I have been preserving tomatoes this way for years. Fermentation for the winter

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 11. 08. 2022
  • Every year I grow a lot of tomatoes, which I preserve in different ways. Now I will show you a very simple method. Tomatoes preserved in this way are very tasty for pasta sauces and curries.
  • Jak na to + styl

Komentáře • 25

  • @HealthyVeganLiving
    @HealthyVeganLiving Před rokem +1

    Hello DIY, I have not seen you in a bit. Good video 👍40 Gary

  • @syclasycla586
    @syclasycla586 Před rokem +1

    Üdvözlet,
    Lassan két hét eltelt amióta a paradicsomokat az üvegekbe tettem, de még mindig púposodik a tető, szinte szétveti a gáz az üveget, pedig minden nap megnyitom a fedőt, hogy a gáz távozni tudjon.
    Mivel nem kaptam Tőled választ kérdéseimre, ezért kénytelen voltam hasonló videókat megnézni ezzel a tartósítási formával kapcsolatban. Van aki azt mondja, hogy kicsit össze kell rázni az üveget vagy megfordítani, hogy a leülepedett só jól összekeveredjen a lével. Van aki több sót javasol, mint Te.
    Szóval számomra most elég kétséges, hogy egyáltalán egy-két hónapig is elállnak-e ezek a paradicsomok. Többször is kénytelen voltam teljesen kinyitni a fedőt, hogy a paradicsomokat lenyomkodjam a felöntő lé alá.
    Az sem tudom, hogy jól tettem-e, hogy szárított fűszereket használtam a friss helyett.
    Szóval nem tudom mit ronthattam el, hogy még mindig buborékol és még mindig ereszti ki a gázokat.
    Rádásul egyre fogy a felöntőlé az üvegből, pedig nem jött ki az üvegből semmi. Kénytelen voltam még vizet önteni az üvegekbe, hogy ellepje a paradicsomokat.
    Kérlek segíts a kérdéseim megválaszolásával, mert így még mindig nem tudom a kamrába tenni a végleges helyére.
    Tegnap pl amikor az egyik üveg fedelét nyitottam ki, a gáz olyan erővel jött ki, hogy a rajtam lévő blúzt, az asztalt és a fél kis konyhát beterítette az erjedt paradicsomlé. Ha a kamrába tettem volna és nem nyúlok hozzá egy hétig, lehet, hogy szétvetette volna az üvegben lévő gáz az egész üveget is?
    Elég veszélyes ez a fermentálás.
    Én csak kovászt szoktam készíteni és volt már, hogy kifolyt az üvegből a kovász a félig becsavart fedő alól, de az mégsem volt ilyen veszélyes, mint ez a paradicsom.
    Mikor fejeződik be a paradicsom fermentálási folyamata? Milyennek kell lennie a fedőnek? Simának, homorúnak vagy domborúnak?

    • @TanyanBoldogan
      @TanyanBoldogan  Před rokem

      Szia! Nem voltam net közelben. A videóim időzítve voltak,hogy mikor kerüljenek fel.
      Én nem szoktam rázni. Tarthat tovább a fermentálás mivel rengeteg tényező befolyásolja így a 2 hét nem gond.
      Só általában 2-4%-os arányú szokott lenni. Nekem a 4% már nagyon sós.
      Teljesen ne nyisd ki a tetőt,mivel akkor kiengeded a széndioxidot ami a védőgáz a tartósításhoz.
      Tegyél a paradicsomra leszorítót ami lehet gyárilag készített de akár egy szelet karaláb vagy bármi olyan zöldség ami lé alatt tudja tartani a paradicsomokat. Én műanyag leszorítót használok mikor úgy látom,hogy szükséges.
      Szárított fűszer nem gond.
      Vízzel ha pótlód az mindig sós víz legyen.
      Nem szabad,hogy szétdurranjon az üveg ha sérülés mentes. Azért érdemes szem előtt tartani amíg buborékol,hogy lásd mi történik vele és ha szükséges akkor sziszegtesd. A tetőt nem veszed le hanem csak annyira lazítod meg,hogy a felesleges gáz,víz eltávozzon.
      Paradicsomfüggő de nálam 1-2 hét alatt be szokott fejeződni de az függ attól is,hogy milyen hőmérséklet van nálad.
      Sima legyen a fedő.
      Most net közelben leszek így válaszolok ha valami elmaradt.
      Nem veszélyes a fermentálás csak rá kell érezni. Nekem vannak több,mint 2 éve fermentált zöldségeim és teljesen jók.

