Loučení s párou

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 29. 01. 2018
  • Soumrak parní trakce na počátku 80. let.
    ----------
    Národní archiv, archivní fond Ústřední dopravní institut, film Loučení s párou.

Komentáře • 47

  • @MrBreorn
    @MrBreorn Před 4 lety +15

    To jsou krásné stroje! Smekám před lidmi, co je vyrobili, udržovali a jezdili s nimi.

  • @vytopnalukoT478
    @vytopnalukoT478 Před 2 lety +8

    Nádherné video jsem z valašského Meziříčí a máme ve staré výtopně parní lokomotivu o kterou se dobře stará ❤️

  • @zdenekkacena4857
    @zdenekkacena4857 Před 5 lety +12

    Pěkné. Natáčení se 498.106 v depu ve Všetatech jsem se zúčastnil. Také těch nostalgických akcí v Nymburce a okolí.

    • @tomaskoloc810
      @tomaskoloc810 Před 7 měsíci +1

      @zdenekkacena4857: Na jaké stopáži jsou Všetaty? Já jsem tam tehdy bydlel a pamatuju se, že mě na nějakou lokomotivu vysazovali. To mně ale byly 4.

    • @zdenekkacena4857
      @zdenekkacena4857 Před 7 měsíci +1

      @@tomaskoloc810 Záběry z depa ve Všetatech (kde je mu dnes konec) jsou od 0:55 do 1:44. Dále pak 3:57 - 5:30, 13:20 - 13:42 a 13:55 - 14:05. Ve dnech 29. a 30.9.1982 se tam točil instruktážní film o parní lokomotivě, právě s Albatrosem 498.106. Další záběry jsou z oslav v Nymburce ve dnech 18. a 19.9.1982, kterých jsem se také zúčastnil. Bylo to na nádraží Nymburk Město a Sadská, a na trati Nymburk město - Poříčany. Takže ta příprava lokomotivy, která asi nebyla původně natočena k těm oslavám, se natáčela později. 😊

  • @stokr4002
    @stokr4002 Před 5 lety +18

    Smutný pohled na depo Všetaty, asi jedine dochované video z jeho funkce :( když se dnes podívám jak tam je jen pláň tak to hodně zamrzí.

  • @vojtanowak1662
    @vojtanowak1662 Před 6 lety +9

    krásné video

  • @karolneufuss5592
    @karolneufuss5592 Před 4 lety +8

    ... nostalgie za dětstvím a technickou krásou parních lokomotiv ...

  • @vojt3ska
    @vojt3ska Před 6 lety +11

    Krása 😀to se dneska nevidí

    • @BlanCamCZ
      @BlanCamCZ Před 5 lety +6

      Je super, že pára stále žije, i když jen v rámci nostalgických jízd :)

  • @ganzmavag4517
    @ganzmavag4517 Před rokem

    Krasne!

  • @matejgrebeci2983
    @matejgrebeci2983 Před rokem

    Nádherné video

  • @janbotek
    @janbotek Před 5 lety +10

    Smekám před lidmi co už s nimi jezdili nebo udržovali je to umění...

  • @michalmarsik4646
    @michalmarsik4646 Před 6 lety +28

    Smutná pravda, že v dnešní době nejsou lidé pořád pochopit potenciál těchto strojů... a nechávají některé velmi cenné lokomotivy dál ničit časem bez údržby a oprav... Krásný příklad našeho albatrosu (498.022) který se podíval docela daleko za hranice naší maličké republiky... a v dnešní době, tato pýcha stojí nepojízdná v Lužné u Rakovníka a slouží jako atrakce pro děti... a proč stojí... protože jí nikdo nechce opravit z těch lidí co mohou..
    A je mi smutno jak si lidé nechávají odebírat kousky historie, které jdou nenávratně pryč, přitom k provozu a opravám stačilo na tu dobu tak málo...

