Úvahy o přerozování z pozice víry a důvěry - Ashin Ottama

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 14. 12. 2023
  • Rozhovor o "posmrtném životě" a přerozování v buddhismu má dvě části. První díl reflektuje tématiku převážně z pozice věcných racionálních úvah. Zde prezentovaná druhá část rozhovoru probírá totéž převážně z pozice spirituální víry a důvěry. Jsou to dva pohledy na totéž - oba mají svou pravdu, své opodstatnění. Ideálem ale zůstává propojení znalostí a uvažování s vírou a důvěrou.

Komentáře • 20

  • @standa4210
    @standa4210 Před 6 měsíci

    Moc krásné ❤děkuji

  • @rastobrunovsky4793
    @rastobrunovsky4793 Před 6 měsíci +3

    Krásna úvaha o Prerodzovaní, nevedúca k potrebe premýšľania o minulosti a budúcnosti v egocentrickej špekulácií. Princíp Karmy je dostačujúci k ctnostnému prežitiu aktuálneho zrodenia tu a teraz. Netreba vidieť a hľadať "Seba" ani veľmi dozadu ani príliš dopredu v čase ... Ďakujem 🙏

  • @irenabenesova9615
    @irenabenesova9615 Před 6 měsíci +1

    Ahoj příteli ❤Děkuji

  • @akwr8998
    @akwr8998 Před 6 měsíci +1

    We would very much like the lectures to be in English. that would reach many more Dhamma friends 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

    • @bodhipala1
      @bodhipala1  Před 6 měsíci +1

      na ja - na gut - etwas kommt mal...

    • @akwr8998
      @akwr8998 Před 6 měsíci

      @@bodhipala1 wir freuen uns!

  • @akwr8998
    @akwr8998 Před 6 měsíci

    Wir wünschen uns sehr, daß die Vorträge in englisch gehalten werden. Das würde viel mehr Dhamma-Schüler erreichen 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

  • @PetrKucera78
    @PetrKucera78 Před 6 měsíci +2

    Bhante, já jsem se domníval, že právě na faktu přerozování byla Buddhou dále spatřena závislost přerozování na činech, tedy že kam se bytost opět přerodí závisí na jeho prospěšných a neprospěšných skutcích a z toho dále "spatření" čtyř vznešených pravd. První co Buddha spatřil v první třetině noci dne osvícení byl právě fakt jeho přerozování. Domníval jsem se, že právě tohle je ten kruciální základ. Připadá mně, že to vzhledem k tomuto faktu necháváte dost nejednoznačně otevřené. Můžete to prosím případně ještě dokomentovat právě vzhledem k první třetině noci Buddhova osvícení a jeho zření tohoto faktu? Moc děkuji.

    • @bodhipala1
      @bodhipala1  Před 6 měsíci +1

      Máš zcela pravdu - a přesto: lidská mluva - zde Buddha používá lidskou konvenční řeč - je jen mdlý odlesk nepochytitelné skutečnosti. Rád nechávám téma trochu otevřené s troškou neurčitosti, protože tak se možná lépe trefuji do té skutečné nevyjádřitelné, nepostižitelné skutečnosti.

    • @PetrKucera78
      @PetrKucera78 Před 6 měsíci

      @@bodhipala1 Děkuji, ať se Vám.dobře daří.

    • @Li-eq6td
      @Li-eq6td Před měsícem

      @@bodhipala1 jedna věc je "trocha neurčitosti" a druhá věc je překroucení smyslu... :(

    • @bodhipala1
      @bodhipala1  Před měsícem +1

      @@Li-eq6td popiš trochu přesněji v čem vidíš překroucení smyslu. Jistá volnost okolo slov nepřekrucuje smysl - naopak, nelpěním na omezeném významu slov se otevírá Cesta k Pravdě jak věci skutečně jsou - "yatha bhuta". Skutečná Pravda nikdy není a nemůže být ve slovech a pojmech - pojmy jsou založeny na uchopování a interpretování experience - Pravda je teprve za slovama a výrazama. Slovama Buddha (a kdokoliv jiný) udával směr k Praxi a Pravdě.

    • @Li-eq6td
      @Li-eq6td Před měsícem

      @@bodhipala1 Myslím, že podstata Buddhova učení je víra v karmu. Osmidílná stezka pak vede k zušlechťování člověka a klíčové je vyhasínání vášní. Takže pokud někdo v karmu nevěří, pak věří v něco jiného, než o co šlo Buddhovi :) Život je strastný, to je Buddhova základní pozice.

  • @kotyzaano3082
    @kotyzaano3082 Před 6 měsíci

    Zeptám se Vás. V čem spatřujete klad v křesťanství? Ať se podíváme na pravoslaví či katolictví ,tak svaté přijímaní spočívá v tom,že se doslovně proměňuje hostie v tělo a krev Ježíše Krista.Věří se opravdu v to,že je to proměněné tělo a krev Ježíše Krista a to se jí.

    • @bodhipala1
      @bodhipala1  Před 6 měsíci +1

      V Ježíšově době taková idea pravděpodobně existovala - setkal jsem se s tím ještě někde jinde, že učitel si přál, aby po jeho smrti žáci jeho tělo doslova snědli a tím se jaksi stali zvroucnělými nositeli a pokračovateli učitelových idejí… jedná se o něco, co rozhodně překračuje náš „zdravý rozum“, ale citově to na věřící přívržence může přesto velmi mocně působit - a o to v systémech víry šlo, a i dnes jde. Jednotlivosti mi nebrání v Ježíšovi vidět velkou duchovní bytost (i když teologové poukazují na skutečnost, že křesťanství má s Ježíšem jen nemnoho společného, křesťanství je víc dílo sv. Pavla).

    • @kotyzaano3082
      @kotyzaano3082 Před 6 měsíci

      @@bodhipala1 mně šlo spíše o to,zda pojídání těla a krve není chtonický rituál ?