Hvězdárna a planetárium Brno
Hvězdárna a planetárium Brno
  • 1 095
  • 10 396 171
ASTROgastro 26: Nebeský beránek
Beránek je tak nějak přirozeně spojován s jarem. A vlastně není divu. Vždyť v letech 1866 až 68 před naším letopočtem se právě zde nacházel průsečík nebeského rovníku (průmět zemského rovníku) a ekliptiky (dráhy Slunce mezi hvězdami v průběhu roku), tzv. jarní bod. Když se na něm ocitl střed naší denní hvězdy, začínalo jaro. Ostatně v očích astrologů začíná jaro vstupem Slunce do znamení Berana dodnes.
Zřejmě i proto se beránek stal symbolem oběti - nejdříve o svátku Pesach, jako připomínku vysvobození z egyptského otroctví, později o křesťanských Velikonocích, jako jeden ze symbolů Ježíše Krista, neboť je beránkem obětovaným za spásu světa.
Představa o nebeském beranovi - v podobně několika hvězd ležících na ekliptice - však sahá do ještě vzdálenější minulosti. Jako „zemědělec“ či „námezdník“ se objevuje už v babylonský soupisu astronomických a astrologických znalostí MUL.APIN, který byl sestaven zřejmě kolem 12. nebo 11. století před naším letopočtem, byť jeho základy sahají sahají snad až do doby bronzové.
Konkrétní zmínka o nebeském beranovi se nalezla na babylonských hraničních kamenech, které byly vztyčeny v období 1350 až 1000 před naším letopočtem. K přesunu významu hvězdného seskupení pak zřejmě došlo díky tomu, že „zemědělec“ začal být spojován s beranem mezopotámského boha Dumuzi vystupujícího v roli pastýře... a také symbolu hojnosti, plodnosti a sexuální náruživosti.
Další hvězdáři tento příběh nejen přejali, ale také rozkošatili. Ve starověkém Egyptě byl identifikován s bohem Amun-Ra, který je zobrazován jako člověk nebo sfinga s beraní hlavou. Pro antické hvězdopravce se stal beranem, jenž uměl létat, a na popud posla bohů Herma zachránil před smrtí hladem syna thébského krále. Chlapec Frixos z vděčnosti(!) statečného berana obětoval Diovi (tak svět odplácí) a jeho kůži se zlatou vlnou daroval svému novému ochránci - králi Kolchidy. Zlaté rouno se tak stalo symbolem moci a také důvodem pozdější výpravy Argonautů, jejíž příběh je ozdobou řeckých pověstí.
Samo souhvězdí Berana není nijak nápadné. Historicky bylo zobrazováno jako beran bez křídel otočený směrem k býkovi. Obsahuje jen tři jasnější hvězdy, název nejnápadnější - Hamal - je odvozen z arabského označení pro hlavu berana. Druhá v pořadí nese jméno Sheratan - opět z arabštiny „dvě znamení“, zřejmě jako odkaz na jarní rovnodennost, která se zde odehrávala před více než dvěma tisíciletími.
A jak beran vlastně přišel ke zlatému rounu? Nejčastější interpretace je, že se v té době ovčí kůže využívala jako síto při vymívání zlatých šupinek. Ty se zachytily ve vlně, ze které šly po usušení na Slunci jednoduše vyklepat.
--
ASTROgastro 26: Nadívaný beránek s mrkvovým zelím
jehněčí, sušená šunka, vývar, rohlík, vejce, mléko, hrubá mouka, cibule, mrkev, brambora, rozmarýn, petrželová nať, česnek, kmín, muškátový oříšek, pepř, sůl, cukr, ocet, olej
Nejdříve připravíme jehněčí roládu. Maso osolíme, opepříme, potřeme hořčicí a poklademe sušenou šunkou (my jsme dali kotletku). Přidáme čerstvý špenát. Roládu zamotáme a utáhneme režnou nití. Připravenou roládu vložíme do rozpálené pánvičky a ze všech stran ji opečeme. Zatáhnuté maso vložíme do pekáčku. Na pánvičce orestujeme na oleji cibuli, nakrájený česnek a provoníme rozmarýnem. Zalejeme vývarem. Směs pak přidáme do pekáčku k masu. Pečeme v troubě kolem 180° stupňů cca jednu hodinu.
Na dvě porce karlovarského knedlíku opečené v horké troubě kosičky ze tří rohlíků, jedno vejce - žloutek a ušlehaný bílek, 100 ml mléka, 50 gramů hrubé mouky, hrst petrželové natě, sůl a muškátový oříšek. Ingredience smícháme dohromady a vytvoříme hladké těstíčko. Vezmeme silný igelitový sáček na tlačenku (průměr 100 až 150 mm) a jeden konec zavážeme. Plníme směsí a postupně stlačujeme. Nemáte-li sáček na tlačenku, můžete hmotu na knedlík zabalit do potravinové fólie, dobře utáhnout jako zabalený bonbon a dát vařit takto.
Na mrkvové „zelí“ nakrájíme najemno cibuli, orestujeme ji na oleji a kmíně, zakápneme jemným octem, přidáme lžíci cukru a necháme zkaramelizovat. Zalejeme trochou vývaru, provaříme a až nakonec přidáme najemno nakrájenou mrkev. Pokud bude potřeba zahušťovat, můžete nastrouhat bramboru.
Servírujeme.
--
Loď Argó, na které se pět desítek nejlepších mužů celé Řecka vydalo pro zlaté rouno, byla kdysi rozlehlým souhvězdím rozkládajícím se mezi Velkým psem a Kentaurem. Z praktických důvodů však byla už v polovině 18. století rozdělena do tří částí: Lodní kýl, Lodní záď a Plachty. To proto, že v mapách byla zobrazována zpravidla jen její záď, jako kdyby mizela v dáli.
Dnes je po lodi Argó jedinou stopou zvláštní označení nejnápadnějších hvězd řeckými písmeny. Lodní kýl si „nechal“ alfu, betu a epsílon, Lodní záď zétu, Plachy gamu a deltu. Mezi hvězdy se dostala i řada Argonautů - Herkules, Castor, Pollux, bájná loď se pak stala inspirací pro souhvězdí Kompasu, Létající ryby a Holubice.
zhlédnutí: 275