    • @sharpshooterCZ200S
      @sharpshooterCZ200S Před 6 lety +12

      To co píšeš je do určité míry utopie a opravu a provoz parních lokomotiv si představuješ jak Hurvínek válku...
      Kdo myslíš že asi bude financovat opravy a provoz desítek parních lokomotiv? Dnes by si na sebe parní lokomotiva se svojí účinností a náklady na provoz nevydělala ani kdyby mohla být v pravidelném provozu, natož v situaci kdy vyjede 10x do roka.
      Komplexní oprava rychlíkové parní lokomotivy je otázkou minimálně 10000000 Kč, které se nikdy nikomu nevrátí. Jo, bylo by sice krásné kdyby jsme měli v ČR 50 provozuschopných parních lokomotiv, ale reálně to není možné uskutečnit. Spíš než opravy všeho "co má kola" by bylo vhodnější vybudovat nějakou velkokapacitní krytou halu kde by se zakonzervované lokomotivy a vozy na jejichž opravu momentálně nejsou prostředky, uložily do doby než bude lepší finanční situace.

    • @michalmarsik4646
      @michalmarsik4646 Před 6 lety +1

      Parni vlaky si na sebe vydelaji, ovsem na vetsi opravy ne ... myslim ze by se rekonstruovat x lokomotiv misto nekterych blbosti, do kterych tecou penize vetsim proudem.

    • @sharpshooterCZ200S
      @sharpshooterCZ200S Před 6 lety +8

      No a to je ten problém: vysolit 10 - 15000000 Kč za opravu něčeho co si s bídou vydělá na jízdy, kterých je 10 do roka. Ale těch 10000000 je prostě částka s nulovou návratností a bohužel to není o tom že by se tyhle peníze daly za opravu a pak už se jen jezdilo, protože následují nejrůznější pravidelné defektoskopické zkoušky, seřizování soukolí, pravidelné prohlídky a opravy kotle, atd. a to jsou jen předpokládané výdaje k nimž přistupují i výdaje mimořádné, za nečekané opravy většího rozsahu.
      Prostě pořád sypeš peníze za to aby parní lokomotiva byla v provozuschopném stavu - těch 10000000 je jen začátek. A takhle sypeš do oprav peníze 25 let až dojdeš do stavu kdy je potřeba opět vyrobit nový kotel a celý příběh jede na novo.
      Souhlasím s tebou v tom, že se vyhazují mnohem větší částky za jiné věci, otázkou ovšem je jestli jsou to blbosti. Prostě pro šotouše je blbost posílat peníze fotbalistům když by se z těch peněz dala opravit parní lokomotiva, fanoušek fotbalu zase považuje za blbost cpát peníze na opravu parní lokomotivy když by za ty peníze mohl být opravený fotbalový stadión, atd.
      Jediná možnost jak s tím pohnout je zarazit veškeré zlodějiny které jsou nabalené prakticky na vše. Kdyby se podařilo zarazit všechny úplatky, odklony peněz, neprůhledné předražené zakázky, kdyby zákonodárci, úředníci, soudci a další papaláši byli odpovědní za všechny svoje kiksy (a to hlavně za ty úmyslné) a byly nucení svým jednáním způsobené škody uhradit, tak potom by bylo dost peněz nejen na lokomotivy a fotbal, ale i na jiné věci...

    • @philipcooper8297
      @philipcooper8297 Před 5 lety +2

      A však ono i srát se kdysi chodilo ven. Pokud Vám jde jen o to, aby se lokomotivy zachovaly, tak uspořádejte sbírku a s nadšenci se o to pokuste. Jinak je pára opravdu pohádkou dob minulých a v dnešní dopravě už nemá co dělat. Nebezpečné lokomotivy, s velmi špatnou ekonomií provozu, vysokou prašností a náročností na posádku.

