Tohle vám prodejci neřeknou! Čeho se u fotovoltaiky vyvarovat? | BACINA.TV

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 28. 04. 2024
  • Konkrétní příklad návrhu fotovoltaiky na starý dům. Na co si dát pozor a kdy instalace fotovoltaiky má smysl a kdy uvažovat o jiných úsporných opatřeních? To vše se dozvíte ve videu.
    👑 500+ exkluzivních příspěvků na Patreonu: bit.ly/bcnPatreon
    👨‍👩‍👧‍👦 Veřejná část Discordu pro všechny: bit.ly/bcnDiscord
    🚗 Pomoc s nákupem a prodejem EV: www.importev.cz
    🏷️ Tesla Referral s výhodami pro vás: bit.ly/bcnTesla
    🌐 Můj Web s články o technologiích: bacina.tv/
    📚 Kapitoly videa:
    ▪ 00:00 Úvod
    ▪ 02:00 - FVE a starší nemovitost
    ▪ 17:00 - Úspora energií
    ▪ 36:15 - Fototermika
    ▪ 40:45 - Tipy a rady
  • Věda a technologie

Komentáře • 577

  • @obajer
    @obajer Před rokem +16

    Aplikace pro určení polohy slunce během roku:
    - Sun's path (android)
    - Sun position and path (iphone)
    Na co je vhodné si dát pozor při pořizování FVE na klíč: solarforum.cz/viewtopic.php?t=769
    Výborný článek o účinnosti fototermických kolektorů: voda.tzb-info.cz/priprava-teple-vody/10453-priprava-teple-vody-fotovoltaika-nebo-solarni-tepelne-kolektory

  • @radekcapo70
    @radekcapo70 Před rokem +4

    Ten pán je borec. Hrozně chytrej. Má ve všem pravdu. Fakt borec.

  • @radekliska2741
    @radekliska2741 Před rokem +50

    Super, takhle komplexní, vyvážené a racionální video jsem snad nikdy neviděl👍

    • @obajer
      @obajer Před rokem +5

      Na fotovoltaiku má Tesláček celý playlist. Některá videa jsou tam dobrá, jiná horší. Ale asi to znáte: czcams.com/video/YPcn-z_-AD0/video.html

    • @ondrej.bacina
      @ondrej.bacina  Před rokem

      Děkujeme! To je proto ze to neplatí žádná firma. Pokud se vám tvorba líbí budu rad za podporu.

  • @sadaabojkova3641
    @sadaabojkova3641 Před rokem +12

    Tak tohle je hodně dobrý rozhovor. Opravdu nás "soláry" bez dalších dodatečných technologií nespasí.

  • @Zek205
    @Zek205 Před rokem +14

    Zajímavé povídání. Člověk si připadá, že u toho stolu sedí s váma :D

  • @motorar1
    @motorar1 Před rokem +14

    Video som si našiel aj na Slovensku a som tomu rád, že som sa dozvedel veľmi veľa informácii, keď reklamné spoločnosti podsúvajú len samé výhody ELV a buď o problémoch nevedia alebo ich učelovo zamlčujú.. Držím palce a budem Vás i naďalej sledovať , Robite skvelú prácu.
    Ľ.Krupár

    • @romandohnany8562
      @romandohnany8562 Před 10 měsíci

      Reklamné spoločnosti? Tým myslíš výrobcov automobilov? Vieš si predstaviť reklamu, kde by hovorili, ako je ich výrobok zlý?

  • @OADNV
    @OADNV Před rokem +21

    Skvělá ukázka případů, kdy jsou všechny ty “boží rady” velký problém. Tím nechci nijak poukazovat na vládu, naše domy jsou naše starost, já po vládě nic nechci. Je to inspirace a ukázka pro ty, kteří to mají stejně “nešťastně” umístěné, řešené a nakonfigurované jako Tesláček. A to je moc dobře takovéhle informace produkovat do éteru. Palec nahoru a FVE zdar :-)

    • @bohuslavkuklik6305
      @bohuslavkuklik6305 Před rokem

      Tak PARDON !! Ja po vládě naopak chci všechno !!! Od toho tam jsou !! Jenže je vidět, že "demokracie" je zcela nefunkční, a sleduje zcela JINÉ zájmy než říká !! Tento systém je třeba navždy demontovat a poslat na smetiště dějin. Není čeho litovat... je to systém otrokářský. 🇨🇿🇨🇿❤🇸🇰🇸🇰

  • @zdenekmalcanek3717
    @zdenekmalcanek3717 Před rokem +7

    Opravdu skvělé video. Prostě říkáte tak jak to je, bez příkras a to se v dnešní až fanatické "obnovitelné" době moc nenosí. Toto video by měla povinně shlédnout celá naše vláda, neboť z jejich vyjádření a tom, jak jsou obnovitelné zdroje samospasitelné, všeřešící a jediné správné mi jde kolikrát hlava kolem.

    • @ondrej.bacina
      @ondrej.bacina  Před rokem

      Děkujeme, nicméně ze by zrovna tato vláda hlásala Green deal mi moc nepřijde :) každopádně ta udržitelná budoucnost je pro nás nutnost jen bude třeba u toho “trochu” předělat ty staré baráky :)

    • @czNemesis
      @czNemesis Před rokem

      Zajímavé, že žádné takové vyjádření jsem od vlády nezaznamenal. Za to od pseudo-opozice, těchto nařknutí zaznělo opravdu spoustu, to máte recht ;)

    • @obajer
      @obajer Před rokem +2

      Díky, musel bych si nafackovat, kdybych Tesláčkovi vnutil FVE. Ta totiž v jeho situaci neřeší opravdu vůbec nic. OZ jsou fajn, ale samy to rozhodně nezvládnou. Energetiku jako celek je třeba dlouhodobě plánovat, vytvářet rezervy, testovat krizové scénáře, odbourávat monopoly. To v ČR ale nikdo neumí...a nebo možná umět nechce :(

  • @vlastakralova7273
    @vlastakralova7273 Před rokem +4

    Je mi 46. Bydlím ve svém stoletém řadovém domě s manželem a dvěmi dětmi . Můj brácha instaluje solární panely už několik let každý den po celé republice. Nevěděla jsem o tutom nic a ani žádné info nehledala, ale : jenom zkusmo jsem klikla na toto video, které mi vyskočilo před oči. Hodinová videa =pro mě dlouhá videa. Nezapínám. TOTO video se po zapnutí vypnout nedalo. Skoukla jsem ho jedním dechem. Ženská laik. Tak perfektně laicky, lidově ale i odborně a současně všeoblastně vysvětlené! Smekám. Super! Teď už mám představu o něčem, co sem nikdy neměla( kvůli tuše, že je to na mě moc složité) chuť vědět. Opravdu perfektně podané. To se pak člověk chce s takovým člověkem fakt radit. A nedá se jinak, než mu věřit 😄😅. Díky chlapy. Jak za zprostředkování jednoho, tak za vysvětlování druhého. Ať je Vaše námaha Bohem požehnaná, ať se vám i vašim rodinám daří. Ať jsou Vaše vlastní situace pořešené co nejideálnější, tedy řečí křesťana - co nejpožehnaněji. Pane vlevo: máte dar z hora. Dar komunikace, dar poznání, dar učit a předat. (Bible Římanům 12/6 a dále; kapitola 12,verš 6 😉). V tom, co máme dáno, se zdokonaluje (Izaiáš 54/2). Jen až budete hodně nahoře, nezapomeňte nikdy 🙏🏼na vděčnost a toho, kdo vám toto umění dal.(1.Kor.10/12). Ještě jednou díky moc 👍🏼. Rozesílám/sdílím dál 🙂🌱🌳🌈.

    • @obajer
      @obajer Před rokem

      Děkujeme za přízeň!

    • @ondrej.bacina
      @ondrej.bacina  Před rokem

      Moc děkujeme! Pán v levo je Ondra Bajer :) a já jsem moc šťastný, že ho můžu zvát kamarádem!

  • @radovansvetlik4185
    @radovansvetlik4185 Před rokem +2

    už jsem poněkud opatrnější vůči těmto hurá akcím podporovaných státem! Viz kotle na plyn před lety! Tedy respekt před vámi a vašimi postřehy! Díky

    • @shrekmemes8488
      @shrekmemes8488 Před rokem

      To už se opakovalo vlastně několikrát.... a jediný kdo z toho těžil byli výrobci a stát 🤮

  • @karelspalek2729
    @karelspalek2729 Před rokem +19

    Pánové tleskám! Konečně někdo, kdo řekl to gró! Střední třída nemá finance na to, aby zrekonstruovala dům, nebo postavila pasiv, aby ušetřila za vytápění a ti co na to mají, to vlastně nemusí řešit. Obávám se, že střední třída se výrazně ztenčuje. No a vše vede k tomu, že "bohatí" budou skupovat nemovitosti lidí, kteří na udržení nemovitosti a placení za energie prostě nebudou mít peníze. Ty nemovitosti budou pronajímat za tržní nájmy...

    • @shrekmemes8488
      @shrekmemes8488 Před rokem +5

      Toho se trošku taky bojím.... na investici v řádu několika set tisíc korun každý opravdu nemá....

    • @marieblazkova3245
      @marieblazkova3245 Před rokem

      Pravda

    • @tomasdrahota5718
      @tomasdrahota5718 Před 2 měsíci +1

      To nesmíme dopustit, prodávat svoje domy. Je nejvyšší čas vyjít do ulic. Zelený nesmysl jim vymlátit z hlavy. Dotace na tep. čerpadlo a fotovoltaické panely je lumpárna.

