DOCIERANIE nowego silnika - docierać czy nie docierać?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 26. 01. 2021
  • ‪@automobilizacja‬ Przedstawiam mój punkt widzenia na zagadnienie docierania nowych silników spalinowych w samochodach i motocyklach.
  • Auta a dopravní prostředky

Komentáře • 27

  • @grzegorzbak224
    @grzegorzbak224 Před rokem +3

    Fajny materiał i zgadzam się z panem Przy odbiorze nowego auta też mi powiedzieli ,eby przez pierwsze kilometry nie rozpędzać auta do maksimum i nie przekraczać 3 tyxms obrotów silnika.Tak też zrobiłem i zkazfym 1000 km delikatnej jazdy bez piśmie i szarpnięć na spokojnej jeździe autko zaczęło mi spalać coraz mniej paliwa a to by znaczyło że podzespy e silniku się dotarły i dopasowały.A autko chodzi ładnie i cichutko jakby dopiero z salonu wyjechalo.Takze na początku kto ma nowe autko z domu też pecam delikatna jazdę a auto się wam za to odwdzięczy

  • @przemek2470
    @przemek2470 Před 3 lety +4

    Ja dzisiaj jestem umówiony na wymianę oleju w Kadjarze 1.3 tce po pierwszych 3 tyś km. W instrukcji obsługi wyraźnie pisze żeby przez pierwsze 1000 km nie przekraczać 3000/obr/nm bo silnik się DOCIERA. A po 3000km osiąga pełną sprawność. Czyli na logikę żecz biorąc, jak coś się dociera to muszą powstawać opiłki i taka wymiana jest jak najbardziej zalecana.

  • @pawel3278
    @pawel3278 Před 3 lety +3

    Witam, zgadzam się z opinią Pana nt. Docierania i wymiany oleju. Sam w swojej Scali 1.5 wymieniłem po 2.5kkm ;) Uważam że interały longlife, są tylko dobre na konceru i ekologów. Natomiast na użytkownika auta, jak i samego auta już nie jest tak kolorowo. Stara zasada raz w roku lub maksymalnie co 12-15 tys km, myślę że jest idealny dla każdego silnika.

  • @lukasz2885
    @lukasz2885 Před 3 lety +4

    Dokładnie, nie ma czegoś takie jak long life. Tzn, jest ale to w istocie short life. :) Przy dzisiejszych silnikach wymiana co 10kkm to max. Dzięki za materiał. Pozdrawiam.

  • @Przemas79
    @Przemas79 Před 3 lety +3

    Dzień dobry, dziękuję za merytoryczny materiał.
    Mierzi mnie jedna kwestia, która nie została w pana materiale poruszona. Chodzi mianowicie o obecny w praktycznie każdym nowym samochodzie system start and stop. Czy dla prawidłowego dotarcia silnika ma znaczenie jego automatyczne załączanie i wyłączanie się, co często występuje w mieście, podczas jazdy w korkach? Może warto to jeszcze zgłębić i uściślić także w kontekście zaawansowania tych systemów? Np. w układzie MHEV czyli tzw. miękkiej hybrydy, proces ten trwa ułamek sekundy i jest niemal nie do zauważenia.
    Z góry dziękuję za ustosunkowanie się do mojego pytania. Życzę szerokiej drogi i zawsze dobrze dotartego silnika w nowym aucie.

    • @automobilizacja
      @automobilizacja  Před 3 lety +3

      Ja w swoich samochodach wyłączałem start/stop podczas docierania i dalej wyłączam bo irytuje mnie to ze silnik gaśnie w automacie jak akurat chce ruszać. W hybrydach mHEV przy docieraniu silnika jeśli tylko jest taka funkcja to wyłączał bym ją aby silnik cały czas pracował. Później jak już samochód będzie miał ponad 2-3 tys.km. przebiegu już można mu pozwolić się wyłączyć ponieważ właśnie w hybrydach ten system nie używa rozrusznika i nie jest irytujący, tylko łagodnie odpala silnik. Ale gdy będziemy mieć nową pełną hybrydę HEV marki Toyota/Lexus, nie ma możliwości dezaktywacji start/stop, on jest konstrukcyjnie do tego przewidziany, silniki tam pracujące są przystosowane do takiego trybu pracy, np w 1.5 Toyoty pracujący w hybrydowych Yarisach maja specjalne małe rowki w panewkach w których zostaje olej aby podczas rozruchu nie pracowały na sucho. Hybrydy Toyoty maja skonstruowane silniki do pracy w taki sposob, pracują w trybie Atkinsona a nie Otto, tutaj możemy zwyczajnie delikatnie jeździć przez pierwsze 2-3tys.km.

