Карпатські русини в російсько-українській війні. Розмова з Мигалем Кушницьким

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 2. 05. 2024
  • Ми повертаємося зразу з триґерною темою: русини. За останній місяць ми отримали безліч запитань щодо "русинського сепаратизму" і вирішили обговорити цю тему з популяризатором русинської мови Мигалем Кушницьким.
    - Як сталося, що слово "русин" багато в кого асоціюється зі стовом "сепаратист"?
    - До чого русини змагають сьогодні і як бачать себе у вільній Україні?
    - Чи представлені вони у війні окремо, подібно до білорусів та грузинів?
    На нашу думку, надзвичайно важливо знати відповіді на ці питання, перш ніж переходити до випуску про русинську мову, яка з'явиться на нашому каналі вже геть скоро.
    Канал Мигаля: / @myhal-k
    Матеріали:
    Што принесе война руснакам (rusynsociety.com/2022/03/11/w...)
    Яка будучніст чекат на руснаків по войнї? (rusynsociety.com/2022/03/20/o...)
    Голова народної ради русинів Закарпаття (www.lem.fm/holova-narodnoj-ra...)
    Звернення підкарпатських русинів (www.lem.fm/vyholoshinya-pidka...)
    Паннонський портал "Руске слово" (www.ruskeslovo.com/rutenpres/...)
    Підтримати Гуманітарку:
    Патреон: / undergroundhumanities
    PayPal: yourhumanities@gmail.com
    5168 7456 0994 1148
    00:00 привітання. чи справді русини хочуть скористатися війною, щоб відділитися? НІТ
    2:19 як сталося, що русини найбільше підозрювати в сепаратизмі?
    8:08 до чого саме зараз змагають карпатські русини?
    14:06 чи репрезентують офіційні русинські організації самих русинів у цій війні?
    19:13 висновки
    #війнавукраїні #російськоукраїнськавійна #русини #русинськамова #остапукраїнець #твояпідпільнагуманітарка

Komentáře • 1,8K

  • @pidpilnahumanitarka
    @pidpilnahumanitarka  Před 2 lety +35

    Підтримати Гуманітарку:
    Патреон: www.patreon.com/undergroundhumanities
    PayPal: yourhumanities@gmail.com

    • @bogdan6618
      @bogdan6618 Před 2 lety +10

      Тебе не хвилює, що Мигаль має зв'язок з російськими неоімперцями з Листви (потерчата Лимонова, Дугіна...)_ Микитко син Алексіїв, Арсеній Клінічів...

    • @MinorLife10
      @MinorLife10 Před 2 lety

      Вітаю, ви зняли офіційно найпопулярніше відео на цю абсолютно нішеву тематику і примудрилися розбурхати інтернет.

    • @pidpilnahumanitarka
      @pidpilnahumanitarka  Před 2 lety +2

      @@bogdan6618 а можна ілюстрації зв'язків?
      Бо з Микиткою я теж знайомий, наприклад - завдяки нашим підписникам, котрі від початку існування каналу просили зробити з ним колабу.
      Тобто принаймні щодо Микитки Мигаль не ліпший і не гірший за багатьох наших глядачів. А хто такий Клінчів - мені невідомо.

    • @harry.tallbelt6707
      @harry.tallbelt6707 Před 2 lety +1

      @@pidpilnahumanitarka Клінічєв, як я розумію, канал Энциклоп. Але яким боком з нього неоімперець я без поняття. Може там через кому і претензія тільки в тому що росіянин 🤷‍♀️

    • @user-qb2yj8wj8p
      @user-qb2yj8wj8p Před 2 lety

      @@bogdan6618 ну Листва це зрозуміло тут по фактам але що не так з іншими? Типу вони не імперці

  • @iuliiafrantseva4449
    @iuliiafrantseva4449 Před 2 lety +131

    Впіймала себе на думці, що слово "гуманітарка" взагалі тепер має для мене інше значення

    • @pidpilnahumanitarka
      @pidpilnahumanitarka  Před 2 lety +30

      Для нас теж (

    • @d_herasymchuk
      @d_herasymchuk Před 2 lety +1

      А я забула, яке раніше було?😅

    • @mandrika.n
      @mandrika.n Před 2 lety +4

      @@d_herasymchuk може щось від слова "гуманітарні науки", а не "гуманітарна допомога".

    • @d_herasymchuk
      @d_herasymchuk Před 2 lety

      @@mandrika.n ааа, можливо)

  • @mykhaylokozar9942
    @mykhaylokozar9942 Před 10 měsíci +9

    Одного разу мені дали добрий урок із цієї теми. Опинившись за кордоном, як і всі решта людей з України, я потягнувся до своїх. Своїми виявилися вихідці з-над Дніпра, Дністрянці, гуцули, подоляки, поліщуки, закарпатські руснаки, бойки з Карпат і Закерзоння (з Надсянщини), буковинські басараби, лемки з Польщі й Словаччини, словацькі русини і русини з Мараморещини румунської, сербські русини і сербські ж українці та ще багато хто. Всі мали свої говірки та діалекти, та між собою спілкувалися вільно, всі один одного розуміли і так справа залишається дотепер. Та десь з самого початку я якось зневажливо відгукнувся про одного хлопця, що він не є рівня вихідцям з Великої України, бо він є лемко польський. На що українець із перемишлянщини польської сказав: "Стули писок і більше так ніколи не кажи. Бо всі ми найперш українці, а вже потім кожен гуцул, подоляк чи ще хтось. А зрештою, всі ми русини, бо мати наша була Русь". Минуло 20 років, але я це добре запам'ятав. Тому ніякий діалект української не вважаю самостійною мовою. А мій нянько нашу говірку називав нашою бесідою. Тому закликаю всіх не думати, що нас розділяє, а шанувати те що нас об'єднує - нашу Україну. Щодо Мигаля. Я теж Мигаль. Але свято чомусь називається всюди "Михайля". І Архангела звали не Мигаль, а Михаїл. Берімо приклад з французів. Валлони, гасконці, шуани, норманни, бретонці - всі мають свої діалекти, та пишаться французьким походженням. Те саме з німцями, мадярами, поляками і так без кінця. Коли припинимо тягнути рядно кожен на себе і пошануємо кожного і кожен себе, отоді й побачимо, що ми один великий народ і сила наша в єдності.

    • @eq7340
      @eq7340 Před 7 měsíci

      Хто такі буковинські басараби?Я тут живу і без поняття хто це такий

    • @eq7340
      @eq7340 Před 7 měsíci

      Вони всі українці а не русини

    • @denkravtsov6009
      @denkravtsov6009 Před 3 měsíci +1

      Всі ці народності що ви перечислили і є русинами, як і подніпровці, бесарабці, подоляки, сдобожанців та інші. Русини проживали від Закарпаття до Білгорода і є старою самоназвою українського народу. І виокремлювати якусь частину русинського народу в окремий єтнос це повна нісенітниця.

  • @HadSomeTea
    @HadSomeTea Před 2 lety +101

    Насправді проблема карпатських русинів не виглядає такою ж і проблемою. Певна ізольованість посприяла утворенню цієї унікальної культури, але це і є її самою більшою проблемою. Все що потрібно, це познайомити з цією культурою решту україни. І хоч все що я про них знаю я прочитав в вікіпедіі, одне я знав точно, вони свої. І причин не приймати їх такими якими вони є в нас немає

    • @drfm2007
      @drfm2007 Před 2 lety +12

      Ми кримли і болгар встроюємо в політичну націю і через них наводимо мости до ісламського світу і балкан. А тут ще можна Сербію нарешті трохи до тями притягнути. І чого боятися їх сепаратизму ?? Потрібна якась репрезентація для дискусії. Думаю вони теж не в захваті , що мов всі українці то були русини колись той ви русини автоматично просто діалект. Краса в сила України різномаїті.

    • @IGO0ORR1
      @IGO0ORR1 Před rokem

      @@drfm2007 але ж русини не українці

    • @mikolaslav8277
      @mikolaslav8277 Před 6 měsíci +1

      На Житомирщині в деякіх селах така украінська мова була , що іі сусіди не розуміли то хто вони носії тоі мови русини чі украінці !

  • @user-xu2jv8te1v
    @user-xu2jv8te1v Před 2 lety +16

    Ви якісь дивні! Чесне слово.Україна колись називалась Русь ,а жителів Руси називали Русами або русинами тому-що вони з Руси родом!!!! А коли Русь стала називатися Україною( тому-що Московія вкрала назву і стала називатися Россія і вони Русь до себе приписали як в історію!!!!)
    Відтоді як Русь стала називатися Україною то і Русини (це теж саме що і Руси) стали називатися Українцями!!!!!! В горах люди були більш відокремлені від інших українців, і це їх об'єднувало і це дало їм змогу вижити! Але досить проти своїх воювати і знаходити відмінності там де їх не має. Ми усі одна нація руси- українці- русини . Невже так важко розуміти це! Ви Вже дістали роз'єднувати нашу Державу. З будь-якого приводу ми окремо,а ви окремо.
    Якщо хтось іще не зрозумів, то слухайте іще раз-
    Русини- це тіж українці! Раніше в Русі (Київській) нас називали русами!! Але коли Московія стала Росія - бо вона сучка вкрала у нас назву , то ми мусили нашу Русь назвати Україною ( вкраїна, край ( моя бабуся з Чорнобиля переселенка і коли вона планувала1раз у рік з'їздити до дому в Чорнобиль,то казала" Поїду на вкраїну- тобто Батьківщину,там де народився), розумієте, в нашій мові завжди було це слово і тому жителі України стали називатися Українці! Але генетичні русини,руси є Українці нині !!! Те,що ця частина України була активніше під Польщею, і ви маєте трохи інші слова і трохи іншу вимову то заспокойтеся так по Всьому Світу! Це нормально. У мене бабусі з різних частин України і вони по різному називали вила і картоплю. Але ж у сусідньому селі де моя дача по третьому називають вила і картоплю і це в центральній Україні і вони усі українці. А ті українці що живуть поблизу границь з іншими державами то і мовою обмінюються. І Це нормально. І така різниця в мові є в кожному штаті Америки- і це офіційно, і в Італії, і в Австрії та в кожній країні. От тільки карпатські русини хочуть відокремлюватися, та щоб вас холодною водою облило. Що ВАМ треба? Скільки можна оту х....ню висловлювати?!!!!! Може вам Донецьку,Луганську чи Криму мало??? Вони дістали зі своєю російською, і ви туди ж? Дістали! Запоріжських козаків насильно переселили на Кубань в Россію, в паспортах їм написали, що вони россияне, але вони й досі українцями себе вважають!!!!!. А тільки не наші.... Карпатські русини- вони ж руси - вони ж українці коли зрозумієте, що ви єдині, чому ніяк не вгамуєтесь!?! Ми вас русини карпатські любимо і поважаємо, і цент України любимо і поважаємо! І всіх українців,що живуть і біля границі з іншими державами любимо і поважаємо, і в горах і в полях, і біля моря і річок ми з Київської Русі - ми Руси - ми Русини - ми Українці бо ми жителі великої могутньої держави України такі ж як і наші предки : величні і мудрі, працьовиті і талановиті, віддані батьківщині і своїй сім'ї, сміливі і розумні, кмітливі і працьовиті, інтелігентні і багаті, музикальні і співучі руси-русини-українці. Бо ви вже дістали від'єднуватися. Вам що Криму,Донецьку,Луганстку мало? Вам війни мало? Безсовісні!!!!!!!Скільки можна воювати із повітрям???!!!!!!! Досить роз'єднувати Україну. Ми один народ. В центрі своя фігня,з країв країни інша. Що вам .... не живеться спокійно. Хочете від'єднуватися, роз'єднуватися? Відділитися??? Взяли речі і пішли нахрен або в слід за рос кораблем. Або поважайте свою країну і інших українців, до речі точно таких самих як і ви!Проблем вам мало???? Ви мабуть смаженої ріпи не бачили! Отож дякуйте Богу і не сердите його.

    • @user-xu2jv8te1v
      @user-xu2jv8te1v Před 2 lety +2

      Іще одне уточнення : руси це ті, хто жив на території Руси, але іноземці русів називали русини,русинами. А коли Русь переназвали в Україну, то то руси- русини- стали Українцями.

    • @GalValentina
      @GalValentina Před 7 měsíci +2

      Дякую. Правильно написали. Україна визнає русинів, як субетнос. Наприклад, гуцули мають набагато більше різноманітного, ніж русини, але називають себе українцями. Потрібно прислухатись до науковців, а не до блогерів.

  • @tarasvoynalovych849
    @tarasvoynalovych849 Před 2 lety +239

    Дивлячись на те, як імперія задихається у своїй "великодержавній" отруті, тема української мови на Кубані заслуговує на висвітлення!!!

    • @dekorb1
      @dekorb1 Před 2 lety +19

      и таксамо в билоруским полисси

    • @user-eb2xf1xf1f
      @user-eb2xf1xf1f Před 2 lety +32

      Як раз намагаюся зі знайомими чорноморцями зібрати більше інформації про кубанську балачку.

    • @olexanderchepil9410
      @olexanderchepil9410 Před 2 lety +9

      ех, моя бабуся з Кубані була представницею останнього україномовного покоління в нашій місцевості. Нажаль, зараз вони майже повністю зросійщені

    • @svartroskva3793
      @svartroskva3793 Před 2 lety +6

      @@olexanderchepil9410 мені розповідав товариш, який там вимушений був жити якийсь час, що в селах Кубані і Ростовської області, молоді люди розмовляли українською. Це його дуже здивувало

    • @olexanderchepil9410
      @olexanderchepil9410 Před 2 lety +3

      @@svartroskva3793 я востаннє там був десь у 2009 році, молодь розмовляла переважно російською, хоча відчувався вплив української з боку фонетики (напр. фрикативна [г]) і лексики ("хата", "горище", "дробина" тощо). Але, наприклад, мій двоюрідний дядько, який насправді не дуже старший за мене, зі своїми батьками розмовляв українською. Ну і було таке, що дітвора в іронічному контексті могла перейти на балачку заради приколу. Тобто, мовою ще володіють, але з власними дітьми розмовляють майже виключно російською

  • @user-wo9fz3gd4o
    @user-wo9fz3gd4o Před 2 lety +237

    Я ціле своє життя чую виправлення та насміх, коли розмовляю рідною для мене мовою за межами Закарпаття, а іноді й тут. Використовуючи її в інтернеті завжди знаходиться «правильний патріот», який клеймить мене «горянкою», «селючкою», «сепаратисткою». Для мене це дуже неприємно, бо це мова моїх предків, так розмовляє моя сім‘я і моє оточення. Порівнювати нас з російськомовними українцями - взагалі абсурд, адже нам цю мову ніхто не нав‘язував, це наша рідна мова.

    • @omniamors7204
      @omniamors7204 Před 2 lety +16

      працював якось за кордоном і знаєте, ваш варіянт мови і вимови з уст "колег" викликали виключно помішку у доброму сенсі, буквально як терапія для змореного рутиною розуму.
      На жаль є % бидла у кожному суспільстві.

