Kurz: 15. díl - Předání a převzetí nájemního bytu

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 15. 11. 2020
  • Předání bytu nájemníkovi a jeho převzetí zpět po ukončení nájmu je důležitý krok, který bychom neměli podceňovat. Necháme-li si podepsat dobře zpracovaný předávací protokol, kde myslíme na vše důležité, můžeme předejít mnoha sporům s nájemníky. Takový předávací protokol pro vás s Tomášem máme a v dnešním díle jej rozebíráme bod po bodu.
    Dozvíte se například, proč je dobré kromě stavů energií uvádět i čísla měřidel. Rozebíráme, proč je dobré evidovat počty předávaných klíčů, když vám nájemníci vrátí jen polovinu. Kdy vlastně vzít od nájemníka kauci a kdy mu ji musíte vrátit? Co je možné z kauce hradit a jak řádně vyúčtovat energie?
    Také se dozvíte, proč je potřeba do protokolu uvádět novou adresu nájemníka. To ale asi víte. Přece proto, abyste mu měli kam poslat vyúčtování... a také abyste věděli, kde ho najít, když vznikne nějaký nedoplatek :-)
    Odkaz na předávací protokol:
    bit.ly/3fazEYj
  • Jak na to + styl

Komentáře • 17

  • @josefulrich2978
    @josefulrich2978 Před 3 lety

    Skvělé video.
    1. Mám také ve smlouvách, že nájemník předá vymalovaný byt (pokud já předávám nově vymalovaný). Vymaluje Vám ten nájemník skutečně kvalitně? Mám pocit, že nájemník který odchází nemá zájem něco malovat. Vždy jsme se tedy domluvili, že to vymalovaní si zajistím sám a ztrhnu to z kauce. Jaká je Vaše zkušenost s tímto?
    2. Kontrolujete, aby si odhlásil trvalý pobyt, pokud ho tam měl hlášeny?
    3. Jak ohodnocujete škody způsobené nájemníkem? Co děláte, pokud je škoda vyšší než kauce (např. ve výši jednoho nájmu)? Doplatil Vám nájemník ty škody? Moje zkušenost je taková, že čím problémovější nájemník s placením nájmu, tím v horším stavu předávaný byt na konci..? Máte nějakou strategii, - když tušíte, že škoda bude vyšší než kauce - jak to uchopit a eliminovat ztráty..?
    4. Můžete udělat detailní video na daně z pronájmu a tipy pro pronajimatele? Daně jsou zdroj příjmu a kdo si umí udělat kvalitní DP, muže hodně ušetřit...(i když banky rády vidí zaplacené daně - a vím, že někdo neodečíta položky, které by mohl odečíst jenom kvůli tomu, aby měl další úvěr, neboť banky rády vidí odváděné daně...).
    Děkuji. J.Ulrich

  • @richardpindroch6724
    @richardpindroch6724 Před 3 lety

    Prenájmy pokladám čiastočne aktívny príjem /aj keď väčšina povie, že pasivny/. Ak nechcem zažívať prekvapenie s poškodením resp.vykradnutím, tak s nájomníkom mám raz mesiac 5 min stretnutie v nehnuteľnosti /samozrejme po predchadzajucej dohode/. Zároveň v tomto čase odpočítam vodomery, elektromery, plynomery a kúrenie. Nájomník platí každý mesiac variabilnú zložku za energie. Neviem si predstaviť ako za rok a pol budem niekde naháňať najomnika, že mám nedoplatok. A zároveň bol by v tom ťažký chaos pokiaľ sa mi za rok vymenia piati nájomníci. Už teraz vidim to naťahovanie...
    V rámci času a množstva nehnuteľosti Tomáša, rozumiem jeho prístupu, ale je lepšie mať na to človeka a za ušetrené peniaze ho ľahko zaplatite... Odchadza najomnik, vyuctujem poslednu spotrebu, zúčtujem s depozitom, podam ruku, poprajem veľa šťastia a DOVIDENIA....

  • @janasipkova367
    @janasipkova367 Před 3 lety +1

    Zajímalo by mě, zda pronajímáte byty vybavené částečně, plně nebo vůbec. Jaké máte zkušenosti? Děkuji. Jinak super nahrávky, jste dobří.

  •  Před 3 lety +1

    Dobrý den, rád bych věděl, jak nejsnadněji rozpočítat orientačně topení v radiátorech? Pokud jsem je správně pochopil, ukazují relativní hodnoty nikoli absolutní a nelze jednoduše říct kolik připadá na jeden dílek. Děkuji moc za rady.

    • @tomaskucera_tk1
      @tomaskucera_tk1 Před 3 lety

      Nejlepší bude, když se podíváte do ročního vyúčtování od SVJ. Tam je to pomerně precizně rozepsáno.
      Detailně to bohužel dále neznám.
      A když nejsou náhodou k dispozici měřáky, tak použiji výpočet přes klimatické náročnosti měsíců (www.zakonyprolidi.cz/cs/2015-269#f5693403 ).