    • @syclasycla586
      @syclasycla586 Před rokem

      @@TanyanBoldogan nagyon köszönöm a válaszokat. Tegnap még tettem el így paradicsomot hét üveggel, de nem mertem a fedőket teljesen megszorítani, mert ha nem vagyok otthon és túl nagy az üvegben a nyomás, nehogy szétdurranjon, másrészt pedig ha szoros a fedő, akkor a gáz miatti púposodástól szinte lehetetlen kicsavarni a fedőt.
      Szóval most úgy van, hogy rácsavartam a fedőket, de nem erősen. Így napközben épp csak be kell nyomnom a fedő közepét és hallani a sziszegést vagy a szivárgást.
      Az első három üveg szerinted nem romlik meg, hogy többször is levettem teljesen fedőket?
      Már nem buborékoknak, de még egy picit mindig feszül és púposodik a tető.

    • @TanyanBoldogan
      @TanyanBoldogan  Před rokem

      @@syclasycla586 Tökéletes ha így csinálod. Szerintem nem fog megromlani a korábbi 3 üveg mivel írtad,hogy még buborékos volt így szerintem lesz elég gáz benne ami védi.

    • @syclasycla586
      @syclasycla586 Před rokem

      @@TanyanBoldogan nos, végül is arról a három üvegről levettem a fedőket és öntöttem mindegyikhez sós vizet, mert kevesebb lett a felöntő lé, mint amikor beleöntöttem, pedig nem jött ki az üvegekből semmi lé. Szóval pótoltam a felöntő levet, majd jól lezártam és vártam egy teljes napot. Már nem volt se buborékolás, se fedő púposodás. Egy nap múlva kicsit megnyitottam a fedőt, hogy sziszeg-e, de semmi. Így végül a kamrába került a legfelső polcra (ahol a legmelegebb van), mert már máshol nincs hely a saját készítésű lekvárok miatt.
      A hét újabban megtöltött üveg fedelét továbbra is gyengén rácsavarva hagyom és úgy tűnik ez a módszer bevált. Ugyanis a fedők nem púposodnak, a gázok és a felöntő lé maguktól távoznak az üvegek alatt lévő tálcába. Ha megnyomom a fedők közepét, akkor kicsit sziszegnek. Majd egy nap egyszer jól rácsavarom az üvegekre a fedőket és óvatosan megfordítom az üvegeket, hogy jól összekeveredjen a felöntő lé, majd visszafordítom és óvatosan kicsit megnyitom a fedőket. Így egyszerre hallhatóan sokkal több gáz távozik. Majd újból rácsavarom, de csak gyengéden ütközésig, nem szorítom rá a fedőket. Nekem szimpatikusabb, ha nem az üveg alján van egy fehéres üledék, hanem az egész felöntő lé tejszerű, opálos.
      Viszont ezekből az üvegekből nagyon sok folyadék távozott már, és a paradicsomok egy-másfél centire is kilógnak a léből.
      Gyári leszorítom nincs és más zöldséget sem akartam rátenni leszorítónak. Nagyobb paradicsomokat tettem a tetejére héjával felfelé és úgy tűnt, hogy jól szorulnak az üveg szájánál. De ezek szerint ez mégsem elegendő. Most meg már nem akarnom teljesen felnyitni a fedeleket.
      Gondolkodtam is rajta, hogy mi lenne a jobb: levenni a fedeleket, rászorítót tenni rá pl répából és pótolni a kicsurgott felöntőlevet vagy hagyni úgy, ahogy van? Egyelőre most nem akarom bolygatni őket.

    • @TanyanBoldogan
      @TanyanBoldogan  Před rokem

      @@syclasycla586 Szerintem jó lesz az a 7 üveg amit most csinálsz. Én a helyedben nem nyitnám fel őket. A tapasztalatom az,hogy nem romlanak meg akkor sem ha nincs rajtuk elég lé. Házfelújításban vagyunk és némelyik kísérleti fermentált dolgom elfelejtődve volt dobozokban.Volt ami az oldalán feküdt félig lében és semmi baja. A friss fűszernövényekkel szokott gondom lenni és az uborkával ha kilógnak a léből de a többivel nem.