    • @l3obrik319
      @l3obrik319 Před 2 lety

      Тебе цькували не за мову, а за діалект української мови.

    • @nothappening4776
      @nothappening4776 Před 2 lety +37

      Не знаю звідкіля у вас ті насміхи та виправлення взялися, я особисто нічого проти говорів південно-західного наріччя не маю, як мовець наддністрянського говору. Але ніколи не були і не будуть вони окремою мовою, це є діялекти.

    • @user-eb5cw1lo8g
      @user-eb5cw1lo8g Před 2 lety +38

      Повірте, раніше насміхалися з усіх діалектів української мови, не лише закарпатський, а й гуцульський, бойківський і т.д діалекти завжди ставали приводом для жартів. Нажаль люди соромляться своєї мови і свого походження. Я думаю після нашої перемоги все зміниться!
      "Знаймо хто с мо"

    • @guterherr8832
      @guterherr8832 Před 2 lety +11

      @@nothappening4776 "Не будуть"? У тебе є машина часу?)
      На чому грунтується подібне твердження, що не були окремою мовою?

  • @user-xv6ld5bd8j
    @user-xv6ld5bd8j Před 2 lety +158

    Наявність різноманіття мови треба берегти як фундамент для її подальшого розвитку. Для нових понять можна використовувати близькі діалектні слова.
    Було б добре, щоб всі діалекти вивчалися в школі як окремі години в складі курсу "Українська мова". Технічні засоби дозволяють почути діалекти в тих регіонах де немає носіїв.

    • @dtsubera
      @dtsubera Před 2 lety +26

      Тут справа більше в тому, що русини ідентифікують свою мову як окремостоячу, а не як діалект української. Бо русинська має більше схожого в звучанні з, так званою, старослов'янською (староукраїнською) мовою, ніж з українською сьогодення. Багато є і слів що ніколи не використовувалися в жодній мові світу, окрім старослов'янської.

    • @kaladore6798
      @kaladore6798 Před 2 lety +6

      Вони виступають за відділення діалекту в окрему мову

    • @blackbox9445
      @blackbox9445 Před 2 lety +16

      Вам шашечки, чи їхати? Школярі вже зараз завалені інформаційним непотребом. Баження вивчати діялекти - факультатив.
      Передусім - англійська і логіка.

    • @ordakiller
      @ordakiller Před 2 lety

      Утопіст

    • @user-xv6ld5bd8j
      @user-xv6ld5bd8j Před 2 lety

      @@dtsubera І що лінгвісти? Який висновок?

  • @warumkeinewarum
    @warumkeinewarum Před 2 lety +70

    До речі, про русинів, точніше, не про русинів, а тих, хто із себе їх вдає. Мій дядько - етнічний українець, ще ззамолоду поїхав до москви влаштовувати своє життя. Йому так хотілось почуватися там своїм, що він став усім плести, шо він русскій. Але рідні люди то знають правду! Тому він почав шукати якесь фантомне походження нашого роду із русинів і продовжує мантру, шо русські і русини - це одне і те ж. Я думаю, багато таких хворих існує, які врешті і псують репутацію цього етносу. Від імені нашої родини скажу русинській спільноті: Вибачте за цього старого довбня!

    • @ricard_88
      @ricard_88 Před rokem +2

      Укажи му уд нас шо ун сомар ріпавий.
      А тубі респект 👌

    • @user-tn6fs6cw4r
      @user-tn6fs6cw4r Před rokem +1

      Теперишни историки и не кажуть правду звидки взялися ,,русини".
      Я колись у 80х найшла на поди дидову книгу дуже старого видання.
      Там було про русинив написано що вси хто наз.русинами е потомки обслуги , челяди, князя Корятовича, який приихав в VIст. на земли Пидкарпатськои Руси, на ПМП. Из за Уральських гир, з теперишньои России. Там пише, що цю сторону гир Карпат, ци дики и непроходими хащи, подарив йому тобто Федору Корятовичу, мадярський уйко. А мадяри тоже виходци из за Уральских гир, за то вони наз.Угри. угорци. ( з чорним смоляним волоссям, а лице биле, очи кари або сини. Угорци красива нация,
      бо ихни прапрабабуси були циганки),але то вже инша история.
      Князь був православний и в першу чергу построив у Мукачови на Чернечий гори, Церкву, мисце вибрав не зразу, молився и на противоположному боци показалася йому Матинка Божа красива в свитли. И на тому мисци приказала построити Церкву. Церква була дерев'яна. А вже писля начали строити Мукачивський замок,, Паланок". Вин привиз з собою строителив каменярив, теслярив всю обслугу, вони жили в низини Замковои гори, працювали, вели хозяйство, розмножувалися, и строили Замок Паланок 40 десь рокив. Князь Корятович до того часу вже помер, завершували його потомки. А потим за важке життя и непосильну панщину , люди тикали сим'ями в гори , викорчовували лис и начинали жиьтя з нуля, а з часом их стали називати Верховинцями, бо жили по ,,верхах"в горах, там теж було тяжке життя, але в першу очередь, завжди строили Церкву православну.Русини завжди були люди вируючи, набожни, мали страх Божий.и ще, роботящи. Таки були русини.
      Русинив украинцями пописав уже Сталин у 47 роци. Та як би не хотили украинци, але РУСИНИ НИКОЛИ, НИКОЛИ, НЕ БУЛИ У К Р А И Н Ц Я М И . За радянських часив, було св'ято, ,, Приеднання Закарпаття до Радянськои Украини, був концерт у клуби, и ми купляли соби морожено.
      Скильки хотило русинив перевернути на свий бик, и мадяри и словаки и чехи, а тепер украинци. Влада украинська,а нация русинська.
      Тепер хотять все переписати, оби люди не знали свий рид,свое походження, звидки вони и ХТО.
      При СРСР, нам не забороняли говорити на своему диалекти( бесиди), а от мадяри хотили оби населення говорило по лиш по мадярськи, били палицями и сажали в тюрму и навязували католицьку виру.
      Якщо маете телефон вашого уйка, я з ним зустринусь тут в Москви и його обниму. Не треба його осуждати, то е його вибир. А я вам напишу свий номер тел.

    • @vasilchorny
      @vasilchorny Před rokem +4

      Ну якби українці себе називали Русинами з 9 по 18 століття то є стара назва всіх українців. Але Русини звісно не русскіє

    • @user-tn6fs6cw4r
      @user-tn6fs6cw4r Před rokem +1

      @@vasilchorny знаеш мало и не ганьбишся, именно що РУСЬКИ.

    • @user-tn6fs6cw4r
      @user-tn6fs6cw4r Před rokem

      @@ricard_88 сам ты сомар рiпавый смолавый
      Бо бiльшесь май розумное нич не годин написати а лиш такое дурное
      Кить чоловiк там живе, та най живе,
      Каждый убирать де му ся любить, i нiчого зАвiдiти. ЗАвидиш ай што, бо ходиш до пана чеха, тай до пшечкы у наймы на ягоднi поля, тась сердитый на усый бiлый Свiт.
      Парадокс: украiнцi столiттями ся бороли проти польскоi шляхты, бо отi гарбали украiнськi землi захiдноi Русi мертвов схватков.
      Та убороли , прогнали полякiв, а котрых i навiчно туй зарiзали обы знали. А тепер самi iдуть до них украiнцi батрачити на поля. Та такi дiла. Будь здоров i не кашлай бо тепер кже якытсь грип придумали на чилядь.

  • @XattoryXandzo
    @XattoryXandzo Před 2 lety +196

    Для мене, як мешканця центральної України , дуже цікаво, чи можете ви пояснити детальніше суть проблеми. Я черпаю знання історії з подібних джерел, і вже звик до того, що русинами називали українців в минулих століттях на території Польщі і тд.. Тому , будь ласка, проведіть для нас пояснення , хто такі русини і яка у між ними різниця (бо зараз для мене це виглядає ніби мій же сусід раптом сказав, що він зовсім інша людина)

    • @extreme_vegoon
      @extreme_vegoon Před 2 lety +28

      Для мене також.

    • @user-ey8zz7cj1n
      @user-ey8zz7cj1n Před 2 lety +93

      Ну, загалом так і є. Таким чином можна говорити про ідентичність всіх груп українців, типу не українець, а запорожець, не українець, а галичанин. У кожного свій діялект, але цього недостатньо для того, аби говорити про іншу етнічну приналежність.

    • @user-oq2fm9xm3g
      @user-oq2fm9xm3g Před 2 lety +107

      @Xandzo я з Франківська і в мене те саме. Дивлюсь вже 8 хвилину і така думаю "хоч в коменти зайду, може не тільки я дупля не ріжу, відколи це русини й українці стали різними народами" 🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️

    • @ernstshreder6274
      @ernstshreder6274 Před 2 lety +16

      Слава Україні!
      Можете поцікавитись книгою Наконечного "Украдене ім'я", можливо, знайдете відповіді на деякі питання щодо даної теми.

    • @user-ih5ks9fb8y
      @user-ih5ks9fb8y Před 2 lety +78

      Розумієте, немає чітких і однозначних критеріїв, які б надійно відділяли один етнос від иншого (корову від кроля завжди можна відрізнити, а норвежця від шведа?) тому питання кордонів є значною мірою елементом домовленостей (от кияни з жителями Полоцька домовились, що вони - таки різні), при цьому об'єктивна схожість чи відмінність певних груп є швидше вторинною. От без сумніву, що мова закарпатців відрізняється від літературного стандарту української мови, також немає сумнівів, що Наддніпрянщина та Закарпаття мало значною мірою різну історію. А далі вже питання суб'єктивного вибору - можна вважати, що раз є різниця, то це є ознакою різних етносів, а можна - що це просто природна варіантивність у рамках одного народу (подоляни та слобожанці оно теж балакають не так, як черкащани, а у тих, незважачаючи на те, що їхній діалект ліг в основу норми, насправді теж є чимало відмінностей від мови, яку вчать у школі).
      Особисто я гадаю, що це все ж такий різновид однієї мови та народу, який ми нині називаємо українською та українцями відповідно (а ще років двісті тому називали русинською та русинами, а "українці" було позначенням мешканців одного регіону) і вважаю, що русинську говірку треба оберігати і зберігати, моя мрія - щоб на уроках української мови діти кілька років вчили не складносурядні речення, а діалекти - від кубанської балачки до руської бесїди, тоді вони будуть значно краще розуміти мову.

  • @eIpis
    @eIpis Před 2 lety +37

    З даного відео я так і не зрозуміла, на яку нішу претендує карпато-русинська община в етнічному поділі українського населення. Вони вважають себе окремою народністю, як євреї, киримли або роми? Чи, все таки, вони включають себе до ряду етнічних груп, таких як бойки, гуцули тощо?
    Поясню суть питання: наприклад, в мене український паспорт, за національністю я українка, вважаю себе представницею подільської етнічної групи. На якому рівні умовний карпатський русин відділяє себе від мене? На останньому? Чи все ж вважає, що із спільного у нас лише паспорт?

    • @pidpilnahumanitarka
      @pidpilnahumanitarka  Před 2 lety +21

      Це одне з питань, заради яких ми почали цей діалог. Тому що адекватного пояснення поки що таки нема, найпаче про те, ким себе ідентифікують сучасні русини. Ця тема настільки табуйована, що самі спроби про це поговорити викликають спротив, тож мало хто намагався це зрозуміти. Будемо говорити з різними русинами і будемо пробувати почути, що вони кажуть про свою самоідентифікацію

    • @eIpis
      @eIpis Před 2 lety +17

      @@pidpilnahumanitarka хех, ясно шо нічо не ясно... Дякую за відповідь))

    • @thehammerite9437
      @thehammerite9437 Před 2 lety

      Карпато русини - це залишки москвофільского руху, який був знищений Іваном Франком і ко. Там ще в сша угорці долучились до розвитку цього карпато русинського руху, можете почитати субтельного в розділі українці в імміграції.

    • @myukrainiandream
      @myukrainiandream Před 2 lety +18

      @@eIpis ви задали гарне питання. Вони себе бачать саме народом а не етнічною групою. Я думаю згодом попросять про мову і власну країну. Я як корінний закарпетець не хотів би такого сценарію

    • @Anton_Danylchenko
      @Anton_Danylchenko Před 2 lety +5

      Є різні русини - культурні і політичні. Культурні русини часто не проти бути частиною Української політичної нації але за власну мову на рівні літературної - щоб вивчали в школі і нею вели уроки. Політичні русини - як мінімум за автономію. Політичні русини зараз маргінали (такі як Сидор з УПЦ МП і Гецко) і пов'язані більше з фінансуванням Росії і на розвал України. Культурні русини нібито й не становлять загрозу для України але завжди існує ризик що вони з часом програють і підпорядкуються політичним русинам і тоді отримаємо сепаратизм.
      Я проти того щоб людям які ідентифікують себе як етнічні українці нав'язувати в школі літературну русинську мову. Викладати русинською в принципі не критично але вимагати наприклад чіткі знання літературної мови особливо на письмі - категорично ні.
      Також проти того щоб в окремий народ Карпато-Русини автоматично записували всіх мешканців Закарпаття.
      Дане відео чітко ілюструє що частина людей з того ж села спілкуючись тією ж мовою/діалектом вважають себе українцями а частина карпато-русинами. Така ж ситуація була на початку ХХ століття в Галичині наприклад коли ще самоназва українці повністю не витіснила самоназву русини. Це ще раз підкреслює синонімічність понять русин і українець. Не було ще сформовано окремої Карпато-Русинської нації з класиками карпато-русинської літреатури. Чому ми в Україні маємо цьому сприяти - дробити нашу націю?

  • @vitalinadarnopykh4533
    @vitalinadarnopykh4533 Před 2 lety +105

    Дивно, я ніколи нічого поганого не чула про Русинів. Але було цікаво послухати цей випуск. Остапе, ви дуже заспокійливо впливаєте на росхитану нервову систему. І на бажання вивчати українську мову і історію. Дуже цікаво, дуже гарно. І пан Кушницький теж великий молодець. Дякую вам обом!

    • @Gohopongo
      @Gohopongo Před 2 lety +20

      Ну, бо русини це українці, буквально до 20 ст. самоназвою народу від 9 ст. було русь, русин, русинка, а з 15 ст. на Волині з'явилася форма русини. Данило Романович, Острозькі, Хмельницький, Мазепа, всі наші діячі себе русинами звали, і лише з 19 ст. почало ширитися імя українців, яке було локальним етнографічним найменуванням, а витіснило русини і стало самоназвою народу.

    • @user-zr7fh5yl9w
      @user-zr7fh5yl9w Před 2 lety +4

      А я чула про неоднозначність позиції і ідентифікації русинів

    • @DanyjilMavrynenko
      @DanyjilMavrynenko Před 2 lety +1

      Росхитана нс, гагага) Дякую, забираю у свій словничок).

