Prevence a hašení požárů objektů s FVE? | Hasičský záchranný sbor ČR | Electro Dad # 536

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 3. 09. 2023
  • Téma prevence a hašení požárů domů s fotovoltaickými elektrárnami. Jan Staněk zavítal na půdu generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR. O tématu požární bezpečnosti a prevence u fotovoltaických elektráren a bateriových úložišť diskutoval s plk. Ing. Martinem Legnerem, ředitelem odboru IZS a jednotek požární ochrany, s plk. Ing. Michalem Valuchem, ředitelem odboru prevence, a vedoucím pracovní skupiny Solární Asociace Ing. Pavlem Hrzinou, Ph.D. (ČVUT, FEL). Rok od roku nám dramaticky roste počet fotovoltaik které jsou instalovány na rodinných domech, firmách a tento trend se bude jen navyšovat. S tím také souvisí riziko, že může dojít k požáru.
    #ElectroDad #fotovoltaika
    👉 Děkuji pěkně Solární asociaci za spolupráci na tvorbě tohoto videa www.solarniasociace.cz/cs
    🔋 Chci inspirovat milion lidí k přechodu na elektromobil a čistou energii.
    Inspiroval jsem Vás, podpořte moji nezávislou tvorbu:
    - jako Patron: / electrodad
    - jako člen / podporovatel CZcams kanálu / @electrodad
    - či darem přes korunový účet: 2401894390 / 2010
    - nebo při on-line nákupu Tesly použijte můj doporučující odkaz ts.la/jan84163 získáme oba kredity, které můžeme vyměnit např. za bezplatné nabíjení Supercharging.
    👉 Proč točím videa o radosti z elektromobilů a čisté energie: www.electrodad.cz/proc/
    🎬 Video stříhal Matěj Vobořil www.matejvoboril.cz/
    📸 O můj Instagram / electrodad_cz pečuje Petr Dobeš
    🔎 Souhrn dat pro natáčení připravuje Jakub Franc / jakub-franc
  • Auta a dopravní prostředky

Komentáře • 72

  • @yuriyuri4305
    @yuriyuri4305 Před 8 měsíci +2

    No tak za hodinu sem se od pánů hasičů nic nedozvěděl. Čekal jsem informace z praxe ze zásahů, které komponenty nejčastěji způsobují požár a jak je montovat případně zabezpečit. Rada vybírejte kvalitního dodavatele je na nic, jak vám systém namontují je víceméně loterie.

  • @janslepanek3288
    @janslepanek3288 Před 8 měsíci +5

    Skvělé, přesně toto je téma, které je ted dobré řešit, děkuji za debatu!

  • @user-jo5zy8ke3s
    @user-jo5zy8ke3s Před 6 měsíci +1

    V závěru zazněla poznámka k poškozování vidlice u rychlovarné konvice při častém vytahování. Není nutné odpojit vidlici ze zásuvky, ale stačí konvici jen "neposadit" na napájený podstavec. Bohužel bimetalové spínače a jištění velmi často ztratí svoji funkci a začnou si svévolně spínat tento zátěžový spotřebič. To se týká i některých vařičů.. Odpojování od sítě tedy nedoporučuji zlehčovat. A jak píši, vytahovat vidlici nemusí být jediným řešením.

  • @TK-ny1me
    @TK-ny1me Před 8 měsíci +2

    Nechápu jednu věc, všude vidím, že se střídače/baterie instalují do technologických místností bez chlazení. Většinou je tam dost teplo, nahrává to k přehřívání a snižování výdrže. Máme vyzkoušeno, že i rozdíl pár stupňů v místnosti ma vliv na spolehlivost a výdrž zařízení.

