Anarchokapitalismus: Svoboda, (nejen) děti a technologie

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 1. 03. 2024
  • Pokud se vám přednáška líbila a shledáváte ji hodnotnou, prosím, pošlete dobrovolný příspěvek v krypto či korunách!
    Pravidelná podpora a LN: opristavu.urza.cz/
    BTC: bc1qqs0sutxykl5h97xa0fcu4qaptvkvq5ecm52qn9
    LTC: ltc1qpcnumcpvx2a77p0shkxwawc555nepy25l0n090
    Číslo účtu: 2201359764/2010; variabilní symbol: 5
    --
    Únorová přednáška z cyklu Anarchokapitalismus bude o technologiích v (nejen) dětských rukou a svobodě s tím související; v poslední době ve společnosti stále častěji rezonuje téma dětí a technologií, respektive jejich omezování a regulací - ne náhodou jde o nejčastější otázku kladenou na besedách, které pořádáme s Gabrielou. Po dlouhých debatách jsem však došel k závěru, že technologie v rukou dětí jsou spíše zástupným problémem pro (ne)důvěru, se kterou k nim přistupujeme, což má přímé dopady na jejich (ne)svobodu; přičemž míra svobody, kterou společnost přiznává svým dětem, se pak logicky ovlivňuje, kolik svobody budou tito lidé, až vyrostou, ochotni ponechat ostatním - protože co se v mládí naučíme, nás často provází celý život.
    Prezentace: prednasky.urza.cz/bbc/
    - Urza (www.urza.cz); autor knihy Anarchokapitalismus; tvůrce Svobodného přístavu; spoluzakladatel a hlava Institutu Ludwiga von Misese; člen předsednictva Svobody učení; učitel ve svobodné škole Ježek bez klece

Komentáře • 17

  • @channahe77
    @channahe77 Před 2 měsíci +2

    14:46 k argumentu: ,,člověk se ve virtuálním světě začne cítit líp…..”
    moje spolužačka má od dětství sociální úzkost, která ji brání chodit mezi lidi, díky tomu je skvělá programátorka a 3Dčkařka..

  • @Bretislavka
    @Bretislavka Před 2 měsíci +5

    Všichni odborníci se shodují na tom, že se člověk může vyléčit jen pokud sám chce a přesto tu máme např. soudně nařízené léčby. A jinak ano, ten respekt k lidem, kteří mají pro nás třeba zcela nepochopitelné potřeby je zásadní. Sama jsem se to už před lety učila na velice extrémních příkladech, třeba lidí, kteří touží např. po tom, nechat si amputovat obě nohy a stát se vozíčkáři. Tehdy ani lidé na fóru, kam jsem o tom napsala příliš nechápali, že to chci skutečně plně respektovat i když mi to osobně také nedává sebemenší smysl (a že nemám a nechci mít ani potřebu v tom smysl nutně hledat). Někdo takovou potřebu zkrátka má a respekt i k těch nejbizardnějším příkladům je dobrý způsob jak se toto učit. Ale budeme v tom přístupu stále dosti osamoceni.

    • @katerinatsponova1227
      @katerinatsponova1227 Před měsícem

      Soudně nařízení léčby mají lidé kteří jsou nebezpeční pro ostatní a furt mi přijde lepší vězení + soudně nařízena léčba než jenom vězení...

    • @Bretislavka
      @Bretislavka Před měsícem

      @@katerinatsponova1227 - a proč? Rozporujete tedy tvrzení, že k tomu aby byla léčba účinná, tak jí musí pacient sám chtít a nebo vám připadá lepší aby ten člověk musel podstupovat něco, co nemá žádný účinek?

    • @katerinatsponova1227
      @katerinatsponova1227 Před měsícem

      @@Bretislavka nerozporuji ale zároveň si nemyslím že to nemá žádný účinek. Rozporujete moje tvrzení? (Násilím podané léky taky fungují, nemusíte o nich ani vědet, ale samozřejmě ze to neni nejlepsi varianta)

  • @JacobD-js2vn
    @JacobD-js2vn Před 2 měsíci +2

    🖤

  • @ZdenekDejv
    @ZdenekDejv Před 2 měsíci +1

    👍👌🥁👌

  • @alamikulda
    @alamikulda Před 2 měsíci +1

    👍🏻👍👍🏽👍🏾👍🏿

  • @lll8340
    @lll8340 Před 2 měsíci

    Mohu se zeptat, jaký máš názor na souboje.

    •  Před 2 měsíci

      Jaké souboje?

    • @lll8340
      @lll8340 Před měsícem +1

      @ Do relativně nedávna byly časté, především v armádě, souboje, například za urážku na cti apod. Buď na první kapku krve (v Rakouské armádě ještě za první světové války, šavlemi), nebo na život a na smrt, například střelnými zbraněmi v Rusku, i někteří literáti ruští takto zemřeli. Mělo by to být legální? A ke kohoutím zápasům nebo koridě bych byl rád kdybys ses také vyjádřil.

  • @Jirikor
    @Jirikor Před 2 měsíci

    Bezva a děkuju za potvrzení východiska, že respekt je to, co vede ke svobodě. Ale napadlo mě, že bohužel neomezený respekt k potřebám ostatních je často vnímán jako slabost. 🙄

    • @danielduben1436
      @danielduben1436 Před 2 měsíci

      V našem kulturním okruhu spíše jako lhostejnost...

  • @cmdrHeliaxx
    @cmdrHeliaxx Před 2 měsíci

    24:45 jj budu respektovat to že mě někdo na ulici chce zastřelit 🥰

    • @TomasHoufek
      @TomasHoufek Před 2 měsíci +1

      Ano, to přesně bylo řečeno. Ne tvůj strach, že tě teoreticky může někdo na ulici zastřelit, ti nedává právo všem lidem zakázat zbraně.

    • @luciecernotova6258
      @luciecernotova6258 Před 2 měsíci

      @@TomasHoufek ale nejde o zákaz zbraní. Jde o to, že přece preference jednotlivců jsou mnohdy různé a naráží na sebe. Posuňte si tento příklad tam, že vidíte, když někdo na ulici napadne třeba Vašeho blízkého, řeknete si - jasně to je jeho potřeba a já to respektuji? Asi ne. Druhá věc je, že na základě excesů jednotlivců stát tvoří restrikce pro ostatní - s tím samozřejmě taky nesouhlasím