    • @grygoriymelnyk4533
      @grygoriymelnyk4533 Před 2 lety +5

      про Русинів взагалі мало хто чув. в публічному просторі вони дійсно мало представлені. бо їх просто мало. Русинів, тих хто себе так ідентифікує, за даними вікіпедії 50 тисяч на 4 держави

    • @ethnotraveller
      @ethnotraveller Před 2 lety +3

      @@Gohopongo так, просто потім давня загальноукраїнська самоназва "русин" збереглася тільки на Закарпатті, і тому пізніше стала локальною суто закарпатською назвою.

  • @vmir6522
    @vmir6522 Před 2 lety +57

    Ми всі були русинами, тому не зрозуміло як сприймати тему русинства.

    • @geronimo3317
      @geronimo3317 Před 2 lety +1

      А хіба не всі були і є словянами? То як сприймати тепер тему словацтва та Словеньства?

    • @user-rm3pq9jl4z
      @user-rm3pq9jl4z Před 2 lety +25

      @@geronimo3317 Не всі слов'яни називали себе словєнами чи словаками . Українець=русин , русин = українець на багатоьх територіях впродовж віків

    • @DoubleMusician
      @DoubleMusician Před 2 lety +11

      Україна = Русь. Українці = русини. Мешканці Закарпаття = карпато-русини. Все ок.

    • @user-eq8mr5jg4r
      @user-eq8mr5jg4r Před rokem +1

      @@user-rm3pq9jl4z я знаю бо мені прабабуся говорила їй було 107 а їй мама говорила за русинів що Франківську довго думали що вони русини коли поляки були . І ТД .

  • @lesialisnyak1278
    @lesialisnyak1278 Před 2 lety +10

    Дивно, я завжди вважала що всі українці це і є русини, це наша середньовічна назва. Тобто русини це українці.

  • @picklesandcream9096
    @picklesandcream9096 Před 2 lety +12

    Я русинка. Це рутенія була давно описанна так. Ні які сепари. Мова історично трохи окрема і дуже цікава але закарпаття- україна no question

  • @user-rv9se9sq3h
    @user-rv9se9sq3h Před 2 lety +16

    навіщо виділяти діалект української в окрему мову?🤔🤔🤔

    • @pidpilnahumanitarka
      @pidpilnahumanitarka  Před 2 lety +5

      Це відео не стосується статусу їхнього ідіому.

    • @user-rv9se9sq3h
      @user-rv9se9sq3h Před 2 lety

      @@pidpilnahumanitarka зрозуміло

    • @LaraMuric
      @LaraMuric Před 2 měsíci

      Діалект????? Говорите як москалі говорят про українську мову.

  • @nicksnisar4135
    @nicksnisar4135 Před 2 lety +80

    Було би цікаво дійсно почути більше про русинів в інфопросторі. Дуже цікава тема. Не скажу, що у мене було хоч десь негативне ставлення до русинів, просто цікаво було з моменту як почув про їх існування. Але інформації дуже мало, на жаль

    • @dtsubera
      @dtsubera Před 2 lety +6

      Ви не бачите русинів в інфопросторі, бо в русинської мови немає визначеної писемності. Більшість русинів послуговуються українською в переписках в мережі. І тільки усно спілкуються виключно русинською.
      Хоча я бачив випадки, коли переписувались русинською, що було трохи складно, так як далеко не всі звуки можна передати українською абеткою 😄

    • @bigfinger3690
      @bigfinger3690 Před rokem +2

      Мова русинів-українців завжди називалася "руська мова", термін "русинська мова" -- це якийсь новотвір.

    • @dtsubera
      @dtsubera Před rokem

      @@iragonzales1291 о, ту якої не існує? Чи це не заважає їй бути написаною в москві тільки для того щоб ви мали з чого зрадоньку розвести?

    • @olgametjolkina5982
      @olgametjolkina5982 Před 4 měsíci

      ​@@bigfinger3690правда ваша. Мы часто говорили по руськи а назавали нас руснаками, русинами, рутенами. Ко як знав. Моя мама коло украиньця и близько не стояла, бо родилася коли не было у нас украины, а в 1953г. паспорт юй дали i нараз украинкою стала. Я не против украины менi брехня их не лежить до душi, iто, что коли був УССР то у нас были фабрики, заводы, фермы, поля засаженi садами, засiянi хлiбами, а тепер лиш (купермаркеты i заробiтчaнi). А то, што мало руснаку на войнi из Россиею, так най сам i iде, автор сього ролика, а то сидить в теплi i розумного iз себе строить. Спершу донбас обявили "сепарами", тепер за русинiв взялися. А тот Петро Гецко що в Москвi, тот дiло робить, для народа, а сись вуйко, грошi од Америки дустае и свою совiсть продае и свою батькiвщину. Вутцюзнину по руськи або по русиньскi. Рим предателям не платит.

    • @denkravtsov6009
      @denkravtsov6009 Před 3 měsíci

      Русини це і є українці, стара назва українців. Русини проживали від Закарпаття до Білгорода. Просто на Закарпатті збереглась ця самоназва українців. Це те саме, що волиняк, сдобожанців чи подніпровців називати окремим народом від українців.

  • @user-dp1hu4fk4r
    @user-dp1hu4fk4r Před 2 lety +38

    Прочитавши тему відео не зрозуміла питання, бо русини це давня назва українців.

    • @davinchi9832
      @davinchi9832 Před rokem +1

      Ми підкарпатські русини. Говорять просто русини це легше і коротше

    • @mesofius
      @mesofius Před rokem +2

      всі українці якісь русини, наприклад, слобожанські русини, а вони підкарпатські русини, а разом всі українці )

    • @denkravtsov6009
      @denkravtsov6009 Před 3 měsíci +1

      ​@@davinchi9832а я подільський русин, хтось зі слобожанських русинів, хтось з подніпровських русинів в хтось із закарпатських русинів. В чому питання?

  • @hannabardzak9225
    @hannabardzak9225 Před 2 lety +8

    Мій дідусь казав, що ми русини. Та і державною українською я почала говорити лиш в старших класах школи. Мені здається, під час перебування Закарпаття в складі Угорщини та Чехо-Словаччини автохтонне населення Закарпаття хотіли відмежуватися від них і самоідентифікуватися як частина українців. Я взагалі, в глибині душі, дивуюся як ми могли зберегти мову, яка все таки більш зв‘язана зі слов‘янами, перебуваючи кілька столітть під владою Угорщини

    • @Vithimerius
      @Vithimerius Před 2 lety

      Бо до вас постійно прибувала "свіжа кров" з іншого боку Карпат. Міграція галицьких русинів не припинялася аж до 19-го сторіччя, коли австрійська влада нарешті скасувала польську панщину.

    • @lastdolphin6574
      @lastdolphin6574 Před rokem

      бо русини - стара самоназва українців.

  • @tatyanavesnyana4812
    @tatyanavesnyana4812 Před 10 měsíci +6

    Дякую за відео. Я з Ужгорода, мій дід вважав себе пудкарпатським русином, я вважаю себе українкою. І здається, ми б з дідом не мала на чому сперечатись. Мій чоловік зараз в ЗСУ. В побуті послуговуюсь закарпатським діалектом, чи то пак руснацьков бесідов.
    Дійно, якщо ти скажеш, що ти руснак, то ти як мінімум дивний, як максимум сепаратист, дуже багато маніпуляцій навколо цього питання.

    • @007ShaolinMonk
      @007ShaolinMonk Před 3 měsíci +1

      Сепаратизму в Україні не існує. Я сам з Луганська і всі наші "сепаратисти" - це понаїхавші ординці. Бородату мразь, котра гавкає поміссю роійської і якоїсь кавказської - я відрізняю по рожі. Коли я з Луганська приїхав вчитися до Києва і розмовляв українською, всі думали що я із західної України. Який тут сепаратизм, коли східний українець від західного відрізняється лише в той момент, коли його спитаєш звідки він сам.

  • @slashslash501
    @slashslash501 Před 2 lety +36

    А чи не могли б ви розповісти чим окремий етнос відрізняється від етногрупи і чим мова відрізняється від діалекту? Я такого відео ще не бачив у вас

    • @lilchicha1618
      @lilchicha1618 Před rokem +1

      Ну наприклад в кожної мови є своя абетка, щоб ви розуміли, в Карпато-Русинській бесіді є своя абетка і вона є дуже схожа як на українську так і російську.Наприклад: в Карпато-Русинській бесіді є такі літери: и-м‘яка і ы-тверда, ї- залежно від слова, може звучати як і, а може як ї, взагалі походження Карпато-Русинів мені не відоме але я думаю розібратись в цьому.Скажу коротко, Карпато-Русини це як Кашуби і Силезіяни в Польщі, Бавари в Німеччині, ще знаю на кордоні Росії-Фінляндії є ще одна Фіно-Угорська етнос група (зі своєю мовою котра теж зовсім не подібна ні на фінлядську, ні на російську, ні на естонську, а ні на угорську, хіба пару слів, але так то ні), Шотландія в З‘єднаному Королівстві, це все теж народи котрі етнічністю і мовою схожі на своїх власників так скажемо, але це зовсім інші люди і їхню етнічність і мову теж потрібно поважати

    • @slashslash501
      @slashslash501 Před rokem +1

      @@lilchicha1618 ну з того що я зрозумів то карпаторусини це швидше як наприклад квебекці, які в результаті географічної віддаленості сформували власну національну ідентичність, окрему від французької. І в мовному стандарті у них відповідно різниця наявна

    • @lilchicha1618
      @lilchicha1618 Před rokem

      @@slashslash501 ну, нарахунок цього я не знаю, але знаю, що Карпато-Русини це по суті як Татари тільки своєї держави в них немає і не було навіть автономної республіки, це просто мешканці Карпат, вони багато де зустрічаються(Польща Підкарпаття, Угорщина самі Карпати, Словаччина, Хорватія, Сербія, зовсім трохи Чехія і ще менше Австрія)

    • @lilchicha1618
      @lilchicha1618 Před rokem

      @@slashslash501 доречі крім цього можу сказати, що була одна історична подія, коли Карпато-Русини розгромили Татаро-Монгольські напади, одна із літературних книжок, котра не прямо але вказує на дії тих часів «Захар Беркут»

    • @useruser-wc6mc
      @useruser-wc6mc Před rokem +3

      @@lilchicha1618 дуже показово що невідоме. в інших діалектах української мови теж є звуки, яких немає а літературній мові, те що закарпатці намішали в основному російську українську і церковнослов'янську в свою абетку і по такому ж принципу видали словники не робить їх окремим народом. я теж можу таке намішати і тією абеткою написати словник "поліської мови" і казати що я не українка. таке враження що закарпатці не в курсі що діалектичні особливості є всюди і чим більш ізольована місцевість (як Карпати) тим вони яскравіші. поцупили стару загальну назву українців і ще себе окремими виставляють, подумайте кому це вигідно коли за це активно духовенство орієнтоване на москву у 20 ст. в Чехословеччині пропагувало і на щастя їх не підтримали (і при цьому офіційна мова в Підкарпатській Русі була українська і символом був синьо-жовтий прапор, показово для "окремого народу") і в цьому столітті той клоун який вимагав автономії був московським попом

  • @alsagir87
    @alsagir87 Před 2 lety +26

    бачив відео з Мигалем на каналі еколінгвіста. Можливо до русинів і є якесь ставлення на заході, але у нас на сході України, мені здається, про них взагалі мало хто чув. Сурова реальність. А так, на мою думку треба їх підтримати. В світі немає жодної монолітної країни, де жили б люди виключно одного етносу. Коротше кажучи, я підтримую Мигаля в усьому, що він говорив. Не хочу щоб українці в таких питаннях були схожими на росіян.

    • @ukurainajin
      @ukurainajin Před 2 lety +1

      Теж дивився то, дуже цікаві були випуски. Та й сам Мигал вельми інтелігентний співрозмовник.

    • @dennistsisar5803
      @dennistsisar5803 Před 2 lety +1

      Операція "Вісла","Захід"-нє..,теж на сході не чули...і куди депортованих розселяли-нє..,теж не чули..Одещина,Миколаївщина,Луганщина пам'ятає

  • @loveoffthedamned
    @loveoffthedamned Před 2 lety +47

    Хочу відео про паляницю! 🙃

    • @alex_quick
      @alex_quick Před 2 lety +6

      приїхала паляниця і полиниця на залізницю - ось така нісенітниця ))

  • @vkuzan
    @vkuzan Před 2 lety +10

    Дуже цікаво було би в наступному випуску почути пропущену тут частину про те, а чому ж все-таки теза про те, що всі українці - русини, просто ізольований століттями регіон зберіг цю самоназву, неправильна. Моя бабуся, наприклад, взагалі вживала фразу "Ти що, по-руськи не розумієш?", очевидно, не маючи на увазі "по-російськи", бо росіян у нас завжди називали "мацкалі". Із цього випливає, що розмовляли таки по-руськи, корінь "русь". Русинська тема, як у Закарпатця, завжди у мене асоціювалася суто з політичними угрупованнями, котрі весь час наголошували, що "були під чехами, під марярами, під руськими, і от тепер пуд укрАйнцями". Угруповання ці були настільки маргінальними, що про них не було нічого чути від скандалу до скандалу раз у десятиліття - ну чи трохи частіше - пов'язаного із сепаратистськими висловлюваннями чуваків, які явно були на зарплатні у кремля.
    Факт наявності за кордоном спільнот русинів я завжди сприймав як те, що українці за Карпатами зберегли самоназву, як і багато архаїчних мовних форм, називають себе так далі, та й ок.
    То буду дуже вдячний за роз'яснення.

  • @petosiris173
    @petosiris173 Před 2 lety +26

    Етнічність - це те що у головах. Я тільки не зрозумів, вони вважають себе окремим етносом від українців, чи субетносом? З іншого боку, якщо хтось не хоче себе вважати родичем когось, навіщо нав'язуватись, бо станемо схожі на мешканців Залісся.

    • @user-bw1fx6mt2w
      @user-bw1fx6mt2w Před 2 lety +3

      Окремым

    • @wadime.2167
      @wadime.2167 Před 2 lety +1

      @@user-bw1fx6mt2w и сколько таких окрэмых насчитывается?

    • @user-bw1fx6mt2w
      @user-bw1fx6mt2w Před 2 lety +2

      @@wadime.2167 В Украйині, по исписові 2001 года, 10 тісяч

    • @mikola580hkr
      @mikola580hkr Před 2 lety +5

      @@user-bw1fx6mt2w А чий Крим?

    • @user-bw1fx6mt2w
      @user-bw1fx6mt2w Před 2 lety

      @@mikola580hkr руснацький

  • @author7027
    @author7027 Před rokem +3

    Іван Франко теж називав себе русином а потім перейшов до українства, а все через підлих мискалів , які хотіли нас до себе приклеїти.
    ми галичани. мій дідусь теж повторив що ми були русини а потім домовились від мискаля відрізнитися.
    перейду на нашу говірку, побачимо чи карпатські русини мене зрозуміють.
    говірки я добре не знаю, це буде імпровізація років 45 назад в часі.

