Jak trénovat na Beskydskou sedmičku a další ultra - přednáška Zdeňka Hrušky a Martina Jora

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 2. 05. 2023
  • Jeden z večerů letošního Edgar Ultra Campu si vzali na starost Zdenda Hruška a Martin Jor a připravili si skvělou přednášku o tom, jak natrénovat na Beskydskou sedmičku a další závody tohoto typu. Zdenda Hruška dokázal B7 vyhrát a spolu s Martinem zvítězili na pyrenejském etapáku Pyrenees Stage Run. Martin je tedy také zkušený běžec a mimo PSR dokázal zvítězit např. na ultra Zapomenuté hory. Zároveň je Zdendův tréninkový svěřenec.
    Ve videu zazní spousta informací a berte v potaz to, že na vrchol vede spousta cest. Berte to tedy prosím jako tréninkové tipy a ne jako podrobný návod. Na každého funguje totiž něco trochu jiného. I tak věřím, že si ve videu najdete spoustu zajímavých informací a tipů, které začleníte do svého tréninku.
    Pokud budete mít dotaz, tak ho napište klidně do komentářů a já se budu snažit společně se Zdendou a Matesem vaše dotazy zodpovědět. Díky a ať se vám video líbí :)
  • Sport

Komentáře • 15

  • @burheadft8372
    @burheadft8372 Před 10 měsíci +1

    Paráda chlapci! Tohle jsem přesně hledal! Díky moc za skvělou přednášku. 🙏💪😁

  • @runninguyhojsi
    @runninguyhojsi Před rokem +1

    bomba! moc díky za tuhle přednášku :-)

    • @Trailruncz
      @Trailruncz  Před rokem

      Díky za zprávu. Borcům vyřídím :)

  • @trt_barani
    @trt_barani Před rokem +2

    Super ste to zhrnuli

  • @davidnavratil1232
    @davidnavratil1232 Před rokem +4

    Super video, díky za něj! Měl bych dotaz. Jak byste se připavovali na závod typu Backyard? Stejně jako na klasické ultra? Nebo byste do toho šli s tím, že kapacitu na 2-3 dny takového pobíhání máte a trénovali byste i diskomfort s tím spojený (absence spánku, tuhnutí v depu po doběhu kola apod.)?

    • @Trailruncz
      @Trailruncz  Před rokem

      Perfektní. Díky Zdendo :)

    • @zdenekhruska2232
      @zdenekhruska2232 Před rokem +9

      Díky za dotaz! Předem říkám, že jsem nikdy Backyard nešel, takže vařím z vody na základě toho, co vím. Hlavně vím, co nedělat - spánková deprivace se trénovat nedá, podle zatím dostupných studií (podle informací, které mám, hodně se to zkoumá na vojácích). Podle mě si tím spíš rozhasíš trénink. Leda v rámci přípravy takhle zkusit fungovat třeba jeden den, jen ať víš, jaký je to pocit. Ale dost daleko od závodu a s pořádným regeneračním obdobím (alespoň týden pořádného spánku a volnějšího běhání). Spíš bych asi jako specifikum závodu vyzdvihnul, že jsi prostě během celého dne stále na nohách. Zařadil bych více dvoufázových tréninků (hodina ráno, hodina večer), něco z toho v intenzitě závodu, nebo o něco vyšší. Případně bych i přidal malou třetí fázi jako třeba svižnější procházku kolem oběda. Jen ať simuluješ pocit, že máš námahu, odpočíváš, máš námahu,... K tomu zkusit obecně více chodit místo jízdy autem, nebo třeba jezdit na kole do práce, pokud je to možnost. Tohle bych směřoval do posledního nejvíce specifického období. Nezapomeň ale před tím trénovat všechny energetické systémy a mít co nejlepší obecnou fyzičku. Objemy bych v největších týdnech možná zkusil tlačit nahoru, ale maximálně kolem těch 160km a více si hrál s tím rozložením tréninků na více fází. Stále bych zachoval víkendové dlouhé běhy (někdy i dva dny po sobě), které tě asi nejlépe připraví na kumulovanou únavu a v posledních týdnech bych nejvíce objemu směřoval do nich, jako při přípravě na normální ultra. K nim bych druhé fáze nepřidával, to bych nechal na běžné dny. Klidně podle možností zkusit sem tam těžší víkend - pátek se třemi fázemi (ráno hodina tempo Backyard, poledne 30 minut procházka, večer volně 40-60min), pak dát v sobotu 4h dlouhý běh a v neděli 2h volně - to je 8 a půl hodiny kolem víkendu! A dávám to jen jako příklad, je třeba se k tomu propracovat!!! Jen ať víš, jak to myslím. V té poslední fázi bych se taky zaměřil na jídlo a pití a snažil bych se vyladit taktiku, co kdy jíst. Zkoušet různá jídla, gely a podobně, protože ti za těch pár dní, kdy můžeš běžet, určitě přestanou chutnat i ty nejoblíbenější věci. Tady to asi zatím ukončím, už tak je to dlouhé a navíc to není jednoznačné, protože bude záležet samozřejmě na každém jednotlivci a jeho možnostech. Klidně se ptej dál, můžeme diskutovat. Je možné, že s tímhle někdo nebude souhlasit, a že jsem na něco zapomněl, nebo podcenil atd... :)

