Analýza rizik fotovoltaických systémů, bateriových úložišť a elektromobilů - Pavel Hrzina

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 8. 11. 2022
  • Celý článek si můžete přečíst na TZB-info zde www.tzb-info.cz/pozarni-bezpe...
    Rizika a požáry fotovoltaiky, elektromobilů a bateriových úložišť se od požáru jiných elektrických zařízení liší v tom, že jde o zařízení se stejnosměrným elektrickým proudem. Při zapálení oblouku se stejnosměrným proudem při napětí větším než 30 V hoří oblouk stabilně a nastane při něm velký tepelný výkon. Běžná FV elektrárna na rodinném domě s výkonem 5 kW a svářečka s výkonem 3 kW jsou výkonově podobná zařízení.
    Jiný problém jsou podle Pavla Hrziny baterie. O způsobu jejich hoření rozhoduje chemické složení, stav nabití a konstrukce baterie. Nelze na to ale brát při požáru z hlediska rizik ohled, protože tyto informace nejsou v momentě zásahu známé.
    V případě elektromobilů představují největší riziko baterie pro malá vozidla typu koloběžek. Jsou na ně kladeny daleko menší normativní požadavky, ty dovážené z Číny mají baterie bez potřebných testů např. na vibrace, na vnější podnebí apod. Požáry koloběžek a podobných vozítek nejčastěji nastávají při nabíjení ze sítě.
    Více v záznamu přednášky z konference Požární bezpečnost staveb 2022.
    TZB-info - Stavebnictví. Technická zařízení budov. Úspory.
    Web: www.tzb-info.cz/
    Facebook: / tzbinfo
    ESTAV.cz - Architektura. Stavba. Bydlení.
    Web: www.estav.cz/
    Facebook: / estavportal
  • Věda a technologie

Komentáře • 12

  • @armyrepelentcz4090
    @armyrepelentcz4090 Před rokem +1

    Perfektní.

  • @JaneKLX
    @JaneKLX Před rokem +7

    Jen by mě zajímalo, co dělali tito dnes na slovo braní odborníci posledních cca 15 let, že tu není připravená legislativa, že není ani sjednocená s ohledem na elementární záležitosti jako je uzemnění, umístění panelů, .... Ale kulatý razítko projektantů, revizáků je samozřejmost a bez něj nic neprojde. Ale že to razítko zakrývá i nebezpečné provedení nikoho nezajímá.
    Kocourkov hadr.

    • @dusanzatkovsky7580
      @dusanzatkovsky7580 Před 9 měsíci

      Tak pre mnoho ludi bola FVE dlhe roky sproste slovo, nerentabilna hracicka pre blaznov a obrovsky tunel pre I-cko a smejdov z ODS. A potom vyleteli ceny EE do vysin a pustil sa do toho kde kto (cim nemyslim samodomo instalacie, ktore su mnohokrat preciznejsie ako firemne instalacie od nejakych patlalov - ale nie vzdy samozrejme). A technologie sa tiez vyvinuli relativne "nedavno". Ako dlho je beznemu cloveku dostupne LiFePo?

  • @srotovnikabc6919
    @srotovnikabc6919 Před rokem +3

    Co se tyce urazu 220V AC, bych nezobecnoval a nepodcenoval, mladi lide mavaji mensi odpor kuze, ne vsichni maji relativne suchou kuzi, a proto dotyk pres obe ruky muze byt hodne zivotu nebezpecny. Nebo tez v pripade vlhkych bot venku, nebo pri zvysene vlhkosti. Nebo v pripadech, kde jde o chyceni predmetu rukou, ktery pak nejde pustit apod. Osvedcena prevence je manipulace pouze jednou rukou pri zvysenem riziku zasahu, a stat na suche podlozce. Druha ruka samozrejme nesmi opirat o kovovou cast neceho.

  • @LocalHeroPraque
    @LocalHeroPraque Před rokem +4

    Mohu poprosit o zdroj informací k pádům letadel? jedno letadlo týdně mi přijde celkem dost.

  • @jindrich6434
    @jindrich6434 Před 2 měsíci

    Myslím, že pan Ing. Hrzina i dělá instalace, nebo s nimi pomáhal. Kolik že jich už udělal? Tak baterie LifePo4 umějí hořet velmi špatně, Solární panely tj. sklo, hliník, troška plovodiče taky nemumějí dobře hořet respektive jsou až na trochu špatně hořlavého a samozhášivého plastu nehořlavé. Ano, proud umí dělat jiskry či oblouky. No, asi je dobrý, aby zůstal v kabelech, stejně jako každý jiný proud.Respektive solární kabely mají dvojitou izolaci, standarně na 1500V. Dávají se ještě do husých krků. Co by kdo ještě chtěl? Bezdrátový přenos od Nikoly Tesly nebo co? Takže reálné ryziko je velmi blízko ryziku, jaké představuje každá elektro instalace. Jestliže jí provede diletantn, ryziko se může zvýšit.

  • @tomaskonopac9431
    @tomaskonopac9431 Před rokem +1

    Já to říkal že se to bude muset ještě legislativně řešit .

  • @fotolibal4771
    @fotolibal4771 Před rokem +2

    Doufám, že se o nás legislativa nepostará tak, že se nic dělat nebude, hlavně, aby menšinoví vlastníci Čezu neměli újmu a aby měli na energetické burze v Lipsku zisk. Zelená energie, dá-li se takto nazvat, však bude přesto všechno životně důležitá. Minimálně pro nabíjení aut a ohřev vody. Zvláště, když jádro se dnes považuje za nepřijatelné.

    • @jindrich6434
      @jindrich6434 Před 2 měsíci

      to nevým kdo Jádro považuje za nepřijatelné, pravděpodobně si takový člověk vytvořil výru, která nepřipustí argumenty, často na úrpvni kupeckých počtů, které zvládne člověk na prstech jedné ruky. Jaderná energetika je velmi ekonomická = i ekologická. Největší předností jaderné energie je vysoká hustota energie a stím spojený zcela jedinečný management odpadu. Vetrná turbína je príma, ale neexistuje síla, která by dokázala zajistit její ekologickou výrobu a livkidaci, možná tak v evropě, kdyby se materiál na její výrobu a samotná výroba v evropě realizovala. Množivé reaktory mají téměř uzavřený cyklus, vyrábí si palivo s odpadem 1% ale i 0,1%, to podle toho, jak precizně s materiálem nakládáte. Odpad v podobě konstrukcí, ten stačí řádově desetiletí skladovat a pak se dá recyklovat. Bez jaderné energetiky je nemyslitelné pokoušet se o nějáké vážněji míněné snahy expanze člověka na měsíc, nebo průzkum sluneční soustavy. Věřím, že tato pokroková vláda bude masivně investovat do průmyslu a vzdlání, takže během krátké doby tj. 40 či 50 let zase budeme schopni jaderné elektrárny vyrábět a stavět kdekoliv po světě. Když to dokázali v totalitním režimu, tak v demokratickém liberálním systému to musí být hračka.

  • @MiroslavBruna
    @MiroslavBruna Před rokem

    50 letadel? Ale jakých...