  • @user-bc4sx5fl6k
    @user-bc4sx5fl6k Před 5 měsíci +3

    В Галичині, звідки є мій земляк Остап Українець, ще на початку 20 століття люди називалися русинами. Мій дід 1886 рн з Калушського району казав, що в дитинстві і юності він був рУсином, а українцем почав називатися після знайомства з емігрантами з "Великої України". Визвольні змагання після Першої світової об'єднали під-Австрійську Галичину принаймі на ментальному рівні з Великою Україною, Закарпаття, яке в складі Австро-Угорщини було під мадярами, тоді то менше зачепило.
    Мова русинських закарпатців/ підкарпатців дуже цікава. Характерне Ы, слова яких немає в Українській, слова що звучать однаково, але мають інше значення, чи слова що вже забуті в решті України.
    Мій дід теж казав хосен (користь), у Франка воно також зустрічається, і він теж писав що єсть Русин.
    Ну і стара галицька батярська пісня " Було в баби три сини і всі троє Русини...."

    • @Svizha_Smetanka
      @Svizha_Smetanka Před měsícem

      Всім насрати на тебе і твого діда

  • @user-oi3is3kx4l
    @user-oi3is3kx4l Před 2 lety +42

    Я читав, що в Австро-Угорській імперії всіх українців називали русинами, як жителів і нащадків Русі. І на мою думку, карпатські русини це українці, які через свою ізольованість і вплив сусідніх культур розвинули унікальну, цікаву і самобмтну культуру.
    І хочу тут ще таке додати, не зовсім у тему. На мою думку, Українець, це дуже широке поняття, яке є, напевне недоречне буде висловлювання, над етнічним. Українцем є той, хто живе на цій землі, має їх у своєму серці та душі, цінує культури, які тут розвинулися. Тож українцем може бути і кримчак, гуцул, свідомий москаль, і мови та культуру всіх цих народів потрібно підтримувати, крім москальської, у них немає культури.

    • @pidpilnahumanitarka
      @pidpilnahumanitarka  Před 2 lety +5

      Ваша думка близька до істини.

    • @stara_knyga
      @stara_knyga Před rokem +2

      Найкращий коментар

    • @user-un7gj3de3k
      @user-un7gj3de3k Před 6 měsíci +1

      Ви пропонуєте українську політичну націю. Це повна маячня. Українець позначає лише етнічних українців, всі інші(мадяри, москвини, пшеки, цигани, болгари, євреї і тд.)це лише жителі України. Наша держава це передусім країна української нації, всі інші лише громадяни України,але НЕ українці. Наш народ за століття бездержавності досить настраждався, і ти пропонуєш все це заруїнити, сказавши що ми держава зайд і окупантів, але зовсім не українців. Комуняки в 90х також казали, що в Україні немає ніяких етнічних українців, лише українська політична нація, дуже риторики у вас схожі. Що ще запропонуєте? Визнати українців Закарпаття за окремий народ русинів? Ну давайте, мало нам ЛДНР з Кримом, давайте ще русинську народну республіку створимо... Класно!

  • @pidpilnahumanitarka
    @pidpilnahumanitarka  Před 2 lety +93

    Команда ТПГ висловлює глибоку подяку всім, хто написав, що русини - історична самоназва українців.
    Дякуємо, що вірите в наш рівень обізнаности з матеріалом.

    • @petosiris173
      @petosiris173 Před 2 lety

      Але це не зовсім так, стара назва українців - це русь. Русин - то є форма однини. А русини є полонизмом.

    • @user-yf2qe1lr2o
      @user-yf2qe1lr2o Před 2 lety +9

      @@petosiris173 я вас прошу, яка русь? Русь це назва держави. Назва народу була русичі, або русини. І так, русини/русичі це предки українців і лише українців

    • @chornobrovy9852
      @chornobrovy9852 Před 2 lety +10

      @@user-yf2qe1lr2o "русичі" аж ніяк не могло бути етнонімом, бо, щонайменше, це слово не має жіночої форми. До того ж, воно зустрічається лише один раз у одному літературному джерелі, тому вірогідність його валідності дуже мала

    • @user-yf2qe1lr2o
      @user-yf2qe1lr2o Před 2 lety

      @@chornobrovy9852 скажімо так, русинів я не пригадаю аби в тому ж Слові взагалі зустрічав. Щодо жіночої форми не можу відповісти, не філолог

    • @kaladore6798
      @kaladore6798 Před 2 lety +1

      @@user-yf2qe1lr2o сумніваюсь що таку назву носив власне народ. Це була назва держави,а власне себе називали швидше за приналежністю до певного краю. Сіверяни, новгородці і т.д.

  • @igormagera7281
    @igormagera7281 Před 2 lety +15

    Знаєте, після перегляду у мене дійсно виникло дуже багато питань, в першу чергу до власних стереотипів. А потім я згадав, де бачив раніше героя вашого відео, пана Мигаля - на каналі "Микитко сын Алексеев
    ", який веде російський чорносотенець. Якось після цього я не вірю жодному слову Мигаля про патріотизм до України.

    • @pidpilnahumanitarka
      @pidpilnahumanitarka  Před 2 lety

      Якщо чесно, нас наші ж глядачі останні два роки стільки разів просили про колабу з микитком, що слухати про микитка зараз якось смішно. Нам пофіг на того микитка, дивитися і співпрацювати з ним ми і не збиралися, але в наш простір його принесли саме глядачі. Якщо Мигаль раніше про щось з ним говорив, а зараз змінив свою позицію щодо нього, то ок. Якщо ні - то погано і ми таке не будемо виправдовувати, втім, це відео стосується, в принципі, нової сторінки української історії, тож якщо був перегляд принципів, то можна вести хоч якийсь діалог, якого раніше не було.

    • @pidpilnahumanitarka
      @pidpilnahumanitarka  Před 2 lety +2

      Також для переосмислення власних стереотипів необов'язково слухати саме Мигаля. Це якраз і була спроба поговорити про стереотипи, а не послухати Мигаля і його особисту позицію. Просто він медійна персона від русинів

    • @Vithimerius
      @Vithimerius Před 2 lety +7

      @@pidpilnahumanitarka Я колись був підписаний на канал Мигаля. Він мене забанив лише через те, що я порадив в коментарях іншому підписнику прочитати статтю професора Пряшівського університету, словацького лемака Миколи Мушинки "Політичне русинство на сучасному етапі". Just like that. Це якось не сприяє діалогу та взаєморозумінню...

    • @user-fe2tv1kf4v
      @user-fe2tv1kf4v Před 2 lety +1

      @@Vithimerius Микола Мушинка, попри всі заслуги, досить упереджений, наприклад, розказував байки про шаровари в ХІХ столітті в руснаків Пряшівщини, що є геть маячнею :))

    • @Vithimerius
      @Vithimerius Před 2 lety

      @@user-fe2tv1kf4v Не чув. Але шаровари - це взагалі дуже поширений міф, що зародився наприкінці XVIII сторіччя. Насправді їх навіть наддніпрянці ніколи не носили. Але мова не про шаровари і навіть не про професора Мушинку. А про ставлення до іншої думки.

  • @asyavyshnevska5875
    @asyavyshnevska5875 Před rokem +5

    надзвичайно важлива теза про те, що Україна дуже різна. пересічний мешканець Івано-Франківської області відрізніється від мешканця Харківської чи Миколаївської областей. гадаю, дуже важливо мати це на увазі і не намагатися зробити всіх українців однаковими. головне, що нас усіх обʼєднує те, що ми хочемо жити у вільній і мирній Україні і боремося за це усіма силами.

  • @Smartfankin_3
    @Smartfankin_3 Před 2 lety +4

    Особисто я сприймав, і покищо сприймаю, русинів як субетнос, що походить від українців, але має трохи іншу мову через історичні перепетії земель на яких вони проживають та через які й відбулися ці певні зміни у мові. Тобто я сприймаю русинську як діалект української, але який трохи більше відрізняється від інших. Що до ж сепаратизму, то такої загрози я в них не вбачав, але вважав їхні розмови про окремішність є свідомим заграванням з російською та угорською пропагандою. Можливо я помилявся і якщо це так, то буду радий змінити свою думку)))

  • @olexiydevyatka
    @olexiydevyatka Před rokem +3

    Дуже дякую за цей випуск. Нещодавно вперше побачив Мигаля на одному російському лінгвистичному ресурсі і, звісно, сприйняв його негативно. А тут бачу, що Мигаль - розумна адекватна людина. І найприємніше - це чути його українську. Мабуть, дійсно потрібно приділяти більше уваги на цю тему, бо перетворимося на росіян, які просувають наративи, що українці - це, начебто, "неправильні росіяни".

  • @antonchigurh4953
    @antonchigurh4953 Před 2 lety +3

    У мене особисто, насторожене ставлення до якоїсь частини русинів склалось тільки через те, що на свому досвіді зустрів російськомовних закарпатців, які розказували, що «вони такі особливі і їм взагалі треба від’єднатись від України» (дослівно), та і коли побачив підтримку якихось незрозумілих (для мене) людей з Сербії, відношення хіба погіршилось. Також зустрівся з тим що дехто себе повністю відділяє від України і якісь тези чи вислови русинів часів приблизно «пост перша світова» українською мовою перекладає і постить русинською. Але я не маю жодного сумніву що серед русинів є абсолютно адекватні люди, судячи принаймі по офіційному возз’єднанню з ЗУНР, чи УПА. На мою думку у всіх установах все має відбуватись українською, в закладах думаю теж, але також не має бути жодних перешкод з «переходом» на русинську (умовно локально маю на увазі). Якось так

  • @zobko
    @zobko Před 2 lety +19

    Нічого негативного про русинів не чула, як дехто з коментаторів писав також. Але на превеликий жаль, я взагалі нічого про цю спільноту не знала. Дякую, що освітлюєте цю тему! Дослідження спільнот України це наше завдання з саморефлексії як політичної нації, я вважаю.
    Чекаю з нетерпінням на наступні відео з циклу про русинів! ☺️

    • @romandiamond2165
      @romandiamond2165 Před 2 lety +3

      Русини це стара назва всіх українців а не окремих закарпатців

    • @Rotkopf4002
      @Rotkopf4002 Před rokem

      ​@@romandiamond2165 нет

    • @lastdolphin6574
      @lastdolphin6574 Před rokem

      ​@@Rotkopf4002 так.

  • @Anton_Danylchenko
    @Anton_Danylchenko Před 2 lety +9

    Не має чіткої межі де діалект а де вже мова. Є приказка - мова це діалект який має державу і армію. Саме тому зараз виникли наприклад Македонська (яка є по суті діалектом Болгарської) або Чорногорська, Сербська, Хорватська, Боснійська - які завжди були по суті одною мовою - Сербська і Хорватська навіть за основу мають той самий діалект. В Словаччині, Сербії і Польщі стало політично вигідно називати місцевих русинів/українців саме русинами і мову відповідно русинською і було кодифіковано аж 3 її варіанти. Та й самоназва українці на тих територіях так і не встигла витіснити стару русинську - хоча то по суті були синонімічні самоназви. Міжнародні лінгвісти визнають русинську мову окремою. Українські лінгвісти (більшість) визнають її набором діалектів української.
    Але є дуже очевидні лінгвістичні речі. Так на прикладі інших мов абсолютно неможливо назвати Українську діалектом Російської бо вони мають лише 60% спільної лексики (за цією логікою Португальська була б діалектом Іспанської чи Французької). Тоді як Українська і Русинська мають до 90% спільної лексики. Білоруська і Українська теж дуже близькі і могли б за інших політичних умов вважатися діалектами однієї мови як то було колись 300 років тому. Але так вийшло що в Білорусі виникла власна інтелігенція - поети, письменники, активісти які просували місцевий діалект а в Україні своя інтелігенція просувала свій місцевий діалект. Так і сформувались окремі нації і літературні мови. На Закарпатті і на Лемківщині ж такого по суті не було - місцевий(і) діалект(и) майже ніким не просувався в окрему літературну мову. Яскравий приклад - поет Богдан-Ігор Антонич який був з Лемківщини і розмовляв місцевим діалектом/мовою але вірші писав літературною Українською. Тобто Карпато-Русини як окрема нація не були сформовані ні на початок ні на середину ХХ століття. На всіх дорадянських мапах не було ніякого поділу на Русин і Карпато-Русин. Діячі доби визвольних змагань чітко вважали закарпатців і лемків частиною етнічних українців.
    Закарпатці не змінили свою самоназву через цілу низку факторів. Вони були відділені від інших русинів-українців горами і кордонами через що був більший вплив сусідніх народів - угорців, румун, словаків і не траплялися лінгвістичні зміни які відбувались в інших частинах України. В них Москвофільство мало трохи більший успіх ніж в Галичині. В Галичині Москвофільство було повністю витіснено Українством під кінець 19 століття. Але і там аж до 1930-х років існували ще паралельно Русини і Українці які спілкувались по суті одним галицьким діалектом. На Закарпатті і Лемківщині Москвофільство дожило аж до доби визвольних змагань і навіть пізніше (тут потрібно брати регіон вцілому від Попраду до Тиси за Карпатами і від Дунайця до Сяну по іншу сторону Карпат). Так під час 1-ї світової багато лемків-русинів було заарештовано австрійцями за проросійську позицію і вітання приходу російської армії (а вона фактично була окупувала весь той регіон хоч і на короткий час) і ув'язнено в таборах. Велику роль у Москвофільстві грали нажаль православні священники (як і зараз політичний русин Сидор з УПЦ МП). В 1918-1919 представники Закарпаття не лише висловлювали бажання бути в ЗУНР але й їздили до Києва разом з іншими делегатами ЗУНР для злуки з УНР в єдину Україну. Нажаль, ЗУНР була швидко окупована поляками а УНР майже повністю більшовиками та/або денікінцями. По факту перед закарпатцями постав вибір до якої країни приєднатись і України в списку вже не було. Хоча частина (де було менше москофілів) все ще виступала за вхід до складу України (можна почитати про Команчську і Флоринську лемківські республіки і про вплив москвофільства на позицію першої). По факту серед запропонованих реальних варіатів було обрано Чехословаччину (північну ж Лемківщину просто окупувала Польща). Але не зважаючи на знову відділення від інших українських земель Українство почало поступово набирати свої позиції і в Закарпатті - кульмінацією було проголошення Карпатської України. І галичани масово допомагали закарпатцям вважаючи їх одним народом і гинули за них в боях проти угорців. Так вийшло, що на тих землях на момент другої світової українська ідентифікація хоч і набирала сили але не витіснила стару русинську ідентичність. Але на ті часи не було навіть мови що то якісь два різні народи - слова русин і українець були скоріше синонімами. Галичани і Закарпатці говорили своїми мовами/діалектами але чудово розуміли одне одного. Після 1945 думаю зіграла свою роль заборона вживати темін Русин і насадження радянською адміністрацією літературної української мови (вже на той момент добряче зрусифікованої радянським правописом) разом з російською. Саме через це певна частина русинів почала радикалізуватись і сприймати українство як щось прийшле разом радянщиною.