  • @kovi3469
    @kovi3469 Před 3 lety +2

    zastanawiam się jednak czy nie jest to jednak trochę mit. Użytkuję już 4 auto firmowe z grupy VAG. Z racji jak wspomniałem auta służbowe więc zgodnie z zaleceniami flotowca/księgowego :) wymiana oleju co 30k tego pierwszego też. Auta przez 4 lata robią przebieg rzędu 200-250k i nic się nie dzieje o czym mowa, fakt może jak czasem gdzieś pociśniemy na trasie to czasem trzeba dolać olej ale były to sporadyczne przypadki, auta poszły dalej do znajomych i z tego co wiem nadal są moimi znajomymi :) czyli auta są nadal sprawne. Silniki bez problemów. Bardziej pilnowałem się przestrzegania wystudzenia turbiny i żadna też nie była wymieniana czy regenerowana w tym czasie podanie jak sprzęgło czy dwumasa więc jak dla mnie to trochę mit. Wszystkie auta były w dieslu teraz jest pierwsza benzyna ale myślę że będzie podobnie.

    • @nomtbg
      @nomtbg Před 3 lety +1

      Ja też jestem zwolennikiem longlife, moja Fabia ma ponad 300 tys. km na longlife i nie chce się zepsuć, a zmieniłbym już samochód. Moja połówka kupiła w 2011 roku Clio 3 1.5dCi z przebiegiem licznikowym 70 tys. km, wymieniła olej na elf 5W40 i do grudnia 2017 zrobiła 30 tys. po mieście. Ja zmieniłem jej olej na Mobil 1 0W40 new life i śmiga do dziś, zrobiła 10 tys. km. Panewki jeszcze się nie obróciły. 😀

  • @ins2802
    @ins2802 Před 3 lety +2

    Trudno się nie zgodzić z każdym słowem, nie mam zamiaru negować. Jednak powiem tak od czegoś jest filtr oleju, zaryzykuję też stwierdzenie że silnik "dociera się" cały czas:). Dla mnie w obecnej motoryzacji dużo ważniejsze jest "układanie" silnika podczas docieranie, oraz eksploatacja z głową przez cały okres użytkowania. Przykładowo źle bym się czuł jakbym widział przez dłuższy czas te 120 stopni oleju:). Porównywanie silnika z auta do motoru to troszkę nieporozumienie - chociaż myślę, że rozumie sens, nie mniej obciążenie termiczne jest nieporównywalne...
    p.s fajny kanał :) pozdrawiam.

    • @pvguy2879
      @pvguy2879 Před 3 lety

      Był taki Rosjanin który pokazywał ( testował )że filtr po około 5 tys km zapycha się i otwiera się zawór bocznikowy i filtr przestaje w zasadzie filtrować:) niestety nie pamiętam nazwy kanału.

  • @adam27lub
    @adam27lub Před 3 lety +1

    Witam, a jak wygląda kwestia docierania silnika w aucie z fabryczną instalacją LPG. Przez pierwsze 1000-1500 km jeździć tylko na benzynie czy można na LPG?

    • @automobilizacja
      @automobilizacja  Před 3 lety

      Prawda, z takiej okazji to trudno nie skorzystać. Myślę że rozsądnie było by przejechać na benzynie co najmniej 1 pełny zbiornik Pb95 czyli jakieś 700-800km, a potem już na LPG. LPG ma wyższą temperaturę spalania i obciąża termicznie silnik.
      Dobrze jest na LPG zrobić w krótkim czasie duży przebieg jak ma to miejsce na nauce jazy, gdzie auta nie lubiące gazu maja po 250 000km, a inne do 400-500 000km w 5 lat. I co ciekawe to są samochody z segmentu B z małymi silnikami. Wg. mnie po 5 latach pracy w podwyższonej temperaturze dostają w kość wszystkie plastiki, uszczelnienia gumopodobne, węże itd.

  • @LakiLucke
    @LakiLucke Před 4 měsíci +1

    👀

  • @soul_hunter01wot85
    @soul_hunter01wot85 Před 3 lety +2

    VWMP ,silniki są dokladnie wykonane,ale przez pierwsze 2 do 4 tyś trzeba jeździć delikatnie,a wymieniamy olej co 15 tyś km,pozdrawiamy!

  • @mago1337
    @mago1337 Před 3 lety

    A kiedy po raz pierwszy należy wymienić okej w skrzyni biegów?

    • @automobilizacja
      @automobilizacja  Před 3 lety

      Ja w swoich prywatnych autach używanych zmieniałem zawsze po zakupie a potem co 60 000km.

    • @kubek-w-kubek
      @kubek-w-kubek Před 3 lety

      Ja zmienilem po 300 tys km. Skrzynia nadal idealnie chodzi a mam juz 430 tys km.

  • @nomtbg
    @nomtbg Před 3 lety

    Mój kuzyn na szlifierni robi narzędzia z dokładnością 0,001mm ręcznie, a ma ponad 60 lat. 😀

  • @witoldczarnecki159
    @witoldczarnecki159 Před 7 měsíci +1

    Nie ma sensu ... Po leasingu sprzedaję i biorę nowy.... pieniądz musie krążyć

  • @CWP1977
    @CWP1977 Před 2 lety

    Witam serdecznie, kupiłem parę dni temu Toyota corolla 2.0 hybrid, nie bylem pewien jak sytuacja wygląda z dotarciem silnika i zadzwoniłem do autoryzowanego salonu Toyoty w mieście x , do serwisu się nie dodzwoniłem, za to do sprzedawcy od razu i ten poinformował mnie że absolutnie nie muszę docierać silnika, bo ten został już dotarty w fabryce. On sam wyjeżdża prosto z salonu na drogę ekspresową i gaz do dechy. Nie dowierzając mu zadzwoniłem do innego salonu Toyoty w innym mieście i pracownik serwisu poinformował mnie że zalecają wymianę oleju z filtrem po 1500 km .Oczywiście wymienię po 1500 km . Dziękuję za informacje w tym filmiku, będę się stosował, pozdrawiam serdecznie.

