#26 Hydrauliczne popychacze zaworowe - Zasada działania

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 29. 04. 2021
  • W dzisiejszym odcinku opiszę sposób w jaki działają hydrauliczne popychacze zaworowe.
    Źródła:
    suw.biblos.pk.edu.pl/
    www.enginebuildermag.com
    www.mahle-aftermarket.com
    www.engineprofessional.com/
    www.repxpert.com.au/en/mediad...
  • Auta a dopravní prostředky

Komentáře • 36

  •  Před 3 lety +7

    W 0:40 wkradł się błąd. Naturalnie chodziło mi o dźwigienkę zaworową, a nie krzywkę., która jest elementem wałka rozrządu. Wybaczcie za drobne faux pas.

  • @KolejowyWiktorS96
    @KolejowyWiktorS96 Před rokem

    Takie filmy lubię. Spokojny, poukładany opis działania, dobra dawka ciekawej wiedzy. Like 👍

  • @TAD3011
    @TAD3011 Před rokem

    Od 17 lat , od nowego leję olej Castrol 10W40 do silnika z zaworami regulowanymi hydraulicznie i jest super . Zero problemów z silnikiem. Wszystko chodzi jak zegarek i nie ma żadnego dolewania oleju pomiędzy wymianą❗〰 .

  • @Karol_Jan
    @Karol_Jan Před 3 lety

    Super kanał,
    mała widownia, ale świetnie przekazywana wiedza.

  • @venividiivici3168
    @venividiivici3168 Před 3 lety

    Pięknie wytłumaczone, aż chce się tego słuchać.

  • @SYN-flood
    @SYN-flood Před rokem

    Świetnie wytłumaczone i pokazane, dziękuję 👍🏻

  • @UczenLKW
    @UczenLKW Před 3 lety

    Dziękuję za Twoje filmy, bardzo przydatne, jeszcze raz wielkie dzięki. Pozdrawiam

    •  Před 3 lety

      Ogromnie się cieszę, że filmy okazują się być przydatne, zawsze to motywuje mnie do dalszej pracy! Dzięki za miłe słowa :D Pozdrawiam!

  • @MotoZagwozdki
    @MotoZagwozdki Před 3 lety +1

    Ciekawie przedstawiony film. Pozdro :)

    •  Před 3 lety +1

      Dziękuję za miłe słowa! Pozdrawiam!

  • @krzysztofb2562
    @krzysztofb2562 Před 2 lety

    Świetnie wyjaśnione. Dzięki :)

    •  Před 2 lety

      Dziękuję za miłe słowa! Mam nadzieję, że inne materiały również będą równie interesujące :)

  • @miksztyn9442
    @miksztyn9442 Před 7 dny

    A jak juz słychać że zawory hydrauliczne klepią to co zrobić bo słyszałem że są płukanki do silnika które mogą pomóc albo wymiana na nowe ? I czy pod czas jazdy z takim stukaniem coś się może stać?

  • @MultiRocco25
    @MultiRocco25 Před 11 měsíci

    Witam czy przez sznlanki moze silnik jakby cykac ?

  • @23844hourse
    @23844hourse Před 3 lety +1

    Dzięki za info bardzo dobrze zrobiony film. Pytanie czyli taki popychacz przez całe swoje życie jest wypełniony olejem nie ma tam ujścia? Raz się wypełni i trzyma ciśnienie? Jeśli prawidłowo pracuje czy dobrze rozumiem

    •  Před 3 lety +4

      Tutaj musimy poruszyć kilka kwestii. W założeniu, hydrauliczny popychacz powinien wytrzymać bardzo dużą ilość cykli pracy, praktycznie dożywotnią. Jednakże:
      1. Należy bardzo dbać o jakość oleju oraz jego regularną wymianę. W zależności od konstrukcji popychacza, kulka znajdująca się w nim ma bardzo małą średnicę - rzędu 1-2mm. Jeśli do środka dostanie się nagar wytrącony z przepracowanego oleju, kulka może się zablokować w pozycji otwartej skutkując brakiem poprawnej pracy całego układu. Należy wówczas taki popychacz wymienić, bądź go wyczyścić - chemicznie (np. poprzez płukankę silnika), lub mechanicznie.
      2. Podczas postoju, gdy któraś krzywka wałka naciska na popychacz, jego zużycie może objawić się utratą ciśnienia oleju z komory końcowej przez zawór kulowy gdy sprężyna powrotna kulki ulegnie zużyciu, lub utratę pasowania między obiema powierzchniami komór olejowych współpracujących ze sobą. Wówczas po uruchomieniu silnika słyszalny będzie wyraźny "klekot?" mechanizmu kasowania luzu zaworowego, dopóki ten nie napełni się olejem.

