Nespravedlnost měření el. energie po fázích | s Dr. Pavlem Hrzinou | Electro Dad # 496

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 14. 05. 2024
  • 👉rozbalte text👇 pro interaktivní obsah videa
    S Ing. Pavlem Hrzinou, Ph.D., z ČVUT a Solární asociace, na téma nespravedlnosti měření elektrické energie po fázích, které se týká pro domácností s fotovoltaikou. Proč je důležité měřit a účtovat spravedlivě?
    #electrodad #fotovoltaika
    👉 Děkuji pěkně Solární asociaci za spolupráci na tvorbě tohoto videa www.solarniasociace.cz/cs
    Interaktivní obsah videa
    00:00 Úvod
    00:21 Fázové nebo součtové měření?
    02:03 Co to znamená "fázové" nebo "součtové" měření?
    03:37 Kdo je to prosumer?
    04:45 Proč je prosumer vyjímkou?
    15:39 Asymetrické střídače
    24:01 FVE vs. asymetrické střídače
    34:32 Prosumer je znevýhodněn
    37:50 Výměna elektroměrů?
    41:17 Shrnutí
    43:42 Co se za poslední rok ohledně FVE tématiky změnilo?
    49:09 Co by se ještě změnit mělo?
    56:20 Závěr
    🔋 Chci inspirovat milion lidí k přechodu na elektromobil a čistou energii.
    Inspiroval jsem Vás? Podpořte moji nezávislou tvorbu:
    - jako Patron: / electrodad
    - jako člen / podporovatel CZcams kanálu / @electrodad
    - či darem přes korunový účet: 2401894390 / 2010
    - nebo při on-line nákupu Tesly použijte můj doporučující odkaz ts.la/jan84163 získáme oba kredity, které můžeme vyměnit např. za bezplatné nabíjení Supercharging.
    👉 Proč točím videa o radosti z elektromobilů a čisté energie: www.electrodad.cz/proc/
    🎬 Video stříhal Matěj Vobořil www.matejvoboril.cz/
    📸 O Instagram / electrodad_cz pečuje Petr Dobeš
  • Věda a technologie

Komentáře • 243

  • @Martinedo_
    @Martinedo_ Před 11 měsíci +18

    Pre slovenskych divakov: u nas su merace suctove a teda aj merania sa scitavaju, cize ak na L1 je odber 5kW a zroven vyrabame na fotovoltaike na L2 5kW a tiez na L3 5kW, tak to distrubutor zhodnoti iba ako vyrobu o vyske 5kW ( +5 -5 -5 = -5). Link na vyjadrenia od ZSD, SSD a VSD v komentari.

  • @milosak2121
    @milosak2121 Před 11 měsíci +2

    super video díky 🙂

  • @vondrass
    @vondrass Před 11 měsíci +5

    Já si myslím, když tak poslouchám ty zaměstnance rozvodných závodů a jiné odborníky, že nejlepší řešení je mít na střeše 20 kWp, střídač aspoň 10 kW, akumulátor tak 61 kWh a dva elektromobily, kdyby akumulátor nestačil, tak přes Loxone začít dobíjet ten co stojí v garáži. Já to tak mám celý život. Co si člověk neudělá sám to nemá.

  • @AwawaAwawa-pu3ku
    @AwawaAwawa-pu3ku Před 11 měsíci +1

    Výborně, tohle jsem potřeboval vědět. Jen ještě technická: tok energie se děje na základě velikosti napětí na fázi. Při větším ze strany FV teče energie do sítě, při větším na síti teče k zákazníkovi.

  • @Dzordzikk
    @Dzordzikk Před 11 měsíci +14

    Při vší úctě k p. Hrzinovi, mít doma asymetrický měnič je pro domácí uživatele naprostá NUTNOST a to i kdyby bylo zavedeno součtové měření a důvodem je to, že pokud spotřebu kryji z baterie, tak potřebuji z ní odebírat při zátěži 1kW na L1 pouze 1kW a ne 1+1+1, tj. 3kW s tím, že 1kW pošlu do zátěže a další 2kW na dalších 2 fázích odejdou do sítě (protože na nich není spotřeba, jako přetoky. I kdybych nakupoval za stejnou cenu jako dostanu za výkup, pak to i kvůli zbytečnému vybíjení baterie i při malé zátěži, je použití sympatrického měniče naprostý nesmysl. Tím spíš, že výkopní cena je zlomková proti ceně za nákup. Takže za mě i nadále bude potřeba nakupovat asymetrické měniče, ale zavedením součtového měření ušetříme na fakturách za nákup elektřiny ze sítě a to výrazně. Toto je potřeba uvést na pravou míru a hlavně, sát si na to pozor u instalačních firem, nedávno se mi ozval známý s tím, že nechápe, ajk to, že se mu přes noc vybíjí tak rychle batrie, i když jeho spotřeba je malá a proč má i přes to, že má FVE dost velké nákupy ze sítě a velké prodeje přebytků, no protože "odborníci" od Schliegera mu v měniči nezapnuli asymetrii, že. Stačilo zapnout a všechno bylo v pořádku. Takže pozor na to co a od koho si kupujete.

    • @misif777
      @misif777 Před 11 měsíci

      V případě součtového měření by ti proti 1kW zátěži na L1 stačilo vyrábět 3x0.33kW (né 3x1kW jak si představuješ), elektroměřem by pak procházelo 0.66kW (spotřeba L1) a 2x-0.33kW (přetok L2 a L3), celkem tedy 0kW součet.
      Každopádně všechny hybridy se zálohovaným výstupem /backupem/ jsou od základu asymetrické, protože si musí umět poradit s asymetrickou zátěží v době odpojení od distribuční sítě, je pravdou že symetrická výroba v době, kdy je to možné, by jim prodloužila životnost.

    • @Dzordzikk
      @Dzordzikk Před 11 měsíci +1

      @@misif777 Stačilo, jenže pokud měnič na fázi vidí spotřebu 1kW, tak ho chce dodat a pokud je symetrický, dodá 3x1 kW a 2 odtecou do sítě

    • @misif777
      @misif777 Před 11 měsíci +1

      @@Dzordzikk Poděl se s námi, jaká značka popř. typ střídače/střídačů se dle tvých zkušeností takto nesmyslně chová? Až nám snad jednou převedou měření na součtové, alespoň budou všichni vědět, jakým produktům se vyhnout.

    • @Dzordzikk
      @Dzordzikk Před 11 měsíci

      @@misif777 Asi jich bude víc, ale zaznamenal jsem to u značky RCT, alespoň měsíční vyúčtování tak vypadalo pod nebyl zapnutý asymetrický režim, což od Schliegeru nebyl. Obrovske nákupy ze sítě a obrovské prodeje do sítě, takže kamarád platil po měsíci co měl fve téměř stejně jako když ji neměl. Po zapnutí už je to ok.

    • @miroslavsperlin7736
      @miroslavsperlin7736 Před 11 měsíci

      @@Dzordzikk Není to tak. Symetrický měnič předpokládá, že je za ním poctivý součtový elektroměr. Jeho regulační obvod se snaží aby součet fází byl nula. Nevyrobí tedy 3x1 kW ale 3x333 W. Český šizoměr nás ale nechá 666W doplatit a ty dvě fáze započítá jako přetok. Součtový elektroměr by stál na nule a nepočítal spotřebu ani přetok.

  • @martinsyrovatka6779
    @martinsyrovatka6779 Před 11 měsíci +11

    Spravedlnost snad neznamená, že využití distribuční soustavy budou dotovat ostatní?

    • @dadazizala5271
      @dadazizala5271 Před 11 měsíci +2

      No ostatní si myslí, že se místní dráty moc neopotřebuji, takže by to měl dotovat distributor😅
      Mě by docela zajímalo, jestli může nastat situace, že nastane i přetok do VVN ?

    • @minduton
      @minduton Před 11 měsíci

      @@dadazizala5271 Přetoky do 110kV byly naprosto běžné už před 10 lety a zvláště v jižních částech ČR jsou dosti razantní, podstatně větší než špičky odběrů v podvečer (přes slunečné části dní s minimálními odběry, typicky léto). Dokonce nastávají chvílemi přetoky až do přenosové soustavy. Nebo si snad myslíte, že se ty 2 GW instalovaného výkonu v ČR vsakují do země?

    • @pavelflajshans2307
      @pavelflajshans2307 Před 11 měsíci +4

      @@minduton Jenže je rozdíl mít 2 GW výkonu na jednom místě (typicky klasická elektrárna) a mít 2 GW "rozdrobené" po celé ČR a rozkouskované po pár kW na střechách.
      To co píšete se týká velkých FVE vyšších stovek kW až MW, ale tě se zrovna fázové měření netýká, ty nejsou na NN. Zrovna loni jsem to řešil s kamarádem co dělá v EG.D na dispečinku a má na starosti tyto velké FVE a jaké jim způsobují problémy (hlavně co dělají majitelé za naschvály a sabotují regulaci ze strany EG.D a pak to dělá problémy v síti).
      Ale tady je řeč o malých FVE na barácích a ty vám rozhodně do VVN "neprotečou" vzhledem k celkovému množství instalací a celkovému počtu odběrných míst.

  • @dadazizala5271
    @dadazizala5271 Před 11 měsíci +10

    Hezky 👍🏼
    Jen si dovolim muj nazor: z hlediska distributora je to spravedlive, protoze pouzivame v tu chvili jeho infrastrukturu. Z hlediska domku by bylo vyhodnejsi jednoduzsi a levnejsi pro spotrebitele mFVE samozrejme to souctove mereni z mnoha duvodu, nicmene Cez i Eon nabizeli “zapocet”, asi, aby moc neprudili trh a zachovali status quo…?

    • @minduton
      @minduton Před 11 měsíci

      Zápočtem myslíš patrně virtuální baterie (eon) nebo produkt pro soláry (čez), to ale nenabízí distributoři, ale obchodníci.

    • @stanislavdolejsi5597
      @stanislavdolejsi5597 Před 11 měsíci

      To není spravedlivé, protože distribuce na tom "vydělává" a nic do toho neinvestuje, respektive náklady na lokální přenos soustavou jsou řádově nižší, než ty které účtuje výrobci s FVE za spotřebu a proto to není vůbec fér ani z pohledu opačného, v podstatě je to vlastně "krádež" nákladu (poplatku) zákazníku za distribuci. (v každé kWh)

    • @dadazizala5271
      @dadazizala5271 Před 11 měsíci +4

      @@stanislavdolejsi5597 jak neinvestuje? Tece to pres draty distributora nebo ne!? :-))

    • @dadazizala5271
      @dadazizala5271 Před 11 měsíci

      @@minduton presne tak, distributor neni v obchodnim styku s tebou, ale pres obchodnika.

