Egészséges-e a rizs? Együnk rizst?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 19. 02. 2018
  • A fehér finomított rizs és a teljes értékű rizs félék közötti különbözőségek. A barna rizs, a basmati rizs, a vadrizs és a jázmin rizs. A rizsfélék előnyei és hátrányai az egészségünkre. Miért jobb a rizs, mint más gabonafélék?
    Iratkozz fel a csatornára, hogy nehogy lemaradj a következő videókról! Ha kérdésed van, küldj nekem e-mailt!
    További videók: www.biogyogyulas.com/
    Webshop: shop.biogyogyulas.com/
    E-mail küldés: 1@ujhelyiszabolcs.com
    Facebook: / ujhelyiszabolcszoard
    Pinterest: / ujhelyiszabolcszoard
    -------------------------------------------------------------
    Figyelmeztetés / Jogi nyilatkozat:
    A videóban elhangzó minden információ, Ujhelyi Szabolcs véleménye és kizárólag információs illetve oktatási célokat szolgál.
    A videóban elhangzó információk semmiféle orvosi tanácsadást nem szolgálnak.
    Ne használja az oldalon és a videóban lévő információkat öndiagnózisra.
    A weboldalon feltüntetett információk, reklám és hivatkozási céllal kerültek feltüntetésre és nem helyettesítik egy orvos, egy gyógyszerész vagy egy engedéllyel rendelkező természetgyógyász tanácsát.
    Figyelmeztetünk, minden a videót megtekintő személyt, hogy mivel minden egészségügyi probléma egyedi, minden esetben konzultáljon orvosával, gyógyszerészével.
    Kérem vegye figyelembe, hogy az oldalon taglalt megoldások, nem helyettesitík a vegyes étrendet és a változatos életmódot.
    Sem Ujhelyi Szabolcs sem a tartalmat készítők nem vállalnak semmiféle felelősséget, a videók megtekintése következtében bekövetkező bármilyen káreseménnyel kapcsolatban.
    Gyógyszeres kezelés alatt, minden esetben konzultáljon kezelőorvosával, mielőtt bármiféle élelmiszert vagy étrend-kiegészítőt fogyaszt.
    Gyógyszeres kezelés és terhesség alatt, minden esetben konzultáljon kezelőorvosával, mielőtt bármiféle életmódbeli változtatást eszközöl.

Komentáře • 31

  • @mihalynekugler3809
    @mihalynekugler3809 Před 3 lety +2

    Köszönöm szépen. Nagyon tetszett.

  • @kriskelemen3145
    @kriskelemen3145 Před 4 lety +6

    Engem meggyözött, köszönöm

  • @gyongyikebenczedi1117
    @gyongyikebenczedi1117 Před 2 lety

    Köszönöm szépen.

