Q&A s MUDr. Jiřím Hrabákem

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 3. 06. 2024
  • Další díl podcastu tentokrát s MUDr. Jiřím Hrabákem, kde Pavel položil nejčastější otázky, které jste zaslali vy sami. 🎙️ Užijte si setkání dvou osobností, které kombinují exaktní znalosti s bohatými zkušenostmi a praxí.
    0:00-2:24 Úvod
    2:25-4:10 Kolikrát týdně je optimální procvičovat partii
    4:11-12:35 Přetrénování: co to vlastně je
    12:36-18:30 Vitamíny a minerály a jejich vliv na regeneraci
    18:31-30:20 Plánování tréninku vs. instinktivní trénink
    30:21-36:25 Pumpovací trénink: co to je
    36:26-37:23 Exaktní studie a jejich limity
    37:24-41:10 Optimální objem práce za týden
    41:11-49:00 Jak ovlivnit produkci testosteronu
    49:01-50:45 Trénink naturál vs. podpořený atlet
    50:46-51:26 Kardio a jeho význam pro hypertrofii
    51:27-56:54 Nadbytek bílkovin: negativa a pozitiva
    56:55-57:59 Extrémní redukce kalorií a spalování tuku
    58:00-1:04:55 Nejdůležitější tréninková proměnná
    1:04:56-1:07:03 Závěr¨
    🔍 Sledujte nás také na sociálních sítích: #promincz
    🌐 WEB: www.prom-in.cz
    📸 Instagram: @promincz
    📘 Facebook: Prom-in.cz
  • Jak na to + styl

Komentáře • 40

  • @jany5238
    @jany5238 Před 21 dnem

    Veľmi veeeeeľmi sympatický a správny pán Doktor

  • @andymulle
    @andymulle Před měsícem +4

    Víc videí s Jiřím Hrabákem, Pavle 🙂 !! Moc díky i za případný můj dotaz níže v komentářích a zároveň bych dodala, jak vnímáte stále to, že nasycené (živočišné) tuky jsou stále zlo a vedou k riziko cévních onemocnění a stále jsou tu "odborníci", kteří udávají, aby se omezoval příjem nasycených živočišných tuků na max. 10 % z celkového energetického příjmu. Za mě je toto zkrátka mýtus a sama upřímně jím právě živočišné tuky dnes a denně a troufám si říct, že tvoří více jak polovinu právě celkového příjmu tuků a upřímně mám třeba vysoké množství živočišných tuků právě z ale TOP nejlepších kvalitních zdrojů jako jsou výhradně BIO mléčné plnotučné výrobky a to různé - kozí, tučné ovčí i kravské, hovězí a skopové maso a různé vnitřnosti výhradně však od zvířat pouze z BIO pastevních chovů, to samé vejce a následně to vyvažuji tučnými mořskými rybami a naopak absolutně NEJÍM a nemám v jídelníčků žádné rostlinné oleje apod, tudíž vůbec do sebe nedávám žádné tyto zpracované tuky a z rostlinných tuků mám pouze celé nepražené natural ořechy v minimum množství a pouze si přidávám lněné semínko a střídmě mák :-) Moje výsledky i z krevních lipidových testů jsou naprosto skvělé ! Takže jen by mě zajímal názor právě na toto téma. Děkuji moc.