Video

Jiří Podolský, Zrození jaderného věku - Zamyšlení nad filmem Oppenheimer
zhlédnutí 16KPřed 28 dny
5. 12. 2023 | Hvězdárna a planetárium Brno | www.hvezdarna.cz/program ZROZENÍ JADERNÉHO VĚKU - ZAMYŠLENÍ NAD FILMEM OPPENHEIMER prof. RNDr. Jiří Podolský, CSc., DSc. Ústav teoretické fyziky MFF UK utf.mff.cuni.cz/ Po století páry, v němž mechanické stroje využily zákony termodynamiky, začalo století elektřiny a magnetizmu. A pak, v polovině 20. století, když pokrok fyzikálního poznání umožnil l...
Jan Mazal, Robotizace bojiště a války budoucnosti
zhlédnutí 3,1KPřed měsícem
31. 10. 2023 | Hvězdárna a planetárium Brno | www.hvezdarna.cz/program ROBOTIZACE BOJIŠTĚ A VÁLKY BUDOUCNOSTI plk. Gšt. doc. Ing. Jan Mazal, Ph.D. Vedoucí Katedry vojenské robotiky, Fakulta vojenských technologií Univerzita obrany Již několik dekád se pokročilá automatizace a robotizace rozrůstá o spektra oblastí, které nebyly v minulosti její doménou. Tento fakt se nevyhýbá ani vojenství, kde ...
Pavel Gabzdyl, Kameny z vesmíru
zhlédnutí 7KPřed měsícem
19. 10. 2023 | Hvězdárna a planetárium Brno | www.hvezdarna.cz/program KAMENY Z VESMÍRU Mgr. Pavel Gabzdyl Hvězdárna a planetárium Brno Jak vypadá typický meteorit? Kde se vzaly vltavíny? Kteří poslové z nebes jsou nejcennější a proč? To vše vám prozradí Pavel Gabzdyl z brněnské hvězdárny, který se podílel na výzkumu meteoritů z Měsíce. V rámci přednášky si budete moci sáhnout na unikátní i běž...
Sedmikrásky online | 148 - Hvězdárna v Rokycanech a Plzni
zhlédnutí 606Před měsícem
| Hvězdárna a planetárium Brno | www.hvezdarna.cz #sedmikrasky
ASTROgastro 25: začátek jara a přestupný den
zhlédnutí 274Před měsícem
Kdy vlastně končí zima a začíná jaro? Přece o jarní rovnodennosti, kdy se z pohledu astronomů ocitne střed slunečního disku na průsečíku nebeského rovníku a ekliptiky, tj. roční dráhy Slunce na pozemském nebi. Nesouvisí tedy s délkou dne, nýbrž jde o konkrétní okamžik. Na základní škole jsme se učili, že se tak stane 21. března, což ale od roku 2011 neplatí, jelikož nyní se odehrává vždy 20. bř...
Sedmikrásky online | 147 - Hvězdárna Valašské Meziříčí
zhlédnutí 1KPřed 2 měsíci
Není kolňa jako kolňa. Obzvlášť ve Valmezu Kdyby nebylo drobné kopule, vypadala by jako obyčejná, byť trochu větší kůlna. Vždyť je dodnes zdobí stylový suchý záchod, několik záhonků a také vzrostlých ovocných stromů. Ve skutečnosti si tuto hvězdárnu pro sebe a své příznivce na své zahradě v roce 1929 postavil místní učitel Antonín Ballner. A co kolňa badajna? V roce 2000 prošla zásadní rekonstr...
ASTROgastro 24: Jedlé souhvězdí Holubice
zhlédnutí 257Před 2 měsíci
Za všechno může Petrus Plancius, Pieter Dirkszoon Keyser a jejich pomocníci - jakkoli dávno zapomenuti, stopy jejich práce a invence dodnes sledujeme mezi hvězdami. Přenesme se do 16. století. Narůstající bohatství, ale také zlepšující se technické možnosti tehdy Evropanům umožnily realizovat celou řadu velkých výprav napříč jednotlivými oceány. Galeony se pak vracely nejen obtěžkány kořením, z...
Černé díry 2D | Skryté horizonty
zhlédnutí 2,8KPřed 2 měsíci