    • @stanislavdolejsi5597
      @stanislavdolejsi5597 Před 11 měsíci +2

      @@dadazizala5271 ale tam jde o distribuční poplatky a ne o cenu elektřiny..je potřeba si detailně pročíst ceník za co platím, respektive jak se počítá poplatek za distribuci. Cena za distribuci jsou komplexní náklady , ale ty se mezi FVE a sousedem v ulici uplatní jenom zlomkem(žádný stožáry vn, žádný trafo atd... ) .

  • @jankudla7320
    @jankudla7320 Před 11 měsíci +5

    Díky Jane opět za skvělé informace a rozhovor. Držím Vám pěsti, jen tak dál 👍

  • @MB-bn2qs
    @MB-bn2qs Před 11 měsíci +7

    Z meho pohledu to neni tak jednoznacne, jak je to prezentovano. Budto si dam tu praci (a naklady) na to abych si vyporadal management fazi u sebe nebo k tomu potrebuju verejnou sit kam nastrkam jednoduse po fazich to, co jsem na nich vyrobil/spotreboval, a tim hodim odpovednost a praci s tim vyporadanim na nekoho jineho... tady verejnou sit. Takze by mi prislo fer, jim tu sluzbu taky zaplatit, coz tak nejak predpokladam bude rozdil castek, ktere na finalnim vyuctovani budou za odebranou a dodanou energii. Otaznikem samozrejme muze byt "cena te sluzby", ale to je jiny typ debaty.

    • @minduton
      @minduton Před 11 měsíci +1

      To souhlasím, jenže v týhle republice si všichni myslí, že je všechno zadarmo a je možné všechno. Je to prostě jen o diskusi, zda to LZE zrušit, a pokud ano, zda a jak to kompenzovat.

    • @davidpetr9239
      @davidpetr9239 Před 11 měsíci +1

      No ona mnohym jeste k tomu chybi zakladni znalost fyziky. Bohuzel. Cim vic zelenej, tim vic v tomhle nepolibenej.

  • @RadoFan3619
    @RadoFan3619 Před 11 měsíci

    👍 fajn

  • @MiH1IT
    @MiH1IT Před 11 měsíci +3

    Měření po fázích je komplikace, to ano. Ale nespravedlnost by to byla přesně opačně. Když budu na jendé fázi tahat 5kW, na druhé tlačit 5 kW zpátky, sice bych měl v součtu nulu, ale stabilitě sítě to nepomáhá a distributorovi, který se s tím musí poprat vzniká náklad, přestože by na faktuře byla nula a platit by to museli ostatní, protože někdo to zaplatit musí. Zároveň by dříve došlo k vyčerpání kapacity pro připojení dalších FVE v oblasti.
    8:42 pán pěkně kecá... jestli považuje za slušnější se symetrickým střídačem na jedné fázi dodávat 3 kW, na druhé 3 kW spotřebovávat oproti asymetrickému střídači, který by v ten okamžik ze sítě nebral ani nedodával

    • @pavelflajshans2307
      @pavelflajshans2307 Před 11 měsíci

      Nemáte pravdu. Pokud na L1 budu odebírat 5 kW, tak na L2 a L3 budu posílat po 2,5 kW. Distributorovi pomáhá statistika, která jasně říká, že u velkého počtu OM se ty 2,5 kW "ztratí" někde poblíž u sousedů a za trafačku to nikdy nedojde.
      Je to podobný problém, že ty nemáš nijak řečeno, že při 3 fázovém připojení musíš rovnoměrně zatěžovat odběr ze všech 3 fází. Takže teoreticky se může stát, že celá oblast za trafačkou bude odebírat pouze z L1 a vznikne ohromná asymetrie vůči L2 a L3. A řeší se to nějak? Neřeší, protože to problém není. Opět distributorovi pomáhá statistika velkých čísel, že v tom součtu (někdo odebírá více na L1, někdo na L2, někdo na L3) se to vyrovná a odběr bude v součtu +- podobný.

    • @MiH1IT
      @MiH1IT Před 11 měsíci +1

      @@pavelflajshans2307 Ne, vážně nemáte pravdu. Sázite na statistiku, že se to "snad rozpustí mezi ostatními". Jenže v případě asymetrického střídadače není ani nic k rozpouštění ve statistice, protože problém nevznikne žádný. Nesymetrický odběr je také něco jiného, protože na trafostanici hodím nejvyšší odbočku, co se vleze do limitu a může mi při zátěži padat napětí jen dolu, takže celý ten rozsah tolerance je k dispozici na regulaci. V případě, že tam někdo dodává, musí se nechat rezerva i směrem nahoru a na pokles kvůli odběru je menší rezerva.

    • @pavelflajshans2307
      @pavelflajshans2307 Před 11 měsíci

      @@MiH1IT Ach jo. To je fakt diskuze s někým, kdo o FVE nemá ani páru.
      Dneska drtivá většina instalací FVE (krom pár lokací na Moravě pod distribucí EG.D, kde EG.D kašlal na průběžnou údržbu a modernizaci sítě) jsou mikrozdroje s přetoky nebo výrobny.
      Pokud to co povídáte měl být nějaký technický problém, tak už je to problém dávno, protože v době nadvýroby (kdy OM nespotřebuje výrobu z PV a baterky jsou už také plné), což je prakticky každý slunečný den, dochází k přetokům po "volných" fázích směrem ven. A žádné problémy to prakticky nedělá (stejně jako v oklních státech), FVE mají povinnou ochranu kvality sítě (snížují se automaticky přetoky v případě přiblížení ke krajiním limitů dle P(U), P(f), Q(U), případně se sami odpojí od sítě) a přinejhorším je distributor může sám odpojit přes HDO.
      Měření součtem nebo po fázích je čistě obchodní záležitost, ne technická. Pouze by se rozšířila doba z "doby přetoků" na 24/7. Nic víc v tom není.
      A já nesázím na statistiku, distributoři s ní počítají. Stejně tak jako počítají se statistikou při nerovnoměrném odběru mezi velkým množstvím odběrných míst (a proto ti nijak něříkají, jak máš vytěžovat 3 fáze mezi sebou u OM), tak s ní počítají i při přetocích, ke kterým už běžně dnes dochází.

    • @MiH1IT
      @MiH1IT Před 11 měsíci

      ​@@pavelflajshans2307 Nebojte se, o FVE a distribuci mám znalosti dostatečné a nejen teoretické. Neporozuměl jste textu. Nerovnoměrný odběr nedělá problém, protože se tomu distribuce musí přizpůsobit právě tím, že si nechá rezervu na trafu směrem dolu. S přidáním zdrojů musí nechat i rezervu směrem nahoru a nesymetrický zdroj rezervu vyčerpá rychleji (méně připojitelných fve) a nebo se musí udělat rezerva větší. Tím pádem najednou trafo nestačí na obsloužení tak velké oblasti jako by mohlo a vznikají tím extra náklady. Ta ochrana uvedenými funkcemi je bohužel spíš teoretická, protože kdyby to bylo tak snadné, nebylo by z hlediska distributora potřeba zakázat připojení byť jediné FVE, protože by se přeci samy regulovaly. Jenže takhle to nefunguje. Zároveň k těmu funkcím a HDO pozor na rozdíl regulace z důvodu nadbytku energie v síti (nikdo ji nechce) a z důvodu vyčerpání kapacity vedení v oblasti, přestože by jinak o elektřinu zájem byl. Nedá se to tak snadno spojovat, jsou to rozdílné věci.
      Znovu, třeba to na potřetí půjde pochopit. Distributor ručí za určitou kvalitu sítě, kam spadá i limit napětí od - do. Ve vesnici hodí jedno trafo, tam nastaví napětí tak, aby byl hodně při horním limitu. Tím pádem vzhledem k odběru a ztrátám může pokrýt velkou oblast, než napětí klesne při uvažovaném maximálním odběru pod garantovaný limit. Delší dráty, větší odpor. Větší odpor, větší úbytek napětí. Když tam pak přidáte další zdroje, může se napětí pohybovat více směrem nahoru a distributor musí na trafu nastavit nižší napětí. Díky tomu dokáže vedení ve vesnici pokrýt menší oblast, protože na kratší vzdálenosti se napětí dostane pod garantovaný limit. Distributor pak musí posílit oblast, což je i to, co zmiňuje často při připojování dalších FVE, že "ano, ale později, až proběhnou úpravy". Je sice hezké tvrdit, že je to tím, že se distributor vyflákl na údržbu a úpravy, když o rozšíření FVE mohl vědět nebo alespoň tušit roky a roky zpátky, jenže někdo to musí zaplatit a tak se jim to nelíbí.
      Tady také neméte pravdu, že neříkají o vytěžování fází,přímo v připojovacích podmínkách ČEZ je """Musí být rovnoměrně rozděleny mezi jednotlivé fáze HDV tak, aby byly všechny fáze pokud možno stejně zatěžovány."""
      Takže ano, distributoři s tím počítají, nemají na výběr, ale je to technicky horší varianta a ne spravedlivá, jak se snaží tvrdit video, protože tím vznikají náklady, které opět zaplatí koncový zákazník plus se kvůli nutnosti započítání větší rezervy dříve vyčerpá v oblasti kapacita a nejde připojit tolik FVE.

    • @pavelflajshans2307
      @pavelflajshans2307 Před 11 měsíci

      ​@@MiH1IT No to je právě to co nechápete, součtové měření je pouze a jen obchodní model účtování elektřiny. Tam kde máte dneska mikrozdroje s přetoky, případně výrobny (tj, většina dnešních instalací), tak k přetokům dochází již dnes (tj. v případě slunečného dne kdy nespotřebujete elektřinu v baráku a baterky už máte plné, tak to jde do sítě), pouze součtové měření vám umožní lépe využít FVE po 24/7. Tzn. po technické stránce se se sítí nestane nic jiného. Tzn. kde již dnes se zvládnou přetoky, tak se zvládnou i po zavedení součtového měření.
      Takže ještě jednou a už naposledy - součtové měření je pouze způsob počítání elektřiny na elektroměr. Ano, součtové měřneí způsobí přetoky na jednotlivých fázích i u OM, kde nemáte rezervovaný výkon, ale z pohledu sítě k žádnému přetoku "před" trafačku nedochází statisticky prakticky nedojde a pokud ano, tak v minimální míře. Distribučky to ví a jde jim pouze o zachování stávajícícho obchodního modelu, který jim umožňuje 2x účtovat jednu dodávku do oblasti.
      Mě fascinují vždycky lidi, co říkají, že NĚCO NEJDE, když všude okolo to jde a problémy to nedělá.
      A určitě budu spíše věřit lidem z EG.D a ČEZD (než uživateli MiH1IT), kteří mi jasně tvrdí, že technický problém nejsou FVE na NN, ale především velké FVE parky na VN se stovkami až MW výkony, které jim dělají bordel v síti.

