Bitvy ve filmech vs. realita

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 8. 01. 2023
  • Filmy a seriály vykreslují bitvy trošku divoce...člověk by si až řekl, že tehdy byli lidé prostě jiného těsta. Beze strachu, přehnaně agresivní...vězte, že tomu tak úplně nebylo.
    Hudba: bensound.com

Komentáře • 146

  • @petrchodil4140
    @petrchodil4140 Před rokem +91

    Jako velký fanda středověku, mám strašnou radost z tohodle typu videa, který poukáže jak moc chytřejší dřív lidí bývali, narozdíl od vyobrazení ve mědiích

    • @zdenekzvonicek9495
      @zdenekzvonicek9495 Před rokem +2

      Fanda středověku sice nejsem, ale myslím si, že lidé té doby byly více ušlechtilejší, zdravější a nepochybně měli větší schopnost přežit (což je v jiným slovem znamená inteligence). Média mi vadí čím dál tím více. Neustále něco zesměšňují nebo podkopávají.

    • @pohodaveget
      @pohodaveget Před rokem +1

      @@zdenekzvonicek9495 Ludia boli rovnako inteligentni, ako ty, alebo ja, akurat nemali moderne znalosti.

    • @zdenekzvonicek9495
      @zdenekzvonicek9495 Před rokem

      @@pohodaveget Nexistuje rovnost v inteligenci. Dokonce ani sám jedinec není na stále stejné urovni inteligence. Co je to moderní znalost?

    • @DajaSlovakia421
      @DajaSlovakia421 Před rokem

      @zdenekzvonicek9495 - aby tvoje tvrdenie bolo pravdive musi fungovať aj obratene. Volne povedane, ak boli stredoveky ludia inteligentnejsi, tak dnesni ludia musia byt zdegenerovanejsi. Co je ocividni bullshit, respektive taketo tvrdenie je zalozene na predstavach a emociach.

    • @pohodaveget
      @pohodaveget Před rokem

      @@DajaSlovakia421 To ze sme zdegenerovanejsi, nemusi byt daleko od pravdy...prirodzeny vyber v dnesnej dobe uz neni ziadny...deevolucia v priamom prenose.

  • @dadasorf8997
    @dadasorf8997 Před rokem +22

    Pěkné video. Upozorněno na několik typických mýtů z bitev. Přesto se řečené nedá úplně zobecnit. Velký vliv na průběh bitev má období, v kterých probíhaly. Vyhýbání se otevřeným bitvám je typická teorie středověkých válečníků. Tehdejší doba považovala otevřené střety za příliš riskantní na rozdíl od starověku, kde docházelo k otevřeným střetům častěji. Pravda sice o účinnost zbroje, ale v mnohých bitvách nebyla většina vojáků plně vyzbrojena a jen nejelitnější družiny byly vybaveny tím nejlepším, co mohla daná doba nabídnout. Dobré pointy o tom, že k většině ztrát docházelo při úprku a rovněž ten o proslovech. Přestože řada filmů se dost odchyluje od reality dají se najít i dobré příklady (Henry V nebo seriál Řím mají v tomhle ohledu spoustu dobrých momentů). Ještě bych upozornil na to, že přestože bojové strany nebývaly hlupáci a samozřejmě uplatňovaly taktiku v některých konkrétních bitvách došlo k ohromným chybám jedné ze stran. Ne vždy byl velitel dobrý válečník (nebo nedal těm dobrým ze své strany slovo) a mnohdy se jednalo o opravdu hloupé vedení boje (např. bitva u Kresčaku ze strany Francouzů a jejich spojenců). Co se týče rozpoznávání spolubojovníků tak nejednou došlo k skutečné záměně mezi stejnými jednotkami např. Cassius Longinus v sérii bojů před hlavní bitvou u Phillipi spáchal sebevraždu, když byl zatlačen a mylně se domníval, že si pro něj jdou jednotky nepřítele - jednalo se však o jeho spojence. Byla to bitva římské občanské války, takže všichni používali podobnou výzbroj).

    • @hi_story2982
      @hi_story2982  Před rokem +8

      Jasně, přesto že nemám rád generalizace, tohle video je vlastně jedna velká generalizace...Souhlasím, že se to nedá zobecnit.

    • @tomasnemec4075
      @tomasnemec4075 Před rokem +1

      Doufal jsem že tu v souvislosti s ne vždy dobrou taktikou zmíní Kresčak, a jsem příjemně překvapen

    • @dunoisjean2382
      @dunoisjean2382 Před rokem +3

      @dadasorf8997: Naprosto s vámi souhlasím! Video pěkné, ale skutečně příliš zobecňuje a míchá různá historická období - tu si bere něco z antiky, tu ze středověku, tu z novověku. Za nejkřiklavějí příklad považuji to srovnávání jízdy, kdy se ve videu hovoří obecně o těžké jízdě, ale přitom mezi feudální rytířskou jízdou a jízdními oddíly řimských legií je nebetyčný rozdíl. A přesně jak píšete, mnohdy se opravdu jednalo o hloupé vedení boje - kromě vámi zmiňovanéo Kresčaku bych z pohledu Francouzů přidal ještě Azincourt.

    • @badaxebadaxe2248
      @badaxebadaxe2248 Před 8 měsíci

      Kresčak, tedy Cresy je krásná ukázka, že brnění se prostřelit dalo. Právě tam vyhrála pěchota s dlouhými luky nad obrněnci. Ti zasažení a sražení pak byli dobíjeni dlouhými noži Welšských lučištníků, na což si Francouzi stěžovali, protože byli zvyklí že pokud to šlo, byli zajati a vykoupeni. Angličané tohle ale neřešili a zajatce moc nebrali. Ostatně druhá strana je, že se sice píše o desítkách tisíc mužů na každé straně, jenže u Crésy bylo Angličanů asi 8 -10 tisíc maximálně spíše méně a Francouzů asi 15 000. Tehdejší kroniky uvádí čísla mnohem vyšší u Francouzů asi 60 000. Počty ve většině bitev byly mnohem nižší. Ono tehdy ani nešlo podobné obrovské vojsko uživit. A snaha uhýbat byla běžná třeba u Valdštejna :-) který mnoho bitev vyhrál vlastně bez výstřelu. Ostatně krom dlouhých luků zbroj prostřelila hladce i kuše a v dobách křížových výprav kdy se nepoužívala tolik plátová zbroj, i kompozitní asijský luk.

