Řídící systém fotovoltaiky a "chytrá" domácnost

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 1. 06. 2024
  • Teorie a praxe mýho domácího systému pro inteligentní řízení budov:
    0:00 Decentralizovaná automatizace
    4:00 Řidící systém u mě doma
    6:55 Nový přírůstek do systému

Komentáře • 19

  • @kamilovediy8840
    @kamilovediy8840 Před 13 dny +2

    Perfektní! Tomu se asi nikdo moc nevěnuje. Už se těším na další díl!

  • @stanislavharuda5935
    @stanislavharuda5935 Před 14 dny

    Dobry😊

  • @_Da_vid
    @_Da_vid Před 14 dny

    dobrý

  • @Techsajt
    @Techsajt Před 14 dny

    Ahoj, tak tohle mě fakt zajímá, protože jsem chtěl napojit panel rovnou do měniče s tím, že paralelně s panelem bude přes diodovej můstek zapojenej zdroj 24V, aby mi měnič zůstal pořád v chodu a měl jen odběr naprázdno s vypnutým výstupem. Když by začalo svítit, optotriakem bych řídil spirálu bojleru podle výkonu panelu tak, aby na panelu bylo cca 27V s tim, že ze zdroje nepůjde nic (a na noc ho můžu i vypínat, aby nebyl odběr naprázdno vůbec ničeho). Můj plán ale skončil s tim, že když jsem zkoušel na výstup měniče dát triakovou regulaci, tak měnič skákal do chyby a vypnul se. Sice byl pure sine wave, ale osciloskopem to byly postižený kopečky made in china. Za Victron se mi na pokusy utrácet nechtělo a pak už mě to nebavilo zkoumat. Rozhodl jsem se jít tedy cestou baterií a řešení, že k baterii zapojím měnič 24-230 pro zásuvky a 24-110 pro bojler. Snad mi ho z usa někdo dokáže poslat. Na 110V totiž bude mít bojler příkon 500W a baterií poteče 22A místo 100A při konverzi na 230V. Výhodu vidím v tom, že nemusím vůbec řešit úpravu impedance spirály v mém 1F bojleru. Když nebude dost energie v baterii, stykačem jen přepnu na síť. Musim se zamyslet nad tvým předchozím videem (nemyslim toho čokla) s tepelnýma ztrátama. Pokud bude v baterii 1kWh, ohřeju si těma 500W vodu na ranní sprchu za -2h před budíkem. Díky za tip. Pokusům zdar :)

    •  Před 14 dny +1

      Ahoj, sám jsem zvědavej jak to dopadne. Mám na tom střídači i oběhový čerpadlo, takže ten sínus fakt potrebuju udržet. 😆

    • @Techsajt
      @Techsajt Před 14 dny

      Tak to už jsem dvakrát zvědavej 😀protože co jsem koukal do mrtvol měničů, tak čistý sinus se dělá pomocí zvyšující a snižující se pwm, z toho je poskládaná sinusovka a za tim je ještě filtr. Ty mezi průchodama nulou budeš odpínat zátěž, to bych byl jako měnič nadšenej :)) Aby to nevyvolávalo nějaký pýky a nezrušilo čerpadlo. Kdyby to nevyšlo, tak bych ještě zkusil jít cestou modulu EGS002, stojí 150 a za něj se připojí jen Hmůstek. Kdyby se trochu hráblo do zapojení toho modulu, možná by to mohlo napájet spirálu rovnou.

    • @ladislavcastek3137
      @ladislavcastek3137 Před 14 dny

      @@Techsajt Topny teleso je ta "nejmirumilovnejsi" zatez co muze byt - odporova zatez... proud je ve fazi s napetim.... pokud je jeho prikon nizsi nez vykon menice niceho bych se nebal... A obzvlast kdyz je menic nizkofrekvencni transformatorovej... Ty sou dost odolny :o)

    • @popzigo
      @popzigo Před 11 dny

      Panel na priamo je možne napojiť je to v pohode prevádzkujem to asi rok a v pohode to funguje .topí akumulacku 2000l

    •  Před 8 dny

      Možný to je, ale není to efektivní. Kdybys tam měl aspoň regulátor Vmp, tak získáš mnohem víc tepla při špatným počasí.