  • @janmatena6961
    @janmatena6961 Před 11 měsíci +4

    Pokud někdo 2kW dodává a v jiné fázi 2kW čerpá, tak distributor musel oba proudy přes síť přenést. Je sice hezké, že nejbližší soused může mít situaci na fázích přesně obráceně, ale také nemusí.
    To samé jsou úvahy, jak si posílat energii z FVE na chalupě do bytu ve městě. Klidně ano, ale s poplatkem za distribuci, což ale může být právě ten rozdíl nákup-prodej.
    Buď se platí za přenos, nebo ne. Argumentace případy, kde to síť zrovna nezatěžuje, jsou mimo.
    Viz minuta 27 a 28. "Distributor pro to musí něco udělat." Zadarmo? Proč?

    • @hrzinap
      @hrzinap Před 11 měsíci +1

      Netvrdím že zadarmo! Tarifní reforma je také nutnou podmínkou pro nápravu současného stavu.

    • @tomasdoktor2686
      @tomasdoktor2686 Před 10 měsíci

      Přesně tak. Máte pravdu. Mimoto distributor hradí jouleovy ztráty vzniklé proudem v distribuční síti. +3 a -3 pokud nejsou v jednom okamžiku, opravdu ve výsledku nejsou nula.

  • @martinpicman
    @martinpicman Před 11 měsíci

    Ahoj Honzo, hodně dobré téma, díky :-). Pamatuješ naši debatu před 3mi lety na téma distribuce ? Jde to pomalu, ale jistě, jen tak dál. 👍😉

  • @ondrejandrej
    @ondrejandrej Před 11 měsíci +5

    Pan host si mohl odpustit to rýpnutí do Temelína, který je objektivně mnohem čistší zdroj, než soláry s baterkama.

    • @pavelkocourek1841
      @pavelkocourek1841 Před 11 měsíci

      Fakt? Pominu-li uskladnění jaderného odpadu a budování bezpečného úložiště, tak vybudování Temelína stálo hektolitry paliva do strojů ke stavbě JET a přivaděčů vody k chlazení a vodní nádrže,, asi o dost méně, než dovoz a výroba komponent FVE někde z Asie. Diskutabilní :)

    • @ondrejandrej
      @ondrejandrej Před 11 měsíci

      @@pavelkocourek1841 Přesně tak, o dost méně.

  • @petrkondler9258
    @petrkondler9258 Před 5 měsíci +1

    Pochopil jsem to. Měření po fázích je správně! Ono totiž energie z fotovoltaiky jde pryč a naopak z Temelína k vám! Totiž -1-1+2 se nerovná nule, protože používáte síť distributora. Pořiďte si asymetrický střídačce a je to vyřešené!

  • @babjakjan
    @babjakjan Před 11 měsíci +2

    Já k tomu nemám jednoznačné stanovisko. Chápu že z pohledu prosumerů je to špatně, ale z pohledu distribuce už to trochu smysl dává. Pán tam uváděl příklad s tou dálnicí (čas 33:30) v součtovém měření vám pojedou dvě auta tam, dvě v opačném směru a výsledek je tedy, že tam nejede žádné auto? To mi taky nepřijde úplně v pořádku...

    • @pavelkocourek1841
      @pavelkocourek1841 Před 11 měsíci

      ta auta vezou stejný náklad... odvezou 20hl mléka tam a 10+10hl zpátky ... zásoby na obou stranách se nezměnily, ale silnice byla zatížena 40hl Počítáte zásoby nebo opotřebení silnice nebo energii na převoz? :)

  • @tulliocastiello1040
    @tulliocastiello1040 Před 9 měsíci

    fotovoltaický tunel pokračuje v naší zeměpisný šířce osvit 20% z toho navratnost cca 25 let tedy za životností tedy ekonomicky stráta ekologicky stráta samozřejmá kdyby polovinu peněz z tohoto podvodu investovali do tokamaků tak je po problémech jenže problémy tyto ekoteroristy živí

  • @davidmaier3827
    @davidmaier3827 Před 11 měsíci +4

    Jako chápu, že se to majitelům solárů nelíbí. Taky by se mi to jakožto majiteli soláru nelíbilo z pohledu financí, kdy musím kupovat drahou energii, když jí za levno na jiné fázi prodávám. Nicméně stávající způsob měření reflektuje fyzikální realitu. Některé argumenty týkající se síly vodičů a dimenzování mi přišly trochu mimo. Předávací místo objetu a rozpadové místo OZE jsou trošku někde jinde a reálné vyšší proudy by vzhledem k výkonu OZE vždy tekly jinudy a neměly reálně vliv na průřez přívodního kabelu

    • @pavelflajshans2307
      @pavelflajshans2307 Před 11 měsíci

      Z pohledu "nakupuji draze, za levno prodávám" řešíte obchodní problém, ne distribuční problém. Jen jste to nepochopil. To je celé.

    • @davidmaier3827
      @davidmaier3827 Před 11 měsíci +1

      @@pavelflajshans2307 No ... bohužel jsem pod NDA, ale v energetice se pohybuji, měření a řízení distribučních soustav děláme a to jak na VN, tak na NN. a to ať se jedná o OZE, nebo i LDS a ten hnus co leze z OZE je problém a bude ještě větší problém. Myslim že by bylo fajn ukázat těm ekofanatikům a milovníkům OZE jak hluboko králičí nora sahá.

    • @pavelflajshans2307
      @pavelflajshans2307 Před 11 měsíci +1

      @@davidmaier3827 Nevím, co tím "hnusem" myslíte? Kvalitu sinusovky z některých nejmenovaných (bohužel oblíbených kvůli ceně) čínských střídačů? To souhlasím, když jsem to viděl na osciloskopu, tak jsem se divil, že tohle vůbec distributor může schválit...
      Jinak můj kamarád pracuje na dispečinkku EG.D v Budějicích a když se spolu o FVE bavíme, tak nemají obecně problém s malými FVE na NN. Serou ho ale hlavně velké FVE (má na starosti řízení >100 kW), kde majitelé dost sabotují regulaci z jejich strany, aby co nejvíce vydělali a že mají bohužel slabé právní páky na ně a tímpádem jim neustále dělají bordel v síti.

    • @davidmaier3827
      @davidmaier3827 Před 11 měsíci +1

      @@pavelflajshans2307 Ono těch problémů v tomto směru je víc. Kvalita levných střídačů, absence filtrů a bordel na chopovací frekvenci vysílaný vedením je jedna věc, realita toho, že je nikdo nenastavuje, protože koupí krabičku, zapojí na tři fáze a a nechá je v defaultu, protože neví co ty parametry znamenají je druhá věc a třetí část problému spočívá v tom, že v rámci impedance smyčky se nějak nastavuje distribuční transformátor tak, aby byla v celé smyčce zajištěna žádaná kvalita sítě. Bohužel i malé zdroje s přetoky jsou schopni rozhodit kvalitu sítě, protože to vlastní spotřeba okolí prostě nepožere a je té energie najednou moc.

    • @pavelflajshans2307
      @pavelflajshans2307 Před 11 měsíci

      @@davidmaier3827 To je hezký co píšeš, ale to je problém distribuček, že pouští sračkoidní střídače do sítě, to není problém FVE jako oboru.
      Ne, opravdu není problém, že by okolí obecně nepožralo přebytky. Máme tu cca 100 tisíc FVE na 6,6 milionu OM. To je kapka v moři. A jednak FVE umí regulovat přebytky dle P(U), P(f) a Q(U) a především distribučka může přes HDO shodit celou FVE.
      Když to zvládají všude kolem nás, nevidím důvod, proč bychom to také neuměli.
      Jen podotýkám, že řeším jen malé FVE na NN, neřeším solární parky, kde regulace a řízení probíha jinak.

  • @standanavratil1918
    @standanavratil1918 Před 11 měsíci

    Všeobecně je to okrádání drobných (aj velko) výrobců elektřiny z FVE, a už by měl někdo podat trestní oznámení na známého pachatele! To už přece není možné nás dál takto odírat. Kdo nemá FVE, nepochopí...

  • @MartinDoubek_ArnieX
    @MartinDoubek_ArnieX Před 7 měsíci

    Jako je to nespravedlnost, ale zase když chci full automatickej backup domu, kterej bude opravdu schopnej utáhnout většinu běžného provozu tak bez asymetrie nemám šanci.

  • @rollbassed8287
    @rollbassed8287 Před 11 měsíci +2

    Dobrý den, děkuji za přednášku...už delší dobu uvažiji o své Fve elektrárně, ale bydlím v údolí a hned pod lesem, dům mám postavený co jse týká zeměpisné polohy je štít domu směrem na severovýchod a uplně odpodá dát Fve na střechu, ale nad domem vlastním pozemky cca 100m nad domem vlastním louku a vše směrem k domku a teď mně zajímá jen jedna prostá odpověď, můžu jsi postavit Fve jako obyčejný člověk ne na střeše, ale na louce nad domem?

    • @DavidSedlacek-ec5jp
      @DavidSedlacek-ec5jp Před 10 měsíci

      Ano můžete. Dotace jsou ale pouze na stavbu související s bydlením. Pokud tedy chcete čerpat dotace, doporučuji dát panely na nějaký přístřešek. Potom pozor, co za přístřešek je možné na louku stavět...

  • @otisaraPoN
    @otisaraPoN Před 11 měsíci +1

    Mohu poprosit o info. P. Hrzina ma doma jakou FVE. Jinak informace a vlastni nazory jsou tak 50/50.
    Ale takovahle videa jsou opravdu k zamysleni a cesta bude trnita.