  • @michalstepanek2201
    @michalstepanek2201 Před 8 měsíci +2

    Dobrá debata, taky jsem se něco dozvěděl. Já jsem si fotovoltaiku dělal sám a u ostrovních systémů v tom nevidím problém. Určitě je potřeba mít nějaké znalosti ( jsem vzděláním energetik) a dostudovat si potřebné informace. Za mě jsou největším rizikem požáru špatně udělané spoje a baterie. Baterie jedině LIFEPO4, takže raději nic z vyřazených elektromobilů. Baterie mám na půdě, která je izolovaná, takže po celý rok jsou na ní teploty 5-30 stupňů. Baterie jsou na nehořlavých dlaždicích a nad nimi protipožární čidlo. O patro níž mám práškový hasičák 6kg, který se chystám doplnit o další, protože už je prošlý. Po shlédnutí videa asi koupím sněhový. Navíc mám na druhé straně domu ještě malý, 2kg práškový hasičák. To, kdyby mi náhodou požár odřízl cestu a já se k tomu 6 kg nemohl dostat.
    Jinak k těm instalacím.... Občas se chytám za hlavu, co některé odborné firmy spáchají za zvěrstva. Už jsem viděl baterky obložené polystyren, aby nepromrzaly, hromosvod vedený pod panely, panely naflákané až k hromosvodu, aby se jich zákazníkovi prodalo co nejvíc, takže přeskokovou vzdálenost dotyčná firma vůbec neřešila....

  • @usmivacek
    @usmivacek Před 8 měsíci +5

    Je to těžké. Na jednu stranu by hasiči ideálně dávali baterie do atomového bunkru nebo garáže. (mimo budovu) .a na straně druhé výrobce baterií chce mít místonost, ve které neklesne teplota pod 15°C a nestoupne tuším nad 40... (ale do skleníku to snad nikdo ještě nedával). rád bych ještě doplnil k 39:24 NA HAŠENÍ BATERIÍ SE VYRÁBÍ GELOVÉ HASÍCÍ PŘÍSTROJE G6.

  • @jip4746
    @jip4746 Před 8 měsíci +12

    Super debata, stale me prekvapuje kolik lidi nema doma zadne hasebni prostredky. Zaznela velmi dulezita informace, ze pozar hasicim pristrojem je v domacnosti obvykle hasitelny behem maximlane prvni minuty od jeho vzniku, pak uz neni sance. Dalsi vec ale je, ze mit doma hasici pristroj neznamena mam vyhrano. Typicky praskovy hasicak (3-5 kg napln) totiz tryska cca pohych 10 vterin behem kterych musite pozar zvladnout. Mam uzasnou zkusenost z prace v Japonsku, kde na toto velmi dbaji. Pozarni cviceni vypadalo tak (a to se jednalo i o kancelarske uredniky !!!!) ze jsme se sesli na prostranstvi pred firmou, tam polozili hasici plechovou vanu cca pul m2 plochy, nalili ji naftou a zapalili. Vedle nas postavili cca 200 hasicaku a kazdy jeden po druhem jsme museli jit a tu vanu s naftou, ze ktere slehali slusne plameny a cerny dym, uhasit. Neocenitelna zkusenost. A uhasit to jde i malym hasicakem, ale musi to byt presne provedena nacvicena rychla akce na kterou mate tak maximalne 5 vterin.

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před 8 měsíci

      Tak to je skutečně velice praktická zkušenost. Skvělé.

    • @jip4746
      @jip4746 Před 8 měsíci +1

      @@ElectroDad Hasici velmi spravne pouzivaji pojem "utok" proti pozaru. I s tim hasicakem to totiz musi byt razantni utok proti zdroji horeni, pri kterem musi jit panika a strach stranou. Zdaleka ne vsichni to uhasili a duvod byl jediny, bali se jeste driv nez vubec cokoliv zacli. Pokud je nekdo panikar, tak doporucuji se radsi vubec o nic nepokouset, rovnou zdrhnout a nechat to na tech hasicich, zadny majetek neni cennejsi nez zivot. Takze hasicak doma zcela jiste ano, ale mozna bych doporucil koupit dva a jeden obetovat a zkusit si s nim neco uhasit. Ten cas jeho funcke je totiz neuveritene kratky, zvlaste v tak vypjate chvili.