  • @chovanecm
    @chovanecm Před 2 lety

    Kauci v ojedinělých případech převodem na účet? Není to v době, kdy fungují okamžité platby a převod si můžete zkontrolovat během pár sekund na mobilu, trochu přežité, hnát člověka pro ranec bankovek do bankomatu?

  • @radomirkozub343
    @radomirkozub343 Před 3 lety

    Dobry den, zajima mne jakym zpusobem "ocenujete" poskozeni bytu. Modelovy pripad - podlahy jsou lehce poskrabany, neni to na vymenu, ale je to tam. Co se nametu na dalsi video tyce, je daneni zisku, respektive co vsechno a jak se da uplatnit jako odpocitatelna polozka - napr. porizovaci cena, uroky z hypotek, opravy a rekonstrukce, popripade jak udelat spravny plan nakupu a rekonstrukce tak, aby to pro mne vychazelo co nejlepe, samozrejme legalne. Diky za skvely serial.

  • @lukasbrotanek3689
    @lukasbrotanek3689 Před 3 lety +6

    Dobrý den,
    jaký má prosím smysl kontrolovat počet klíčů, když je dle mého názoru nutnost vyměnit zámky (vchod do bytu, sklep)? Nájemník může kdykoliv klíče přidělat a pokud bude mít zlé úmysli tak nemovitost po jejím opuštění snadno vykrást? Děkuji.

    • @Koppic1
      @Koppic1 Před 3 lety +1

      Ano, to by mě taky zajímalo....Co by se stalo, když od nájemníka dostanu zpět původní počet klíčů a nevyměním zámky u bytu / sklepa a po půl roce bude nový nájemník vykraden (tzn. že se původní nájemník vloupal novému nájemníkovi do bytu)? Za kým by šla škoda?

    • @tomaskucera_tk1
      @tomaskucera_tk1 Před 3 lety

      Protože se stane, že Vám pak nějaký klíč třeba bude zcela chybět. Např. od schránky. Pak musíte zámek úplně vyměnit.
      A obecně považuji za slušnost, aby to člověk vrátil tak, jak má.

    • @tomaskucera_tk1
      @tomaskucera_tk1 Před 3 lety

      ​@@Koppic1 Novému nájemníkovi nikdo nezakazuje si vyměnit zámky. Samozřejmě riziko přidělání existuje.
      Škoda by šla za pachatelem trestného činu/přestupku. Určitě ne za pronajímatelem.

    • @lukasbrotanek3689
      @lukasbrotanek3689 Před 3 lety

      @@tomaskucera_tk1 Ano, také si myslím, že je slušnost a měl by být standart vrátit vše v původním nebo lepším stavu, tak jak mi bylo zapůjčeno (pronajato).
      Ale taktéž si myslím, že by měl být standart pro každého nového najemníka vyměnit zámky u nejdůležitějších dveří (vstup do bytu, sklep). Asi opravdu málo lidí půjde vykrádat poštovní schránku.

    • @richardpindroch6724
      @richardpindroch6724 Před 3 lety

      Klúče vždy od nájomníka vyžadujem, vymením zámky a použijem následne v inom byte, kde skončí iný nájomník. Ale určite nenechávam pôvodný zámok novèmu nájomníkovi. Nikdy neviete aké pohnútky bude mať pôvodný nájomník. Zároveň neexistuje, aby si nový nájomník vymieňal svoj zámok. Musí mať pocit, že má kľúč prenajímateľ a má tam neobmedzený prístup. Ako keby si vymenil zámok a potom sa tam nedostanem. Ako padne otázka na prvom stretnutí či si môže vymeniť zámok, tak bohužiaľ nemám záujem...

  • @ceco.ivanov
    @ceco.ivanov Před 3 lety

    Dobrý den ja chtěl bych se zeptat jetli můžete natočit video o tom jak probíhá když se dává byt do pronájem pro cizinci. Co všechno je potřeba ohlásit a k jakému úřadu. Děkuji předem.

    • @petcoolpetr
      @petcoolpetr Před 3 lety

      Pokud jde o dlouhodobý nájem, tak úplně stejně. Zbytek je pak povinností toho cizince (nájemníka)
      .

  • @JamesScott53
    @JamesScott53 Před 3 lety

    Řekl bych, že tady Tomáš automaticky počítal s nějakým typem bezpečnostního zámku ke kterému je potřeba mít kartičku / nějaký papír aby se dal nechat vyrobit nový klíč. Takže by si ho nájemník neměl jednoduše udělat sám. Jinak by mi to taky nedávalo moc smysl :-)

    • @tomaskucera_tk1
      @tomaskucera_tk1 Před 3 lety +1

      Popravdě nemám moc bytů s klíči s bezpečnostní kartičkou.
      Spíše mi jde o to, že když někomu dám 4 klíče, tak 4 chci z principu zpět, abych pak nemusel přidělávat.