    • @minduton
      @minduton Před 11 měsíci +2

      Podle mě nemá nejspíše nic.

  • @VladoK_404
    @VladoK_404 Před 10 měsíci +1

    FVE na doma ci na firme ma kryt vlastnu spotrebu. A vlastna spotreba nie je nikdy symetrická. Je vždy asymetrická. Preto treba mať asymetrický menič. A potom nemusim očakávať, ze mi asymetricku spotrebu bude riešiť distribučná sieť..

  • @strekib
    @strekib Před 11 měsíci +4

    Neřeší někdo tohle v rámci nějakého sdružení? Omlouvám jsem na palubě Fve nově. Přidal bych se k petici či nějakému jinému požadavků na ministerstvo.

    • @vitozana8659
      @vitozana8659 Před 11 měsíci +1

      byla tam zmíněna Solární Asociace

  • @ok2fug
    @ok2fug Před 11 měsíci +2

    Zajímalo by mě, kde vznikne rozdíl mezi tím, co ukazuje software FVE, kde vidím nákup z gridu 60kWh za měsíc a elektroměrem, kde je vyčíslena spotřeba 150kWh za měsíc. Je to způsobeno "fázovým" měřením? Přetoky nemám zatím povoleny (zjednodušené připojení).

    • @zblebt1
      @zblebt1 Před 11 měsíci

      Chybou. Toto bych ihned reklamoval u dodavatele případně konzultoval s elektrikarem.

    • @minduton
      @minduton Před 11 měsíci

      @@zblebt1 V drtivé většině případů (98%+) se neprokáže závada měřidla distributora. Je to prostě způsobeno tím, že člověk na to čumí jako na černou skříňku, nic o tom neví, co to dělá, jak to dělá, hlavně chce ale ušetřit. Ten rozdíl 90 kWh/měsíc je zhruba 123 W setrvalé spotřeby, což může být klidně spotřeba střídače a battery managementu.

    • @radimklapka9407
      @radimklapka9407 Před 11 měsíci

      Tohle bohužel není chyba. Střídač totiž zvládá poslat do domácnosti jen třetinu (v našem případě) svého výkonu do každé fáze. Tedy 10kW střídač 3,33kW na fázi. Asymetrie není 100% a má svůj limit. Když jednu fázi zatížíte třeba 4,33kW, tak se ta 1kW dokupuje ze sítě. No a pokud hodně vyrábíte, tak dochází i k prodeji. I když si vše maximálně hlídám, každý den tak navíc koupím a prodám cca 1kWh.

    • @amperak
      @amperak Před 11 měsíci

      Takto na slepo to nejde diagnostikovat. Ale urcite se tk da vyresit nebk najit pricinu

    • @paveltenk6054
      @paveltenk6054 Před 11 měsíci +3

      Tohle, bohužel, asi nebude chyba, ale vlastnost střídače. Osobně vlastním 10KW střídač Solax Power, což by, jen tak mimochodem, měla být špička v domácích FVE střídačích, a oproti tomu co udává statistika střídače mám zpětnou kontrolou údajů z PND (portálu naměřených dat - portál distributora, v mém případě ČEZ Distribuce, kde se 2x za den zobrazují aktualizované hodnoty naměřené a odeslané "chytrým" elektroměrem) vypozorováno, že i když panely nebo baterie dávají dostatek energie na pokrytí aktuální spotřeby domu, tak si střídač cca 30% výkonu stejně "přicucává" (nakupuje) ze sítě, ale zároveň, ve stejnou dobu, stejných 30% výkonu do sítě vrací (prodává). Těch zhruba 30% se děje bez ohledu na to, jak velká je aktuální spotřeba, tedy i když je aktuální spotřeba jen 1 KW, kterou by teoreticky měl 10KW hybridní asymetrický střídač v pohodě pokrýt i pokud by byla ta zátěž jen na jedné fázi. Proč tomu tak je bylo asi vysvětleno ve videu, ty střídače jsou vyvíjeny pro součtové měření, které se v podstatě používá všude na světě kromě ČR s tím, že pro tak malý trh jako je ČR, kde měříme po fázích, se výrobcům zřejmě nevyplatí vyvíjet specifický střídač, ale jen softwarově upravují střídače, které na to ale nejsou ve své podstatě stavěny. Ideální to není, ale asi lepší než nic.
      Každopádně, jak tento problém co nejvíce eliminovat, resp. jak z takové "standardní", na klíč dodávané domácí FVE vytěžit co jevíce? Asi nejlepší je provozovat FVE v čistě ostrovním režimu bez jakýchkoliv přetoků, který dokáže, ideálně automaticky, přepnout na spotřebu ze sítě ve chvíli, kdy už nepokryje spotřebu z panelů nebo z baterie. Mě pak dává smysl i jít do tarifu virtuální baterie od poskytovatele el energie, kdy veškeré přetoky dokážete také naplno využít a to zvláště tehdy, pokud máte výhodnou distribuční sazbu spojenou třeba s provozem tepelného čerpadla. Taková distribuční sazba pak hraje v celkovém vyúčtování relativně zanedbatelnou roli oproti tomu, co ušetříte zpětným odběrem naspořené silové energie.

  • @jaroleto9849
    @jaroleto9849 Před 11 měsíci +2

    Mám 1F Victron a chtěl jsem ho provozovat s nulovými přetoky do sítě. Bohužel poslední vyhláška ERÚ požaduje i v tomto případě měření čtvrthodinového maxima, což pro mne znamená nový elektroměr a rozvaděč na hranici pozemku. Za to, že nechci nic dodávat, jen odlehčit síť, tak bych musel vybudovat to samé, jako kdybych chtěl dodávat. Takže jsem se musel smířit s ostrovním provozem, protože o mou energii nikdo nestojí a za vším jsou stále jen poplatky.

    • @minduton
      @minduton Před 11 měsíci

      Chcete novou smlouvu o připojení, takže v souvislosti s ní musíte splňovat chtě nechtě aktuálně platné podmínky pro provedení měření, což znamená vymístit elektroměr na veřejně přístupné místo (na hranici pozemku).

    • @dadazizala5271
      @dadazizala5271 Před 11 měsíci

      @@mindutonpodle mne to takhle neni, je to na individualni posouzeni myslim (mi tvrdil CEZ pri dotazu, jak to bude kdyz zrusim OM demontazi a prihlasim novy odber na noveho odberatele).

    • @jaroleto9849
      @jaroleto9849 Před 11 měsíci +6

      Přesně tak. Povolený přetok, myslím 130Wh během čtvrt hodiny, bych nikdy nepřekročil, ale u nás vedou dráty luftem, takže bych asi musel platit i sloup. T.č. mám digi elektroměr, který umí měřit přetoky. Dejme tomu, že za rok bych nasbíral 1kWh. Ale platit za to pokutu se mi nechce. Každý komfort něco stojí, ale v tomhle případě raději vyjdu na chodbu a přepnu to ručně. Ostrov nebo síť. Kdyby ČEZ měli o to zájem, tak mi to pomohou vyřešit ke spokojenosti všech, včetně komunity. Ale už několik lidí mi ve finále doporučilo, udělej to jako ostrov. Takže sousedovi to můžu pouštět leda prodlužkou a nepotřebujeme k tomu ani povolení ani platby dalším prostředníkům. Takže já vidím budoucnost komunitního sdílení energie v prodlužovacích šňůrách. :-)

    • @dadazizala5271
      @dadazizala5271 Před 11 měsíci +2

      @@jaroleto9849 CezDistribuce nema zadny zajem na tvych prebytkach, niz z nich nema a ani zadnou motivaci na nich, naopak mu vyhovuje, ze muze uctovat nepovolene pretoky :-))

    • @minduton
      @minduton Před 11 měsíci

      @@jaroleto9849 Povolený přetok "bez přetoku" je 115 W, což je za 1/4hodinu přesně 28,75 Wh.

  • @radomirvacek
    @radomirvacek Před 5 měsíci

    Sdílená kapacita, už je to zase tady, organizace lidí, vizí budoucích kvalitních zítřků !!!

  • @minduton
    @minduton Před 11 měsíci

    Bylo by možné udělat video o podmínkách "domácího" obchodování na spotu, v podmínkách záporných cen na spotu?

    • @zumerling
      @zumerling Před 10 měsíci

      Obchodovať môže iba obchodníci s elektrinou, ktorý majú zodpovednosť za odchýlku - každá 15minútovka musí sedieť výroba so spotrebou v slovenskej republike resp. českej republike, výrobcovia a odberatelia si spravia zmluvu s obchodníkom, ktorý na spote nakupuje (pokiaľ už nekúpil predtým iným spôsobom elektrinu), viac si môžeš naštudovať na stránke OKTE, resp. v ČR spoločnosť OTE

    • @minduton
      @minduton Před 10 měsíci

      @@zumerling Mluvím "o podmínkách 'domácího' obchodování" (tj. defacto za tebe ve skutečnosti obchoduje někdo jiný - za to si samozřejmě narazí nějaký ten peníz navíc). Jinak mi neříkáš nic nového, ale díky.

  • @axetptx
    @axetptx Před 11 měsíci

    Dobrý deň, vo videu ste spomínal asymetrický menič, ale nepovedal ste ktorá značka to je...(že su robené kvalitne/lepšie...) ?

    • @pavelflajshans2307
      @pavelflajshans2307 Před 11 měsíci

      Je to tam v tom videu. Je to Victron. Nicméně není to jeden asyemtrický měnič, ale 3 samostatně fungující měniče, takže fuungují na sobě naprosto nezávisle a proto jsou jako jediné plně asymetrické.

    • @Psnoha4
      @Psnoha4 Před 6 měsíci

      Dobrý den. Pán mluvil o české firmě... Co jsem jen v rychlosti našel, tak firma Benekov možná. Ti mají své střídače prý se 100% asymetrií a svá bateriová úložiště....

  • @vojtazanda3050
    @vojtazanda3050 Před 10 měsíci

    Ufff, ač z oboru, stejně jsem tu "nespravedlnost" úplně nepochopil.

  • @kamilmaca9095
    @kamilmaca9095 Před 11 měsíci

    Večerní provoz na baterii se zatíženou pouze jednou fází např. při praní (2kW po dobu 2 hodin), se symetrickým střídačem nedává vůbec smysl. Díky za video.

