Jaka jest jakość oleju po 30k km? Peugeot 308, Total Quartz #46

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 31. 01. 2023
  • Podoba Ci się pomysł eksperymentowania na YT? -❗ Zostań Patronem kanału!
    patronite.pl/R2D
    Odcinek z serii wyniki eksperymentu w oparciu o konkretny olej, konkretny samochód/silnik, konkretny sposób eksploatacji. Laboratoryjnie sprawdzana jest lepkość kinematyczna (lepkościomierz wykorzystywany do badań to Stabinger SVM 3001). Graniczna wartość ustalana jest na poziomie +/- 15%. Jeśli olej silnikowy w wyniku eksploatacji zmieni lepkość powyżej tej wartości, to należy uznać, że wymiana oleju była realizowana zbyt późno. W przeciwnym razie można rozważać wydłużanie czasu eksploatacji - w tym przypadku niezbędne są dodatkowe badania laboratoryjne (TBN, TAN, pierwiastki zużyciowe, FT-IR itd.).
    Zaprezentowane w filmie zdjęcia samochodu przestawiają ten samochód który w rzeczywistości występował w badaniach. Również nagrania z laboratorium odzwierciedlają zakres zrealizowanych analiz.
    Jeśli chcesz aby to Twój olej został poddany weryfikacji zapraszam do kontaktu - ❗❗research2drivers@gmail.com ❗❗
    Główna problematyka poruszana w trakcie realizacji tej serii odcinków koncentruje się wokół tego pytania -
    Jak zachowują się konkretne oleje w warunkach rzeczywistej eksploatacji (uwzględniając zróżnicowane warunki użytkowania). Cel jaki mi przyświeca - uzyskanie odpowiedzi na pytanie jaki jest optymalny czas eksploatacji oleju.
    #olejesilnikowe, #serwis olejowy, #wymianaoleju , #eksperyment , #eksperymenty , #ochronaśrodowiska, #optymalizacja , #viscosity , #eksploatacja, #najlepszyolej, #stabinger, #badaniadlakierowców, #research to drivers, #piotrtester, #m4garage, #miłośnicy4kółek, #profChris, #profesorChris, #motodoradca, #zacharoff, #r2d, #peugeot , #total ,
    Więcej o moich osiągnięciach naukowych (eksperymentach naukowych) m.in. tutaj:
    scholar.google.pl/citations?u...
  • Auta a dopravní prostředky

Komentáře • 274

  • @R2D-laboratoriumdlakierowcow

    Dodatkowe info od właściciela pojazdu (pozwalające lepiej zrozumieć otrzymane wyniki😊)
    1. Nie mam konieczności robić dolewek oleju.
    2. Nie ubywa mi płyn chłodniczy
    3. Mam w dobrej formie filtr FAP(mokra odmiana DPF). Test różnicy ciśnień na wejściu i wyjściu nie wykazuje wyraźnej różnicy. Jeśli filtr jest sprawny to mieszkanka powietrzno paliwowa spala się prawidłowo nie zapychając filtra.
    4. Auto odpala idealnie. Nie odnotowałem nic niepokojącego w silniku.
    5. W sumie to nie pierwszy samochód gdzie stosuje zasadę - rodzaj oleju i wymiana tak jak producent wskazuje. Teraz nie mam czasu na zabawy w rozkręcanie silnika, ale gdy byłem bardziej czasowy to rozebrałem silnik z Laguny 2. 1.9 dCi . Zero nagaru, komora silnika czysta, panewki faktycznie miały widoczne zużycia ale nie był to dramat. Turbina bez luzów poprzecznych. Przebieg prawie 500 tys km . Auto zakupione z przebiegiem 170 tyś i tu nie było gwarancji że taki był prawdziwy bo auto od handlarza.
    6. Aktualny Peugeot jest to auto poleasingowe kupione w salonie w Niemczech więc przebieg raczej pewny.
    7. Myślę, że ważnym czynnikiem są też obroty silnika. Poprzedni samochód (został ukradziony) to Peugeot 1.2 PureTech. Jednostka benzynowa. Producent zaleca ten sam olej ale wymiana co 15 tys. Mamy do czynienia z jednostką pracującą na wyższych obrotach niż diesle a więc dla tego samego przebiegu w km, silnik wykonana o 1/3 więcej obrotów wałem korbowym. Inna temperatura tam panuje i inne paliwo. Pokazuje to , że nie należy generalizować iż dany olej jest longlife.
    8. Druga sprawa. Zaprezentowany Peugeot na Pana kanale jest w automacie. Tam skrzynia zmienia biegi poniżej 2 tys obrotów. Ten silnik pracuje jak w ciężarówce na niskich obrotach. Nie występują tak duże obciążenia, duże ciśnienie w komorze spalania tak by przedmuchiwać spore ilości gazów do układu korbowego. Mamy zatem olej który pracował w optymalnej temperaturze i nie był zbytnio nasączony kwaśnymi gazami ze spalania. Natomiast jest zabrudzony to fakt, nie był silnik nigdy płukany.
    9. Jeśli chodzi o automatyczną skrzynię biegów - Skrzynia w samochodach cywilnych mocno ogranicza zakres obrotowy. Stąd może tak legendarna niezawodność silników w amerykańskich krążownikach. Większość samochodów pracuje w ospałych, leniwych skrzyniach hydro kinetycznych.
    10. I jeszcze jedno. Cały dzień silnik jest rozgrzany, a więc pasowanie cylinder-pierścienie-tlok jest nominalne. O wiele gorzej ma silnik gdzie jednak dochodzi do ostygnięcia jednostki przed kolejnym uruchomieniem.
    11. Zanim próbka została pobrana (do badan) - samochod stał więc się zebrała para wodna w układzie korbowodowym. Przed oddaniem auta do mechanika (awaria alternatora-a dokładnie systemu start-stop spowodowała, że samochód był w trybie serwisowym) obroty silnika miałem bardzo niskie (wolno mogłem jechać) i krótkie odcinki pokonywałem. To idealne warunki na zebranie się wody. A do tego postój 3 tygodnie. Reasumując. Jeśli w teście (firmy MotorCheckUp) jest napisane że może to być woda, to by pasowało do sytuacji.

    • @jurek7792
      @jurek7792 Před 9 měsíci +1

      Witam
      Posiadam od nowości Peugeot 308 SW II 1.2 PureTech THP 130 hp też w automacie, rocznik 2014. W tym przypadku widzę, iż producent mocno lawiruje. W 2014 przez pierwsze lata zalecana przez PSA wymiana oleju była również co 30 tkm. Potem już co 20 tkm. Trafiłem model, który miał wadę fabryczną, a mianowicie sławny rozpuszczający się w oleju pasek rozrządu. W piątym roku użytkowania przy około 130 tkm nastąpiła awaria silnika, przyczyną było brak smarowania, drobinki z paska pozatykały co się tylko dało. Wówczas kompletną wymianę rozrządu PSA rekomendował dopiero przy 160 tkm. Na szczęście miałem rozszerzoną pięcio letnią gwarancję. PSA trzymał samochód przez trzy tygodnie. Nie wiem co zrobili dokładnie, ponieważ na FV widnieje 0 zł "Naprawa gwarancyjna układu napędowego". Również rozmowa z obsługującym mnie pracownikiem serwisu nic nie wniosła, ponieważ opowiadał straszne banialuki. A teraz jak Pan pisze PSA zaleca wymianę w tym modelu co 15 tkm. Aktualnie autko ma 9 lat i 187 tkm, zaczyna lekko brać olej. Po za ww. poważną awarią i pękniętą prawą przednią sprężyną nic się nie dzieje. Skrzynia również pracuje bezawaryjnie, co prawda miała już 3 dynamiczne wymiany oleju, ostatnią w tamtym miesiącu. Reasumując producenci oraz ich serwisy kłamią okrutnie a zwykłego Kowalskiego mają głęboko w... Najlepszym tego przykładem może być numer jaki ostatnio wyciął VW.
      Pozdrawiam.
      Jerzy

    • @R2D-laboratoriumdlakierowcow
      @R2D-laboratoriumdlakierowcow  Před 9 měsíci

      @@jurek7792 Dziękuję za obszerny komentarz. Bardzo doceniam możliwość poznawania takich historii :)

  • @s0ulkiller
    @s0ulkiller Před rokem +39

    Regularnie w 2 autach robię testy olejów i próbki wysyłam do laboratoriów i z perspektywy już 3 lat mogę sporą wiedzą się podzielić. Po pierwsze lepkość ciężko zmienić choć dziwie się, że po 30k jest taka sama, zazwyczaj u mnie w 2 autach mocnych benzynowych te 10k km jest OK i 5W40 trzyma na granicy 5W40/5W30. To co jest natomiast istnym killerem to jest to czego nie testujesz czyli poziom liczby kwasowej i zasadowej, które zestawione pokazują kiedy kończy się wchłanialość oleju i zaczyna się nagarowanie i tu uwaga ... W obu autach po 7500km olej jest skończony i zakwalifikowany do wymiany przez laboratorium - a mowa tu o Ravenolu RUP 5W40. Jedno auto ma 9L oleju drugie 5.5L jedno robi 90% miasto/10% trasa, drugie 70% trasa, 30% miasto. Ten olej jest specyficzny, ale sprawdzając ilość wapnia i chyba boru, są jest neutralizatorem tego syfu z procesu spalania okazuje się, że olej ten ma raptem 10% tego mniej niż zwykły "cywilny" za to ma mieszankę wolframu i molibdenu do uszlachetnienia. Coś kosztem czegoś? Nie mam pojęcia, ale 10% mniej to nie jest dużo.
    Kolejne wow to różnica pomiędzy 5W30 a 5W40 w ilościach pierwiastków zużyciowych. Mowa o tym samym oleju, ale innej klasie. Tu akurat Ravenol REP 5W30 vs Ravenol RUP 5W40. Przy tych samym interwałach, 5W40 wykazuje 4ro krotnie mniej pierwiasków zużyciowych choć głównie żelaza. Nie są to jakieś ogromne różnice, ale o ile 5W40 potrafi pokazać 3-4 jednostki żelaza, to 5W30 potrafi pokazać juź 13-15 jednostek. To i tak jest mało, ale różnica jest kolsalna.
    Test samej lepkości w/g mnie jest bezsensowny nie wnoszący totalnie nic. To gdzie olej się degraduje to koniec jego możliwości wchłaniania zanieczyszczeń co generuje cząstki węgla i przyspiesza zużycie silnika. Idę o zakład, że : 1/ lepkość będzie w normnie 2/ Olej jest cholernie zdegradowany 3/ Nagar już dawno zatyka powoli cały silnik i rysuje elementy bardzo przyspieszając jego zużycie.
    Z moich testów : Lepkość jest "zawsze" w normie, a jak nie jest to jest jakieś wtrącenie - dlatego ponownie - sam test lepkości jest totalnie bez sensu i nic nie mówi.

