"Kulturistika má tolik proměnných, že je pro vědu těžko měřitelná," říká Mgr. Jan Caha.

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 22. 06. 2024
  • Dnes máme opravdovou lahůdku. Rozhovor s legendou naturální kulturistiky a jedním z nejpovolanějších odborníků v oblasti metodiky silového tréninku - Mgr. Janem Cahou. 💪 Vítěz prestižní Natural Olympia a současně pedagog zaměřený na silový trénink. 🏆📚
    Jan kombinuje vědecký výzkum s bohatými praktickými zkušenostmi, což ho činí mimořádně relevantním odborníkem i ve světovém měřítku. 🌍
    0:00 Úvod
    2:01 Trénink v naturální kulturistice
    11:31 Tréninková optimalizace
    16:01 Empirické zkušenosti vs věda
    18:01 Hormony, aneb testosteron je málá součást skládačky
    25:01 Krevní testy a jejich interpretace
    30:11 Studie a jejich limity
    36:21 Svalová hypertrofie, a trénink do selhání
    1:09:17 Lineární progress, je možný?
    1:15:51 Role genetických dispozic
    1:19:41 Adaptační mechanismy
    1:27:16 Esenciální aminokyseliny EAA v suplementaci
    1:38:31 Elektrolyty a ionty
    1:49:01 Intraworkout výživa
    1:53:46 Závěr
    🔍 Sledujte nás také na sociálních sítích: #promincz
    🌐 WEB: www.prom-in.cz
    📸 Instagram: @promincz
    📘 Facebook: Prom-in.cz
  • Jak na to + styl

Komentáře • 37

  • @michalkokys
    @michalkokys Před 12 dny +3

    Skvělý podcast, další perfektní výběr hosta a spousta podnětů k zamyšlení, pokud bude s J.C. ještě další podcast,dost by mě zajimalo to propojení silového tréninku s cyklistikou,nebo jiným aerobním sportem 👍

  • @matouspalicka8645
    @matouspalicka8645 Před 12 dny +2

    Super díky 🙏👍💪🏻

  • @lukasmlynar488
    @lukasmlynar488 Před 6 dny

    Na kulturistiku krásne plati murphyho zákon Všeobecné pravdy nikdy neplatia všeobecne 💪

  • @TomasFuuuk
    @TomasFuuuk Před 9 dny +2

    Studoval jsem instruktora fitness ve fitness institutu. Honza je pan expert. Skutečně člověk, který se dobře poslouchá a přesně ví co říká. Jak říkal Pavel, tady v ČR asi nikdo takový další není. K němu by měli vzhlížet mladí, poslouchat jeho přednášky a klást mu otázky. Výborný rozhovor Pavle, díky za něj! Občas jsem si i zapisoval některé pasáže. Doufám, že Honza ještě někdy do podcastu dorazí :)

    • @OndraP86
      @OndraP86 Před 9 dny

      A co přesně Vás tak zaujalo, když píšete, že "Jak říkal Pavel, tady v ČR asi nikdo takový další není". Děkuji za odpověď.

    • @TomasFuuuk
      @TomasFuuuk Před 8 dny

      @@OndraP86 Tím nemyslím nic konkrétního v tom rozhovoru, ale spíš Honzu jako osobnost celkově. Kulturista co má přes 50 soutěží a k tomu i teoretické znalosti podložené vědou.

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před 8 dny

      @@TomasFuuuk absolutně souhlasím. Honza je podle mě jeden z mála, který dokáže relevantně pracovat s informacemi.

    • @OndraP86
      @OndraP86 Před 8 dny

      @@PavelSamek Mě třeba hned na první dobrou napadá Petr Havlíček, coby osoba ve fitness fundovaná. Nicméně faktem je, že spoustu influencerů osobně nesleduji.

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před 6 dny

      @@OndraP86 Myslím, že Honza je levelem znalostí zcela jinde než kdokoli u nás. Petra Havlíčka mám rád a vážím si ho. Ale při vší obrovské úctě k němu, ve fitness, podobně jako já, jsme oba jen poučení laici. Petrův obor je zootechnika a technologie výroby potravin, zatímco Honza má přímo vystudovanou výživu a nyní se věnuje výzkumu zaměřenému na sport a připravuje se na doktorát v této oblasti. Navíc má sám obrovskou praktickou zkušenost, tedy je i praktik. V tom jsme třeba my dva na tom podobně, i když osobně si myslím, že ani v tom se mu nemohu rovnat. Tedy za mě Honza ve znalostech a erudici bude těžko hledat srovnání.