Všichni ten pojem známe: černá díra. O jaké vesmírné objekty se ale jedná? Černé díry jsou ve všech svých vlastnostech naprosto extrémní. Když se k nim přiblížíme na jistou, velmi malou vzdálenost (tzv. horizont událostí), neunikneme ze spárů jejich gravitačního pole jinak, než že se budeme pohybovat rychleji než světlo. Ve vesmíru se tak rychle ale nic pohybovat nemůže... Podle současných před...
Jiří Svoboda, Horký a energetický vesmír aneb Vesmír pod rentgenem
zhlédnutí 7KPřed 3 měsíci
Jiří Svoboda, Horký a energetický vesmír aneb Vesmír pod rentgenem
ASTROgastro 23: Jak dlouhý je zaječí skok?
zhlédnutí 378Před 3 měsíci
ASTROgastro 23: Jak dlouhý je zaječí skok?
Mezinárodní den Měsíce (2023)
zhlédnutí 7KPřed 4 měsíci
Mezinárodní den Měsíce (2023)
ASTROgastro 22: Na svatého Tomáše nejdelší noc je naše
zhlédnutí 303Před 4 měsíci
ASTROgastro 22: Na svatého Tomáše nejdelší noc je naše
Prokop Hapala, Jak stavět stroje z molekul?
zhlédnutí 3,7KPřed 4 měsíci
Prokop Hapala, Jak stavět stroje z molekul?
ASTROgastro 21 | Jedlé souhvězdí Raka
zhlédnutí 281Před 4 měsíci
ASTROgastro 21 | Jedlé souhvězdí Raka
Žereme vesmír! Co vy?
zhlédnutí 1,4KPřed 4 měsíci
Žereme vesmír! Co vy?
Sedmikrásky online | 143 - Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové
zhlédnutí 1,2KPřed 5 měsíci
Sedmikrásky online | 143 - Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové
Sedmikrásky online | 142 - Hvězdárna Zlín
zhlédnutí 1,1KPřed 5 měsíci
Sedmikrásky online | 142 - Hvězdárna Zlín
Sedmikrásky online | 139 - Roman Ponča a JWST
zhlédnutí 2,5KPřed 5 měsíci
Sedmikrásky online | 139 - Roman Ponča a JWST
prof. Vladimír Beneš, Cesta do hlubin mozku
zhlédnutí 11KPřed 6 měsíci
prof. Vladimír Beneš, Cesta do hlubin mozku
Sedmikrásky online | 138 - Pavel Gabzdyl a tři měsíční zajímavosti
zhlédnutí 2,8KPřed 6 měsíci
Sedmikrásky online | 138 - Pavel Gabzdyl a tři měsíční zajímavosti
Eduard Kejnovský, Tajemství genů - od vzniku života po genom člověka
zhlédnutí 4,5KPřed 6 měsíci
Eduard Kejnovský, Tajemství genů - od vzniku života po genom člověka
Sedmikrásky online | 137 - O pozorování planet s Janem Píšalou
zhlédnutí 3,2KPřed 6 měsíci
Sedmikrásky online | 137 - O pozorování planet s Janem Píšalou
Sedmikrásky online | 136 - Hvězdárna a planetárium Jindřichův Hradec
zhlédnutí 2,6KPřed 6 měsíci
Sedmikrásky online | 136 - Hvězdárna a planetárium Jindřichův Hradec
Jsme Hvězdárna a planetárium Brno a vy jste naše hvězdy!
zhlédnutí 411Před 6 měsíci
Jsme Hvězdárna a planetárium Brno a vy jste naše hvězdy!
ASTROgastro 20 | Smrtící klas pšeničného zrna
zhlédnutí 315Před 6 měsíci
ASTROgastro 20 | Smrtící klas pšeničného zrna
Stříbrná medaile předsedy Senátu pro Janu Tichou | medailonek
zhlédnutí 277Před 6 měsíci
Stříbrná medaile předsedy Senátu pro Janu Tichou | medailonek
Tomáš Páleníček, Psychedelika a jejich účinnost na duševní zdraví
zhlédnutí 2,2KPřed 7 měsíci
Tomáš Páleníček, Psychedelika a jejich účinnost na duševní zdraví
Sedmikrásky online | 134 - Ždánická hvězdárna a planetárium Oldřicha Kotíka
zhlédnutí 3,1KPřed 7 měsíci
Sedmikrásky online | 134 - Ždánická hvězdárna a planetárium Oldřicha Kotíka
Až na konec vesmíru
zhlédnutí 6KPřed 7 měsíci
Až na konec vesmíru