  • @michaelnjegos2284
    @michaelnjegos2284 Před 11 měsíci +1

    Mawar překvapil fakt si vše pohlídal je to profík klobouk dolů

  • @tomasriha6642
    @tomasriha6642 Před 4 měsíci +1

    Mohu se zeptat o kterém institutu mluví Martin v čase 1:01? Kde mu bere sestřička krev z ucha. Rád bych něco takového podstoupil. Díky

    • @Trailruncz
      @Trailruncz  Před 4 měsíci

      Nevím, kde byl přesně Martin, ale já doporučuju tohle - www.trailrun.cz/cs/m-408-zatezova-diagnostika-od-atraining

  • @burheadft8372
    @burheadft8372 Před 10 měsíci

    Měl bych takový dotaz. Používáte nějaké výživové doplňky jako třeba kloubní výživu, vytamíny, Bcaačka, protein, ionťáky nebo tak? Popřípadě děláte to, že několik dní před závodem zvýšíte příjem minerálů nebo tak? 😁😅

    • @martinjor6687
      @martinjor6687 Před 10 měsíci

      Ahoj, ano. Za sebe muzu rict, ze pouzivam primo pri behu powerdrink od Edgaru, kdyz je vetsi teplo, do 2. softflasky potom iontak. Po narocnejsim treninku recovery drink a pred spanim pak protein kvuli regeneraci. Take od Edgaru. Vyzkousel jsem i dalsi jine veci, ale takto mi to sedi. Kloubni vyzivu ted nepouzivam. Dulezita je celkove vyvazena strava. Kazdy to ma a i potrebuje trochu jinak :)