    • @R2D-laboratoriumdlakierowcow
      @R2D-laboratoriumdlakierowcow  Před rokem +6

      Dzięki za obszerny komentarz. Dzielenie się osobistym doświadczeniem to ogromna wartość dodana tego kanału. Każdą próbkę, która była opisywana na kanale przechowuje do ewentualnych kolejnych analiz - mogę udostępnić w każdej chwili jeśli ktoś wyrazi chęć przebadania innych parametrów. Również uważam że TAN i TBN to bardzo ważne parametry. Chętnie poznałbym wyniki dla badanych próbek :) Odnośnie ostatniego zdania - "lepkość jest "zawsze" w normie..", - po przebadaniu kilkudziesięciu próbek nasuwa się nieco inny wniosek :)

    • @s0ulkiller
      @s0ulkiller Před rokem +4

      @@R2D-laboratoriumdlakierowcow Moje doświadczenie pokazuje, że lepkość jest na szarym końcu pod warunkiem, że przestrzegasz podstawowych parametrów interwałów i masz zdrowy silnik. Nie bez kozery napisałem słowo zawsze w cudzysłowiu "zawsze" oraz o "wtrąceniach" w olej bo było jasne, że będziesz wiedzieć o co chodzi :) . Jeżeli przestrzegasz realnych interwałów 10tys km (bo w/g mnie 15tys km to jest i tak za dużo) i nie masz glikolu w oleju czy ponad 2% paliwa to lepkość się nie zmieni. Choć nie do końca jestem przekonany jak to jest w dieslach, bo nie mam diesla - mówie z punktu widzenia aut benzynowych. Jak walisz 30tys km czyli 2-3 wymiany oleju i po silniku to rzeczywiście lepkość ma tu ogromne znaczenie w szczególności, że nie widzi się liczb kwasowych/zasadowych czy żelaza. Znowu z mojego doświadczenia miałem okazję zobaczyć przy przebiegu 7000km olej W40 z lepkością kinematyczną 100*C na poziomie 12.7 - co dało mi do myślenia - jakim cudem W40 zdegradował się do W30 w 1/2 roku przy 7000km, gdy wszystkie parametry (oprócz jednego) były w normie, ale odpowiedź szybko się nasuneła po następnych próbkach. To był moment gdzie Laboratorium POLARISa jedyny raz określiła mi próbkę paliwa na poziomie powiedzmy 2.3-2.5% (już nie pamiętam). POLARIS określa nie bez kozery poziom paliwa 2% a lepkości przy 100*C kończyły się na takich 13.5 przy W40 gdzie domyślnie było 14.7 - akceptowalne po 7500km czyli moim interwale. Natomiast pytanie dlaczego, ano dlatego, że poszła mi cewka na 1 cylindrze i na 5 cylindrach jechałem do ASO jakieś 15km i pewnie wtedy olej dostał tyle paliwa. Wszystko się zgadzało na końcu - silnik nie był zdrowy w czasie tego interwału.

    • @kardejw6625
      @kardejw6625 Před rokem +2

      zbadaj kiedyś badaczu olej z silnika siodłowego, takiego mana tgx, po przelocie 60 tys km i daj znać co w nim pływa. Czy tylko już sam kwas, czy coś jeszcze.

    • @Atetus94
      @Atetus94 Před rokem +3

      Czyli przy 5W40 jest o wiele mniej pierwiastków zużyciowych (Czyli fragmentów żelaza z silnika) niż przy 5W30, co oznacza lepsze smarowanie i ochronę przez oleje 5W40?

    • @s0ulkiller
      @s0ulkiller Před rokem +2

      @@Atetus94 Tak

  • @ZBYCHU__
    @ZBYCHU__ Před rokem +28

    R2D wykonuje kawał dobrej roboty. Polecam dorzucić "coś" od siebie na Patronite.

    • @R2D-laboratoriumdlakierowcow
      @R2D-laboratoriumdlakierowcow  Před rokem +4

      Dzięki dzięki :) Otrzymuje ogromne wsparcie od Was w formie mailowej, komentarzy i like'ów - mega doceniam takie eksperymentowanie :)

  • @barvtec1
    @barvtec1 Před rokem +9

    Proponuję sprawdzić odczyn pH nowego i przepracowanego oleju.

  • @kris856
    @kris856 Před rokem +7

    Nie spodziewałem się ! I to pwnie nie ja jeden, zwłaszcza, że auto jeździ po mieście. To dobry olej musi być, chociaż jaki by nie był i tak wymieniałbym go częściej.

  • @skurwensyn
    @skurwensyn Před rokem +9

    Totalnie nieźle wypadł ten Total

  • @mateuszmiecznikowski1856
    @mateuszmiecznikowski1856 Před 4 měsíci +1

    Odwalasz super robotę. Dzięki i pozdrawiam 😊

  • @maciejg.5536
    @maciejg.5536 Před rokem +2

    Proponuję wykonać badania olejów przekładniowych o których wymianie. niewielu kierowców pamięta , szczególnie w automatach i skrzyniach DSG oraz olejów w samochodach dostawczych pracujących w trudnych warunkach np. kurierskich i ciężarowych.

  • @andrzejpedrak-uu5cc
    @andrzejpedrak-uu5cc Před rokem +2

    W ,,maluchu'' gdzieś w 80 latach przejezdzilem ok.6 lat bez wymiany, jedynie częste dolewki ,jak pamiętam.Gdy zlalem olej, był o konsystencji zupy,Ale do końca chodził.

  • @witboj8281
    @witboj8281 Před rokem +5

    Przypominam tylko, że badany jest praktycznie tylko jeden parametr oleju Analiza kompleksowa zapewne nie dałaby tak dobrych wyników. Jeżeli lepkość wychodzi Ok to nie znaczy, że olej może być eksploatowany dalej tylko, że z punktu widzenia tego parametru jest OK. Jeżeli lepkość wychodzi poza normę to bez względu na inne parametry olej trzeba zmienić. Wynik tego konkretnego testu absolutnie nie dowodzi, że na tym oleju, w tym samochodzie, można jeździć 30 tys.

  • @mateuszgogowski1678
    @mateuszgogowski1678 Před rokem +8

    Mało kto wie ale, Francja jako kraj ma bardzo dobra chemię (samochody, przemysł itp)

  • @speedway817
    @speedway817 Před rokem +5

    Kupiłbym sobie taki samochód, ale właśnie boję się tego typu sytuacji, że właściciel wierzył w sugestie producenta i wymieniał olej co 30kkm. Właściwości właściwościami, ale to zabójstwo dla silnika. Przebieg niby żaden na diesla, ale jeżdżę różnymi samochodami i widzę co wylewa się po 10 tysiącach kilometrów, a co dopiero po 3x tyle. Mam w miarę świeżą toyote w benzynie z USA i tam producent zaleca wymianę oleju co 7 tysiecy mil maksymalnie i na tyle mam ustawiony fabryczny komunikat o przypomnieniu. Człowiek wtedy jakiś spokojniejszy i zadowolony, ze niedużym kosztem zadbał o to na co pracował ;)

    • @infeltk
      @infeltk Před rokem

      Może w USA dmuchają na zimne ze względów gwarancyjnych? Czy tam są inne (słabsze oleje) czy tez inne paliwo (niższe oktany)? Może w USA samochody są bardziej eksploatowane, więcej na krótkich odcinkach (sławne jeżdżenie po bułki), a samochody większe i silniki większe (wolniejsze nagrzewanie)?

    • @speedway817
      @speedway817 Před rokem

      @@infeltk z tą w miarę świeżą toyotą to mnie poniosło. Dla mnie jest świeża, bo mały przebieg i zadbana. Naprawdę świeża to ona była 18 lat temu, gdzie czasy jeszcze były normalniejsze i fabryki wypuszczały lepszej jakości drogie produkty. A czy silnik mały czy duży, nie ma znaczenia. Część mechaniczna, wysoce obciążona, a słabo smarowana, to się zużyje. Co by to nie było. Ja zwyczajnie nie rozumiem jednej rzeczy. Jaki to jest wydatek albo skomplikowana czynność wymienic olej co 10 tysięcy? Przecież można to teraz robić nawet pod blokiem. Producent będzie gadał o ekologii, ale ile mniej gruzów byśmy na drogach mieli gdyby nie brak znajomosci tego co się na codzien używa? ;)

  • @nordyk2
    @nordyk2 Před rokem +3

    Ja dopiero wymieniałem olej w jaguarze na początku tamtego miesiąca, dzisiaj robię trasę do Frankfurtu i w przyszłym tygodniu trzeba olej wymienić 😁

    • @zbyslaw50000
      @zbyslaw50000 Před 5 měsíci

      Jak na trasie to wymiana co 10k to starta pieniędzy. Olej nie ma się kiedy zestarzeć i pracuje w optymalnych warunkach, no i sadzy też nie ma za wiele

  • @maciejbartnicki7529
    @maciejbartnicki7529 Před rokem +2

    Szczerze to jestem zaskoczony wynikiem po 30 tys km, oczekiwałem smoły bez właściwości smarnych. Może i fajnie że tak wyszło ale nie wyobrażam sobie zmieniać olej po takim przebiegu biorąc pod uwagę ilość gromadzącej się sadzy , brakiem środków myjących w oleju no i dodatkowym zużyciem elementów silnika. Pozdrawiam

  • @Pawel_Kurbat
    @Pawel_Kurbat Před rokem +1

    Teoretycznie jeśli próbka była prawdziwą, to jeden zepszych olejów silnikowych. Jestem zaskoczony przebiegiem i wynikami.

  • @djpanczo
    @djpanczo Před rokem +5

    Mam Peugeota z 2.0 BlueHDI i również zalewałem olej z testu. Olej podobno jest bardzo dobry, co mogą potwierdzać te wyniki. Największe uwagi do oleju u mnie i zaczytane na forach to duża odparowalność. Dobra robota!

  • @kris856
    @kris856 Před rokem +6

    Miałem tutaj wpisać, że 30 tys km między wymianami oleju to raczej niecodzienny przypadek - przynajmniej w prywatnych autach - ale widzę, że nie jestem pierwszy. Wyniki będą interesujące.

  • @Ramzes004
    @Ramzes004 Před rokem +8

    No cóż, mimo to widziałem sporo silników pod pokrywą po wymianie co 10 i co 25-30, te pierwsze miały idealnie czystę górę, z której śmiało można jeść, a z tymi dłuższymi interwałami zlepiony syf, który może po podgrzaniu palnikiem jakimś cudem rozpuściłby się, nie muszę mówić, że ta mazia była w całym silniku :)

    • @s0ulkiller
      @s0ulkiller Před rokem +1

      To o czym piszesz to liczba kwasowa i zasadowa oleju. Liczba kwasowa nigdy nie może być większa od zasadowej bo wtedy olej jest skończony na pochłanianie zanieczyszczeń i nagaruje i szlamuje. Po tym oleju wcale nie jest powiedziane, że w środku jest czysto i ładnie. Pewnie syf i rysy i zwęglenia. Ja testuje oleje w laboratorium i w moich autach 7500km to jest koniec oleju i przekształcanie w maź. Ale lepkość będzie idealna.