    • @davidprada7209
      @davidprada7209 Před 6 měsíci

      Přesně. Ono se třeba rytířské vosjko ani nějak moc takticky řídit nedalo. Jedna strana zaútočila (viz. tebou zmiňovaní Francouzi u Kresčaku) a druhá se začala bránit a jedna strana to prostě nevyužila. Vlastně jedinou druhou fází středověké bitvy byl útěk a pronásledování, ale jehnom na krátkou vzdálenost. Boj trval několik hodin a lidé (a především koně) byli vyčerpaní na to, aby se za někým honili. Starověk a středověk moc porovnávat nejde. Středověká bitva byla velká pranice, Římané měli dokonale secvičené a strukturované jednotky, které byly ve vrcholné fázi schopny provádět taktické pohyby včetně klamavých ústupů a zaujímání nových pozic. Příkladem je třeba bitva u Zamy, kde Scipio st. díky dobře vysvičeným vojákům mohl provést onene manévr proti Hannibalovým slonům.

  • @7H710s
    @7H710s Před rokem +24

    Hrozně cením tu práci se zdrojováním každé použité scénky.

  • @maximjedlicka2759
    @maximjedlicka2759 Před rokem +27

    I přes to že jsem věděl že bitvy probíhaly, mě video bavilo. Díky že dáváš "osvětu" lidem, kteří jsou v těchto věcech tupí jak poleno. Budu rád když budeš pokračovat ve své tvorbě

  • @panicflambac5322
    @panicflambac5322 Před rokem +3

    Tušil jsem že střemhlavé útoky a mísení vojáků obou znepřátelených stran mezi sebe je nerealistické ale nikdy jsem netušil že to bude až takové, za to děkuji.

  • @JohnyRicPic
    @JohnyRicPic Před rokem +10

    Pěkně zpracované video, nicméně musím nesouhlasit s tvrzením, že se kroužková košile nedá prostřelit šípem. Pokud se nemýlím, některé typy hrotů šípů byly uzpůsobeny právě na tento typ brnění s tím, že špice byla tenká a dlouhá tak, aby prošla jak kroužkem tak gambesonem pod košilí. :)

    • @viliamcunderlik8032
      @viliamcunderlik8032 Před rokem

      To iste aj platova zbroj sa dala prestrelit sipom

    • @badaxebadaxe2248
      @badaxebadaxe2248 Před 8 měsíci

      Anglické dlouhé luky to Francouzům předvedly že neprůstřelnost zbroje je pověra :-) Ostatně kuše to zvládaly běžně a kroužková zbroj na východě křižákům také mnohdy nepomohla, když se srazili s musulmany. Prostřelit se samozřejmě dá. Stejně i proseknout. Je to jistě ochrana, ale nic absolutního.

    • @jh1007
      @jh1007 Před 7 měsíci +1

      Je to asi ako s tankami... závisí od kvality a hrúbky panciera a priebojnosti projektylu na druhej strane....

    • @davidprada7209
      @davidprada7209 Před 6 měsíci

      Ale v různých těch dokumentech ukazují, že to opravdu tak snadno nešlo...ale koně to odnesli v případě těch dlouhých luků snadno.

  • @vodniczech
    @vodniczech Před rokem +8

    Super video, zajímám se o historii a natáčení válečných filmů. Určitě v tom pokračuj

  • @Michal112
    @Michal112 Před rokem +1

    Super osvětlení. Díky

  • @notanormalguy9687
    @notanormalguy9687 Před rokem +3

    Skvělé video a zpracování. Pokračuj v tom co tě baví!

