Hormon, který reguluje příjem jídla

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 30. 01. 2017
  • Leptin je hormon, který reguluje příjem a výdej energie (včetně chuti k jídlu) a metabolismus. Je nejdůležitějším hormonem, pomocí kterého můžeme vysvětlit, proč se někdy cítíme sytí a jindy hladoví. Co narušuje tvorbu leptinu, hrozí vznikem leptinové rezistence a tak i přejídání se? Další videa o zdraví nejen na talíři najdete na Margit.TV

Komentáře • 12

  • @jirikaloc
    @jirikaloc Před 7 lety +6

    Moc hezky a srozumitelně vysvětleno, jak funguje leptin. K doporučením od Margit bych ještě přidal, že velkou roli v obnově citlivosti na leptin hraje také dostatek bílkovin ve stravě.
    ajcn.nutrition.org/content/82/1/41.long
    A dostatek pohybu.
    ajcn.nutrition.org/content/73/2/240.full
    Obojí sice spadá pod "zdravý životní styl", který zmiňovala Margit, ale myslím, že si zaslouží zvláštní zmínku stejně jako kvalitní spánek a a strava založená na celistvých, šetrně upravovaných potravinách :)
    Díky za super video!

  • @MaxMax-me5tr
    @MaxMax-me5tr Před rokem

    Ahoj můžu se zeptat
    Když mě bylo 20 Let normálně sem přibíral pak sem z ničeho nic zhubl a už mě ne jde přibrat stoho někdy přiberu stoho za se zhubnu a už mě je 33 let a vážím 50 kilo a všechno mě je velký v práci nikdo na mě nemůže sehnat pracovní oblečení
    Nejsou na to ňaky léky na přibírání ?

  • @yagirlXoXo
    @yagirlXoXo Před 3 lety

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli k inzulinové rezistenci přispívají kvalitní, komplexní vysokosacharidová jídla (jako třeba fazolové lusky, ovoce, ovesné vločky, rýže, celozrnné pečivo a tak)

  • @janpuska7812
    @janpuska7812 Před 2 lety

    Dobri den ja mam problem z hormonami comam delat abi demi vratili hormoni porattemi

  • @hermionka1
    @hermionka1 Před 7 lety

    Jak je to u lidí, par jich takových znám, co maji největší hlad v noci? Přesto jsou hubení, i když zřejmě tento hormon je narusen.

  • @jirivosecky8360
    @jirivosecky8360 Před 7 lety +4

    Hormon insulin a vysokosacharidová strava nemůže za to, že se nám nadbytečná energie ukládá do tukových rezerv. Nedostatek pohybu a nepotřeba energie v mitochondriích a nadbytek energie v podobě např. sacharidů za to může. Jasně, že insulinotropní potraviny k tomu povedou jednodušeji, ale kdyby lidi neseděli na zadku a občas ho zvedli a udělali pár dřepů, tak nemusí řešit spousty nesmyslů. Vše je o kontextu a tvrdit, že za to může a nebo b, může za to kombinace několika faktorů. Nedostatek aktivní tělesné hmotnosti, snížený bazální metabolismus a nedostatečná produkce tepla, nedostatek pohybu, nedostatek síly...Jinak moc pěkně vysvětlený :) super

    • @MargitTV
      @MargitTV  Před 7 lety +7

      Samozřejmě, že faktorů je více, chtěla jsme jen představit ten, který je skoro neznámý a přitom důležitý. S tím pohyb to tak snadné není:
      Pohyb nezajistí štíhlost
      Pohyb je naprosto skvělý, prospívá našemu tělu i náladě a velmi ho doporučuji. Ale pohybem nevybalancujeme nezdravé jezení. Inzulinovou rezistenci ani narušené střevní prostředí nevyběháme. Junk průmysl, tedy průmysl výrobců nezdravých potravin, rád tvrdí, že stačí jen pohyb a můžete jíst, co chcete. Toto tvrzení je lživé. Jestliže se budete hýbat pouze rekreačně, nic moc nespálíte. Jestliže se budete hýbat excesivně, spálíte sice energii, ale také budete hladoví jako šakali, a proto sníte ještě více jídla.
      www.theguardian.com/society/2015/apr/22/obesity-owes-more-to-bad-diet-than-lack-of-exercise-say-doctors

    • @jirivosecky8360
      @jirivosecky8360 Před 7 lety

      přesně tak, pohyb a kvalitní strava, pak si člověk občas může dopřát a nemusí se tím trápit

  • @dranel91
    @dranel91 Před 7 lety

    Když jsou hodnoty leptinu nejvyšší kolem půlnoci a v časných ranních hodinách, znamená to, že snídaně ihned po probuzení není pro tělo přirozená?

    • @MargitTV
      @MargitTV  Před 7 lety +4

      Hodnoty jsou nejvyšší mezi půlnocí a brzkým ránem, proto snídaně už u většiny může být v pohodě, i když samozřejmě je možné ji i vynechávat. Mnoho vynechávajících snídani však přenášejí svůj hlad na později, a proto jim snídani spíše doporučuji.

  • @user-jp6dv1yr8s
    @user-jp6dv1yr8s Před rokem +1

    A čo štítna žľaza?!

  • @milanbaran7291
    @milanbaran7291 Před 4 lety

    Všetci obézni sú natešení, lebo k chudnutiu im chýbali už len takéto informácie.