Apartments in Prague for peanuts: Why is Vinohrady cheaper than Jižní Město?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 28. 04. 2024
  • Are flats in Prague really as ridiculously overpriced as they say? And is there really nowhere for their price to rise? In this episode of the Live Prague series, we look at the prices of apartments in the capital and their affordability.
    Why were apartments relatively easy to sell in 2023 despite high mortgage rates and black scenarios presented in the media?
    Vinohrady versus Jižní Město
    All the catastrophic scenarios predicting the collapse of the real estate market in Prague due to too high apartment prices forget one important aspect - that our metropolis is not a single entity. Each Prague locality has its own buyers with different incomes. A person with a different income is looking for an apartment in Vinohrady than an apartment in Jižní Město.
    Available or unavailable?
    So what about the availability of apartments for those interested? Simply compare his/her normal annual income and the price of an apartment in a given location. If the price is below 8 annual incomes, the housing is affordable. If it is higher than 9 income, then affordability deteriorates.
    Let's stay with the example of Vinohrady, where housing is mainly sought by people with higher incomes. A 2-bedroom apartment here costs about CZK 8 million. A person with an income of CZK 100,000 a month needs 6.5 annual salaries to buy it, a couple with similarly high incomes needs a little over 3 annual salaries. In such a case we can talk about "housing for a song".
    However, a person with an average income in Prague, which is about 40 thousand CZK per month, needs almost 17 annual salaries for the apartment. In this case, affordable housing is definitely not...
    If we look at a 2+kk apartment in Jižní Město, its price is around CZK 4.5 million. A buyer with an average income (40 thousand CZK/month) needs about 9.3 annual salaries - which puts this housing slightly above the affordability threshold. According to this logic, an apartment in Jižní Městě is actually more expensive for an ordinary buyer than for a buyer in Vinohrady. And so the price of Vinohrady real estate still has room to rise...
    Small or big?
    The location where the apartment is located also determines the types of properties that are sold there. In attractive parts of Prague, despite astronomical prices, small and large apartments, villas and land are sold. Buyers here have high enough incomes to pay almost any price.
    In less attractive locations, however, smaller flats are selling well and their price is affordable even for average earners. These buyers do not have sufficient funds for larger properties.
    And how do you view the prices and availability of housing in Prague? Let us know in the comments!
    0:00 Apartment for a buck in Prague?
    0:32 How apartments in Prague are selling
    0:46 No neighbourhood like a neighbourhood
    1:10 What is the affordable price of an apartment
    2:52 How affordable is an apartment in a block of flats
    3:35 Which properties are for sale in Prague?
    Are you wondering why we chose Vinohrady as our example? It is the most popular district in Prague. Why? We'll tell you in the video: • Vinohrady: Dřív tu ros...
    Of course, this does not mean that the aforementioned South Town has nothing to offer! For example, the prefabricated houses here hold some interesting records. Which ones? Take a look: • Panelákové rekordy: Kt...
    Other "underestimated" Prague neighbourhoods also hold many surprises that make their inhabitants love them and make them worth visiting. Take a look at what Nusle has to offer: • Nusle jsou utajená pra...
    And speaking of lesser-known districts - do you know how Řepy got its name and which famous robber it is associated with? Let us tell you: • Pěstovala se v Řepích ...
    If you are more interested in the present than the past of Prague's neighbourhoods, then check out the news from Masarycka. Which businesses can you find in this architectural gem? Take a look: • Nové podniky na Masary...
    Follow us on social media:
    FB (regularly new properties and information from the real estate market): / realitnikancelarkotula
    IG (what's going on behind the scenes of filming and our work): / kotula.daniel
    Need help selling or renting a property? Contact us, we'd be happy to help: www.kotula.cz/
    We appreciate your support, thanks!
    Daniel, Lukáš, Honza, Martina, Květa, Ruda

Komentáře • 180

  • @jindrichherejk2072
    @jindrichherejk2072 Před 3 měsíci +27

    Zajímavý pohled a zřejmě reálný. Snad se Praze nestane , co mnoha jiným městům : striktně sociálně gentrifikované lokality se všemi důsledky.