    • @hrzinap
      @hrzinap Před 11 měsíci +2

      Ano, ale pokud by se účtovalo součtově tak vás to bude "stát" i se symetrickým střídačem jen 4kWh z baterie. Akorát že ve světě fázového měření (sym.střídač) vás to bude stát stejné 4kWh z baterie ale + 2,66 kWh nakoupené ze sítě. Tak jednoduché to je. Technicky se nic nemění, kromě toho, že budete po dobu 2h vytvářet nesymetrickou zátěž L1- 0,66kW, L2- 0,66kW, L3+1,33kW, což distribuce nepozná, ale vy zaplatíte "pokutu" ve výši distribučního poplatku /ten inkasuje distribuce/ a rozdílu ceny nákupu a prodeje silovky /inkasuje váš obchodník/. A to se vyplatí.

    • @kamilmaca9095
      @kamilmaca9095 Před 11 měsíci

      @@hrzinap co je podle Vás lepší řešení z hlediska efektivity a toků energie? Sym/asym řešení bez ohledu na měření. Děkuji

  • @MiroslavVosyka
    @MiroslavVosyka Před 11 měsíci +3

    Jsem pro součotvé měření ale nemyslím si že by se kvuli tomu měli hejtovat asymetrické střídače. Ty se navíc chovají směrem do sítě symetricky. Myslím, že nabídka asymetrických střídačů je tak velká, od světových výrobců, že opravdu nelze mluvit o tom že by střídače byli softwarově upraveny pro nás. To je prostě nesmysl. Jen za poslední dva roky hybridní střídače zaznamenaly velké pokroky. Je třeba sledovat opravdu ten nejnovější trend. Nové asymetrické střídače jsou až 100 kW.

    • @jakubn.1913
      @jakubn.1913 Před 11 měsíci

      Zajímavá informace - mohu poprosit o nějaké konkrétní příklady (tj. dostupné modely) střídačů? Popřípadě máte i v případě označení "hybridní" střídač na mysli asymetrický? Děkuji JN

    • @petrcz74
      @petrcz74 Před 11 měsíci +1

      Přesně, navíc v ostrovním systému ( odpojila ČEZ), tak je mnohem ekonomický ten asymetrický strídač!

    • @jakubhavlicek9941
      @jakubhavlicek9941 Před 11 měsíci

      Souhlas... omg tohle je predseda solarni asociace ? jeho slova mi pripomina spis komunistickeho pohjlavara, ktery hejtuje osobvni vlastnictvi, jediné správné řešení je mít všechno sdílené pres komunitu, pane Stanku omlouvam se ale s nazory pana Hrziny nelze v mnohém být ve shodě... požadavky co jsou prolobované i pomocí solární asociace prodraří mensí instalace i o 50 tis, a to se urcitě bude libit zákazníkům, který si najdou set na aliexpressu a budou se mě ptát, proč je to tak drahý, ze je okrádám o celou dotaci...

    • @pepegano_3578
      @pepegano_3578 Před 11 měsíci +1

      @@jakubn.1913 Hybridní by měl být asymetrický. Hybridní umožňuje provoz s připojením k síti i jako ostrov. V ostrovu symetrického zatížení zřejmě nedosáhnete nikdy, takže musí být asymetrický...

    • @dadazizala5271
      @dadazizala5271 Před 11 měsíci +1

      @@jakubhavlicek9941 můžete to trochu rozvést, jaké špatné věci prolobovali?

  • @tosuja3380
    @tosuja3380 Před 10 měsíci

    Na začátek, jsem fanda solárních elektráren a samozřejmě souhlasím i se součtovým měřením, ale musí to být rozumné i pro tu druhou stranu a když se řekne A je třeba říct taky B. Nicméně toto jsou zase báchorky o hodné energii ze sluníčka, co budeme posílat sousedovi co neměl to štěstí. Ten člověk si neuvědomuje, že ty přebytky mají všichni odrázu a nedostatek taky, což způsobuje obrovskou nestabilitu. Ta elektřina ze solárek má v síti zápornou hodnotu. Kouzlo tyto elektrárny mají když jsou pro vlastní spotřebu bez přetoků, nebo jen s technickými (ty by měli být obecně v rozumné výši povoleny), jinak všem prodražují distribuci. Máte tušení kolik stojí ročně regulace právě této srandy? kolik se ročně v této zemi zaplatí jen na distribuci kvůli tomuto vyrovnání a kolik desítek miliard si řekne ČEPS ještě navíc k té distribuci aby toto mohl regulovat? Hrubá roční výroba ze soláru a větrníků (což dělá ten bordel), je jestli se nepletu cca 3TWh el. Takže tu cenu co stál ten cirkus regulací si vydělte těmato 3TWh a vyjde vám jakou raketu nás stojí každá kWh dodaná do sítě z těchto energetických nesmyslů. Měli by tuto regulaci platit ti, co ji způsobují nestabilitu ,nikoli spotřebitelé. Hned by nestability začalo ubývat. Ale když jeden něco způsobuje a druhý to platí, tak tu není motivace nedělat bordel.

  • @rot6461
    @rot6461 Před 11 měsíci +2

    Toto je fakt až směšné.
    Žijete od začátku z dotací, tzn. z pěněz ostatních. Fakt mluvíte o nespravedlnosti v jedné položce a zanedbáváte účelově vše ostatní? Fotovoltaika přináší obrovské potíže všem. Když svítí, tak svítí všem a jsou přebytky. To stojí obrovské peníze všech ostatních, protože elektřinu opravdu není kam v okolí dodat a pak teče elektřina přes půl Evropy, rozhodně ne k sousedovi do baráku. To, co uvádíte, jsou účelově vytažené argumenty, kdy jiné zamlčujete nebo zlehčujete. Pokuste se být alespoň trochu poctiví.

    • @VojtechSvediroh
      @VojtechSvediroh Před 11 měsíci

      "protože elektřinu opravdu není kam v okolí dodat a pak teče elektřina přes půl Evropy, rozhodně ne k sousedovi do baráku"
      Doporučuji si zopakovat učivo fyziky ze základní školy a nastudovat si způsob, jakým se v Evropě obchoduje s energií. Potom tu nebudete muset psát takové "účelově vytažené" nesmysly.

    • @miroslavsperlin7736
      @miroslavsperlin7736 Před 11 měsíci +1

      Z peněz ostatních? Ono se to dá říct i opačně. Stát potřebuje postavit 12 GW solárů. To by stálo stovky miliard. Další miliardy budou každý rok na údržbu a nájem pozemků. Tak to uděláme jinak, rozdělíme to lidem na střechy. Bude nás to stát jen polovinu za dotace, tu druhou polovinu si lidi zaplatí sami. Nájem a údržba odpadne. Ale co s těmi co to odmítnou? Budeme na ně všichni doplácet a pálit kvůli nim uhlí.

    • @tomasdoktor2686
      @tomasdoktor2686 Před 10 měsíci

      Souhlasím. Ve výsledku stoupnou ceny za systémové služby,protože vzrostou díky solárům náklady na řízení elektrizační soustavy

  • @jankelbich4605
    @jankelbich4605 Před 11 měsíci

    Není to jen problém solárních elektráren, falešná dodávka při měření po fázích vzniká i při nesymetrickém jalovém odběru.

  • @ZdenekPhilipp
    @ZdenekPhilipp Před 11 měsíci

    No, to je zase druhy extrem samozrejme. NIcmene mi dost vadi, jak fotovoltaicka asociace zbytecne startuje proti tem, kdo nic od spolecnosti nechteji, udelali si ostrov. Ne nepotrebuju zadne projekty a zbytecne papiry, ne nepotrebuju revizi.

  • @ivoskrecek
    @ivoskrecek Před 11 měsíci +11

    Zajímalo by mě kdy se reálně dočkáme součtového měření?😢

    • @minduton
      @minduton Před 11 měsíci +1

      zatím nikdy.

    • @MichalStranik
      @MichalStranik Před 11 měsíci +4

      To by si pak vedení ČEZu nemohlo vyplácet takové odměny (Osm členů představenstva ČEZ si rozdělí si 135 milionů. Plnou výši odměn jim schválila dozorčí rada). Obrovský zisk ČEZu za poslední rok byl postavený na tom, že se prodává dráže než se nakupuje, a to jen proto, že pár měsíců byla vysoká cena. Nyní je na burze průměrná cena cca. 2.5CZK/KWh, a přesto ČEZ nabízí v ceníkách cca. 12CZK/kWh. A tohle fázové měření jim k větším ziskům také pomáhá, tak proč by si ho rušili?

    • @majlos91
      @majlos91 Před 11 měsíci

      @Michal Stráník
      Michate jablka a hrusky do hromady. Cez prodej koncil loni v milionovych ztratach. Tohle, co rikate je marketingovy blud. Ano, skupina cez sice mela miliardove zisky, ale ne z prodeje elektriny, protoze kvuli fixovanym cenam skoncili ve ztrate. Ziskovost meli diky montazim FVE, TC a dalsich instalacnich akci(kuprikladu montaze uspornych osvetleni firmam). Uvedomte si, ze firem cez je spoustu, kazda se zameruje na neco jineho. Z medii pak slysite pouze soucet zisku cele skupiny. A pokud vam vyhovuje cena z burzy, nic vam nebrani nakupovat primo na burze. Je ale spoutu lidi, kteri toto resit nechteji a proto maji tarify od prekupniku.

    • @pepegano_3578
      @pepegano_3578 Před 11 měsíci +2

      @@MichalStranik Pozor. ČEZ a ČEZ Distribuce jsou 2 rozdílné firmy. ČEZ může mít zisky svým způsobem jaké chce, ČEZD má zisky (výši poplatků za distribuci) určené od ERÚ.

    • @jmaxmin
      @jmaxmin Před 11 měsíci +2

      Snad nikdy, fazove je jedine fyzikalne spravne. A kdo chce, muze si dat tarif elektrina pro solary, nebo neco podobneho.

  • @RadoFan3619
    @RadoFan3619 Před 11 měsíci

    Parada

  • @PetrMacoun
    @PetrMacoun Před 11 měsíci

    Pekne video. Mam vsak jednu pripominku k tematu, ktere je rozebirano cca v case 33:00 a tedy ze kdyz FVE dodava do site, neni zatizena distribucni sazbou na dodavce do site a pritom by byt mela?.
    To co do site poslu sice neni zatizeno distribucni saznou v mem pripade, ale ma dodavka zustava na NN, mezi temi domky a spotrebuje ji soused, kteremu distribuce distribucni poplatky nauctuje i presto, ze to projde treba jen 10 metru po NN k sousedovi. Tedy pro distributora to zajimave je a velmi. Tyto lokalni zdroje distribucni sit nijak nezatezuji, oni ji odlehcuji. Distributor nemusi sousedovi dopravi energii v Temelina, nemusi ji prenaset soustavou VVN - VN - NN se ztratami a naklady. On vezme me lokalni prebytky a distribuci nauctuje sousedovi stejne, jako kdyby to musel vyrobit ve vzdalene elektrarne. Hovorim o tech malych elektrarnach na domcich, u velkych parku to je samozrejme neco jineho.