    • @xonic5025
      @xonic5025 Před rokem +3

      Jeszcze mogę zrozumieć gdyby właściciel robił w 90% długie trasy na jednym oleju, ale jazda po mieście, krótkie odcinki i wymiana oleju dopiero po 30 tys. km, to jest masakra.

  • @joteres4583
    @joteres4583 Před rokem +2

    ja na total 5 w 40 zrobiłem już ponad 300 tyś < partner 1,6>

  • @jacekskowron4090
    @jacekskowron4090 Před rokem +6

    Czekałem na taki przypadek na kanale, ciekawi mnie zmiana właściwości oleju i ile było robionych dolewek podczas takiego przebiegu

    • @romanoix1
      @romanoix1 Před rokem +6

      Zero dolewek.
      Gdyby kupiłem auto z przebiegiem 140tys to robiłem dolewki 1 litra.
      Ale z kolejnymi kilometrami olej przestal ubywać.
      Nie używam żadnych ceramizerow , płukanek itp.

    • @wojtekbezmojtek
      @wojtekbezmojtek Před rokem

      @@romanoix1 ciekawa sprawa, ja nadal jestem zwolennikiem wymiany oleju przy 10-13k km czyli w moim przypadku raz na niecały rok. Dobrym przykładem jest mój ojciec, który jeździ firmowym samochodem marki Renault i miał już 3 egzemplarze od salonu po 500+k km. W każdym to on decydował o serwisach, bo szef mu ufa. W nowej firmówce raz przeleciał dla testów 20k km i zaczęły się dolewki. Wrócił do interwału 15k i nagle zniknęły. Samochód mimo tak wielkiego przebiegu jak ponad pół miliona posiadał oryginalne wtryskiwacze przez co widać, że dbał jak o swój.
      Według mnie wszystko zależy od marki i od precyzji produkcji. Są silniki słynące z picia oleju, a wiele przykładów nie bierze ani litra na dużych przebiegach, są różne tryby jazdy od rozróżniania na miejskie, pozamiejskie, mieszane, autostradowe po zamulanie (jazda dieslem 1100-1700RPM), dynamiczne, katowanie. Technologie tak jak wspomniał FAP albo DPF lub ich brak. Każdy powinien swoje auto poznać, ja mechanicznie stosuje się do taktyki "interwał/2".

    • @romanoix1
      @romanoix1 Před rokem

      @@wojtekbezmojtek
      To mam odmienne doświadczenie.
      Mój brał olej jak go sprowadziłem przy przebiegu 140 tys.
      A przy moim stylu jazdy nie bierze oleju.
      W sumie to zamulam silnik bo automat utrzymuje obroty między 1300 a 2000.
      I FAP mam drożny (sprawdzam w programie diagnostycznym).
      A dlaczego w ciężarówkach wymiana oleju jest przy 50 tys km?
      Mogę sie domyślać.
      Tam wysokie obroty to juz 2000. Na żywotność olej wpływa również temperatura. Jeżdżąc na niskich obrotach zrobisz więcej kilometrów. Inna sprawa to pasowanie elementów roboczych. Cywilne silniczki raczej nie biorą oleju, natomiast te przeznaczone do dynamiczniej jazdy z uwagi na wzrosty temperatury mają luźne prasowanie.

    • @RaV600
      @RaV600 Před 3 měsíci

      W ciężarówkach jest około 40 litrów oleju.
      Ale interwał wg producenta (w zaleznosci od warunkow eksploatacji!) to między 20 a 90 tkm,
      a komputer ciężarówki potrafi chcieć wymianę dopiero przy ponad 120 tkm.

  • @jacekskowron4090
    @jacekskowron4090 Před rokem +7

    Jest to któryś samochód na kanale z dużą ilością oleju w układzie.
    -Peugeot Silnik 2.0 Diesel, 6 litrów oleju.
    -Była moja toyota corolla, diesel 2.0, oleju ponad 6 litrów.
    -BMW E61 2.5 diesel, miało 8 litrów oleju.
    Myślę że na tej podstawie można powiedzieć że w silnikach diesla z dużą ilością oleju w układzie łatwiej jest zachować odpowiednie parametry oleju.
    Zastanawiam się też czy pojemność miski olejowej nie powinna być liczona ze wzoru: [3*(pojemność silnika w samochodzie)+0.5]

    • @30pawlo
      @30pawlo Před rokem +2

      Akurat do tego silnika wchodzi 5l oleju i to z dużym maxem , najwięcej wchodzi do 2.0dci Renault - 7l i nie masz maxa 😉

    • @ganeradaimos3054
      @ganeradaimos3054 Před 10 měsíci

      @@30pawlo Mi do tego silnika czyli 2.0 BlueHDi 150KM DW10, też peugeot 308 SW T9 wchodzi 6,2L oleju po płukance i jak stoi 4h na kanale i olej dalej sobie ścieka.

  • @machony79
    @machony79 Před rokem +27

    Ktoś sobie do serca wziął zalecenia producenta.Problem będzie miał kolejny właściciel.Przy sprzedaży dopisek "Uwaga Mina"

    • @djpanczo
      @djpanczo Před rokem +11

      przecież takich samochodów stoją całe place poleasingowe - nikt tam częściej niż zalecenia nie wymienia. Gdy miałem firmowe samochody, niestety też tak serwisowałem. Do 20k km było ok, później olej uciekał zastraszająco szybko.

    • @kris856
      @kris856 Před rokem +3

      @@djpanczo dokładnie tak jest - w służbowym aucie niestety wymiany oleju jak najrzadziej, a po pewnym przebiegu pod leasingu to najchętniej już tylko dolewki, i to najtańszego oleju k2. Mimo to znam osobiście auto, które zostało kupione jako mina z nieznanej floty. Świadomie, bo cena była bardzo atrakcyjna wtedy.
      Co prawda konieczny był pewien wkład finansowy, łącznie z wymianą turbiny, ale udało się auto wyprowadzić "na ludzi" i teraz jest niezawodne.
      Jeśli można wstawiac linki to tutaj widać, co się udało zrobić:
      czcams.com/video/x4u64lKBbhQ/video.html

    • @ukaszukasz9851
      @ukaszukasz9851 Před rokem +4

      Ja wolę kupić w miarę świeże poleasingowe krajowe bo przynajmniej przebiegu jestem pewien. Auta z Niemiec też mają zmieniane co 30, tylko przebiegi mają niewiadomo jakie. Sam zmieniam olej w swoich autach co około 10tkm. A te 30 tkm. to tylko dla księgowych do tabelek żeby koszty użytkowania floty się zgadzały, bo tak naprawdę klient indywidualny jest praktycznie nieważny dla salonów i producentów samochodów. Tylko floty i leasingi i sprzedaż co chwile nowych aut. Jakiś zwykły człowiek co kupi auto i chce nim 10 lat jeździć to jest kiepski klient.

    • @Stanwis
      @Stanwis Před rokem

      Znam lagune 3 2.0 dci ktora jezdzila na wymiany co 30k, zrobila 700k i jezdzi chyba jeszcze. Jednak wieksza awaria to turbina po 300k. Tetaz ta sama firma ma 320d, przebieg grubo ponad 400k i tak sam serwis pewnie

    • @rafaanaszewski708
      @rafaanaszewski708 Před rokem +2

      A jak np kaufland kupuje flotę 300 skód , na 3 lata, dobijają po 200tys, to w jakim celu mają wymieniać olej częściej niż co 30 ? 😁
      tam jest ogień na zimno, codziennie 🤣

  • @pawewalas5131
    @pawewalas5131 Před rokem +1

    Swoją drogą to niesamowicie szczęśliwy przypadek, że optymalny przenajświętszy interwał 15000km jest taką okrągłą liczbą w systemie metrycznym.
    Współczuję Amerykanom, którzy chcąc dążyć do perfekcji i maksimum zadbania o swoje wehikuły muszą wykonywać szereg skomplikowanych obliczeń dla zachowania interwału wyrażonego wartością 9320.6 mil.
    My mamy zdecydowanie łatwiej.

  • @SebaDreamAngel
    @SebaDreamAngel Před 11 měsíci +2

    Super Kanal!
    Odkrylem kilka dni temu i przerabiam filmy po koleji 😁
    Zaskakujacy ten wynik!
    30000km po miescie i jest OK ?
    Zadziwiajace skoro w innych testach wyszlo calkiem inaczej.
    Czy ten olej Total jest taki super ?

    • @R2D-laboratoriumdlakierowcow
      @R2D-laboratoriumdlakierowcow  Před 11 měsíci

      Z tą próbką jest związanych bardzo dużo pytań (zachęcam do przeczytania komentarzy). Na ten moment czekam na podesłanie kolejnej próbki z tego samochodu. Będzie wtedy można trochę więcej powiedzieć o wiarygodności tego testu.

    • @Arkadiusz_Stec
      @Arkadiusz_Stec Před 25 dny

      to jest poprostu dobry silnik, też taki mam, najlepszy silnik jaki w tej chwili można znaleźć, ale odrazu trzeba zrobić porządek z całą ta "ekologią" po zakupie auta, mam takiego samego peugeota jak w tescie, jak go kupiłem to adblue lało się z rury wydechowej, jak jechałem to za mną chmura pary z mocznikiem, ludzie trąbili, masakra, o to trzeba zadbać, ale silnik DCI to poprostu cud techniki, wcześniej miałem scenika z silnikiem 1,9, 6 lat nim jeździłem, tylko olej wymieniałem co 10.000 i żadnej awarii na drodze (trasa Bremen-Rzeszów i z powrotem co miesiac i codziennie do roboty) także diesle są bardzo dobre, ale ja się o nie dba

  • @rafaanaszewski708
    @rafaanaszewski708 Před rokem

    Ja mam peugeota 508 19r z tym silnikiem, auto samo skraca interwał i wzywa na wymianę jak olej jest spracowany, mi pokazuje średnio co 11/14 tyś

  • @alfabeta5631
    @alfabeta5631 Před rokem +5

    Bardzo dobra robota!, ale mam małe wątpliwości: przejechane 30k km w 6 miesięcy (5k km miesięcznie, 166 km dziennie) dominują odcinki

    • @R2D-laboratoriumdlakierowcow
      @R2D-laboratoriumdlakierowcow  Před rokem +2

      @Alfa Beta - właściciel odpowiedział już poniżej na podobne pytanie. Jego nick to @romanoix1 :) Plusem tego typu eksperymentowania jest to, że właściciel samochodu jest cały czas obecny i można z nim dyskutować non stop :)

  • @89899
    @89899 Před rokem

    Jak ktoś ma ten silnik i chce długo jeździć bez problemu to tylko 0W30 Midland Axentum.
    Wymiana co 10 tysięcy.
    Adblue dodatek lejemy Tunap988.

