Kateřina Thorová: Mýty a fakta o autismu (Pátečníci 31.3.2023)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 5. 04. 2023
  • Záznam přednášky z cyklu Pátečníci z 31. 3. 2023 na téma:
    Mýty a fakta o autismu.
    Osmdesát let odborníci zkoumají autismus. Názory na příčiny, symptomatiku i terapii prošly bouřlivým vývojem, mnohdy se ukázalo, že šlo o slepé uličky. Velká část vědění stále čeká na své odhalení. Díky četným výzkumům však víme stále víc.
    Mýty provází autismus od počátků jeho existence a bohužel se i cyklicky opakují bez ohledu na dostupná fakta. V přednášce se budeme věnovat aplikaci výsledků vědeckého bádání do praxe i dopadu nepodložených informací na životy lidí s autismem a jejich rodin.
    Přednáší:
    PhDr. Kateřina Thorová, Ph.D. (NAUTIS, Národní ústav pro autismus, z.ú.), pregraduálně vystudovala klinickou psychologii v Praze na Filozofické fakultě Karlovy univerzity a v roce 2003 z klinické psychologie obdržela doktorát. Od počátku pracovní kariéry se zaměřuje na práci s dětmi s odchylkami psychických funkcí a s atypickým chováním vznikajícím v důsledku neurovývojových poruch. V roce 2000 založila občanské sdružení, Asociaci pomáhající lidem s autismem (APLA), neziskovou organizaci, která se v roce 2015 v souladu s nově platnou legislativou přetransformovala do Národního ústavu pro autismus, z.ú. (NAUTIS). V instituci vede Středisko diagnostiky a odborného poradenství a působí na pozici metodické ředitelky organizace. Věnuje se psychodiagnostice osob s podezřením na poruchu autistického spektra, poradensky pracuje s dětmi, jejich rodinami i dospělými s diagnózou autismu. Přednáší a publikuje. Napsala dvě rozsáhlé monografie - Poruchy autistického spektra (Portál, 2006, 2012,2016) a učebnici vývojové psychologie (Portál, 2015). Je zakladatelkou informačního portálu AutismPort. Spolupodílí se na výzkumných projektech a grantech, jejichž cílem je léčba a zlepšení péče o lidi s poruchami autistického spektra v České republice. Mezi její profesní zájmy patří klinická a vývojová psychologie, dětská sexualita, sexualita osob s postižením, dětská kresba, popularizace vědy a kritického myšlení. V roce 2013 ji organizace Ashoka zvolila za členku mezinárodní sítě sociálních inovátorů a hybatelů společensky prospěšných změn. Je rovněž členkou Psychiatrické společnosti při České lékařské společnosti JEP, České mikrobiomové společnosti při České lékařské společnosti JEP a Českého klubu skeptiků Sisyfos.
    (Zdroj anotace a cv: autorka, nautis.cz)
    Další informace:
    nautis.cz/cz/stredisko-diagno...
    www.patecnici.net
    patecnici.cyklus
    Aktuální informace o dalších přednáškách:
    Od 6. 5. 2022 opět běží pravidelné přednášky Pátečníci - Sisyfos živě, tedy veřejně s diskutujícím publikem v posluchárně PřF UK ve Viničné 7 (B3 v přízemí vlevo - stejná jako Biologické čtvrtky, nebo B7 ve druhém patře proti schodišti). Kromě pořizování záznamu by měl probíhat i on-line stream, informace budou k dispozici na nezměněných odkazech na FB adrese: / patecnici.cyklus
    a CZcams kanálu:
    / pátečníci sisyfos
    tinyurl.com/YtPatecnici
    Podpora projektu Pátečníci:
    www.startovac.cz/patron/vasi-...
  • Věda a technologie

Komentáře • 17

  • @LEXIXON
    @LEXIXON Před 2 měsíci +1

    Neurotypičtí lidé = asociální

  • @hmmh-qq
    @hmmh-qq Před rokem +3

    Pani tvrdí, že sa nepreukázala spojitosť autizmu s očkovaním a neskoršie hovorí, že príčinu by mohol spôsobiť Imunitný deficit matky a pritom práve imunita s očkovaním dosť súvisí. A ešte hovorí, že iná príčina by mohla byť prenatálne a perinatálne poškodenie mozgu. Pritom práve v tomto období sa mozog dieťaťa chúlostivo vyvíja, preto stačí sebemenšia porucha zapríčinená napr. zápalom, aby vývoj sa narušil. A ak sa pri očkovaní dočasne oslabí imunita, potom mikróby a iné škodlivé látky sa môžu dostať až do mozgu a potom stačí, ak sa vyvolá minimálny zápal.
    V dnešnej dobe prívalu civilizačných onemocnení je v podstate už každý človek postihnutý autizmom, ale väčšinou je tak slabý, až sa prejavuje len menšími psychickými poruchami, napr. oslabený intelekt, neschopnosť sa sústrediť a komunikovať, slabšia amnézia, zvýšená agresivita, hyperaktivita, dyslexia, atď...

    • @tomasv.7546
      @tomasv.7546 Před rokem +14

      fakt si myslíte, že lze pouhým selským rozumem lze přeargumentovat specialistku ? Hmmm....

    • @hmmh-qq
      @hmmh-qq Před rokem

      @@tomasv.7546 - Sedliacky rozum nestačí, preto skorumpovaní, namyslení a kariérni vedci dokážu oklamať širokú verejnosť.

    • @tomasv.7546
      @tomasv.7546 Před rokem +12

      @@hmmh-qq raději už se neptám, ještě bych se dozvěděl nějakou moudrost o placaté zemi

    • @hmmh-qq
      @hmmh-qq Před rokem

      @@tomasv.7546 - Vaše arogantné poznámky sú otravné!

    • @tomasv.7546
      @tomasv.7546 Před rokem +8

      @@hmmh-qq v pořádku. Máte právo na názor.....a jak se dívám, zajímá vás chemtrails, tak to asi říká vše.