  • @beny68eos
    @beny68eos Před rokem +19

    Kluci jako vždy video super. Od FVE až k topení. Jo dnešní problémy se dostanou i do tvorby. A to jste to natáčeli před pár měsíci. Ale k problému. Pokud mohu radit, nechat si udělat energetický audit. Z toho pak vyjít. Příklad. Rozdíl mezi dvojsklem před 20 lety a dnešním trojsklem není až tak velký, pokud tedy není plocha oken 30m2. Stejně jako u obálky. Mám objekt z roku 1943, červená cihla a strusková cihla. I kdybych použil poly 20 cm ušetřím cca 1/4 energie. Při ceně 500K (NZU nedostanu) je návratnost v nedohlednu. Tedy začít s auditem a pak se rozhodnout. Držím palce na dobré rozhodnutí. Té FVe je škoda. Jo ořech je prevít, mám jej u souseda z V směru.

    • @doliku
      @doliku Před rokem +1

      Souhlas, pěkná a chytrá myšlenka😉

    • @rudaadur7916
      @rudaadur7916 Před rokem +1

      Přesně tak, navíc zateplení je prevít - obzváště u takovýchto domů nelze prakticky zateplit všechny detaily (kolem oken/dveří, podlaha, rozvaděče ve fasádě, konzoly na všelicoz, sousední stavby, ...), takže ta úspora oproti teorii může značně pokulhávat. Je to jako zateplit dům ale nechat otevřené dveře - 95% plochy je zateplené ale ten efekt není odpovídající, o investici ani nemluvě.

    • @CZshadowman
      @CZshadowman Před rokem +2

      Jde vidět nějaký příklad kdy se nevyplatí zateplit dům s plnými cihlami ? Co rozhoduje ? tlouštka zdí nebo případné vzduchové mezery ve zdech ? ...

    • @radovansvetlik4185
      @radovansvetlik4185 Před rokem

      největší chyby z praxe při zateplování (polystyren EPS)-problém s větráním a kondenzací vlhkosti- tvorbou plísně. Obyvatelé panelových domů asi budou vědět. Ideál je mít rosný bod ve vrstvě izolace. Samozřejmě -klimatizace-rekuperace mnohé řeší, ale zase je to o počáteční investici a návratnosti...Pokud člověk nemá našetřeno musí dělat ekonomickou rozvahu a řešit návratnost.

    • @CZshadowman
      @CZshadowman Před rokem

      @@radovansvetlik4185 Takze podle vas kdyz neprovedu zatepli fasady a vymenim jen okna za platova tak nebudu mit problem s plisnemi ? ja si to nemyslim. Podle me ta problematika s plisnemi vznika prave temi tesnymi okny ,a nasledne zvysenou vlhkosti a vlka mista s plisnemi se pak utvori na chladnejsich mistech, ktera se vzdy najdou

  • @realitnenoviny8771
    @realitnenoviny8771 Před rokem +1

    30.3.2023
    Výborné video. Úžasný úvod do fotovoltiky a fototermiky. Stručný popis rekonštrukcie rodinného domu, zateplenia, jednoduchý popis možností kúrenia. Popis hrozieb a možného poškodenia fotovoltického systému. Ďakujem

  • @jirikosek6383
    @jirikosek6383 Před rokem +15

    Ondřeji toto je moc moc povedený. I když dům nemám ani nevím zda někdy budu mít. I tak věřím že je vhodné se o tomto tématu zajímat a být v obraze. Ať se daří

  • @i.2036
    @i.2036 Před rokem +3

    Výborná diskuze s mnoha užitečnými informacemi. Díky.

    • @obajer
      @obajer Před rokem

      Díky za sledování, snad se info hodilo!

  • @vaclavhouzvicka1489
    @vaclavhouzvicka1489 Před 3 měsíci

    Konečně mě někdo potvrdil mé úvahy. Pán je borec.

  • @CZshadowman
    @CZshadowman Před rokem +8

    Děkuji za celkem poučné zamyšlení u stavby kde to není pro panely ideální. Spousta z nás v době nákupu/rekonstrukce staršího domu nemohla tušit že situace v energetice nás k něčemu začne tlačit ...

  • @acer9124
    @acer9124 Před rokem +5

    Pánové paráda, tomu se říká super video ! díky

    • @obajer
      @obajer Před rokem

      Když jsme to točili, tak jsem vůbec nedoufal, že se někdo vydrží celou hodinu dívat na dva mudrující plešatce :D

  • @hankakucavikova273
    @hankakucavikova273 Před rokem +2

    Ondrové díky za Vaši práci

  • @bohuslavkuklik6305
    @bohuslavkuklik6305 Před rokem

    43:00 HROMOSVODY !!! Skvělý rozbor !!! ❤👍❤

  • @Norbino22
    @Norbino22 Před rokem +3

    Na tohle video jsem čekal, konečně pravdivé informace od lidí, co mají osobní zkušenost. Bláboly typu : topení FVE a návratnost investice do 10 let už asi nikdo neposlouchá. Díky moc.

    • @doliku
      @doliku Před rokem +1

      Souhlas až na tu návratnost. Jsou připady, kdy je dokokce ještě nižší, viz. video u mne, ale to je hodně specifické, převážně u nových, dobře izolovaných RD. Tady je FVE holý nesmysl

    • @czNemesis
      @czNemesis Před rokem +1

      Každý dům je specifický, u mne se návratnost FVE pohybovala na 7let za 3,3kč/kWh silovka, což je dnes celkem utopistická cena, takže s reálnou návratností počítám kolem 5ti let. Takže asi tak.

  • @ra20z
    @ra20z Před rokem +5

    Toto je dobré video, hlavně v tom že docela objektivně popisuje problematiku a není to reklama na produkt.
    Důležitá věc která nezazněla v problematice rekonstrukce starých baráků je absence nebo nefunkčnost hydroizolace proti spodní vzlínající vlhkosti, protože hydroizolace je důležitou podmínkou pro funkční vnější zateplení, a také nefunkční hydroizolace způsobuje velké náklady na vytápění.

  • @woodu1212
    @woodu1212 Před rokem +2

    Pánové díky. Velice věcný úhel pohledu.

  • @Miraniky
    @Miraniky Před rokem +6

    Výborná práce. Vysvětleno srozumitelně i pro laiky. Já mám dům natočený na slunce skoro stejně. :-) Včetně výklenků na střeše a stromu, jen mám meruňku. Plus hromosvod na té straně. Fotovoltaiku chci nejdříve za 1 rok. Už delší dobu chci postavit na zahradě garáž cca 5x8 m delší stranou na jihovýchod. Asi bude lepší dát panely na garáž a udělat šikmou střechu. Mám o čem přemýšlet a vaše video mi moc pomohlo.

  • @petrbill3728
    @petrbill3728 Před 7 měsíci

    Děkuji velmi moc. Skvěle podáno a vysvětleno. Půjdu hledat další díly.

  • @DendyRybka
    @DendyRybka Před rokem +7

    Maximálně skvělé video, které mnohé objasňuje a dogmaticky nevnucuje nějaké moderní trendy, které teď při energetické krizi některé firmy zneužívají, jen aby vydělaly bez reálného prospěchu zákazníka.

  • @minduton
    @minduton Před rokem +11

    Taky je pak možnost nad tím zadkem příjezdu před tou garáží postavit specifickou konstrukci pro panely. Spousta lidí to tak dnes dělá - než by cvičili a kouzlili nějak se střechou, tak defacto postaví radši extra "fotovoltaickou pergolu".

    • @obajer
      @obajer Před rokem

      JJ, "fotovoltaické pergoly" a zahradní altány vidím poslední dobou čím dál častěji

  • @vladimirmahr5692
    @vladimirmahr5692 Před rokem +12

    Další podařené video z Vaší série. Je tam hodně diskutabilních myšlenek, které pan Bajer velice srozumitelně rozebírá a kultivovaně komentuje, přičemž své názory a závěry fanaticky nevnucuje. Pustím si to ještě jednou doma na velké televizi a pokusím se rozkódovat nápisy na jeho triku. Skvělý tip pro dárek na vánoce.👍

  • @petrlicht
    @petrlicht Před rokem +9

    Pánové...kvalita videa 👍 obsahově 👍 a pro mě z toho plyne poučení, že musím také uvažovat nejdříve o zateplení 👍 Díky...

    • @LamcaLiborVitovi-qq5yy
      @LamcaLiborVitovi-qq5yy Před 6 měsíci

      Proč dříve zateplit? solary prostě vyrábí el. nejvíce 7 měsíců na bojler svícení vaření atd. Když budete el.topit tak se nedoplatite jedině tep. čerpadlo.ale to v zimě solary neutahnou a zbytek domu. Máme solary a přes zimu topime plynem nebo krbem.

    • @petrlicht
      @petrlicht Před 6 měsíci

      @@LamcaLiborVitovi-qq5yy .. topím i vařím na plynu, užitkovou vodu ohřívá...plyn. Bohužel to dříve bylo nejlepší médium. Ale dříve není dnes, jako kočka není pes 🐕 ✋🏼

  • @gutvirth
    @gutvirth Před rokem +1

    Díky jste dobrý🙂

  • @Stanislavek
    @Stanislavek Před rokem +8

    Hurááá, konečně rozumné a informativní videjko pro začátečníky 😁tyto informace jsem taky kdysi sháněl po všech čertech 😆ale i já se poučil

  • @michalklima6426
    @michalklima6426 Před rokem +3

    Dobrý den, děkuji. Velice realistické a inspirující. U ořechu snížit korunu opakovaně každý rok, nebude stínit střechu a přesto zůstane stejně krásně rozlehlý a tedy pod ním bude perfektní klima v létě.