Komentáře

  • @lubomathe
    @lubomathe Před 15 hodinami

    Von Braun bol nazi a kvoli jeho posadnutosti umierali ludia

  • @LeonardodaVinciXIV
    @LeonardodaVinciXIV Před 2 dny

    Tak v komentářích chybí jen zastánci N. Tesly a volné energie a jiných podobných hovězích nápadů.

  • @jurajhprobyt2107
    @jurajhprobyt2107 Před 3 dny

    Ako bolo na mesiaci Tomasi?

  • @jurajhprobyt2107
    @jurajhprobyt2107 Před 3 dny

    Tomas Pribyl bol utajenym astronautom na lodi Orion na mesiaci? Gratulujeme.

  • @jardaholik2307
    @jardaholik2307 Před 5 dny

    Parada jako vždy.

  • @7alken
    @7alken Před 5 dny

    tak jsem si to dal; ale videl jsem PBS American Experience dokument už asi před 5 lety; strauss byl hajzl; mccarthy byl hajzl; 50. léta v americe byla možná větší hromada sraček než tady u nás; megahajzla tellera měl každej slušnej vědec tenkrát plný zuby; czcams.com/video/tyzrQG_K1Us/video.html

  • @howtodo8728
    @howtodo8728 Před 6 dny

    Nebuďte krutý na referentku za to že je hloupá. Na světě jsou chytří lidé i hloupý a musíme se všichni respektovat. Informace nemusí být hmotná. Například informace "pes je uličník" je nehmotná, a nemagnetická, ale možná se pletu. Za mě je i černá díra nabitá informacemi, které pouze nemůžete vidět, ale například při srážce dvou černých direk se z jedné část hmoty ztratí a zas hmota viditelná bude, jen se to zas nebude nazývat černá díra. A víceméně za informaci považuji i samotné vakum, ale co já vim. ja měl z fyziky za 5.