  • @user-wi5bf5lh8k
    @user-wi5bf5lh8k Před 2 lety +46

    Я народилася і виросла у Тячівському районі. Але мислю себе українкою.

    • @geronimo3317
      @geronimo3317 Před 2 lety +2

      А ніякого десонансу у вас не викликає те, що ви бачите і чуєте навкруг з тим як ви себе мислите?

    • @user-wi5bf5lh8k
      @user-wi5bf5lh8k Před 2 lety +14

      @@geronimo3317 ні

    • @user-zt4rr1em8d
      @user-zt4rr1em8d Před rokem +4

      Кто не помнит прошлое, у того не будет и будущего.
      Я - русин. Был, есмь и буду.

    • @mesofius
      @mesofius Před rokem +5

      @@user-zt4rr1em8d а чому не русинською написав?

    • @Sleepyphoenix
      @Sleepyphoenix Před 7 měsíci +1

      так русини це і є назва українців.

  • @rokssolana
    @rokssolana Před 2 lety +120

    Я як носителька тої самої русинської мовы, кідь чесно, вважаю себе українкоу. Айно, може, "русинська мова" ліпше бы выражала то, як мы говориме, і накулько наша мова нипонятна для бульшости українцю. Айбо перший раз учулам, што я русинка, лем дись у двадцять году уд иншых закарпатцю, кой уже жилам у Києві і говорилам українськоу із свойым закарпатськым акцентом. І нич ни тяжко ми было на уту українську перейти, ни помню, убы якось я її спиціально учила як чужу. Мы ся самі в селі Королево Виноградівського района называли українцями, а удрізняли ся ни уд українцю, а уд мадяру, котрі у нас тоже живут. Бізонь, много у нас є слоу ниясных (ану, укажіт ми, што уто "шіковна", водь "ипний", водь "хосен"), айбо у нас і межи собоу много такых слоу у різных районах. Маєме свої звукы, бо і "о" у нас ни єдно, а два різных, і звукы "и" і "ы" уба маєме і ни єднако їх вымовляєме. Айбо я як філолог волію думати, што наша мова просто ліпше сохранилася уд української из старых часу, бо мало в ниї было контакту з рештоу української. Як бы там ни было, я лем за то, убы вчити наш діалект на мовознавчому рівньови і май глубоко, убы ліпше взнати його місто межи иншыми українськыми говорами. І кідь треба його для того назвати "русинськоу мовоу", то на здоровля. А щи добавлю, што я ни проти того, убы люди ся называли русинами, їм ліпше видко, яка у них ідентичніст - лем кажу, што ни всі мы і знаєме, што мы русины, для много кого з нас мы - просто українці із свойоу інтересноу мовоу :)

    • @omniamors7204
      @omniamors7204 Před 2 lety +23

      Тримайте слово підтримки від суржикомовного українця, котрий мав нагоду спілкуватись з носіями русинської. Зрозумів десь від 90 до 95% сказаного вами. Вірю в те, що русини не є рівнозначними у своєму світогляді зі зросійщеними українцями чи російськомовними і є близькими у своєму світосприйнятті до ідей вільної України, ніж будь-які ментальні малорроси.
      Тримаймося разом у ці нелегкі часи.

    • @rokssolana
      @rokssolana Před 2 lety +32

      @@omniamors7204 Ну звісно, у цій війні ми всі - просто українці, і кожен з нас робить усе, що може. Мене, насправді, трохи здивувала така постановка питання взагалі, мовляв, становище русинів у російсько-українській війні. Не думаю, що комусь із моїх земляків узагалі і в голову приходить якось себе вирізняти з-поміж українців зараз, окрім різних пришиблених "активістів" на зразок згаданого у відео типа, який у зараз у москві (перший раз почула його прізвище, тому не запамʼятала). Тобто загалом це цікаве питання - вивчення нашого діалекту й історії, але це питання на після перемоги.

    • @pidpilnahumanitarka
      @pidpilnahumanitarka  Před 2 lety +13

      Постановка питання випливла саме з запитань наших глядачів, які присилали повідомлення з заявами Ґецка, і з претензій що "русини під шумок хочуть відділитися, поки у нас війна". Ми би цього відео не робили, якби не було звинувачень русинів у тому, що вони відхрещуються від України і хочуть скористатися ситуацією. Це, власне, і вся мета - не сказати, що русини це окрема нація чи етнос, а спростувати ці тези, які почали активно розганяти.

    • @rokssolana
      @rokssolana Před 2 lety +9

      @@pidpilnahumanitarka Розумію вашу мотивацію - ви, власне, і сказали у відео, що це відповідь на відповідні запитання глядачів. Я скоріше не вас звинувачую в цьому заголовку абощо, а дивуюся, що люди взагалі (наприклад, ваші глядачі) так це питання ставлять. Бо більшості людей з Закарпаття зрозуміло, що оці політичні русини на зразок Ґецка - це загалом маргінали і на населення регіону мало впливають.

    • @user-oi3hu6nf1s
      @user-oi3hu6nf1s Před 2 lety

      Так "убы"чи "жеби"?))*згадав канал "Наша файта" пародія на росіянців "Двєсті з Дмитрійов Пасульовим"))

  • @poputchyk9780
    @poputchyk9780 Před 2 lety +43

    😏❗ Все дуже круто за виключенням того факту, що назва Русин це справжня назва всіх Українців. І ще 100 років тому так себе називали Галичани і Волиняни, а 200 років тому так себе ідентифікували Надніпрянці. То ж все-таки ... Заяви, що Карпатські Русини, це абсолютно окрема нація, не пов'язана з Українцями (Русинами) ... Трошки пахне сепаратизмом. Якщо ні то ні.

    • @vasilsabadosh8704
      @vasilsabadosh8704 Před 2 lety +2

      Русини -це русини!Українці-це Русичі!

    • @poputchyk9780
      @poputchyk9780 Před 2 lety +26

      @@vasilsabadosh8704 розкажи це всім галичанам і взагалі твсім українцям, які в Австрійській імперії в метриці (в паспорті) були записані як русини. 🤷🏼‍♂️😏. Зайди в любий архів. А ще є такі видатні люди, яких так і називають.
      Духнович будитель Закарпатських русин. Шашкевич - будитель галицьких русин.

    • @vasilsabadosh8704
      @vasilsabadosh8704 Před 2 lety +1

      @@poputchyk9780 Галичани і Карпатські Русини дуже сильно відрізняються мовою і звичаями.
      Звісно взагалі всі слов'янські народи мають схожі мови,я без проблем розумію всі без винятку, на більшості з них я розмовляю непогано або дуже добре.І чим більше мов я вивчав тим більше я розумів ,що Русинська мова це звичайно ніякий не український діалект.Я не розумію страх деяких політиків, це визнати.В 1991 році Закарпатці проголосували за автономію в складі України але обіцяне в кінці кінців не дістали

    • @LuI3us
      @LuI3us Před 2 lety +15

      @@poputchyk9780 якщо цікава тема, то можете ознайомитися з працею мовознавця Любомира Белея "»Русинський» сепаратизм: націєтворення in vitro", в якій описаний міф "русинів" Закарпаття.

    • @Ll-mw9sy
      @Ll-mw9sy Před rokem

      @@vasilsabadosh8704 Діло вам сказали

  • @ixtoner
    @ixtoner Před 2 lety +24

    Ми всі є русини, і українці . Вони є просто карпатські русини (українці). Бо в відео це все підноситься наче русини це чуть би не інший народ імхо. І взагалі, ми - Русь-Україна!
    Але всерівно тема цікава)

  • @SteelRopes
    @SteelRopes Před rokem +8

    "Гуманітарка" лізе до небезпечної, а гОловне - не своєї парафії.
    Як тільки поряд із словом-терміном русин(карпаторусин) постають слова: політика, національність і, навіть, народність, то саме в той час закінчується ВСЯ етнографія й лінгвістика та починається звичайнісенький сепаратизм.

  • @dokel_sirius
    @dokel_sirius Před 2 lety +12

    Яка етнічна різниця ідентичності між русинами- українцями по всій Україні і між карпатськими русинами?

    • @denkravtsov6009
      @denkravtsov6009 Před 3 měsíci +1

      Нема ніякої, русини це і є українці.

  • @r_fefcffhy
    @r_fefcffhy Před 2 lety +10

    Героям слава!
    Для себе визначив, що війна закінчиться коли наново підпишусь на патреон)

    • @oldflat9526
      @oldflat9526 Před 2 lety +2

      підписуйтесь швидше. всі чекають

  • @2106LTS
    @2106LTS Před 2 lety +16

    Існування діалектної різноманітності серед українців - це факт. Не бачу нічого поганого в підтримці й збереженні цієї різноманітності. Але я не розумію, навіщо конструювати нову етнічну ідентичність на ґрунті діалектної відмінності. І навіщо займатися літературною кодифікацією певного діалекту. Щоби що? Для прикладу: в Польщі від 1990 року лемки (як і бойки та гуцули) трактуються як етнографічна група русинів. Впродовж 90-их на основі лемківських говорів було кодифіковано "лемківську літературну мову", яка в Польщі офіційно має статус мови нацменшини. За переписом 2002 року в Польщі мешкає близько 6 тис. осіб які ідентифікують себе як лемки. Проте, що ми маємо "в сухому залишку": ні "лемківського" репу, ні "лемківського" stand-up'у, ні "лемківського" CZcams'у, ні "лемківської" озвучки, ні "лемківської" Вікіпедії. Тобто жодних маркерів масової культури. Чому? Бо це цілковито штучний проект, який не має стейкхолдерів. За даними того ж таки перепису 2002 року лише чверть (тобто півтори тисячі) польських лемків говорить вдома, в своїх родинах, виключно "лемківською".

  • @olexanderchepil9410
    @olexanderchepil9410 Před 2 lety +9

    Ого, який несподіваний колаб! Дещо незвично чути, як пан Мигаль розмовляє літературною українською :)
    Наша сила в тому числі і в нашому різноманітті, русини не повинні відчувати себе зайвими, небажаними або нецікавими в Україні. Дуже сподіваюсь бачити більшу репрезентацію русинської мови й культури в нашому інфопросторі. Пан Мигаль, до речі, робить великий внесок в цю справу, давно вже слідкую за його діяльністю, в нього дуже цікавий контент, знайдіть час ознайомитись. І радий нарешті побачити його в українському сегменті ютьюбу, бо складалося враження, що його діяльність є більш цікавою іноземним навкололінгвістичним блогерам.

    • @MaksMokriev
      @MaksMokriev Před 2 lety +1

      Абсолюто підтримую, що закарпатські брати "не повинні відчувати себе зайвими, небажаними або нецікавими". А також хочу "бачити більшу репрезентацію закарпатської мови й культури в нашому інфопросторі". Щоб ми краще розуміли один одного, потрібно більше цікавих проєктів, які демонструють нашу широту та різноманітність.

    • @ariella2471
      @ariella2471 Před rokem +4

      Це діалект закарпатський, а не окрема мова!

    • @olexanderchepil9410
      @olexanderchepil9410 Před rokem

      @@ariella2471 нема об'єктивних критеріїв, за якими можна відрізнити діалект від окремої мови, я користуюсь терміном "русинська мова" тому що він традиційний і саме так називається відповідна стаття в укр. вікіпедії

    • @ariella2471
      @ariella2471 Před rokem +1

      @@olexanderchepil9410 це питання часу коли за подібну статтю ви сядете на фляшку!

    • @olexanderchepil9410
      @olexanderchepil9410 Před rokem +1

      @@ariella2471 вибачте, мені не варто було з вами в діалог вступати, але я не одразу помітив що ви й*бнута (або й*бнутий).
      Гарного дня

  • @user-xg8og7st1y
    @user-xg8og7st1y Před 2 lety +15

    Русини-один з найдавніших етнонімів українського народу, його використовували у нас аж до початку XX століття, у деяких регіонах навіть до середини. Тому люди які називають себе русинами, думаючи що це якась окрема від українців нація, абсолютно не знають історії.

    • @geronimo3317
      @geronimo3317 Před 2 lety +1

      Вау, так от виявляється як все просто! Дякую що роз'яснили!

    • @mikola580hkr
      @mikola580hkr Před 2 lety

      @@geronimo3317 А чим відрізняються шона від коса?

    • @ukraineiseurope8910
      @ukraineiseurope8910 Před 2 lety +1

      Це лемківський діалект української мови

  • @lastdolphin6574
    @lastdolphin6574 Před rokem +8

    хотілося би глянути від вас інформацію на тему про русинів, пора розвіяти міфи підкарпатських русинів, як про "окремий народ" і "русинську мову". пора згадати, що русини - це стара самоназва українців і більш детально про неї розповісти.

  • @Victor_Vlad
    @Victor_Vlad Před 2 lety +5

    Як ми знаємо з історії, русинами себе називали більшість жителів Русі (України). Також русинами ще яких-небудь сто років тому себе називали жителі західної частини України. То чому ця частина великого народу вважає себе чимось окремим від інших українців? Тільки тому, що у них особливий діалект? Чи тому, що тільки вони зберегли (за що їм, звичайно, честь і хвала) історичну самоназву?

  • @arhidontos
    @arhidontos Před rokem +3

    Дуже дивно бачити людей які розділяють Україну і українців, досить влучно в початку відео було сказано що українці це більш громадянство, адже в нас на території є також кримці, караїми, кримчаки, русини, литвини
    Звісно вони дуже слабо представлені на державному рівні, но тут, швидше, проблема в радянській окупації і пропаганді що всі хочуть відділитися
    Особливо смішно чути про те що всі русини воліють окрему державу, в той час коли існувала ЗУНР, тому русини свого часу боролись саме за українську державність, і, мабуть, зараз є більшими українцями ніж деякі з тих хто себе такими називає

  • @galinapoper13
    @galinapoper13 Před rokem +4

    Гуманітпрка,я здивована,що ви підтримуєте таку не дуже поважну тему про русинів ,з Мигальом.Ми українці давніше наз. Русинами.Приїхавши в Закарпаття я через день розуміла всі діалекти.Закарпатці є щирі,роботящі і розумні люди.

  • @user-fk6pt7ut4o
    @user-fk6pt7ut4o Před 2 lety +5

    В чому проблема після отримання безвізу русинам України відвідувати русинів інших країн?

  • @theodorcraps2825
    @theodorcraps2825 Před 2 lety +5

    Щойно дійшло що українці і русини то одне й теж, тепер вже карпатські русини є. Цікаво кого відкриємо далі?

