Šárka Knížková: VÝŽIVA SPORTUJÍCÍCH DĚTÍ

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 15. 05. 2024
  • Výživě sportujících dětí se ze strany rodičů i trenérů velmi často věnuje nedostatečná pozornost a navíc v této oblasti koluje velké množství mýtů a nesmyslů a přitom jsou k dispozici velmi omezené informační zdroje. Proto jsme si do podcastu pozvali nutriční terapeutku Mgr. Šárku Knížkovou, která u nás v IMV působí jako lektorka populárních webinářů o výživě sportujících dětí a má v této oblasti velkou praxi. Šárka je absolventkou 1. Lékařské fakulty UK a své vzdělání si v současnosti dále rozšiřuje také na České zemědělské univerzitě, kde studuje obor Výživa a potraviny.
    V rozhovoru jsme postupně rozebrali specifika výživy v dětském věku, nutriční požadavky jednotlivých věkových kategorií, konkrétní nutriční intervence a rozdíly mezi výživou v kolektivních, vytrvalostních a silových sportech, příjem energie a trojpoměr makroživin, rizikové mikronutrienty, alternativní výživové směry, otázku suplementace u dětí, pitný režim, problematiku poruch příjmu potravy, spánek i konkrétní praktické příklady, jak jíst před tréninkem, po tréninku, jak si poskládat svačinu ve škole a mnoho dalšího.
    Na konci epizody jsme již tradičně věnovali prostor Vašim dotazům v rubrice Q&A, kde jsme tentokrát zodpověděli dotazy na doporučování konzumace nejprve vlákniny, následně bílkovin a teprve potom sacharidů k hlavnímu jídlu a otázku suplementace kreatinem u nezletilých.
    Epizodu najdete na našem CZcams kanálu a na všech podcast platformách. Pokud se Vám dnešní díl líbil a chcete podpořit naši tvorbu, nakupte na webu Mixit.cz se slevovým kódem IMV, lajkujte video, pište komentáře a sdílejte náš podcast na sociálních sítích! Děkujeme exkluzivnímu partnerovi IMV Podcastu společnosti MIXIT za podporu vědecky podložených informací o výživě a zdravém životním stylu!
    Slevový kód: IMV
    www.mixit.cz
    Stejně tak budeme rádi, pokud se zúčastníte našich certifikovaných celodenních kurzů v Praze a v Brně anebo našich živých on-line webinářů. Jejich kompletní seznam, bližší informace a registrace najdete na našem webu imv.cz v sekci akce.
    ___________________________________
    Šárky webináře o výživě sportujících dětí naleznete zde:
    www.institutmodernivyzivy.cz/...
    Zmíněná studie ohledně hladiny glykémie (Shukla et al., 2023)
    pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37892527
    ___________________________________
    ► INSTITUT MODERNÍ VÝŽIVY
    ● / modernivyziva
    ● / institutmodernivyzivy
    ► IMV PORADNA
    ●www.institutmodernivyzivy.cz/...
    ► IMV E-BOOKY
    ●www.institutmodernivyzivy.cz/...
    ► IMV ZÁZNAMY KONFERENCE
    ●www.institutmodernivyzivy.cz/...
    ► IMV AKCE/WEBINÁŘE
    ●www.institutmodernivyzivy.cz/...
    ► IMV KNIHA
    ●www.institutmodernivyzivy.cz/...
    ► LUKÁŠ ROUBÍK
    ● / lukasroubik
    ● / lukasroubik
    ► MILOSLAV ŠINDELÁŘ
    ● / milosval1
    ● / milosval
    ___________________________________
    Kapitoly ve videu:
    0:00 Úvod
    1:15 Představení hosta a Šárky začátky, studium.
    8:08 Výživa v dětském věku obecně. Rozdíly.
    14:08 Sportující děti, kategorizace, sportovní fyziologie.
    19:25 Výživa a pitný režim sportujících dětí.
    1:01:55 Poruchy příjmu potravy.
    1:10:09 Doplňky výživy, suplementace.
    1:22:17 Praktická část (svačiny, co jíst před výkonem a po výkonu...).
    1:34:28 Otázky na závěr
    1:37:16 Q&A segment
    1:46:47 Závěr a slevový kód MIXIT

Komentáře • 21

  • @martinhomola3447
    @martinhomola3447 Před 2 měsíci +11

    Skvělé povídaní! Ikdyž děti nemám, tak jsem si to velmi rád poslechl. (Mohu teď poučovat rodiče...oni to mají od bezdětných hrozně rádi! 😂)