  • @CiNoLZ
    @CiNoLZ Před rokem +1

    O proszę, w maju jak będę wymieniać swój olej to podeślę. Olej to Mobile 1 OW/40 będzie po około 8000km.

  • @dominikgoral148
    @dominikgoral148 Před rokem +9

    Czekam na test oleju po 60 k kilometrów 😂

  • @krzysztofdus6045
    @krzysztofdus6045 Před rokem +2

    Kiedyś widziałem silnik VW Golf 5 1.6 MPI z przebiegiem 100 tys, który jeździł na long life wymiana co 30 tys. Silnik do wyrzucenia.... W środku tak jakby był spalony. Nie można tego było niczym umyć. Może to wina użytkownika ale stawiałbym właśnie na olej. Pozdrawiam!

    • @R2D-laboratoriumdlakierowcow
      @R2D-laboratoriumdlakierowcow  Před rokem

      na razie na kanale trafił się jeden 30k. Koniecznie trzeba poczekać na kolejne, żeby sprawdzić wyniki na innych kombinacjach :)

  • @SlavvPl
    @SlavvPl Před rokem +5

    Uważam że nie przebieg a sposób eksploatacji wpływa na zużycie i jakość oleju. Niektóre instrukcje obsługi to uwzględniają np. Suzuki. Są w niej opisane konkretne sytuacje w których olej powinno się wymienić częściej.

    • @mariankoza8559
      @mariankoza8559 Před rokem

      Możesz podać te przypadki z instrukcji suzuki?

    • @SlavvPl
      @SlavvPl Před rokem +6

      @@mariankoza8559
      - jazda przeważnie na odcinkach do 6km
      - jazda przeważnie na odcinkach do 16km przy ujemnej temperaturze otoczenia
      - częsta praca silnika na biegu jałowym lub powolna jazda w gęstym ruchu ulicznym
      - jazda przy bardzo niskich temperaturach i/lub drogami posypanymi solą
      - jazda po nierównych i/lub błotnistych drogach
      - jazda w warunkach znacznego zapylenia
      - częsta jazda z dużą prędkością lub z wysokimi prędkościami obrotowymi silnika
      - holowanie przyczepy
      - samochód jest radiowozem lub jest wykorzystywany do usług kurierskich

    • @skurwensyn
      @skurwensyn Před rokem

      @@SlavvPl Tak samo Honda ma to w instrukcji, przynajmniej w Civic UFO.

    • @gvertm3158
      @gvertm3158 Před rokem

      Czyli sól z drogi przedostaje się do oleju (z powietrzem?) i mu szkodzi. Nie słyszałem nigdy o tym, ale być może tak jest.

    • @SlavvPl
      @SlavvPl Před rokem +2

      @@gvertm3158 to się odnosi do tabeli w której są wyszczególnione inne rzeczy jak np filtr powietrza.

  • @user-lv7gy4lq2n
    @user-lv7gy4lq2n Před 9 měsíci

    How do you think TOTAL QUARTZ INEO MC3 5W-30 ?🤔😄

  • @mariuszwiater2307
    @mariuszwiater2307 Před měsícem

    Filtr tez jest na 30tyskm ?Bo jak ja swoj wyciagnalem po 30 tys to ciezki byl chyba ze 2 kg oczywiscie eksperymentalnie,normalnie wymieniam co 10.

  • @filipklepacki784
    @filipklepacki784 Před rokem +2

    Witam, posiadam próbkę oleju Total Quartz Ineo 5w30 po przebiegu 10800km gdzie 80% )przebiegu to autostrada, gdzie silnik pracował pod dużym i średnim obciążeniem(2.0hdi 280kkmprzebiegu po zmianie oprogramowania na 180km. Czy jest Pan zainteresowany próbkami? Pozdrawiam Filip

  • @harryhaller6998
    @harryhaller6998 Před rokem +5

    Wymieniałem olej w Renault co 30-33 000 km i przez prawie 300 000 nic się nie stało, w sumie po tym przebiegu tylko silnik był dobry. W Hondzie komputer każe wymieniać olej co ok. 20 000. Ale zapominacie o jednym- do Hondy 2.0 wchodzi 3.5l, a do Renówy 1.6 wchodziło prawie 6.

    • @romanoix1
      @romanoix1 Před rokem +1

      rozebrałem silnik z Laguny 2. 1.9 dCi . Zero nagaru,komora silnika czysta, panewki faktycznie miały widoczne zużycia ale nie był to dramat. Turbina bez luzów poprzecznych. Przebieg prawie 500 tys km .
      Auto zakupione z przebiegiem 170 tyś i tu nie było gwarancji że taki był prawdziwy bo auto od handlarza
      Wymiana oleju ELF co 30 tys. Olej i przebieg według zaleceń producenta

    • @harryhaller6998
      @harryhaller6998 Před rokem

      @@romanoix1 też używałem elfa w benzynowcu, bo wg Renault miał wyciszać kasatory luzu zaworowego, a wg aso przedłużać źycie feralnego koła zmiennych faz rozrządu

  • @annamanna2295
    @annamanna2295 Před rokem +1

    Olej olejem, ale ja się pytam, jak tam panewki, sworznie czy KZFR / turbina (jeśli jest w tym silniku) w tym samochodzie po takich wymianach co 30 tys km. I ogólnie, jakie jest w tym samochodzie ciśnienie gorącego oleju na wolnych obrotach. Olej po 30 tys do PSZOK-u , a samochód gdzie ? Do mechanika na remont ?

    • @R2D-laboratoriumdlakierowcow
      @R2D-laboratoriumdlakierowcow  Před rokem

      Właściciel jest na tym kanale aktywnym użytkownikiem. Kto wie? Może dla dobra nauki, skusi się kiedyś w przyszłości na rentgen silnika :D

    • @kardejw6625
      @kardejw6625 Před rokem +1

      30 tys bez wymiany oleju dla auta, które robi taki przelot w pół roku lub krócej w warunkach trasowych, nie stanowi żadnego problemu. Jeżdżenie po mieście po 5 czy 10 km, odpalanie i gaszenie po kilka, kilkanaście razy na dobę lub jeszcze krótsze odcinki na niedogrzanym oleju szczególnie w zimę, nie można nazwać prawidłową eksploatacją.

  • @krzysztofgrzywocz9800
    @krzysztofgrzywocz9800 Před rokem +1

    Parametry lepkościowe to jedno, pytanie iile nagaru już naroslo. Olej dobry ale czy silnik zadowolony?

    • @R2D-laboratoriumdlakierowcow
      @R2D-laboratoriumdlakierowcow  Před rokem

      Analiza właściwości fizykochemicznych oleju silnikowego (pierwiastki, podczerwień, TBN, TAN itd.) dostarczyłaby zdecydowanie więcej informacji w tej całej układance. Natomiast są to drogie oznaczenia i na tym etapie nie ma środków/możliwości na ich wykonanie.

  • @uki6521
    @uki6521 Před rokem +2

    Jaki olej by nie był, trzeba wymieniać nie rzadziej niż co 10tys. Sam kolor oleju już dużo mówi o jego jakości. Po za tym fakt że lepkość prawie się nie zmienia nie znaczy że dobrze schładza elementy trące. Jego skład chemiczny ulega zmianie, może już zawierać opiłki metalu. Producenci albo specjalnie wymyślili termin "long life" żeby serwisy miały jak zarobić albo są Januszami. Taką samą bzdurą jest "niewymienialny" olej ze skrzyni biegów.

    • @kardejw6625
      @kardejw6625 Před rokem

      opiłki metalu ? sitko w pompie olejowej masz ? filtr oleju masz ?

    • @uki6521
      @uki6521 Před rokem

      @@kardejw6625 powiedziałem że (może już zawierać opiłki) ale wcale nie musi. Jak się jeździ cały czas na tym samym oleju to nie trudno o to.

  • @ukaszkurek3590
    @ukaszkurek3590 Před rokem +29

    co 30 tys wymiana oleju a przy 120 wymiana silnika 😊😊😊

    • @digidandan
      @digidandan Před 8 měsíci +6

      Bzdury. Przejechalem na longlife w sumie ponad 600 tys km roznymi wersjami audi a6 i nigdy nie mialem problemow. Kazde sprzedalem w okolicy 300 kkm przebiegu i obecni wlasciciele tez nie maja z nimi problemow. I co, teoretyku internetowy?

    • @ukaszkurek3590
      @ukaszkurek3590 Před 8 měsíci +1

      @@digidandan ja zmieniam co 10 tkm w sprzecie innym tez zadnego long life i na 15 silnikow zadnego nie remontowalismy od ponad 25 lat w 24 roku jeden bedzie do remontu ale zrobił 2 cz3 razy tyle motogodzin niż u innych taki sam ... zrob test oleju na 10 tkm 20 tkm i na 30 i wtedy pogadamy .... dla mnie nie zmieniaj wcale to twoje auto ... ....pozatym log life w udaje sie tylko w tirach i podobnie jezdzacych samochodach wtedy tak

    • @digidandan
      @digidandan Před 8 měsíci

      no jednak skoro przejechalem tyle km na longlife i inni tez - to nie tylko w tirach sie sprawdza. z faktami sie nie dyskutuje@@ukaszkurek3590

    • @mateuszgogowski1678
      @mateuszgogowski1678 Před 8 měsíci +4

      niemiecki silnik wymiana co 5 tys piec do remontu po 100 tys . francuski silnik wymiana co 30 remont po 600 tys . olej olejem ale material z jakiego jest wykonany silnik jest najwazniejszy, co byś nie lał i jak czesto nie wymieniał nie zastąpi tometalurgi wykonania silnika i koniec z tym się nie da dyskutować .

    • @mateuszgogowski1678
      @mateuszgogowski1678 Před 8 měsíci +4

      Mam peugeot 508 wymiana oleju za granica była co 30 tys i raz na rok . wałki rozrządu w stanie idelanym . jak widać auto dalej jeździ. oczywiście jestem za wymianą co 10 ty. Wszystko zależy od konstukcji silnika , wad , itp np zwykła sitka stosowane w silniku np przed turbina czy wariatorami mogą sprawić ze wymiana co 30 tys faktycznie zajedzie ten silnik . Nie można z góry zakładać ze 30 tys i zajedziesz silnik . i Powtaram jestem zwolnnikiem wymiany co 10 tys i przynajmnije raz na rok.

  • @mojekonto.
    @mojekonto. Před rokem

    A co z parametrami oleju silnikowego który ma przejechane ok7tyś km w okresie 3 lat?
    Na co dzień mam służbowy, więc prywatnym autem jeżdżę bardzo rzadko, tylko weekendy w sezonie letnim, zimą w ogóle z garażu nie wyjeżdżam.
    Zastanawiam się czy jest sens wymiany rocznego oleju po np 2,5tyś km przebiegu?
    Czy olej wlany do silnika starzeje się inaczej niż ten w beczce lub opakowaniu?