    • @howtodo8728
      @howtodo8728 Před 6 dny

      Jo tak je to pravda, ptal jsem se GPT chatu. Jediný proč černou díru nevidíte je kvůli její velké gravitaci, co nepuistí fotony. když díru odlehčíte tak její hmotu zas uvidíte. Informace nemůže v našem vesmíru zaniknout. Každá informace má svůj důvod vzniku a stejně tak je tok informace nekonečný. Informace je náš vesmír, který víceméně můžete "pustit" pozadu, ale ne v našem vesmíru s těmito fyz. zákony, ale ve vesmíru s "opačnými fyz. zákony. beru náš vesmír jako procesor, co jen říká stane se tohle a tohle, když tohle.. Takových vesmírů může být nekonečno, ale ne v našem vesmíru. To že je nejmenší dílek vesmíru konečný a utváří časoprostor by potvrdilo možnost existence té blbosti co jsem teď napsal. Stejně Elon Musk bude vymýšlet silnější a silnější procesory, ktelé rozběhnou stále víc náročnější úlohy a až bude GTA 100 které bude obsahovat třeba jen procento informací viditelného vesmíru, tak už se to bude nazývat něco jako podvesmír do kterého se budete moci nahrát téměř na 100 procent real světa a budete žít. Pak si to tam na procesoru můžete žít popředu pozadu jak chcete. Jo a jak jsem psal na začátku, tak ty černé díry nesmí při te srážce splynout samozřejmě, jen se rozm*dat o sebe pochopitelně. od roku 2015 měříme jen splynutí těch děr, což je běžné že se chytnou gravitací a postupně do sebe spadnou. to že se srazí v naprosté přímce je také možné, ale bude to tak jeden případ z milionu typuji. zatím máme změřeno tak 100 splynutí děr, tak uvidíme co přijde.

  • @ivonekvapil9260
    @ivonekvapil9260 Před 6 dny

    Stále vynikající ať mu to zdraví vydrží jako vesmír děkujeme

  • @Merlinhotep
    @Merlinhotep Před 11 dny

    Stratil sa originál film z Mesiaca a z prechádzok, taký výrazný krok ľudstva a NASA to len tak zapatroší :DDD Prečo sú zakázané prelety nad miestami údajného pristátia misií Apollo ? :DD Stratili sa aj všetky dáta pristávacieho modulu.. veď aj načo držať však také nepodstatné údaje :D...

  • @bohumiltriska5249
    @bohumiltriska5249 Před 14 dny

    Vynikající přednáška !

  • @MisanCuber
    @MisanCuber Před 14 dny

    Mně se to moc líbí, přijde mi to elegantnější než vysvětlení pomocí temné hmoty, u které nevíme, co to vlastně je. ☺️

  • @Mickeythemouse64
    @Mickeythemouse64 Před 14 dny

    Velký třesk jsem si jako žhavou kouli představoval možná když mi bylo 15. Navíc by takový útvar okamžitě gravitačně zkolaboval do černé díry.

  • @dudogersak
    @dudogersak Před 15 dny

    V 70 tych rokoch o ňom bol dvojdielny film Skrotenie ohňa.

  • @Mickeythemouse64
    @Mickeythemouse64 Před 15 dny

    1. Schwarzchildův poloměr není povrch černé díry, jak tu opakovaně zaznělo. Pominu-li, že geometricky poloměr není povrch, tak to nesedí ani přeneseně. SP vůbec není materiální útvar a nechová se jako povrch. Skutečný povrch ČD dobře popisuje prof. Michal Křížek. 2. Ve fyzice neexistuje žádná kategorie “informace”. Celou tuto pasáž považuji za úplně zcestnou.

  • @roberturbasek4321
    @roberturbasek4321 Před 16 dny

    Mám Vás rád pane Grygare !! 👍

  • @davidodler7031
    @davidodler7031 Před 17 dny

    Pěkné 🙂 Díky moc!

  • @ludvikfranta526
    @ludvikfranta526 Před 17 dny

    Dejte tomu borcovi medajli ! Výborná přednáška, bez mrčení, mečení, výborná srozumitelnost, artikulace, velice poutavý perfektní vyprávění.

  • @petrdavidov9282
    @petrdavidov9282 Před 17 dny

    Hvězdárna umí vyrobit obsah, na který se dá dívat (přednáška Kameny z vesmíru), na tohle se samozřejmě dívat nedá. Miniaturizace je super věc, pokud se nepoužije u vizuálního díla, jež se stává neviditelné a utopené ve tmě.👎

  • @JanHamouz
    @JanHamouz Před 19 dny

    Vykašlete se na to. Jste trapný, nezábavný, nezajímavý, nudný ubožáci.

  • @Newmancode
    @Newmancode Před 22 dny

    Jak zacal na zacatku mluvit o oeplovani a CO2 tak uz jssem vedel ze ten pan mluvi jen to co mu nasrali do hlavy a nepouziva svuj mozek.

