Střídače pro domácí fotovoltaiku III. - kvalita, závady a servis

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 6. 12. 2022
  • Rozhovor si můžete poslechnout také na estav.cz zde estav.tv/v/stridace-pro-domac...
    Celý článek si můžete přečíst na TZB-info zde oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/...
    Jak se pozná kvalitní střídač? Co ovlivňuje jeho životnost, a kdy se dá spolehnout na střídač dovezený z Číny? Jaké jsou nejčastější poruchy střídačů a dá se na čínské střídače u nás sehnat servis? Dozvíte se v třetím dílu rozhovoru s Pavlem Hrzinou z ČVUT.
    Střídač fotovoltaické elektrárny je poměrně namáhané zařízení a jeho životnost je proto omezená, obvykle na 10 až 15 let. Délku provozu střídače určuje nejen kvalita zpracování, ale i jeho umístění, údržba a zatížení.
    Ve spolupráci se Solární asociací jsme proto připravili trojdílný rozhovor o střídačích pro domácí fotovoltaiku s předním odborníkem na toto téma - Pavlem Hrzinou z ČVUT. Rozhovor má tyto části:
    I. Funkce a parametry
    II. Jednofázové a třífázové instalace
    II. Kvalita, závady a servis
  • Věda a technologie

Komentáře • 13

  • @SuperFaktotum
    @SuperFaktotum Před rokem +5

    jj nejslabsi u FVE je stridac. A proc ? Protoze jako exoti v CR mame mereni po fazich. Jinak pan mluvil celkem dobre.

  • @JaneKLX
    @JaneKLX Před rokem +6

    Bylo by minimálně inteligentní říct, jestli ten 20 let starý střídač je HF nebo LF provedení. Odhaduju, že to bude poctivý kus tranformátoru nesrovnatelný už jen s teoretickým odhadem předpokládané životnosti současných HF střídačů.
    Proč je zamlčovaná informace, že 3F měnič může mít životnost 10 - 12 let, ale asymetrické 3F střídače mají cca poloviční životnost? Vždyť se o tom ví.
    Díky nekonečné snaze státu házet pod nohy překážky solárníkům ... v zájmu zisků pro distributory a zvýšenému výběru daní ... si vymysleli měření po fázích - toto skutečně přišlo v roce 2011 jako úmyslná brzda rozvoje fve.
    Světový trend jsou 1F střídače a jen blázen by investoval do vývoje 3F asymetrie pro z globálního hlediska pár pitomců z ČR a pár dalších. Opravdu jen málo výrobců se zabývá 3F asymetrií tak, aby to někam posouvali a jsme prakticky odsouzení používat staré technologie. Bohužel pro fve s dotací a připojením k DS nedává pro std. rodinný dům nic větší význam než to nejsložitější - 3F asymetrický.

  • @josefstrejc774
    @josefstrejc774 Před rokem +5

    Je mozne sem vložit URL s odkazem na ty seznamy proverenych stridacu pro pripojeni k DS, jak zde o tom hovorite ?
    Děkuji

    • @milancz2
      @milancz2 Před rokem +1

      Také by mne to zajímalo. :)

    • @mirek8557
      @mirek8557 Před 11 měsíci +2

      Presne tak ,jednoducha otazka ktere stridace jsou overene a spolehlive u nas a mozna s tech lepsich ktere uz nedoporucuji jsou problemove zacly byt problemove . Hotovo cumim az do konce a nic noveho nebylo jen to co uz je jasne. Vsechno je Cina.

  • @MsVelous
    @MsVelous Před rokem +2

    To mně pobavilo,radioamatér to rozebere a opraví střídač, že vymění součástku a pak pán mluví dál, servisní firmy na nejznámější střídače uměj ty opravy dělat uměj vyměnit desku :- )

    • @xhobv02
      @xhobv02 Před 11 měsíci +2

      Můžu potvrdit. Na střídači jsem vyměnil spálené MOSFETy a zase běží dál:) Vyšly přitom z číny na pát stovek.

  • @cryptofaucet_bitcoin
    @cryptofaucet_bitcoin Před rokem +3

    zajimave, no doufam ze me stridac vydrzi dlouho, ac jsem si pri kalkulaci navratnosti zapocital stridac 2x, tedy ze ho za 10 let vymenim, mam koupeny 5KW Axpert (5kW kvuli baterii, kterou mam 51V, a tam se moc 3kW menicu nedela, Axpert ma tusim jeden model a nesel vubec sehnat kdys jsem objednaval) a nebudu ani vyuzivat jeho interni MPPT ale externi od EPever, nedosahnu dobre na rozsah interniho MPPT, proste tim ze v panelaku nemam jak dat na balkony vice panelu, v mem pripade 4x410Wp, a tak menic opravdu bude slouzit jen jako menic z baterie, a to rekneme do 10A na ktery by mel jit omezit, ale takovej vykon vesmes vyuziju jen kratkodobe, dlouhodobe pojede spise na hranici 200-300W odberu, tedy ani ne na 10% jeho vykonu, zapojeni ostrovne pro novej okruh zasuvek mimo puvodni rozvody, pro me takova lepsi UPSka s panelama na otestovani si fotovoltaiky na dobu az bude barak
    u baraku pak budu jiz vedet z otestovani timto, jak si nechat navrhnout treba i rozvody a treba budu mit barak jedofazove a ze site jen nejaky bypass, jako ted u te ostrovni v panelaku

    • @milancz2
      @milancz2 Před rokem

      Dobrý den,
      mohu Vás poprosit o vaše řešení FVE? Měl bych o něco podobného taktéž zájem.. Děkuji Vám.

