení, ale o konkrétní výsledky krevních testů. A ne jeden. Protože pokud to člověk dělá správně, omega-3 se mají dostat až do membrán buněk (9 omega-6 na 1 omega-3 není ten správný (ani dostatečný) poměr, ten je 3:1. A nějak se tam nezmínily výsledky právě jak dopadla propustnost buněčné membrány, ta by šla dodat? Měla by být ideálně pod 4 nasycené :1 omega-3 resp. EPA+DHA). Ty testy fungují jako vyhodnocení celkové strategie a není nic jednoduššího než ty výrobky nebo kombinaci kapsle + olej v salátech mezi sebou porovnat po aspoň 4 měsících užívání, pak 8mi a pak třeba 12ti měsících užívání a v rámci všech důležitých parametrů, včetně té propustnosti. A tady by asi stálo za to ukázat testy tak aspoň 15-20 uživatelů toho daného výrobku nebo strategie, kteří to používali tak správně jak jen šlo a po patřičnou dobu (min. 120 dní). Fakt to nestavět to na 1 výsledku, ale na nějakém očekávatelném ,,průměru".

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před 25 dny

      To, co píšete, je absolutní nesmysl. Omega 3 se normálně využijí. Není absolutně žádný fyziologický mechanismus, jak by mohly degradovali bez využití. Mimochodem, RBC test jsem absolvoval a výsledek byl 13%. Což mi přímo řekli, že ještě nikdy neviděli. Ale jak zmiňuji, suplementuji vysoké dávky.

    • @Yaneos
      @Yaneos Před 25 dny

      Že by byl nesmysl, že by se nějaká struktura v prostředí těla mohla poškodit? czcams.com/video/4Oowx4269Ig/video.html Vždyť tu molekulu čeká docela štreka, než jí tělo zabuduje do membrány buněk. Jasné, na místo neputuje , nahatá" ale na něco vazaná a chráněná. Pořád i tenhle ,, balíček" se může poškodit cestou. Krom toho o dalších možnostech poškození omega-3 mluví paní inženýrka v čase 34:14. ,,tam se degradují jiným způsobem ", který je škoda, že se víc nerozbral. Zase, třeba by na to šla i jiná strategie, než polyfenoly. A PROTO říkám, opřít o testy více lidí, ne 1 test. Pokud jsou totiž polyfenoly v omegách nesmysl, tak by to na těch testech muselo být vidět. Nevím kolik máte natestováno u vás, u nás totiž ty testy i lidí, kteří berou fakt raketu omega-3 dopadají jinak. Proto mimochodem ty firmy prodávající omegy ty testy nasadily. Kdyby jen potvrzovaly že konkurence plošně funguje, tak do nich tak neinvestují :) Ale v klidu, já tu nevyhlašuju válku, já jenom říkám, ať promluví statisticky významnější výsledky testů (ne jen ten Váš , ale fakt 15-20 lidí aspoň. Nebudu zmetek, abych chtěl ten milion a čtvrt testů, co udělaly po světě Vitas laboratoře :) A ne jen tvrzení proti tvrzení. Protože mě samotného by zajímalo, co musí člověk udělat teda jinak, aby ty kapslové omega-3 stačily tak, abych já sám mohl očekávat, že to bude fungovat treba i u mě. Já tehdy jedl Herbalife, rodiče Reflex, 3000mg denně a testy na plech. U mě 32,2:1, takže já opravdu pátrám jak by věci mohly být. Protože po tom, jak říkáte nesmyslu, jsem měl 1,7:1 a nejsem ojedinělej. A pokud nezpochybňujete testy, tak už je to jen dodat/nedodat :) Říkáte, že pracujeme s fabulacema. Fajn, tak ať promluví krevní výsledky. Ne výsledek, Výsledky.