    • @23844hourse
      @23844hourse Před 3 lety

      @ dzięki za logiczną odpowiedź

    • @cursarius3285
      @cursarius3285 Před 2 lety

      @ Ja właśnie tak mam, że po uruchomieniu silnika, słyszalny jest wyraźny klekot. Dopiero po rozgrzaniu silnika, cichnie jego praca. Rozebrałem popychacz i nawet bez tej sprężynki, dokładnie jak na filmie w 8:15 ten cylinderek wpada do środka. Powietrze nie jest w stanie go wypchnąć, więc jest on już zużyty i nadaje się tylko do wymiany?

    •  Před 2 lety

      @@cursarius3285 Generalnie samych popychaczy się nie naprawia, więc w tym przypadku wymieniłbym taki popychacz na nowy. Pytanie ile jest takich popychaczy, które już kolokwialnie mówiąc nie trzymają oleju i mają trudności z kasowaniem luzu.

    • @cursarius3285
      @cursarius3285 Před 2 lety

      @ Właśnie to jest dziwne, bo wszystkie są ''twarde" tzn po naciśnięciu ich, nie uginają się. Ale po rozebraniu i sprawdzeniu na "sucho" jest tak, jak napisałem wyżej. Dopiero dwa tak sprawdziłem. Liczę się jednak z tym, że będę musiał kupić nowe. Ja mam ich 16, koszt 1 sztuki to około 100 zł

  • @eloelo3207
    @eloelo3207 Před 2 lety

    Witam.Ciekawy materiał. Chciałbym się doradzić, posiadam m52 i była zmiana oleju z 5w40 na 5w30. Po 8 tys na tym oleju zaczął zacinać się któryś z popychacz w dwóch zakresach temp oleju. Wpadła plukanka i zmiana na 5w50 że wg na użytkowanie silnika w większej temp. Z początku to pomogło, popychavze ciche, żaden się nie zacinał. Po dwóch tys znowu problem wrócił, znowu w podobnym zakresie temp. Pytanie moje jest takie, próbować kolejny raz plukac i lac 5w50 z nadzieją że będzie poprawa czy czeka mnie wymiana popychaczy? Z góry dziękuję bardzo za jakąkolwiek poradę

    •  Před 2 lety

      5W to klasa lepkości zimowej, druga to klasa lepkości w wysokich temperaturach - z tym polecam zapoznać się w innym moim filmie, gdzie wyjaśniam czym takie oleje się różnią. Generalnie jeśli chodzi o M52, często zdarza się że zużyte popychacze nie trzymają ciśnienia oleju po dłuższym okresie bez pracy silnika, jednakże po kilku sekundach gdy pojawi się ciśnienie w magistrali olejowej, te powinny zostać napełnione ponownie i dźwięk nie powinien się pojawiać. W broszurze od firmy INA znalazłem kiedyś informację, aby trzymać ok. 3000 obrotów przez okres 3-5 minut, w celu odpowietrzenia popychaczy. W innym wypadku poleciłbym sprawdzić wszystkie popychacze poprzez ich rozebranie i sprawdzenie czy w zaworze jednokierunkowym nie osadził się nagar, sprawdzenie czy podstawy wałków - a dokładniej kanały olejowe są drożne. Jeśli wszystko jest okej, to pozostaje wymiana popychaczy na nowe.

  • @michasochaczewski4302
    @michasochaczewski4302 Před 3 lety

    jeśli komora jest zamknięta i jest zawór jednokierunkowy, to te popychacze powinno się montować bez oleju?
    można prosić o wyjaśnienie budowy drugiego rodzaju hydraulicznego popychacza (bardziej pionowy)? tam dodatkowo jest wyjście które smaruje dźwigienkę zaworową zwykle montowaną na wałku pośrednim.
    w mitsubishi service manual przewiduje w nich napełnienie olejem napędowym przed włożeniem do silnika

    •  Před 3 lety +3

      Cześć,
      Olej, który jest fabrycznie napełniany w popychacze służy do celów transportowych. Można założyć popychacze tak jak są z pudełka, jednakże należy wówczas odczekać chwilę przed przekręceniem silnikiem, ze względu na możliwe spotkanie się zaworu z tłokiem (wypełniony popychacz może podpierać zawór). Można je opróżnić ręcznie, jednakże należy też pamiętać o wcześniejszym pokryciu wszystkich powierzchni kontaktowych olejem. Takie również informacje są zawarte w broszurze firmy Schaeffler, która jest właścicielem firmy INA, produkującej hydropopychacze do znakomitej większości silników. Również poruszona jest tam szeroko kwestia właśnie tych "pionowych" popychaczy z dźwigienką zaworową, o których mówisz.
      Wrzucam link poniżej: www.repxpert.com.au/en/mediadocument/INA-TecBr-ValveTrain-PC/en
      Pozdrawiam!