    • @zdenekhruska2232
      @zdenekhruska2232 Před 10 měsíci +4

      Ahoj, díky za dotaz. Jednoduchá odpověď je ano, já výživové doplňky používám. Věřím, že nejdůležitější je vyvážená kvalitní strava a tomu se nic nevyrovná, ale jsou věci, které je těžké získat pouze z jídla v potřebném množství. Navíc, pokud člověk pravidelně trénuje. Na druhou stranu, není to potřeba přehánět. Myslím, že jedním z nejdůležitějších doplňků je protein (na to jsem dost změnil názor - vlastně nejen já, asi i věda:D), protože podle nějakých posledních studií je možné jej konzumovat ve velkém množství (třeba 2g na kg tělesné váhy). Zásadně pak zlepšuje regeneraci a je těžké jej v takovém množství získat jen z jídla. Používám samozřejmě ten z nabídky Edgaru, protože mají luxusní příchutě a super složení:)
      BCAA je možné doplnit, ale je to podmnožina proteinu. Lepší je zřejmě mít komplexní protein, ale pokud už je toho moc, suplementace BCAA může asi taky pomoct. I když to já osobně momentálně moc nepraktikuji.
      Ionťák samozřejmě používám a v poslední době dávám přednost ionťáku (většinou Edgar Isotonic Drink) před pitím obyčejné vody, protože cítím obrovský rozdíl v tom, jak s vodou následně tělo pracuje. Obyčejná voda je ve velkém množství opravdu těžká na žaludek a často pak mnou jen tak proteče. Takže když chci mít jistotu, že jsem dobře zavodněný, dávám si pozor na to, abych měl ionťák po ruce.
      Kloubní výživu vždycky nějak ve vlnách používám, většinou takovou tu koňskou. Mám historii s kolenem a asi tím nemůžu nic pokazit. Někdy ještě mám po ruce kolagen z Edgaru. Jak moc to kloubům pomůže nevím, ale proč to nezkusit:)
      Jinak potom beru hlavně hořčík a to se snažím pravidelně. Většinou v kapslích, nějaký dobře vstřebatelný (jsou tam obrovské rozdíly!). A na závodech jsme s sebou měli hořčíkové ampulky z Edgaru. Jen se ale vždycky snažím dávat si je předem a pravidelně, například, když se blíží nějaký závod. Při závodě samotném je už podle mě pozdě. Nejsem na to odborník, třeba to někomu pomáhá, ale spíš to asi jako akutní pomoc nefunguje.
      Před závodem jinak nic extra neměním. Větší přísun minerálů nárazově asi nemusí být dobrý nápad, pokud to člověk nemá vyzkoušené (určitě to může způsobit různé problémy, střevní atd...). Takže je asi lepší udržovat stabilní přísun v průběhu roku. Nijak to nepřehánět a asi stačí jen základ jako třeba již zmíněný hořčík (případně podle potřeby po krevních testech).
      Stačí taková odpověď? Klidně se ptej.

    • @burheadft8372
      @burheadft8372 Před 10 měsíci

      @@zdenekhruska2232 Díky moc za velmi podrobnou odpověď. Tohle jsem přesně potřeboval slyšet. 🙏 Já sám tak nějak běhám už delší dobu, ale když jsem se o to začal více zajímat, tak jsem vlastně zjistil, kolik věcí dělám špatně, tak se do toho snažím trochu víc zabrousit, abych právě i předešel zraněním, nebo právě i křečím při závodě. A doplňky jsem právě nikdy moc neřešil. Ještě se zeptám, myslíš, že když běžím nějaký závod, jsem fakt v hajzlu a na poslední občerstvovačce tam pošlu takový ten klasický silnější nakopáč, co se třeba používá v posilce, tak to pomůže, nebo to jenom zvýší tepovku a bude to spíše kontraproduktivní? Je to asi hloupá otázka, ale tak mě to napadlo... Jinak ještě jednou děkuji za odpověď!!

    • @zdenekhruska2232
      @zdenekhruska2232 Před 10 měsíci +1

      @@burheadft8372Obecně si myslím (nejsem výživový poradce, takže s rezervou), že takové klasické doplňky stravy, jako nějaké vitaminy, až takový rozdíl neudělají, pokud opravdu nejsi někde hodně definitní.
      Ale zase ionťáky patří do jiné kategorie, ty jsou důležité, protože při sportu ztrácíš hodně solí a minerálů a pomáhají hlavně vstrebatelnosti toho daného nápoje (pokud jsou kvalitní a dobře namíchané:)).
      Proteinové drinky jsou zase jiná kategorie a spíše jsou důležité proto, že sportovci zkrátka potřebují více bílkovin, než jsou většinou schopni sníst ve stravě. Bude to individuální věc, ale podle všeho, co jsem v poslední době slyšel, je lepší jich mít více, než méně, i jako vytrvalostní sportovec (to je právě ta změna, jak jsem zmiňoval).
      A co se nějakého nakopávače týče, co je jeho složení? Kofein, guarana, možná nějaké cukry? Jasné, že to může pomoct. Kofein prokazatelně pomáhá výkonu z fyzické i mentální stránky. A pokud budeš k tomu mít dostatek energie z cukru, skoro určitě to pomůže (když to máš vyzkoušené a nezpůsobí to nějaké nechtěné efekty). Pak bude záležet na tom, o jaký závod se jedná, jak je dlouhý, kolik chybí do cíle atd. Přehánět to s kofeinem se v delších závodech zase třeba rozhodně vyplatit nemusí. Takže záleží :)