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před měsícem +1

      To, co jste napsala, je tak malý fragment informace, že na to nejde ani názor mít. Co jste řekla. Jíte nasycené tuky, pak nějaké číslo, které bez kontextu nemá žádný význam. A ano, tady vnímám problém. Lidé chtějí nějaké číslo, a říct, co je správně. A ano, může být, v určitém kontextu, správné doporučení, aby 10% příjmu energie tvořily nasycené tuky, a v jiném kontextu to může být zcela mimo. A toto mohu extrapolovat na cokoli. Další věc, já sám třeba cením, že někdo kupuje bio potraviny, protože cením, že je někdo ohleduplný k životnímu prostředí. Na druhou stranu, když přijdu na SZPI, tak tam téměř nikdo z inspektorů nekoupí BIO nic, protože ví, že kvalitou jsou často výrazně horší než konvenční potraviny. Já si zase myslím, že při kontrole potravin, jaká je u nás, i ty BIO potraviny mají vynikající kvalitu. Tím chci říct, že nic není černobílé a prostě hledat nějakou pravdu, je trochu mimo. U vás nemám žádné informace, ale podle toho, co píšete, tak přemýšlíte o tom, co jíte, a nejspíše jste aktivní. Tak proč byste proboha měl mít jakýkoli problém s lipidovým profilem, nebo čímkoli!!! Je to o tom, o čem neustále mluvím. Výživový, tréninkový marketing, aneb neustálé vytváření problémů, které neexistují. Já sám jím rostlinné oleje, vejce, čokoládu, ryby, převážně drůbeží maso. V životě mě nenapadlo počítat, kolik procent příjmu energie tvoří nasycené tuky, tím spíš, že to bude každý den jinak. A světe div se, lipidový profil úplně skvělý. Moje žena vůbec netuší, kolik čeho jí. Dá si croissant k snídani, na svačinu si vezme jogurt a jablko, nebo toast, pak oběd ve školní jídelně, večer co najde, a pak zmrzlinu, když si večer sedne. A lipidový profil má skvělý a je zcela zdravá. To samé moje tchýně, a té je 70 let, a když jsem viděl její krevní testy, tak jsem si říkal, že tu bude do 200 let. A to si prostě upeče buchtu, do které dá hromadu HERA tuku, a neřeší to. Netuší, co jsou nasycené a nenasycené tuky. Dokonce netuší, ani jaké jídlo obsahuje bílkoviny ani co jsou sacharidy.

    • @andymulle
      @andymulle Před měsícem

      @@PavelSamek Děkuji Pavle 🙂 Vaše odpověd je pro mě víceméně dostačující k tomu, co jsem si myslela celou dobu, jenomže mi i velmi známí výž.odborníci právě mou skladbu jídla, at už právě z hlediska příjmu nas.tuků, ale i vysokého příjmu bílkovin jednoznačně zkritizovali, protože to zkrátka, dle jejich slov, není pro ženu v mé těl.skladbě a konstituci adekvátní a hlavně proto, že oni sami takto vysoké příjmy tuků ani bílkovin nejedí a zkrátka dle jejich slov mi musí stačit normální porce - např. i všude zmíněné max. 1g/kg bílkoviny, porce masa max. 100g a právě tuky též omezeně a když jsem sama řekla, že zkrátka bílkovin třeba sním v klasické stravě klidně přes 3g a je mi po tom fajn, a to, že sním klidně 300g masa zasyrova také, což jsem dostala takovou kritiku, že to nebylo ani možné..... Pokaždé, když jsem se dostala však k jiným lidem, včetně teď i Vašeho názoru, tak se přesně slučuje i s mým, tzn. jím tak, jak vidím, že mi evidentně prospívá a nemá smysl toto řešit, naopak, pokud jsem vždy začala tedy ubírat a řídit se "doporučením" od hlavně jednoho velmi známého výž.odborníka (s kterým jste kdysi též točil podcasty), tak se mi vždycky vše naprosto rozhodilo a mělo to negativní následky... Tímto tedy děkuji a určitě budu moc ráda, za další inspirující videa a rozhovory, protože postupně projíždím celý Váš kanál a opravdu to má hlavu a patu a ne, jako jinde na nějakých fitness kanálech.
      PS: Adaptaci organismu bych uvítala a taktéž tedy třeba jojo efekty a příjem tedy pod bazál a tzv. zpomalení metabolismu, protože s tím sama mám zkušenosti, které jsou opět v rozporu s tím, co většina výž. poradců a nutričních terapeutů tvrdí... Pokud by tedy p. Hrabák mohl, budu za toto ráda :)

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před měsícem +1

      @@andymulle neměl bych to psát. Ale část terapeutů, prostě si je jistá, že ví co je správně, přitom ani nemají reálnou zkušenost, protože sami své jídlo neřeší. Já sám se na věci, vždy dívám z mnoha úhlů. Hodně lidí je překvapených, že jim třeba doporučím postup odlišný od toho co sám praktikuji u sebe. Jenže já nejsem oni, a oni nejsou já. Já to mám tak, že pokud někdo něco tvrdí jednoznačně, tak trochu pochybuji o jeho odbornosti. Znám mnoho vzdělaných lidí. A nikdo z nich si netroufá tvrdit něco jednoznačně.