  • @He.Mi35
    @He.Mi35 Před 2 měsíci +8

    Staženo, pustím zítra v práci, děti sice nemám, ale vždycky je lepší dozvědět se něco nového 🙂👍

  • @frantisekhorak3268
    @frantisekhorak3268 Před 2 měsíci +7

    Super video! Šárka je moc sympatická a empatická. Dozvěděl jsem se spoustu nových informací. Děkuji 🤩

  • @snejby
    @snejby Před 2 měsíci +2

    Naprosto fantasticky díl 👍👌😊

  • @katerinanovakova329
    @katerinanovakova329 Před 26 dny

    Moc děkuji za cenné informace. Děti jsme ke zdravé stravě nenutili, ale vzhledem k tomu, že s manželem sportujeme a přemýšlím nad jídle nás naše děti ( 15,18,21) kopírují. A také cvičí.

  • @mishakoutna311
    @mishakoutna311 Před měsícem

    Já děti teda ještě nemám, ale i tak jsem si to ráda poslechla. Šárka je na poslech hrozně příjemná, sympaticky ukecaná :) Fajnový díl 😊

  • @TheMcryba
    @TheMcryba Před 2 měsíci +3

    Velmi sympatická dáma.

  • @alexandrapastorekova3893
    @alexandrapastorekova3893 Před 2 měsíci +1

    Toto téma ma ako nematku nezaujíma, ale like si za Vašu prácu vždy zaslúžite.

  • @jachymsmid9267
    @jachymsmid9267 Před 2 měsíci +1

    Díky za odpověď!

  • @RomanVarga005
    @RomanVarga005 Před 2 měsíci +1

    Dobrý podkast ako všetky. Bol som teraz dva týždne na PN a vypočul som si skoro všetky vaše rozhovory a super. Mám 8 ročnú dcéru ktorá sa venuje gymnastike s klubom už chodia na medzinárodné sútaže a pomaly budeme musieť riešiť aj stravu. Mal by som otázku čo v prípade keď má dieťa napríklad histamínovú intorelanciu, do školy jej nosíme obed keď majú akurát také jedlo ktoré nemôže. Potrebuje hlavne čerstvé, nespracované potraviny, zle reaguje hlavne na kyslé, paradajky, ryby aj syr. Ako 8 ročné dieťa ešte veľa potravín nechce jesť ako hovädzie, strukoviny atď. Strava je fádná, asi dokopy 6-8 druhov jedál a nejaké 4 druhy polievky. Hlavne ryža, zemiaky, cestovyny, kuracie mäso, zelenina, jogurty a ovocie. Otázka znie či postačuje takáto strava alebo by trebalo zaradiť nejaké suplementy. P.S. mohli by ste spracovať nejaký podrobnejší pohľad ako sa stravovať u ľudí ktorý pracujú na 4 zmeny, napr 2 dní ranná, 2 dni nočná, 2 dni poobedná, 2 dni voľno. Ako bývalí amatérsky atlét na krajskej - štátnej úrovni by ma to zaujímalo, lebo odkedy takto pracujem tak je to samá únava, kŕče, žiadna energia, výkony nestúpajú a choroba alebo natiahnutie sa strašne dlho regeneruje. (Pracujem takto už 13 rokov, mám 31, 182cm a 90 kg)

  • @mischkaontheroad
    @mischkaontheroad Před měsícem

    Dekuji za moc fajn rozhovor. Zaujala me jedna informace, slečna v rozhovoru vícekrát zmiňuje, že se malé děti mnohem méně potí. Mám doma pravý opak, synovi je 9 let a řekla bych že se potí opravdu hodně. Při sportu (fotbal), nebo i když lítá venku s kamarády z něj opravdu "teče " pot proudem. Je to špatně? mám nějak řešit extra příjem minerálů třeba po tréninku?

  • @piherova
    @piherova Před 2 měsíci +2

    Jsem učitelka v jazykové škole. Chodí k nám děti z rodin, kde se určitě snaží děti rozvíjet. Nicméně nám všem lektorům často " zůstává rozum stát", když si velká část dětí s sebou na výuku nosí svoje pití. Většinou jde o velkou colu, někteří během výuky vypijí 3/4 l, ačkoliv teplota v místnosti je přiměřená, spíše nižší, ale příjemná. Nebo nosí energetické nápoje. Já jim přitom nabízím uvařený ovocný čaj nebo vodu. Vodu nechce nikdo. Pokud čaj přijmou, tak jsou schopni si do hrnečku dát hodně cukru. Je to bolestné je pozorovat, ale primární zodpovědnost je samozřejmě na rodičích. A to nemluvím o tom, že někteří nechodí na obědy ve škole a tak si na angličtinu přinesou salám a při výuce ho pojídají 🙈.