  • @romanfiser1
    @romanfiser1 Před rokem +7

    Chlapci super video. Ale dá se použít MPPT třeba na 48V a můžeš použít i méně panelů 2,3 ks a serioparalel a podobně. Koukněte na nízkoteplotní infrapanel.

  • @shrekmemes8488
    @shrekmemes8488 Před rokem +4

    Chlapi pecka video.... přehledné, stručné
    ... zábavné.... a závěry trošku smutné....🙂 mám přesně ten dojem, že kdyby "těm nahoře" opravdu šlo o ekologii a udrzitelnost atd. tak by to podpořili mnohem víc.... a jinak

  • @vladimirferdas5250
    @vladimirferdas5250 Před rokem +1

    Velice dobry porad.

  • @robvrana9365
    @robvrana9365 Před rokem +4

    Ahoj Ondrove, pěkné. Doplním že mi tam schází ještě jedna podstatná věc kde může být často zakopán pes a to je nevyhovující elektroměrový rozvaděč dle podmínek distributora. Často se pak musí provést jeho rekonstrukce která znamená jeho přesun ven tak aby byl veřejně přístupný což může způsobit další desetitisicove náklady navíc.

    • @obajer
      @obajer Před rokem

      JJ, svatá pravda!

  • @givan9712
    @givan9712 Před rokem +2

    Pokud nemůžete udělat podlahové topení , udělejte si stropní a stěnové topení. Rozdíl v teplotě mezi stropem a podlahou je dva stupně a topíte větší plochou. A je tam lepší náběh teploty v místnosti, topíte přes sádrokarton 12 mm.

  • @MartinHavlin
    @MartinHavlin Před rokem +3

    Super :) víc videí s Vámi dvěma :)

  • @marekdobias9231
    @marekdobias9231 Před rokem +3

    Zdravím - velmi zajímavé a dobře uchopené téma. Mám podobný starší dům. Dal jem nová okna a novou střechu - to u Ondry nemá IHMO úplně smysl. Realizuji zateplení šedým děrovaným polystyrenem s difuzně otevřeným lepidlem (projevilo se významně na tepelném komforu i mnohem nižší potřebě topení). Dále klima multisplit pro topení nebo temperování, když nebude nikdo doma. Pak rekuperace - ne tak drahá a účinná věc z hlediska úspor i komfortu. FVE mám poptanou - ano, na topení to nepřispěje, ale úspora je v provozu čerpadel, ledniček, osvětlení a elektroniky po většinu roku je. Začínám se na FVE dívat nejen z hlediska návratnosti, ale i komfortu - člověk nemusí řešit zapnuté drobnosti. Bazální spotřeba současného ~smart domu není úplně nízká a FVE by mohla poktrýt aspoň většinu této.

    • @MrNumip
      @MrNumip Před rokem

      Nad tímhle taky uvažuju že by byla málá FVE jen na robnosti s malým příkonem ale nepřetržitým odběrem. Když se to za rok nasčítá, tak to nějakou tisícovku udělá, hlavně člověk může ušetřit na na velký aku

  • @jozefcelko754
    @jozefcelko754 Před rokem

    Super rozobrate do detailov.

  • @mks6674
    @mks6674 Před rokem

    Díky kluci👍

  • @user-oi1xp5rj8q
    @user-oi1xp5rj8q Před 5 měsíci

    Velice pěkné video. Oba na jedničku...

  • @renep.4948
    @renep.4948 Před rokem +2

    Gratuluji ke skvělému videu. Tohle je na 🏅
    Pokud člověk nemá vhodné podmínky jako že je má jen málokdo, tak je nejlepší domácí FVE kvalitní zateplení 🥳🤟

    • @frantiseknovak4484
      @frantiseknovak4484 Před 4 měsíci +1

      A až si "všichni" pořídí FVE za pár set papírů, tak se ozve provozovatel elektrárny, že v zimě platíte 50 za KWh. A když nedáte, tak elektrárnu zavře, protože se mu nevyplatí a v zimě bude lidičkám zimička.

  • @martinlabik
    @martinlabik Před rokem

    Díky!

  • @janabednarikova5689
    @janabednarikova5689 Před 4 měsíci

    Tisíceré díky za tohle video. Pomohlo mi k finálnímu rozhodnutí zda FVE ano či ne. Takže ne😀 měli jsme doma 5 firem, chtěli jsme mít víc možností k rozhodování. Některým nevadil hromosvod ( to překryjme🤣), ale nikomu nevadilo, že baterie a střídač budou v chodbě, kde je v zimě asi 5 a létě 30 stupňů. A vůbec nikomu nevadilo, že v domě bydlíme pár měsíců a nemáme tedy ani přehled o roční spotřebě😃 Myšlenka na FVE vzešla z jakéhosi telefonátu od někoho, kdo je nabízí a nám to přišlo skvělé (ekologie, úspora peněz). Takže raději zateplíme vč. střechy a pak budeme přemýšlet čím nahradit uhlí. Ještě jednou mockrát děkuji za celé video🙂

  • @martinciprys1204
    @martinciprys1204 Před rokem +1

    Tohle byl super host! Dky

  • @josefsanek6935
    @josefsanek6935 Před rokem

    Chlapi ...SUPER, to hned tak nikde neuvidíte !!!

  • @ivankristan4469
    @ivankristan4469 Před rokem

    super video....zaujímavé info 👍

  • @borekpalasek623
    @borekpalasek623 Před rokem +1

    Chlapci, skvělá práce. Další opravdu přínosné video, které si na nic nehraje. Díky za tu práci, kterou jste si stím dali.

    • @jirik5277
      @jirik5277 Před rokem

      Škoda že zase jen část pravdy a pak zase mlženi a nic moc se nedozvíš.

    • @obajer
      @obajer Před rokem

      @@jirik5277 Nebojte se být konkrétní - pokud jsme něco důležitého opoměli zmínit nebo někde mlžili, dejte vědět a třeba se nám povede to napravit. Případně zkoukněte i další videa z playlistu o fotovoltaice zde: czcams.com/play/PLJpNgLIJ1aMxvf8UMm3fpu6sdfvOj0rqu.html Díky!

    • @obajer
      @obajer Před rokem

      @@jirik5277 Díky za detaily! Máte pravdu, třeba Axpert nebo Victron SmartSolar si vystačí se třemi panely v sérii. V případě Tesláčkova RD by ale Victron neřešil vůbec nic, proto mne ani nenapadlo ho zmiňovat. Axpert bych mu nedoporučil určitě, ten je hlavně pro domácí kutily a "polo-ostrovníky". To samé platí o Midnite, Epever atd.
      Ano, dobrý projekt je určitě základ. Nicméně, abych řekl pravdu, tak u FVE pro RD jsem vždy viděl jen projekty částečné. Někde dokonce pouze jednopólové schéma na A4, plus protokol o nastavení ochran pro PPP. A revize přesto byla vydána, a to aniž by revizák vůbec dorazil na místo. Zvláštní, že? Projekt, který by řešil současně FVE, LPS i požární ochranu, včetně např. tlačíka Total Stop a rozpojování stringů, jsem viděl jen u průmyslových instalací. Firmy to mají u zadele prostě.
      Naše ambice nejsou točit instruktážní videa pro montážní firmy, ani návody pro kutily. Šlo nám jen o to, upozornit fotovoltaiky-chtivé zákazníky, že montáž FVE rozhodně není procházka růžovým sadem, jak to z reklamních materiálů firem často mylně vyznívá. Že pár panelů na střeše (které by se asi vlezly i u Tesláčka) rozhodně nebude mít viditelný vliv na roční vyúčtování, obzvláště pokud se elektřinou topí a roční spotřeba elektřiny je 26MWh. Že pokud jde o tvar střechy nebo zastínění, tak jsou situace, kde to nevyřeší ani optimizéry (ty měniče s low-voltage stringy jsem zde opravdu mohl zmínit jako alternativu, to je fakt).
      Rozebírat normu 33 2000-7-712 ve videu tohoto typu nemá smysl, jeden výtisk tu mám zrovna otevřený. Tu má dodržet projektant a montéři, shodu ověřit revizní technik. Normálnímu laikovi stačí informace, že pokud má v baráku staré rozvody TN-C, tak bude asi trochu problém s backupem a s proudovými chrániči. Na tohle spousta lidí přijde až při předávce, kde jim montéři sdělí, že backup namontovat nešel, v lepším případě jim ukážou jednu zásuvku vedle měniče a řeknou, že "tohle je ten váš backup".
      PS: Neměl byste odkaz na dobré video kde se řeší jištění backup výstupu hybridních měničů proti nadproudům? On je tam totiž trochu problém s tím, že pokud vypadne DS a měnič běží z baterek, tak nedokáže vygenerovat dostatečný zkratový proud. Já jedno řešení znám, ale v ČR jsem ho zatím nikde namontované neviděl. Tak by mne zajímalo, pokud tohle téma ve videu někdo odborně rozebral. Díky!

    • @obajer
      @obajer Před rokem

      @@jirik5277 Tak naštěstí tu máme ještě (tuším) dvě solární asociace a jednu asociaci bateriovou, tak snad nějakou osvětu o výběru správné firmy dělají. Na druhou stranu, je to trochu dvojsečná zbraň: pokud se zákazník začne vyptávat na všechny náležitosti a normy, nedej-bože pokud by třeba chtěl vidět vzorovou dokumentaci z referenčního projektu, tak spousta firem o něj okamžitě ztratí zájem nebo se začnou vymlouvat....však to znáte.