    • @andymulle
      @andymulle Před měsícem

      ​@@PavelSamekTak to je přesně ono, mně přesně řekli, že tolik a tolik mi MUSÍ STAČIT a víc ne, protože.... nicméně sama jsem pak zjistila, že oni vlastní zkušenosti neměli a zároveň to, co Já jsem právě třeba jedla a prospívalo mi,by oni sami třeba neujedli, a proto bych ani Já neměla atd... Na to, že mám však jiný život a i třeba pohybový aktivity se mě chtěli přesvědčit, abych třeba je vyřadila a nahradila těmi, které "preferovali" oni atd... Nicméně 😊 děkuji za odpověď a hlavně ochotné a kvalitní materiály a budu se těšit na další 👍🙏

  • @frantisekvlcek9677
    @frantisekvlcek9677 Před měsícem +2

    Další téma vitamíny minerály, správná forma vstřebávání q10 atd.... díky

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před měsícem +2

      Ve výživě nic co by se dalo označit, že je správně není. Takto to nefunguje.

  • @andymulle
    @andymulle Před měsícem +1

    Moc děkuji Pavle za tento rozhovor :). Pokud bych mohla na další otázky, nebo video., tak moc by mě zajímal Váš názor i na to, jak vnímáte situace, když například jsou lidé s nadváhou, nebo naopak lidé extrémně hubení, ALE podle všech výsledků z krve, včetně i třeba dalších rozsáhlých vyšetření a dalších testů na vitamíny a minerály, jim zkrátka absolutně NIC nechybí a jsou zdraví??
    Například hodně se s tím setkávám právě u lidí s nadváhou či už i obezitou, kteří se sebou nic dělat nechtějí, protože přeci nemusí nic měnit, když jsou v pořádku (podle výsledků od lékařů), takže na co třeba má žena, která má už ale zjevnou nadváhu, třeba začít hubnout, když jde pouze o ten esteticky vizuální vzhled, který JÍ osobně a ani třeba partnerovi a rodině, třeba nevadí, když jinak je v pořádku a naopak, pak znám plno extra hubených, kterým se lidé posmívají a označují je za podvyživené, nebo nemocné anorektiky. Nicméně ale opět, i když tito lidé třeba podváhu , dle tabulek BMI a hmotnosti, opravdu mají a jsou holt hubení, tak ale absolutně živinově jsou nadprůměru a nic jim v těle nechybí, ba naopak mají všeho dostatek a jsou naprosto zdraví, akorát třeba podle BMI apod spadají do podváhy a třeba jen dbají na kvalitní stravu a pohyb, přesto pak jsou takto odsouzeni společností, protože nemají "normální" hmotnost. Obecně mě hodně v dnešní době i vadí a zajímalo by mě to i z Vaší strany třeba, proč pokud má někdo nadváhu či je obézní, tak je to společností vlastně přijatelné, ale jakmile má někdo podváhu a snaží se jíst kvalitně a zajímat se o to, co vůbec jí, tak je dehonestován a okamžitě dostane nálepku jako ortorektik atd. Moc Vám za toto děkuji :)

  • @onlyone675
    @onlyone675 Před měsícem +2

    Stále čakáme na Meal prep 😃

  • @dawoushek1
    @dawoushek1 Před měsícem

    Zdravím Pavle, opět super video 👌

  • @pitalordik5204
    @pitalordik5204 Před měsícem +3

    Kluci parada tocte dalsi videa

  • @martinnovotny6808
    @martinnovotny6808 Před měsícem

    Díky za video, Co se přetrénování týká, tak by mě zajímalo proč se v kulturistice nepoužívají aplikace typu Mysasy a jím podobné které se řídí parametry jako je HRV apod. Je rozdíl přetrénování u silového tréninku a vytrvalosti? Díky

  • @CHESTERczech
    @CHESTERczech Před měsícem +1

    Perfektní video

  • @samuelsulek992
    @samuelsulek992 Před měsícem +3

    viac videii s Dr. prosim 😅🙏🏽

  • @lukaszak1226
    @lukaszak1226 Před měsícem

    Zdravím Vás, osobně by mě zajímala otázka, zda člověk, který je více ve stresu a zároveň je citlivější může mít větší spotřebu bílkovin ?
    Mockrát děkuji za odpověď