  • @genio6896
    @genio6896 Před 8 měsíci +12

    Konference hasičů by byla výborná, ale možná by stačila i nějaká veřejně dostupná ročenka se souhrnem závad, které dle vyšetřování hasičů způsobily požár. Podle mne by to mělo velký dopad.. Jinak skvělý rozhovor, díky

  • @demeterdantis2127
    @demeterdantis2127 Před 7 měsíci +1

    Nic jsem se konkrétního nedozvěděl. Když jsem volal hasičům v Českých Budějovicích, jestli si mě chtějí někam zapsat, nebo chtějí projekt, tak jsem se dozvěděl, že nic nechtějí, kolik lidí by museli mít v seznamu a kdo by to dělal. Je mojí povinností to mít bezpečně a oni po mně nic nechtějí ani neporadí...

  • @oktipy
    @oktipy Před 8 měsíci +1

    Povinnost u nových domů vyrábět elektřinu. Když pominu fakt, že je to totalita, něco někomu nařizovat s naší historickou zkušeností, je dnešní nařizování a přikazování snad ještě horší, než za bolševika. Když už,, tak prosím nevycházejme pouze z jediné možnosti si vyrobit elektriku a to fotovoltaikou. Jsou i jiné a pro mnohé lidi přijatelnější možnosti výroby elektrické energie.

  • @MartasCermis
    @MartasCermis Před 8 měsíci +1

    Opět skvělé video, analytický rozhovor plný velmi důležitých faktů, poznatků, kde zazněly i některé paradoxy a výhled do budoucnosti, co nás v legislativě třeba čeká. Za mě byly nejpoučnější pasáže o vedení útoku na takový požár, typy hasebních prostředků, jak se chovat a reagovat i jak předcházet nebo varovat před rozvinutím požáru.
    Velké díky za tahle osvětová videa.

  • @youwonder472
    @youwonder472 Před 3 měsíci +1

    Jo on by si clovek rad delal na vsechno pravidelne revize. Problem je ze dnes si revizak rekne 1500,- za to ze prijede a da Vam jen papir. Uz se nechodi u plynovejch kotlu ani podivat do komina. Schvalne si poptam u nejake firmy revizi na FVE a jsem zvedavej na cenu co mi reknu. Muj osobni typ je tak 5 litru. Pominu navic fakt, ze kazda firma to zapojuje jinak a dodnes vlastne nema nikdo jasno, jak ma byt FVE spravne uzemena.

  • @danieljaros7143
    @danieljaros7143 Před 8 měsíci +1

    No jako upřímně, co tam daný revizní technik změří. Odpor vedení z panelů nezměří bez odpojení u panelů a vytvoření smyčky a stejně to změří jen po první konektor a nevěřím že se do toho někdo bude pouštět. Už jen to BOZP, práce ve výškách. Termokamerou může kouknout jestli nejsou na panelech vylozeně hotspoty a to většina ani neudělá. Na hotové baterce se může max podívat do BMS a stejně tam nic neuvidí.
    Termokamerou může max zkontrolovat spoje v rozvaděči, ale tam na mědi není moc co zkoumat, to je fajn po prvním spuštění. Propojení střídač/aku dnes je jedním párem vodičů s mc4 jako u panelů a taky není jak měřit. Takže co vlastně by ten revizní technik dělal? Alfaomega bude návrh a slušná realizace a dál je to spíš o životnosti daných prvků. Vysolí za to tak 5tisíc a bezpečnost to rozhodně nezvýší. Přecijen revize na AC rozvodu dává alespoň smysl, ale tyhle blackbox elektrárny, to je uzavřený okruh, kde revizní technik zkontroluje zda je postavena dle dokumentace a víc tam toho nezmůže. Tudíž příští návštěva je jen celkem drahý okouknutí a pokec. Jednou jsem byl u velké tak 100kWp elektrárny a správci hlásil, že má na střeše jeden panel totálně rozteklej a že si mají zavolat servis. Samozřejmě vůbec netušili, že jeden string nejede. Minimálně optickou kontrolu to chce dělat. Jinak celkem slušně se hotspoty mohou dělat i vlivem špíny na panelech, takže jednou za rok to omejt není od věci.
    Abych jen nehejtil, CO hasicí přístroj když už nerevidujete, tak stačí vždy jednou za rok zvážit. Pokud se váha drží, tak je plný. To mám přímo od revizního technika hasicích přístrojů, takže si ho můžete alespoň když nic jiného zvážit co rok.🎉

