Docieranie

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 18. 10. 2022
  • Na temat docierania też otrzymujemy dużo pytań - widać nikt nie czyta materiałów technicznych ;)
    W filmie wykorzystano grafiki i zdjęcia autora.

Komentáře • 129

  • @mototime3970
    @mototime3970 Před rokem +9

    Jestem absolwentem Mechaniki i Budowy Maszyn jednej z uczelni w naszym kraju. Mam żal, że nie przekazano mi takiej wiedzy na owych studiach.
    Co do docierania to pojawiają się jeszcze dwa pytania. Czy po każdym z tych dwóch etapów czyli najpierw po 200km, a później po 2000km warto zlać stary olej i wymienić filtr oleju? Czy do procesu docierania korzystnie jest z jakiegoś wzgledu użyć oleju mineralnego oczywiście w specyfikacji jakościowej i lepkościowej zalecanej przez producenta pojazdu?

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před rokem +8

      Witam.
      Producenci czasem stosują w nowych pojazdach oleje inne (tańsze?) bo skoro mają być wymienione po 500 - 1000 km to szkoda ponosić dodatkowych kosztów. Ma to uzasadnienie ekonomiczne, lecz techniczne już nie. Jeśli nie zależy nam na zaoszczędzeniu kilkudziesięciu złotych, to spokojnie można wlewać olej docelowy.
      Pozdrawiam.
      P.S. Będzie u nas znacznie więcej technicznych filmów.

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před rokem +14

      Mnie też tego nikt na uczelni nie przekazał w ten sposób. Przez lata praktyki i poszukiwań ciekawej literatury sam zbieram to w taką całość jak prezentuje w filmach w nadziei, że ktoś uzna to za przydatne.
      Pozdrawiam.

    • @mirrootka606
      @mirrootka606 Před rokem +9

      Kupię twoją książkę o tej tematyce

  • @pablo11071201
    @pablo11071201 Před rokem +21

    Dziękuje że dzieli się pan z nami swoją wiedzą.

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před rokem +10

      Tak właśnie rozumiem popularyzacje techniki którą rozpocząłem w 2018 w naszym miesięczniku.
      Pozdrawiam.

    • @sikornik8953
      @sikornik8953 Před rokem

      Dziękujemy 🤝

    • @motoirek5908
      @motoirek5908 Před rokem +2

      Najlepszy kanał tego typu Pozdrawiam LwG ✔️

  • @Leny_Peperoni
    @Leny_Peperoni Před měsícem +1

    Pieknie wytlumaczone, zalecenia z serwisu Hondy Gdansk co do docierania CB750A -> do 1000 km -> nie 'otwieraj manetki na maxa' ;) kolejny raz dzieki za material

  • @RopsonPL90
    @RopsonPL90 Před 2 měsíci +2

    Witam serdecznie Panie inżynierze (i to bez żadnego przekąsu 😊). Z przyjemnością oglądałem ten wykład, bo zwykłym filmikiem na YT nazwać tego nie można. Jako zawodowy ratownik medyczny, nawet w czynnościach nie związanych z ratowaniem życia - kiedy mam coś robić w konkretny sposób lubię wiedzieć dlaczego i po co, kiedy ktoś wyjaśni mi mechanizm działania danego procesu, i to właśnie otrzymałem w tym wykładzie. Bardzo serdecznie za to dziękuję. Właśnie czekam na odbiór z salonu swojego pierwszego jednośladu 125cc i po tym wykładzie wiem juz, że z racji tego, iż jest to silnik 4t, na wtrysku, do tego chłodzony cieczą sprawia, że jestem w najlepszej sytuacji przy docieraniu, a to, że poprosiłem o wymianę oleju na Motul zgodny z zaleceniami producenta przed wyjazdem było dobrą decyzją. Po Pańskim wykładzie również wiem już jak traktowac motocykl przez okres docierania, ale ponadto wiem już także dlaczego mam tak robić, a to dla mnie najważniejsze. Jeszcze raz ogromne DZIĘKI. LwG 👋

  • @dgcbadania
    @dgcbadania Před 25 dny +1

    Super filmik! Świetnie, profesjonalnie, a zarazem przystępnie wyjaśnione! Dzięki bardzo! (A hejterów z kijem w d... olej! Choćbyś ludziom dał złoto, to i tak się znajdą tacy, co będą marudzić, że im się za mało błyszczy)

  • @jmfjcas6014
    @jmfjcas6014 Před rokem +6

    Nawet jeśli większość z tego wiem ( lub wiedziałem , bo w praktyce już tej wiedzy prawie nie używam ) to bardzo miło tego się słucha. Warto z tego przekazu skorzystać, bo ta wiedza pozostała już u bardzo nielicznej i wymierającej grupy mechaników, a tak czysto i jasno wyjaśnionego tematu już nie znajdziecie.

  • @kamilprusinski.
    @kamilprusinski. Před rokem +9

    Nie przejmuj się kolego.
    Obejrzałem chyba wszystkie twoje filmy i naprawdę ciężko do czegokolwiek się przyczepić.
    Iksinski to wiesz......🤕

  • @waglikpl4880
    @waglikpl4880 Před 22 dny +1

    Szczerze? Wiele rzeczy o których Pan mówi jak docierałem silnik 2T robiłem z automatu, bo wiedziałem (nie wiem skąd 😁) że nie wolno robić tego i tego, bo to szkodzi itd. bo wiele rzeczy jest po prostu logicznych. Że np. jedziemy spokojnie i otwieramy przepustnicę do oporu, więc pozwalmy silnikowi na zaciągnięcie większej dawki mieszanki czyli wzrost spalania, czyli zwiekszenie temperatury. Fajnie Pan tłumaczy.