  • @eszterpeter8340
    @eszterpeter8340 Před rokem +2

    Nagyo köszönöm szépen hasznos előadás Gratulálok

  • @Victoryanicole
    @Victoryanicole Před 3 měsíci

    Engem érdekelne nagyon egy vörös rizs por előnyei videó is ❤

  • @tiborbalogh5832
    @tiborbalogh5832 Před 3 lety +4

    Kedves Szabolcs! Igazán jók ezek a rövid, összefoglaló videók. A paleo és egyéb diétákkal kapcsolatban, az ember bármit ki tud találni, még hamis dolgokat is. Sőt akár egyénileg alkalmazni is azt a téves dolgot. Például volt Magyarországon fényevő család. A család kórházban kötött ki, a kislány meghalt. A "fényevéstől". Nem is tudom, hogy gondolhatják felnőtt emberek, hogy egy 10 kg-os gyerekből hogyan lesz 55 kg-os felnőtt fényevéstől?
    Na, ebbe sorolom a paleo és ketogén diétát is, sőt a vegetárius nyerskosztos táplálkozást is. Mondhatja valaki, hogy ezek működnek, de néha a magyarázat téves, néha meg nem elég hosszú az alkalmazása, hogy kiderüljön, hogy hova visz.
    - Paleo: A gabonák teljes kizárása egyértelműen hülyeség. Vegyük a glutén mániát. A glutén tartalmú élelmiszerek (búza, rozs, árpa) nem jók. Évezredek óta fogyasztjuk ezeket az alapanyagokat. Még az ószövetség is - az írás kora miatt említem - megemlíti a kovászolt és kovásztalan kenyeret. A valóság az, hogy pont ezeket az alapanyagokat nemesítettük túl és termesztjük túl. Tehát valószínűleg a túl termesztésben van a kulcs. Nem a gluténban. Ha a túltermesztett alapanyagokat elhagyjuk, akkor jobban leszünk.
    - Ketogén étrend. Valójában eszkimó étkezés. Az ember bárhogy tud étkezni. Ha mégis megnézzük, hogy emberi civilizáció hol alakult ki, akkor a mérsékelt égövet találjuk. Ahol mégis gabonára és zöldségekre alapozták az étkezést, némi hússal kiegészítve. Nem zsírt ettek némi hússal...
    - Nyers kosztos vegetárius étkezés: ez, mint lórúgás hat az emberre. A szervezet elkezdni mozgósítani tartalékait. Az emésztéshez is másféle erőket kell felhasználni. Ettől ideiglenesen jobban lesz. De hosszú távon - mondja Rudolf Steiner - nem folytatható, épp ellenkezőleg, tönkremegy az egészsége. Az emberiség, mint olyan, mégiscsak főz. Nem kell mindent megfőzni vagy megsütni. De például gabonákat nem is szabad főzés nélkül fogyasztani. Ezért sem jók a divatos gabona italok. Hőkezeletlen darált gabona.
    Az emésztés onnan kezdődik, amikor feltesszük a kérdést magunkban: mit főzzek?
    - A globális élelmiszeripari cégek sokféle módon próbálnak becsapni bennünket. Ez egyéni érdek, nem más. Az extra profit. Aki még emlékszik, régen volt, hogy a tojás nem jó. A koleszterin nem jó, azért hogy ne egyél tojást: lényegében azért volt, hogy a reggelidet lecseréld a cukros, puffasztott gabonapelyhekre. Valószínűleg olyan sincs, hogy jó vagy rossz koleszterin. Ez egy zsír, amit a szervezet - mint építőkockát - mindenféle dologhoz felhasznál, így kialakul valami körfolyamat. Olyan mintha azt mondanánk, hogy a CO2 rossz, az oxigén jó.
    A koleszterinről sok tudományos cikk jelent meg, bevezetik a diagnosztikában a mérését, lehet vele riogatni az embert. Valóban rosszul működő szervezetnél még lehet (hibás) összefüggéseket is találni. Csak azért, hogy az olcsóbban előállítható reggeli műzliket el tudják adni.
    Ugyanez a kókuszzsír, tudományosan kimutatják hogy az omega6 és omega3 aránya lényeges. Többszörösen és egyszeresen telítetlen zsírok aránya. Nos, a kókuszzsír éppen nagyon sok telített zsírt tartalmaz. Most azt hagyjuk, hogy ez jó vagy rossz. De 100g kókuszolajban van ~92g telített zsír, a maradékon osztoznak a telítetlen zsírok... Azzal a 6%-kal akarsz arányt visszabillenteni? Nem vagyok meggyőződve arról, ogy a napraforgó olaj olyan káros lenne, a többszörösen telítetlen zsírsav százalékos magas arányát okozhatja a termesztési és a sajtolási eljárás. A Biopont napraforgó olaj profilja jobb, mint az olívaolajé. 11g többszörösen telítetlen zsírsav van benne. A kókuszzsír mániát megint csak a cégek csinálták: az SLS és SCS habzó anyagokat vonják ki kókuszból, marad egy csomó ipari hulladék, amit el akartak adni. Ebből van a se íze, se bűze, szagtalan bödönös kókuszzsír.
    Ugyanez az utifűmag héj - ez lényegében ipari hulladék. A gyógyszeripar használja az útifűmagot, mint értékes dolgot. Marad egy csomó ipari hulladék, ez lényegében mintha fadarabokat ennél. Emészthetetlen dolog. Drágábban adják mint a marhahúst.
    - Azt akarom végső soron írni, hogy attól, hogy egy étkezésimód bejött valakinek mert 1 éve, 2 éve ezt csinálja, nem biztos, hogy mindenkinél működik. Ráadásul, évezredek óta valahogy éltek az őseink és mi magunk is. Aztán csak egyik pillanatról a másikra áttérünk eszkimó étrendre: Működik! Nekem jót tesz. Igen, hogy nem az üzlet polcairól veszed le az "ételt" hanem legelt állatok húsát eszed. Plusz a váltás miatt a szervezet mozgósította az erőforrásait.