  • @MrPetr64
    @MrPetr64 Před 14 dny

    Ahoj, mohu poprosit o typ. označení ev .odkaz na tu "krabičku" ?

    •  Před 14 dny

      Ahoj, jestli myslíš ten AC regulátor, tak to je LSA-H3P15YB přesně jak se píše na obalu. Mám od neven.cz .... ale ještě jsem to ani nepřipojil.

    • @MrPetr64
      @MrPetr64 Před 13 dny

      díky, chci kouknout na parametry a co vlastně umí. Taky hledám něco pro regulaci výkonu ve 3 fázích pro spirály do boileru.

    •  Před 13 dny

      @@MrPetr64 Dneska jsem to zkusil pripojit a prvni zjisteni je, ze na signal "0-10V" to reaguje az tak od 2V. 😀

    • @MrPetr64
      @MrPetr64 Před 12 dny

      Ten režim 0-5V by měl být asi nejvhodnější. Ve spec. píšou že do 0,7 V je to jakoby OFF (což je fajn, že to jde úplně vypnout), a nad 0,7 V to "Sepne" na nejnižší výkon. Já bych to chtěl ovládat digitálně. Takže z centrály (boiler mám cca 15mDaleko) via RS485 do seriového UARTu v Arduinu Due, které má DA převodník, který by dělal těch 0-5V (DA převoník je 12 bitový, čili 4096 úrovní). Můžeš vyzkoušet tu krabičku v zapojení s potenciometrem a kouknout na průběh napětí (tvar) když budeš měnit výkon z 0-100%? Jestli je to sinus nebo jiny průběh - pokud to bude hladký sinus ja bude se jen měnit amplituda e to Super :), pokud to bude "uřiznuté" jako třeba v regulatoru s triakem tak to asi nemá cenu kupovat, to stačí zbastlit.

    •  Před 8 dny

      Nemyslím si, že by to dělalo sínus. Vůbec se to nehřeje.

  • @ladislavcastek3137
    @ladislavcastek3137 Před 14 dny

    Stridac vs. Triakova regulace. Jj fungovat to s nejvetsi pravdepodobnosti bude... Jde o to ze to bude menit efektyvni hodnotu vystupniho napeti menice. Menic ma urcite zpetnou vazbu vystupniho napeti... Bude se s nejvetsi pravdepodobnosti ridit vrcholovym napeti sinu co z nej leze. A nerovnomerne zatizeni sinus. prubehu (coz je triakova regulace) ho "zmate/oblbne" Zaver: urcite pocitej s tim ze takove rizeni vykonu nebude mit linearni prubeh. Preju hodne zdaru a fandim ti... Tvoje videa maji hloubku...

    •  Před 14 dny

      Hmmm.... zajímavý. Takže bych měl aspoň zkusit měřit RMS abych mohl zkontrolovat, co dělá měnič pod zátěží. A čím blíž budu ke 100% na triaku, tím spíš bude střídač happy, že jo? Možná bych ho pro menší výkony mohl nechávat zatíženej jenom 250W.... Děkuju! :-)

    • @ladislavcastek3137
      @ladislavcastek3137 Před 14 dny

      Stridacu to bude nejspis uplne jedno... Pokud teda neni az "moc chytrej" On se o ty zatezi za tou triakovou regulaci "dozvi" az na ni budes mit nastaveno 50% a vic (pokud jak predpokladam ma zpetnou vazbu na vrcholu sinus. prubehu) A prave proto ta regulace nebude linearni. Tech cca 50% na triaku bude zpusobovat skokovou zmenu. Zjednodusene by se dalo rict ze to bude linearni od 0% do 49% na 50% to houpne do plusu a od 51% do 100% to bude jeste pridavat. Ano pokud budes merit vystupni napeti RMS multimetrem uvidis ze pri zatezi s triakem nebude vystupni napeti menice tak stabilni jako kdybys k nemu pripojil 100W zarovku + dalsi 100W + dalsi a tak dal...