  • @user-hw4vc4bf3w
    @user-hw4vc4bf3w Před 6 měsíci +2

    Miło posłuchać kolegi po fachu, takie zagadnienia technologiczne większości nie są znane przeciętnemu użytkownikowi ale mam nadzieję że , pomoże to zrozumieć jak wiele czynników ma wpływ na krzywą zużycia i eksploatacji silnika, Proszę jeszcze odcineczek o olejach stosowanych w silnikach 2T bo jest masę olei o niskiej jakości o niskiej temperaturze zwęglania bo szkoda tych starych maszyn teraz pełno niskiej jakości zamienników bez dodatków krzemu niestety tłoki "puchną" a zagadnienia Tribologiczne to jednak mają kluczowe znaczenie w silnikach spalinowych , wiem że, to temat rzeka:) ale młodzi specjaliści od tuningu motorynek, skuterków może mniej ich zajadą :) ale doświadczenie nie bierze się z znikąd:) Pozdrawiam wszystkich moto maniaków korzystajcie z wiedzy puki jest powszechnie dostępna niebawem może za 2 pokolenia silnik spalinowy będzie eksponatem muzealnym jak UE będzie nadal tak prowadzić politykę CO2, każdy inteligentny człowiek wie że, mamy na ziemi życie węglowe a ocieplenie klimatu zależy od ruchu prądów oceanicznych i jest cykliczne i średnie temperatury na ziemi będą rosły bo wychodzimy z czasu zlodowacenia. Za czasów dinozaurów było o wiele więcej co2 niż jest obecnie a dinozaury autami nie jeździły:) Zdrówka i wolności:)

  • @cyk3026
    @cyk3026 Před rokem +3

    No Panie Inżynierze to najlepszy materiał o docieraniu silników jaki jest na yt,👍.

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před rokem +3

      Dzięki. Pokazałem istotę rzeczy.
      Tam gdzie mówią, że jest "wiele szkół" to zwykle nie ma ani jednej ;)
      Pozdrawiam.

  • @latdgazdw9962
    @latdgazdw9962 Před rokem +2

    Już kolejny odcinek miłośnika dwusuwów.dziekuje za przekazaną wiedzę

  • @rafalstasica6821
    @rafalstasica6821 Před rokem +8

    Kolejny świetny materiał. Osobiście , oczywiście jezeli byla by takowa możliwość chetnie obejzalbym film o doborze cieplot swiec zaplonowych , zwlascza w dwusuwach. Po filmach o doborach oleju musze zrewidowac swoja wiedze na ten temat i zdobyc ich karty charakterystyki( orlen2t oraz huqsvarna). Pozdrawiam insz. Automatyk

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před rokem +7

      Paaaanie inżynierze 😆
      Będzie film o świecach. O to też często nas pytają.
      Pozdrawiam!

    • @rafalstasica6821
      @rafalstasica6821 Před rokem +2

      Bedzie milo obejzec. Pozdrawiam

  • @fantomas__
    @fantomas__ Před rokem +2

    Super. Ciekawy temat i bardzo fajnie rozwinięty. Pozdrawiam.

  • @adammedyna2365
    @adammedyna2365 Před rokem +1

    Bardzo dobry wyklad dzieki. Co prawda sam swoje silniki docieram na ostro, ale przedtem sam je skladam wiec dla przecietnego uzytkownika uwazam ze twoj sposob jest bezpieczniejszy.

  • @Krzysztunio
    @Krzysztunio Před 4 měsíci

    Witam. Super film. Mega wiedza i sposób jej przekazania. Dawno nie oglądałem tak dobrego materiału. Właśnie jestem na etapie docierania Yamahy 125cm.

  • @michak8761
    @michak8761 Před rokem +1

    Wszystko w pigułce, przyda się wielu motocyklistom. Docierałem kilka motorowerów i motocykli dwusuwowych. Wszystko się zgadza. Jedno uzupełnienie, do remontu kupujcie dobre jakościowo części, a o takie ciężko. Pozdrawiam

  • @revision373
    @revision373 Před rokem +1

    Romet Soft Choper 2 - docierając przejechałem trochę ponad 500 km prawie zgodnie ze wskazówkami. "Prawie" bo połowa była na polnych i leśnych drogach. Ale delikatnie 🙂
    Dziękuję i pozdrawiam 🍀

  • @marekpapro4897
    @marekpapro4897 Před rokem

    Panie inżynierze :) dziękuję za przekazaną wiedzę, nie mam wykształcenia związanego z mechaniką. Wiedziałem kilka rzeczy o których Pan wspomniał, ale nie miałem pojęcia dlaczego tak , a nie inaczej. Wiedza super i przekazana bardzo zrozumiale. Jeszcze raz dziękuję.
    pozdrowienia

  • @rafalpojawa6248
    @rafalpojawa6248 Před rokem

    Techniczna wiedza przekazana w zrozumiały sposób. Docierając swego Junaka,którego sam odrestaurowałem,kierowałem się zasadą aby nie przeciążać silnika. Czasami trochę podkręcałem mu obroty i teraz mam pewność, że dobrze zrobiłem. Tak dotarty silnik odwdzięczył się bezawaryjną pracą przez ok.12tys.km. do wypadku, w wyniku którego pękła główka ramy (samochód wymusił pierwszeństwo).Mam nadzieję, że kiedyś go naprawię. Pozdrawiam z mazur.