  • @Hrbatypes
    @Hrbatypes Před 22 dny

    Všetko to sú ai fotky, nikto nebol nikde, všetky zaberi sú neskutočne podozrivé, ale šák čo pre fantáziu super ... vojaci vždy budú pocuvat rozkaz čiže Nasa neverím lebo je to pod vládou a USA neverím ani picu lebo ničia a devastujú všetko čo je normálne do každej pice sa strčia

  • @SlimCZ
    @SlimCZ Před 22 dny

    Naprosto super přednáška. Krásně se to poslouchalo a velice záživný způsob přednášení. D9ky moc 🙂

  • @SlimCZ
    @SlimCZ Před 22 dny

    Moc hezké úvodní video. Ocenil bych jeho tvorbu na mega. Jestli stálo méně, tak planetárium ušetřilo 🙂

  • @JosefStepanek
    @JosefStepanek Před 22 dny

    Start 3:13 / 3:45

  • @ondrejmarada1742
    @ondrejmarada1742 Před 23 dny

    Skvělá přednáška... děkuji! Z posledních 2 minut mě vyloženě mrazí... Putin na nás dnes míří bombami z Jáchymova.

  • @mucirna
    @mucirna Před 23 dny

    Skvělá přednáška, jako obvykle. Děkuji.

  • @vladimirwagner8905
    @vladimirwagner8905 Před 23 dny

    Moc pěkná přednáška, jako ostatně každá přednáška Jirky Podolského. S obrovským potěšením jsem si ji poslechl. Čekal jsem, že tam více rozebere vědecký výzkum, který Oppenheimer dělal těsně před tím, než začala válka a projekt Manhattan. Ten se věnoval konečným stádiím velmi hmotných hvězd, tedy neutronovým hvězdám a černým dírám (TOV limita - horní limita na hmotnost neutronové hvězdy a kolaps do černé díry). Obecná relativita je totiž obor kolegy Podolského, tak jsem myslel, že to více rozebere. A potěšilo mě, že alespoň úplně na konci se k tomu dostal. Moc krásný rozbor sporu Wheelera a Oppenheimera. Srovnání filmu Oppenheimer a skutečnosti s trochu jiných stran a trochu více o některých postavách jsem měl pro Café Nobel: czcams.com/video/U21uEV2YrN8/video.html. Ale ne tak pěkné povídání, jak se povedlo Jirkovi Podolskému.

  • @jzdstudio
    @jzdstudio Před 24 dny

    Děkuji!!! Standardně nadstandardní content!!! "Sledujeme, co kde létá, aby vy už jste nemuseli" :-) A ještě na hvězdárně v Brně, to musí být zážitek. Jen musite dohnat ten Red Dwarf, pane Majere;-) Jiná popkulturni reference, přímo z B. hvězdárny: czcams.com/video/iLpFZiq6MB4/video.htmlsi=wajqe1SMvXFdq5e-

  • @jirioto6089
    @jirioto6089 Před 24 dny

    Jsme tady abychom se také kochali krásou raket.

  • @HvezdarnaCzBrno
    @HvezdarnaCzBrno Před 24 dny

    A jak se vám film Oppenheimer vlastně líbil? Pokud jste ho tedy viděli 😊

    • @alesk.1020
      @alesk.1020 Před 23 dny

      Nelíbil 😂 moc politický film. Málo vědy a málo zajímavých scén/informací. Možná ten výbuch byl hezky natočený. Myslím že lidi co se o toto téma zajímají, tak se nic nového nedozvěděli a odešli z kina jako já zklamaný po dvou hodinách nudy... 😢😂

  • @Dr.Z.Moravcik-inventor-of-AGI

    Když se každý den díváte do záchodové mísy (viz piktogram na čase 1:15:13), tak rozumíte tomu, co se tam nachází stejně jako neurochirurg rozumí mozku, do kterého denodenně řeže. Nepovídejte mi, že v téhle zemi je přednáška nějakým zdrojem poznání.

  • @bohumirliska6813
    @bohumirliska6813 Před 25 dny

    Zajímalo by mě, pokud by tedy v technologii byla budoucnost, co se týče nějakého posunu člověka jako jedince viz. nějaká forma přesunu vědomí do robotického skeletu, jak hodlají řešit osobnost - duši, nebo nahodilost toho kdy se dva jedinci poznají a zplodí potomka, nějak ho vychovají, vlivy prostředí a pod.... podle mě jsou tyto faktory naprosto nesimulovatelné a nerealizovatelné. Když teda vemu v potaz člověka jako naprosto neopakovatelnou entitu.