  • @martinkytnar1559
    @martinkytnar1559 Před 8 měsíci +2

    Dobrý den, jsem čerstvým majitelem fotovoltaiky a nyní řeším nějaké požárně preventivní opatření. Což byl také důvod shlédnutí tohoto videa, za které děkuji. Mám dotaz, zda někdo víte o firmě, kde by se dalo nechat vůbec toto řešení a vybavení navrhnout a koupit?
    Děkuji za typ
    Martin

  • @milosmuzik_cz
    @milosmuzik_cz Před 8 měsíci +4

    Zdravím Vás Honzo, skvělé video. Vaši hosté jsou profíci a vědí, o čem mluví. Je to taková druhá strana mince "šetření financí" na fotovoltaice. Plk. Legnera znám osobně a věřím mu každé slovo. Snad si tohle video pustí maximální množství majitelů fotovoltaiky, aby mohli své zabezpečení zlepšit + Vaše video se zástupkyní pojišťovny, které jste zveřejnil dříve. Honzo, opravdu skvělá práce, díky ❤

  • @mimic6180
    @mimic6180 Před 8 měsíci +1

    Děkuji za toto video na nanejvýš aktuální téma. Všichni 3 pánové jsou odborníci "na svém místě" a hovoří velmi rozumně. A jako vždy, hlavně klid, procento je minimální... oni jsou od hasícího fochu, tak to řeší často ... a hlavně 48:50

  • @genio6896
    @genio6896 Před 8 měsíci +5

    Pokud je FVE na dotaci, tak MPO vždy vyžaduje projekt, prováděcí dokumentaci a revizi. To samé požaduje distributor v případě připojení s přetokem nebo bez. Takže to co říká pan Hrzina bude jen omezený počet instalací nebo pro ostrov. Pan plk. Valouch má naprosto jasný názor jak by instalace měly probíhat a já s ním 100% souhlasím.

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před 8 měsíci

      Děkuji za komentář.

    • @viktorbilek9454
      @viktorbilek9454 Před 8 měsíci +3

      Bohuzel to neni cernobile. Ruzne firmy ze solarniho boomu vsechny tyto papiry obstaraji. Ale v katastroficke kvalite, univerzalni bez prihlednuti ke konkretnim specifikum daneho objektu atp. Stejne tak revize se bezne generuji jak na bezicim pasu - revizak vubec nemusi byt fyzicky pritomen v danem objektu. Toto je smutna, ovsem pravda.

    • @romanhanajik3185
      @romanhanajik3185 Před 8 měsíci

      ​@@viktorbilek9454tak ak im zacnu davat poistovne k nahrade alebo spoluucasti naklady, alebo ich zacnu zalovat majitelia zhoreniska, tak sa to zacne menit.