  • @cszmotorspreston9758
    @cszmotorspreston9758 Před 5 lety +12

    Profi vagy, koszi a videokat. Feliratkoztam

  • @zsuzsannawalbaumlevai5665

    Okos ember és tanult is még hozzá!!!👍 Sajnos se arizstöl se a tésztaféléktöl nem lessz a hasam tele, és éhes maradok!

  • @endreestok6369
    @endreestok6369 Před 3 lety +4

    Egy érdekesség:
    🤔❗❗⬇️❗❗🤔
    Lehet-e csökkenteni a rizs szénhidrát tartalmát 50-60%-al?
    A keményítő az emberi étrendben az egyik leggyakoribb szénhidrátnak számít. A szervezetben glükózzá alakul, amelynek kétféle sorsa lehet: az életfolyamatokban hasznosul, vagy a sejtek rövid távú energiaraktározását szolgáló glikogénné alakul. A májban és izmokban jelentős glikogénraktárak vannak, melyekben az említett szénhidrátot szükség esetén a test gyorsan és hatékonyan ismét cukorrá alakítja. Cukortöbblet esetén azonban a glükóz egy része nem glikogénné, hanem zsírrá változik, ami súlygyarapodáshoz, elhízáshoz vezethet.
    Kétfajta keményítő
    A keményítőnek két fajtája van, ráadásul mindkettő megtalálható a rizsben: emészthető és emészthetetlen. Utóbbi az emésztés során nem bomlik le, és nem alakul glükózzá, valamint más, egyszerűbb cukormolekulákká. A kutatók úgy érvelnek, hogy ha az emészthető keményítőt emészthetetlenné tudnák alakítani, azzal csökkenthetnék a rizsben található kalóriamennyiséget. Ehhez egy olyan melegítési és főzési eljárást dolgoztak ki, amely elmondásuk alapján 50-60 százalékkal csökkentette az étel kalóriatartalmát.
    A tudománynak hála, nem lesz káros a rizs habzsolása
    Hogyan zajlott mindez
    A tanulmány készítése során 38 különféle rizsfajtán kísérleteztek. Először egy teáskanálnyi kókuszolajat adtak a forrásban lévő vízhez, majd egy félcsészényi rizst. A húsz-negyven perces főzést követően 12 órán át hűtötték a táplálékot. A procedúra tízszeresére növelte az emészthetetlen keményítő mennyiségét.
    Minek köszönhető ez? A kulcs a kókuszolajban rejlik, amely a keményítőszemcsékbe (granulátumokba) jutva a főzés során megváltoztatja azok szerkezetét. A szerkezetváltozás ellenállóvá teszi a keményítőt az emésztőenzimekkel szemben. A kutatók magyarázata szerint a hűtés ezt az állapotváltozást stabilizálja azzal, hogy a keményítő egyik komponense, az amilóz (a másik az amilopektin) kilép a granulátumból. A kiugrott amilózmolekulák között a 12 órás eljárás során hidrogénkötések formálódnak, ami ugyancsak emészthetetlen keményítő keletkezéséhez vezet. Hozzátették: a rizs újbóli felmelegítése nem fogja a folyamatot visszafordítani.
    A további kutatások fő célja annak kiderítése lesz, mely rizsvariációk a legmegfelelőbbek a kalóriacsökkentés szempontjából, illetve másfajta étkezési olajokkal hasonló eredmények érhetők-e el. A felfedezést az Amerikai Kémiai Társaság 249. ülésén ismertették.
    FORRÁS: ANOJA MEGALATHAN, INSTITUTE OF CHEMISTRY, COLLEGE OF CHEMICAL SCIENCES, SRI LANKA

  • @robertneilona.szemethyne9832

    Kőszonom a tájékoztatás

  • @gabikocsis3320
    @gabikocsis3320 Před 3 lety +1

    En szerintem vannak akik okoskodnak es rosszindulatuak azok toljak arebb a biciklit itt a komentekben szerintem folytasad Zoard mert nagyon jok a videoid en FELIRATKOZTAM mert hasznos dolgokat mondasz

  • @annaimreh5163
    @annaimreh5163 Před rokem +1

    Köszi a jo infornáciot én nagyon szeretem a rizset ,még a levét is meg iszom ,mivel gyomor problémáim vannak és jot tesz ugyérzem számomra 😘Mi az ön véleménye ?