    • @berni_saska
      @berni_saska Před rokem

      Był już podobny przypadek na kanale, prosze zobaczyć filmik ze Skodą Octavią. Ja bym tak czy siak co 1,5- 2 lata wymienił olej, bo traci własciwości

    • @R2D-laboratoriumdlakierowcow
      @R2D-laboratoriumdlakierowcow  Před rokem +1

      @mojekonto, najlepsza opcja na zaspokojenie ciekawości to przysłanie swojej próbki do badań :)

  • @tadeuszgwozdz6767
    @tadeuszgwozdz6767 Před rokem

    Chciałbym żeby pan zrobił próbkę z silnika 1,2 puretech z tym olejem. Uważam że nie jest wskazany do tego silnika. Po trzech latach zmieniłem olej bo uważam że silnik pomału się zacierał. Proszę nie mówić o rozpuszczającym się pasku rozrządu. Pasek musi pękać jak jeden wałek się zaciera a drugi normalnie pracuje. Pozdrawiam

    • @waldemarwaszczyk1084
      @waldemarwaszczyk1084 Před 2 měsíci

      A co się działo na tym oleju bo też mam ten silnik i ten olej? Co teraz używasz ja myślę czy nie wlać Yacco Lube P 0W 30

  • @JJ-zk2yq
    @JJ-zk2yq Před rokem +3

    Nie zrozumiałem deklaracji własciciela. 6 miesięcy i 30000 km w mieście czyli ok 166 km dziennie. Dzień w dzień. Skąd odcinki poniżej 10 km jednorazowo? Jeśli rzeczywiście robić 160 km dziennie to dobra kondycja oleju wynika właśnie z faktu, że olej był cały czas rozgrzany i nie rozcieńczony paliwem z zimnego startu

    • @R2D-laboratoriumdlakierowcow
      @R2D-laboratoriumdlakierowcow  Před rokem +3

      Dzięki za komentarz. Ten temat jest szeroko dyskutowany w pozostałych wątkach. Właściciel już doprecyzował charakter swojej eksploatacji "Usługi serwisowe na śląsku. Dziennie około 100km - 130 km. Czasami wypada trasa . Co weekend jadę do rodziny to kolejne dalekie kilometry ". Słusznie zwróciłeś uwagę, że olej w ciągu dnia jest praktycznie cały czas rozgrzany :)

    • @Majk.M
      @Majk.M Před rokem +1

      zgadza sie, taka eksploatacja auta jest lepsza niz zimny start, przejechanie 2 km, wylaczenie, znow wlaczenie, 2 km i znow off, tak sie wlasnie psuja silniki we wspolczesnych autach, dlatego nie dziwie sie ze w niemczech gdzie dojazd do pracy do 150 km km nie jets niczym szczegolnym, robia takie duze przebiegi i tak rzadko olej wymieniaja, bo jak wsiadzie i jedzie ten odcinek, olej sie dogrzeje i spelnia swoje wlasciwosci

  • @wojciechklimiuk3249
    @wojciechklimiuk3249 Před rokem +2

    Według mnie przy takim przebiegu test lepkości oleju traci sens ponieważ zawartość sadzy w oleju zniekształca pomiar. Przydał by się test czystości oraz zawartości metali...

    • @R2D-laboratoriumdlakierowcow
      @R2D-laboratoriumdlakierowcow  Před rokem +1

      podzielam tą opinię. Dlatego do tej próbki jeszcze wrócimy, jak tylko będzie okazja wykonać dodatkowe badania (pierwiastki, oksydacja itd.). Teoretycznie (to będzie przedmiotem dociekań), dla dużych przebiegów (typu 30k km), istnieje prawdopodobieństwo synergicznego działania procesów odpowiedzialnych za wzrosty/spadki lepkości.

    • @wojciechklimiuk3249
      @wojciechklimiuk3249 Před rokem

      Równocześnie ciekawą rzeczą było by porównanie stanu filtra oleju. Stopień zanieczyszczenia powierzchni chłonnej, zawartości cząstek sadzy oraz metali. Pracuję w firmie zajmującej się serwisem maszyn budowlanych, niektóre z nich mają wydłużone intertrwaly wymiany (2x) jednak wymagane jest pobieranie próbek oleju do analizy czystości oleju. Właśnie czystość determinuje czy olej spełnia założenia przedłużonego intertvału.

    • @wojciechklimiuk3249
      @wojciechklimiuk3249 Před rokem

      @@R2D-laboratoriumdlakierowcow Dotatkowo super pomysłem było by wykonanie testu ala Piotr tester, oleju nowego i używanego wraz z porównaniem zużycia elementu testowego.

    • @R2D-laboratoriumdlakierowcow
      @R2D-laboratoriumdlakierowcow  Před rokem

      @@wojciechklimiuk3249 dziękuję za podzielenie się tym doświadczeniem. Z ciekawości - jakie konkretnie analizy są wykonywane? Jak definiujecie czystość oleju? W oparciu o wyniki jakich badań podejmowana jest decyzja? :)

    • @R2D-laboratoriumdlakierowcow
      @R2D-laboratoriumdlakierowcow  Před rokem

      @@wojciechklimiuk3249 dokładnie :) To jest melodia przyszłości :) W zależności od rozwoju kanału (supportu Patronów) będę dbał o ciągły rozwój podejmowanych eksperymentów :)

  • @mcqcjc8409
    @mcqcjc8409 Před 11 dny

    Nissan micra 1.2 2005 - palowane po rozgrzaniu, widzi 4500-6000 obrotow przez 25% jazdy - tak na oko
    Po 4000km olej nie nadaje sie juz do niczego na oko.

  • @lukash1248
    @lukash1248 Před rokem +2

    30000 km w 6 miesięcy z tego 90% miasto odcinki 10 km jakoś nie chce mi się w to wierzyć.

  • @lukasrs2000
    @lukasrs2000 Před rokem

    Ten total jest longlife?czekam z niecierpliwością

    • @skurwensyn
      @skurwensyn Před rokem

      Moim zdaniem nie ma czegoś takiego, jak longlife.

    • @romanoix1
      @romanoix1 Před rokem +1

      @@skurwensyn Myślę, że ważnym czynnikiem są też obroty silnika.
      Ten sam olej producent zaleca do Peugeot 1.2 PureTech. Jednostka benzynowa.
      Producent zaleca ten sam olej ale wymiana co 15 tys. Mamy do czynienia z jednostką pracującą na wyższych obrotach niż diesle a więc dla tego samego przebiegu w km, silnik wykonana o 1/3 więcej obrotów wałem korbowym. Inna temperatura tam panuje i inne paliwo. Pokazuje to , że nie należy generalizować iż dany olej jest longlife.

  • @przemekszuba6793
    @przemekszuba6793 Před rokem +1

    Czy istnieje możliwość zbadania oleju pod kątem dodatku typy motodoktor czy inne srodki pseudo naprawy silnika?

    • @R2D-laboratoriumdlakierowcow
      @R2D-laboratoriumdlakierowcow  Před rokem

      Proszę o doprecyzowanie pytania :)

    • @przemekszuba6793
      @przemekszuba6793 Před rokem

      @@R2D-laboratoriumdlakierowcow Chodzi mi o to czy były jakieś dodatki dodawane do oleju żeby podnieść ciśnienie w silniku

    • @R2D-laboratoriumdlakierowcow
      @R2D-laboratoriumdlakierowcow  Před rokem +1

      @@przemekszuba6793 być może poczerwień to zobaczy (FTIR). Natomiast trzeba znać charakterystykę potencjalnych dodatków, które mogły zostać użyte, żeby móc odpowiednio zinterpretować otrzymane widma. Mam nadzieję, że niedługo pojawią się na kanale analizy z użyciem spektrometru (wszystko zależy od tego, jak szybko uda się uporać z awarią)

    • @annamanna2295
      @annamanna2295 Před rokem

      @@przemekszuba6793 Hahahaha Przemek, to tak to jest z olejami LongLife. Najpierw zmiany oleju co 30 tys km a potem lanie Motodoktora bo ciśnienie gorącego oleju na wolnych obrotach nie wyrabia.

  • @sbysiorek1550
    @sbysiorek1550 Před rokem +5

    Grubo, ktoś poświecił swoje auto dla celów naukowy🧐 czekamy!

  • @chris1803
    @chris1803 Před rokem

    Cześć. Posiadam Mondeo MK5 2.0 diesel z silnikiem dw10f. Obecnie jeżdżę na oleju Shell 0w30 spełniający normę tego silnika. Chce przejąć na olej innego producenta np Total quartz ineo fde 0w-30 c2 lub Millers XF Premium Engine Oil C2 ECO 0w30. Możemy ktoś podpowie który olej będzie lepszy? Dodam że auto w 80%jezdzi w cyklu miejskim na krótkich odcinkach do 10 km. Dzięki.

    • @berni_saska
      @berni_saska Před rokem +1

      Shell :-) Z tych 3 firm najlepszy jest.

  • @TheArasss
    @TheArasss Před rokem

    Czy chce Pan próbki 2 olejów ? Focus MK2 1.6TDCI 109km i Grandę Punto 1.4 ? :)

    • @R2D-laboratoriumdlakierowcow
      @R2D-laboratoriumdlakierowcow  Před rokem

      Jakie przebiegi?

    • @TheArasss
      @TheArasss Před rokem +1

      @@R2D-laboratoriumdlakierowcow Focus MK2 270000 / Grande Punto 170000

    • @R2D-laboratoriumdlakierowcow
      @R2D-laboratoriumdlakierowcow  Před rokem

      @@TheArasss te informacje też są cenne, natomiast chodziło mi o przebiegi olejów :)

    • @TheArasss
      @TheArasss Před rokem

      @@R2D-laboratoriumdlakierowcow Focus za miesiąc gdy będzie wymiana 10k Grande 8k za miesiąc.

    • @R2D-laboratoriumdlakierowcow
      @R2D-laboratoriumdlakierowcow  Před rokem

      @@TheArasss ok. Pytam, bo nie mogę się doczekać kolejnych 30k km :) Można napisać do mnie maila (w opisie filmu). Aktualnie jest trochę zgłoszeń i kolejne przyjmuje od Patronów kanału. Natomiast za jakiś czas może to się zmienić :)

  • @gallanonim3394
    @gallanonim3394 Před rokem +1

    Jeździć i obserwować.