  • @JindrichNesrsta
    @JindrichNesrsta Před 11 dny

    Velká kvalita tohoto rozhovoru 👍

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před 11 dny +1

      Díky. Jsem rád, že se líbí.

  • @mr.spokesman5849
    @mr.spokesman5849 Před 11 dny

    Kde nakupujete hadry hoši? to jsou super kalhoty a kraťasy

  • @josef1001
    @josef1001 Před 10 dny

    Díky za video. Názor na elektrolyty chápu, mám dotaz pokud cvičím lehce přes hodinu a jdu poté do sauny na 1-3 kola po 15 minutách, myslím, že se eletrolyty hodí doplňovat. Měl bych využívat elektrolyty po cvičení během saunování nebo po sauně? Díky.

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před 10 dny +1

      Při pocení ztrácíte prioritně sodík a trochu draslík. Ztráty ostatních elektrolytů jsou zanedbatelné. Pak si musíte odpovědět: Kolik minerálů obsahuje suplement a kolik třeba běžné jídlo, které si dáte po sauně? Výhodou izotonických nápojů, dnes tedy nápojů s elektrolyty, je především pohodlná konzumace v průběhu extrémního výkonu, ale saunování to není. Tedy rozhodně kvalitním izotonickým nápojem nic nezkazíte (jen pozor na aditiva), na druhou stranu je otázkou, jaký to má význam. Já osobně si dám po sauně banán, kde je sice minimum sodíku, ale ten doplním později v jídle.

  • @Bubitar
    @Bubitar Před 6 dny

    👍 díky za opět přínosné informace. Zase se ukazuje, další predispozice pro kulturistiku, a to, že komu stačí jíst méně, je ve značné výhodě, protože při vyšší hmotnosti bude pořád jist méně, a nebude muset do sebe cpát kvanta jídla. Občas mi to příjde až šílené, jak málo jídla stačí některým lidem při váze kolem 90 až 100 kg. Jak říkal Jenda, že mu stačilo 2500 až 3000 kcal (pokud jsem dobře poslouchal) při váze někde nad 90kg. Já mám ubochých 70 kg a to jím mezi 3000 až 3500 kcal, abych nabíral potřeboval bych kolem 4000 kcal minimálně, ale vzhledem ke složitějším životnímu období to nejsem schopný ujíst, takže občas závidím těm, kteří nemusí tolik jíst 😅.

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před 6 dny

      Zajímavý postřeh. Ano, mě i někde hejtoval Križánek, že nemůžu tolik jíst, a přitom být tak hubený. Že on jí jako já, a přitom je 2x takový, což je jednoznačná pravda. Asi to bude určitá genetická výhoda v tomto směru. Ale nemyslím, že kdyby sem jedl ještě víc, že by sem nabral více svalů prostě máme každý své limity.

  • @michaljarusek893
    @michaljarusek893 Před 11 dny

    Pánové mám dotaz, zaujala mě část okolo růstových faktorů konkrétně odezva těla po tréninku. Na tréninku jsem schopen nechat maximum, nemám problém s motivací, morálkou,ale seseká mě to za den, někdy až za dva dny. Prostě jsem schopen jít za limity a vůbec mi to v tu chvíli nevadí,ale pak mě to doběhne. Jde to teda adaptovat nebo musím ubrat, což v tréninku nechci a v tu chvíli nemám potřebu. Rád to poresim nějakou soukromou konzultaci, ať to tu neplevelím,ale třeba to má někdo taky.

  • @jardak8840
    @jardak8840 Před 8 dny

    Tak tohle bylo zatím to nejlepší co jsi Pavle natočil. Rád bych s tebou Honzu ještě viděl. Díky za kupu skvělých informací.

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před 8 dny +1

      Já sám jsem moc rád, že si na mě udělal čas. A dokonce mi řekl, že ho to fakt bavilo, že nikde nemůže diskutovat do hloubky. Jen je škoda, že lidé jen dnes pasivně nasávají informace, vůbec o nic nepřemýšlí. To je mi hrozně líto a kolikrát si říkám, že se na to vykašlu, protože to stejně nemá smysl a lidi tím spíš štvu. Ale v úterý jsem byl na přednášce Petra Ludwiga a pak jsme se spolu bavili, a on mi řekl, že mám pokračovat, že je dobré, když někdo vystoupí z řady a bojuje proti debilizaci společnosti. Tak se asi bud snažit dál.