  • @AndrasKivagyok
    @AndrasKivagyok Před 23 dny

    Kedves Szabolcs,
    A fehér rizs kapcsán, mi a helyzet a Japánoknál akik napi szinten fogyasztanak. Igaz zöldséggel, fermentált zöldségekkel stb. Ha jól tudom a zöldséggel fogyasztott fehérrizs glikémiás indexe nem lesz olyan magas, mint nélküle.

  • @annaplankoneorosz4353
    @annaplankoneorosz4353 Před 5 lety +9

    Vannak országok, ahol kevés az elhízott ember, gyermek pl. Kína, Japán, ahol napi fő táplálék a rizs. Októberben két hetet töltöttem az utóbbi országban és minden étkezéshez külön tálkában fehér rizst szolgáltak fel. Napi táplalék, es a sintóvallásban is külön figyelmet fordítottak a védelmére. Nekik nem árt?

    • @mariaszanto8766
      @mariaszanto8766 Před 5 lety +4

      Biztosan nem ártalmas annyira a fehér rizs, ha már évezredek óta fogyasztják. én ritkán eszem, és, a hagyományos rizset tudom megvenni, ezt engedi a pénztárcám, így marad ez. A testépítők, és fekve nyomók is előszeretettel fogyasztanak rizset, és mellé csirkemell filét,mert diétás

  • @ilonaorvos4712
    @ilonaorvos4712 Před 6 lety +3

    Nagyon szeretem a rizst. Jöhet a fehér és a barna is. Most egy picit elkeseredtem.se rizs, se burgonya. Szomorú vagyok. Mindenesetre köszönöm a videót.

    • @norasinkovicz1848
      @norasinkovicz1848 Před 5 lety

      Ilona Orvos barna rizst ehetsz

    • @tymeboy1975
      @tymeboy1975 Před 5 lety +1

      Kolbász és ehető

    • @mariaszanto8766
      @mariaszanto8766 Před 5 lety +3

      Ne legyen szomorú, néha engedje meg magának. Azt egye ami jólesik, és, amit meg tud vásárolni.

  • @lacibh
    @lacibh Před rokem +1

    "Fehér" basmati rizs is rossz? Csak azt eszek,néha jázmint. Barnát utálom. Rossz az íze. Ezeket az alja pár 100 Ft-os a,b rizseket kerülöm

  • @andreakissne414
    @andreakissne414 Před 4 lety +8

    Létezik fekete rizs is! Nagyon finom, aromás, rostos, sokáig kell főzni, és csökkenti a hisztamin szintet is. Én sokfajta rizst fogyasztok, de arra ügyelek, hogy jól megmosva egy éjszakára beáztatom, és úgy főzöm meg. Kihűtöm, hogy a keményítő tartalma jórészt rezisztenssé váljon. Így nem emeli meg a vércukor szintet, és táplálja a jó bélbaktériumokat is.

    • @timeak9024
      @timeak9024 Před 8 měsíci

      Én is áztatom 1 éjszakát. Te az ázós vízben főzöd utána?

    • @andreakissne414
      @andreakissne414 Před 8 měsíci

      Nem!@@timeak9024

  • @megg7558
    @megg7558 Před 5 lety +1

    Nem a rizst magában kell nézni hanem a teljes diétát.

  • @csdn7102
    @csdn7102 Před 5 lety +1

    Miért adjunk a főzéshez sót?

    •  Před 5 lety +1

      Jobb lesz az íze szerintem. Kevés só a vízben, több karakteres ízt hoz ki a rizsből. A benne lévő keményítőre hat a só.

  • @tiborbalogh4181
    @tiborbalogh4181 Před rokem +2

    0:45 - Ezeken a "kutatásokon" mindig jót szoktam mulatni. Mivel többségében semmilyen ok - okozati összefüggés nincs ezek között. Max úgy, hogy aki barna rizst fogyaszt, az eleve jobban figyel az egészségére. Aki meg fehér rizst, az nem. Ez alapján a lábméretűket vagy a kabátjuk méretét is összehasonlíthatták volna.
    Ilyen felmérések még elvetemültebb formája, amikor valamiről megnézik, hogy mennyire veszélyes. Ezért hol keresnek ilyen dolgot? Hát ott ahol ez a veszély előfordul. Tényleg kimutatják, hogy veszélyes. Mondjuk mennyire veszélyes a szög? Hát hol vannak ilyen esetek? Kórházakban. Valóban a kórházakban lévő alanyok akiknek szöghöz köze volt, azokról mind kiderült, hogy a szög nagyon veszélyes.