  • @alexr6135
    @alexr6135 Před rokem +1

    Świetny materiał , dzięki .

  • @sherman4257
    @sherman4257 Před rokem +1

    Panie, ja lubię Twoje filmiki oglądać, zawsze łapka w górę jest i radzę nie przejmować się komentarzami. Większość tych "filozofów ' w domu cicho siedzi pod pantoflem więc w komentowaniu chcą się dowartościować

  • @gumbi6349
    @gumbi6349 Před rokem +3

    Mam prośbę i pomysł na kolejny temat. Wyjaśnić pojęcia: tłumienie dobicia, odbicia, napięcia sprężyn i co tam jeszcze jest, aby naświetlić Pana fachowym okiem nam te sprawy? Co dają w prowadzeniu motocykla zmiany powyższych ustawień? Myślę, że ciekawy temat na kolejny odcinek. 👍🙂

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před rokem +3

      Witam. Film o amortyzatorach będzie. W zasadzie to jego druga wersja bo pierwsza już jest na kanale od ponad roku. Zacznę jednak od podstaw - jak zawsze.
      Pozdrawiam.

    • @gumbi6349
      @gumbi6349 Před rokem +1

      @@MMMK-tv Dziękuję za informację. Na pewno pierwszą część niebawem sobie zobaczę. 👍🙂

  • @krzysztofkocot1343
    @krzysztofkocot1343 Před rokem +1

    Za kilka tygodni odbieram silnik po całkowitym remoncie, film 👍👍👍

  • @jarmah900
    @jarmah900 Před rokem +2

    Świetny wykład!

  • @moturmen4488
    @moturmen4488 Před rokem

    Nie ma co się przejmować Baranami. Bardzo fajny mądry program.

  • @sebas4483
    @sebas4483 Před rokem +1

    Dobry materiał :)

  • @The8Majestic8
    @The8Majestic8 Před 6 měsíci

    39:10 - to jest coś pięknego

  • @piotrju.2115
    @piotrju.2115 Před rokem

    mocno wierzę, że ten kanał bedzie miał wieksze zasiegi . Ciesze się, ze tu trafilem - przymierzam sie do kupna Royal Enfielda Classic 350 i pilnie sie edukuje jak zrobić ten proces "po bożemu" . Dziekuje za przekazana wiedzę. Komentarz to glownie podziekowanie a moze pomoże w daszych zasiegach . Kibicuje !

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před rokem +3

      Witam.
      O zasięgi nie walczę. Są mi najzupełniej obojętne. Choćby i trzy osoby to oglądały to zrobię swoje.
      Dziękuję serdecznie i pozdrawiam.

    • @piotrju.2115
      @piotrju.2115 Před rokem +1

      @@MMMK-tv rozumiem ale cieszę się że ten kanał przyciąga ciekawych ludzi . Czytałem sekcję komentarzy i jestem pod wrażeniem 😊 jeszcze raz dziękuję ! Pozdrawiam

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před rokem +1

      Niech ten kanał żyje swoim życiem i służy tym, co chcą się czegoś dowiedzieć. Nie mam tu żadnych oczekiwać odnośnie subów czy szerszych zasięgów. Niebawem wykonam swój plan do końca.

  • @zenekmartyniuk6323
    @zenekmartyniuk6323 Před rokem

    właśnie składam swoją jawę ts, wszystko będzie oryginał no i przede wszystkim docieranie według producenta 😁

  • @freakshow1659
    @freakshow1659 Před 4 měsíci

    dziękuje

  • @erykmurek864
    @erykmurek864 Před rokem

    👍

  • @Ar3Z
    @Ar3Z Před 2 měsíci

    Jeszcze by się przydała informacja na jakim oleju docierać i kiedy zmienić już na docelowy olej. Poza tym świetny materiał.

  • @kamilkuszewski3606
    @kamilkuszewski3606 Před 5 měsíci +1

    Panie Inżynierze pozdrawiam, mgr inż Kamil K :)

  • @marcin110784
    @marcin110784 Před rokem

    👌👍👌👍

  • @mirrootka606
    @mirrootka606 Před rokem

    He he dzięki. 'wsłuchujcie" się w silniki, faceci tak mają. I na 'wyczucie' ojciec gł.mech tak mawiał dokręcać na wyczucie, że kiedyś to opanuję. Teraz są klucze dynamometryczne, ale jeżeli są stare bryki i już leciwe gwinty to nm mogą być zbyt książkowe....luz pomiarowy, luz montażowy też fajny temat. Wielkie podziękowania za nieoceniony wkład w Polską kulturę mechaniczną z motocyklową na czele. czcams.com/video/uAP5b-y_QQc/video.html

  • @jarmah900
    @jarmah900 Před rokem +1

    Muszę szczerze przyznać, że artykuł na temat docierania w "MMMK" przeczytałem z dwa razy zanim zacząłem docierać swój motocykl. Pozdr.

  • @JS-swiyc
    @JS-swiyc Před rokem +3

    Dzięki za kolejny wartościowy materiał! Panie Jacku, czy znajdzie się w przyszłości material nt. silników dwucylindrowych i ich wykorbienia oraz jaki to ma wpływ na oddawanie mocy na koło? Dziękuję i pozdrawiam.