    • @jirik5277
      @jirik5277 Před rokem +1

      @@obajer A to je špatně, že firma ztratí o zakázku zájem pokud to zákazník chce řešit podle bezpečnosti a platných předpisů? Ohledně zapojení ochran v ostrovním režimu videa neznám, já raději normy, možná zkusit videa ze zemí něco kde se používá TN-C (slovensko, autralie atd)

  • @jaroslavjerry4241
    @jaroslavjerry4241 Před rokem +2

    Děkujeme za stream, mám také 80let starý dům, pořidil jsem tepelné čerpadlo Daikin do nezatepleného domu a mám 3 roky a super úspora min 30%. Zateplení starého baráku rozhodně NEE, nebot pak vzniká plísen. Barák musí být vzdušný byl takto konstruovaný a totální zateplení je spatně, možná je část střecha apod...

    • @obajer
      @obajer Před rokem

      Jo, zateplování starých baráků je věda. PS: To TČ máte, prosím, do radiátorů nebo do podlahovky? Díky!

    • @steepete
      @steepete Před rokem +1

      Aj mňa zaujalo to zatepľovanie a tiež sa mi zdá, že to nemusí byť to pravé orechové. Ak je v lete v baráku príjemne chladno, to by malo znamenať že barák nepúšťa teplo dovnútra. Ale potom ani v zime by nemal púšťať teplo vonku. 80 cm hrubé múry majú určite vysokú akumulačnú schopnosť a mali by mať aj nejaké tie izolačné vlastnosti.
      Alebo sa mýlim? Rád by som videl fundovanú reakciu.

  • @martinmodr3160
    @martinmodr3160 Před rokem +3

    Hmmm, super informace. FVE mám od března, tak to snad dokážu posoudit.
    Bez růžových brýlí a bez eko/solar nebo jiného fanatismu.

  • @amperak
    @amperak Před rokem +10

    Super video!
    takovej krásnej barák a on by ti tam strom pokácel vikýře zrušil, kabely z podlahy vytrhal, no že se nestydí! :D kup si klimatizaci co umí topit :)
    Ten strom je tam fakt hezkej, to je snad jedinej strom co bych kvuli fve nepokácel. :D

    • @michalkanok6400
      @michalkanok6400 Před rokem +1

      Dnes všechny klimy umí topit🙃.Když si připlatíš a uděláš to v kanálovém nebo parapetním provedení,tak super👌Krásný dům.Nic bych neboural,nekácel.....zabil bys ho

    • @ondrej.bacina
      @ondrej.bacina  Před rokem

      Nechtěl jsem z toho dělat detailní rozborku mého domu 1:1 neprobrali jsme vše. Klimosku jako TČ vzduch vzduch nahoře už mám. Šlo o ukazani ze ne vždy dávají panely ekonomicky smysl. Nicméně když koukám do komentářů tak to stejně dost lidi nepochopilo :(

    • @obajer
      @obajer Před rokem +4

      @@ondrej.bacina Ale prosímtě, buď rád, že máš tolik sledujících, kteří ti chtějí dobře poradit :) A to že radí opatření, které už jsi třeba udělal, je přece potvrzením toho, žes to vymyslel dobře.

    • @ondrej.bacina
      @ondrej.bacina  Před rokem +2

      @@obajer tak já myslím ty komentáře ze mám cely barák pokryt panely :)

    • @amperak
      @amperak Před rokem +3

      @@ondrej.bacina ted je solární boom, takže lidem to dává smysl, ikdyž je to nesmysl.

  • @danzarzycki
    @danzarzycki Před rokem +1

    super debata

  • @lamialiborvitovi7151
    @lamialiborvitovi7151 Před rokem +2

    Hezké video 👍. Poučné,nám by měli dělat také panely, ale už rok co SME podepsali smlouvu a zatím nepřijeli už SME zaplatili 208t. Kč snad přijedou střechu máme ideálně na jihozápad,tady u vás nevim jak dát panely jedině podélně na vrcholu hřebenu a nějak se vyhnout komínům. Myslím že ty solary trochu přitopěj začátek zimy a konec zemi, aspoň něco.

  • @miroslavgafrik6159
    @miroslavgafrik6159 Před rokem +1

    SUPER VIDEO DAKUJEM

  • @oninocz1553
    @oninocz1553 Před rokem +2

    Zdravím, super video. Zajímavý další typy. Zejména topení. Zejména inspiraci vytápění země za pomoci vody s různými zdroji.
    Podle tohoto videa budu plánovat (zdroje - léto eletrika a zimě - dřevo nebo plyn. Vodu mám eletriku (záložní topení). řeším hlavní. Možno to udělám stejné. Prvně budu plánovat projekt na statek (RD + hospodářské budovy).
    Brzy budu mít taky fotovoltaiku (přání Otce) orientovanou na JZ.K tomu virtuální baterii. Uvažoval jsem i o JV ale tam je potřeba opravit střecha.
    Já mám možnost dávat přebytky do DS v létě a čerpat zimě z DS. Beru to jako částečnou pomoc. Uvídím později.
    Dále mě zaujalo téma gravitační baterie jako úschova energie.
    Dále děkuji za typ na hromosvody. Plánuje je udělat přesně, jak jste řekly.
    Budu se těšit na další inspiraci další zajímavá videa.
    S pozdravem
    onino

  • @VojtechKurka
    @VojtechKurka Před rokem +5

    K tomu vytápění: Já bych šel do té akumulační pece, která původně v domě kdysi byla. Dá se vejít do 300tis, a funguje to skvěle. A dnes je to technologicky výrazně dál, účinnost perfektní, spotřeba dřeva malá. I ve velkých mrazech by stačilo to zapálit jednou denně, žádné otravné přikládání a ovládání přívodu vzduchu atd.
    Prostě člověk přijde odpoledne z práce, dá do kamen 15 kg dřeva, zapálí, a hotovo. O nic se už nestará. Regulace spalování si to pohlídá a po dvou hodinách vše dohoří, automaticky to zavře klapky v komíně a dalších 24 hodin to sálá do domu.
    Kam se teplo v domě nedostane, tam bude dál přitápět elektro topení.
    Investičně mi to přijde pro ten dům jako nejlevnější varianta.

    • @osakatok772
      @osakatok772 Před rokem

      To jsou mastkova akumulacni kamna?

    • @VojtechKurka
      @VojtechKurka Před rokem

      @@osakatok772 Libovolná akumulační kamna ze šamotu.
      Mastková akumulační kamna jsou móda poslední doby.
      Z hlediska tepelné akumulace je asi jedno, jestli mastek, nebo klasický šamot.

    • @giorgiocorleone2747
      @giorgiocorleone2747 Před rokem

      Jak to pan Bajer rekl, kdyz se vyhazovali stara kamna a bouraly pece, tak slo o to pohodli. No a to hodne lidi dnes dohnalo, to pohodli.
      Topeni drevem, ci uhlim je perfektni vec. Drevo se dost casto da sehnat i v pripade valky. Je to vlastne takova prepperska moznost nezmrznout.
      Ale ma to jeden hacek. Tihleti neomarxisticti ekofasiste (kteri maji obrovsky vliv) maji v planu zakazat topeni drevem. Uz jsou zeme, kde se planuje, ze nesmi byt kamna/kotel (na drevo) starsi nez z r. 2008.
      Takze v pripade valky, ci jine velke krize, je to jedno...at si zakaze kdo chce co chce...
      ...ale v normalnich dobach (coz porad jeste mame) muze vytop drevem stat velke, velke pokuty.
      Ale ja osobne bych presto sel rovnez do te pece...i dnes, ci prave dnes.
      Nejsem zadny odbornik na vytapeni domu a s tim spojenou ekonomikou.
      Ale nikdy by me nenapadlo...ani kvuli pohodli ( a ze jsem liny jako pes) vytapet elektrinou. Ani pred 10 lety, ani pred 20...nikdy. Jedine mit vlastni atomovou elektrarnu a zasobu topiva na 50 let.
      Uz z toho duvodu, ze kdyz vypnou proud, tak jsem v riti...

  • @minduton
    @minduton Před rokem +2

    Co se týče úspory spotřeby elektřiny, tak bych šel cestou klimatizací. Zepředku frknout do baráku multisplit 2+1, dozadu multisplit 2+1. Defacto tepelné čerpadlo vzduch-vzduch. Přímotopama pak topit jen od prosince do února. Koeficient COP je narozdíl od tepelného čerpadla až 6. Spotřeba elektřiny by se snížila o 1/3.

    • @TomH519
      @TomH519 Před rokem +1

      Dnes se již dají koupit specializované "klimatizace" na topení, které mají vysokou účinnost i při velice nízkých teplotách. Sám takovou provozuji. Jen tedy stojí násobky standartních klimatizací.

    • @minduton
      @minduton Před rokem +1

      @@TomH519 Mám zcela běžnou multisplitku 2+1 od Panasonicu už 12 let, tak dobře vím, co to dokáže. Trn z paty to sice nevytrhne, ale spotřebu el. energie (nebo i plynu), to sníží citelně. I když je to jen v části domu - stačí prostě otevřít dveře na chodbu. Sice se to ekonomicky nevrátí, ale většinu investice umoří právě možnost s tím přitápět v přechodných období roku. Zbytek je holt za komfort toho, že s tím 7-14 dní v létě klimatizujete v největších vedrech.