    • @Vladynko1
      @Vladynko1 Před 5 lety +1

      ....... přitom k provozu a opravám stačilo na tu dobu tak málo...........
      Asi netušíš aké náročné to bolo na údržbu ...z dnešného pohľadu čistá otročina . Už len čistnie a bežná údržba po každej jazde. A to nevravím o náročnosti údržby po nábehu pár tisíc km . A o tom jak sa pod kotol hádzalo uhlie celú šichtu a ten bordel čo išiel z komína bývať pri štreke bola radosť . Nemáš o tom ani šajnu inak by si sem nenapísal to čo si napísal. A ten bordel a špina už len na samotnom stanovišti ...od predu teplo od kotla od zadu zima od tendra ...Ti ĺudia čo to vozili išli do penzie v dosť zlom stave . A efektívnosť premeny energie a jej využitie tiež nič moc.Takže dovidenia doba pokročila ...Ako atrakcia OK ale ako bežná súčasť každodenného cestovania asi nie.

  • @Jakub-MHD_a_vlaky
    @Jakub-MHD_a_vlaky Před 3 lety +3

    Neníto stanice Nymburk Město?

  • @tukanova.zeleznice
    @tukanova.zeleznice Před 5 lety +6

    hezké video ale Smutné

  • @VeselikStudio
    @VeselikStudio Před 6 lety +6

    Video se natacelo v Nymburce

  • @oliverlovestrains2259

    Líbi sem mi Albatros 😊😊

  • @transportsplash8327
    @transportsplash8327 Před 5 lety +8

    Bohužel, zatímco dnes oplakáváme žabotlamy, či bardotky, atd... lidé, co těmito vlaky jezdily běžně, loučily se s párou. :(

    • @BlanCamCZ
      @BlanCamCZ Před 5 lety +5

      Jsem docela zvědavá, jestli jednou budeme stejně oplakávat i Elefanty... zatím se mi v porovnání s Žabkami zdají hrozně neosobní. Ale kdo ví...

    • @vilemmitlohner5810
      @vilemmitlohner5810 Před 5 lety +7

      @@BlanCamCZ To je dobou. Dříve bylo vše vyráběno, aby životnost byla 30 a více let. Dnes je spotřební doba a lidi si k věcem neumějí a nechtějí udělat vztah.

    • @4ever242
      @4ever242 Před 5 lety +1

      @@BlanCamCZ To máte přece se vším novým! Panťákům (kterým se dnes říká žabotlamy- nemám rád to slovo) taky v 60.letech skalní milovníci starých vlaků nemohli přijít na jméno, i technických problémů s nimi byly haldy. Všechny "mouchy" se podařilo vychytat až po letech provozu a do té doby taky všichni nadávali, jaké poruchové moderní křápy se vyrábí a že to v žádném případě nevydrží tak dlouho, jako "staré dobré parní lokomotivy". Prostě taky nedokázali myslet dopředu, úplně stejně, jako dnešní chytrolíni, co brblají na vše současné. Říká se "pokrok nezastavíš, jen lidi jsou pořád stejný!" 😁

    • @renata1897
      @renata1897 Před 4 lety

      @@BlanCamCZ Ty hnusy Ešusy? No fuj, bez nápadu, elegance.

    • @renata1897
      @renata1897 Před 4 lety +6

      @@4ever242 On je spíš rozdíl jinde. Dřív to vyráběli řemeslníci, fachmani, co uměli a neměli zdaleka takovou techniku, jako je dnes a fungovalo to! A dělali to s láskou. A železničáři měli stavovskou čest, byli na svou práci hrdí, mašinky si hýčkali. Dnes v tom fofru to snad ani nejde. A hýčkat displej? :D. Navíc společenský kredit také poklesl, nadává se na ně, přitom tu práci také už nechce spousta lidí dělat.

  • @jakubvlcik____7040
    @jakubvlcik____7040 Před 6 lety +13

    Smutný

  • @NITROMETHANO
    @NITROMETHANO Před 5 lety +1

    Soviét union?