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před 25 dny +2

      @@Yaneos Právě jste ukázal, že problematice nerozumíte. Test omega-3 indexu, který měří procento EPA a DHA ve červených krvinkách, je totiž vyjádřen jako procentuální podíl těchto mastných kyselin z celkového množství mastných kyselin v membránách červených krvinek. Proto index nebude vyjádřen ve formátu X:1, jako je poměr, ale jako celkové procento.
      Například, běžné hodnoty pro Omega-3 indexu při RBC měření se pohybují mezi 4 % až 8 %, což znamená, že EPA a DHA tvoří 4 % až 8 % celkového množství mastných kyselin v červených krvinkách. Vyšší hodnoty, typicky nad 8 %, jsou považovány za indikátor dobrého stavu omega-3 mastných kyselin v těle, což může snižovat riziko kardiovaskulárních onemocnění.
      Omega-6 ku omega-3 poměr, který může být vyjádřen ve formátu X:1, který zde zmiňujete (například 4:1), je jiná metrika, která ukazuje relativní množství omega-6 kyselin oproti omega-3 kyselinám v těle, které jste napadal v prvním Vašem komentáři. Omega-3 index RBC se zaměřuje specificky na hladinu omega-3 mastných kyselin v červených krvinkách a je vyjádřen v procentech, nikoli jako poměr. Tedy, nejdříve šermujete RBC testem a pak argumentujete běžným DBS testem. Přitom ani netušíte, co ty testy říkají, a jak se liší. A studií o tom, že fungují klasické suplementy s omega 3, jsou stovky, a dokonce několik farmaceutických, protože některé preparáty na bázi omega 3 už dnes mají status léčiva. A ne, neobsahují polyfenoly.

    • @Yaneos
      @Yaneos Před 25 dny

      @@PavelSamek tak tady uznávám, testy jsem popletl, ty ostatní neznám. A tady se zároveň omlouvám. Znám ten od Vitasu. V tom případě Vás a dalších 5 Vámi vybraných zvu na ten Vitasácký, ať jsou sladěná mířidla a bavíme se o stejných parametrech. Měření teď a měření za další 4 měsíce. Ať se u těch dalších dá i zmapovat progres. Se zveřejněním jídelníčku a denního režimu. Teď máte šanci mě roznést na kopytech pomocí mých vlastních ,, zbraní"...ale teď vážně, jestli existuje další způsob, tak ať je známej. Jak výsledky tak postup. A kupodivu mi nejde o to si měřit pipíky ale prostě vidět, podloženo výsledky, jaké možnosti reálně jsou.

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před 23 dny

      @@Yaneos Na vysvětlenou, existují dva parametry, které se zjišťují. Řekněme základní testy, které nabízí třeba Synlab. Tyto testy měří hladiny mastných kyselin v plazmě nebo séru a jsou dobré pro zjištění vaší aktuální spotřeby mastných kyselin. Výsledky odrážejí vaši nedávnou stravu a mohou se rychle změnit v závislosti na tom, co jste nedávno jedli. Tedy, tyto testy jsou užitečné pro krátkodobé monitorování. To je právě ten index X:1, kterým tu šermujete. Pak je další test, který se nazývá RBC. Tento test je speciálně zaměřen na měření procenta EPA a DHA (dlouhé omega-3 mastné kyseliny) ve vašich červených krvinkách. Protože membrány červených krvinek odrážejí hladinu mastných kyselin v posledních měsících, tento test je považován za indikátor dlouhodobého příjmu těchto tuků. Omega-3 index je široce používán k hodnocení rizika kardiovaskulárních onemocnění a poskytuje ucelenější pohled na vaši dlouhodobou výživu. Toto je to, čím šermujete v první odpovědi. A ukazuje to, že vůbec nechápete celek. Ale to je v pohodě, to se obecně týká lidí, co nemají vzdělání v oboru a papouškují naučené fráze. Pro zajímavost, já absolvoval před lety oba testy, v té době jsem suplementoval tekutý olej, a pravda, v té době jsem jedl více potraviny obsahující omega 6, než dnes. Tenkrát mi index vyšel 1,8:1 a RBS zmíněných 13%. Pak jsem absolvoval i test zmíněný vámi, značku za kterou tu kopete nebudu zmiňovat, ale mám známého, který tomu taky propadl. Tam mi vyšel index 1,3:1 a RBC 12%, údajně proto, že je to v této laboratoři maximum. Tedy suplementace omega 3 od různých značek vede k podobným výsledkům. Jak jsem zmínil, v obou obdobích jsem užíval jiné produkty. Je samozřejmě totální nesmysl, aby prostě omega 3 nebyly využity, ať jsou od jakékoli značky. A ano, absorpci zvýší současná konzumace jiných tuků, a dokonce se podpoří, je-li současně konzumováno jídlo obsahující bílkoviny a sacharidy. Na to jsou opravdu studie. Já sám suplementuji omega 3 vždy s jídlem, které obsahuje tuk. Zpravidla právě olivový olej, případně čokoládu, protože to jsou další základní zdroje tuků v mé stravě. PS: Docela by mě zajímalo co jste jedl, když jste se dopracoval k těm šíleným hodnotám Omega 3 indexu. 🙂