    • @minduton
      @minduton Před 11 měsíci

      Distributor nic nevyrábí, naopak. Má to zakázáno (aspoň ti velcí). Jinak vaše argumentace je "vadná" v tom smyslu, že uvažujete, že všechno "drobné" je "skoro zadarmo". Uvedu příklad, rohlík stojí 3,00 Kč, výrobní cena rohlíku je třetina z toho, tj. 1,00 Kč. S vaší argumentací bych mohl přijít do obchodu a chtít logicky svých 10 rohlíků za těch 10 Kč s následující argumentací: I bez mých 10 ks rohlíků by z pekárny muselo vyjet to stejné nákladní auto, musel by se postavit a udržovat ten stejný obchod, musela by v něm obsluhovat (tj. jít ji stejný plat) i bez mých 10 ks rohlíků ta stejná prodavačka. Tj. pro mě spravedlivá cena rohlíku není 3 Kč/ks, ale jen 1 Kč/ks. Připadá vám to OK, byť je to náležitě odargumentováno?

    • @PetrMacoun
      @PetrMacoun Před 11 měsíci +1

      @@minduton
      1) argumentace s rohliky by davala smysl, pokud bychom vedli spor o jine oblasti - o cene distribuce, ale o tom tom muj prispevek neni. Predmetem meho prispevku bylo sdeleni, ze i vyroba z lokalniho zdroje, ktera se navic lokalne spotrebuje, je zatizena stejnou distribucni sazbou tim, ze je touto sazbou nauctovana sousedovi. Ve videu to vyzniva, jako by tato lokalni vyroba neyla distribuci dotcena.
      2) ad. vyroba - ma chyba, zamenil jsem slovo vyroba/za distribuci. Samozrejme jsem mel na mysli poplatky za distribuci dle ERU (opraveno)

  • @miroslavsperlin7736
    @miroslavsperlin7736 Před 11 měsíci +1

    Velmi dobrá přednáška ale pro laiky možná těžko srozumitelná. Já bych to vyjádřil na jednoduchém příkladu aby to pochopil každý. Máme město 100 tisíc obyvatel. Ráno všichni vstanou a začnou vařit kafe. Každý zapne konvici 1 kW a podle matematické pravděpodobnosti každý do jiné fáze. Slunce ještě nevyšlo a distributor bude dodávat do města 100 MW. Naráz vyjde Slunce a spotřeba města spadne na nulu. Distributor nedodává nic ale vesele účtuje dál 66 MW, pokud mají všichni symetrické měniče a "české" elektroměry. Jak to vykazuje v účetnictví?

    • @zdenekmastalir6910
      @zdenekmastalir6910 Před 11 měsíci +2

      No zase na druhou stranu, distributor těch 66 MW po městě přenesl a rozdělil a někto ty dráty platit musí.

    • @miroslavsperlin7736
      @miroslavsperlin7736 Před 11 měsíci +1

      @@zdenekmastalir6910 Určitě mu náleží nějaká odměna ale ne 66% z energie kterou nedodal. Nechcete mi prodat jedno zadrátované městečko? Já bych se o ty dráty tak vzorně staral, že bych je ze samé radosti i leštil.🙂

    • @minduton
      @minduton Před 11 měsíci +2

      Pletete si dojmy s pojmy. Je to jednoduché. "Český" elektroměr registruje jak dodávku, tak spotřebu, a to ve stejném okamžiku. Prostě zapisuje do svých registrů obojí současně, ne pouze to převažující. Předpokládám, že předpokládáte, že každý z těch 100 tisíc obyvatel má 3f symetrickou FVE o výkonu 1 kWp. A k tomu si zapne každý tu 1 kW konvici. Takže je to jednoduché. Prostě u každého jednoho obyvatele se registruje odběr ze sítě 0,6666666 kW (ve fázi, kde je připojena konvice) a současně dodávka do sítě 0,6666666 kW (po 0,333333 kW v obou zbylých fázích). V platbách za využití sítě se nerozlišuje, zda k vám ta elektřina dotekla přes půl republiky a nebo hned odvedle od souseda ze sousední fáze. Za poštovní známku taky platíte pořád stejně, byť náklady na doručení někam do prdelákova na samotu jsou zjevně mnohem větší než někam do centra v Praze hned vedle pošty.

    • @minduton
      @minduton Před 11 měsíci +1

      @@miroslavsperlin7736 On je to velmi dobrej džob, ne že ne. Ale jen do okamžiku, kdy ta lokální distribuční soustava (tak se ten džob totiž jmenuje) zestárne a sejde natolik, že to musíte kompletně zrekonstruovat a vyměnit včetně pouličních rozvodů. Při takové investici (před kterou jste to bez problému 40 let dojil) už to taková výhra není.

    • @dadazizala5271
      @dadazizala5271 Před 11 měsíci +2

      @@mindutontakže je to podle vás spravedlivý po fazich? 😂

  • @jaroslavoverlordprasecibri317
    @jaroslavoverlordprasecibri317 Před 11 měsíci

    Ten disclaimer ohledne kW a kWh je podle me to nejhorsi co jste mohli do videa dat. Nejen ze to bylo zbytecne, jsem na pleteni jednotek alergicky a ani jednou jsem nezaregistroval ,ze by to pan rikal spatne, ale hlavne lidi, kteri to nechapou z toho odvodi ze se vlastne muze rikat oboji a je to dobre.
    Mimochodem vite co by tohle vyresilo, kdybyste uz prestali pouzivat Wh a zacali pouzivat jednotky SI urcene pro spotrebu/energii.

  •  Před 6 měsíci

    Pán vůbec nevysvětlil, ba ani neukázal, kde a v čem vzniká problém: V penězích účtovaných prosumerům? Že mají být na účtech různé částky při různých metodikách měření? Vůbec to nezmínil! ...A já rozdíl v ničem nevidím.

  • @eriktoupal8437
    @eriktoupal8437 Před 11 měsíci +3

    Mam symetrický střídač takže musíš vyrábět 6600-6900w abych pokryl každou fázi. :(
    Chci nabíjet El. Auto přes 230V abych nabíjel zcela zdarma tak budu muset vyrábět 6300W. Což se mi teď daří tak od 9:30 do 15:00.

    • @lubistro
      @lubistro Před 11 měsíci +2

      Vyměň měnič a jedeš bez potíží asymetrický. Pokud sis nepohlídal nabídku dodavatele a nechal namontovat symetrický je to tvoje chyba, ale není neřešitelná a popravdě, není to ostuda, kdo nedělá chyby :-) ? Měnič stejně vydrží cca 10 tel a potom kiksne a bude se muset vyměnit. Tak se s tou výměnou prostě smíříš o něco dřív a nic dalšího neřešíš.

    • @eriktoupal8437
      @eriktoupal8437 Před 11 měsíci

      @@lubistro uvidím po 3 letech až se dvě zaplatí co dál ;-)

    • @Dzordzikk
      @Dzordzikk Před 11 měsíci +1

      Souhlas, symwtrický měnič s připojenými bateriemi je nesmysl. Vždycky asymetrický, ale měření součtově.

    • @eriktoupal8437
      @eriktoupal8437 Před 11 měsíci

      @@Dzordzikk mám on grid a VB

    • @petrcz74
      @petrcz74 Před 11 měsíci

      koupil jste si prostě špatný střídač. Proč by vám to mělo okolí sanovat nechápu.

  • @lukaskroca6272
    @lukaskroca6272 Před 11 měsíci +2

    Česko země příběhu 🙈🙈

    • @Mino987
      @Mino987 Před 11 měsíci

      Czechia je skanzen bolsevikov a stbakov v Energetike.

  • @jaroslavzapletal8490
    @jaroslavzapletal8490 Před 11 měsíci

    Nevíte, proc to tak nasi distributoři udelali?

    • @spiderx01
      @spiderx01 Před 11 měsíci +1

      Myslím, že jsem četl, že si takhle můžou distributoři účtovat poplatky za rozvodnou síť.

    • @dadazizala5271
      @dadazizala5271 Před 11 měsíci +1

      Protoze je to pro ne vyhodnejsi a podle nich spravedlivy?

    • @amperak
      @amperak Před 11 měsíci +2

      Protože je to tak správně. Distributor se snazi donutit odberatele aby si kompenzoval svou spotrebu a ne ze jeho kompenzace bude zatěžovat rozvodnou síť.
      Pokud by bylo uzito souctove měření, jsou pak kladeny mnohem vetsi naroky na síť, tim padem méně fve

    • @spiderx01
      @spiderx01 Před 11 měsíci

      @@amperak Argumenty hosta nejsou dostatečné? Mohl bys mi to prosím vysvětlit?

    • @paveltenk6054
      @paveltenk6054 Před 11 měsíci +1

      Myslím, že distributoři argumentují tím, že tak snáze mohou kontrolovat a v případě potřeby i eliminovat, pokud by na jednotlivých fázích docházelo k výrazné asymetrii, co se zátěže týká. Např., pokud by všechny domy v ulici napojené na stejnou trafačku měly, teoreticky a čistě náhodou, napojeny všechny pračky, myčky, mikrovlnky, bojlery a rychlovarné konvice na stejné fázi, tak na té fázi bude vznikat velké přetížení, které při fázovém měření distributor odhalí a může to pak od té trafostanice "předrátovat" a zátěž rozložit. Při součtovém měření se to prý nepozná. Faktem je, že netuším, jestli výše popsaný případ přetížení jedné fáze s následným rozložení zátěže v praxi někdy nastal.

  • @petrcz74
    @petrcz74 Před 11 měsíci

    Další věc , jestli elektroměr ukáže +3 a -3 tak to snad jde od sebe odečíst ne?