  • @radekkovarik3676
    @radekkovarik3676 Před 25 dny

    Jenže v little boy nebyly dvě polokoule ale dutý válec, který se nastřeloval na "hřídel" a čelo toho válce dopadalo na stínící kotouč z wolframu na němž byly ty terče z polonia.

  • @Sivatv420
    @Sivatv420 Před 26 dny

    Neskutečný projev jako vždy, jednou bych Vás chtěl vidět naživo.

  • @marianmarkovic5881
    @marianmarkovic5881 Před 26 dny

    Briránie měla méne než Francie protože mneli smlouvu s USA o sdilení informací,.... Kolem konce války ješte USA stihly urobit jedno plutoniové jádro, kódové označení Rufus, dnes známé jako Demon Core.

  • @mariangelotestovic2727

    Pane profesore to co nazyvat demonkracipu tak to zidoamici nahadzali ma japoncov VSETKO CO MALI !! no a japonci sa vzdali az ked na nich zautocilo rusi. A v 1942 este aj americky zidia neverili hlaseniam o pracovnych taboroch .

  • @joes6740
    @joes6740 Před 28 dny

    První reaktor pro civilní využití cs.m.wikipedia.org/wiki/Jadern%C3%A1_elektr%C3%A1rna_Obninsk

  • @petrbenatzky5018
    @petrbenatzky5018 Před 28 dny

    Pana profesora si budu stále vážit jako vynikajícího přednášejícího, ale zarazila mně jeho nekritická tendenčnost i pozorovatelné sklony ke klimaaktivismu. No, pokud propaganda dokáže zpracovat i takhle chytrého člověka s velkým rozhledem, pánbůh s námi.

    • @oskarbalazik8583
      @oskarbalazik8583 Před 25 dny

      Mě se klimaaktivismus v případě použití jako argument pro jaderné elektrárny celkem líbí a to je mi globální oteplování naprosto fuk..

    • @petrbenatzky5018
      @petrbenatzky5018 Před 25 dny

      @@oskarbalazik8583 Pokud z jakéhokoliv důvodu připustíme, že podíl člověka na tvorbě CO2 a ostatních skleníkových plynů je jiný než marginální, zelené peklo nás nemine.

  • @PITRIS
    @PITRIS Před 29 dny

    v tom museu, kde jse byl, japonsti turiste hazeli na to letadlo syrova vejce , pri prvnim vystaveni,, : )

  • @ladalx7294
    @ladalx7294 Před 29 dny

    Fascinující přednáška. Pan Podolský je vynikající a užívám si jeho vášeň pro fyziku. Vysvětluje principy způsobem srozumitelným i pro laiky. Děkuji také planetáriu Brno za video, vynikající práce 👏

  • @karels3972
    @karels3972 Před měsícem

    no pan Podolsky, je jistě znalí. chápe ty základní souvislosti vedeckého vývoje atd. třeba měl svého času přednášku o tom Maxwelovi . ale přece jen my to občas přijde že je presentuje víc že je zastupce nějaké instituce než propagátor vědění. no nějaké míra skepse závislého na věku je zdravá. k tématu: třeba jsem nezaznamenal zmínku o tom jak bylo " objeveno " to Plutonium . // ono bylo vlastně vyrobeno , americkým vědcem , tehdy mladým Berkley Californie . aby jsme jen ty evropany , uprchlíky nezminovali. co vim to bylo přesně v době kdy se přestali ty vědecké objevy , zverejnovat. Je fakt že jsem to zatím neposlouchal až do konce , ale nepadla tam věta od Oppenheimera " genius zná odpoved dřív než otázku "

  • @WeWecko-hl9co
    @WeWecko-hl9co Před měsícem

    Jeee přes dvě hoďky, to mi vydrží u práce až do oběda jochou to Me to utece,, díky za vaši práci.

    • @SlimCZ
      @SlimCZ Před 22 dny

      tu poslední část věty by váš šéf nikdy neřekl 🙂

  • @Lubomir_Drinka
    @Lubomir_Drinka Před měsícem

    S tým dolovaním rudy v Jáchymove to nebude také jednoduché, môj praded, tam šiel pracovať ako kopáč, na slovensku nebola žiadna práca, teda okrem stavby železnice.