  • @davidprada7209
    @davidprada7209 Před 6 měsíci

    Perfektní a přesné, i když trochu obecně pojaté. Skvěle je středověké válčení třeba vysv+ětleno ve Vojenských dějinách Československa, kde jsou podobné nesmysly zejména z hllywoodských filmů velmi časté. Když si třeba vezmete vrcholný středověk, tak taktickou jednotku jízdy tvořilo tzv. kopí tvořené jedním "obrněným" rytířem a jeho osmi až deseti pomocníky, kteří už zdaleka tak obrnění nebyli. Takže když třeba někdo napíše, že v bitvě (celkem malé střetnutí) bojovalo dva tisíce rytířů proti čtyřem stovkám husitů, stahujícím se z Plzně a mířícím na Tábor, je to, mírně řečeno, nepřesné. V žádném případě nekritizuji třeba podání bitvy ve Vávrově filmu, ale těch skutečných rytířů bylo v obou houfech tak osmdesát v každém jednotce, která dorazila. Zbytek tvořili jezdci s nejrůznější škálou lehčího vybavení (drátěné košile jenom na ramenou, různé kožené a prošívané kabáty a přilby bez hledí - vynikající byl onen kloubouk), kteří měli rytíře chránit ze stran, vysadit ho na koně (ono vysazování pomocí kladky je polovýmysl, který fungoval tak leda v pozdějších dobách), i vlastní rytíři mohli sesednout a bojovat pěšky, na koně zpět jim pomohli jejich panoši a jízdní střelci. Na druhou stranu to střetnutí v době středověku bylo jakýsi obrovský turnaj, ve kterém pěchota nehrála prakticky žádnou roli. Později měl pěší voják šanci v komplikovaném terénu (kopce, svahy, ale i třeba bažiny - viz. bitva u Courtai), ale musel už být trénovaný - ve skutečnosti jádro husitkých vojsk tvořili přslušníci městských "milicí", tedy svobodní členové cechů, kteří měli už určitý výcvik. Okovaný cep nebyl výrazem zapojení sedláků, ale fakt, že právě rána cepem byla to, co rytíře (jak je ve videu uvedeno) vyřadilo z boje, aniž by mu zbroj prorazilo a způsobilo mu krvavé zranění. Dlouho jsem nechápal, jak probíhal útok obrněných rytířů a ostatních poloobrněných jezdců na vozovou hradbu. Posádka na voze nebyla totiž ozbrojena jen oněmi cepy a kosami. Proti jednomu, nebo dvěma jezdci, který byl schopen zaútočit na jeden vůz (délka tak pět šest metrů) stálo deset osob, z nichž několik mělo hák, kterým srazili dlouhé kopí dolů tak, aby se zastavilo o bočnici vozu. Následovala sprška ran na kopí, které bylo zlomeno, jezdci ho museli pustit, přičemž s mečem proti stejně vysoko stojícím pěšákům, chráněným do pasu bočnicí vozů neměli moc velkou šanci. A navíc oni střelci, kteří by v poli neměli šanci proti rozjetým jezdcům (zejména střelci z kuší a prvních ručních planých zbraní) mohli za vozem v klidu nabíjet a střílet zblízka. Jakmile se husitské vojsko vycvičilo, byl tým na voze dobře sehraný a nelze vyloučit, že během střetnutí se muži z jedné osádky na voze podle fáze útoku střídali. Výhodou vozové hradby byl fakt, že byla schopná odolat rytířskému vojsku i prakticky na rovině. Stačilo provádět na středověké poměry důkladný daleký průzkum a mít čas na sformování obranného postavení. Švýcaři po vzniku Staré Konfederace bojovali bez vozů, zato v komlikovaném terénu, kde se útok jízdy prakticky nedal využít. První slavná švycarská bitva u Morgartenu proběhla tak, že habsburské vojsko táhlo po břehu jezera v dlouhé koloně a jeho čelo bylo zastaveno barikádou, ale v tom samém okamžiku začali ostatní kantonální bojovníci hazet na kolonu kamení a klády a odstřelovat je z luků (nebo kuší, dodnes se třeba neví, z čeho střílel třeba Vilém Tell...) a teprve ve chvíli, kdy se kolona sloužící k přesunu rozpadla, byla dostatečně vyděšená, tak konfederování seběhli dolů a začali směs, rytířů, jezdů, pěšáků i sloužícíh bezophledně masakrovat. Hlavně sekyrami, halapartnu vynalezli později. Podle odhadů, ale nejvíc habsburských vojáků se utopilu v jezeře, kam prchali v děsu. Rytíře bojující proti Konfederaci šokovalo, že byli nemilosrdně pobíjeni, zatímco v "rytířské" bitvě by byli zajati za účelem výkupného. Tady ale narazili na lidové vojsko a mětské milice. Klasické střetnutí rytířských vojsk vrcholilo tak v tom 13. století, typické byly bitvy Přemysla Otakara II. u Kressenbrunu a na Moravském poli. Jakmile došlo k rozvoji měst, vstoupili do "hry" ozbrojení měšťané a začátek stoleté války znamenal soumrak klasického středověkého válčení...

  • @samuelcernik6760
    @samuelcernik6760 Před rokem +7

    Oceňuji kontent. Určitě v tom pokračuj!

  • @vratislavotakar9467
    @vratislavotakar9467 Před 7 měsíci +1

    Úžasně je vysvětleno a na pravou míru uvedeno spousta klamů a mýtů, kterým se dodnes věří. Určitě by mnoho účastníků historických bitev řeklo, že to všechno bylo přece trochu jinak, avšak jistě je Váš popis blíže pravdě, než Hollywood.

  • @hochy99
    @hochy99 Před rokem +3

    Hodně dobré video. Narazil jsem na tebe náhodným přehráváním a ve většině souhlasím. Boj v dnešních filmech je nereálný, ale upoutá nejvíce z celého filmu. Filmy, kde je boj reálnější zase tolik netahají průměrného diváka, ale ti, kteří se zajímají o historii si je zamilují.

  • @czrzt7734
    @czrzt7734 Před rokem +1

    Hodně zajímavé video! Dozvěděl jsem se mnoho nového.

  • @opokol4496
    @opokol4496 Před rokem +1

    Wow. Jsem překvapen kvalitou videa. Určitě pokračuj ve tvorbě!!

  • @bernardlapcik7908
    @bernardlapcik7908 Před rokem +2

    Velmi jednoduše řečeno pěkné video

  • @frantiseknovak4484
    @frantiseknovak4484 Před rokem +3

    Při útěku nemusíš nutně běhat rychleji než nepřítel. Stačí když běžíš rychleji, než bývalí spolubojovníci a nějakou dobu ti to vydrží. B) kroužková zbroj se probodnout dá. Ale musíš se oporavdu slušně snažit, náhodný a slabý zásah patrně neprojde. A co se týká prostřelení, tak z pistole blbě, to mělo velkou ráži, ale hrot šípu umí projít, pokud rupne zasažený kroužek. A šipka z kuše dovede prorazit plátovou. Ale opět, je to o místě zásahu a úhlu a štěstí. A v praxi měl lučistník velmi omezenou zásobu šípů a stejně nemohl střílet, když už se rubali, pač by střílel i do svých. A o spolehlivosti či nespolehlivosti bambitek a mušket snad netřeba psát a rychlost střelby byla také řekněme nic moc.

    • @jakubkonecny7369
      @jakubkonecny7369 Před rokem +2

      Záleží hodně na kvalitě zbroje. Opravdu kvalitní plátovou zbroj, kterou si mohlo dovolit tak asi 1% šlechty, nešlo prostřelit jakoukoliv ruční palnou zbraní.

    • @frantiseknovak4484
      @frantiseknovak4484 Před rokem +1

      @@jakubkonecny7369 Takovou měl král, vévoda a možná vévodův nejlepší bojovník a tím to haslo ne?

    • @jakubkonecny7369
      @jakubkonecny7369 Před rokem +1

      @@frantiseknovak4484 V podstatě jo :) Cena takové zbroje byla astronomická a dovolit si ji mohl jen někdo, kdo byl vážně nechutně bohatý. A mnohdy ji ani ti, kdo si ji mohli dovolit, neměli. Problém s celoplátovou zbrojí je, že musí perfektně sedět, aby fungovala jak má. Což značně ztěžuje předání zbroje svému potomkovi.

    • @frantiseknovak4484
      @frantiseknovak4484 Před rokem +1

      @@jakubkonecny7369 Plus je to těžké jak kráva. Člověka to nepotěší, a koně dost rychle vyčerpá. A když se bitva nepovede, má vojevůdce ve výrazně viditelném a odlišném brnění na vyčerpaném koni dost problém.