    • @michasochaczewski4302
      @michasochaczewski4302 Před 3 lety

      @ niestety nie znam dobrze języka angielskiego i nie jestem w stanie wyczytać o zostawieniu pustych popychaczy przy wymianie ich, szukałem informacji o tym w service manualu mitusibshi, ale dokładnie nie znalazłem,
      tutaj informacja skąd wyczytałem że powinno się zakładać odpowietrzone:
      forum.mitsumaniaki.pl/viewtopic.php?t=32535&postdays=0&postorder=asc&highlight=wymiana+popychaczy&start=0
      "Popychacze muszą być odpowietrzone i to właśnie najlepiej w ropie, która jest rzadsza od oleju, co daje większą pewnośc, że nie ma w popyczaczach powietrza. Nieodpowietrzone popychacze może szlag trafić, ponieważ kanały olejowe po zamontowaniu są puste i to chwilę trwa, zanim olej dotrze do popychaczy. Ja bym nie ryzykował (dwa litry ropy to nie wydatek)"
      ogólnie na forum podobna informacja pojawia się w paru miejscach, tzn. że trzeba odpowietrzyć, ale odpowietrzają w różny sposób, napełniając je olejem napędowym / naftą / olejem silnikowym.
      ja u siebie gdy czyściłem i wymieniałem popychacze to użyłem nafty, zakręciłem silnikiem parę razy przez obracanie kołem aby olej dostał się do dźwigienek zaworowych, później po złożeniu pokrywy, dolotu, zakręciłem silnikiem parę razy bez podpiętego czujnika wału korbowego (tak jak podaje service manual gdy mierzy się kompresje silnika), kontrolka ciśnienia oleju gasła, po odpaleniu silnika dopóki się nie rozgrzał słyszałem dosyć głośne stukanie, przez jakiś miesiąc było w porządku, ale problem z delikatnym stukaniem wrócił, zamierzam jeszcze raz to rozebrać i tym razem wyczyścić dodatkowo miskę oleju, bo ogólnie było dosyć dużo nagaru w silniku.
      Jeśli powinno się składać silnik z pustymi popychaczami (pionowymi) to proszę o dokładne źródło takiej informacji, bo w tym dokumencie schaeffler nie znalazlem.

    •  Před 3 lety +1

      Cześć,
      W dokumencie, który podesłałem (poprzedni link wygasł, także wrzucam nowy jaki znalazłem www.ab-engine.ru/manuals/ina-valves.pdf) INA podaje:
      - Popychacze są fabrycznie napełnione olejem o małej lepkości, przez co należy je zamontować normalnie bez rozbierania, lecz trzeba odczekać aby te się ułożyły. Inaczej ryzykujemy podparciem zaworu i zniszczeniem silnika.
      - Odpowietrzanie - klekotanie silnika po odpaleniu to nic innego niż zapowietrzone popychacze, które nie trzymają oleju i zanim pompa nabije odpowiednie ciśnienie środka smarnego, popychacze mogą klekotać. Procedura odpowietrzenia polega na wkręceniu silnika w przedział od 2000-3000 rpm i trzymaniu tychże obrotów przez minimum 4 minuty, jeśli klekot nie ustępuje należy ponowić procedurę nawet kilka razy.
      INA również podaje skróconą instrukcję montażu:
      - Spuść olej z silnika,
      - Oczyść system olejowy - kanały olejowe, czy miskę,
      - Zamontuj nowy filtr oleju,
      - Zadbaj o poziom oleju oraz sprawdź mechanizm zasilania olejowego,
      - Złóż głowicę,
      - Poczekaj aż system rozrządu się ułoży przed przekręceniem i uruchomieniem silnika.
      Powyższe odpowiedzi znajdują się na stronie 35 podlinkowanego przeze mnie dokumentu. Także w skrócie - popychacze można zakładać z pudełka bez ich rozbierania, lecz należy wówczas odczekać kilkanaście minut aby się ułożyły i dostosowały do zaworów, lub można je rozebrać i kręcić od razu silnikiem. Odpowietrzanie można zrobić później, bez specjalnych dodatkowych czynności. Te informacje pochodzą od producenta popychaczy, także są bardziej wiarygodnym źródłem wiedzy, niż eksperymenty forumowe.
      Pozdrawiam!