  • @jindrich2485
    @jindrich2485 Před měsícem

    Jo, taky nechci moralne hodnotit svrzeni ne jedné, ale hned dvou bomb shodou okolnisti v rozmezi 3 dnu. Japonsko kapitulovalo az 6dni po nagasaki 15teho. Tedy 6.srpna Hirisima, 9 Nagasaki, shodou okolnosti den pred tim tj 8. rusko vyhlasilo Japonsku valku. Jestli bychom mohli byt necemu rude armade opravdu vděční, tak je to rychlost s jakou osvobodila, nebo obsadila (to podle vasi politicke oreference) evropu a dotlacilo nemecko ke kapitulaci. Bez toho, klidne jadernou bombu mohla schytat Evropa. Jestli by orezivsi se rozpakovali nad moralnimi doudy?. Ale co neni muze byt, globalni lichvari chteji zase rozmlatit evropu, jinak by na puc naukrajine neslo oficialne 5miluard dolaru a neprovokovalo se kecy o vstupu ukrajiny do nato.

  • @petrdavidov9282
    @petrdavidov9282 Před měsícem

    Ideologicky srovnaný Podolský si dovoluje srovnávat první jadernou elektrárnu Obninsk se čtyřmi žárovkami Arco. To už chce vysokou propagandistickou školu.

    • @jannovak304
      @jannovak304 Před měsícem

      fňuk dezolé fňuk 😄

    • @pytlbrouk
      @pytlbrouk Před 29 dny

      Trochu vymeteno, ne?

    • @petrdavidov9282
      @petrdavidov9282 Před 29 dny

      @@jannovak304 Už jsi donesl páníčkovi kávičku?

    • @vladimirwagner8905
      @vladimirwagner8905 Před 24 dny

      Jirka Podolský mluví o první elektrárnu, která jako první vyrobila elektřinu. Je pravda, že první elektrárna, která ji vyráběla a dodávala byla ta v Obninsku. Ale dělat z toho, že zmínil v úvodu tu první, závěry vašeho kalibru říká spíše něco o vás.

    • @petrdavidov9282
      @petrdavidov9282 Před 23 dny

      @@vladimirwagner8905 Vědec se má držet faktů a rozeznávat technologický demonstrátor od elektrárny. Vy dobře víte, jak jsou akademičtí pracovníci kolektivního západu drženi pod krkem a za nesprávný názor propouštění. Ale až takovou servilitu jsem nečekal.

  • @petrbenatzky5018
    @petrbenatzky5018 Před měsícem

    Jabadabadů!!! Jak by řekl Fred Flinstone 😊

  • @yorgTube
    @yorgTube Před měsícem

    AI Gemini napovídá že 2,2 miliardy dolarů v cenách roku 1946 by se dnes rovnalo přibližně 54,2 miliardám dolarů. 🙂

    • @karels3972
      @karels3972 Před měsícem

      možná zajimavejší kolik kolik to bylo tehdy procent s ročního vojenskýho rozpočtu.

  • @Pazdy
    @Pazdy Před měsícem

    V nedelu som sa prave vratil z 3tyzdennej dovolenky z NZ. Vrelo odparucam kazdemu zazit aspon raz za zivot. :) A aj tie 3 tyzdne su malo, ideal by bol tak rok :D

  • @evakordulova3213
    @evakordulova3213 Před měsícem

    Děkuji moc za přednášku, fascinující příběh. prof. Podolský je vynikající.

  • @erikzabava937
    @erikzabava937 Před měsícem

    nikdy nepochopim preco si Nemci a ostatne staty vypli jadrove elektrarne a...presli na uholne🤣🤣🤣,v niektorych pipadoch vysidluju obyvatelstvo....vid. rodisko Michaela Schummachera

    • @jindrich2485
      @jindrich2485 Před měsícem

      Zkuste si připustit, že němečtí politici dobře vědí, co dělají. Podobné jako naše vláda není neschopná ne, vy dobře co dělá a pro koho. Globální lichváři mají velmi dlouhé prsty. Kéž by se u nás našli alespoň trochu inteligentnější přisluhovači, který by dokázali lhát trošičku inteligentně. Kdyby žil Šimek, musel by řemeslo pověsit na hřebík se slovy "Omlouvám se, ale lepší satiru než je ve zprávách by nezvládli ani dva zámky plný komiků"