    • @MrTeragon
      @MrTeragon Před rokem

      @@frantiseknovak4484 v Kezmarku maju polsky husarsky kyrys so stopou po gulke. Ta vsak nepresla brnenim. A to uz je skor novovek.

  • @Matyst125
    @Matyst125 Před rokem

    Moc pěkné videjko jsem rádd že ho někdo natočil.I když já sám jsem většinu vědel tak to bylo fajn

  • @petrmilota6398
    @petrmilota6398 Před rokem +1

    tohle video jsem si moc uzil, skvela prace, diky

  • @fifo8644
    @fifo8644 Před 8 měsíci +1

    Ahoj super video chcem sa spýtať ako sa bojovalo o hrady alebo sa o ne nebojovalo?

  • @spotlightdex8714
    @spotlightdex8714 Před rokem +3

    Paráda ! Těším se na další video :) . Akorát přidat na hlasitosti hlasu, kdyby to šlo

  • @tyrannicalgod6064
    @tyrannicalgod6064 Před rokem +1

    Moje oblíbená bitevní scéna je ze statečné srdce a miluji bitvy.

    • @tyrannicalgod6064
      @tyrannicalgod6064 Před rokem +1

      Předem vzkazuji kdo má k tomu opačný názor tak mi to nepište

  • @smrdutejboban1451
    @smrdutejboban1451 Před 8 měsíci +1

    Jsem rád že jsem narazil na tvůj kanál, možná by si se mohl podívat na bitvy ve Wargamingu (třeba deskovka Age od Sigmar)😅.

  • @generallz
    @generallz Před rokem +1

    Výborně!

  • @wolfcren8895
    @wolfcren8895 Před rokem +1

    Hodně dobrý 🗡 díky za video

  • @jakubmatlovic2376
    @jakubmatlovic2376 Před rokem +2

    Ahoj, super video, ale mohl by jsi uvést příklad filmů, kde byla dobře zpracovaná bitva?

    • @hi_story2982
      @hi_story2982  Před rokem +4

      Ahoj, moc hezky je zpracovaná třeba Bitva u Gaugamel ve filmu Alexander z roku 2004. Ačkoliv celkově film příliš nevynikl, samotná bitva je parádní. Poměrně hezky je zpracovaná i jedna bitva v seriálu The Last Kingdom (Poslední Království) z roku 2015, bohužel už nevím, ve kterém díle to přesně bylo. Z posledních filmů, které jsem viděl stojí za zmínku The King (2019) a Outlaw King (2018) - nejsou dokonalé, jsou ale mnohem lepší než jiné filmy ze středověku.

  • @olafcatten
    @olafcatten Před rokem

    Cool video. Mas dobry content. Doporucuju koupit nejaky mikrak nasel jsem i do 1500,- a neni to hell. To je to jedine co bych tomu vytknul. Diky ;-)

  • @danielilencik4904
    @danielilencik4904 Před rokem

    Skvele video taketo porovnania by mohli byt aj na ine temy

  • @luboskavale9312
    @luboskavale9312 Před rokem +2

    Jen bych chtěl podotknout že kroužkové brnění se dalo proseknout a rytíři (což de takto byla jen jízda) se trumfovali v počtech useklych údů i prez tuto ochranu

    • @prochazkarudolf
      @prochazkarudolf Před 9 měsíci +1

      zbraněmi té doby? dost bych pochyboval, že se jim dařilo.

    • @davidprada7209
      @davidprada7209 Před 6 měsíci

      Taky se mi to zdá divné...

  • @jendektomas
    @jendektomas Před 7 měsíci

    Ktoré historické filmy sú najrealistickejšie pri zobrazení bojov?

  • @jirisedlacek4828
    @jirisedlacek4828 Před 8 měsíci

    Rozumné😊

  • @007tz6
    @007tz6 Před rokem

    kroužkovou zbroj nebylo možné proseknout? z čeho vycházíte?

  • @Ivan7172
    @Ivan7172 Před rokem

    Super video!

  • @moze-theonlyone
    @moze-theonlyone Před rokem +3

    Čiže kreslený a prvé hrané filmy Asterix a Obelix boli presnejšie , než to, čo sa hrá na vojnové filmy :D ale ten posledný som videl včera a presne tam bol tento štýl ,,boja" čo som skoro až pustil slzičku :D fujky, kde sú tie časy keď galovia bubnovali na ,,korytnačku" 🤣

    • @davidprada7209
      @davidprada7209 Před 6 měsíci

      Jeden můj kamarád tvrdil, že římské vojsko bylo jako policejní těžkooděnci, co bojovali s davem. Něco na tom bude...

    • @moze-theonlyone
      @moze-theonlyone Před 6 měsíci

      @@davidprada7209 to vlastne všetky profesionálne armády tej doby, ale to prirovnanie sa mi páči

  • @shiftysBoy
    @shiftysBoy Před rokem

    Krasne video

  • @martinmakovsky7839
    @martinmakovsky7839 Před rokem

    A jaký ty velmi realistický filmy vlastně jsou? Existují?

  • @zomikcz1437
    @zomikcz1437 Před 9 měsíci +1

    kroužkova zbroj se dala proseknout ale těžkýmy zbraněmy třeba dvouručnímy sekeramy mečem se pak te meně kvalitni dali lehce probodnout některe šíby dokazali i prostřelit lehce většinou šípy s těžkou hlavici, platěna zborj se dala probodnout kopi ale jen při vivinuti velké sily třeba když bodunul za jizdy jezdec jinak platěna zbroj se zda jako lepši než kroužková ale ale kroužková zborj nemá takovou ochranu ale když šlo o hrubou silu tak jste to měli rychleji za sebou v platěny zbroji se hlavně umiralo tak že vas proste umlatili hrubou silou a to bylo extremě bolestive a brutalni samozřejne platěna zbroj se dala probodnou i mečem ale jen skulinkami třeba u krku a nebo na rukou a td na což byli tehdejší vojáci i trenovani ale i tak vetšinou do vas mlatili tak dlouho dokud jste proste nepadli
    jen vedlejší omlouvám se za chyby v textu jsem dizlektik a dizgrafik taky nejsem žádny historik ale o toto období se velmi zajímám a hlavně právě o ty bitvi jinak fajn video

