ASTROgastro 21 | Jedlé souhvězdí Raka

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 26. 11. 2023
  • Souhvězdí Raka najdete v téměř pusté části hvězdné oblohy sousedící na jedné straně se Lvem - ozdobeným zářivým Regulem - a z druhé strany s Blíženci, kterým dominuje Castor s Polluxem. Bohužel, neobsahuje téměř žádné nápadné stálice a nebýt polohy, je jedno ze zvířetníkových souhvězdí, jimiž během roku prochází Slunce i planety, asi by nijak zásadní emoce ani nevzbuzovalo.
    V očích moderního člověka je Rak zobrazován jako… jako rak. V minulosti ale tato část oblohy reprezentovala celou řadu stvoření, zpravidla vodních a zpravidla s krunýřem. Egypťané sem umístili skarabea, Mezopotámci bahenní želvu. Setkáme se ale také s vodním broukem, humrem, štírem nebo dokonce chobotnicí. Podle řeckých pověstí raka na nebe vynesla bohyně Hera za to, že stiknul Herkulovo chodidlo, když bojoval s Hydrou, a byl jím vzápětí rozdrcen. Navíc jej někteří starověcí filozofové považovali za bránu, kterou z nebe sestupovali duše do lidských těl…
    V očích starověkých astronomů toto souhvězdí sehrálo zajímavou roli - překvapivě - v pozemské meteorologii. Dokonce i bez dalekohledu je totiž v Rakovi patrná mlhavá skvrna o úhlovém průměru zhruba dvojnásobku průměru Měsíce. Nazývali ji žlab, stáj, chlév nebo jesličky (hvězdy patrné po stranách skvrny pak Oslíky). Označení - Jesličky, resp. latinský název Praesepe - přitom nese dodnes, spolu s neméně poetickým pořadovým číslem 44 v Messierově katalogu.
    „Jestliže jsou na čisté obloze viditelné, neklamné to znamení bouře,“ uvádí doslova římský učenec Gaius Plinius (nar. 23, zemř. 70). Jiní autoři z doby na přelomu letopočtu připisovali jejich zmatnění a zmizení kondenzaci páry v atmosféře, která určitě přinese déšť. Realita je ovšem taková, že Praesepe nanejvýš „reagují“ na jas oblohy a přítomnost jemné oblačnosti. Nic víc, nic míň.
    Poznamenejme, že souvislost s křesťanskými jesličkami je čistě náhodná. Označení totiž skvrna dostala nejpozději ve třetím století před naším letopočtem, tedy před narozením Ježíše Krista. A to, že se jedná o hvězdokupu, zjistil samotný Galileo Galilei až počátkem 17. století. Ve Hvězdném poslu z roku 1610 komentuje vlastní kresbu: „...obsahuje mlhavou hvězdu nazývanou Praesepe, která se jeví ne jednou, nýbrž souborem hvězdiček počtem větším čtyřiceti. Kromě Oslat jsme vyznačili třicet šest hvězd…“
    Úplně stejně uvidíte Jesličky i vy. V triedru se totiž jeví jako hrst stálic šesté až sedmé velikosti, z nichž některé mají lehce oranžový odstín. Větší přístroje ani zvětšení hvězdokupě na kráse kupodivu příliš nepřidají: není nijak koncentrovaná a chybí u ní mlhavé pozadí. Vzdálenost Jesliček se odhaduje na více než šest set světelných roků, jejich stáří na 587 milionů let.
    --
    Beznadějné račí rizoto
    --
    Potřebovat budete arborio rýži, šalotku, sáček sépiového barviva, zeleninový vývar, máslo, račí maso, bílé víno, bylinky a zeleninu na ozdobu
    Raka uvaříme v osolené vodě a následně z jeho ocásků vytáhneme bílé maso. Na pánvi rozpálíme olej a na něm pak necháme zesklovatět najemno nakrájenou šalotku. K ní přidáme tymián a nasypeme cca 160 g rýže (pro dvě porce). Rýži se šalotkou restujeme do zesklovatění. Přidáme cca 1 dcl bílého vína a stále mícháme. Po odvaření vína přidáme sépiové barvivo. Nebojte, nemá žádnou pachuť, pouze barví. Koupit ho můžete například v obchodech s čerstvými rybami. Stále mícháme a přiléváme osolený zeleninový vývar. Zatím ale pokrm nesolíme, sůl přidáme až nakonec. Pokud máte koupenou dobrou rýži, tak se nemusíte obávat, že by rizoto nebylo dostatečně krémové. Krémovost mu dodává škrob ze samotné rýže a také přidané máslo, které vmícháte až zcela na závěr. Dochutíte namletou solí a pepřem.
    Račí maso si přihřejte na pánvi s olivovým olejem spolu s klepety, která budou zejména pro ozdobu. Opepříme, osolíme a je hotovo. Naberte rizoto na talíř a nechte jej pozvolna rozlít. Ozdobte račím masem a také samotným račím skeletem. Na závěr přidejte například najemno nakrájené ředkvičky a rukolu.
    Varování na závěr: Do rizota s mořskými a sladkovodními plody nepatří parmazán, italští kuchaři také trpí, když přidáme smetanu.
  • Věda a technologie

Komentáře • 2

  • @petrdavidov9282
    @petrdavidov9282 Před 5 měsíci

    Super, přijdu, vyhodím tři ráčky a můžu začít jíst. Zlatá poučka - na talíř nepatří věci, které se nejí. (Jsou výjimky, ale toto mezi ně nepatří.)

  • @acewestlycom
    @acewestlycom Před 5 měsíci

    mno ,, tak jestli Vám nic nezbylo ,, tak přichystejte uzenáče ,, na snídani jsem u Vás ..