Jiří Horáček - Problém mysli a těla: V čem nám jeho řešení může pomoct? (ÚMKP, NUDZ 23.9.2019)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 29. 09. 2019
  • I letos organizuje Národní ústav duševního zdraví přednáškovou sérii LABORATOŘ MYSLI a zde je záznam úvodní přednášky na téma Problém mysli a těla: V čem nám jeho řešení může pomoct?, z 23. 9 . 2019 ve velkém sále Ústřední knihovny MK v Praze.
    Tato přednáška se věnuje současným teoriím vztahu mezi vědomím a mozkem jako jeho hmotným substrátem. Ačkoliv je tato otázka (označovaná také jako „problém mysli a těla“) doposud otevřená, představuje zásadní civilizační výzvu současnosti. Její řešení by umožnilo nejen porozumět tomu, jak vzniká vědomá skutečnost a jak dochází k rozvoji duševní nemoci. Také bychom mohli nahlédnout na to, jaký by mohl být svět za projekčním plátnem naší mysli. Ve sdělení budou představeny současné teorie vědomí a úskalí výzkumu této problematiky, současně budou diskutovány praktické dopady řešení tohoto problému.
    Přednáší:
    Prof. MUDr. Jiří Horáček, Ph.D., FCMA, absolvoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Plzni. Výzkumně se zaměřuje na funkční zobrazení mozku pomocí magnetické rezonance, EEG a pozitronové emisní tomografie. Dále se zabývá neurobiologií schizofrenie a deprese, mechanismem účinku antipsychotik a psychedelik, modelováním aktivity nervové tkáně a behaviorálním efektem psychoaktivních látek. Pracuje v Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ) a na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Je autorem nebo spoluautorem několika monografií a více nežli 200 článků v odborných periodicích. Nejvýznamnější publikace profesora Horáčka byly věnovány neurobiologii léčby sluchových halucinací, neurobiologií schizofrenie, mechanismu účinku psychedelik a souvislostí mezi náladou, aktivitou serotoninu v mozku a citlivostí k inzulínu.
    (zdroj anotace: MLP.cz)
    Další informace:
    www.nudz.cz/
    / nudzcz
    / events
    / iniciativanarovinu
    festivalnahlavu.cz/
    www.mlp.cz/cz/akce
  • Věda a technologie

Komentáře • 10

  • @renatazavadilova6742
    @renatazavadilova6742 Před 3 lety +2

    Děkuji, velmi pěkná a obohacující přednáška 😘

  • @rostislavtobolka9529
    @rostislavtobolka9529 Před 4 lety +5

    pane profesore děkuji za celou přednášku a za skvělý závěr 1:47´ zvláště

    • @romanhanajik3185
      @romanhanajik3185 Před 4 lety

      Otázka 1:44:25 super. Už sa teším na pokračovanie. :) 1:50:50 už bola zbytočná.
      ...fíha! Mám tu ďalšie 2! Jedna nasledujúca a druhá odporúčaná. Moja neslobodná vôľa si vyberá czcams.com/video/C7eKPlTks7k/video.html
      Pretože tá prvá bude na svojom mieste aj zajtra. :)

  • @jefwowes1607
    @jefwowes1607 Před 4 lety +6

    Zkusil bych udělat něco s tou echolálií :( Blbě se to poslouchá. Jinak musím uznat, že pán je multioborově vzdělán, většina toho co říká, má dobrý smysl, což je dnes u mnoha odborníků spíš jen zbožné přání. Takže za mě díky :) Dozvěděl jsem se něco nového, systematicky podloženého a dobře podaného. :)

  • @jindrich2485
    @jindrich2485 Před 2 lety +3

    K diskuzi na konci: To že se v mozku ukáže signál o rozhodnutí dříve, než si ho uvědomíme není argument proti svobodné vůli, ale spíše naopak. Dokazuje to, že "něco se děje v našem mozku" a to něco velmi dobře souhlasí s tím, jak se rozhodujeme a s otázkou svobodné vůle to jinak nemá nic společného. Jinak samozřejmě skvělá přednáška. A poznámečka "v okamžiku smrti už mapu světa nepotřebujem, stáváme se světem" ... no týjo a hmm

  • @lulu-yy2cn
    @lulu-yy2cn Před 2 lety +1

    💜

  • @karelkriz8076
    @karelkriz8076 Před 10 měsíci

    Pan Horáček se neskutečně dobře poslouchá!

  • @hyneksmid3293
    @hyneksmid3293 Před 4 lety +2

    44:57 Ty moře byli přelidněný :D

  • @tromunghostgamez9898
    @tromunghostgamez9898 Před 4 lety

    Zajimave pred tolika miliony??? Jak to vite??? Ze by stroj casu?.