    • @jardak8840
      @jardak8840 Před 8 dny

      Byla by to velká škoda. Každé pondělí se těším jaké další video vyjde. Lukáš Gabriš to bylo taky pecka, ale tohle je fakt studna informací. Diky a pokračuj.

  • @ThomasThomason-im3zy
    @ThomasThomason-im3zy Před 12 dny +1

    To je jasný že vizualizace zlepšuje procvičení svalu.Vždycky když procvičuju danej sval,představuju si takovou tu kostru s červeným svalstvema,ten konkrétní procvičovanej sval s tím jak při tom pohybu funguje,samozřejmě i se synergickým svalstvem,který se snažím eliminovat.Ale selhání to neovlivňuje.Selhání nastává prostě v okamziku kdy tě zavalí činka.A proto je tam sparing,aby ji chytil :-)Tohle je věčná debata nad jednoduchou věcí a já nechápu co je na selháním tak složitýho :-)

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před 11 dny

      Máte pravdu. Je to problém. Dnes se opravdu řeší nesmyslné fragmenty. Bohužel, pořád se hledá nějaké tajemství, ale to podstatné většině lidí uniká.

  • @mr.spokesman5849
    @mr.spokesman5849 Před 11 dny +1

    škoda že máte ty mikrofony jen na okrasu. Kvalita techniky jde nahoru ale zvuk stejně se plácá na místě.... to nemáte někoho kdo by vám s tím poradil?

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před 11 dny

      Bojujeme s tou ozvěnou. Je mi to líto.

    • @albik49
      @albik49 Před 11 dny

      Je to tou místností s tím by nepomohla ani nejlepší technika. Index odrazivosti místnosti zde odhaduji někde kolem 0,8 což bohužel způsobuje ten dozvuk. Zároveň Pavel má hodně hluboký hlas a tím pádem i velký výskyt nízkých frekvencí v jeho hlase a ty se velmi špatně tlumí a odrazivost akustické vlny zvuku který tvoří jeho hlasivky nijak nesnižuje

  • @javo55
    @javo55 Před 12 dny +2

    Specialista odborník bych byl i tak opatrný . Například konkrétní zkušenost. s urologem. Na otázku kterou nechci rozvádět . Jaké mám jíst bílkoviny z hlediska nejšetrnějšího vlivu na ledviny? Odpověděl rostlinné třeba tvaroh. No co k tomu dodat. Někdy může mít lepší vědomosti třeba výživový poradce než specialista. Ale jsou specialisti lepší a horší.

    • @davidhlavac3998
      @davidhlavac3998 Před 12 dny

      Ale dyť o tom přímo mluví ve videu... můžeš bejt specialista, mít před jménem Mudr., ale ve výsledku si odborník na něco a v lepším případě na zbytek seš informovanější laik. Snad alespoň urolog věděl, co dělat s danými problémy. Pak co řešit jak být šetrný k ledvinám je nasnadě řešit opravdu s výživovým poradcem.

    • @javo55
      @javo55 Před 12 dny

      @@davidhlavac3998 Nevím jestli jsem to napsal dost srozumitelně Ale někdy informovaný lajk v uvozovkách výživář může vědět víc než takovýhle urologický specialista s titulem Mudr. Jinak Honza Caha ví o čem mluví.

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před 11 dny

      @@davidhlavac3998 Jsem rád, že někdo poslouchá a chápe. Moc DĚKUJI.

    • @davidhlavac3998
      @davidhlavac3998 Před 11 dny

      @@javo55 Ááá, tak to pak jo. Moje chyba, špatně jsem to pochopil.

  • @MarekKE-ei6ec
    @MarekKE-ei6ec Před 10 dny

    Je to sranda, pretože niekto môže ovládať kulturistické princípy tým najlepším možným spôsobom (kulturistické cvičenie v konkrétne obdobie, kulturistická strava v konkrétne, regenerácia, atď, atp...), vymodelovať sebe (alebo klientom, samozrejme vždy záleží v prvom rade od genetiky) to najestetickejšie telo bez vizuálnych slabín, ale..................... BUDE TO PLATNÉ LEN VRÁMCI ESTETIKY, pretože silovú a pohybovú FUNKČNOSŤ nenatrénujeme na strojoch, lavičkách a ani s "voľnou váhou" v prípade tenkej tyče s vyváženým závažím na oboch stranách....

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před 9 dny

      To je celkem logické. Velmi těžko lze excelovat v několika odvětvích. Sprinter, také neuběhne maraton, a maratonec nezaběhne rychle 100m.