  • @jaroslawskoczypiec2637

    Witam. Czy nowy popychacz po wyciśnięciu oleju powinien lekko powracać i powracać do pierwotnej pozycji , czy być twardy. Dziękuje

    •  Před 2 lety

      Tak, zgodnie z jego budową powinien wracać. Po pierwsze mamy tam sprężynę, która umożliwi mu powrót, po drugie pasowanie między tulejkami popychacza jest na tyle dokładne, że przez pewien czas powietrze w środku ulega sprzężeniu, po czym rozpręża się wracając cały popychać do poprzedniej pozycji. Kolokwialnie mówiąc, po wyciśnięciu winien być miękki, ale powinien wracać.

    • @jaacajaaca865
      @jaacajaaca865 Před rokem

      @ czyli po czym poznać że są uszkodzone? Gdy są miękkie czy twarde ?

    •  Před rokem +1

      Jeśli znajduje się w końcowej jego komorze olej, to zawór ("Check valve" czyli zawór jednokierunkowy) będzie sprawiał, że popychacz będzie "Twardy" - czyli nie będzie można go wcisnąć. Jeśli jest bez oleju, lub check valve jest uszkodzony - popychacz będzie miękki - raz że uszkodzony check valve będzie przepuszczał olej z końcowej komory, dwa bez oleju ściskamy powietrze, które jest ściśliwe.
      Podsumowując:
      Popychacz twardy - znajdujący się olej w końcowej komorze nie cofa się przez sprawny zawór jednokierunkowy - popychacz jest sprawny, bo komora olejowa rozszerza się tylko w jednym kierunku kompensując luz zaworowy.
      Popychacz miękki - Albo nie ma w nim oleju i ściskamy samo powietrze (pytanie czy my to spuściliśmy olej czy nie), albo uszkodzony jest zawór jednokierunkowy, który nie utrzymuje już w końcowej komorze oleju i pozwala mu się cofać do innych komór a finalnie do magistrali oleju.
      Mam nadzieję, że teraz wszystko już jasne.
      Pozdrawiam!

    • @jaacajaaca865
      @jaacajaaca865 Před rokem

      @ dzięki wielkie jasne jak słoneczko 😃 a czy wiesz może jakie popychacze zakładać na nowo składany silnik ? Słyszałem że powinny być miękkie by ułożyły się pod zawory , o twardych słyszałem że może dojść do kolizji zaworu z tłokiem, doradzisz coś?

  • @milamonia6959
    @milamonia6959 Před rokem

    Co się stanie gdy będziemy jeździć że stukającymi popychaczami hydraulicznymi ?
    Oprócz hałasu w mojej suzuki grand vitara v6 jest wszystko ok bo nie ma falowania i spalanie jest ok

    •  Před rokem

      Cześć! Ogólnie mogą wystąpić problemy z równą pracą silnika jak np. Wypadanie zapłonu, czy też szybsze zużycie elementów w głowicy. Chodzi tutaj o to, że w pewnym momencie dany zawór może nie otwierać się/zamykać dokładnie w przewidzianej chwili i przez to mogą wystąpić takie problemy po dłuższym użytkowaniu pojazdu.
      Pozdrawiam serdecznie!

    • @milamonia6959
      @milamonia6959 Před rokem

      @ ogólnie jaki mniej więcej jest koszt zrobienia popychaczy w suzuki v6 za samą robociznę?

  • @wicusvolvo4443
    @wicusvolvo4443 Před 2 lety

    Dlaczego producenci odeszli od popychaczy hydraulicznych na rzecz szklanek?

    •  Před 2 lety

      Cześć! Popychacze hydrauliczne to także szklanki. Potocznie są tak nazywane niektóre ich konstrukcje jak ta, którą przedstawiłem na filmie z silnika M52 marki BMW. Popychacz występuje również w innych formach, jednakże jego budowa i spełniana funkcja jest bardzo podobna (różnią się np. Sposobem w jaki zasilane są olejem, czy miejscem montażu w głowicy cylindrów).