  • @PetrLANDSFELD
    @PetrLANDSFELD Před rokem +2

    jo hromosvod, to je velká paráda. Ani odborníci se neshodnou, zda pospojování nebo napojení na hromosvod ...nebo co :) dodnes to nějak nemám rozseknuto :)

  • @petrhariprasadhajic9570
    @petrhariprasadhajic9570 Před 6 měsíci +1

    Tady na tu konkrétní střechu bych pánovi poradil, aby si sehnal ještě nějakého architekta, který by navrhl rekonstrukci střechy. Pokud už bude zateplovat, stálo by za úvahu změnit dispozici střechy tak, aby se panely daly namontovat. Vím, že to v příspěvku padlo, ale chtělo by to podrobněji rozebrat. Tedy, co by to přinášelo za změny, jak by to mohlo vypadat a o kolik by to bylo dražší.

  • @davidteluskin2960
    @davidteluskin2960 Před rokem +4

    Chlapi klobouk dolů.... jedno z nejlepších videii o tom, jak a na čem se dá v domě ušetřit.... PS: Ondro nic si z toho nedělej... já mám doma ořech, který jako by tvému z oka vypadl...asi brácha....taky jsem se rozhodl, že je ho škoda, sadil jej náš děda... naštěstí mám velkou zahradu nebo přemýšlím o umístení na plot, to by u Tebe nešlo?? A co fotovoltajika pod jiným č.p., ať jde jen na výkup.. ale to nevím, zda jde... Chlapi díky, mě jste moc pomohli...

  • @markyzdesade932
    @markyzdesade932 Před rokem +1

    video dobre mam 12 rokov vlastnu FVE,len podotknem k energiam ako zdrazela eleķtrina a plyn 3-4 nasobne automaticky zdrazelo aj drevo 3 nasobne a stavebne materialy na zateplenie 3 nasobne ..takze taķ ci tak vsetko je o peniazoch a moznostiach.vela sinenavyberate.a fve systemy zdrazeli tiez adekvatne k tomu co sa deje.

  • @user-it9rk2hc8x
    @user-it9rk2hc8x Před 10 dny

    Panove. Kloboucek dolu. Super video.

  • @lukasmodrovous9167
    @lukasmodrovous9167 Před rokem +1

    akumulaci u krbu zajisti nekolik cihel do krbu vlozenych pri horeni
    nebo vymenik . video super

  • @katerinatvrda4734
    @katerinatvrda4734 Před 18 dny

    Dobrý den, Vaševidea jsou skvělá, moc děkuji! Nechystáte díl o komunitním sdílení? Nejspíš by to hodně FTV ocenilo...

  • @andreavilcekova8138
    @andreavilcekova8138 Před rokem +2

    Teplovodní topení (chlazení) lze i v tomto domě bez uvedených fatálních úprav. Stačí přidat podhledy (pokud světlá výška dovoluje) a do nich teplovodní topení, podobně jako u podlahovky. Samozřejmě po důkladném zateplení domu. 5 let pozitivních zkušeností :)

    • @obajer
      @obajer Před rokem

      Díky za ideu, super nápad! Přímo o Tesláčka se to prý zrealizovat nedá, ale u někoho jiného by to byla výborná volba. Ideálně asi s nějakou pocitově teplejší podlahovou krytinou, jako jsou třeba koberce nebo aspoň pravé dřevo.

  • @zdenekrezac
    @zdenekrezac Před rokem

    Zdar pánové, skvělí video. Téma je zajímavé. Máme tepelné čerpadlo a D57, teď za 4,74 za kW. Roční spotřeba cca 8MW za rok. Největší náklady v domácnosti je topení a teplá voda. Poměr spotřeby elektřiny v domácnosti, a topení a TUV je 40/60. A to z toho je TUV cca 13% (5000,-Kč, elektroměr na bojleru) z celkových nákladů za rok. Jen dohřev bojleru. Do bojleru mám předehřev od tepelného čerpadla, kde v akumulační nádrži je vnožená nádrž, která na teplotu topné vody předehřívá vodu do bojleru, cca 40-42°. Mám skvělé sledování nákladů, na vše elektroměry i vodoměry. Máme střechu i stěnu téměř na jih. Mě zajímá řešení s panely, které utáhnout 2kW spirálu v bojleru (160l, Dražice), a stejnou spirálu 2x2kW mám i v akumulační nádrži (Dražice, 450l), kam by se to dalo pouštět. Řešení bez baterky relativně za pár peněz. Prostě svítí, tak ohřívám vodu i trochu pomohu topení. Co vy na toto téma? JInak díky. Ať se daří.

    • @obajer
      @obajer Před rokem

      Fotovoltaický ohřev vody spirálou funguje výborně a opravdu je levný na pořízení. Není potřeba akumulátor ani přifázování k DS, takže nemusíte ani nikde nic hlásit. Dokonce se na něj dá i čerpat dotace NZU :D Většinou se k tomu používá cca 8 nějakých slabších panelů a speciální regulátor, který pak zapojíte přímo do spirály. Díky MPPT algoritmu dokáže z panelů vyždímat maximum a zároveň zajistí že při vypnutí termostatu spirály nedojde ke spečení kontaktů DC proudem. Nabídka těchto regulátorů je široká, například:
      SITON, MARKO, LOGITEX, BEL, případně lze i vlastními silami zbastlit zapojení tzv "Oplockého regulátor".
      Trochu mínusem je, že kdyby se postavila skutečná FVE, tak lze tu vyrobenou elektřinu prohnat přes TČ, čím se díky COP faktoru vynásobí. A zároveň lze tu elektřinu v případě přebytků použít i jinak, než jen na ohřev. Někoho to pak mrzí, tak jen upozorňuji dopředu.

    • @zdenekrezac
      @zdenekrezac Před rokem

      @@obajer Díky za informaci, tak že to jde. Ale firmy to nenabízejí a že to nejde, a tlačí 10kWP elektrárny za 400 a více tis. S dotací je to méně. Hledám právě toto řešení. A budu spokojen. Díky a přeji hezký den.

    • @zdenekrezac
      @zdenekrezac Před rokem

      @@obajer Super, moc děkuji za tip. Mám to v plánu. Přeji ať se daří. Třeba uděláte s Teslákem na toto téma nějaké video. I jemu by to třeba stálo za to.

  • @arch.martinadamec7074
    @arch.martinadamec7074 Před rokem +1

    dobrý den, můžete udělat stěnové topení, to má vodní médium. Pro starý dům dobré řešení.

  • @romanpriadka9555
    @romanpriadka9555 Před rokem +1

    skvelé info

  • @tosuja3380
    @tosuja3380 Před rokem +2

    "Glykol" nemusí být jedovatý, v potravinářství se běžně používá Propylenglykol E1520, co se použitelných nemrznoucích směsí týče, tak můžou být i dobré, třeba taková slivovice a může si ji každý vyrobit doma. 😀

  • @JaneKLX
    @JaneKLX Před rokem +1

    Hezké poslouchání, děkuji.
    poslouchám to při vaření a nevím, jestli mi něco neuteklo, ale nezaregistroval jsem téma, které je dnes aktuální víc než kdy dřív, "energetická bezpečnost". Rozhodně bych jako první vybudoval FVE například jen 3 - 5 KWp, ale alespoň něco + např. pro začátek 7 KWh aku, nebo začít s fve pro bojler, což je prakticky jistota v rychlé návratnosti, .... protože pokud nebude elektřina, nebude fungovat tepelné čerpadlo ani plynový kotel, ani oběhové čerpadlo pro výměník u zdroje tepla např. v krbu .... prostě vlastní elektrika byť v hodně omezeném množství bude potřeba.
    No, pokud by si Ondra udělal zateplení sám a fve také sám/svépomocí, tak za stejné peníze může mít obojí. :-)

    • @obajer
      @obajer Před rokem

      Diky za inspiraci, toto tema jsme opravdu nerozebirali!