  • @Gwantegar1
    @Gwantegar1 Před 8 měsíci

    Svépomocný pracovník,
    Dělal jsem si solarní elektrárnu sám. Ostrov, Přesně vím kde a jaké jsou problémy v instalaci Nastudoval jsem si potřebné věci a elektronice rozumím, považuji se za vzdělaného bez papíru. Chtěl jsem nízkonapětový systém do 200V. (Nechá se hasit) Zvolený průřez kabelu a vzdálenost odpovídá mému systému. Mám systém na taškovou střesní konstrukci. Prostup vedený větrací taškou v chráničce. MC4 konektory jsou lisovány kvalítním vybavením na to určenými kleštěmi. Snižení přechodových odporů na minimum. Vedení po trámu je v chráničce. Svedeno do technické místnosti přes pojistkový odpínač a přepjetový svodič. V technické mistonsti DC jistič následně MPPT regulátor s integrovanou rychlou pojistkou. Následně bateriový systém Pylontech LiPoFe4 s odpínačem na 200A (kabel 35mm s lisovanými oky),(odpojeni z venku) k tomu střídač. V instalaci je za mě nutné především volit průměr vodiče dostatečně dimenzovaný. Průchody skrz konstrukce řešit chráničkami. Prohlížet kabely a předejít poškození, nikdy nenapojovat ve zdi. Vždy volit správné IP v závislosti na prostředí.
    Už vidím jak někdo studuje projektovou dokumentaci až ke mě pojede na výjezd. Zoodpovím hasičům jakoukoliv otázku klidně po telefonu. Kdyby mi to instalovala firma věděl bych hovno. Celkově mě zajímá téma v okoli elektro, ale rozhodně si nemyslím, že projektová dokumentace zaručuje kvalitní provedení. Kvalitní provedení je kvalitní provedení. A pokud nemám nainstalované odpojovače baterie, fotovoltaickeho systému a střídače tak karma je zdarma. Hezký den.

  • @BillyBandit1200
    @BillyBandit1200 Před 8 měsíci

    Pozdravuji spoluzaka Michala Valucha ze základní školy Prostějov. Ahoj Michale. Adam Jungmann

  • @okounlukas
    @okounlukas Před 8 měsíci +2

    Vše co bylo řečeno je správně avšak v praxi je to prostě jinak. ukažte mi prosím projektanta který se bude fakt detailně zaobírat bezpečností, moc nikoho nenajdete a vždy to končí že vám udělá projekt a máte tam vypasaná rizika která nelze eliminovat :)
    Dále k těm revizím, které by se měly čas od času dělat. Můžete pomocí termokamery krásně vidět kde jsou úniky, ale jako udělat revizi někde nějakého kabelu, který je v chráničce a zjistit jestli třeba někde není nahlodaný od hlodavce či něco takového to by znamenalo vždy všechny kabely vyndat od půdy až do sklepa, zajímalo by mě kdo zvás tohle dělá? :)

  • @bystrooo
    @bystrooo Před 8 měsíci +2

    Mali ste tu diskusiu uviest do perspektivy - pocet instalacii starsich 3-5 rokov vs. pocet poziarov za rok. Na toto ked sa clovek pozrie, tak ma chut FVE ist hned vypnut (resp. ani neinstalovat).
    Taktiez minimum praktickych rad a informacii - tie by sa hodili aj laikom, aby spoznali zle instalacne firmy.
    Akoze je pekna diskusia o tom, ze treba si vybrat dobru firmu bla bla, ale ako ju laik spozna... V podstate jedina info, ktora zaznela - aby mala firma projektanta. Ale kazdy kto ma za sebou stavbu domu vie, ze to nestaci.