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před rokem +2

      Witam. Pisałem o tym w MMMK, ale film to dobry pomysł. Będzie.
      Pozdrawiam

    • @JS-swiyc
      @JS-swiyc Před rokem +2

      @@MMMK-tv Dziękuję, będę wdzięczny. Proszę podać nr MMMK i postaram się zakupić na rynku wtórnym 🙂

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před rokem +1

      @@JS-swiyc Listopad 2021

  • @motoirek5908
    @motoirek5908 Před rokem +2

    Bardzo ciekawy odcinek! To jeden z kanałów na CZcams który naprawdę warto oglądać. Posiadam Właśnie prawie nowy motocykl. Jest nawet o nim film na moim kanale chcę go sprzedać Jak go kupiłem miał już niecałe 3tys km Mam pytanie Czy jest jakiś sposób by sprawdzić czy on został dotarty poprawnie? Czy tak jak pan mówił po prostu elementy zużyją się szybciej i tyle za odpowiedź z góry dziękuję pozdrawiam serdecznie 👍😀

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před rokem +2

      Witam. Skoro silnik pracuje i nie zużywa nadmiernie oleju to jest w dobrym stanie technicznym. Można przez otwór po świecy endoskopen rzucić okiem na gładź cylindrową w poszukiwaniu pionowych rys (wzdłuż osi cylindra). Grube, pojedyncze rysy to najpewniej skutek słabego filtra powietrza, lecz drobne pokrywające większy obszar rysy po stronie obciążonej cylindra mogą wskazywać na wczesne objawy zacierania.
      Jednak jeśli wszystko działa i nie wydaje dziwnych dźwięków, to odradzam jakąkolwiek bardziej inwazyjną inspekcję.
      Pozdrawiam

    • @motoirek5908
      @motoirek5908 Před rokem

      @@MMMK-tv dziękuję bardzo i również pozdrawiam 👍

  • @edv11n
    @edv11n Před 2 měsíci

    @Panie Jacku, a czy można uprzejmie prosić o oddzielny materiał o olejach do docierania typu Millers Running In czy Amsoil Break-In ? Ciężko o jakiś zbiorczy wyczerpujący materiał na ten temat. Nie chodzi o konkretne marki, ale o to co kryje się ogólnie za tym pojęciem, czy ma to sens, kiedy tak, kiedy nie itp. Z góry dziękuję, jak i również dziękuje za wszystkie dotychczasowe materiały, brakuje takich merytorycznych kanałów na polskim raczej "publicystyczno-marketingowym" YT. Pozdrawiam!

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před 2 měsíci

      Tak, to ciekawy temat. Dziękuję za podpowiedź.
      Pozdrawiam.

  • @gustavbroinski5545
    @gustavbroinski5545 Před rokem

    Sztos!
    Dwa pytania mam czy można zmieniać biegi bez sprzęgła oraz czy przy docieraniu można motocykl zostawić na luzie/biegu jałowym aby silnik pracował w miejscu bez gazu na wolnych obrotach czy należy dodawać i odpuszczać gaz? Pozdrawiam

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před rokem +1

      1. Jeżdżę na motocyklach od 1988 roku i ..... NIGDY nie zmieniam biegów bez sprzęgła.
      2. Na luzie silnik chłodzony powietrzem powinien podczas docierania pracować jak najkrócej (!!). Przegazówki mogą mu tylko zaszkodzić bo będą wyzwalać więcej ciepła przy praktycznie zerowym chłodzeniu.

  • @garbobolok
    @garbobolok Před 4 měsíci

    Bardzo dobry materiał. Mogłeś jeszcze poruszyć temat nadgorliwych użytkowników, którzy zmieniają olej po 200-500 km przy docieraniu. Czy to jest dobre rozwiązanie czy nie? Bo nie stosują nigdy olejów które stosuje się do docierania tylko już docelowe oleje.

  • @robertpanecki2094
    @robertpanecki2094 Před rokem +1

    Ciekawy odcinek a może pan zrobi odcinek o olejach do zabytkowych motockli M -72, Ural , Awo Simson , Junak

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před rokem +2

      Ależ one też mają silniki spalinowe o ile wiem ;) a o olejach do silników już było.
      Pozdrawiam

  • @jangadzinski343
    @jangadzinski343 Před rokem +1

    Oj, Mgr. Nie jest tytułem naukowym. To jest ostatni tytuł zawodowy. Oczywiście ja się nie buntuję. Tak tylko sobie zauważyłem. Oglądam, słucham i bardzo dobrze że Pan nagrywa takie filmy. Bardzo dziękuję. Pozdrawiam serdecznie.

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před rokem +2

      Drogi Panie Janie - oj, oj....
      Magister NIE JEST ZAWODEM !!!!!
      To jest najniższy tytuł naukowy. Dlatego nie mówi się doktor magister bo jak doktor to już nie magister. To jakby mówić major porucznik. Tu nie ma co do tego żadnych wątpliwości ani pola do dyskusji.
      Tytuły naukowe to: MAGISTER, doktor i profesor (w kilku odmianach).
      Zawodowe to: mechanik, technik mechanik i inżynier mechanik.

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před rokem

      Z tego też powodu mamy doktorów inżynierów i profesorów inżynierów, ale nie ma już profesorów magistrów ani magistrów mechaników...
      To się jednak często myli ludziom.