  • @PetrLANDSFELD
    @PetrLANDSFELD Před rokem +6

    Rád bych vám sem dodal ještě jednu osobní zkušenost.
    Mnoho majitelů novostaveb, nebo těch co rekonstruují dělají podle mého názoru tu chybu, že se nezabývají ROZŠIŘITELNOSTÍ svého systému vytápění a energií. Taky jsem nasekal spousty chyb (třeba, že jsem si neudělal rozvody teplé vody i k pračce) , ale za jedno se chválím každý den.
    A to je to, že jsem investoval do velké akumulační nádrže se všemi možnými výměníky (i když byly ze začátku nevyužité) a že jsem udělal teplovodní podlahové topení. K tomu jsem se tehdy rozhodl pro pelety. Zatím se ukázalo, že je to dobře, ale později se může ukázat opak. Nicméně pořád tam mám možnost, k té akumulační nádrži připojit cokoliv anebo tam strčit elektrickou spirálu. Prostě to jde.
    A jak tu už říkal i Ondra Bajer, další věc je zateplení. Náš dům byl 3 roky bez zateplení. Prostě nevyšly peníze. Po třech letech jsme zateplili a náklady na topení klesly cca o 40%. Prostě skoro polovina. Ročně teď spotřebujeme i s ohřevem TUV 1200 - 1500 Kg pelet, což bylo ještě nedávno ani ne 10 tisíc ročně. Letos pravda pelety pekelně podražily, ale mám v zásobníku 6 tun a uvidím co bude za 4 roky. Nakoupit jsem stihl za 6,70 Kč/kg. Měl jsem jednou prostě štěstí.
    Zároveň s fasádou šel na střechu fototermický systém na ohřev vody, který jsme připojili do akumulační nádrže na výměníky, které tam byly k dispozici. Měsíčně nám bral kotel cca 100 kg pelet na ohřev TUV. Nyní přes léto (v závislosti na počasí) zapíná kotel kvůli vodě ani ne 10x (jeden rok to bylo dokonce 3x....ale to fakt šajnilo až to pěkné nebylo). Dva fototermické panely nám ohřejí denně vodu na vše možné a i myčku jsem přepojil na teplou, aby jen lehce dohřívala. Akumulační nádrž má 1000 litrů. Horní třetina mívá 65°C, prostředek kolem 50°C a dole je voda mezi 30-40°C. Ohřev TUV je průtokový přes vnitřní výměník. A stojí to pár wattů, kterými se pohání čerpadlo. A už se mi to i vrátilo zpátky. Bez dotací. Fototermika prostě má smysl i v dnešní době. Je to jednoduchý bezporuchový systém.
    A teď k fotovoltaice. Loni po pádu Bohemky jsem řešil co dál. Situace nic moc. A i když jsme chtěli dělat dvůr, bránu a ploty, tak jsme objednali fotovoltaiku a to na základě zkušenosti s termikou. Ta totiž pracuje nad míru dobře. A znovu jsem měl jako první prioritu, aby to bylo ROZŠIŘITELNÉ a aby to bylo pokud možno opravitelné. Proto jsem nechtěl měniče typu all-in-one, ale šel jsem do systému postaveném na Victronu, o kterém jsem do té doby věděl absolutní prd. Ano bylo to dražší řešení, než nabízela konkurence. Ale mám zálohovaný celý barák a můžu jet v ostrovu když chci, můžu jet v hybridu když chci. Můžu jet čistě ze sítě, když chci. Neprodávám do sítě, ale ten systém to umožňuje. Stačí to nastavit a vyřídit papíry. Není to "zabetonované" na věky.
    Jestli jsem udělal dobře nebo ne, to opět uvidím časem. Ale vím, že když budu chtít rozšiřovat, protože změní třeba legislativu (což nás asi čeká), tak prostě koupím panely a MPPT a přidám to tam. Když budu chtít zvětšit výkon měničů, tak prostě přidám další k těm současným. Nemusím jednu all-in-one krabici vyhodit a dát tam jinou.
    Co tím chci říct. 10 let je dlouhá doba. 30 let ještě delší. A v případě vlastního domu dělat něco s vědomím, že do toho nebudu celý život šťourat, je prostě bláhové.
    Děkuju za super video od vás obou.
    A pamatujte, že EV na baterky je jenom módní vlna :) Budoucnost sice patří EV, ale na vodík :)

    • @stepanfohl8791
      @stepanfohl8791 Před rokem

      Fototermika je fajn ale dle meho uz pomalu ztraci dech diky zlevnovani technologii FVE, me dnes uz vychazi lepe palit elektriku primo z panelu do zasobniku (jsou li nabite baterie). Vodik bude budoucnost az se zvedne ucinnost vodikoveho cyklu aspon na 70-80% zatim to je zoufale podobne klasickemu spalovacimu motoru... pokud nedojde tedy k nejakemu revolucnimu vynalezu (jak ucinne ukladat vodik) tak bude budoucnost v el.chem bateriich ktere se stale zlepsuji pripadne v jinem el.chem clanku napriklad vanadium-redox a pod.

    • @czNemesis
      @czNemesis Před rokem +1

      Dobré postřehy, až na ten vodík ;)

    • @PetrLANDSFELD
      @PetrLANDSFELD Před rokem +1

      @@czNemesis není jiné cesty od uhlovodíků než k vodíku :) I v těch olověných baterkách na bází kyselin se stěhuje vodík z jedné vazby do jiné :) ....prostě vodík 🙂..........a víte co spaluje slunce? ...překvapivě taky vodík :) jenom trošku efektivněji :)

    • @rudaadur7916
      @rudaadur7916 Před rokem

      Souhlas, až na tu nádrž :-) Není výměník jako výměník, každý systém pracuje na jiné teplotě, potřebuje nějakou jinou teplosměnnou plochu... Já bych spíš poradil nechat si místo, pokud nemáte jasno. Já si ho nenechal :-) Pak je tu ještě jedna věc - čím víc technologií, tím víc problémů. Já ty hračky mám rád, ale jedna věc jsou náklady na pořízení, potom strávený čas s tím naučit se to dobře používat aby to přineslo kýžený efekt a nakonec se trochu děsím toho, až se to začne za 10-20let sypat. FVE na Victronu technicky obdivuji, ale za mě je to bohužel finanční nesmysl, nikomu to nenutím, ale to už vyjde levněji pořídit 2 all in one menice (a mit 1 v zaloze) vzhledem k jejich ceně 60k za 10kwp ... Za ty prachy toho u Victronu člověk moc nepořídí.

    • @czNemesis
      @czNemesis Před rokem

      @@PetrLANDSFELD A meanwhile in UK, Shell potichu zavřel poslední H2 plničku :-D

  • @jancapka3580
    @jancapka3580 Před rokem +2

    Ahoj kluci, dodíval jsem se na video a jediný co mě tak napadlo, že kdyby se ty vikýře tunelově přesunuly na severní část střechy, stálo by to jen práci, a otázku "Co na to sousedé"...:-). Kdyby ovšem vše vyšlo kladně, jihovýchodní střecha je ze 100% na fotovoltaiku. Musel by se použít lehce princip "Bonsai" na úpravu ořechu, vysvětlit manželce, že domek nemusí "staročesky" vypadat jen z té jižní strany, ale že už je na čase aby si vikýřků užila i strana severní. Pokud se jižní strana zasype panely, nikomu tam ani opticky ty vikýře chybět nebudou.;-). A fotovoltaika start...;-) Ps: nečetl jsem komentáře, tak se omlouvám, jestli jsem nepřišel s ničím novým.;-). Píšu to spontánně, protože mi Tesláčka bylo tak trochu líto, když jsem viděl to zklamání z Ondrova možná trošku unáhleného posouzení. :-) Jinak držím palce ať se něco rozumného vymyslí, neboť naprosto chápu tu zoufalost z nemožnosti.;-) :-). Kluci zdravím a rád se na vaše videa sem tam podívám.;-)

    • @obajer
      @obajer Před rokem +1

      Moc díky za super ideu, takto radikální řešení a úprava ořechu do režimu "Bonsai" mne vůbec nenapadlo! :)

  • @petrjahoda1459
    @petrjahoda1459 Před rokem +2

    A co kogenerační jednotka. Buď profi nebo pro nadšence si koupit motor z auta na lpg a zásobník na lpg. Pak motor vyrábí ze 30% elektriku a z 60% teplo. Využije se ele podlahové topení. Takže ideál. Jediný co je potřeba tu kogenerační jednotku zvukově utěsnit.

  • @pavelkouril6294
    @pavelkouril6294 Před rokem +4

    Ondro skvělé video jasný že nový vokna kupovat nebudeš co třeba tepelný fólie. Známému firma nalepila a je spokojenej.

  • @ondrejmaslonka7563
    @ondrejmaslonka7563 Před rokem +3

    Díky za super video. Nad tím videem jsem si uvědomil, jakou kliku máme. Střechu máme na ideální jih, je pravda, že jsme skáceli vysokou borovici, aby nestínila na panely, že nemáme ideální sklon střechy, ale cca 27 st., ale vše ostatní vyšlo dobře. Vešlo se 22ks 450W (9,9 kWp) panelů, bez jedinné dírky do střechy, bez stínění a s ideálně vedeným hromosvodem. Dům je komplet zateplen kromě střechy, ale půda je neobydlená a okna jsou předělaná na trojsklo. Roční spotřeba domu je necelých 5 MWh (topíme jen vlastním dřevem, které vás zahřeje několikrát 🤣 - řezání, sekání, manipulace, přikládání a samotné topení). Za 3 měsíce provozu nám FVE do současnosti vyrobila již 3,8 MWh, takže z mého pohledu paráda a už logicky přemýšlím nad elektromobilem, protože nám vyrobí FVE evidentně víc než spotřebujeme a také vzhledem k tomu, že nemáme fyzickou baterii, ale jen virtuální od ČEZu, takže vše co pošleme nad celkovou roční spotřebu domu ČEZ sežere zadarmo a to se vyplatí (samozřejmě jen Čezu) 😭. Potřebuji natáhnout elektriku do altánu na auto, asi zkusím přes dotaci instalovat wallbox a sehnat časem nějaký slušný ojetý e-vozidlo za rozumnou cenu hlavně na pendlování do práce (26 km/den). Ale jinak já mám z FVE zatím velkou radost nebo potěšení a tuplem když při současných cenách elektriky vyjde návratnost této FVE odhadem na cca 5-7 let. 🍾🥂👍

    • @obajer
      @obajer Před rokem +1

      Jo, když vše vyjde a jsou ideální podmínky, tak je to paráda :)

  • @petrklimek9085
    @petrklimek9085 Před rokem

    Pánové, některé věci super (pěkné povídání) ale ohledně optimizérů tam máte dost nepřesností. Optimizér je pouze jeden, a to SolarEdge. Tigo je možná "optimalizátor", ale hlavně umí jen snižovat napětí (booster je v měniči, což je neefektivní). Navíc si tuhle krabičku dávají lidi často jen kolem komína nebo na nejvíce zastíněné místa a tam to funguje jen jako bypass dioda (vypne panel z provozu). Tzn. naprostý nesmysl, to samé mu udělá bypass dioda v panelu. SolarEdge funguje jinak, má fixní napětí ve stringu a umí napětí jak zvýšit, tak snížit. Zastíněná plocha tudíž tolik nevadí (nedojde tak často k bypassu, jen ke snížené výrobě, menší osvit = menší proud) a můžete instalovat všude, zejména kolem vikýřů a prodloužit string na západ. To je jiný koncept, jiná technologie a s úplně jinými výsledky. Nehledě na záruku, jiné bezpečnostní funkce atd. Tady by to chtělo se trochu dovzdělat než se pustíte na internet. Jinak ale fajn dílo.