  • @cryptofaucet_bitcoin
    @cryptofaucet_bitcoin Před 8 měsíci +3

    ja teda posledni dobou zaznamenal v mediich spise pozary OZE kde byli videt baterie od firem, ta uplne posledni co ted medialne putuje po sitich je zahoreni ARES, tedy vyslouzile nebo spise nevyhovujici baterky z aut chemie NMC, ....asi jsem slepej, ale za posledni rok jsem treba vubec nevidel v mediich nejake zahoreni baterek kde bych videl modre, zlute a jinak barevne kvadriky coz by znacilo samodomo poskladane LFP baterky, a ze jak sleduju hned nekolik for o fotovoltaice, tak drtiva vetsina tech svepomoci se odehrava prave s LFP baterkama, ktere jsou relativne levne, snadno se sezenou, snadno se poskladaj a maj relativne vetsi zivotnost nez NMC, a z ruznych i testu hasicu jsou asi i velmi dobre co se tyce moznosti ne-zahoreni
    jen vic takovychto videi 👍

  • @zdenekbart
    @zdenekbart Před 8 měsíci +6

    👏👍 děláte skvělá a velmi poučná videa. Díky

  • @zbyneknovak1972
    @zbyneknovak1972 Před 7 měsíci

    takže na závěr jsem so dozvěděl, že vlastně i Baterie LiFePo4 jsou hořlavé a hasit lze v prvních vteřinách vzniku požáru a to jen práškovým hasícím přístrojem, je to tak? Proč ten práškový přístroj není už s čidlem uvnitř uložiště?

  • @miroslavkonig5941
    @miroslavkonig5941 Před 8 měsíci +1

    Já se chci zeptat ty bateriové úložiště že tam budou baterky elektromobilů že tam budou fungovat dobře tak kde je problém?

  • @janfiala5841
    @janfiala5841 Před 8 měsíci

    Vynikající práce Jene👍, velmi užitečné informace pro spoustu lidí.

  • @miloszivny4390
    @miloszivny4390 Před 8 měsíci +1

    K dokumentaci zdolávání požárů, i když není nutné ji mít na RD do 10KvP je možné si ji nechat od někoho zpracovat? A pak doručit místním hasičům? Aby pokud by u nás začalo hořet měli podklady pro lepší uhášení....

    • @petrvalek5431
      @petrvalek5431 Před 8 měsíci

      Myslím, že toto zatím možné není.

  • @tomasolsar9875
    @tomasolsar9875 Před 8 měsíci +7

    Upřímně za 2022 zahořelo cca 40 FVE. Jen nových instalací bylo více než 40 000. Tzn 0,1% z nových. Pokud se podíváme na celkový počet FVE (statisíce již) tak pokud to máte odborně udělané a máte kvalitní komponenty tak je vetší šance, že vás zasáhne blesk. Nestrašme ;-) stačilo by ukázat statistiku kolik baráků loni vyhořelo od komína atd.

    • @ElectroDad
      @ElectroDad  Před 8 měsíci +2

      Souhlas. Zároveň je o prevenci důležité hovořit, právě proto, aby k faktickým požárům nedocházelo.

    • @philophil1961
      @philophil1961 Před 8 měsíci +2

      Jako odborník nemůžete k riziku přistoupit tak, že řeknete "vždyť máte jiná a větší rizika, tak proč to řešit". Kolik těch vašich požárů od komína, blesku aj. mělo kvalitní provedení těchto zařízení, pravidelnou a kvalitní revizi a bylo používáno správně? A tom je celá tato debata. Chápu, že jsme Češi, takže homodomo je tu hojně rozšířené. A měli jsme díky této šikovnosti ve světě dobrou pověst. A snad ještě máme. Ale už tu jsou technologie, které nedokážeme laicky zvládnout. To si holt budeme muset přiznat.
      Dejme místo toho svojí energii do sehnání si informací, jak poznat kvalitního dodavatele a co vše od něj máme požadovat. Máme google, takže to dnes není velký problém.