  • @hanastritecka2720
    @hanastritecka2720 Před 27 dny +2

    No,ze nejsem pro plosnou suplementaci horcikem.A i u tech,co maji krece nebo jsou unaveni by se horcik mel brat s prestavkami, ne kontinualne....

    • @krushkrush1
      @krushkrush1 Před 25 dny

      Tak to je zajímavá informace, děkuji za ni. Většinou se všude tvrdí, že kvůli způsobu produkce potravin jde o celkem univerzálně deficitní prvek v těle, tak by se měl užívat nepřetržitě, takže jak vidno, není to tak úplně pravda. A můžu se zeptat, jestli je vhodná suplementace zinku a draslíku při pravidelném sportování a s tím spojeném pocení, nebo to má taky svá "ale"?

    • @hanastritecka2720
      @hanastritecka2720 Před 25 dny

      Zinek nevypotite...zinek pokud by chybelo maso a obiloviny,tak by se mohl dodavat,pokud byvate nemocny,jinak netreba. Draslik, pokud je zelena zelenina a pijou se iontaky a prilis nesolim, tak v poho

  • @andymulle
    @andymulle Před 27 dny

    🙂Tento rozhovor se mi líbí a naprosto souhlasím s tím, že omezit omega 6 je za mě rozhodně lepší, než suplementace a jsem ráda, že Hanka toto sdělila, protože sama jsem přesně ten typ, že omega 3 nesuplementuji , ostatně nic neberu vůbec, ani D3 ani K2, protože opravdu to mám ze stravy ;) , a poměr o 6 a o 3 mám naprosto super a přesně díky tomu, že do sebe nedávám ty zmíněné omega 6. Ano, jím občas semínka - ale zásadně ořechy též vlašáky, výjimečně lískové, ale žádné avokáda apod nejím - nevidím v tom smysl, to samé jako nějaké exotické ořechy... nevidím smysl a hlavně zásadně již pár let absolutně nepoužívám oleje a to žádné, protože já v kuchyni vařím pouze na páře, tudíž žádné oleje nepotřebuji a ani mi nechutnají ;) Jím tedy zároven hodně moc ryb - vesměs 2-3x/týdně minimálně 0,5 kg mořských divokých ryb :) Poměr u mě byl v testech, které jsem absolvovala vždy podobně, ale v zásadě to bylo vždy ve prospěch omega 3, což bez suplementů beru jako super. Poslední mi vyšly 2:3 - omega 6 : omega 3 , což mi přijde jako dost dobré ;)
    PS: Jaký byste ze semínek měli názor na lněné semínko? To totiž omega 3 obsahuje poměrně hodně, to samé třeba chia semínka a skrze ty ořechy - zmínujete vlašáky, které mají poměrně slušný poměr právě omega 6:omega 3 a jednoznačně z ořechů mají omega 3 nejvíce, avšak právě jsem všude na ně slyšela negace právě kvůli vysokému podílu ale omega 6, tak jak to vnímáte a k tomu, že naopak třeba makadamové ořechy jsou, údajně, nejlepší, nebot hned za kokosovým ořechem, obsahují více nasycených tuků a vesměs minimum právě polynenasycených, tedy i těch omega 6.
    Ještě bych moc ráda bych uvítala, kdyby to šlo, názor na vápník a právě i zmíněný vit. K2. Upřímně totiž já vit. K2 opravdu přijímám z nejlepšího zdroje, čili Natta a zajímalo by mě, jaký na něj máte názor ;) + bych moc ráda někdy video ohledně mléčných výrobků a mléka. Moc děkuji Pavle ! :)