  • @agrobalaz45
    @agrobalaz45 Před rokem +2

    Tak zaskoc do antickeho rima napr do galie potom mozes neco noveho natocit :)

  • @cheasbugg9225
    @cheasbugg9225 Před rokem +1

    Nevim jestli je to historicky přesné ale zápalné šípy se též používali k splašení koňů u lehké jízdy nebo celkově na lehkou jízdu

    • @gregon_sk8640
      @gregon_sk8640 Před rokem

      Alebo aj na zápalenie taktických cieľov napríklad slamenej strechy

    • @cheasbugg9225
      @cheasbugg9225 Před rokem

      Nebo ještě na lehkou pěchotu oděnou v hadrech

    • @gregon_sk8640
      @gregon_sk8640 Před rokem

      @@cheasbugg9225 na arabov super

  • @danielmana6885
    @danielmana6885 Před 9 měsíci +1

    Kdysi jsem četl rozhovor s nějakým anglickým historikem a ten mimo jiné prohlásil že ze všech filmových bitev ( těch většich holiwoodských) se mu asi nejvíce realistická zdá obléhaní Jerusaléma v Králostvím nebeském

  • @viktorjurajka2162
    @viktorjurajka2162 Před 11 měsíci

    Super video, zaujimali by ma aj sposoby boja v v 18/19 storoci

  • @tomasko.javorsky2789
    @tomasko.javorsky2789 Před rokem

    dobre video

  • @klakerovic
    @klakerovic Před rokem

    👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍

  • @Komotau4691
    @Komotau4691 Před rokem

    Dobře ironické zhodnocení a i zajímavý fakta. Jen ovšem nějak nesouhlasím s vypalováním vesnic v každém období. To bylo hlavně ve středověku. Ve starověku byli vesnice spíše opevněný hradiště a myslím si,že většina bitev byla mimo ně. Hrozili tam zbytečný ztráty.

    • @tomasbickos2715
      @tomasbickos2715 Před rokem +1

      Máloktorá dedina bola opevnená a v stredoveku tvorilo dediny niekedy len pár viacgeneračných domov s hospodárskymi budovami.

    • @Komotau4691
      @Komotau4691 Před rokem

      @@tomasbickos2715 No ono to nezáleží asi na kmeni. Některý keltský kmeny je opevňovali kamenama,některý moc ne. Slovani to skoro nedělali a u Germánů byla zvykem palisáda.

  • @markolepsie2007
    @markolepsie2007 Před rokem +3

    Vzhledem k tomu, že jdeš napříč několika tisíciletími, těžko si z toho odnést více, než že to reálně bylo často jiné než ve filmech...

    • @dunoisjean2382
      @dunoisjean2382 Před rokem +2

      Ano, tohle bych také videu vytknul. Sice dává zobecňující komentář o tom, co bylo či nebylo v bitvě běžné, ale přitom skáče napříč tisíciletími a nebere v potaz zásadní odlišnosti

  • @jozefsoltys2480
    @jozefsoltys2480 Před 9 měsíci +1

    rád by som si pozrel film, kde by bol natočený realistický boj. ako možno by nemal veľa fanúšikov, ale svoj fans by si našiel.

    • @davidprada7209
      @davidprada7209 Před 6 měsíci

      Viděl jsme anglický dokument, kde mezi ty realistické řadili Vávrovu bitvu u Sudoměře a bitvu na Vítkově...stačí třeba sledovat, kolik je mezi těmi jezdci skutečně plně obrněných rytířů. Jinak docela dobře podané bitevní scény z poněkud pozdější doby jsou třeba ve filmu Cromwell, co zrovna dneska šel na ČT2.

  • @PetrZednik
    @PetrZednik Před rokem

    Pokud se v boji bez stejnokrojů, uniforem, erbů nemohly strany rozeznat, řvali jednotlivci bitevní heslo, někde jsem četl, že Češi často používali "Praha"

    • @davidprada7209
      @davidprada7209 Před 6 měsíci

      A nebo měli třeba kus větve na přilbě, nebo nějaký stejnobarevný hadr.

  • @C.I.A-
    @C.I.A- Před rokem

    Rád bych podotkl že i narazení ve velké rychlosti do neřítele se používalo třeba v klínové formaci

  • @filipsamohyl9371
    @filipsamohyl9371 Před rokem

    Velmi dobré video. Trochu bych přidal na hlasitosti mluveného projevu v pozdějších videjích už jsi lépe slyšet. Osobně bych zde dal nějaký příklad bitvy i více bitev a popsal dle dobovích pramenů pramenů jak bitva probíhala a co je i postatné jak třeba dlouho a jaké byli stráty. Něco v tomto podání czcams.com/video/D2iRYYFZN4U/video.html nebo www.youtube.com/@BazBattles nebo czcams.com/video/eqfynRmx-Y8/video.html . A já osobně bych uvítal odkazy na zdoje z nichž jsi vycházel. Jelikož hádám, že sis ty informace nevycucal z prstu.

    • @hi_story2982
      @hi_story2982  Před rokem

      Děkuju za feedback, vymýšlím systém, jak informace ozdrojovat, v příštích videích už to snad se zdroji bude.

    • @filipsamohyl9371
      @filipsamohyl9371 Před rokem +1

      @@hi_story2982 Možnost je to dělat jak se to dělá ve vědeckých článcích buď v hranaté závorce číslo př. [1] či přímá citace zdoje a násvědně do popisku vložit všechny odkazy nebo to dát do nějakého dokumentu a ten pak vložit do popisku či zdoje připnout do komentáře.

  • @tomrusher6289
    @tomrusher6289 Před rokem +2

    hrozně moc podceněný youtube kanál určitě pokračuj v tom co děláš lidi kteří dělají kontent jako ty kterých se najde fakt ale fakt opravdu málo tady české scéně jenom prospěje

  • @holextv5595
    @holextv5595 Před rokem +3

    Myslím že nejvíce k realitě co můžete zažít je reenactment nebo total war mod 1212ad kde se jednotky k sobě přibližují dokud se střetnou kopiníci a ostatní jednotky musíte systematicky ovládat aby vám vyšla vaše taktika., Také mě zajímá jak mohli vyhrát bitvy strany které neměli zbroje vůbec či velmi chudé, jako například Slované vs Frankové ? Kde je známo že Slované měli nejspíše jen košile štíty a krátké kopí, bylo to snad taktikou ? Či dobrou obranou ? Protože je výroba vlastní zbroje či jeho vlastnění je potvrzena až od velké Moravy.