  • @janrehurek3815
    @janrehurek3815 Před měsícem +1

    Malokdy se me stane, abych vicemene s nekym ve vsem souhlasil, respektive mel na vec stejny nazor, stejny uhel pohledu jako s panem Hrabakem. Naprikald jednoduchy popis siloveho cyklu. Byt to popsal jako svoji treninkovpu metodiku kdy zlepsil silove drep, ale defacto s nevelkym objemovym narustem. Mam pocit, ze ani spousta kluku co se silovemu pojeti cviceni venuje by neznala tak zakladni a jednoduchy system. Myslim, ze prinosny rozhovor pro spoustu lidi. Jen se obavam, ze ti pro, ktere ma ten prinos to vlastne nepochopi a nedokazou to tedy ani prijmout a profitovat z toho.

  • @erichkupec
    @erichkupec Před 26 dny +1

    12:34 O bílkovinách

  • @vladimirkotous6421
    @vladimirkotous6421 Před měsícem +1

    Super rozhovor, jen mi nesedí ty procenta🤣 deset lidí z tisíce není 10%

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před měsícem +2

      Prostě každý se občas přeřekne. V zásadě kvůli hrozně nerad ty videa točím, pořád žiju ve strachu, že řeknu nějakou nepřesnost a uvaří mě. Ale pak vidím, že top infuenceři klidně vypráví úplné nesmysly, pletou si lymfocyty s erytrocyty, ale nikdo jim nikdy nic nenapíše a dole v komentářích, jací jsou vzdělanci, přitom v jednom videu ukážou, že by neudělali ani maturitu na gymnáziu. Je to vtipné. Ale tohle je u Jirky jen prosté přeřeknutí.

    • @vladimirkotous6421
      @vladimirkotous6421 Před měsícem +1

      @@PavelSamek nemyslel jsem to špatně a říkal to váš host. Mám rád váš obsah a kvalitu projevu 💪

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před měsícem +2

      ​@@vladimirkotous6421moc díky, ani já to nemyslel špatně. Jen sem asi měl potřebu to vysvětlit.

  • @erichkupec
    @erichkupec Před 26 dny +1

    5:43 O selhání svalu a nejen …

  • @erichkupec
    @erichkupec Před 26 dny +1

    18:19 to je stomatolog ne všeobecný … 😇

  • @Sidicpetr
    @Sidicpetr Před měsícem +1

    Za mě taková věc tak trochu nepřímo k tomu zatížení ledvin. Vždycky když ten sportovec něco dělá špatně a dlouhodobě, at už je to, že se cpe bilkovinama horem dolem, přetrénovává se a x dalších věcí tak vždycky to spíš zatíží jako první játra a zvýší to jaterní testy, protože to je orgán co se stará o metabolizování všeho toho bordelu, metabolitů a procházej přes ně všechny ty věci co tělo produkuje, když má nečeho nedostatek nebo naopak extremni přebytek a snaží se to odbourat. To, že potom se s tím těm lidem začne bořit celý tělo včetně tech ledvid už je věc druhá :)

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před měsícem +1

      Ano zánět v těle zatěžuje i játra. Vše souvisí se vším.

  • @erichkupec
    @erichkupec Před 26 dny +1

    1:23 To bude jako ty otázky ženský nebo může Ano ne …

  • @martachalupska-fb7pi
    @martachalupska-fb7pi Před měsícem +1

    Vy jste se na medicine nudil?a naznacujete,ze je to vasi genialitou nebo tim,ze jste nesel do hloubky a jak rikate sam,delal hezke oci?😅zaplať panbuh za ty,co se ucili😂

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před měsícem +1

      Celkem málo kdo z lékařů přemýšlí o věcech tak do hloubky, jako Jirka. A to jich znám celkem dost.

    • @martachalupska-fb7pi
      @martachalupska-fb7pi Před měsícem +1

      Tak to je skvele.Jen myslím,že přemýšlejí i mnozí jiní,ale nejsou třeba slyšet či vidět.. take vlastní zkusenosti.a děkuju za odpoved😊

  • @pavelkolator4298
    @pavelkolator4298 Před měsícem

    top e prepracovani a prretrenovani dovedlo az k operaci patere a 24 kg svalu v prdeli a tys mi neveril