    • @BrutalPCPlayer
      @BrutalPCPlayer Před 3 měsíci

      Bohužel - myslím, že Praha má na to úplně ideální předpoklady. Náš debilní český exterémně zdlouhavý, složitý a byrokratický systém zpomalující výstavbu nových bytů spolu se zájmem cizinců poptávajících nemovitosti v Praze a zájmem různých Airbnb pronajímatelů začal dost zvyšovat ceny nemovitostí, čehož se pak ještě chytli různí spekulanti, kteří začali skupovat další a další byty ne na bydlení, ale jako investici (což ještě zesílila a urychlila vysoká inflace, protože se nemovitosti staly bezpečným, inflaci odolným přístavem pro jejich peníze). A když na mnoha místech vyrostly ceny nemovitostí i nájmů tak, že už si je nemůže dovolit původní obyvatelstvo příslušné čtvrti, tak se prostě celá čtvrť postupně gentrifikuje.
      Smutné pak je, že se ještě v různých médiích píší články jak je ohromně špatné vlastnické bydlení a jak mají jít lidi do nájmů. Pokud by se tím lidé začali řídit, tak to samozřejmě ještě víc posílí gentrifikaci, protože když má člověk někde nemovitost, kterou vlastní, tak jí prostě vlastní a dokud o ní třeba v exekuci nepřijde, tak ho odtamtud nikdo nemůže nutit se vystěhovat (možná jen vyšší daň z nemovitosti) a zatímco v té nemovitosti bydlí, tak jeho nemovitost prudce roste na ceně a pak když jí bude třeba chtít prodat, tak jí prodá za mnohem víc peněz než jí původně koupil. Kdyžto když někdo bydlí v nájmu, tak kromě toho, že to není a ani po dlouhých letech nebude jeho a bude se muset pořád přizpůsobovat pronajímateli a jeho podmínkám, tak taky se mu prostě ten nájem bude zvyšovat tak dlouho, až bude nucen se odtamtud vystěhovat (i když v té čtvrti vyrůstal, miluje jí a vyrůstali tam i jeho předkové), protože už by mu nezbyly peníze třeba ani na jídlo.
      Pak příjde třeba Pepíček ke svému tátovi - tati a proč se odsud musíme vystěhovat, když jsem tu vyrůstal, mám tu kamarády, chodil jsem tu do školky, chodím tu do školy a mám to tady rád. A otec odpoví - Pepíčku já ani maminka už nemáme na další splátku nájmu, protože nám ho natolik zvýšili, že už to nedokážeme zaplatit. Budeme se muset odstěhovat jinam zatímco se do naší čtvrti přestěhují ruští mafiáni a další cizinci, různí zbohatlíci a spekulanti. A Pepíček řekne - ale mě se nikam stěhovat nechce, já to tu mám moc rád a mám tu kamarády. A otec mu odpoví - já to tu mám taky moc rád, ale nic jiného nám nezbývá, budeme se muset odstěhovat do levnější čtvrti, nebo někam za město.

  • @mi.chal.
    @mi.chal. Před 3 měsíci +7

    Ta prestižnost je taky celkem relativní, Vinohrady bych asi nechtěl. Prostě se mi nelíbí ten styl, kde člověk vyjde z domu a hned narazí na vydlážděný chodník a zaparkovaná auta. Když má štěstí, tak je tam sem tam strom. Možná to je přitažlivé pro lidi, co razí každý večer do hospody nebo na bar, ale radši mám přírodu. Na těch starých sídlištích je alespoň trávník, spousta stromů a místa mezi domy.

  • @mk6022
    @mk6022 Před 3 měsíci +40

    Ty jo v Cechach banky povoli 9 rocnich prijmu na hypoteku? Tak to je krasny v Americe banky vyzaduji abyste se vesli s cenou nemovitosti do 3 rocnich prijmu. To je videt jak jsou v Cesku ty nemovitosti neskutecne drahe oproti platum......

    • @jirikosek6383
      @jirikosek6383 Před 3 měsíci +1

      Anglie mela tusim 4/5 let
      Ano 9 je mimo realitu

    • @BrutalPCPlayer
      @BrutalPCPlayer Před 3 měsíci +1

      Jsem rád, že to vidíte i při porovnání se zahraničím, jak je to tu hrozné a že si Česi v téhle oblasti nestěžují bezdůvodně, ale je pravda, že třeba ve velkých městech v Kalifornii se také nemají v tomhle směru čím chlubit. I to je zřejmě důvod, proč se tam poslední roky tolik rozmáhá bezdomovectví a proč se odtamtud spousty Američanů stěhuje do jiných států federace.

    • @mk6022
      @mk6022 Před měsícem

      @@BrutalPCPlayer co se tyka bezdomovcu v Kalifornii tak je potreba podotknout, ze se tam bezdomovci sjizdi z cele Ameriky, protoze tamni kalifornska vlada je k nim tolerantni. Maji zdarma zdravotni peci (napr. kdyz se predavkuji), drobne kradeze jsou bez postihu, toleruji jim bydleni na ulici atd. A ano bydleni v LA je drahe, ale je tam mnoho dalsich peknych mist mimo Kalifornii kde se da bydlet a vlastnit nemovitost za rozumnou cenu.

  • @davidbarta8799
    @davidbarta8799 Před 3 měsíci +12

    Vtipné je, že u na v Brně stojí nemovitosti stejně a platy jsou o 20% nižší :)

  • @marianpatek2623
    @marianpatek2623 Před 3 měsíci +5

    Ako vždy vynikajúce a veľmi poučné.

  • @domchiq
    @domchiq Před 3 měsíci +38

    Tak dobre spravena analyza v tak kratkom videu, dakujem!