    • @hans5964
      @hans5964 Před rokem

      Ne každý Frank měl zbroj a jejich velmoži s sebou určitě měli i pěší hotovost beze zbrojí. Navíc Slované prokazatelně stahovali zbroj ze zabitých nepřátelských válečníků.

    • @Komotau4691
      @Komotau4691 Před rokem +1

      Když se teda odchýlím od tématu,tak můj názor je ten,že těch lidí byla pestrá směs a nebyli to jenom Slovani. Aspoň teda při tehdejších invazích Franků. Rádi tenhle mýtus šířej historici,k rozšíření národní hrdosti,ale je to přehnaná blbost. Mezi osídlenci byli určitě Avaři,Keltové,Germáni a možná i některý potomci Římanů,takže i ta zbroj mohla být všelijaká. Slovani dokonce přebírali taktiku Avarů,takže asi útočili i z koňů a v malých skupinách.

    • @hans5964
      @hans5964 Před rokem +1

      @@Komotau4691 No jasně, to je dost možný. Ty etnika se spolu normálně mísily a probíhal čilý obchod, ne jen války. Taky mě štve, když se historie doby temna nebo ranného středověku vypráví jakoby ty národy spolu snad ani nekomunikovali a žili odděleně. A taky je tendence často říkat, že jsme všechno přejali od Franků, potažmo od Byzantinců, ale ti to zase přejali od Římanů, ti od Řeků atd. Takže historie je prostě složitá, nejednoznačná a hlavně - nádherně pestrá, když se do ní člověk ponoří.

    • @Komotau4691
      @Komotau4691 Před rokem

      @@hans5964 Lidi maj rádi akci a násilí,takže jeden proti druhému je zajímavější pohled pro někoho :D Karel Veliký je vůbec vzorem trojúhelníkařů,který dneska seděj na univerzitách jako sjednotitel a budovatel křesťanské Evropy,takže všechno z jeho říše je vlastně fajn. Co na tom,že dal na uhel spálit tak 40% území dnešního Německa kvůli pohanské víře a takovejch 25 tady,o tom se už moc nemluví. Byzantici sem dost svojí kultury chtěli nacpat,dělali si totiž nárok na území a několik vládců jim sloužilo. No nebýt internetu a určitých knih,člověk by z oficiálních školských zařízení pochytil jen to,co se někomu hodí. Jinak souhlasím,nic není černobílé a nad historií můžeme uvažovat.

    • @holextv5595
      @holextv5595 Před rokem +3

      Etnické složení bylo různé, ale neexistovalo že když byl například German tak měl germánskou zbroj, všichni byli asimilováni, takže nám zbývá spíše avarská taktika, popřípadě jejich lamelová zbroj, což můžeme vidět na archeologii, ale ve většině hrobu válečníků či bojištích byli nalezene jen žebrové přilby či avarské zdobení než zbroj či zbraně, asi bych se přiklonil že Slované prostě vzali zbroje z pobitých nepřátel jako zbytky germánských kmenů či franské zbroje, a avarské.

  • @panfox93
    @panfox93 Před rokem +1

    víc studiì filmových klišé 🙏

  • @danielparizek3373
    @danielparizek3373 Před rokem

    A jak pak probíhaly takový bitvy jako Hanibal v Cartagu? Ta frajeřina se slony atd... Nám to učitelka vysvětlovala docela movie stylem

    • @stanadesilesie3227
      @stanadesilesie3227 Před rokem

      Sloni ve starověku sloužili spíš jako psychologický faktor. Mnoho vojevůdců ze severní Afriky nebo blízkého východu a atd. používali slony k vyděšení nepřátel. Jak psal Ján Ján, taktika byla taková, že vycvičené slony poslali proti nepřátelské pěchotě, a doufali, že ji rozbíjí, naruší a následně toho využije jejich pěchota. Když se ptáš na Hanibala, tak jeho nasazování slonů je ve školách hodně přeceňováno. Jakmile armáda přešla Alpy, mnoho slonů cestou umřelo, a do severní Itálie jich dorazil jen zlomek. Stejně je to i s pěchotou. Jsou údaje, že přechod zahájilo až 80 vojáků, a ukončilo ho jen okolo 30-40 tisíc.
      V prvních bitvách s Římany sloni nějaký efekt měli, ale ne moc velký. To, že Hanibal zpočátku vyhrál tři velké bitvy je spíš zásluhou jeho geniálního taktického myšlení. Jakmile začal prohrávat, a Římané se dostali do severní Afriky v čele se Scipionem Africanem, tak ten své muže na slony vycvičil. Jakmile byli útočící sloni dosti blízko, tak se Římané rozestoupili, a nechali slony vběhnout do mezer, a začali do nich bodat. Jakmile byla zvířata zraněná a vyděšená, logicky se otočila zpět a začala dělat neplechu ve vlastních řadách. Toť určitě příklady.
      Dá se říct, že od dob Hanibala se ve vojenství začalo spíše ustupovat od nasazování slonů. Co se týče taktiky Hanibala v bitvách proti Římanům, to je na dlooouhé povídání. Snad nebude vadit delší komentář. 😁

  • @michaldoubek4686
    @michaldoubek4686 Před rokem +2

    Měl jsem za to, že zápalné šípy sloužili k zpřesnění střelby - aby viděli, kam šípy dopadly. Nebo se pletu?

    • @jakbrez
      @jakbrez Před 9 měsíci +1

      Protože se bojovalo za dne, tak nebylo třeba zápalných šípů.

  • @prochazkarudolf
    @prochazkarudolf Před 9 měsíci

    krásně rozebrané bitvy (průběh, oblečení, zdraně) řeší zde czcams.com/video/UpNTvZHLteA/video.html

  • @dantekane3850
    @dantekane3850 Před rokem

    zajímavé, ale ve všem pravdu nemáš :) Doporučuji román Lučištník od Bernarda Cornwella, kde je to pěkně popsané.