    • @lukaslegr
      @lukaslegr Před 2 měsíci +1

      Dobrý den, to je hrozný, doufám, že moje holky takové nebudou, mají to zakázaný a salámy se u nás nejí, tak snad k tomu nesklouznou, když to neuvidí u rodičů

    • @yulicat5723
      @yulicat5723 Před měsícem

      Dobrý den, nechci Vás děsit. Můj synátor na střední. Ačkoliv doma nikdy žádnej energeták neviděl a naučen byl od mala na čistou kohoutkovou vodu tak si všímám, že i on si občas energeták ve škole koupí. Dobré je, že doma pije zas jen vodu a čaj, takže něco z naší výchovy tam zůstalo. Tak držím palce @@lukaslegr

  • @miroslavavamberova4485
    @miroslavavamberova4485 Před 2 měsíci +2

    👏👍👌

  • @PamBe32
    @PamBe32 Před 2 měsíci

    Q&A: Mám problém s častou konzumací vysoce zpracovaných potravin, hlavně sladkostí, ve velkém množství. Během dne jím vyváženě, po večeři mi ale nedělá problém sníst po sobě tabulku čokolády, pytlík brambůrků a zmrzlinu, přestože se cítím dávno plná. Sportuju a jsem aktivní, takže na váze se to projeví maximálně pár kily navíc - tím hůř se mi daří s tím přestat a opakuje se to poměrně často (párkrát za týden). Zajímá mě, co se po tak velkém příjmu cukru/tuku v těle děje a jaká zdravotní rizika může mít toto časté přejídání, které ale není spojeno s obezitou?

  • @majkovina7547
    @majkovina7547 Před 2 měsíci

    Zajímavé téma, ale od kdy stravovat se mrkvičkou je synonymum ke zdravému stravování?

  • @amenic215
    @amenic215 Před 2 měsíci

    Q&A: Ahojte kluci. Mohli by ste mi objasniť jednu historickú zdravotnú vec? Dlhodobo som mala +30kg a číslo len rástlo. Jedlo som si vážila od 14 rokov a odmalička som milovala šport. Žiadna dieta na mňa nefungovala. Zhodila som max 2kg a rýchlo sa to vrátilo spať. Pred pár rokmi sa ukázalo že mám v mozgu pomerne bežný nádor (odhaduje sa že ho má až 5% ľudí), ktorý mi tlačí na hypofýzu. Keď sa vyriešil nádor tak som behom roka zhodila 35kg bez akejkoľvek snahy. Prečo v tomto prípade nádoru nefungoval kalorický deficit? Keď je to vo výsledku tvrdá matematika kalorie IN vs OUT, tak to nemalo mať žiadny dopad nie?
    Skrátene: Prečo u nádoru matematika nefunguje? Ďakujem.

  • @bidlis
    @bidlis Před 2 měsíci

    1:11:55 omg JO todle, přesně tedle problém mám uplně pořád.. normální potraviny a bílkovin že nevim co s nimi, 5ze7 dnů v týdnu ani nepiju protein, není to potřeba, měl bych toho akorát až moc
    a množství jídla co musim sníst na 3150kcal je uplnej nesmysl, nechápu jak lidi jedou CLEAN třeba na 3700, 4000, 4300

  • @lukaslegr
    @lukaslegr Před 2 měsíci

    Souhlasím, do 15ti zakázat kofein

  • @Excalibur-zt3ds
    @Excalibur-zt3ds Před měsícem

    Je mi skoro 40 let. Na základní škole mi nikdo nikdy neřekl jak mám jíst zdravě. Při tělesné výchově mi nikdo za celých devět let nevysvětlil, jak mám správně běhat nebo jak udělat správně klik. Prostě řekli jen běhejte nebo hrajte fotbal.
    Hlavně že jsme se v přírodopise učili pestíky a v dějepise do mě nahustily spoustu zbytečných letopočtů, které jsem už rok po základce stejně nevěděl, navíc jde vše dnes dohledat. Tyhle vaše videa by se měli pouštět na školách, protože to tomu člověku dá mnohem více do života, než ty hovadiny, co jsme se tam učili a nebo možná ještě dnes učí.