    • @automobilizacja
      @automobilizacja  Před 2 lety

      Zależy od trybu w jakim będzie użytkowany samochód. Jeśli 50% autostrada i więcej to wg mnie hybryda to zły pomysł. Jeśli przeważa jazda w terenach zabudowanych, pozamiejskich z wyłączeniem autostrad hybryda będzie miała pole do popisu. 1.8 wystarczy do spokojnego przemieszczania się ale głowy przyspieszenie nie urywa. 2.0 czuć ze jedzie i daje frajdę. Pytanie co kto potrzebuje i czy jest sens dopłacać za 2.0.

    • @jaworq
      @jaworq Před 2 lety

      BMW mówi żeby docierać i jeździć spokojnie przez pierwsze 1500 km. W fabrykach na pewno nie mają co robić tylko jeszcze docierać klientom silniki... ehe, jasne.

  • @pawelkowalczyk770
    @pawelkowalczyk770 Před 10 měsíci

    Przecież w każdej instrukcji jak się kupuje nowy samochód jest o docieraniu, czyli oszczędzaniu silnika przez jakieś conajmniej 1000 do 3000 km, jakie różne teorie?

  • @nomtbg
    @nomtbg Před 3 lety

    Jako posiadacz staroświeckiego silnika Skody 1.4MPI AZE dodam od siebie trzy grosze. Silnika nigdy nie docierałem, wymiana oleju po 15 tys. km w ASO, później druga wymiana po 15 tys. km w ASO Castrol 5W40. Po gwarancji zalałem Mobil 1 5W50 i zmiana co 30 tys. km. Po ok. 250 tys. km zmiana oleju na Mobil 1 0W40 new life znowu 30 tys. km. Potem Shell 0W30 , ale przejechałem tylko 15 tys. km, bo zużyło mi 1l, a ja od wymiany do wymiany nie dolewam oleju. Teraz dla eksperymentu zalałem najtańszym olejem jaki był w sklepie, czyli Mobil 2000 10W40, cena za 3,5l z filtrem 50zł, zobaczę ile mi zużyje tego oleju, samochód ma 315 tys. km jazda na LPG. Jak nic się nie stanie to na następną wymianę zaleje 0W20 w celach eksperymentalnych. 😀
    Aha, mam oleje z ostatnich wymian oraz filtry, które rozcinam, kupiłem sobie też magnes neodymowy o sile 40kg i na razie nic niepokojącego nie zauważyłem.

    • @automobilizacja
      @automobilizacja  Před 3 lety

      Jestem przekonany ze o tym wiesz, ale nie powinno się przy większym przebiegu przechodzić na gorszy olej czyli 10W40, daj mu 5W40 Shell Helix Ultra albo Mobil 5W50. A tym bardziej nie rob experymentow z 0W20, on jest dla jednostek o ciasnych tolerancjach przewidzianych na cienki film olejowy - czyli 1.0 Ecoboost z Forda. Może słabo znieść taki eksperyment albo może Ci długo świecić lampka alladyna po odpaleniu😀 Mój tata kupił w 1996r nowe Uno 1.0 Fire 45KM. Dbany, wymieniany regularnie co 12-15000km Shell Helix Ultra 5W40. Gdy miał 80tys. km dostał LPG, z dnia na dzień brał olej, coraz więcej, tata lał coraz tańszy bo 10w40, auto brało po 5L na 7000km 15W40 potem 5L na 5tys.km w końcu poszedł na złom z przebiegiem 210 000km. Zle zniosło LPG. A ja jeździłem Seicento 1.1 Pb95 z przebiegiem ponad 300 tys.km, pracowało na 10w40 i nie wymagało dolewek oleju jak opanowałem wycieki 😀 Morał: jak jest silnik kiepski to i najlepszy olej nie pomoże, a jak jest trwały to i na 10W40 będzie chodził wieki.

    • @nomtbg
      @nomtbg Před 3 lety +2

      @@automobilizacja na razie z moich obserwacji subiektywnych wynika, że nawet dla silników z dużym przebiegiem olej 0W30 jest dobrym wyborem. Ja wlałem ten olej dopiero po 295 tys. km i stwierdziłem, że silnik pracuje bardzo dobrze. Olej 10W40 zalałem, bo po 313 tys. km padła mi uszczelka pod głowicą i wymieszało mi płyn z olejem i vice versa. Zrobiłem płukankę z ropy i zalałem tanim olejem, żeby to wypłukać. Docelowo będzie 0W20, mam pewną teorię i chce ja sprawdzić. O wynikach eksperymentu będę informować.