  • @tomasfrank8188
    @tomasfrank8188 Před rokem +6

    Taky jsem se nad tím zamýšlel, jak jsou nerealisticky natočené historické filmy. O nalíčených herečkách nemluvě ....

  • @zdenekzvonicek9495
    @zdenekzvonicek9495 Před rokem +1

    Teď to neberte osobně, ale podívejte se na svůj projev. Což pak úpadek jazyka není jedním z důkazů. Mícháte cizí slova do svého rodného jazyka. Pokud tím chcete však vyjádřit větší důraz nebo zajímavost vašeho tvrzení, slovem bullshit ohromíte pouze vybranou skupinu lidí, která vám je podobná, ale většinu to zanechá chladnou. Myslíte si, že jste zajímavější, když takto mluvíte. Inu vaše vůle. Slovanské jazyky jsou jedni z nejstarších na světě. I v čestině máme mnoho nesmyslů, které jsme přijali ze své vůle. A abych byl více přesný a průkaznější ve svém tvrzení, dám například slovo perník. Víte, co tímto slovem člověk vyjadřuje?

  • @patrikfilipi969
    @patrikfilipi969 Před rokem

    super video ,ale takhle to nefungovalo úplně všude , co takhle Galové , Germani a Anglické kmeny (Anglosasové) to byl prosty lid co neměl úplně moc taktik na bojišti neříkám že neměl úplně ale o proti řimu to byli sedláci a takhle na bojišti operovali , u nich byla největší zbran brutalita, zastrašení a sebeodhalování , taktika naběhnout a prorazit přední linii to bylo co dělali , skoro celá armáda neměla zbroj jen holá kůže ,bojové barvy a kopí popř... meč, logicky by ani nedávalo smysl pochodovat až k nepřítely který tě odstřeluje luky a pily z dálky, než by si dopochodoval k nepříteli tak už by ti nikdo nezbyl tudíš jediná možná taktika bylo běžet přes bojiště dostatečně rychle aby tě netrefily aby si snížil ztráty ....

    • @davidprada7209
      @davidprada7209 Před 6 měsíci

      Doporučuji fil Alfréd Veliký, ten patří k těm, kde jsou ty boje podány docela realisticky a to včetně relativně malého počtu lidí...

  • @Senkys57
    @Senkys57 Před rokem +1

    Zasloužíš si odběr 😅

  • @michalnovak7448
    @michalnovak7448 Před 9 měsíci

    Řekni mi jedno. Jsi Čech, děláš videa pro Čechy, proč tolik černých?

  • @666Segal
    @666Segal Před rokem +2

    Jasně, tak jako ve filmech středověká bitva nevypadala. Tvrdit ale paušálně, že v průřezu, podle použitých záběrů, od Alexandra Velikého až po husitské války, se bojovalo stejně, tedy "pomalu se blížící řady štítů" je nebetyčná blbost. Že těžká jízda se jako elitní válečníci nechávala stranou, je další. Většinu vrcholného středověku tvořila hlavní údernou sílu právě těžká kavalerie. Souvisí to i se systémem "verbování". každý rytíř, který je tam sám za sebe, protože má povinnost přijít na pomoc lennímu pánu velí svému oddílu (kopí), složenému ze všech typů vojska od těžké jízdy po lučištníky.

    • @jakubjary9052
      @jakubjary9052 Před rokem +1

      nemáš pravdu

    • @666Segal
      @666Segal Před rokem

      @@jakubjary9052 A dál? Argument? Zdroj pro tvrzení?

    • @davidprada7209
      @davidprada7209 Před 6 měsíci

      Co je podle tebe středověká bitva? Jsou to stejně tak boje s Vikingy, jako třeba střetnutí mezi Švýcary a jejich nepřáteli od 13. století a nebo jenom ono 13. století, které bylo zlatou érou tzv. rytířských bitev. Už konec 14. století přinesl začátek konce dominance tzv. rytířského vojska, jak si ho představuješ ty. Od 15. století už vládla na bojišti pěchota. Rytíř v kombinované zbroji - plátová se zbytky kroužkové je typická pro 14. a 15. století byl jeden z cca osmi až deseti jezdců. Tvořil se svými pomocníky tzv. kopí a velikost houfce se udávala v počtu kopí. V řadě případů se ale nedala ta kavalerie, jak píšeš použít k onomu zdrcujícímu úderu. Zejména z důvodu terénu, v horách, na územích s podmáčeným terénem. A ne vždy ten úder byl účinný. Vezmi si třeba boje s Mongoly a od 14. století s Turky, i když i ti měli cosi jako těžkou jízdu (sipáhiové). A že v hustiském období rytíři sesedli, je jednoznačně prokázaný fakt (Sudoměř i třeba Lipany) a o začátku stoleté války není potřeba se bavit.

  • @kyslikcz8160
    @kyslikcz8160 Před rokem

    Super video, naprosto souhlasím. Klíčem k vítězství, nebo porážce na bitevním poli bylo po staletí udržení formace, kdo si formaci udržel déle, vyhrál.

    • @karolvarga9340
      @karolvarga9340 Před 11 měsíci

      Záleží od okolnosti a terénu. Napríklad divoké germanske kmene rozprášili celú rímsku légiu v teutoburgskom lese postupnými nečakanými výpadmi a nepomohli im ani udržiavané formácie. A takisto k ich porážke prispeli aj dažde.. čiže ťažký terén.