  • @RostTatomyr
    @RostTatomyr Před 2 lety +20

    Дякую, цікавий випуск. Правда, на мою думку тема розкрита не достатньо. На жаль, існує багато відверто антиукраїнських наративів серед Карпаторусинів, як всередині України, так і по всьому світу. І це явище дуже поширене. Зокрема, часто звучать претензії щодо невизнання Україною окремішності, як вони стверджують, мови і культури русинів. В той час як українці сприймають це як один з українських діалектів чи говірок, і всі історичні писемні згадки про русинів трактують (і на мою думку слушно) як згадку саме про українців. Хотілося б ширшого висвітлення саме цих явищ і, особливо, причин, передумов та витоків подібних процесів.

    • @myhal-k
      @myhal-k Před 2 lety +3

      Не дуже розумію, яким чином бажання мати нормальне визнання власної мови та культури є "антиукраїнським". Я ні у кого нічого не краду, я говорю про дещо своє.
      А той факт, що українська діалектологія трактує цей мовний ідіом, не допомагає цю групу діалектів розвивати, ба більше, навіть не допомагає захистити їх від асиміляції. Бажання жити та бути собою саме від себе не може бути антиукраїнською заявою.

    • @RostTatomyr
      @RostTatomyr Před 2 lety +12

      @@myhal-k В бажанні жити, бути собою чи користуватись своєю мовою вам ніхто і не відмовляє. Плюс, йшлося не про вас. Ваш канал я знаю і лінгвістичні дослідження підтримую. До слова, мої баба з дідом по материній лінії суть з Еґреша, біля Виноградова, йсе иппен недалеко од вас. Тобто ситуацію з діалектами і їх різноманітністю навіть всередині боржавських говірок я знаю і розумію не з книг.
      Йшлося про цілком поширену тенденцію маніпуляцій історичною спадщиною та писемними джерелами, якими грішать саме представники т.зв. неорусинства. Багато я спілкувався і з т.зв. Carpatho-Russians з-за кордону. Вони досі користуються російськими, відтак чужими і ворожими джерелами для визначення своєї ідентичності та історії. Доходить до того, шо і тоті американські і наші закарпатські на повному серйозі можуть стверджувати, що їхня мова і культура не просто інакша, а старша за українську. Посилаючись на джерела, звичайно ж, русинські яко українські (руські, рутенські).
      Що ж стосується визнання окремішності мови і культури, то існують же чіткі наукові критерії визначення. Бо слідуючи вашій логіці, слід надати автономію тоді окремо і бескидським лемкам. Бо є достатньо підстав вважати їхню мову, традиційні строї, етнографію, кухню і т.д. окремими і інакшими від русинів боржавських.

    • @user-cr5jw6pc2g
      @user-cr5jw6pc2g Před 2 lety +6

      Тут питання полягає ось в чому: гаразд, приймемо за істину, що є Карпато-русини як народ, звісно там утворився свій ідіом (свідомо не вживаю терміни "мова" або "діялект"), місцевий люд має свій фольклор (казки, легенди...), проте, є ж галичани, і вони мають власний ідіом і місцевий фольклор, є волиняки і з ними теж саме, є поліщуки з не менш цікавим ідіомом. Є зрештою наддніпрянці (це я відтіль родом) і ми маємо теж свій ідіом, і цей ідіом теж відрізняється від літературної української мови.
      Тобто, ми всі не українці, немає української мови, а є наддніпрянська, галицька, волинська, русинська...
      Чи я помиляюся?

    • @myhal-k
      @myhal-k Před 2 lety +1

      @@user-cr5jw6pc2g з одного боку не помиляєтесь, бо локальні ідентичності існують всюди, десь більше, десь менше виражені.
      Але, з іншого боку, особливості вищеперерахованих ідіомів були враховані при створенні української літературної, а особливості діалектів за карпатами - не були враховані. Чому так склалося можна довго спекулювати, але факт є такий, що сучасна літературна українська доволі далека від мого рідного діалекту, та я не вважаю що вона добре підходить для письма моїм діалектом, тому я, володіючи українською в тому числі, розвиваю і власну мову.
      В той же час ніхто не забороняє галичанам писати по-галицьки. Але бажаючих розвивати галицьку літературну, як бачимо, не багато, хоч я й знаю кількох етнузіастів.

    • @user-cr5jw6pc2g
      @user-cr5jw6pc2g Před 2 lety +9

      @@myhal-k Ось тут і криється певна небезпека.
      Ви говорите про "писати по-галицьки". А така практика існувала вже. За часів Австро-Угорщини. Тоді українська мова мала два варіянти - Великої України (Шевченко, Котляревський) і Галицька (Шашкевич, Франко). І навіть тоді вже почали створювати єдину норму, поволі зближуючи ці два стандарти. Бо має бути одна мова. Є одна політична нація, значить має бути одна мова. Один стандарт. І це чудово розуміли як представники Галичини, так і Великої України. Ви знову пропонуєте розділити норму, яку так довго створювали?
      Україна відбулася як держава, як політична нація тільки завдяки зближенню Галичини і Наддніпрянщини.
      Створюючи регіональні норми, ми втратимо єдину Україну

  • @mazarini.iryna1
    @mazarini.iryna1 Před rokem +8

    Дуже далека, до цього моменту вважала, що русини - це просто поширена назва нашого етносу до ХХ ст і зараз має назву українці - бо ми нарешті маємо свою державу, Україну. Якщо чесно, прослухавши випуск, не дуже зрозуміла проблему. Наприклад, 10:45 хвилина розповідають, що нарешті можно буде вільно бачитись та спікуватись з побратимами після другої світової (після вступу в єс). А яка була з цим проблема? Народилась в незалежній і коли хочу спокійно купляла квиток та їхала у Європу до друзів. Тим паче з інтернетом можна з ними спілкуватись кожен день.
    Далі його тези "через радянську владу русини не мали право на культурне життя" ніби десь у паралельному всесвіті! Ні в якого українця не було нормального культурного життя! І не тільки за часів совка, але й імперії.
    Загалом не розумію нашо виводити різномаїття діалектів у контексті "проблеми". Є літературна мова, яка загальновживана (щоб українець з заходу та українець зі сходу могли порозумітись), а в чому проблема в побуті спілкуватись, як тобі зручно. Зараз нема ніяких заборон і тд. І чим відрізняється русин з Закарпаття від русина з Наддніпрянщини крім місця народження? Короче для мене ця проблема вигладяє як робити з мухи слона.

    • @dmitrijshein689
      @dmitrijshein689 Před rokem +1

      Була б надуманою, якщо б йшла від українців, а не русинів

  • @rueportal
    @rueportal Před 2 lety +48

    Остапе, тай вшыткі причастні ид ТПГ, дякуєме вам за можность уповісти нашу позіцію на вашум каналови. Вінчуву кріпости збировати габу тоталної «зрады».

    • @blackraven596
      @blackraven596 Před 2 lety +2

      Привіт, побратимчику!

    • @rueportal
      @rueportal Před 2 lety +2

      @@blackraven596 честь, друже та побратимчику!

    • @chervenytska
      @chervenytska Před 2 lety +1

      💘💘💘

    • @neobachnyy3787
      @neobachnyy3787 Před 2 lety +11

      А чому ти пишеш українською з помилками, до Закарпаття ще не дійшла реформа освіти?

    • @rueportal
      @rueportal Před 2 lety

      @@neobachnyy3787 убы-сь ся зазвідав

  • @user-bo8ip3pf3p
    @user-bo8ip3pf3p Před 2 lety +4

    Я не спеціаліст в мові але я спілкувався з русинами Словаччини . По перше мого знання української мови було досить для спілкування, навіть при специфічній вимові русинів. Мені здалось що мова українців з Києва більш відрізняється від мови українців з Дніпра ніж мова русинів від власне української літеоктурної мови. Ну таке ж можна сказати і про мову білорусів. Хоча... Можливо так сталось що українці, білоруси і русини під час становлення літературнтіх мов жили в одній державі...

    • @user-rm3pq9jl4z
      @user-rm3pq9jl4z Před 2 lety

      Більше схоже що русини то українці і білоруси)))

  • @myukrainiandream
    @myukrainiandream Před 2 lety +61

    1. Говорити про це в такому світлі, визнавати русинів за націю.
    2. Слідкую за сторінкою мигаля. Десь на 8-ий день він написав вперше про війну.
    3. По словам мигаля чи кучми я русин. Але недіждуться - я українець🇺🇦.

    • @dzukic1312
      @dzukic1312 Před 2 lety +21

      > ид 2. (8. динь войны)
      Мигаль уклав у ся на канал відео за пудпору Украины 26. фебруара (= 2. динь інвазії).
      Вы як дны рахуєте?))

    • @myukrainiandream
      @myukrainiandream Před 2 lety +2

      @@dzukic1312 подивлюсь. Це я за інстаграм мав на увазі.

    • @dDJEIS0N
      @dDJEIS0N Před 2 lety +19

      1. Ну, ви тоді трохи не розумієте різницю між нацією та народом.
      Та і нагадаю, що русини стали українцями завдяки СРСР. Тому повторне визнання русинів у інших державах це була однією зі сходинок декомунізації, яку Україна й досі не пройшла. Загалом сталін би гордився цим рішенням Києва.
      3. Ідентифікуйтесь як хочете, хоч і фіолетовим телепузиком. Це нічого не змінить, як і не змінить той факт, що русини не спілкувались наддніпрянським діалектом та не є нащадками козаків, як нам активно про це пишуть в радянських та пострадянських підручниках.
      Як писав Шевченко:" Учітесь, читайте, чужому научайтесь і свого не цурайтесь". Бачу чужому ви навчились, тому може прийшов час і свого не цуратись?
      Також, може вже досить слухати всяких ідіотів, котрі нам уже десятками років втерають, що русин=українофоб=русофіл.
      P.S. 99% Русинів Подкарпаття ся рахувут русинами за народностёв, айбо українцями за націоналнастёв. Єдно другому не мішат.
      Слава Україні!

    • @myukrainiandream
      @myukrainiandream Před 2 lety +22

      @@dDJEIS0N нічого не маю проти так званих русинів. Але визнавати нікого не збираюсь. Почитавши коментарі під цим відео стає зрозуміло чому. Якщо комусь не подобається - всі сепаратисти які тут пишуть - чемодан, вокзал, Словаччина.

    • @poksana5476
      @poksana5476 Před 2 lety +14

      Мені не дуже знайома тема русинів. Хто вони такі? Ми ж теж називалися русинами. Чим ми відрізняємося? Як можуть два народи називатися однаково але бути різними? Хотілося б знати і вашу думку, бо я так розумію ви - русин

  • @user-rm3pq9jl4z
    @user-rm3pq9jl4z Před 2 lety +6

    Русинами називали австроугорьці лемків, бойків, гуцулів що знаходилися під владою імперії. Ще раніше поляки так відокремлювали українців від московитів і литвинів. До того ж як самоназва використовувався термін на багатьох територіях одночасно з ''українець'' ще навіть у 20 столітті. Тож не розумію - це вони себе українцями як етносом не вважають - чи цураются лемків або гуцулів? Поясніть пліз)

    • @pidpilnahumanitarka
      @pidpilnahumanitarka  Před 2 lety

      Буде окреме відео.

    • @user-rm3pq9jl4z
      @user-rm3pq9jl4z Před 2 lety +1

      Трохи про себе - народився в Херсоні , в родині з багатьма етносами серед прадідів та прабабусь))) Є греки з Криму, московити з Брянщини, українці Херсонщини. Я - Українець - нащадок русичів, русинів, половців, сарматів, скіфів, бродників, дреговичів, радимичів і т.д.

    • @blackraven596
      @blackraven596 Před 2 lety

      "австро-угорці" - дебільний штамп московської пропаганди

    • @user-rm3pq9jl4z
      @user-rm3pq9jl4z Před 2 lety

      @@blackraven596 Тобто імперці з австро - угорьскої імперіі))

    • @LuI3us
      @LuI3us Před 2 lety +1

      @@user-rm3pq9jl4z вони себе вважають окремою нацією з окремою мовою.
      Але це міф. Є етнографічні групи українців: бойки, гуцули, долиняни, лемки та багато інших. Якщо хтось прям преться від слова русин, то може об'єднати ці етнографічні групи цим словом, рівнозначно, як словом українець.
      А діалект є діалектом і це не окрема мова лише через значну кількість іноземних слів.
      А "карпаторусин" - це міф.
      Якщо вам цікаво, то гляньте працюю мовознавця Любомира Белея "«Русинський» сепаратизм націєтворення in vitro".
      Посилання не залишаю, бо такі коментарі вже затерли 😔

  • @user-ty1lo7mz5f
    @user-ty1lo7mz5f Před 2 lety +28

    Яке становище слобажанців в російсько-українській війні? Розмова з Арсеном Аваковим. ( наступне відео)

    • @user-gf9fs2tf2z
      @user-gf9fs2tf2z Před 2 lety +1

      Браво! Чудова ідея! Потім з Аксьоновим і т.д.

    • @mikola580hkr
      @mikola580hkr Před 2 lety +1

      @@user-gf9fs2tf2z Данбасу свабоду!

    • @user-ty1lo7mz5f
      @user-ty1lo7mz5f Před 2 lety +3

      Про мову й етнос слобожанців поговоримо після перемоги!!! 😅

    • @oldflat9526
      @oldflat9526 Před 2 lety +2

      панство мабуть трохи не зрозуміло, це тонкий тролінґ. Аваков, я пам'ятаю, щось казав на кшталт украинский русский язык. Я думаю, комент був про це.

    • @mesofius
      @mesofius Před rokem

      Дупу з пальцем порівняв

  • @gontisjareck
    @gontisjareck Před 2 lety +25

    Особисто мене кумарить, що ми московитів (москвинів чи то пак моsqaliv) називаємо росіянами (давайте ще почнемо називати їх юкрейнянами, а шо, упорюватися - так вже по повній) і те, що дехто намагається подавати тих українців, які зберегли свою історичну назву (на відміну від нас) - русини, окремим від нас народом.
    Якщо вже так хочеться - то хоч би самі назву змінили (це я вже дійшов до крайнощів).
    Найбільш адекватно, як на мене, якщо вони якось хочуть розвивати свою ідентичність, то ми можемо їм сприяти в цьому, але не з таким етнонімом: "карпаторуси", "карпаторусини" - як варіант.
    Особисто я вважаю, що русини - це справжнє історичне ім'я всього нашого народу, а українці - це скоріше псевдонім, який нам довелося взяти, аби уникнути асиміляції одними самозванцями, які дозволяють собі називати себе русскімі...

    • @blackraven596
      @blackraven596 Před 2 lety +2

      Русини і карпаторусини - то як татари і кримські татари.

    • @o.z
      @o.z Před 2 lety +2

      Нащо ж юкрейнянами, якщо вони вже давно називаються укра́інцамі? Аваков, наприклад, бігає по московським лібералам і розказує їм, що його мова - це одна з укра́інскіх.