  • @CallMeDezy
    @CallMeDezy Před rokem +3

    Ani trochę nie przekonuje mnie ta analiza. Lepkość to tylko jedna ze składowych zużycia oleju i wcale nie musi być jego wyznacznikiem, czego dowodem jest ten film i próbka jednokroplowa. Nie miałbym sumienia trzymać oleju dłużej niż 15kkm w silniku robiąc trasy, a 30kkm jeszcze głównie w mieście to według mnie swego rodzaju sadyzm. Przydałaby się tu analiza chemiczna wraz ze wszystkimi pierwiastkami, zarówno zużyciowymi jak i dodatków, jestem niemal pewny, że okazałoby się że wymiana jest przeciągnięta o co najmniej 18000km.

    • @R2D-laboratoriumdlakierowcow
      @R2D-laboratoriumdlakierowcow  Před rokem +1

      @CallMeDezy, mam podobnie :) Dlatego nie mogę się doczekać jak zrobię FTIR tej próbki (chwilowo jest to niemożliwe, ponieważ uszkodził się laser w spektrometrze :(). Natomiast do tej próbki bankowo jeszcze wrócimy :)

    • @CallMeDezy
      @CallMeDezy Před rokem

      @@R2D-laboratoriumdlakierowcow super, czekam na film

    • @davidsanders9058
      @davidsanders9058 Před rokem

      Kiedyś nie było internetu i tylu testów,oleje mineralne producenci zalecali wymieniać co 15tys,więc sam podjąłem decyzję,że syntetyk będę wymieniał co 20.Ford Mondeo przejechał w takim trybie ponad 300tys i został wyzłomowany,silnik do samego końca nie wykazywał jakichkolwiek oznak zużycia.Obecnie mam Astrę i nic nie pomogły wymiany co 10 tys,bo silnik z przebiegiem 280 tys jest praktycznie trupem.Od kilku lat leję do tego Opla właśnie Total,bo jest tanim syntetykiem i wspomniany trup zużywa go co najmniej połowę mniej niż innych wysławionych producentów.Eksploatując samochody służbowe nawet nie napiszę ile przejechał "rekordzista"bez wymiany oleju(polityka oszczędnościowa firmy),bo nikt w to nie uwierzy.Kupując auto używane,nie znamy jego historii i nie dajmy się bajerować,że niemiec dbał🤣,nic nie uratuje silnika ,który po upływie gwarancji miał jedynie uzupełniany olej,gdy zaświeciła się lampka.

  • @krystiankowarek6679
    @krystiankowarek6679 Před rokem +2

    Nie chodzi o samą lepkość oleju bo ona się aż tak nie zmieni,chodzi głównie o kwasowość po przejechaniu 10k km olej już praktycznie jest bardzo zły w tych parametrach . Ja osobiście w swoim volvie zmieniam co 6.5k km a leje liqui Molly 5w30 molygen.

    • @R2D-laboratoriumdlakierowcow
      @R2D-laboratoriumdlakierowcow  Před rokem +2

      Zgadza się. TAN i TBN to są bardzo ważne parametry. Zbieram wszystkie próbki w jednym miejscu, licząc, że w przyszłości pojawi się jakaś firma zainteresowana współpracą i przebada wszystkie pod kątem tych parametrów. Osobiście byłbym bardzo zainteresowany wynikami. Ze swojego doświadczenia wiem, że są to niewdzięczne oznaczenia :/

    • @kardejw6625
      @kardejw6625 Před rokem

      w ciągnikach siodłowych z silnikami o pojemnościach 15 litrów, oleje robią interwały po 60-80 tys km. Czy w tym przypadku twoja teoria kwasowości obowiązuje czy nie ?

    • @andrzejwardzinski793
      @andrzejwardzinski793 Před rokem +2

      ​@@kardejw6625 obowiązuje, ale w ciągniku jest wielokrotnie więcej oleju, pewnie 30-40l więc olej wytrzyma 60-80tys.km i eksploatacja jest głównie w trasie, a silnik kręci się wolniej, tj.1200 obr.

  • @firecharge6488
    @firecharge6488 Před 4 měsíci

    Zawsze mnie to zastanawia, dlaczego ludzie robią takie rzeczy swoim samochodom? Przecież koszt tej wymiany nawet w jakimś drogim serwisie to nic w porównaniu z kosztem paliwa w ciągu tych 30 tysięcy.

  • @peterdrx
    @peterdrx Před rokem +1

    Pan który jeździ tym peugeotem jest średnio rozgarnięty robiąc krótkie odcinki i zmieniając okej tak rzadko. Ale dobrze. Przynajmniej mechanicy zarobią. Inna kwestia. Jak ja jako konsument mam traktować poważnie markę Peugeot jeśli jej zalecenia wymiany są sprzeczne z praktyką ? Peugeot ewidentne chce naciągnąć klienta.

    • @kardejw6625
      @kardejw6625 Před rokem +2

      Bo się jeszcze popłaczesz

    • @peterdrx
      @peterdrx Před rokem +1

      @@kardejw6625 Nie interesuje mnie twoja biografia :)

  • @RossoMinchevoy
    @RossoMinchevoy Před 3 měsíci +1

    You don`t want to buy the car of Mr.Pawel :) 30 000km on a single oil change... 90% city driving..... crazy!

    • @R2D-laboratoriumdlakierowcow
      @R2D-laboratoriumdlakierowcow  Před 3 měsíci

      Yes, probably you are right :) Please translate the notes given in film's description. There are crucial doubts associated with this experiment. So many unknown facts. It was difficult case

    • @RossoMinchevoy
      @RossoMinchevoy Před 3 měsíci +1

      I will check them! But those videos are an eye opener for lots of people and make them aware that lubrication is a science. Also the manufacturer's recommended oil change intervals will only make the engine tired and wanting you to buy a new vehicle 😁.
      Keep up the good work R2D 💪

  • @iksdedede379
    @iksdedede379 Před rokem +2

    Nie ma co popadać w paranoję, 10-15k w zupełności wystarczy. Większość i tak jeździ używanymi a późniejsza awaryjność silnika to wypadkowa wielu innych czynników w większości już niezależnych od nas. Znam przypadki serwisów olejowych co 40k w przypadku floty pewnego przewoźnika vip, auta po 600 tysięcy robią w mgnieniu oka bez większych awarii.

    • @kardejw6625
      @kardejw6625 Před rokem

      Racja. 15 tys to dobry interwał dla jazdy mieszanej z przewagą miasta i krótkich odcinków. Dużo tras i mało miasta śmiało bym co 20-25 tys wymieniał. Najważniejszy jest sposób eksploatacji auta i pod tym kątem patrzeć na interwały. Dlaczego ciągniki siodłowe mogą robić na 1 oleju po 80-100 tys km i jeżdżą ?

    • @pawewalas5131
      @pawewalas5131 Před rokem

      ​@@kardejw6625 a może 14000 lepszy?

    • @michumotozabawy4291
      @michumotozabawy4291 Před rokem

      @@kardejw6625 dlatego ze tam wchodzi 50l oleju i silnik jest stworzony do takiej pracy.

    • @ThePhantomasa1
      @ThePhantomasa1 Před rokem

      @@kardejw6625 bo tam wchodzi kilkadziesiąt l oleju.

    • @kardejw6625
      @kardejw6625 Před rokem

      @@ThePhantomasa1 tak, wchodzi 40 litrów, ale silniki mają nie 2 litrowe, ale 12-15

  • @SuperCas05
    @SuperCas05 Před rokem +2

    Serusik!
    Coś mi tu nie pasuje... 30kkm przejechane w ciągu 6m-cy gdzie prawie wszystkie trasy to poniżej 10km!?
    Rok 366dni pół z tego to 183dni. Codziennie było jeżdżone 10km to wynosi 1830 km. Więc takich szybkich tras musiało by być około 15 na dzień (dało by to 27k450km - resztę zostawiam że jedna trasa codziennie była dłuższa) - trochę dziwne i jeżdżąc w świątek piątek dzień w dzień... 150km dziennie...
    Licząc tylko od poniedziałku do piątku z podobnymi obliczeniami wychodzi 21dni w miesiącu razy 6 daje 126km. Razy 10km to jest 1260km, to dziennie trzeba by było zrobić 22 takie kursy co dało by 27k720 (reszta to te dłuższe trasy po ponad 10km). Czyli dziennie było robione ok 220 km po miesicie/wsi.
    Czyli dwie sprawy co najmniej:
    1. Handlowiec* - silnik cały czas dogrzany postój na pare/ naście minut i znów wyjazd. Czyli prawie* jak by był cały czas w trakcie (a te dłuższe trasy to powrót do domu);
    2.szybki interwał - pół roku - chemia*/dodatki w oleju wytrzymały maksymalny czas na jaki miały działać.
    Mój wniosek- można się nie zgadzać: to były długie trasy licząc na dzień (przydało by się to jakoś skorelować - bo opis/z tabelki tak wprost to nie wynika) i szybko wymieniony olej. Domniemywam jak by ten sam dystans był ale w rok to chemia w oleju mogła by nie wytrzymać (próbka pokazała że to koniec jej absorbcji)... Albo jak by silnik się za każdym razem wychładzał po tych 10km to też mniemywam gorszy wynik oleju.
    Ps. Jeśli dodamy do tego że auto było 3 tygodnie u mechanika... To dystanse się zwiększą...
    Ps2. Świetny kanał - i robota - brakowało mi takiego wywodu w filmie choćby jednym zdaniem ;p a ja się napisałem XD Pozdro!

    • @R2D-laboratoriumdlakierowcow
      @R2D-laboratoriumdlakierowcow  Před rokem +1

      @SuperCas05 - właściciel odpowiedział już poniżej na podobne pytanie. Jego nick to @romanoix1 :) Plusem tego typu eksperymentowania jest to, że właściciel samochodu jest cały czas obecny i można z nim dyskutować non stop :)

    • @SuperCas05
      @SuperCas05 Před rokem +1

      @@R2D-laboratoriumdlakierowcow dziękuję za namiar... Choć ten komentarz do prowadzącego bardziej... Jakaś kolumna w tabelce nowa która by uwzględniała dzienny dystans... Albo jakaś inna pokazująca wprost co dało by do myślenia - bo tu można było to przeoczyć niby krótkie trasy a dziennie było ich jednak ponad 100km... Jeszcze raz pozdro!

    • @R2D-laboratoriumdlakierowcow
      @R2D-laboratoriumdlakierowcow  Před rokem +2

      @@SuperCas05 zgadza się, to było takie nietypowe i trochę podchwytliwe. Zobaczymy czy będzie więcej tego typu przypadków. Natomiast siłą rzeczy średnią dzienną zawsze można policzyć dysponując czasem eksploatacji i liczbą km. Tutaj wstawianie nowej kolumny nic nie wniesie. Bardziej myślę o innym dodatkowym kryteriów - ważnym z pkt widzenia podejmowanej tematyki - rodzaj skrzyni biegów (manual vs automat).

  • @tomaszdariusz7893
    @tomaszdariusz7893 Před rokem

    90% miasto i dominują odcinki do 10 km to nie wiem po co ludzie kupują do takiej jazdy diesla a potem dziwią się że są problemy z silnikiem filtrami itp.