  • @zdenokulik9593
    @zdenokulik9593 Před rokem +1

    Zase jedno výborné video. Ja by som zrušil vikiere a orezal orech. Samozrejme až po zateplení domu.

  • @rudaadur7916
    @rudaadur7916 Před rokem +2

    Super video! Jinak "jenom" zateplovat takovouhle chalupu, to bude taky masakr, obzlášť pokud půjde i do střechy a oken, tak je to v milionech. Navíc pokud to není doteď krom střechy zateplené vůbec, měl bych strach z plísní. Chce to holt dobře propočítat a promyslet aby se to i vrátilo do další rekonstrukce, alespoň s nějakou pravděpodobností ...

  • @saynomore9604
    @saynomore9604 Před rokem +1

    Idealne riesenie je predat nehnutelnost.

  • @TomH519
    @TomH519 Před rokem +5

    Spotřeba 26MWh z toho min. 20MWh elektřiny půjde asi na topení. To je dnes pro většinu populace v ČR dlouhodobě neudržitelné. Začít zateplením je logické, ale nikdy to neudělá z objektu nízkoenergetický či dokonce pasivní dům, kde topit čistou elektřinou může stále dávat smysl. Já bych naopak začal změnou způsobu vytápění a nebo bych nemovitost prodal.

    • @deniswolf1213
      @deniswolf1213 Před rokem +2

      Zateplenie nebude velka vyhra , pri takej hrubke muriva ,su tam obrovske tepelne mosty zo spodu ... tam treba riadne premysliet zdroj tepla ... toto je budova ,kde dava zmysel TC

  • @pavolkostrub2615
    @pavolkostrub2615 Před rokem +3

    Veľmi sa mi to video páčilo najme to ze sa povedali minusi jednotlivých riešení...to malo ktorá firma povie..
    Čo sa týka tvojho domu riesil by som to doinštalovaním klasických radiatorov na vodu a prepojil to do toho dizajnoveho kozuba. Samozrejme je potrebna vymena kozubovej vložky. Zvýši sa využitelnost kozuba a sikovna firma to vie prepojit cez akumulacnu nadrz. O zatepleni sa snat ani nebudeme bavit. Urcitže vata nie polystyrén a viac farebna omietka...

  • @danieljakubik1859
    @danieljakubik1859 Před rokem +2

    Když se tam mluvilo o tom, co všechno by to obnášelo předělat elektrické na podlahové topení, napadlo mě, že mnohem praktičtější a úspornější by bylo stávající elektrické topení nechat jako zálohu a vedle toho natáhnout do stropního podhledu zateplení a trubku na vodní stropní vytápění. Mám s tím osobní zkušenosti, funguje to dobře a udělat stropní podhled obnáší mnohem méně stavebních prací, než rozkopávat podlahy. Navíc se to dá realizovat postupně. Například začít v největší centrální místosti, která se pak dá vytápět levněji a ostatní pokoje zatím vytápět elektřinou. A časem po pokojích postupovat. Do podhledu se dá zabudovat i rekuperace.
    Alternativou pro úspory by mohlo být i tepelné čerpadlo vzduch vzduch, které zase nemusí vytápět celou místnost, ale může se kombinovat se stávající elektrickou podlahovkou.

    • @janvejskrab4105
      @janvejskrab4105 Před rokem

      Viděl bych jako podstatnou nevýhodu, že teplo stoupá směrem nahoru, tím pádem budete muset topit o dost víc, abyste měl dole od nohou stejný pocit, jako u topení v podlaze, ale jako "nouzové řešení" asi ok, pokud to tedy dostane revizi....dneska je kolikrát na stropě SDK podhled a v něm rozvody elektriky.

    • @danieljakubik1859
      @danieljakubik1859 Před rokem

      @@janvejskrab4105 Dost častý omyl, ale zapomínáte na sálání. Představte si, jak funguje klasický radiátor. Ten lokálně ohřívá chladnější vzduch, který ihned stoupá vzhůru, tam ohřívá strop a ohřev místnosti probíhá především sáláním. U stropního vytápění jen přeskočíte tu část ohřevu vzduchu, který ten strop ohřeje.
      Pokud vás to zajímá, dohledejte si na webu stavebnictvi3000 článek s názvem Objevme stropní sálavé vytápění a jeho jedinečné služby. Kromě jiného je to tam doložené i výpočtem.

  • @marianszetyinszki9963
    @marianszetyinszki9963 Před 7 měsíci +1

    Velmi zaujimavy pohlad. Spominali ste pod/predimenzovanie striedaca. Je lepsie mat poddimenzovany striedac (7kWp panely , 6kW striedac, alebo mierne predimenzovany stiedac 7kWp panely a 8kW symetricky striedac ?

    • @obajer
      @obajer Před 7 měsíci +1

      Na tuhle otázku by se dalo podívat z více stran. Pokud jde vyloženě o poměr kWp panelů vs kW výkon střídače, tak výhodnější je mít více kWp. Střídač pak takový, aby utáhl ty zátěže, které tvoří cca 80% roční spotřeby(bez topení). To, že se střídač pomůže tím, že jednou za den dotáhne 1-2kW výkonu, aby bylo možné spustit zároveň elektrickou troubu i fén na vlasy, už ničemu neublíží. Ještě k tomu kWp výkonu: ve specsheetech většiny střídačů se člověk dočte, že typický 10kW 3f střídač umožňuje připojit 12 až 15kWp panelů. Nedokáže sice využít ten špičkový výkon, ale díky tomuto "povolenému přepanelování" funguje lépe právě v ty dny, kdy je horší počasí.

  • @petersvec3070
    @petersvec3070 Před rokem +2

    Z komplexneho pohladu architektury a inych velicin (klimaticke podmienky, energeticka bilancia, sirka svetelneho spektra…) buducnost FV je v odlisnej koncepcii ako je dnes modne. Buducnost su vertikalne montaze s vyuzivanim odrazeneho svetla pre konzistetnejsiu produkciu po cely rok aj zime. Preto sa aj spickove firmy zacinaju zaoberat bifacialnymi a hybridnymi panelmi. Najskor sa ale musia predat tie “polykrystaly” ktore su pre nas region neefektivne. Este vdaka za bohacov ktory to zaplatia a umoznia zaplatit vyvoj evolucnych panelov 8-) To ze standardne panely ukazuju v neidealnych podmienkach nizku efektivu dokazuje fakt ze sa ich snazia zlepsit technologiou half-cut alebo PERC.

  • @josepeIV
    @josepeIV Před rokem +2

    Díky za super video, zase jsem se mnohému přiučil.
    Nevím, jestli to v komentářích už někoho nenapadlo, ale, jen já jako totální laik vidím TEORETICKÉ řešení FVE pro tuto střechu v položení panelů na ležato těsně pod hřeben JZ strany s případným "zaplutím" o úroveň níže mezi vikýře a od pasu viděno by se tam třeba 10 panelů s minimem zastínění vešlo. Samozřejmě těžko říct, jak se to tam přesně vejde, možná ta myšlenka pokulhává.
    Dalším "problémem" je ořech, ale z vlastní zkušenosti vím, že ořech je totálně nesmrtelný a "bez problémů" zvládá i velmi silný zásah, kdy obrazí i z pařezu a díky kořenovému systému celkem rychle nabyde velké hmoty. Jsem zastáncem nekácení téměř za každou cenu, ale ořech se dá ořezat na pahýl a jako např. v našem případě (byť jsem byl proti tomu řešení 🙂) hned následující sezónu plodil. A to po zimním řezu na pahýly silných větví bez jediné plodonosné větvičky! Potom by ho bylo samozřejmě nutné průběžně regulovat, aby do FVE nezasahoval.
    S argumenty proč FVE nerealizovat a řešit stavební úpravy (ikdyž s nějakými háčky) jako stavař naprosto souhlasím, ale tohle mi přijde minimálně k zamyšlení! 🙂

    • @tandrysek
      @tandrysek Před rokem

      Když už teda bude v rovině teoretické srovnávat jednotlivé scénáře a hodnotícím kritériem je ekonomičnost, tak zde jednu z variant zcela nerozváděl. A to položit si otázku jaký ekonomický přínos má z toho ořechu. Vyčíslit to. A to stejné z těch vikýřů. Vyčíslit také. Takže za mne v tomto pořadí: zateplit, ořech pokácet, vikýře zrušit. A na celou plochu nové střechy bez vikýřů dát panely.

    • @martincerny215
      @martincerny215 Před rokem

      @@tandrysek no jasny vse se dnes musi rentovat,kazdej stonek travy se mi musi vyplatit nebo to nema na zahrade co delat,este ze takovy nejsou vsichni,pak by ten svet vypadal....

  • @richardjelinek5038
    @richardjelinek5038 Před rokem +1

    No, dobrá. 10 minut a stále jsem se nedozvěděl co prodejci vlastně neřeknou. Ale chválím, že jsem za prvních 10 minut slyšel jen 2-3 chybné výroky. Jindy a jinde to bývá víc.

