JAK ZJISTIT JESTLI VÁM FUNGUJE FOTOVOLTAIKA SPRÁVNĚ? #13 | BACINA.TV

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 14. 05. 2024
  • Jak se dá zjistit, jestli vaše fotovoltaika funguje správně a není náhodou poškozena nebo má nefunkční části. Velice šikovná služba, co se hodí hlavně ve chvíli kdy zjistíte, že vám vaše elektrárna nedává tolik kolik by měla.
    👑 500+ exkluzivních příspěvků na Patreonu: bit.ly/bcnPatreon
    👨‍👩‍👧‍👦 Veřejná část Discordu pro všechny: bit.ly/bcnDiscord
    🚗 Pomoc s nákupem a prodejem EV: www.importev.cz
    🏷️ Tesla Referral s výhodami pro vás: bit.ly/bcnTesla
    🌐 Můj Web s články o technologiích: bacina.tv/
    🛰 Děkuji společnosti DronMax za natočení záběrů: bit.ly/bcnDronmax
    📚 Kapitoly videa:
    ▪ 00:00 Představení společnosti
    ▪ 01:14 JAK DLOUHO SE PAVEL ZABÝVÁ DRONAMA?
    ▪ 02:21 PROČ JE DULEŽITÉ DĚLAT KONTROLU FVE?
    ▪ 05:13 JAK MOC VADÍ CLONY SVĚTLA FVE?
    ▪ 13:31 ZAŠPINĚNÍ ČÁSTÍ PANELŮ
    ▪ 14:59 JE ROZDÍL V POVRŠÍCH PANELŮ?
    ▪ 18:06 DOKUMENTACE
    ▪ 21:48 PŘÍKLADY ZÁVAD FVE
    ▪ 24:58 OPRAVA STARŠÍCH FVE
    ▪ 26:19 KOLIK TO STOJÍ?
    ▪ 28:51 JAK ZJISTIT, ZDA JE FVE V POŘÁDKU?
  • Auta a dopravní prostředky

Komentáře • 27

  • @jirilukes8435
    @jirilukes8435 Před rokem +11

    Při zjišťování "hotspotů" se dá obejít i bez termokamery. Stačí v zimě, anebo brzo na jaře se podívat na panely, když je na nich ještě po noci jinovatka a panely již začínají dodávat proud, jestli se na nich sem- tam neobjeví mokré obdélníčky.. Samozřejmě nezjistíme, jak moc jsou články v háji, nezjistíme jejich teplotu, ale jako první nástřel by to mohlo stačit. 🙂

  • @amperak
    @amperak Před rokem +7

    jo, taky si termokamerou kontroluju panely, hodlám o tom něco natočit.
    Ono je to zajímavý, že ten panel ve stinu má větší teplotu. jenže to je tím, že díky bypass diodě jde proud stringu mimo zastiněnou oblast, ale nezastíněné články z té třetiny panelu svým plným výkonem pracují do zastíněných a ty topí.
    Ted by mne realně zajímalo, vzít teploměr a změřit to kontaktní poctivou metodou. proč? prtože FVE článek je v režimu spotřebiče zdroj infračerveného záření a dle mne musí ovlivnit měření termokamerou. Sice toto nemá vliv na výsledek měření, je duležité zjistit problémový článek, ale zajímalo by mne to.
    Ohledně stínu, čím menší stín na panelu je, tím horší to je. strom, který zastíní půlku panelu neškodí, ale pokud zastíní věž kostela jeden článek, tak to vadí. ale díky lomu světla ten stín od kostela nebude hrozný.
    Super video!

  • @JaneKLX
    @JaneKLX Před rokem +2

    Jako, jakoby, vlastně, něco jako, tady jako tohle, tam třeba jako, Zajímavá věta : "...to v podstatě se bavíme o tom, že jakoby to je ten běžný provoz ..." + k tomu gestikulace, že je to celé v úvozovkách.
    Nevím, proč spolu mluvíte jako dva pitomci - omlouvá se za výraz - ale v víc než 8 minut souvisle nedám, to se nedá poslouchat :-) :-)
    Téma mě zajímá, zkusím pokračovat zítra.