  • @woba7166
    @woba7166 Před rokem

    Przemyśl to co napisałeś w 5-tej minucie "producent deklaruje +/- 6% niższe wartości w stosunku do tego co uzyskano w badaniu" i popraw. +/- nie jest synonimem słowa około - ma zupełnie inne znaczenie - tak wyraża się tolerancję wartości.

    • @R2D-laboratoriumdlakierowcow
      @R2D-laboratoriumdlakierowcow  Před rokem

      Proszę zwrócić uwagę, że pewne skróty, których używam mają na celu uproszczenie przekazu gromadzonych wyników. Najczęściej spotykane inne określenia wyrażenia plus minus to: pi razy oko, koło, z grubsza, na oko, coś koło tego, niemal itd. Dlatego jeśli podaję różnice w odniesieniu do kilku parametrów (np. Lepkość kinematyczna i wskaźników lepkości) z których jeden ma różnicę na plusie, drugi na minusie, to moim zdaniem w pełni zasadnym jest zapis uproszczony +/-. Przy czym zaznaczam, że jest to skrót do wyrażenia plus minus.

    • @woba7166
      @woba7166 Před rokem

      @@R2D-laboratoriumdlakierowcow No właśnie, wystarczy powiedzieć około, bo +/- to tolerancja. Niejeden raz spotkałem się z określeniem "zarabiam miesięcznie +/- 3000 zł". To co, w skrajnym przypadku dopłaca pracodawcy 3000 złotych, a w innym pracuje za darmo ? Jeśli by zarabiał miesięcznie 15000 +/- 3000 zł to miałoby sens. Pozdrawiam 🙂

  • @krzychu7725
    @krzychu7725 Před rokem +2

    Zaskakująco dobry jest ten wynik, wynikało by z niego, że wystarczy dodawać uszlachetniaczy i wymieniać filtr oleju.

  • @chmuragan
    @chmuragan Před rokem +1

    Dominujące miasto i krótkie odcinki, więc wg zaleceń producenta powinny zostać zastosowane interwały dla warunków ekstramalnych, a więc co 20tys km.

  • @maciej12345678
    @maciej12345678 Před rokem +1

    O 0:16 Sosnowiec :P

    • @maciej12345678
      @maciej12345678 Před 11 měsíci

      Czy mogę dostać bezpłatny test oleju jestem z Sos to podjadę i wymienie Kaufland man blisko kolo Magneto :P

  • @jacekskowron4090
    @jacekskowron4090 Před rokem +2

    Jestem pod wrażeniem, nie spodziewałem się że po takim dystansie olej będzie miał takie parametry.
    Szkoda że wiarygodność próbki jest pod znakiem zapytania. Zastanawiam się czy mechanik wiedział że olej idzie na testy i czy czasem nie poprawił zużytej próbki świeżym olejem. I pytanie czy był to serwis peugeota?

    • @romanoix1
      @romanoix1 Před rokem +3

      Zaprzyjaźnimy serwis kolegi.
      O cel pobrania próbki zapytał gdy odbierałem samochodów.
      Zawsze istnieje możliwość podmiany próbki ale trzeba mieć na uwadze że musiałby mieć z tego samego typu oleju by zachować przedział lepkościowa dla tego oleju.

    • @SuperBasshunters
      @SuperBasshunters Před rokem +10

      To tylko analiza fizycznych właściwości oleju nie przesądza to o tym, że olej jest git po takim przebiegu. Należałoby wykonać jeszcze analizę chemiczną.

    • @jacekskowron4090
      @jacekskowron4090 Před rokem +1

      Dobrze że piszesz. Dzięki za informację. Jak tak patrzę 3 raz na twoją odpowiedź to padły w niej mądre słowa.

  • @KrokodylowyPanTavi
    @KrokodylowyPanTavi Před rokem +3

    Taki olej z tym interwałem wymiany to skarb,ale lepiej bylo by wymieniać co 40tys km😁 przecież to są nowoczesne oleje.....🤣🤣🤣🤣🤣

  • @greg3184
    @greg3184 Před rokem

    Witam,,,coz z tego ze lepkosc jest ale w oleju gdzies kolo 7-8tys koczy sie wchlanianie czasteczek sadzy i to zabija silnik awiec test troche z dupy ,,,

  • @greg8612
    @greg8612 Před rokem +3

    To jest wyłącznie test lepkości, a pozostałe parametry? Wymiana oleju co 30 tys. to skrajny kretynizm...

  • @dawidsobanski650
    @dawidsobanski650 Před rokem +4

    Pasowałoby zrobić podobny test dla porównania.

    • @R2D-laboratoriumdlakierowcow
      @R2D-laboratoriumdlakierowcow  Před rokem +3

      I to nie jeden! :) Liczę, że pojawi się więcej tego typu próbek. Na podstawie jednej obserwacji trudno o miarodajne wnioski.

  • @bartekkowalczyk7231
    @bartekkowalczyk7231 Před rokem +3

    Czyli z testów lepkosciowych wychodzi że nie potrzebnie się właściciel pospieszył z wymianą oleju

    • @R2D-laboratoriumdlakierowcow
    • @skurwensyn
      @skurwensyn Před rokem +2

      Faktycznie, mógł jeszcze pierdyknąć kolejne 30 tyś... w 6 miesięcy 😏. Może to było 3 tyś km a nie 30? 🤔 Jak głównie jazda to 90% miasto i odcinki średnio 10 km dziennie to bardzo możliwe.

  • @patrykmielnicki3076
    @patrykmielnicki3076 Před rokem +6

    Pomyśleć, że kiedyś w miejskiej eksploatacji, trudnej Mercedes zalecał wymianę oleju nawet co 5-6 tysięcy km, bodajże w w123/124, tak mam świadomość, że kiedyś była inna technologia olei, ale też z diesla 2.4 wyciągano maks 90 koni mechanicznych

    • @Uziu92
      @Uziu92 Před rokem +11

      Dlatego te motory kręciły po bańce km

    • @sylwestro87
      @sylwestro87 Před rokem +2

      Mazda w książce zaleca przy takiej eksploatacji wymianę oleju co 7.5 tysiąca km. Tylko mało kto czyta instrukcję 😉

    • @patrykmielnicki3076
      @patrykmielnicki3076 Před rokem

      @@sylwestro87 a to ciekawe, osobiście wymieniam co 10-13 tysięcy km, często przed jesienią i przed wiosną wypada, auto w większości po odpaleniu przejeżdżam jednorazowo 40-130 km

    • @sylwestro87
      @sylwestro87 Před rokem +1

      @@patrykmielnicki3076 To spokojnie olej wytrzyma taki interwał. Gorzej jak ktoś jeździ tylko po bułki do sklepu i zmienia olej co 15 tys 🙈

    • @Stanwis
      @Stanwis Před rokem

      Oleje tez byly inne

  • @bombel26111987
    @bombel26111987 Před 18 dny

    Wlasciciel preferuje zmiane co 30k. Jakby producent napisal ze jest niewymienialny to by poszedl w to 🤣🤣🤣🤣

  • @skurwensyn
    @skurwensyn Před rokem +1

    Coś mi tu nie gra 3:00, jazda głównie po mieście, odcinki 10 km a więc bardzo ciężkie warunki, olej pobrany po 6 miesiącach i 30 tyś km na oleju? 🤔 Wychodziło by na to, że facet robił 5 tyś km miesięcznie, 160-170 km każdego dnia i to głównie po mieście... A olej wypada całkiem nieźle. Może ten olej ma 3 tyś km...?

    • @berni_saska
      @berni_saska Před rokem +1

      Obstawiam, że auto jezdzi jako Uber lub lokalny przedstawiciel handlowy nim sie porusza.

    • @romanoix1
      @romanoix1 Před rokem +3

      @@berni_saska prawie trafiłeś.
      Usługi serwisowe na śląski. Dziennie około 100km - 130 km.
      Czasami wypada trasa . Co weekend jadę do rodziny to kolejne dalekie kilometry

    • @skurwensyn
      @skurwensyn Před rokem

      @@romanoix1 Chyba że tak, no to ładnie trzaskasz kilometry, samochód lekko nie ma a tobie tyle jazdy nie wchodzi w tyłek?

    • @romanoix1
      @romanoix1 Před rokem

      @@skurwensyn Wychodzi.
      Chętnie bym zmienił pracę ale tu dobrze zarobię a nie mam pomysłu na zmianę z takim dochodem ....

    • @grzegorzgranis7865
      @grzegorzgranis7865 Před rokem

      @@romanoix1 100-130 km przebiegu dziennie w serwisie po mieście a gdzie czas pracy u klienta? Jakiego rodzaju usługi wykonujesz? Ile godzin z dojazdami trwa twoja dniówka? W soboty pracujesz? Ja też pracuję w serwisie jeżdżę po Warszawie i jakoś mi się nie spina czas z przebiegiem.

  • @rafalj3444
    @rafalj3444 Před rokem +8

    30kkm to dużo, ale też dużo zależy, w jakim okresie czasu został zrobiony ten przebieg. Jakby auto latało po trasach, to jeszcze tragedii nie będzie.

    • @ZBYCHU__
      @ZBYCHU__ Před rokem +1

      Dokładnie 👍

    • @Majk.M
      @Majk.M Před rokem +1

      jezeli to autostradowe przebiegi np podczas mrozow czy upalnych dni sa to "severe conditions" a np shell zaleca wtedy wymiane co 6250 mil w wiekszosci olejow, jezeli to jazdy po krajowkach bez przyspieszen, palowania, co jest prawie niemozliwe bo wyprzedzisz 20 ciezarowek do.odcinki to sa severe conditions, np.normal conditions 70 mph usa badz uk autostrada na tempomacie...jest to wszystko opisane, wystarczy poczytac,mam 308 sw 2.0 blue hdi i zmieniam olej co 5 tys mil obecnie, dlatego.ciekaw jestem tego.odcinku, cos dla mniexd

    • @kluchol88
      @kluchol88 Před rokem +1

      Obejrzeliście odcinek?

    • @rafalj3444
      @rafalj3444 Před rokem +1

      Właściciel jeździ po mieście, odcinki poniżej 10km i nabija rocznie 35kkm??? To jakiś Uber, bo brak oznaczeń Taxi? 😂

    • @Majk.M
      @Majk.M Před rokem

      @@andywade172 ale ja napisalem swoj komentarz 5 min przed premiera, obejrze to cos dopisze:)

  • @chmuragan
    @chmuragan Před rokem

    Co mierzy ten żółty w procentach?

    • @R2D-laboratoriumdlakierowcow
      @R2D-laboratoriumdlakierowcow  Před rokem +1

      Producenci są oszczędni w dzieleniu się szczegółami na ten temat - Znajduje się wyłącznie taka wzmianka - the product uses the optical principle to detect the oil and to accurately determine the oil contamination situation" plus "detect the pollution level of oil"

    • @chmuragan
      @chmuragan Před rokem

      @@R2D-laboratoriumdlakierowcow Aaa czyli przejrzystość

    • @woba7166
      @woba7166 Před rokem

      @@R2D-laboratoriumdlakierowcow Czyli nie wiesz co mierzysz i nawet nie potrafisz nazwać tego przyrządu.