    • @obajer
      @obajer Před rokem

      Děkujeme za shlédnutí :) Konkrétně Vy se v tomto videu nedozvíte nic nového - je určeno pro laiky, kteří nemají zkušenosti a díky reklamní masáži by mohli nabýt přesvědčení, že klasická dotovaná FVE s hybridem, pár panely a desítkou baterkou, jim zajistí nulový účet za elektřinu. Bez ohledu na to, že mají zcela nevhodné podmínky jak z hlediska potenciální výroby, tak hlavně z hlediska zimní spotřeby objektu.
      Mimochodem, jak dopadla stavba Vašeho soběstačného baráčku?
      - Jaké architektonické řešení se nakonec realizovalo a proč?
      - Jak vypadá finální zapojení baterek, Victronů, panelů a nadřazeného PLC?
      - Postačují výkony měničů a kapacity baterek dle původních úvah, nebo bylo potřeba někde ubrat/přidat?
      - Co funguje výborně?
      - Co se naopak v praxi příliš neosvědčilo?
      Máte-li k tomu publikované video, blog nebo jiný materiál ke studiu, určitě se podělte! Díky!

  • @makj7059
    @makj7059 Před rokem

    44:00 - bleskozvod nieje az taka veda - vzdy je na prednej a zadnej strane stitu strechy - dolezite je hlbka zakopania uzemnenia

  • @patricieprojektova667
    @patricieprojektova667 Před rokem +1

    Strom rozhodně nekácet, nejde jen o to, že je to živá bytost (ořešáky těžce snášejí i ořezávání), ale v létě funguje jako klimatizace (ochlazení a zvlhčení vzduchu) + repelent proti hmyzu, kterou ty panely získané navíc výkonově nejspíš ani nenahradí. Takhle pěkně rostlý strom je obrovská přidaná hodnota pro domov. Oni ti naši předkové věděli...

    • @MrNumip
      @MrNumip Před rokem +1

      Snesou hodně velký ořezy, dokonce i odříznutý kmen najaře zlbnul a nahodil listy

  • @zdeneknosek2275
    @zdeneknosek2275 Před rokem +1

    Dobrý den, díky za zajímavé video. Jak zmiňoval p.Bajer zastínění FVE vikýři a stromem, nemohl problém částečně řešit optimizér?

    • @obajer
      @obajer Před rokem

      9:07 o tom mluvíme. Pokud by to byly jen ty vikýře, nějaký komínek nebo občas stín vrcholku střechy od souseda, tak tam by optimizéry pomohly. Ale v Tesláčkově případu je to zastínění tak obrovské a je ho tolik současně, že by to nezvládly ani optimizéry.

  • @Tomasdj1
    @Tomasdj1 Před rokem +2

    Já bych protáhnul střechu domu přes terasu až nad garáž a minimálně nad terasou bych nechal nějaký otvor na vyhlížení ven. Tím by šlo dát spousty panelů na JV a snad by jim ořech nevadil.

  • @CZnipper
    @CZnipper Před rokem +2

    Můžeš využít plot. Přemýšlím že plot také osadím bifacial panely. A to máš 550Wp na panel.

  • @aaa-js4wb
    @aaa-js4wb Před rokem +4

    Dobrý den, ještě tu nepadla myšlenka použít Teslu jako "tanker" a vozit elektřinu ze superchargeru, který má zdarma! ;-) Ale teď vážně. Pro FVE opravdu obtížná střecha. Zateplovat tlusté stěny mi nedává smysl. Osobně bych začal přemýšlet kam dám vodní okruh a radiátory. I kdyby měly pokrýt jen 3/4 obytné plochy a výhledově dořešit zbytek. Pak už jen zvážit zda topit krbovou vložkou s výměníkem nebo jít do tepelného čerpadla.

    • @obajer
      @obajer Před rokem +2

      Radiátory + voda + kotel na tuhá paliva by mohly být nejméně bolestivým řešením. Sice to není tak komfortní jako podlahovka, ale aspoň by se kvůli tomu nemusela bourat půlka baráku. TČ bez podlahovky by asi bylo neoptimální, radiátory se musí vytápět na 55°C, zatímco podlahovce stačí max 35°C. A 55°C je pro TČ už velké trápení a výrazné zhoršení COP faktoru. Krbová vložka z výměníkem je fajn doplňek.

    • @janhuml4819
      @janhuml4819 Před rokem +3

      TČ do radiárotů bude pořád mnohem úspornější než přímotopy. Lze vystačit i s nižší teplotou, jde o velikost radiátorů. Dobrý rozhovor na toto téma je u ElectroDad o tepelných čerpadlech. Každopádně řešit s odborníkem a komplexně se zateplením. Díky za super video!

  • @CZnipper
    @CZnipper Před rokem +3

    Jinak solární kolektor mohu jedině doporučit. Patřím mezi ty co mají obojí. Stojí pár kaček a od cca jara do podzimu bojler bez ele. dohřevu.

  • @4runnerrider
    @4runnerrider Před rokem +1

    Mám 24 panelů (necelých 10kW) nasměrovaných na jih a v současném počasí mi denně vyrobí v průměru 1kW. Tento stav trvá od začátku listopadu a pokud bude zataženo bude trvat minimálně do poloviny února. Mám soláry již třetí rok a je to vždycky stejné. Jestli někdo počítá s tím, že mu soláry v zimě vytopí barák tak je úplně mimo... Tesláčkovi doporučuju natahat v domě vodu a radiátory a pořídit tepelko. Natahat trubky nebude stát takový nesmysl jako se crcat s podlahovkou a ani bordelu při tom moc nevznikne. A tepelko zazálohovat kotlem na dřevo. To je nutnost, protože každé tepelko občas chcípne (mě např. po 3 letech zaseklý selenoid odpravil kompresor a na servis jsem se známostí čekal měsíc a půl, kdybych neměl záložní kotel, tak bych zmrznul). Zateplovat tendle starý barák je nesmysl pakliže nechce žít v plísni...

  • @danieljerabek8129
    @danieljerabek8129 Před rokem +1

    Zdravím, opravdu super video.
    Mám termiku i fotovoltaiku když budete mít chuť a zájem tak se rád podělím se zkušenostmi. D

  • @PeterValka
    @PeterValka Před rokem +4

    Sprav pergolu, kryte statie, tam, kde stoji tesla. Pripadne zodvihni ten pristresok o 1,5m za garazou. Tam spraces aj 50kWp, co mate najnovsie povolene. 6 tramov ako stojky 15x15, particka bola u mna za tyzden hotova. Inak je k dostaniu aj v supermarketoch.

  • @scootyscooty3946
    @scootyscooty3946 Před rokem +2

    Perfektní info, díky za Vaší činnost, pokud máte baterku 50KWH, domnívám se, že je to ideální příprava na kšeftování s energiemi na OTE trzích, hlavně pro příští rok, kdy bude strop na nákupu silové energie za 6 050,-kč a prodej bude otevřený - docela dobrý námět na nové video;)

    • @markyzdesade932
      @markyzdesade932 Před rokem

      ak ma niekto na nakup takej baterie ktora stoji viac ako dom co su desiatky tisic eur tak neriesi panely ani nic podobne kupi si co chce.

    • @scootyscooty3946
      @scootyscooty3946 Před rokem

      @@markyzdesade932 Z jednoho úhlu souhlasím, ale info se určitě hodí i pro ty, kteří mají například 10-20KWH baterku a neví, že během noci mohou nabíjet levně baterku a v denních špičkách dráž prodávat

  • @palusisko
    @palusisko Před rokem +2

    Hmm, kdybyste zastřešil jednoduše lodžii, získáte celkově panely na ni +část střechy a taky na přístřešek vedle garáže. Další panely můžete dát podélně podél hřebenu. Sumasumáru odhadem 7 MW byste mohl ročně mít "zadarmo", to není málo!! :-) Pokud už máte drahé elektrické radiátory, nechal bych je tam na temperaci a v zimě přítáíěl "bytelným" krbem s horkovzdušným výměníkem, případně udělal i rozvody do pokojů - opět nejde o nic složitého! A samozřejmě dobře zateplit podkroví a půdu :-) Jinak za mě zastropování cen je záchrana mnoha rodin, důchodců apod. , aby neskončili na ulici, nevidím v tom nic špatného. Dotace na FVE jsou také dostupné, prostě nebudu chtít řešení za 500 000kč, ale stačí i za 150tis.kč.. atd.. Držím palec, má sice jen 80.letý dům, ale vím jak je těžké topit levně :-)

    • @radovansvetlik4185
      @radovansvetlik4185 Před rokem

      někdo ale dbá i na jistou estetiku domu . Nechce mít z pozemku nevzhlednou tovární halu... a rekuperační jednotka je také fajn :-)

  • @janrehacek4456
    @janrehacek4456 Před rokem +2

    V Polsku vídávám soláry i před bytovkama. Vypadá to jako šikmý billboard tak, že se pod tím dá sekat tráva atd. První je v Kalkowě hned za hranicema. Možná zajímavé řešení pro případ, že to na střechu nejde.

    • @DL-kc8fc
      @DL-kc8fc Před rokem +1

      Také jsem to zahlédl. Polsko, byť je severněji, má paradoxně lepší podmínky. My jsme střecha Evropy a u nás se to počasí honí trochu jinak. Vysoký obsah vodních par ve vzduchu znemožňuje dobrou produkci, i když je obloha na první pohled vymetená, až na několik dní v roce nebo ve velmi suchých obdobích. Dá se to kompenzovat větším solárním polem, pro které se obtížně hledá místo a hlavně takové, aby nikomu nevadilo, což je další stránka specifikčnosti českého prostředí. :)