  • @syclasycla586
    @syclasycla586 Před rokem +2

    Üdvözlet!
    Hány napon keresztül kell figyelni, hogy kieresszem a felesleges levegőt és levet? Mikor lehet véglegesen lezárni és a kamrába tenni? Amikor fogyasztom, sós izé lesz a paradicsomnak? Tényleg eláll egy évig főzés nélkül? Hány teli üveg paradicsomhoz elég az egy liter felöntő lé?
    Lehet szárított fűszert is tenni a paradicsomhoz vagy csak a friss jó?

    • @krisztarostas8077
      @krisztarostas8077 Před rokem

      .

    • @TanyanBoldogan
      @TanyanBoldogan  Před rokem

      Helló, 4-5 napig érdemes figyelni. ha nem túl leves a paradicsom akkor nem is kell semmit kiereszteni. Én általában 1 hét után teszem a kamrába. Kicsit sós ízű a paradicsom és enyhén savanykás.Én tésztaszószokhoz és curry típusú ételekhez szeretem nagyon használni. Igen eláll 1 évig sőt nekem van idősebb is. De ilyenkor már inkább főzéshez ajánlom,mert elég puha. Attól függően,hogy mennyire leves a paradicsom 4-5 üveghez elég 1 liter felöntő lé.

    • @syclasycla586
      @syclasycla586 Před rokem

      @@TanyanBoldogan köszönöm a válaszokat. Ma újabb kérdések merültek fel. Most a negyedik napon kezdett el gyöngyözni, ill. olyan mintha forrna, jönnek fel a buborékok és több lett a lé is az üvegben. Már alig van pár mm a peremig.
      Érdemes lenne teljesen lezárt fedővel megfordítani az üveget vagy egy kicsit megrázni?
      Ha 4-5 nap után így lezárom, akkor nem veti szét az üveget a gáz, ami buborékok formájában jön fel?
      A másik dolog, hogy nálam a lakásban 30-33 fok van napszaktól függően, de a padlón talán csak 27-28 fok van, így oda tettem aw üvegeket. Nem túl magas ez a hőmérséklet az erjedéshez? Nem romlik így mdg a paradicsom? Ne hagyjam a fedőt kicsit nyitva, ill. félig lezárva? Vagy zárjam le teljesen a fedőket és csak naponta párszor nyissam ki, hogy a gázok és a folyadék távozni tudjon?

  • @syclasycla586
    @syclasycla586 Před rokem

    Üdvözlet,
    A nyolcadik napon tartok és miután a buborékok távoztak az üvegből és a gyöngyözés megszűnt, az üvegben lévő lé visszament eredeti szintjére, sőt szerintem még fél centivel kevesebb is lett. Mindhárom üveg alján van egy fehéres-sárgás üledék. Nem mertem se megfordítani az üveget, se összerázni, hogy összekeveredjen az üledék a felöntő lével az egész üvegben. Mivel nem írtad, hogy ez jót tenne neki, avagy szükséges lenne, így a lé az üvegben áttetsző jellegű és nem zavaros, nem opálos.
    Ami viszont furcsa, hogy az egyik üvegben a paradicsomok feljönnek az üvegben a lé tetejére és az üveg alján két újnyi lé van paradicsomok nélkül. Viszont a tetején a paradicsomok kilógnak a léből hibába nyomkodom le őket.
    Kérdésék:
    Összerázzam-e az üvegeket, hogy az üledék elkeveredjen?
    Tegyek-e még felöntő levet minden üvegbe, hogy kevesebb levegő legyen a lé és a kupak között?
    Tegyek-e celofánt a kupak alá, hogy biztos ne kapjon levegőt, ha már a kamrába teszem?
    A kupakok domborúak és nem homorúak. Mit tegyek ebben az esetben?
    Fermentálódik-e még a paradicsom miközben zárt kupakokkal a kamrában várakozik a felhasználásig?

    • @TanyanBoldogan
      @TanyanBoldogan  Před rokem

      Hello :) Amikor megszűnik a gyöngyözés akkor lehet a kamra polcára tenni. Az üvegeket nem kell fordítani,rázogatni Az,hogy tiszta a lén és nem zavaros az nagyon jó. Az előfordul.hogy feljönnek a paradicsomok ilyenkor érdemes leszorítót használni így biztosan lé alatt maradnak.
      Mikor a paradicsomokat üvegbe teszed akkor utána már ne nyisd fel őket,mert úgy ideális a hosszabb tároláshoz.
      Az üvegeket ne rázd össze
      Sós felöntőlevet csak akkor tegyél ha levetted a tetőt. Ha nem vetted le akkor nem gond ha van levegő a paradicsom és a tető között mivel ott széndioxid van vagyis védőgáz van ettől áll el sokáig a paradicsom.
      Celofán nem kell.
      Ha domború akkor még fermentálódik. Levetted a tetőt?
      Mikor már nincs benne újabb buborék és nem csordogál a leve akkor készen van és már nem fermentálódik.