    • @JaneKLX
      @JaneKLX Před rokem +1

      Měl byste tohle ukázat víc lidem, co tvrdí, že mít soláry v paneláku nejde. Dejte alespoň pár fotek na rajče a odkaz ...
      Jen nerozumím, proč máte Axpert, když to máte v offgrid provedení. Většina 48V invertorů DC/AC má input cca 60V a 51V není absolutně žádný problém, protože i 48V např. lifepo4 aku 3.2V 16S systém má reálně v nabitém stavu cca 54 - 55V. Axpert vám udělá asi i větší vlastní spotřebu než samotný invertor když už k tomu krmíte regulátor od epeveru.
      Další nevýhodu Axpertu vidím v tom, že ventilátory řvou už od prvních watů spotřeby a např. invertor epever 48V 5000W si jen čas od času pustí ventilátory na pár vteřin. Je to taky hluk, ale ne trvalý.

    • @cryptofaucet_bitcoin
      @cryptofaucet_bitcoin Před rokem

      @@JaneKLX Axpert v dane priznive cene ma i moznost bypassu ze site, takze kdys nesviti a zarovend ojde i baterka k nejakym 15% kapacity, Axpert me sam prepne na sit, u konkurence to podobne vykonne menice na 48V maji pri mnohem vyzsich cenach (Revo a podobne nepocitam, to jsou klony Axperta)

    • @JaneKLX
      @JaneKLX Před rokem +1

      @@cryptofaucet_bitcoin Díky za odpověď, ale v komentářích pište skutečné info a ne zavádějící. Pokud píšete v prvním komentu, že jedete ostrovně a přitom jedete hybridně ve spojení s DS, je to velký rozdíl.
      Nejdřív píšete, že jste ho koupil z důvodu toho, že máte aku 51V a že jako jeden z mála s tím umí Axpert pracovat ... tak si to ujasněte.
      Bylo by fajn, abyste si celou konfiguraci prošel znovu, protože pokud máte Axperta se vstupem max 145V DC, tak by mě zajímalo, jak jste panely zapojil ... Pokud jste nesehnal verzi King, která má jako jedna z mála Axpertů dvojitou konverzi, tak opět doporučuju ověřit, zda sw ve vašem střídačí umožňuje SKUTEČNĚ bezpřetokový režim, abyste někomu neublížil ... Když vidím vaše vyjadřování, odhaduju (bez urážení), že by to chtělo někým odborně způsobilým okouknout. Každý máme talent na něco jiného. Nebojte, svůj fve výtvor si taky nechám zkontrolovat profíkem z oboru, není na tom nic špatného, nebojte se ... jistota je kulomet 🙂

    • @cryptofaucet_bitcoin
      @cryptofaucet_bitcoin Před rokem

      @@JaneKLX ale ja nejedu hybridne, hybrid znamena ze do site jdou pretoky, a to u me neni
      je to ostrovni menic s bypassem a nema maximum vstupu 145V, vstup s vystupem nema nic spolecneho, parametry jaou nasledujici, DC 48VDC, 117A, AC 230VCA 40A (da se omezit na 10A, tedy na starsi rozvody) u MPPT pak je vstup 120-450VDC, a tohle je parametr ktery ja se 4 panelama vesmes plnim jen za idelaniho osvitu a proto k tomu je externi MPPT ktery startuje od napeti baterie + cca 2-4V, tedy od cca 50 do 200VDC a usmerni to pro napeti baterie, v mem pripade 48V, a ciste proto ze panely me v serii proste daji v maximu nejakych 124V, tedy jen tesne nad spodnim limitem MPPT v menici, tedy by MPPT v menici Axpert proste nensatartoval, proto externi MPPT
      proto jsem psal ze to je jako takova lepsi solarni UPSka, proste kdys sviti tak elektrina na danem novem okruhu je z panelu a energie navic se uklada do baterie, a kdys nesviti tak elektrina jde z baterie, vsechno v ramcy systemu prez onem menic AxpertMKS II 5KW-A (bohuzuel Axpert king ktery ma 2 konverzi nebyl tou dobou co jsem kupoval skladem nikde v Evrope, takzejsme vzal MKS 2 za cca 16 tisic i s dopravou ze Spanelska), protoze to on dela potrebne vystupni napeti AC 230V 22A (coz je tech cca 5kW), no a kdsys nesviti a nesviti dlouho a baterie klesne odberem nekam k 15%, tak dany menic je napojeny na sit formou normalni zasuvky, a prepne normalne na sit, takze do nej jde 230V a z nej jde na ten separatni okruh zase 230V, a v tu chvili zadne napeti nemeni, proste menic slouzi jako prepinac na sit, misto fyzickeho prepinace ktery by tam byl nutny, nebo nejakeho automatu ktery by to delal to dela ten menic automaticky, smerem do site mam pretoky zakazane
      da se jeste nastavit ze by takto ze site i nabijel baterku, pak by opet fungoval jako menic, neb by to z 230V AC udelalo 48V DC
      aneb ostrovni system s bypassem, tak to nazivaj firmy a tak to nazivaj i odbornici, takze ja jako laik to jinak nazivat nebudu
      ja to nezapojoval a nikdy zapojovat nebudu, zapojeni ma nastarosti nekdo kdo se tim zivi a ma o tom i na youtube kanal, a ja mam stesti ze bydli jen kousek odeme :)