    • @R2D-laboratoriumdlakierowcow
      @R2D-laboratoriumdlakierowcow  Před rokem

      @@woba7166 w poprzednich odcinkach było trochę więcej o tych przyrządach. Zgadza się, nie wiem co mierzę. Mogę liczyć na Twoją pomoc?

    • @woba7166
      @woba7166 Před rokem

      @@R2D-laboratoriumdlakierowcow Kupując ten przyrząd na pewno kupowałeś świadomie. Ja Tobie nie pomogę, gdyż nie wiem co kupiłeś.

  • @Marszczak
    @Marszczak Před rokem +1

    Podaj ilość metali i stopów w starym oleju. Brąz, żelazo, miedź, do tego zasadowośc, bor, rezerwę.

    • @R2D-laboratoriumdlakierowcow
      @R2D-laboratoriumdlakierowcow  Před rokem

      Zdecydowanie potrzebne dane. Popieram. Mam nadzieję, że pojawi się ktoś chętny, kto ma możliwości i zrobi poszerzoną analizę tej próbki. Ze swojej strony na pewno wrócę do niej, jak tylko uruchomiona zostanie podczerwień. Sprawdzimy wtedy trochę chemii w tym oleju :)

    • @kardejw6625
      @kardejw6625 Před rokem

      proponuję udać się do NASA i tam zrobić pomiary

    • @Marszczak
      @Marszczak Před rokem

      @@kardejw6625 ale wiesz ze są laby które to robią za całkiem niewielkie pieniądze?

  • @AntykorozjaRozwadowskiTorun
    @AntykorozjaRozwadowskiTorun Před 9 měsíci

    Po co w tabeli wykształcenie kierowcy?

    • @R2D-laboratoriumdlakierowcow
      @R2D-laboratoriumdlakierowcow  Před 9 měsíci

      Od 101 odcinka już jej nie będzie. Dane będą zbierane ale nie będą prezentowane tutaj. Są to niezbędniki do metryczki, przy pisaniu prac naukowych - kto bierze udział w badaniu, skąd itd.

  • @Majk.M
    @Majk.M Před rokem +2

    zszokowaly mnie te wyniki, raczej widac jak dobry jest ten olej, jednak...

    • @zbyz63
      @zbyz63 Před rokem +3

      To jest wyłącznie test lepkości. Oleje mają dużo innych parametrów, które tu nie są testowane.

    • @Majk.M
      @Majk.M Před rokem

      @@zbyz63 zgadza sie ale wlasciwosci fizyczno chemiczne tej cieczy , w tym wypadku tego oleju zapewnia jej parametry lepkosciowe na takim a nie innym poziomie, sklad chemiczny jej, ma swoje dodatki itd dlatego nienjest to woda i na zdrowy rozsadek i rozumowanie jak po 30 tys km ciecz dalej spelnia swoje wlasciwosci lepkosciowe to znaczy ze chyba ten sklad chemiczny nie zmienil sie jakos tragiczniez wiadomo bedzienwiecej pierwiastko npnkwasnych ktore zbiera z silnika itd

    • @d0m4nsky
      @d0m4nsky Před rokem

      @@Majk.M gdyby sama lepkość miała znaczenie to byśmy jeździli na olejach mineralnych, albo na jakimś smalcu. To zdecydowanie nie jest najistotniejszy parametr

    • @Majk.M
      @Majk.M Před rokem

      @@d0m4nsky wg mnie widzac ten kanal i caloksztalt to skrajnie w druga strone, oleje mineralne tutaj testowane, ok 95 % z nich maja spadki lepkosci rzedu 10-25 % a nawet 30 do przebiegu 20 tys km...oleje na bazie PAO lub estry maja zdecydowanie mniejsze, lepkosc jest jednym z najwazniejszych parametrow a czemu to obejrzyj 10 ciekawostek o lepkosci oleju chociazby na tym kanale;)

  • @St.Moritz121
    @St.Moritz121 Před 3 měsíci

    Τι λάδι να χρησιμοποιώ σε vw polo tdi 1600cc cayb motor και κάθε πότε να το αλλάζω;

  • @AdraserPL
    @AdraserPL Před rokem +2

    Lol już myślałem że to Ten 1.2 Puretech. Już mi się śmiać chciało bo po 30 tys. Km to by już by nie miał żadnego oleju bo już dawno by nie było ani kropelki tak bierze ten puretech olej a tu taka niespodzianka 😁 Jednak diesel 😆

    • @annamanna2295
      @annamanna2295 Před rokem

      Teraz jak brać auto z PSA (czy Stellacośtam jak się teraz nazywają) to tylko dizla. Puretech to albo leci pasek rozrządu (ale zdziwienie - gorący olej źle działa na gumę i włókna syntetyczne) albo w dużych autach jest zbyt wysilony i szybko się zużywa.

    • @p7hyte782
      @p7hyte782 Před rokem

      ​@@annamanna2295W tych czasach to jak cokolwiek kupować to tylko Hondę albo Toyotę. Diesle są już tak dorżnięte ekologią, że nie ma sensu, a benzyny są po prostu nieudane i delikatne.

  • @s.g.7848
    @s.g.7848 Před 4 měsíci

    Czyli lepiej zmienić co 15000.km.

  • @dawids1979
    @dawids1979 Před rokem +1

    no i po 30 000 km parametry w normie mozna mozna

    • @xxxxxx808
      @xxxxxx808 Před rokem

      Moje megane 1.5dci 2005r oryginał olej co 15tys. wymiana.. nigdy żadna panewka się nie obróciła zero problemów, pali na dotyk. Wymieniajcie co 5tys. olej kompresja będzie wzrastać lemingi....

  • @dziczkupl8674
    @dziczkupl8674 Před rokem +1

    MASAKRA !!! Kierowca samobójca hahaha 30 tys km to morderstwo na silniku... co 10-15 ty km olej do wymiany i filtry.... chyba ze chce szybko zajechać silnik...

  • @jakubm5042
    @jakubm5042 Před rokem +3

    30k km ? Grubo

    • @Nesumee
      @Nesumee Před rokem

      Smutne takie wymiany, a zwłaszcza że olej i filtr to około 250 zł.

    • @jakubm5042
      @jakubm5042 Před rokem

      @@Nesumee zalezy jaki olej i ile. No ale 250-300zl mozna przyjąć.
      Ja jestem z tej drugiej skrajnej kategorii. Do mojego auta wchodza 3l oleju. 22letni gruz. Olej z filtrami 250. Zmiana co 8tys. Jak przekrocze o 50km to mam wyrzuty sumienia

    • @Nesumee
      @Nesumee Před rokem

      @@jakubm5042 Dla mnie dopuszczalne to jest takie 15 tyś ale nie w moim samochodzie. Do mojego wchodzi prawie 8L staram się wymieniać co 9 tyś.

  • @Mariusz277
    @Mariusz277 Před rokem +5

    W Starym TDI na pompie olej wymieniam co 10 tys max. Nigdy więcej km

  • @martinusstrucker1521
    @martinusstrucker1521 Před rokem +1

    Przed ogladnieciem juz pisze, ze napewno kiepska😂
    30 tys km i wymiana🤔
    Ktos tu ma wywalone na silnik.

    • @pawewalas5131
      @pawewalas5131 Před rokem +1

      Czy wy naprawdę w swojej naiwności myślicie, że jakkolwiek flota, albo istotna statystycznie cześć pierwszych właścicieli, skraca zalecane przez producenta interwały wymian? W imię czego mieliby to robić, czemu mieliby kierować się opiniami z internetu a nie instrukcją obsługi i skracać np z 30kkm do 15kkm?

    • @annamanna2295
      @annamanna2295 Před rokem

      @@pawewalas5131 I to jest właśnie nieszczęście kupić auto poflotowe z młodego rocznika i z nie za dużym przebiegiem i z serwisami olejowymi co 30-40 tys km jak zalecił producent ( szczerze dbający o kondycję finansową swoich ASO), które teoretycznie powinno jeszcze sporo bezawaryjnie pojeździć. Podkreślam słowo ' teoretycznie'.

  • @michamichaszko5853
    @michamichaszko5853 Před rokem +2

    Złe spalanie ropy? xD Ropa to nie jest palna i tylko kopalni ropy albo w rafinerii. Silniki diesla napędzane są olejem napędowym.

  • @diablodiablo4318
    @diablodiablo4318 Před rokem +1

    To czyli dobry olej ja zmieniam co 15tyś pozdro

  • @Sensei948
    @Sensei948 Před rokem +3

    Wymieniajcie dalej olej co 5 tyś km a I tak padnie osprzęt silnika :)

  • @wojtekkubacki5382
    @wojtekkubacki5382 Před rokem +1

    Olej zmieniam co ok 8000km , Mazda CX 3

    • @kardejw6625
      @kardejw6625 Před rokem +1

      proponuję co każde tankowanie paliwa robić wymianę oleju

    • @pawewalas5131
      @pawewalas5131 Před rokem +1

      Ja zmieniam co 7500 a w latach przestępnych co 7400 i uważam to za uniwersalne optimum dla każdego kierowcy i każdego automobilu

  • @PawelMie
    @PawelMie Před rokem +1

    W tym silniku powinien być olej Total Ineo ECS 5W30 wymieniany co max 10kkm w normie PSA o klasie C2

    • @30pawlo
      @30pawlo Před rokem

      Dokładnie tak, a przy wymianie co 30K jest teraz Eneo LL , chyba już z C3

    • @30pawlo
      @30pawlo Před rokem

      Tamten jest dopuszczony ale przy krótkich odcinkach w jeździe miejskiej

    • @PawelMie
      @PawelMie Před rokem

      @@30pawlo nie wymienia się oleju co 30kkm. Max to 15

    • @30pawlo
      @30pawlo Před rokem

      @@PawelMie Ja to wiem ale nie producent który na to zezwala

    • @marcingnych8605
      @marcingnych8605 Před rokem +1

      W bluehdi 1,6 i 2.0 jest 0W30. 5w30 był z normą euro5. Wymiany co 25kkm (tutaj wg Citroena) i tym silnikom nic w związku z tym nie dolega.

  • @RysiekQwerty
    @RysiekQwerty Před 25 dny

    To już wiem skąd biorą czernidła do opon. Czy ten mężczyzna preferujący wymiany oleju co 30 tyś bierze może jakieś leki lub leczy się u psychiatry?....... bo powinien. Swoją drogą.... ciekawe jaki % posiadaczy tak wymienia? 😂 Dobrze że twoją maszynę dało się po tym teście wypłukać z tego czernidła.