  • @petrzmapetrzma9826
    @petrzmapetrzma9826 Před rokem

    Super videa.. vše to dává najednou smysl ;-)

  • @danielmarec4444
    @danielmarec4444 Před rokem

    Velmi zaujimave 👍

  • @kiolsemp9235
    @kiolsemp9235 Před rokem +1

    Super video

  • @pavelrudolf8277
    @pavelrudolf8277 Před rokem +2

    Super video. Taky si myslím, že bude potřeba víc takových lidí se vzrůstajícím množstvím instalovaných elektráren. A kontrola po každém krupobití nebo větší vrstvě sněhu na panelech je vhodná.

    • @pavelsvagerka712
      @pavelsvagerka712 Před rokem

      Dobrý den, děkuji. Teď to bude trošku "smrdět" samochvalou 😁 Ale zatím nikoho neznám, kdo by dokázal vytvořit tak podrobný protokol o stavu FVE, tj. poruchy FV panelu, navrhy řešení oprav/výměny FV panelů, výpočet ztráty z důvodu nefunkčnost FV panelů atd. Zdraví Pavel z www.dronmax.cz

  • @JaneKLX
    @JaneKLX Před rokem +1

    Uvítal bych téma paralelní zapojení více stringů do jednoho PV pole. Např. XS 3P v jednom PV poli - každý string má např. 13A, na jednom dojde k problému a ty další 2 stringy do něj perou 26A .... Prostě jak má být správně zapojený PV pole v paralelním spojením několika seriových stringů. To si myslím má na bezpečnost zásadnější roli než stíny. Je to téma, které prakticky nikdo neřeší, prostě naflákat panely do seriovoparalelního zapojení, dát na jeden odpínač a hotovo.
    A dobrá prevence je sledovat pravidelně chování, výrobu, ... a tady vidím velký přínos kvalitního monitoringu.

  • @mapeknyify
    @mapeknyify Před rokem

    👍Velmi mě zaujalo to využití IR kamerky a dronu. Dekuji

    • @pavelsvagerka712
      @pavelsvagerka712 Před rokem

      Dobrý den, děkuji za pozitivní zprávu. Pavel z www.dronmax.cz

  • @osciepok
    @osciepok Před rokem +1

    Podnetné video a hlavne veľmi cenné informacie o typyckých závadach . Ja som spustil moju FV len pred 10 dňami ale prišiel som na jednoduchý spôsob ako v mojej špecifickej inštalácii skontrolovat či je FV OK. Mám totiž všetky panely len na jednej strane strechy. Sú rozdelené do dvoch stringov s 9 a 8 panelmi. Mam invertor goodwe kde vo web aplikacii je dostupné aktualne napätie a prúd v jednotlivých stringoch. Ak je všetko OK tak prúdy by mali byť zhodné a napätia úmerné počtu panelov v stringu. Je len veľmi malo pravdepodobné, že vznikne závada v oboch stringoch. Ak to nesedí tak až v takom pripade by som si objednal termovíznu kontrolu panelov
    Velmi ma zaujala problematika tieňov a či má zmysel použiť na zníženie efektu tieňov optimizer. Keďzé súčasne panely majú bypass diody a novšie Half Cut dokonca 6 sekcii namiesto troch tak dospieť nejakemu hodnovernému záveru je značne náročne. Predbežne som ale dospel k záveru, že bypass diody fungujú dobre a strata vykonu v stringu pri zatieneni jednej sekcie je cca 5%. Ale na to aby bypasd dioda zafungovala tak sa musí zatienený članok repolarizovsť na napätie ktoré je o. 0,7 V vyšie ako je súčet ostatných napätí nezatienených člankov v sekcii kde je zatienený článok. To spôsobi jeho ohrev.
    Rád by som od autora dozvedel aké sú jeho skúsenoti s uvedeným efektom. Ak nie je zahriatie príliš vysoké a netrvá príliš dlho, tak by to nemalo významnejšie znížit zivotnosť a aj použitie lokálneho optimizeru neprinesie zlepšenie lebo príslušná bypass dioda sa zopne tak či tak a zmenené pomery v stringu vyrieši centrálny optimizer v meniči (MPPT).