  • @blackwolfricco631
    @blackwolfricco631 Před rokem

    Super náučné video nech ta žehná všemohúci Boh i náš všetkých i celý svet v mene JEŽIŠA KRISTA nášho Spasiteľa a Pána Amen ❤️🙏❤️

  • @Daniel-xv3nw
    @Daniel-xv3nw Před rokem

    takze bitvy v totalwar jsou realistictejsi nez jsem si myslel

  • @danrafael6890
    @danrafael6890 Před rokem +1

    Velmi hezké, informativní a historicky přesné video. Kromě teda, to se omlouvám, těch blábolů o těžké jízdě. Těžká jízda byla až někdy do 16. století (v některých armádách i déle) hlavní hybnou silou středověkých bojových polí. Argumenty typu, že by sesedly protože protivníci mají kopí nebo je pro jízdu špatný terén, jsou docela scestné. V tenhle moment by k bitvě prostě nedošlo, nebo by se vymyslela jiná řešení, ale určitě by rytíři ze svých koní nesesedli. Těžká jízda byla jednoduše alfa a omega každé armády a chcete ji použít za každou cenu (mluvím zejména o západní/střední Evropě, kde se velká část filmových bitev odehrává). Také trochu v souvislosti s jízdou přehodnocujete efektivitu dřevcových zbraní. Dlouhé píky, které měly reálně možnost útok jízdy zastavit, se začínají používat až od konce 15. století. V tom období se už moc filmových bitev neodehrává. Já se omlouvám za toto hrubé faktografické doplnění, video je jinak moc povedené a těším se na další :)

    • @miguelcervantesy4015
      @miguelcervantesy4015 Před rokem

      Platilo to většinou, ale ne vždycky. Pokud měl král dostatečnou autoritu a inovativní myšlení, mohl nařídit rytířům, aby sesedly z koní ve specifických podmínkách jako bahnité bojiště. Angličtí rytíři. Kresčak a Azincourt.

    • @davidprada7209
      @davidprada7209 Před 6 měsíci

      Máš pravdu, těch případů bylo víc, třeba u Courtai (bitva zlatých ostruh...)@@miguelcervantesy4015

  • @xerxesCZ
    @xerxesCZ Před rokem +1

    Konecne poradny video. Diky.

  • @JeromeCZ
    @JeromeCZ Před rokem

    Tleskám.

  • @vojtechklimcik331
    @vojtechklimcik331 Před rokem

    Fakt super video.. nechápu že máš tak málo odběratelů přitom dobrá kvalita aji obsah

  • @mirapakulinek
    @mirapakulinek Před rokem +2

    Jsem zklamaný že můj 30x pra děda nevraždil jak naprogramovaný stroj

  • @frantam3846
    @frantam3846 Před rokem

    Pokud bylo třeba 20 bojových zástav a každá měla své lučištníky tak zapálené šípy pomáhaly určit vlastí střelbu na cíl.

  • @SuperRAPIT
    @SuperRAPIT Před rokem

    Dá se říct, že část faktu mohu potvrdit díky hře Europa Universalis IV, například jako Bitvy trvající dny nebo kontrolovaný ústup z boje. A jako je na prd, když už konečně vyhráváte a mezitím stačí přijít k nepříteli další vojska jeho spojenců. A nebo vlastně i Kindom Come, například hořící šípy, které sloužili pouze k zapálení nepřítele

  • @Konecny908
    @Konecny908 Před rokem

    Jak jsi mluvil o těch ztrátách, že když armáda z 2000 vojáků ztratí 200 vojáků, tak je to krvavé. Tak do těch ztrát patří pouze padlí vojáci, nebo i ranění vojáci, kteří budou bojeschopní až za měsíc?? To by mě moc zajímalo

    • @cheasbugg9225
      @cheasbugg9225 Před rokem

      Do těch ztrát patří pouze vojáci kteří opustili svět ti kteří byli raněni byli odbvážení do nemocnic a tadytěch věcech a když mohli bojovat tak šli popřípadně zrénovali nováčky

    • @tomasbickos2715
      @tomasbickos2715 Před rokem

      @@cheasbugg9225 nemocnice v stredoveku neexistovali, vlastní ranení boli ošetrovaní v poľných podmienkach a zovšeobecnene povedané, ranení nepriateľa ak sa nad nimi nezľutovali alebo ak neboli hodní výkupného, dorazili ich. V tej dobe ranení často umierali aj na zranenia, ktoré by sme dnes označili za ľahké kvôli infekciám, vzhľadom na zlé hygienické podmienky.

  • @tomkus333
    @tomkus333 Před rokem +1

    To máte marný - tyhle režisérský idiotismy nikdy nevymřou. Jsou i vyjímky: doporučuji Falstaff (O.Welles) nebo Alexandr veliký aj.. Chybí mi tam akorát rozlišování stran šátky/hadry na pažích nebo zelenými snítkami někde viditelně. Dík. Tom

  • @jakubhorak9450
    @jakubhorak9450 Před rokem

    Jsou to filmy, ukazují to co lidi chtějí vidět

  • @karolvarga9340
    @karolvarga9340 Před 11 měsíci

    Odkiaľ viete ako prebiehali v skutočnosti boje? Máte stroj času a videli ste to na vlastné oči 😂? To sú len domnienky. Síce logické ale stále iba domnienky.

    • @hi_story2982
      @hi_story2982  Před 11 měsíci +1

      Stroj času nemám ale existuji primární prameny (dobové zápisy, různé kroniky, malby, rytiny a vůbec design zbraní a brnění apod.) a z nich historici dokáží poměrně dobře určit, jak bitvy mohly probíhat. Něco se předpokládá, něco se ví s jistotou.

    • @davidprada7209
      @davidprada7209 Před 6 měsíci

      Existuje vědní obor, zvaný historie a jeho dost významným podoborem je historie vojenství. A jeho dost moderní součástí je třeba i experimentální část - zkoumání výroby i užívání zbraní, stejně jako třeba logistické možnosti a navrch to ověřuje třeba i reanacting.

  • @cyberkotlik
    @cyberkotlik Před 8 měsíci

    Video plný omylů a nesmyslů - motat dohromady styly válečnictví z různých nejenže století, ale i epoch, může jen úplnej diletant

  • @eduardtutka
    @eduardtutka Před rokem

    ja si pamatuji když se byl mali a to na nove běžel film Tarzan nevím už jaka verze a muj přítel my povidel že je skutečny a ja že je debyl že mase podívat jak se filmy točí tedy na dokumet, a povidal však ta krev a všechno Filmy a video hry sou jeno Fantasy jina dimeze co ma i jine fizikalny zakony viz sci fi

  • @dechtickymiro
    @dechtickymiro Před 9 měsíci

    Film Katsrina velka zo Zeta Jones.historicky film z 18 storocia a ked katarina sa dohaduje niekde v lese o odstraneni muza , tak za chrbtom jej jazdia auta .😁😁😁