    • @JindrichStrakos
      @JindrichStrakos Před 11 měsíci

      Teoreticky ano. Prakticky za +3 zaplatíte dle ceníkové ceny jako bez fotovoltaiky (dneska řekněme cca 6Kč zastropovaných, 11 Kč bez dotace) a -3 je vykoupeno, za předpokladu, že máte smlouvu cca 2-3 Kč. Takže doplácíte.

    • @jklmnpqrst
      @jklmnpqrst Před 11 měsíci +2

      neviem preco v celom video nezaznel jediny skutocny problem, koli ktoremu je to nevyhodne a to ze cena vykupu sa nerovna cene odberu. ak by sa tieto dve ceny rovnali tak by nebolo o com. ak by dokonca cena vykupu bola vyssia, tak by sa nevyhoda otocila.

    • @petrcz74
      @petrcz74 Před 11 měsíci

      @@jklmnpqrst navíc při dnešním účtováním za distribuci by to vyšlo dráze, protože jestli pošlu do síte 5 a vezmu si 5, tak zaplatím 5*2Kč za distribuci, naprostá halus

    • @petrcz74
      @petrcz74 Před 11 měsíci

      @@JindrichStrakos když máte virtuálku, tak to neplatí ;) proto je dobrý ten asymetrický, aby se vše spotřebovala doma a do baterek a jen opravdový přebytek šel pryč

    • @dadazizala5271
      @dadazizala5271 Před 11 měsíci +3

      @@jklmnpqrstco tim myslis? Cena vykupu i dodavky muze byt (skoro) stejna, staci si zvolit takoveho dodavatele, ktery dodava za SPOT.

  • @jara2558
    @jara2558 Před 11 měsíci +4

    Součtové měření zni sice z pohledu fotovoltaika rozumně, ale je třeba si uvědomit, že energii, která mi přiteče je dražší, než ta, kterou vyrobím a pošlu do sítě. Je to, jako kdyby mi mělo být jedno, že věc za 1Kč zaplatím minci 1Kč nebo 1€.

    • @pavelflajshans2307
      @pavelflajshans2307 Před 11 měsíci +1

      Pleteš si cenu silové elektřiny a distribuční ceny. Prostě při fázovém měření umožňuje distributorovi účtovat 2x tu samou dodávku. Kopíruji z jiného mého komentu:
      Pokud 1 kW odebírám na L1 a 1 kW posílám do L2, tak z pohledu elektrárny i distribuce do oblasti/ulice dodávají přesně 0 kW (pro mé odběrné místo). Měření po fázích umožňuje distributorovi účtovat 2x za stejnou dodávku elektřiny do oblaati. Účtuje mi za dodávku na L1 a i sousedovi, který odebírá 1 kW z mé L2, tzn. účtuje dodávku 2 kW a přitom do oblasti dodává reálně pouze 1 kW, kterou by účtval v případě součtového měření jen sousedovi, který ji reálně odebírá.

  •  Před 11 měsíci +2

    Lokomotiva má klidně i 6MW 😂

    • @tomasdoktor2686
      @tomasdoktor2686 Před 10 měsíci

      1MW elektrickou okomotivu jsem snad ještě neviděl. Vždyť i první rychlíková lokomotiva "bobina" měla 2MW

  • @user-zs3sy8er8t
    @user-zs3sy8er8t Před 11 měsíci

    Pan Hrzina zminil, ze vi o jedne znacce, ktera ma kvalitni asymetricky stridac. Myslel tim Victron v sestave 3x1F, o kterem pak mluvil pozdeji?

    • @pepegano_3578
      @pepegano_3578 Před 11 měsíci +1

      Nejspíše ano

    • @lukasstekly8804
      @lukasstekly8804 Před 11 měsíci

      nemyslím si to, protože Victron zmínil v jiné souvislosti

    • @pavelflajshans2307
      @pavelflajshans2307 Před 11 měsíci

      Měl na mysli Victron. Protože to není jeden střídač, ale 3 samostatné střídače, takže je to opravdu plně asymetrické.

  • @petrcz74
    @petrcz74 Před 11 měsíci +1

    No ale myslím, že to je trochu zavádějící. Protože když mám pretoky, tak jde souměrně do všech fází stejný výkon! Takže trochu nechápu to, že by se jedna fáze přetěžovla. Strídač je mezi hds a domácím rozvaděčem. Takže vlastní spotřeba běžného domu i v asymetrické síti nic nepřetěžuje. Protože stejně mám různě zatížené fáze a dokud nejsou baterie naplno a nemám přebytek, tak do sítě nic neteče. Trochu jsem ten váš příspěvek nepochopil. Navíc v případě , že se odpojím od sítě ( nejde , nebo léto) tak je asymetrický strídač ekonomičtější! ( vyrábí přesnou spotřebu na 3F)

    • @pepegano_3578
      @pepegano_3578 Před 11 měsíci +2

      Symetrický střídač dodává stejně do všech fází bez ohledu na odběry. Pokud by více lidí zatěžovalo fázi 1 a dodávalo do fází 2 a 3, vznikalo by na fázi 1 podpětí a na fázích 2 a 3 přepětí. Asymetrický střídač tohle řeší do svojí asymetrické kapacity.
      Podpětí a přepětí je nežádoucí a distributor za to může platit pokuty.
      Nemluvě o tom, že sítě jsou stále koncipované způsobem, kdy energie teče od velké systémové elektrárny ke spotřebiteli, což s sebou nese jisté problémy s připojováním FVE. Na změně této koncepce se pracuje, ale nebude to přes noc.

    • @Dzordzikk
      @Dzordzikk Před 11 měsíci

      Přesně tak, souhlas.

    • @pepegano_3578
      @pepegano_3578 Před 11 měsíci

      @@elektricka Nic o střídači způsobujícím podpětí jsem nepsal. Zatížení fáze 1 může způsobit podpětí.
      Příklad: mám symetrický střídač, který vyrábí 1+1+1 kW. Odběr ale mám 3+0+0. Pokud to tak udělá více lidí, může dojít k podpětí na fázi 1. (samozřejmě je to jen demonstrativní příklad, pravděpodobnější v praxi je přepětí ve fázích 2 a 3 a napětí v normě ve fázi 1)

    • @elektricka
      @elektricka Před 11 měsíci

      @@pepegano_3578 Tak to se omlouvám, že jsem to špatně pochopil v tom kontextu. Příspěvek mažu.

  • @smrtihlavdarkyoutube2231
    @smrtihlavdarkyoutube2231 Před 11 měsíci +1

    Mluví o jednom výrobci, který je kvalitní a schopný...Myslí Victron ??

    • @_s474n
      @_s474n Před 11 měsíci +1

      Ti nedelaji asymeticke, ne? Ale taky by me to zajimalo, kdyz uz to ve videu opakovane nakousl.

    • @user-zs3sy8er8t
      @user-zs3sy8er8t Před 11 měsíci +1

      Victron dela 1 fazove jednotky, ktere se 3ks daji propojit a dohromady se chovaji jako 3F asymetricky stridac. Funguje to vyborne, jen je to celkem drahe.

    • @_s474n
      @_s474n Před 11 měsíci

      @@user-zs3sy8er8t a to on myslel nebo je to pouze spekulace?

    • @user-zs3sy8er8t
      @user-zs3sy8er8t Před 11 měsíci

      Taky by me zajimalo co myslel, a proto jsem se v diskuzi uz predtim ptal. Nespekuluji, jen jsem reagoval na to, ze victron nedela asymetricky stridac.

  • @mrradob
    @mrradob Před 11 měsíci

    našťastie na Slovensku máme súčtové meranie a neopičíme sa po zlatejch českejch rukouch
    22:38 - lokomotíva Siemens Vectron má 6,4 MW
    cs.wikipedia.org/wiki/Siemens_Vectron

  • @weetekxa2868
    @weetekxa2868 Před 11 měsíci +9

    Toto neni nezavisly pohled, spravedlivost je co? Vyhoda pro solary ktere byly uz jednou dotovany?

    • @ivanvarcek2814
      @ivanvarcek2814 Před 11 měsíci +1

      A selský rozum Vám nič nehovorí?

    • @tomasdoktor2686
      @tomasdoktor2686 Před 10 měsíci

      Pán má pravdu. Jenže liší se selský rozum energetika, který rozumí energetice jako komplexnímu celku od vlastníka fve, který nemá potřebné povědomí o tomto oboru. Lékem je pouze odborné vzdělávání a studium technických věd.

    • @ivanvarcek2814
      @ivanvarcek2814 Před 10 měsíci

      @@tomasdoktor2686 reagoval som na tú spravodlivosť ktorú spomenul. Je to okrádanie zákazníka za bieleho dňa. Pošlete im 10kwh ktoré oni okamžite predajú susedovi a vy z toho nič nemáte, ešte aj Vám naúčtujú na dvoch fázach. Technicky to ide. Viď. celá Európa. Alebo všetci sú blázni len CZ je lietadlo?

  • @cryptofaucet_bitcoin
    @cryptofaucet_bitcoin Před 11 měsíci

    prve proto ze bude potreba vymenit elektromery, tak "je´" duvod cekat, protoze o to vetsi kseft to pak bude :D

  • @TomH519
    @TomH519 Před 11 měsíci +2

    Dnešní tarifní struktura distribuce zásadně zvýhodňuje odběratele s malou spotřebou, protože velká část paušálních výdajů je přesunuta do platby za odběr-distribuci elektřiny. Tedy člověk, který si nechá namontovat FVE a omezí svou celkovou roční spotřebu, tak je ještě více zvýhodněnen, než člověk bez FVE. Pokud má být nová tarifní struktura spravedlivá, nemůže být toto zachováno a odběratel by měl platit skutečné náklady distribuce.

    • @martinsyrovatka6779
      @martinsyrovatka6779 Před 11 měsíci

      Dnes je spíše malý odběratel zvýhodněn, protože těch fixních nákladů na jeho rezervovaný příkon není málo. Už tady před cca 5 lety byl návrh ERU, že by měli malý odběratelé platit více.

    • @dadazizala5271
      @dadazizala5271 Před 11 měsíci +1

      @@martinsyrovatka6779 Tak se podíváme na výsledovky distributorů😂

    • @pepegano_3578
      @pepegano_3578 Před 11 měsíci

      Instalace FVE snižuje závislost státu na energiích ze zahraničí + to napomáhá plnit závazky o využívání obnovitelných zdrojů. Zvýhodnění lidí s FVE tedy může být forma motivace k vybudování kapacit.