    • @MarekKE-ei6ec
      @MarekKE-ei6ec Před 9 dny

      @@PavelSamek Tým som chcel poukázať len na to, akým nezmyslom kulturistika je... Je to hovienko zabalené v krásnom pozlátku. Nie len že nemá nič spoločné so zdravím, ale ani so svalovou vytrvalosťou (nutnou k rôznym fyzickým prácam), univerzálnosťou v záťažových pohyboch (tým nemyslím prvky akrobacie), atď... Prenositeľnosť "nula"... Kulturista zdvihe na mŕtvy ťah 300kg, ale 100kg atlasov kameň už nie. Zabenčuje s 200kg, ale offsetovou technikou nedá ani 50kg...Ľudia sa pomaly prebúdzajú a preto kulturistika a celkovo "pódiová prezentácia" svalového rozvoja stráca v tejto dobe na svojej atraktivite.

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před 9 dny

      @@MarekKE-ei6ec Tak toto lze extrapolovat na jakoukoli specifickou činnost. Objektivně, kdo dnes potřebuje zvedat 100kg kámen? Jaký smysl má hrát dokonale na housle, když houslista, protože si chrání ruce, tak skoro nemůže ani uvařit, aby se nezranil (přeháním). V extrému je kulturistika velmi zatěžující a nepraktická. Naproti tomu silové cvičení, a to i na strojích, jednoznačně umožňuje udržet základní funkci pohybového aparátu, má pozitivní vliv na srdce a mnoho dalšího. Tedy tam je mnoho pozitiv. Tedy moc nechápu, co tím chcete říct?

    • @MarekKE-ei6ec
      @MarekKE-ei6ec Před 9 dny +1

      @@PavelSamek Cvičenie na strojoch umožňuje udržať základné funkcie pohybového aparátu? Tak ten bol dobrý.... VEĎ TAM NIE SÚ ŽIADNE POHYBOVÉ VZORCE ... Na srdce to priaznivý vplyv má, to nepopieram (aj keď je to len poondiaty stroj, ktorý by sa mal používať len a iba v prípade rehabilitácie po fatálnejších zraneniach), ale na pohybový aparát? Silové cvičenie uznávam, ale nie len v predo-zadnej rovine, s tenkou osou, presne vyváženou záťažou na obe strany a podobne...Veď to sú "laboratórne podmienky"....A kto dnes potrebuje dvíhať ťažkú činku na mŕtvy ťah mimo posilňovne? Nikto. Tu som presne poukázal, že je nezmysel tvrdiť "som veľmi silný, dvihnem 300kg činku", keď dotyčný nedvihne 100kg kameň s nevýhodným úchopom. Alebo nedvihnúť 100kg kládu, no dvihnúť 150kg na military press... Sila kulturistov demonštrovaná len v laboratórnych podmienkach posilňovne... A v reálnom živote často krát nie je ani polovičná...

    • @PavelSamek
      @PavelSamek Před 8 dny +2

      @@MarekKE-ei6ec Každý funkčnost chápe v jiném kontextu. Pro mnoho lidí není funkčnost zvedat 100kg kameny, ale pro mnoho lidí, včetně mě, je obrovský benefit, že ráno vstáváme a nic nás nebolí, můžeme jezdit na kole, doběhnout autobus, zaplavat si v moři a hrát si s dcerou celý den na dovolené. Je mi 45 let, a mám mnoho kamarádů, i sportovců, a empiricky pozoruji, že mám nejméně bolestí a zranění napříč. A to celý život dle vás trénuji nefukčně a k ničemu.
      Možná máte pravdu, nezvednu 100kg kámen a dokonce nezvednu ani 200kg na mrtvolu, ale jsem schopen i přes podle vás špatně vedený a nesmyslný trénink vynosit s auta cement, když je to potřeba, a většinu běžných činností zvládnu, a narozdíl od většiny mých vrstevníků bez toho, abych se z toho dva dny léčil. Pravda, z vašeho pohledu to nejspíše nic neznamená. Mně to ale stačí. A vězte, že je dokonce spousta lidí, kteří mi moji (ne)kondici celkem závidí. A je spousta lidí, kteří dokazují, že tento podle vás hloupý trénink, nabízí právě to, o čem mluvím.
      Ale chápu, že jsou to pro někoho chabé a omezené cíle. A je určitě možné, že kdybych manuálně přehazoval kameny v kamenolomu, tak jsem na tom ještě lépe. Ale jsem smířený se svou omezeností a chabostí. Ne každý může být Avenger.