  • @Vika_Makss
    @Vika_Makss Před 2 lety +1

    Дуже цікаво! Дякуємо! Чекаємо ще ваших відео!

  • @SergKozlov
    @SergKozlov Před 2 lety +5

    Вважаю що в часи глобалізації треба оберігати етнічне розмаїття

  • @malynaravluk3921
    @malynaravluk3921 Před 2 lety +46

    Подивилася відео, погуглила, почитала трохи і не зрозуміла суті проблеми, якщо чесно, зовсім. Гуцульський діалект он теж такий, що геть не схожий на сучану українську літературну мову, до прикладу. Говір моїх дідусів-бойків не розуміли мої родичі, наприклад, із Кропивницького. Тай навіть ті, що в містах заходу України виросли, як приїжджали до них в гості, іноді не розуміли їх, коли ті швидко говорили. Та й культура бойків і гуцулів не менш унікальна, ніж карпаторусинська. То що тепер? Потрібно гуцульську і бойківську говірки визнати окремими мовами, відділити їх від української і називати ці етноси окремими національностями? Я не маю на меті когось образити, але я справді не розумію в чому принципова різниця унікальності карпатських русинів і тих же гуцулів, до прикладу? Щось не їдуть лижі в мене.

    • @ArtemMelanich
      @ArtemMelanich Před rokem +3

      Для мене русинська звучить як щось середнє між чешською і українською, різниця велика, мабуть більше ніж з білоруською. А білоруську ми видрізняємо у мову.
      Незнаю наскільки поміж собою інші "говори" карпатські схожі (бо теж чув тільки у прискореному темпі і ніц зрозумів), але якщо карпатсько-русинька і є діалект то швидше словацької ніж українською.
      Хоча ці штуки умовні, я тільки почав вивчати)

    • @Fafnirych
      @Fafnirych Před rokem +16

      @@ArtemMelanich Я чудово розумію русинський діялект, хоча я колишній росмовний з Києва 😳
      дуже дивно виокремлювати якихось конкретних русинів з поміж 40 млн інших русинів в окрему націю, чи етнос 😳 бо це субетнос, а не етнос, субетнос великої української нації. Це як дуже різні діялекти в Італії, Франції Німеччині, чи навіть Норвегії та Білорусі 😳 А там всюди є такі діялекти які так само відрізняються більш сильно ніж інші діялекти від сучасної, загальновживаної норвезької, італійської, німецької і т.д. 😳
      субетноси, тобто діялекти це добре, бо вони збагачують мову і я проти цього нічого не маю, тим паче це показник живої мови, живої нації, не те що на ₚоzії, де єдиний діялект, це кубанська балачка, яка по факту являється суржиком україно-російським, як до прикладу в Харківській області)

    • @ricard_88
      @ricard_88 Před rokem +1

      @@Fafnirych дуже тя русины у свуй час кошмарили вижу, ниборе))
      За то сь ся на них заїв, та типир пуд каждым відео мусиш шось такоє паскудноє за них писати..
      Но ташто ти м годен уповісти.
      Кідь тя иму колись та ни годен будеш сесе ми указати шо кажеш типиркы та што з тобов зробити?

    • @Fafnirych
      @Fafnirych Před rokem +9

      @@ricard_88 Ніхто мене не кошмарив. Я сам русин, тобто українець. Дивись рішення вашої проблеми з особливого діалекту. Просто ваш діалект набуває української літературної мови, призвичується і збагачує українську своїми угорськими, німецькими та іншими словами.Так і вам і всім українцям буде добре, бо так збагатиться наша спільна мова, от і все.
      Я ніколи не хтів, щоб наші діалекти українські зникали, ні звичайно, навпаки, завжди був за те, щоб їх вивчали більше.
      Діалекти - складова будь-якої СПРАВЖНЬОЇ мови. Діалекти збагачують мову! Італія, Франція, Іспанія, Німеччина, Норвегія, Білорусь тощо мають цілу купу діалектів, і вони також мають навіть дуже різні діалекти, але це все одна мова, яку діалекти зюагачують.
      Саме через те, що діалекти мають лише справжні мови, справжні нації, то га росії немає діалектів і вони діалектом вважають кубанську балачку, яка насправді є українським суржиком, як і в таких зросійщених областях України, як Харківська, Одеська тощо області. Давайте боротися за спільний добробут, а не займатися безглуздою федералізацією безпідставною.

    • @ricard_88
      @ricard_88 Před rokem +4

      @@Fafnirych перейду на українську, і дещо спитаю.
      Не нагадує тобі нічого твоя риторика?
      Підказка: "..никакого украинского языка нет, есть только малоросское наречие великорусского языка"

  • @jey3770
    @jey3770 Před 2 lety +20

    Вельми цікава тема. Радий, що ви повернулися

  • @Dr.Liwsy.
    @Dr.Liwsy. Před 2 lety +46

    Взагалі-то, русини - то є стара назва українців. Що русини роблять на цій війні? Воюють.

    • @blackraven596
      @blackraven596 Před 2 lety +2

      І білорусів теж)

    • @user-ky5eb1or9b
      @user-ky5eb1or9b Před 2 lety +13

      @@blackraven596 ніт, білоруси то литвини

    • @blackraven596
      @blackraven596 Před 2 lety +3

      @@user-ky5eb1or9b литвини - то політонім, так називали всіх мешканців ВКЛ незалежно від походження і віри. Мешканців Волині і Київщини до 1569 року теж називали литвинами.
      Ліцьвінства сучасних білорусів - неймовірний кріндж.

    • @blackraven596
      @blackraven596 Před 2 lety +2

      @@user-ky5eb1or9b українці і білоруси до розпаду Речі Посполитої були де-факто однією спільнотою з єдиною мовою, вірою і культурою. І було то все Русь і русини.

    • @user-yf2qe1lr2o
      @user-yf2qe1lr2o Před 2 lety +1

      @@blackraven596 білоруси це литвин, а не русини

  • @user-zr7fh5yl9w
    @user-zr7fh5yl9w Před 2 lety +7

    Чекаю з нетерпінням випуск про русинську мову.

  • @lastdolphin6574
    @lastdolphin6574 Před rokem +3

    У 1869 році Казимир Делямар писав: «В Європі існує народ, забутий істориками - народ русинів ( le peuple Ruthene ) 12500000 якого живуть під російським царем , а 2500000 - під Австро-Угорської монархією. Народ цей такий же численний, як і народ Іспанії, втричі більше чехів і рівний за кількістю всім підданим корони Св.Стефана. Цей народ існує, має свою історію» ...
    «Виживання у громадян України - в крові. Вони пізнали безліч бід, відведених людству, але зуміли вижити .... "

  • @user-si9ri2xj7w
    @user-si9ri2xj7w Před 2 lety +3

    Не буду тут щось стверджувати чи визначати, нехай розбираються етнологи, лінгвісти, історики і всі кому це належить за фахом.
    Лише хотів сказати що етнонім "русини" зустрічається навіть у переписці козацької старшини як одне з позначень українців, тому чи справедливо використовувати його суто як назву закарпатців?

  • @Maksym_Vakulenko
    @Maksym_Vakulenko Před 2 lety +10

    Да я вообще о Русинох не слышал, пока в Словакию не переехал. Вот вам и информационная яма

  • @edwardfedorov9567
    @edwardfedorov9567 Před 2 lety +17

    Якщо однією з цілей відео було заспокоїти, то, як на мене, ефект вийшов прямо протилежний. Радий буду помилятися.

  • @user-zg9ig7bw9c
    @user-zg9ig7bw9c Před 2 lety +8

    Русь - це Україна 🇺🇦. Нажаль в школах цього не вчать дітей, але дуже хочеться щоб запровадили, адже цю інформацію я дізналися лише самостійно: Київська Русь - це велика держава наповнив багатьма різними етнічними групами, які відрізняються говором і культурними традиціями. Кожен українець повинен розуміти ми відрізняємося, але ми єднаємося під прапором🇺🇦 свободи, де поважають один одного.

    • @harry.tallbelt6707
      @harry.tallbelt6707 Před 2 lety +3

      Мені в школі викладали історію України починаючи з Київської Русі, і це ще років з 15 назад було. За останній місяць наслухався про Русь-Україну і вже думаю може в мене були якісь унікальні підручники, що там про Київську Русь було, а у всіх інших -- ні.
      Не сприйміть за особисту атаку ні в якому разі. Просто всюди чую цей фактоїд, немов українці не в курсі що вони від Київської Русі походять, і він мене дивує

    • @guterherr8832
      @guterherr8832 Před 2 lety

      Не тільки Україна, не потрібно плодити фейки

    • @user-sf5zv4jc5v
      @user-sf5zv4jc5v Před rokem

      Нестор, откуда есть и пошла земля Руськая, повесть временных лет, писал в Киеве.

  • @marynastanishevska8164
    @marynastanishevska8164 Před 2 lety +63

    Дуже приємно побачити таку адекватну розумну людину, каюсь, що був таки в мене в голові цей штамп про русинів Закарпаття, хоча жодного разу там не була і живого русина не бачила... Прям соромно стало, дякую, Остапе)

    • @chervenytska
      @chervenytska Před 2 lety +1

      🧡

    • @user-wo9fz3gd4o
      @user-wo9fz3gd4o Před 2 lety +11

      Ми не кусаємось і вважаємо себе такими ж українцями, як ви 🥰💛

    • @fichafdu
      @fichafdu Před 2 lety +1

      @Вікторія К від російської пропаганди

    • @myukrainiandream
      @myukrainiandream Před 2 lety +1

      Ви не повірите. Я на Закарпатті живу і теж жодного живого русина не побачив - їх не існує.

    • @myukrainiandream
      @myukrainiandream Před 2 lety

      @Вікторія К з села ні. З району - так. 70 км і вже іншак говорять.

  • @user-yf2qe1lr2o
    @user-yf2qe1lr2o Před 2 lety +3

    Спасибі за відео. Цікаво було.

  • @JanPrahne
    @JanPrahne Před 2 lety +14

    Чом ви не залишила посилання на "ентузіаста" Мигаля Кушницького? В нього є власний Ютюб канал, файний доволі! Про русинську мову

    • @marynastanishevska8164
      @marynastanishevska8164 Před 2 lety +2

      То дайте Ви..

    • @chyzhyka
      @chyzhyka Před 2 lety

      czcams.com/channels/TGpo8JahvOIL2ajhma0FzA.html

    • @taraspetruk
      @taraspetruk Před 2 lety +2

      czcams.com/channels/TGpo8JahvOIL2ajhma0FzA.html
      кину сюди

    • @marynastanishevska8164
      @marynastanishevska8164 Před 2 lety

      @@taraspetruk дякую

    • @user-th3ct5kw5s
      @user-th3ct5kw5s Před 2 lety

      @@marynastanishevska8164 вас забанили в ютюбі, що ви самі знайти не можете?

  • @pavlozalevskyi
    @pavlozalevskyi Před 2 lety +2

    Я думав що Русини - це просто стара назва Українців, як Литвини - Білорусів.
    Тобто: Русини-малороси-Українці
    Литвини-белароси-Білоруси
    Взагалі, початково, українці - це топонім (жителі земель Київського князівства «всередині країни», потім «порубіжжя» Польської та Російської держав).
    А русини - це етнонім (слов‘янська складова українців, що жили в центрі, на півночі, північному-сході та заході України та на південному сході поєднувались із кочівниками та татаро-тюркськими народами).
    Зараз українці є нащадками слов’янського етносу (русинів) та кочівників (татар, козаків, половців), подібно до того як росіяни є нащадками північних племен слов‘ян та фіноугорських племен.
    PS: не філолог, не можу судити про мову, але вважаю, що мові підкарпадських русинів присвоїли номер у світовому списку мов не просто так.
    Та лише їх називати русинами я не дам, - ми всі русини (українці).
    Це синоніми !

  • @robertkoval8406
    @robertkoval8406 Před 2 lety +7

    А що по галицьких русинах? Куди поділись надніпрянські русини?

    • @pidpilnahumanitarka
      @pidpilnahumanitarka  Před 2 lety +4

      Буде окреме відео.

    • @user-cr5jw6pc2g
      @user-cr5jw6pc2g Před 2 lety +6

      Поряд із карпат-русинами виникають роздуми про волинян, поліщуків, галичанів. А вони теж можуть мати власну локальну ідентичність. І свої говори там. І свої казки місцеві знайдуться. Питання полягає саме в цьому - чи не створюватимуть ці локальні ідентичності певні сепаратистські настрої (у доброму розумінні), себто не в політичному. Тобто, виходить так, що й українців не існує, коли є мозаїка з отаких локальних народів із власними "мовами" і культурою🤔

    • @eugenesmolanka217
      @eugenesmolanka217 Před 2 lety +6

      @@user-cr5jw6pc2g і в цьому українці будуть, м'яко кажучи, не унікальні. Мозаїка - це нормальний стан, гомогенність - це продукт зусиль зі стирання різниці.

    • @user-cr5jw6pc2g
      @user-cr5jw6pc2g Před 2 lety +3

      @@eugenesmolanka217 Воно то так, але ж питання закарпатських русинів висувають рельєфніше на тлі інших ідентичностей, ніби інші - більш-менш гомогенні, а русини на Закарпатті - щось дуже унікальне і самішнє

  • @alinavus3557
    @alinavus3557 Před 2 lety +3

    теж ніколи не чула про якийсь негативний стереотип про Русинів, навпаки в голові був дуже позитивний образ і було навіть цікаво трохи повчити русиньську

  • @user-bh3ul9tw3i
    @user-bh3ul9tw3i Před 2 lety +6

    Колись русини си звали кияни, якщо вірити Руській правді, а нині русини - то щось ніби , як неукраїнці.... Принаймні , деякі представники Пудкарпаття, не люблят си галичан та надніпрянцив, хоча ті й інші звалися колись русинаии. Чомусь не хочуть вони мати нас за цімборов, мовляв ми єси били пособниками комрада Сталіна, котриї видерли їх з братських обіймов мадяра Хорті. Ось така от кумедно-підступна історія , і немає на то ради.

  • @pashastel5432
    @pashastel5432 Před 2 lety +1

    Чудове та інформативне відео !!

  • @NikolayBrodovski-rh5ou
    @NikolayBrodovski-rh5ou Před 6 měsíci +1

    Коли піднімають тему , а зараз це про українських русинів , а пішло щось незрозуміло , щось мололи , щось хотіли розказать та нехватило розуму або знань по даній тематики .

  • @user-gp3hx4dc8b
    @user-gp3hx4dc8b Před 2 lety +20

    Я шокована неадекватною реакцією в коментарях. Де люди почули сепаратизм? Інтерв'ю ж навпаки спростовує це🤦‍♀️. Навпаки потрібно розбиратися в своїй історії та ідентичності, щоб розуміти хто ми. Не треба соромитись самим і соромити інших за їх ідентичність. Відкидання нашої унікальності і приписування зневажливого ярлика "сільське" тільки шкодить збереженню культурної спадщини. Дякую за цікаве відео.