    • @inlandskipper
      @inlandskipper Před rokem

      @@MMMK-tv Niestety wg polskiego prawodawstwa jest nieco inaczej. Wiem, że wikipedia nie jest dla Pana żadnym wyznacznikiem prawdy ale sprawdziłem przypisy i ustawy w nich wskazane i wynika z nich jasno że, magister to TYTUŁ zawodowy, doktor oraz doktor habilitowany i docent to STOPNIE naukowe. Następnie mamy TYTUŁY naukowe profecora.
      pl.wikipedia.org/wiki/Stopnie_naukowe_w_Polsce#Stopnie_naukowe_a_tytu%C5%82_naukowy,_stanowiska_profesorskie_i_tytu%C5%82y_zawodowe
      pl.wikipedia.org/wiki/Tytu%C5%82_zawodowy
      pl.wikipedia.org/wiki/Tytu%C5%82_profesora

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před rokem

      @@inlandskipper Niestety - B-Z-D-U-RA. Bzdura - powtarzana wielokrotnie, BZDURA!
      Ta kwestia nie podlega żadnej dyskusji! ZADNEJ!
      Kto mi pokaże magistra doktora ten wygrał ....
      To jest bardzo jasno przedstawiane na każdej ambitniejszej uczelni - BEZ ŻADNYCH WĄTPLIWOŚCI.
      KONIEC DYSKUSJI na ten idiotyczny temat!
      encyklopedia.pwn.pl/haslo/naukowe-stopnie-i-tytuly;3946187.html
      porady.interia.pl/ciekawostki/news-jakie-sa-stopnie-naukowe-w-polsce,nId,4907549

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před rokem +1

      @@inlandskipper Jakakolwiek polemika z tym oczywistym FAKTEM źle świadczy jedynie o polemizującym. ZAMYKAM TEN TEMAT !!!

  • @mk-og5ht
    @mk-og5ht Před rokem

    Mam również propozycje żeby wziąć na warsztat popularne zapłony CDI tak ostatnio popularne w motocyklach zabytkowych, gdyż mają zarówno tylu entuzjastów co przeciwników. Sam miałem z nimi do czynienia i zauważyłem całkowicie inną charakterystykę pracy silnika ( moim zdaniem silnik stał się tak jakby "niespokojny" jakby miał wyskoczyć z ramy i stanąć obok) jedyne wytłumaczenie znajduje w tym, że koło zamachowe jest lżejsze i ma mniejszą średnice, ale jakie ma to konsekwencje i czy w ogóle jakieś ma to nie wiem.

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před rokem

      Witam. O kole zamachowym też będzie. Pisaliśmy o tym w MMMK. Będzie też film o zapłonie, ale bez testu układów zapłonowych. Na to nie mam już czasu.
      Pozdrawiam.

  • @rednelli
    @rednelli Před rokem

    Dzięki, szacun.
    Czy to dobry wniosek?
    Najbardziej komfortowe warunki dotarcia to rolki / stojak i praca na silniku bez obciążenia silnika napędem masy motocyklisty / pojazdu?
    Oczywiście z płynnym operowaniem gazem.
    Bo jak tu zimą dotrzeć silnik na sezon?
    Jawy wzywają... Projekt długoplanowy.

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před rokem

      Jak chodzi o Jawy to jeden z najlepszych sposobów - żeby zatrzeć silnik ;)
      Nie ma takich warsztatowych możliwości, które zapewnią odpowiedni przepływ powietrza chłodzącego silnik.

    • @rednelli
      @rednelli Před rokem

      @@MMMK-tv Czyli mocny nawiew od przodu to zbyt mało? Cóż, ten czas jeszcze przede mną. Znajdę dobrą drogę. Silniki dopiero rozbierane, za jakiś czas weryfikacja.

    • @adammedyna2365
      @adammedyna2365 Před rokem

      @@rednelli kolego piszesz zupelne brednie, cale docierania polega na obciazeniu swiezego silnika po jego pierwszysm uruchomieniu a luzne krecenie na jakims stojaku to idealna okazja dla powstania warstwy spalonego oleju na sciankach cylindra, ktory dla prawidlowego dotarcia bedzie wymagal nastepnego honowania cylindra. Docierasz na drodze tak jak opisano na filmie, starajac sie robic wszelkie regulacje gaznika po pierwszej kilku kilometrowej jezdzie.

  • @krzysztofarndt207
    @krzysztofarndt207 Před rokem +3

    Czy w starszych silnikach lepiej podnieść stopień sprężania np. z 7:1 na 8.5:1 czy przyspieszyć zapłon? Wiadomo przejście z paliwa 78 czy mniej na 95 oktan.

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před rokem +3

      To bardzo ciekawe pytanie i poświęcę temu osobny film.

  • @kotekxd99
    @kotekxd99 Před 7 měsíci

    Ja zawsze wkładam odpowiednio przycięty pręcik w bebenek w gaźniku żeby nie dawać dużo gazu

  • @wilhelmh9786
    @wilhelmh9786 Před rokem

    Witam,
    czy to co Pan mówi o zmianie wyprzedzenia zapłonu
    ze względu na większą liczbę oktanową tyczy się również zapłonu CDI?
    Pozdrawiam.

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před rokem +2

      To odnosi się do każdego silnika ZI. Rodzaj systemu zapłonu nie ma tu żadnego znaczenia.

  • @steveburns1603
    @steveburns1603 Před rokem

    Czy docieranie pojazdu,motorower lub motocykl 125 chłodzony powietrzem w zimie przy słonecznej pogodzie bez deszczu i śniegu przy temperaturze powiedzmy od +5 do - 5 będzie miało lepszy efekt docierania niż latem lub wiosną?...Pozdrawiam...