  • @2-mw
    @2-mw Před rokem +3

    Prosim ako je vyhodnejsie zapajat seriovo kolektory. Mam na mysli 2 sposoby: v riadkoch, alebo stlpce? Napriklad stlpec mi pride v zime lepsie pri rozmrazovani. Ak je tam snech, vacsinou vrchny panel v stlpci sa odmrazuje ako prvy a ci by v tom stlpci nepomohol tvorit teplo a rychlejsie sa zosmykne sneh pre kazdy stlpec.

    • @pavelsvagerka712
      @pavelsvagerka712 Před rokem +3

      Dobrý den, většinou jsou zapojeny po řádcích. Spíš bych uvažoval jinak. Když bude na střeše stin, který se bude pohybovat tak aby zasahoval do jednoho stringu ne do dvou. Zdraví Pavel z www.dronmax.cz

    • @2-mw
      @2-mw Před rokem

      @@pavelsvagerka712 Rozumiem ako to myslite, aj to ma napadalo. Tien nebude ziadny. Ale pri zapade slnka sa zakryvaju od spodnych riadkov. Vdaka za odpoved.

  • @arnoldbencz6886
    @arnoldbencz6886 Před rokem +1

    Super video.! Ale čas od 9:40 ...načo potom slúžia diody a optimalizéry ak sa z panelov stanú zdroje odberu?

    • @obajer
      @obajer Před rokem +5

      Problematický článek přes sebe nedokáže propustit všechen proud, klade odpor, tím se zahřívá a stává se tak spotřebičem. Bypass diody v panelech slouží k tomu, aby v takovém případě přemostily buď šestinu, třetinu, nebo i celý panel. Proud stringu tak panel (nebo jeho část) obchází.
      Přídavný optimizér dokáže buď přemostit celý panel, nebo pro něj nastaví jiný MPP bod a pomocí DC-DC konvertoru pak výkon problematického panelu zkombinuje s výkonem celého stringu. Jsou situace, kde přidání optimizérů dává smysl, ale rozhodně je hloupost dávat optimizéry automaticky do všech instalací FVE. Podobně, jsou-li podmínky nad částí panelů trvale špatné, nezachrání to už ani optimizéry. Do takového místa, třeba za komín, je prostě lepší panel raději vůbec nedávat.

  • @evitaxltd6801
    @evitaxltd6801 Před 2 měsíci

    Mna by zaujimalo ci problem s prehrievanim zatienenych panelov je aj u CdTe panelov First Solar FS-390. vdaka za odpoved.

  • @hankakucavikova273
    @hankakucavikova273 Před rokem

    Super, bohužel bydlím na Slovensku, nevím jestli je tady taková služba.

    • @pavelsvagerka712
      @pavelsvagerka712 Před rokem

      Dobrý den, to nevím ale klidně můžu přijet zkontrolovat i panely na Slovensku. 😎 Pavel z www.dronmax.cz

  • @zbraneprepperstvi1321
    @zbraneprepperstvi1321 Před rokem +3

    Dobrý den zajímalo by mě jelikož nejspíš ty záběry jsou z dronů No tak jaký dronu používáte a jakou termokameru s jakým rozlišením případně další užitečné parametry

    • @pavelsvagerka712
      @pavelsvagerka712 Před rokem

      Dobrý den, u rodinných domů nejčastěji M2EA + RTK u větší FV parků M300RTK+H20T. Pavel z www.dronmax.cz

  • @jandvorak4756
    @jandvorak4756 Před rokem

    Zdravím vás. Zajímavé téma , ale já mám jiný problém. Můžete mi poradit nějakou firmu která montuje elektrárny a můžete jí doporučit.