  • @leagoo52
    @leagoo52 Před 5 lety +4

    V 80. letech jste se loučili s párou zatímco v Americe skončily parní lokomotivy hned začátkem 50. let.
    Kdo nic neumí, také nikdy nic mít nebude. 😁

    • @ayudhray1747
      @ayudhray1747 Před 5 lety +11

      No a? Amerika má jeden z nejhorších železničních systémů na světě? Co jste s tím konkrétně myslel?

    • @4ever242
      @4ever242 Před 5 lety +9

      V USA rozhodně neskončily všechny parní lokomotivy už na začátku 50.let, to je naprostý nesmysl a zajímalo by mě, kam na podobné kraviny chodíte? Navíc tam neexistuje žádná státní železniční společnost, všechno jsou pouze soukromé firmy. A naprostá většina tratí byla s rozvojem automobilismu v 2.půlce 20.století zrušena. Co se týče železnice, patří dnes USA spíše k zemím s dosti zanedbanou, léta skomírající sítí a s Evropou se absolutně nemůžou srovnávat.

    • @lubostanek5463
      @lubostanek5463 Před 4 lety +7

      .., válku umí vyrábět po celém světě od nepaměti.

    • @jaraahrycz9491
      @jaraahrycz9491 Před 3 lety +2

      No Amerika nemá štěstí jako my že by měla státní dráhy

    • @RestrictedProceed
      @RestrictedProceed Před 2 lety +3

      @@4ever242 Začátek 50. let je sice poněkud přehnaný, ale do konce 50. let už prakticky všechny velké železnice (tzv. Class 1) provoz parních lokomotiv ukončily. Jen pro srovnání, ČKD ve stejné době teprve finišovalo s vývojem prvních použitelných motorových lokomotiv (T435.0). Mimochodem, už kolem roku 1953 byla délka sítě železnic, které skoncovaly s parní trakcí, větší než délka celé sítě ČSD.
      Samozřejmě, že počátky těchto rozdílů je nutné hledat už mnohem dříve. Náskok, co se týče motorových lokomotiv, si v USA vybudovali už v 2. polovině 30. let a hlavním důvodem, proč k jejich masovému rozšíření nedošlo už tehdy, byly problémy s distribucí ropy a výrobní omezení za 2. světové války. Evropa byla samozřejmě válkou zasažena ještě výrazněji, což rozdíl jen prohloubilo. V elektrické trakci byl náskok ještě vyšší, první hlavní tratě byly v USA elektrifikovány už na počátku 20. století.
      "Navíc tam neexistuje žádná státní železniční společnost, všechno jsou pouze soukromé firmy." - Přiznám se, že význam tohoto tvrzení jsem asi nepochopil, každopádně vyznívá to skoro jako byste sám uznal, že soukromé firmy jsou při zavádění nových technologií rychlejší a flexibilnější než státní aparát.
      Máte pravdu, že mnoho tratí bylo zrušeno (v porovnání s rokem 1960 více než polovina), ale je nutné si uvědomit, že velká část z toho byly lokální a regionální tratě bez valného dopravního významu, případně hlavní tratě, které při rozdílném trasování spojovaly stejné uzly. Podobné rušení se rozhodně nevyhnulo ani Evropě (např. Beechingova reforma), byť možná ne v takovém měřítku.
      Nazvání amerických železnic skomírající sítí mě docela pobavilo, možná vám uniklo, že od roku 1980 se tam přepravní výkon prakticky zdvojnásobil. O téměř 40% podílu na přepravním výkonu nákladní dopravy si evropské železnice mohou leda tak nechat zdát, a to jsem ještě nezmínil fakt, že americké železnice si nejen vydělají na údržbu vlastní infrastruktury (u nás nemyslitelné), ale ještě přitom zvládají generovat nemalé zisky.
      Co se týče osobní dopravy, je samozřejmě situace diametrálně odlišná. V konkurenci IAD a letecké dopravy, které byly po válce v USA mnohem dostupnější než u nás, prostě železnice (byť tehdy na velmi vysoké úrovni) neměla nejmenší šanci. Dnes, v době ekologie, VRT apod. je to problém, tehdy se to tak neřešilo.