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před rokem +1

      Bez wątpienia uchroni to silnik przed przegrzaniem, jednak praca przechłodzonego silnika też nie jest zbyt korzystna. W tym wypadku jednak lepiej docierać w chłodniejsze dni niż w upalne.

    • @steveburns1603
      @steveburns1603 Před rokem

      @@MMMK-tv Rozumiem...dzięki...w 2017 r zrobiłem tak 12000 km ma Zippie Quantum R125…został sprzedany w 2019r,teraz mam Kymco Agility 16+125 od nowości od 2019 r,przejechane obecnie 24000 km i obniża się poziom płynu hamulcowego,oznacza to zapewne zurzycie klocków hamulcowych,przednia tarcza ma głębokie wrzery,zakupiłem przednie i tylne klocki ale i też tarcze hamulcowe bo wole wymienić w komplecie ale to na wiosne wymiana,to skuter,aby tylną tarcze wymienić trzeba zdemontować układ wydechowy by odkręcić koło...troche naprawy zapewne będzie,a tak wogóle od 1989 r jeździłem na tzw "komarze" później Romet 2352W, dalej Romet Ogar typ200 z silnikiem Jawy50 ,a teraz mam jeszcze na chodzie po ojcu Jawa50 typ20... Tzw "kaczka.👋🤙

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před rokem +1

      Miałem Agility 125 na teście - jest filmik na naszym kanale. Bardzo fajny skuter. Świetnie się nim jeździło - aż żal było oddawać ;)
      Zaczęliśmy jeździć w podobnym czasie - ja od 1988 na Romecie Kadecie 780.
      Płynu najpewniej nie trzeba dolewać. Po wciśnięciu tłoczków pod nowe klocki poziom wróci do normy.
      Pozdrawiam.

    • @steveburns1603
      @steveburns1603 Před rokem

      @@MMMK-tv Tak,widziałem,ale miałeś na teście najnowszą wersje S125…moja wersja jest druga,a w twoim teście następna,moja ma tylko 9 km,a co do klocków to tak powinno być że płyn się podniesie po wymianie chociaż hamuje b.dobrze,mam jeszcze szybę przednią "Kappa",miałem rok temu Kymco Xciting S400i ale przez krótki czas,125 cc pali jak 50 cc,u mnie 2‚5 l na 100 km przy prędkości do 60km/h.powyżej około 2‚7…2‚8l na 100 km...co do regulacji łańcucha przy obciążeniu doszłem do tego już w 1990 r że naciąga się przy usiądnięciu ale musiałem szukać miejsca w którym się najbardziej naciąga łańcuch,nie wiem co było przyczyną różnego naciągu w różnych miejscach w rometach tamtych lat,najpewniej nie równa obręcz,nie symetryczna,czyli minimalne bicie koła🤙
      Pozdrawiam...ps
      1 moja samodzielna jazda była po skończeniu 8 klasy sp podstawowej w czerwcu 1989 r na komarze z 1976 r z biegami w ręce,a większośc to jazda na Romecie 2352W z rocznika 1983.z wyglądu to był komar ale już z silnikiem kwadratowym z biegami nożnymi a w czerwcu 1992 r kupiłem nowy silnik rometa 2 biegowego i go założyłem i działał z 1 rok,później wyrobiły się w karterach miejsca na łożyska wału,w 93 r była wymiana na nowe kartery silnika,wtedy dostępne nowe były w Polmozbycie:)

  • @Yansi_Nemo
    @Yansi_Nemo Před rokem

    A co sądzisz o tzw "docieraniu na ostro"? Ja podchodzę do tego raczej ostrożnie i bardziej przemawia do mnie docieranie tak jak opisałeś to w filmie.

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před rokem +1

      Najlepsze efekty daje docieranie na zimno - czyli kręcenie silnikiem z zewnątrz. Rezultaty są wręcz zaskakująco dobre. Nie mówiłem jednak o tym, bo to wymaga odpowiedniego stanowiska. Można próbować domowymi sposobami ale do tego trzeba mieć dobry zmysł warsztatowy i umieć zadbać o własne bezpieczeństwo.
      Pozdrawiam.

    • @piotrsotysik5961
      @piotrsotysik5961 Před rokem

      @@MMMK-tv Panie Jacku, mam pytanie właśnie odnośnie docierania na zimno - czy inne luzy, z jakimi mamy do czynienia na zimno oraz brak siły gazowej nie generują problemu niepoprawnego dotarcia układu tłok - cylinder? Co do obrotów to wydaje mi się, że powinny być podobne do obrotów biegu jałowego lub trochę wyższe aby ciśnienie oleju było wystarczające do poprawnego smarowania węzłów tarcia (dla 4 - suwu), pytanie jak zapewnić mgłę olejową do smarowania elementów których smarowanie odbywa się w dokładnie taki sposób? Czy może Pan wskazać literaturę, gdzie mógłbym znaleźć informacje o docieraniu na zimno, aspektów jest chyba sporo - czas itp. Nie chciałbym przypadkiem zrobić więcej szkody niż pożytku ;)

  • @waldekslomskizwladka
    @waldekslomskizwladka Před rokem +1

    A może coś o budowie, teraz tak popularnych chińskich wyrobów?