  • @mariannh.9286
    @mariannh.9286 Před rokem

    Üdvözlöm, az ízét szeretném én is megkérdezni. Hasonlóan savanykás lesz, mint pl a fermentált uborka?
    Köszönöm szépen. 🙂

    • @TanyanBoldogan
      @TanyanBoldogan  Před rokem +1

      Üdvözlöm :) Nem lesz olyan savanykás,mint az uborka. megmarad az édeskés ízvilág. Mondjuk én nem savas hanem édes paradicsomokat fermentálok és azok enyhén savanyák. Tésztaszószhoz, curry receptekhez nagyon finom.

  • @syclasycla586
    @syclasycla586 Před rokem +1

    Szeretnék válaszokat kapni. Készítettem így másfél napja három üveggel, szárított fűszerrel paradicsomot, de nekem eddig még semmit levet nem eresztett, semmi nem csurog ki az üvegből, pedig teli van felöntő lével és a paradicsomok is 8-ba vannak vágva. Lehet, hogy kevés a só? Mikor zárhatom le végleg a kupakot? Sötétebb helyen legyen vagy lehet akár napon is?

    • @TanyanBoldogan
      @TanyanBoldogan  Před rokem +1

      Semmi baj ha nem enged levet. Valószínűleg nem olyan leves a paradicsomod,mint az enyém. Nekem saját paradicsomaim vannak és én az édesebb, levesebb fajtákat szoktam termeszteni.Napra ne tedd. Nálam a konyhapulton van ahova nem tűz oda a nap.4-5 nap után nyugodtan teheted a kamrába.

    • @syclasycla586
      @syclasycla586 Před rokem

      @@TanyanBoldogan köszönöm. Habár elég érett leves paradicsomok.

  • @kollargabor4138
    @kollargabor4138 Před 9 měsíci

    Szia. Nekem a koktélparinál a lé tetején megjelent valamilyen fehér kicsapódás 3 hét után. Mi lehet az?

    • @TanyanBoldogan
      @TanyanBoldogan  Před 9 měsíci

      Szia! Kép nélkül így nem tudok pontos választ adni de nagy valószínűséggel nem jól zárt az üveg tető és így Kahm élesztő jelent meg rajta. Így ha rákeresel látni fogod,hogy ilyen-e a tied.
      Ez gondot nem okoz. Ha még nagyon vékony réteg van rajta akkor meg lehet próbálni a megmentését.Teljesen eltávolítani a fehér réteget és sós vízzel pótolni a folyadékot és jól lezárni.

    • @kollargabor4138
      @kollargabor4138 Před 9 měsíci

      @@TanyanBoldogan köszönöm

  • @humuluslupulus5613
    @humuluslupulus5613 Před rokem

    én próbáltam koktélparit egyben fermentálni. annyira szénsavas volt az egész, hogy felrobbantak :) enni is olyan volt, mintha pezsgőt innék. valami nem sikerült talán jól?

    • @TanyanBoldogan
      @TanyanBoldogan  Před 11 měsíci

      lehet,hogy kevés só volt benne vagy pedig korán felbontottad mikor még nem ment végbe teljesen a fermentációs folyamat. Illetve ha túl édes a paradicsom akkor is előfordulhat., Olyankor érdemes több sót tenni bele.
      Szerintem korán bontottad fel.

    • @humuluslupulus5613
      @humuluslupulus5613 Před 11 měsíci

      @@TanyanBoldogan simán lehet hogy korán bontottam fel. ugyanis a video ami alapján csináltam, ott minden nap ki kellett nyitni hogy szisszenjen :) szóval igazából be sem volt zárva :)
      de akkor majd idén másképp próbálom meg. köszi a tippet!

    • @TanyanBoldogan
      @TanyanBoldogan  Před 11 měsíci

      @@humuluslupulus5613 szerintem lehet az a gond.Én mostanában nem sziszegtetem igaz régebben mikor akartam volna akkor is elfelejtettem :D Szerintem tovább el is lehet tartani.