    • @romanhanajik3185
      @romanhanajik3185 Před 8 měsíci

      Pred asi 5-10 rokmi som cital CZ clanok, ze v DE uz horelo 0,1% FVE zariadeni. To este nebola era ulozisk. 1 z 1000 je na moje nazory privela. Ved vzdy aspon 4 clanky baterie mozu mat 1 senzor teploty za 1€ napojeny na zbernicu a vsetky mozu mat za dalsich 10€ nakladov navyse monitorovaci system, ktory posle data do sireny atd. Pri cenach 18650 clankov 3€ a viac je podla mna trestuhodne to za cenu do 10% navyse to nemat. Ako casto horia notebooky, ktore maju 18650 clanky? Som v 47 minute rozhovoru, ale este som nezachytil a asi ani nezachytim info, ze bezny elektrikar, alebo kutil moze byt z FVE mimo. Niekedy nizke napatia (400V je relativne nizke napatie) a vysoke prudy ho mozu ukolebat, ze problem je iba prud a zabudne na efekt zvaracky - obluk a ked bude potrebovat system neodpoji, alebo sa nevypne sam. A tieto FVE instalacie so zvodicom do domu zvysuju riziko urazu az zabitia bleskom, pokial toto nie je riesenie. Takze spominat tu blesk ako vyssie riziko je tragikomicke, pretoze kym blesk pred montazou FVE mohol utrhat komin, alebo urobit max poziar, tak so zle namontovanou FVE uz moze zabit par ludi u šetřílků.

  • @ondrejhusek8776
    @ondrejhusek8776 Před 8 měsíci +4

    Zajímalo by mě jaký mají profesionálové názor na hasící koule?
    Např: Protipožární hasicí koule Firexball.
    Asi samozřejmě primárně hlásič ale jako doplněk u potencionálních rizik bych to viděl jako zajímavé.
    Nemám elektro auto ani solární elektrárnu ale, koupil jsem 3 do dílny a doufám, že je nikdy nebudu potřeboval. Leží vedle CO2 laseru a 3D tiskárny. Obě zařízení vyvíjejí teplo a asi mohou i zahořet. Jako každé elektro zařízení.

    • @opentux-de6zg
      @opentux-de6zg Před 8 měsíci

      Dle informací od projektanta nemají hasící koule uvedenou hasící schopnost (např. 34A 183B atd) tudíž je otázka jak moc budou účinné v konkrétním případě. NIkdo to takto necertifikuje a neručí za to. Pro automatické hašení rozvaděče se používají trubicové hasící systémy, certifikované ale samozřejmě v jiné cenové hladině. Samozořejmosti je hlásič. Mít po ruce certifikovaný hasící přístroj. Mít to nad rámec jako dodatkovou ochranu, pokud není nikdo v objektu, proč ne. Za ty peníze to smysl má. Mám je doma u FVE taky :)

  • @miroslavbudik5849
    @miroslavbudik5849 Před 8 měsíci +2

    skvele..naprosto skvela prace. Skoda ze podobne veci neresi stat a jeho slozky,, potazmo nutnost proskoleni firem, ktere to instaluji. A zase by bylo o problem mene. Osveta a prevence je nutna...

  • @geniepage1
    @geniepage1 Před 8 měsíci

    Parada a krasny material do debat. Dekuji

  • @zdravyrozum1
    @zdravyrozum1 Před 8 měsíci

    Dobra poucna a rozumna debatka. Davam palec hore.👍

  • @ondrejbyrtus4823
    @ondrejbyrtus4823 Před 8 měsíci +1

    Zajímalo by mě, zda tedy když se umísťuje technologie v garáži (nebo třeba v technické místnosti), zda má nějaký zásadní vliv dát nějaký druh protipožárních dveří? Nebo by to byly jen zbytečně vyhozené peníze a ostatní způsoby prevence a detekce jsou mnohem zásadnější.

    • @michalstepanek2201
      @michalstepanek2201 Před 8 měsíci

      V takových případech je nejlepší používat vlastní rozum. Protipožární dveře určitě zpomalí šíření požáru, takže za mě jednoznačně doporučuji.