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před 23 dny

      Taky si myslím, že rozumnou stravou lze docílit úplně v pohodě dobrého poměru omega 3:6, jen ta hodnota 2:3 to jste se nejspíše přepsala, protože tato hodnota se vždy udává X:1. Nejspíše jste myslela, že index jste měla 2:1, což je úplně ideální. A je vidět, že pro někoho opravdu doplňky nemají smysl. Mimochodem, objevil jsem v Globusu Omega 3 vejce od slepic dokrmených rybí moučkou. Sice nejsou BIO, ale klecové, ale zase garantují poměr Omega 3:6 na hodnotu méně než 4:1 což mi přijde skvělé. Hned jsem si je koupil. 🙂

    • @andymulle
      @andymulle Před 23 dny

      @@PavelSamek Ano, mělo to být hodnota pro poměr omega 6:3 jsem měla 1:1 a to opakovaně za poslední rok na různých testech, které jsem si schválně koupila, abych mohla porovnat a i právě s odstupem různých časů na různé stravě a ty výsledné poměry se opravdu zlepšily a to hlavně po přechodu z čistě rostlinné veg.stravy , se kterou jsem 3 roky také experimentovala ;) , včetně půl roku na RAW, což považuji za absolutně nejhorší z hlediska omega 6 !! ;) Nicméně k vejcím - gratuluji k tomuto "nálezu" , ale v tomhle bych zkrátka nešla po tomto úhlu pohledu, ale po etice, neb klecové chovy opravdu bych NIKDY nekoupila, ačkoliv by mohlo být krmivo všemocně jak obohaceno :) Ale....to už je opravdu otázka jiná :)) Díky Pavle ! :-))

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před 23 dny +2

      @@andymulle Je pravda, že já nějak úplně nevyznávám ten etický kunzumismus. Prostě si nějak myslím, že prostě pokud bychom ho plošně aplikovali, tak je nás to nenakrmí. A přijde mi to trochu pokrytecké.

    • @andymulle
      @andymulle Před 21 dnem

      @@PavelSamek Chápu a samozřejmě respektuji Vaše rozhodnutí, nicméně Já v tomto ohledu jsem zase trošku jinde, ale to nemění na tom, že mě Vaše vyjádření a přístupy jinak zajímají a nic to nemění na hodnotě Vaší tvorby a rozhovorů 🙂

  • @may0schen
    @may0schen Před 28 dny

    Reflex Omega 3 nemajú v zložení vitamín E 🤷🏻‍♂️

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před 28 dny +2

      Nemám specifikaci produktu Reflex, tak nemohu hodnotit. Reflex pokud vím, tak se vyrábí ve Slovinsku, a obchodní sídlo má UK. A tam je jiná legislativa. Vitamin E, je tam v opravdu nízkém množství a někdy legislativa umožní ho neuvádět. V legislativě jsou různá specifika, na veletrhu jsem viděl granulovaný produkt, který měl nulový obsah sacharidů. Přitom to nelze, protože ten granulát musí něco tvořit. Ale pak mi bylo vysvětleno, že se jedná o sacharid, který legislativa nezařazuje mezi makroživiny. A je tam mnoho dalšího. Všimněte si, že u nás třeba US tyčinky QUEST mají téměř nulové hodnoty sacharidů, ale na US etiketě má ta samá tyčinka sacharidů 25g. Každopádně vitamín E představuje elegantní a efektivní řešení oxidace. Každopádně to jen dedukuji, je možné, že tam opravdu není.

    • @may0schen
      @may0schen Před 27 dny

      Tiež si myslím, že tam je 😊 Mal to byť iba príklad “populárneho” produktu, ktorý ho nemá uvedený na etikete tak ako spomínate vo videu. Inak veľká vďaka za toto video a všetky ostatné. PROM-IN je moja obľúbená značka suplementov a proteínov. Veľa zdaru do budúcna 💪🏻

    • @josefpluhar9671
      @josefpluhar9671 Před 27 dny

      Omega od reflex jednou a naposledy,,rybinu jsem říkal ještě 2h po spolknutí,,jinak třeba kreatin mi od nich vyhovuje

  • @krushkrush1
    @krushkrush1 Před 28 dny +1

    Mě by zajímalo, jaké "ale" se vztahuje k tomu hořčíku, to se podle mě nikde moc nezmiňuje.

    • @josef1001
      @josef1001 Před 28 dny

      Nejspíš myslela formu hořčíku

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před 28 dny +3

      ​@@josef1001Šlo o to, že magnesium část lidí vůbec suplementovat. A dokonce předávkování může mít podobné efekty, jako nedostatek.