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před rokem +1

      Z tego nie będzie tematu. Jakość chińskich produktów poznaje się między innymi po cenie. Oni są w stanie zrobić samochód za 10 tysi - i będzie się sypał zanim dojedziesz do domu, ale i w jakości Niemieckich marek - i będzie trwały jak ich wyroby. Dziś zaawansowanie technologiczne Chin przerasta wszelkie europejskie wyobrażenie!!! Jesteśmy przy nich zacofani jak jaskiniowcy.
      Słaba jakość przy niskiej cenie to nie wynik słabej kontroli jakości a właśnie DOSKONAŁEJ kontroli jakości. Te same linie produkcyjne mogą opuszczać wyroby o wielu kategoriach jakościowych i to jednocześnie oraz w sposób zupełnie kontrolowany.
      W 1990 roku Chiny były na podobnym poziomie jak Polska. Teraz kto zobaczy chińską fabrykę - osiwieje z szoku! Tymczasem my cofnęliśmy się do poziomu zaborów.....

  • @diodadioda
    @diodadioda Před rokem

    nowy silnik GDI 1.6 Kia/Hyundai po 5 tyś km ma jedynie delikatny pyłek na dnie filtra. Także ten okres docierania we współczesnych silnikach przebiega mniej gwałtownie. W Polonezie zawsze była zupa po 1 wymianie.

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před rokem

      Tak, tylko, że "pyłek" na dnie filtra nie świadczy nic o zanieczyszczeniach które nowoczesny olej więzi w swej strukturze i zatrzymywane są na membranie filtra. W Polonezie takich olejów nie było - stąd szlam na dnie miski oleju.

    • @diodadioda
      @diodadioda Před rokem +1

      @@MMMK-tv najnowocześniejszy olej nie obronił poloneza przed zatarciem od rzemieślniczych części. Założyłem nowy wałek i szklanki i szkoda całkowita po 7 tyś km. Jeszcze czegoś takiego nie widziałem. ze szklanek hydro odrywały się całe okruchy, do takiego stopnia, że zwiększyła się średnica i dało się je wyjąć tylko do dołu. Teraz wróciłem konstrukcyjnie do lat 80 i jest wspaniale tylko że klepie ;) Swoją drogą dziękuję Ci za ten kanał.

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před rokem +1

      Zaden olej nie załatwi złej obróbki mechanicznej czy cieplnej - czy też niewłaściwie dobranego materiału.

  • @jedras1991
    @jedras1991 Před rokem

    Jak mówię że docieranie robię wkręcając powoli silnik do końca o hamując silnikiem i znowu... Po 30km zmieniam olej i uważam że mogę jeździć. To słyszę że gówno wiem. A ja sądzę że to jedyny sposób bo nie dość że silnik układa progi wyżej to pracuje defacto z niską mocą więc siły są niskie. Mówię o czterosuwie samochodowym, w 2t hamowanie silnikiem odpada. A diesli nie tykam w tym zakresie.

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před rokem +1

      Wkręcanie do końca w pierwszym etapie docierania może być ryzykowne. Mimo iż naciski są nieduże to i prędkość współpracy jak przesadzimy zostawi ślady. We współczesnych samochodach, kiedy producenci sami nie zalecają żadnego docierania uchodzi wiele rzeczy. Rzecz w tym, że nie dowiemy się czy docelowa powierzchnia współpracy ukształtowała się z minimalnym czy z większym ubytkiem materiału. O tym przekonamy się za kilkadziesiąt tysięcy km, a tymczasem dziś możemy się cieszyć jazdą przekonani, że wszystko jest super.
      W tym cała zdradliwość procesu docierania.
      Dlatego każde nietypowe podejście, każdy eksperyment niesie ze sobą ryzyko którego oszacować nie sposób.
      Pozdrawiam

    • @jedras1991
      @jedras1991 Před rokem

      @@MMMK-tv Nie czarujmy się, silnik w samochodzie świeżo poskładany jest odpalony ze 3 razy na chwilę bo a to olej, a to płyn gdzieś pocieknie. Potem się rozgrzewa na wolnych obrotach chwilę, delikatna jazda i rewizja, jest ok to jedziemy dalej 1-2 do góry i hamowanie silnikiem i coraz wyżej. Pierwsze minuty itak przepyta na wolnych.

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před rokem

      Nikt tu nikogo nie czaruje a w minute nie utworzy się docelowa powierzchnia współpracy.

  • @gorrogor1514
    @gorrogor1514 Před 2 měsíci

    A czy rozgrzewać silnik przed jazdą? Czy nie ma tekiej potrzeby.

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před 2 měsíci

      Zawsze !!! :)

    • @gorrogor1514
      @gorrogor1514 Před 2 měsíci

      A nie powoduje to zwiększonego tarcia związanego z niedostateczną ilością oleju. Olej jest gęsty i niekoniecznie może dostatecznie smarować górę silnika. Dodatkowo zmienia się sklad mieszanki paliwowo powietrznej na ssaniu do może doprowadzić do zmiany filmu olejowego tłok- pierścienie- cylinder. Piszę ponieważ w instrukcji bmw r 1100gs bądź 1150 znalazłem gdzieś zapis, że producent odradza rozgrzewanie na postoju. Dodatkowo spotkałem się z wieloma opiniami, że w silnikach chłodzonych powietrzem i olejem nie jest wskazane.

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před 2 měsíci +1

      .... jest dokładnie odwrotnie. Nie zamierzam polemizować z marketingiem bo to nie ten dział.
      właśnie w takich warunkach po rozruchu nie można obciążać silnika. Cylindry smarują się wyłącznie mgłą olejową, której na zimnym silniku praktycznie nie ma...