  • @jozefbuday4122
    @jozefbuday4122 Před 8 měsíci +3

    Neviem ako uvaz , ale unaz robia reviziu na dialku.😂technik ani nevidi objekt a da nato reviziu.bohuzial na Slovensku je to tak

  • @j.heinisch_jm
    @j.heinisch_jm Před 8 měsíci +1

    Výborně 👍

  • @ice666svk2
    @ice666svk2 Před 8 měsíci

    Super video. 🚒🚒🚒🚒🚒🚒

  • @weetekxa2868
    @weetekxa2868 Před 8 měsíci +1

    Kdyz hori rodinny dum tak jeste lidi nejak utecou i s pripadnym zranenim ale v pripade panelaku tam to konciva mnohem tragicteji. Ukazte bytovy dum kde maji FVE tam by to bylo mnohem zajimavejsi.

    • @romanhanajik3185
      @romanhanajik3185 Před 8 měsíci

      Vynimocna situacia sa stala v Prešove pri požiari bytoveho domu, kde vybuch plynu zhodil schodisko, výťah nešiel asi pre výbuch tiež a prístup k bytovke bol ťažký. 7 ľudí sa hasičom nepodarilo evakuovať. Bežný požiar FVE na bytovom dome by nespôsobil toľko obetí.

  • @leopol8600
    @leopol8600 Před 8 měsíci

    čas 39:20 hod. díky 👍

  • @Exkllusive
    @Exkllusive Před 6 měsíci +1

    no já nevim teda už vidím jak při požáru v to stresu budu vědět kde je projektová dokumentace,pak jí dám hasičům a ty si v ní budou číst než začnou hasit?Půlku videa zcela teoretické řeči o ničem.Pak zcela nejasná odpověď na typ projektanta.Zkoušel jsem nějakého sehnat a zcela bez šance.Taky nevím jak má jako stavebně oddělit baterii ve starším baráku.Nevim za mě zcela neužitečné pouze strašící video.

  • @petrcz74
    @petrcz74 Před 8 měsíci +2

    Problém je že ty náklady s revizema na vše možné lezou pěkně do peněz, teď jsem platil za revizi FVE 4500 bez DPH , pak revize na kotel 2500 , na komín , na hasičáky. Nevím, ale není to málo.

    • @jip4746
      @jip4746 Před 8 měsíci +2

      To je velmi slozita uvaha a dan, ktera plyne z komplexity technologii a nasi technologicke civilizace. Tyto financni naklady jsou take jednim z duvodu pomaleho prosazovani zelenych technologii. Jsou casto drahe na porizeni a ani jejich provoz neni rozhodne zadarmo. Pak mnoho lidi velmi snadno dospeje k tomu, ze krbovky na drevo apod. jsou nakonec ta nejekonomictejsi varianta. Provoz levny a technologicky jednoduche, tudiz kazuvzdorne...

    • @vladimirskrbek3466
      @vladimirskrbek3466 Před 8 měsíci

      ​@@jip4746hm jen ta revize komínů bude taky něco stát 😀

    • @jip4746
      @jip4746 Před 8 měsíci +1

      @@vladimirskrbek3466 za revizi komina platim 500 Kc coz vzhledem k uspore za topeni je banalni polozka

    • @vladimirskrbek3466
      @vladimirskrbek3466 Před 8 měsíci +1

      @@jip4746 ano. To co jsem tím chtěl říct, je, že i toto levné řešení potřebuje údržbu a revize.

    • @vladimirskrbek3466
      @vladimirskrbek3466 Před 8 měsíci +2

      Co se týká množství revizi. Možná je tu díra na trhu.
      Hned bych si založil firmu na revize všeho druhu. Když místo 4 lidi přijde jeden a provede revizi najednou mělo by to být levnější jak pro člověka tak pro mě jako firmu. Jen bohužel méně vydělá 😀

  • @josefsorna
    @josefsorna Před 8 měsíci

    Děkuji, asi jsem si tu fotovoltaiku rozmyslel :-)