    • @user-rm3pq9jl4z
      @user-rm3pq9jl4z Před 2 lety +9

      Коли він каже як допомогають українській державі( 9хв45с) - дуже схоже що вони не є його частиною, принаймі в мене складається таке враження((

    • @kaladore6798
      @kaladore6798 Před 2 lety +1

      @@user-rm3pq9jl4z у них є дещо інші уявлення щодо нашої державності. Можете подивитись відео з Микитко сын алексеев

    • @user-rm3pq9jl4z
      @user-rm3pq9jl4z Před 2 lety +1

      @@kaladore6798 Так це ж про русских . Це федерація - тобто сепаратизм!!!

    • @user-gp3hx4dc8b
      @user-gp3hx4dc8b Před 2 lety +5

      @@user-rm3pq9jl4z вибачте та Ви через свою упередженість чуєте в його словах те чого немає. Я прослухала декілька разів і не почула ознак сепаратизму. Підставте в його слова замість русини львівські волонтери, все ще здаватимуться його слова сепаратизмом?

    • @user-rm3pq9jl4z
      @user-rm3pq9jl4z Před 2 lety +1

      З огляду на коментар від @Alex Vakh не почулося . Що до упередженості не було - а от після перегляду запропонованого контенту від Микитко - з'являється)))

  • @bmw78g
    @bmw78g Před 2 lety +6

    Знаю русинів, як карпатських так і сербських руснаків. Думаю, що думка як про сепаратистів могла виникнути через москвофільство. Багато людей в Закарпатті симпатизують Москві.

    • @myukrainiandream
      @myukrainiandream Před 2 lety +2

      Навіть зараз.

    • @YE_BOIH
      @YE_BOIH Před 2 lety +1

      @@myukrainiandream це все мадяри...

    • @cchlorinee
      @cchlorinee Před rokem +1

      Пам'ятаю, як колись мене занесло на Мукачево.нет. Тепер не дивуюся такому рівню москвофільства, деякі особистості там дуже цікаві: чекають, коли по них прийде Орбан. Хочеться помилятись, звичайно

    • @myukrainiandream
      @myukrainiandream Před rokem

      @@cchlorinee як прийде, так і піде.

  • @user-hw4rj6hd4v
    @user-hw4rj6hd4v Před 2 lety +1

    Дякую за відео.

  • @weronikastrizh7822
    @weronikastrizh7822 Před 2 lety +1

    Дуже цікаво та своґчасно !

  • @user-lo7iy6th6f
    @user-lo7iy6th6f Před 2 lety +5

    Я якось завжди думав, що всі українці є русинами

    • @user-eb2xf1xf1f
      @user-eb2xf1xf1f Před 2 lety +1

      Бо так і є, ТПГ запостил крінґ, таке буває, коли люди підніють політичні та етимологічні теми будучи лінгвістами та літераторами.

  • @2106LTS
    @2106LTS Před 2 lety +30

    Стереотипи про "русинство" не виникли на рівному місці. А для тих, хто прогулював уроки з історії України в 9-10 класах і не розуміє підґрунтя на якому виникли ці стереотипи раджу "погуглити": коли й чому етнонім "русини" зник в Галичині й чому не зник у Закарпатті? З яких причин польські правлячі кола в Галичині й угорські правлячі кола в Закарпатті були стейкхолдерами "русинського руху"? Що таке "москвофільство" як політична й культурницька течія течія, коли й за яких обставин воно виникло в Галичині й Закарпатті і який стосунок мало до "русинства"? Чому в Галичині до кінця ХІХ століття "москвофільство" перетворилося на маргінальну течію, а в Закарпатті "цвіло і пахло" впродовж 20-30-их років? Що таке "мадяронство" і який стосунок воно мало до "русинства"? Чим в 20-30-их роках займалися русинські політичні діячі в Закарпатті й які політичні погляди сповідували (Бродій, Куртяк, Сабов та інші)? Що таке шкільний референдум 1937 року в Закарпатті?

    • @user-th3ct5kw5s
      @user-th3ct5kw5s Před 2 lety +4

      на Закарпатті

    • @YellowCircle-hj2mi
      @YellowCircle-hj2mi Před 2 lety

      Закарпатські русини - це українці, які погано інтегрувалися в український культурний простір. З таким успіхом бойки, гуцули і лемки можуть говорити про свій етнос, але ні! Доля могікан відома...

    • @imerish1671
      @imerish1671 Před rokem +1

      Та ви заїбали. Почитайте джерела бех пропаганди радянської, яку не викинули з книг українських і російських досі. Москва спекулює на темі русинства, Україна вперлася в невизнання (хоча всі інші країни в яких живуть русини визнають і кодифікують стандарти). А в блядській Угорщині русини були тдним з найбільш притіснених народів. І знаєш що? Все ще русини в реальному житті, а не з телику якогось самозваного лідера що сидить в Москві і хз чи русин, підтримують Україну. Спільне майбутнє обь'єднує. Чого ж всім не рве так дупу з Кримських Татар?

    • @user-th3ct5kw5s
      @user-th3ct5kw5s Před rokem +4

      @@imerish1671 смєшалісь в кучу коні люді. У вас у голові каша. При чому тут кримські татари?

    • @imerish1671
      @imerish1671 Před rokem

      @@user-th3ct5kw5s при тому, що з їх визнанням і наданням їм прав меншини ви не маєте проблем. Все ти зрозумів, просто викаблучуєшся.

  • @olenazelena
    @olenazelena Před rokem +2

    Було б цікаво дізнатися, русинська мова в тій частині, яка відрізняється від літературної української - це іншомовні слова межуючих країн (Чехії, Словаччини, Угорщини і ТД), чи це абсолютно унікальні слова?

  • @user-kj9xw5hw2n
    @user-kj9xw5hw2n Před 2 lety +2

    Про сербських русинів це цікаво. А ще мені не зрозуміло чому Сербія веде себе як россія свого регіону і що з Косово. І що нам робити акщо з Росії повалять переселенці на наш схід після війни, це ж ще одна палка у колесо українського нац. розвитку, чи можна їм роздати паспорти "не громадян" і все ніби буде стабільно у регіоні. Чи зародження "реванша"?

  • @PaulDits
    @PaulDits Před rokem +5

    Цікаво було би дізнатися більше інформації про Русинів. Як формувались і про їх історію.

    • @Sleepyphoenix
      @Sleepyphoenix Před 7 měsíci

      Так читай історію українців, бо це одна з наших самоназв.

    • @denkravtsov6009
      @denkravtsov6009 Před 3 měsíci

      Русини проживали від Закарпаття до Білгорода. Що саме вас цікавить дізнатись про українців, яких колись називали русинами.

    • @PaulDits
      @PaulDits Před 3 měsíci

      @@denkravtsov6009 малось на увазі, сучасні русини. Чому вони залишили за собою цю назву. І питання вже не актуальне.

  • @densolins9331
    @densolins9331 Před 2 lety +3

    Чим русини відрізняються від тих же поліщуків, яких (за бажанням) можна так само вважати окремою етнічною групою?

    • @blackraven596
      @blackraven596 Před 2 lety

      Тим, що русини мають окрему національну ідентичність, а поліщуки - ні.

    • @comelfon
      @comelfon Před rokem +1

      @@blackraven596 мають? А доведи

  • @slavska
    @slavska Před rokem +2

    Моя прабабуся по лінії батька з Тернопільскої області. Щось я чула від неї, що вони теж себе раніше називали русинами. На жаль її давно вже немає, спитати не можу)))

  • @bigfinger3690
    @bigfinger3690 Před rokem +2

    У поляків під час війни з німцями (1939-1945) була така сама проблема. У польских Карпатах у 1939 році теж знайшовся такий собі Мигаль Кушницький -- Wacław Krzeptowski, який твердив, що карпатські поляки (Górale) -- це окремий від поляків народ з власною мовою, який з поляками не має нічого спільного, а походить від германських готів. Тому гуралє мають (за допомогою Німеччини звісно) створити власну дружню до Німеччини державу з власним прапором і т.д.
    Ось як поляки вирішили цю проблему:
    "Agitacja aktywistów Goralenvolku nie przyniosła spodziewanych efektów wśród przeważającej części ludności góralskiej. Struktury Komitetu Góralskiego, nie mając oparcia ani w góralskiej ludności, ani w niemieckich okupantach, stopniowo zamierały, najdłużej utrzymała się centrala w Zakopanem. W końcu sam „goralenführer” Wacław Krzeptowski w lecie 1944 ukrył się w górach.
    20 stycznia 1945 z wyroku Polskiego Państwa Podziemnego Wacław Krzeptowski został powieszony przez partyzantów z oddziału Armii Krajowej.
    22 listopada 1946 przed sądem w Zakopanem zapadł wyrok na pozostałych działaczy Goralisches Komitee. Zostali oni skazani na kary więzienia od 3 do 15 lat."
    (Польська вікіпедія)

  • @doslidyzkotom
    @doslidyzkotom Před 2 lety +4

    дуже цікаво. лайк.

  • @jaroslawkozak7813
    @jaroslawkozak7813 Před 2 lety +4

    Сто років тому мешканці Галичини називалися русинами. Ще раніше всіх мешканців українських етнічних земель сусідні народи знали під ім'ям русини. То в чому ж особливість, окремішність карпатських русинів? Крім великої кількості слів з угорської, польської мов у перемішку з українською, її діалектом та загравання з росією. Історично карпатські русини, чи то як частина українського етносу чи самостійна група були пов'язані з Україною та українцями, якщо не рахувати країни з заходу. До ваньок з суздальщини чи якоїсь Калуги вони мають такий самий стосунок, що і до кубинців або каталонців. Тобто ніякого. Але хилять їх якраз у бік Москви.

  • @user-yq3gx1jy5l
    @user-yq3gx1jy5l Před 11 měsíci +1

    Дуже цікаво що в 1939 р. Августин Волошин проголосив державу що саме мала назву Карпатська Україна а не Русь, в інтернеті є історичне відео, з утворенням цієї держави і як розмовляли закарпатці 80 років назад. І для мене незрозуміло, чому коли в цієї спільноти була можливість проголошення незалежної держави проголосили про створення саме Карпатської України а не Русі а себе іменували українцями а не русинами, таке враження що русини це просто модна тема ?

  • @user-ec8ry8ri4j
    @user-ec8ry8ri4j Před 2 lety +1

    Дякую

  • @ninahlekh-romenska6250
    @ninahlekh-romenska6250 Před 2 lety +26

    Я багато дивилася його відео, рекомендував ютуб. Але також слухала пісні цією "карпаторусинською". І ось які в мене висновки:
    1. Карпаторусинська дуже неоднорідна, бо в кожній країні, де вони живуть свої мови, які на них вплинули. Не знаю, чи є в них якась уніфікована норма типу "літературної".
    2. Люди, які із заходу України, особливо ті, що виросли в селах, переважно знайомі з її лексикою. Для порівняння, люди інших національностей з тих країн, де живуть карпаторусини, переважно не розуміють слів з карпаторусинської. Тобто спорідненість з діалектами української в рази вище. Звідси напрошується висновок, що це все ж діалект української. І хоч убийте не можу збагнути, чому ми маємо визнавати їх нацменшиною, коли в нас по всьому заходу людей, які так чи дуже подібно розмовляють є теж чимало, але вони називають себе українцями, а не нацменшиною.
    3. Зі слів вікіпедії, русинам в інших країнах влада забороняла називати себе українцями, тому вони щоб хоч якось маркувати свою інакшість від місцевих називалися русинами, згодом карпаторусинами. Це зрозуміло, вибору не було. Але вони зараз хочуть, щоб і українці визнали їхню назву і інакшість так, наче це окремий народ, тоді як по факту це ті самі українці. Як і українці, що виїхали в Канаду, Америку, яких пересилили в росію. Вибачайте, але в цьому відео я так і не побачила причини надавати їм якусь автономію. Друкувати літературу я загалом не проти, якщо є літературний стандарт. Бо чимало української класичної літератури в тому первозданному вигляді теж не є адаптованою до сучасної української.
    Коротше кажучи, цей влогер мені подобається, але, на жаль, він мене так і не переконав, що карпаторусини це не сепаратисти.
    Зазначу ще, що я за фахом культуролог і перекладач. Родом з Коломиї, і хоч вже 14 років живу в Києві, ніколи не переходила на російську, максимум з діалекту на літературну.

    • @pidpilnahumanitarka
      @pidpilnahumanitarka  Před 2 lety +9

      1. немає
      2. так, вона цілком зрозуміла пересічним українцям
      3. оце якраз довга і складна історія, яку ми обов'язково розповімо.

    • @orthodoxup3684
      @orthodoxup3684 Před 2 lety

      Сепаратисты ..... 🤦‍♂️

    • @ninahlekh-romenska6250
      @ninahlekh-romenska6250 Před 2 lety

      @@orthodoxup3684 ваша відповідь нікому нікого не пояснює.

    • @orthodoxup3684
      @orthodoxup3684 Před 2 lety

      @@ninahlekh-romenska6250 за что вы их так?

    • @malynaravluk3921
      @malynaravluk3921 Před 2 lety +4

      @@pidpilnahumanitarka Мені просто цікаво чим окремішність карпаторусинів відрізняється від окремішності гуцулів, бойків тощо? Проясніть цей момент у наступних відео, будь ласка. Бо щось усі джерела, які знаходжу, не називаєть їх нацменшиною, але лише етнічногою групою.

  • @paulvalor8022
    @paulvalor8022 Před 2 lety +66

    Я взагалі вважаю що кожний українець автоматично русин, як Україна - Русь. Просто сучасні русини, то є українці що змогли пронести цю самоназву крізь час. Ну і звісно що в них свій діялект, що є чудовим і неодмінно повинно бути підтриманим.

    • @user-hr6kq5sm9e
      @user-hr6kq5sm9e Před 2 lety

      Ні

    • @lisslendimace1990
      @lisslendimace1990 Před 2 lety +8

      @@user-hr6kq5sm9e так

    • @guterherr8832
      @guterherr8832 Před 2 lety +2

      Спадщина Русі належить не тільки Україні ¯\_(ツ)_/¯

    • @user-ih5ks9fb8y
      @user-ih5ks9fb8y Před 2 lety +3

      @@guterherr8832 так, ще ж є білоруси

    • @guterherr8832
      @guterherr8832 Před 2 lety +2

      @@user-ih5ks9fb8y А ще є росіяни. Я сам не високої думки про них, але вони також спадкоємці Русі, як би нам не хотілось зворотнього

  • @user-hi2bi3pf2o
    @user-hi2bi3pf2o Před 2 lety +1

    Дякую, з мене вподобайка і комент.

  • @bilbosumking
    @bilbosumking Před rokem +1

    Найгірший з випусків. "Русини" не ставлять ціллю створення власної держави, а приєднання до вже існуючої. Чи не так?