    • @gorrogor1514
      @gorrogor1514 Před 2 měsíci

      @@MMMK-tv dziękuję serdecznie za info. Polecam zrobić odcinek o tej tematyce. Myślę, że rozwieje Pan wiele wątpliwości.

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před 2 měsíci

      Bardzo proszę. Już o tym mówiłem przy okazji kilku materiałów. Wątpliwości można rozwiać jedynie w otwartej głowie. Nauka to nieustanne wątpienie i podważanie utartych prawd. W nauce nie ma "dogmatów". Ludzie o dogmatycznym myśleniu są niebywale odporni na wszelkie argumenty ponieważ nie myślą a jedynie wybierają w co będą wierzyć.

  • @grzegorzp.8163
    @grzegorzp.8163 Před 7 měsíci

    Dzisiaj trudno jest znaleźć mniej uczęszczane drogi

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před 7 měsíci +1

      Wcale nie. Jest takich w Polsce całe mnóstwo ;)

  • @mojefacecje4396
    @mojefacecje4396 Před 20 hodinami

    kto by się tam przejmował głupawymi komentarzami

  • @jasiuart2406
    @jasiuart2406 Před 2 měsíci

    Z tym ryzykiem zatarcia silnika chłodzonego powietrzem to chyba tylko takie straszenie. W Azji i Afryce jeżdżą w większości takimi motocyklami w takich upałach przez cały rok i nic się z tymi silnikami nie dzieje. 50 000km to robią bez remontu.

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před 2 měsíci +1

      A zatem niech się Kolega/Pan wybierze niedotartym motocyklem chłodzonym powietrzem do lasu pokopać dołki w piachu latem.
      Ja nie dzielę się tym co "mje sie zdaje" tylko tym, co wiem na pewno. Nie biję piany dla zasięgów.

    • @jasiuart2406
      @jasiuart2406 Před 2 měsíci +1

      @@MMMK-tv Nie nie, ja tak nie twierdzę że jakaś piana.. Uważnie słucham co ma Pan do powiedzenia bo ja się nie znam w ogóle na mechanice i silnikach. Odniosłem się tylko co do tych silników chłodzonych powietrzem. Zgadzam się że można taki już dotarty silnik chłodzony powietrzem zatrzeć ale ile jest takich przypadków? Podałem tylko przykład krajów w których jest lato cały rok i te silniki dają radę, więc u nas raczej mało prawdopodobne przy normalnym użytkowaniu.
      Sam zaczynam docieranie motocykla Keeway X-light 125 i bardzo mi pomogły informacje w tym video.
      Dziękuję i pozdrawiam

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před 2 měsíci +1

      Mieszkałem 5 lat w Afryce - wiem jak to wygląda "latem" w takich miejscach ;)
      Silniki motocykli chłodzonych swobodnym przepływem powietrza są "robione" wyłącznie pod prędkość (obciażenie = prędkość). Jeśli obciąża się je na 100% na niskich biegach to tego nie wytrzymają - bo się nie chłodzą. Takie warunki występują przy stromych podjazdach i na grząskim terenie. Dziś nikt nie projektuje silników aby wytrzymały to, co wojenne BMW czy Urale. Nie ma takiej potrzeby - na razie ;)

    • @jasiuart2406
      @jasiuart2406 Před 2 měsíci

      @@MMMK-tv Czyli rozumiem, że nie poleca Pan motocykli chłodzonych powietrzem? Ja już kupiłem Keeway X-light bo mi się bardzo spodobał a jest chłodzony powietrzem. Mam w takim razie nadzieję, że mi trochę posłuży bo to mój pierwszy nowy motocykl.
      Ale stracha już mi Pan zasiał 😅

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před 2 měsíci +1

      A to już jest spora nadinterpretacja. W żadnym fragmencie nie twierdzę ani nie sugeruję żeby nie kupować motocykli chłodzonych powietrzem. Należy jednak zdawać sobie sprawę z ich cech! Ja mam dwa chłodzone powietrzem i oba bardzo mnie cieszą.

  • @gaandrzejk
    @gaandrzejk Před 7 měsíci

    Co jeśli nowe tłoki są powlekane teflonem?

  • @szczecindabie
    @szczecindabie Před 3 měsíci

    jeśli na nowym 125 skuterze 2023 jest naklejka e5 i e10 na której lepiej docierać nowy silnik

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před 3 měsíci

      A jakie LO jest zalecane przez producenta?

    • @szczecindabie
      @szczecindabie Před 3 měsíci

      @@MMMK-tv przepraszam może Pan wyjaśnić co ma Pan na myśli LO

    • @szczecindabie
      @szczecindabie Před 3 měsíci

      @@MMMK-tv skuter piaggio 125 silnik i-get 11 kw naklejka na korku paliwa e5 i e10 a jakiej lepiej jeździć czy tam jest elektronika zmia y wyprzedzenia zapłonu lepiej 95 łac czy 98

    • @MMMK-tv
      @MMMK-tv  Před 3 měsíci

      LO....... Liczba Oktanowa ............................................................................................................................................................................................................................................................................

    • @szczecindabie
      @szczecindabie Před 3 měsíci

      @@MMMK-tv w instrukcji jest napisane tylko e5 I e10 paliwo w serwisie nie wiedzą serwis nawet powiedział że tego.skutera się nie dociera tylko.odrazu gaz do dechy