    • @dadazizala5271
      @dadazizala5271 Před 11 měsíci

      @@pepegano_3578 my fyzicky odebíráme elektrickou energii ze zahraničí? :-))

    • @pepegano_3578
      @pepegano_3578 Před 11 měsíci

      @@dadazizala5271 Přímo elektrickou energii obvykle ne.
      Ale třeba uran, který pokrývá asi 2/5 spotřeby elektřiny ČR dovážíme.
      Poté dovážíme část uhlí, ropu a plyn.
      Dovážíme i většinu panelů a střídačů, ale ty tu s námi pár desítek let budou a je možnost je vyrábět i u nás. Uran a fosilní paliva si zatím asi nevyrobíme. I když uhlovodíky lze vyrábět synteticky, ale dokud není výroba elektřiny krytá z většiny obnovitelně, nedává smysl uhlovodíky takto vyrábět.

  • @tomaskonopac9431
    @tomaskonopac9431 Před 11 měsíci +1

    Milé děti FVE je veliký síťový problém a čím více těch instalací bude tím více se jim síťový správci budou muset bránit. Smiřte se s tím omezení budou jen přibývat.

    • @pepegano_3578
      @pepegano_3578 Před 11 měsíci +1

      Nebo jim ERÚ nařídí, aby se přizpůsobili :-)

    • @davidpetr9239
      @davidpetr9239 Před 11 měsíci +2

      Jako ze ty fyzikalni zakony prehlasujem mili zeleni soudruzi.... Nekdo to ve finale zaplatit musi.

    • @hrzinap
      @hrzinap Před 11 měsíci +2

      @@davidpetr9239 Není potřeba přehlasovávat. Stačí se věnovat správě sítě (řešit nesymetrické spotřeby) a podpořit distribuce v budování kapacity na přenos od malé FVE k sousedovi (tarifní reforma) Jinak u malých FVE není problém, jedná se o rozptýlenou výrobu. Problém jsou přeshraniční toky od velkých zdrojů. (VTE,FVE)

    • @pavelflajshans2307
      @pavelflajshans2307 Před 11 měsíci

      Proč by se jim měli bránit? Každá výrobna má dálkové vypínání přes HDO, takže pro distribučku není problém je vypnout a hlavně každá výrobna má samoregulační funkci, kterou musíš splňovat a to je omezování posílání přetoků do sítě v případě zhoršování kvality sítě (napětí/podpětí, podfrekvence/nadfrekvence, atd.) Stačí si přečíst veřejné podmínky připojování výroben.

  • @minduton
    @minduton Před 11 měsíci +1

    Jinak pro ty, co brečí nad měřením po fázích - je to jednoduché. Dejte si hlavní jistič jen 1x25 A a hotovo.

    • @dadazizala5271
      @dadazizala5271 Před 11 měsíci +2

      No super ale to ti dovoli pretok do site jen 3,7 kW (16A) do gridu podle PP CEZ.
      A jak to chces omezit abys neplatil pokuty za spicky, tusim ze to jsou 15 minutove spicky a pak jsou vysoke pokuty😅 Bavim se o situaci, kdy chces na strechu vic jak 3 kWp, treba 10 nebo 20… Co pak? :-)) Existuje nejaky omezovac, co bude hlidat 15 minutove spicky - aby nebyly pokuty?
      Nebo to je v soucasnosti nejak jinak?😅 Ono uz jen tim, ze te na ten EAN pripoji k dodavani do site, ztratis moznost vyuzivat tusim 3 distribucni sazby (x01, 65 a jeste jednu), tedy kdyz uz, tak nechces byt omezen pro tak malou dodavku…

    • @minduton
      @minduton Před 11 měsíci +3

      @@dadazizala5271 Pravidla hry jsou jasné, tak se prostě podle toho zařiď. 20 kWp je pro zbohatlíky, co doufají že zbohatnou na dodávce přebytků, nebo že budou s ojebáním distribučních poplatků zásobovat v rámci "energetické komunity" výhodně půlku příbuzenstva - a to už není ten opěvovaný chudáček prosumer.

    • @dadazizala5271
      @dadazizala5271 Před 11 měsíci +1

      @@minduton ty si zase vyberes extrem… bavim se cokoliv > 3 kWp, coz i pristresek pro 1 auto da vetsi vykon! Vyslo mi ze 3,7 kWp = 17,6 m2
      Kdyz tam naskladam 4 kWp, tak uz platim mastny pokuty! A nebavím se o instalaci rovnou 10 nebo 20 kWp, ale i o možnosti budoucího rozšíření… třeba druhý nebo 3. přístřešek…

    • @weetekxa2868
      @weetekxa2868 Před 11 měsíci

      Nikdo nema zajem o Vase pretoky a stat uz vubec ne. Odpadni elektrina z FVE ma byt spotrebovana v miste vyroby bez vyuziti distribuce. Jednu statni dotaci FVE uz dostali a snazi si prolobovat dalsi casto nelogicke.

    • @czNemesis
      @czNemesis Před 11 měsíci

      @@dadazizala5271 Dnes je celkem standart si nastavit u střídačů maximální přetoky.

  • @petrbaxant
    @petrbaxant Před 2 měsíci

    Energeticky je to správně, ale fyzikálně to správně není. Třífázová soustava funguje trochu jinak, než je zde vysvětlováno. Ty fáze jsou posunuté o 120 stupňů napěťově - což pak znamená, že v ideální symetrii je el. proud tím tzv. "nulovým" - správně středním vodičem nulový. Proudy se sečtou fázově a střední vodič není namáhán, nevytváří žádné ztráty, úbytky. Objevují se zde pouze násobky harmonických - 3., 6., 9..... které jsou v tomto vodiči netočivé, tedy nemohou se kompenzovat a vytvoří součtový proud, který vodič zatěžuje a vytváří ztráty a pak samozřejmě dále, třeba na transformátorech. Pan Hrzina nebere v úvahu fakt, že pokud dodavatel po jedné fázi výkon dodává a dvou dalších odebírá, takže k vyrovnání symetrie musí někde dojít. Kdybychom měli extrém, že v síti nebude žádný jiný hráč - spotřebitel a nebo výrobce - zatížíme touto nesymetrií generátor v elektrárně - nechtěl bych vidět, co by se tam dělo. V reálné síti se díky různému rozložení odběrů někde přebytečná energie spotřebuje, ale pokud nedojde k symetrizaci -, tak se nesymetricky zatěžuje všechno - vedení, trafa, měříci trafa atd. Je dosti sobecké to nechat na soustavě a sám z toho profitovat. Ono by to bylo pochopitelné, kdyby si nasimuloval jednofázové schéma. Ano, je to vyšší matematika, ale o tom to je. Když se to namodeluje přesně, tak bude zcela jasné, kde je problém a kde energie mizí a kdo platí ztráty. Lokomotiva má sice megawattu, ale oni si tu symetrizaci zajišťují na vlastní náklady a nezatěžují tím výrobce energie - aby jim někdo dodal nesymterickou megawattu.

  • @jakubhavlicek9941
    @jakubhavlicek9941 Před 11 měsíci +14

    omlouvám se pane Staňku, ale na pana Hrzinu začínám být asi maličko vyhraněný, ale vsechno toto brecení o měření po fázích jde přesně proti zajímavé diskusi, kterou jste vedl se zástupci CEZD a EDG, kde oni avizují spíše zpřísňění podmínek využívání EE, špičkových odběrů,různým spotovým spouštěním spotřebičů, vytěžovačů atd, to že se už SA dlouho snaží, aby bylo součtové měření poslouchám snad 10 let a nic se v tomto poli nezměnilo a ani nezmění a kdo tomu věří je dost bláhový.
    Do domácnosti prostě symetrický střídač nepatří ! , Ani kdyby bylo součtové měření, protože když už mám FVE, tak chci být přeci i GREEN a aby opravdu reálně jeli moje spotřebiče na mojí zelené elektřině a ne aby to bylo jenom na Elektroměru a účtech od čezu.
    Proto celá tahle myšlenka a pokus prolobovat součtové měření považuju za úplně lichou....
    Snad ne všicni staví FVE jenom pro ekonomický zisk !
    GREEN DEAL má pokud vím i nějakou morální myšlenku ?

    • @elektricka
      @elektricka Před 11 měsíci +4

      Nevím, jestli jste dával pozor, ale GREEN přece jste ve i se symetrickým střídačem, protože přetok spotřebují sousedé a naopak vy si vezmete to, co by si stejně vzali jiní sousedé. Statisticky se v komunitě stejně nakonec tok po fázích rozloží rovnoměrně. Čili ano, tok energie jde za hranici jednoho domu, ale v blízkém okolí se rozloží a je to technicky a finančně jednodušší.

    • @stepanfohl8791
      @stepanfohl8791 Před 11 měsíci +3

      "Do domácnosti prostě symetrický střídač nepatří !" by bylo dobre opravit na: "Do české domácnosti prostě symetrický střídač nepatří !", proc musime bejt zase necim svetove vyjimecni? To musime byt takovy sebemrskaci ze musime proste na just platit dvojnasobek za specialni slozitejsi a mene spolehlivy vyrobek kterej nam - malemu trhu musi nekdo upravit na miru ? No upravit, nejak se to zafixluje upravou firmware to ze to odejde za 5let je jen dobre aspon si koupime nove ? Nebylo by lepsi si tu vyjimecnost vydobit nekde kde to nedela vsem zbytecne naklady na provoz ? Treba musem jezdit vlevo.

    • @pepegano_3578
      @pepegano_3578 Před 11 měsíci +2

      @jakubhavlicek9941 Souhlasím. Není nad pořádný ostrov s možností přifázování se k síti pro prodej přebytků nebo v době nedostatku.
      K pořízení FVE za mě patří myšlenka samostatnosti, kdy pokud vypadne síť, já svítím dál.

    • @j.heinisch_jm
      @j.heinisch_jm Před 11 měsíci

      @@pepegano_3578 ...pokud vypadne síť, já svítím dál ... Ano - já já já jenom já ..

    • @vondrass
      @vondrass Před 11 měsíci +2

      Zástupci CEZD a EDG, jsou typickým příkladem zaměstnanců monopolní společnosti, která se drží zuby nehty stávajícího stavu monopolního dodavatele a distributora. Těm nejde o nějaký rozumný návrh jak rozmělnění výroby elektřiny řešit, ale jak mu co nejvíc dělat překážky a bránit, přestože je to správná cesta. Jsou za to také placeni.