  • @vonvildenschwert3045
    @vonvildenschwert3045 Před 3 měsíci +23

    Dle toho, co vím, tak skutečně dost lidí, kteří bydlí v těchto sídlištních lokalitách, maji spíš 30, maximálně 35 tisic čistého. A tyto platy jsou na spoustě pozic..někdy i těch, kde se vyžadují VŠ vzdělání. Někdo ty práce dělat musí. Navíc, když dost zaměstnavatelů nabízí třeba stále ubohých 140-150 Kč na hodinu i v náročných zaměstnáních. A to ač je dost nabídek prací, stejně to nezvýší ani trochu.

    • @kamilaagosztova8486
      @kamilaagosztova8486 Před 3 měsíci +4

      Přesně tak, těch 100 k je úplně nereálná představa..

    • @eriskooo
      @eriskooo Před 3 měsíci

      @@kamilaagosztova8486- jak nerealna ? ved to je uplne bezny plat v IT

    • @kamilaagosztova8486
      @kamilaagosztova8486 Před 3 měsíci +1

      @@eriskooo jo ? a to bereš kde, možná v nějaké nadnárodní firmě..jak vidíš v ostatních komentářích, není to jen můj názor..

    • @eriskooo
      @eriskooo Před 3 měsíci

      @@kamilaagosztova8486- v nadnarodnej firme je to zial standard - je kopec zaujimavejsich firiem s nasobkom 100k

    • @BrutalPCPlayer
      @BrutalPCPlayer Před 3 měsíci

      Ona Praha nakonec dopadne tak, že spoustu zaměstnavatelů bude nuceno na určitých pozicích o dost zvýšit plat a nebo ty pozice úplně zrušit a nemít ty lidi vůbec, protože tam na ně nikoho nesežene, protože si tam ty lidi nebudou moct dovolit bydlet, ani si nebudou moct dovolit bydlet dostatečně blízko od toho zaměstnání, aby tam mohli denně dojíždět. Jenže město nemůže fungovat jen když v něm budou pracovat manažeři, podnikatelé, různí vysoce placení specialisté apod., ale potřebuje i manuálně pracující a nekvalifikované zaměstnance (popleláře, uklízečky, servírky atd.). Takže to pak takto dopadne - buď i na těchto nekvalifikovaných pozicích budou muset zaměstnavatelé nabídnout o dost vyšší plat, nebo tam prostě na tyto činnosti nikoho neseženou a nikdo to tam dělat nebude.

  • @rezor1212
    @rezor1212 Před 3 měsíci +2

    Velmi zajímavě zpracované téma, budu se těšit na další video :)

  • @radovankubat4065
    @radovankubat4065 Před 3 měsíci +5

    Tentokrát s vámi nesouhlasím. Česko je na druhém místě v nedostupnosti bydlení v Evropě.
    To, že pokud se člověk s průměrným příjmem uskromní a bude dávat za bydlení více než 50% příjmu za krcálek na jižáku, nepovažuji za dostupné bydlení.
    Na Vinohradech ať jsou byty klidně za desítky milionů, pokud ale nebudou na okraji Prahy byty dostupné i pro lidi s průměrnými a podprůměrnými příjmy, tak to časem zaplatíme v podobě dotovaného bydlení všichni. Město bude muset poskytovat dotované nájemní bydlení pro širokou skupinu lidí, kteří jsou nezbytní pro fungování města, mají ale průměrné nebo podprůměrné příjmy.

  • @krpesjakub
    @krpesjakub Před 3 měsíci +14

    Vzhledem ke splátce hypotéky (4,5mio - 30let - 4,49%5let fixace) cca 23000. Do logiky videa vstupuje otázka co takový průměrný mladý člověk bude do konce měsíce konzumovat.

    • @farley333
      @farley333 Před 3 měsíci +1

      ...nebo v čem chodit oblečenej.

    • @jangrym5437
      @jangrym5437 Před 3 měsíci +2

      Tak do té logiky ještě zapojte fakt, že podle průzkumů více než polovině mladých lidí pomáhají s koupí nemovitosti rodiče nebo sami jinou nemovitost vlastní. Nehledě na to, že je normální nezačínat koupí vlastního bytu. Bydlel jsem na koleji, na ubytovně, v nájmu a až pak si koupil vlastní byt.

    • @tomasfiala640
      @tomasfiala640 Před 3 měsíci +2

      To že někomu pomohou rodiče snad nemůžete jako argument brát ani vážně ne? To má jen někdo štěstí, ale opravdu to není řešení problému.

    • @jangrym5437
      @jangrym5437 Před 3 měsíci +2

      @@tomasfiala640 Já neargumentuju, popisuju reálný stav, který má výrazný vliv na cenu bytů.

    • @krpesjakub
      @krpesjakub Před 3 měsíci +2

      @@jangrym5437 hmmm tak já jdu seřvat rodiče, že můžou za drahý byty...

  • @markusaurelius7350
    @markusaurelius7350 Před 3 měsíci

    Díky za skvělé video!

  • @defelater1334
    @defelater1334 Před 3 měsíci +8

    My s ženou máme oba 25 let, společný příjem máme těsně přes 110k měsíčně a v bance se nám s hypotekou vysmáli :D A jsme zaměstnaný, ne osvč

    • @ZitPrahu
      @ZitPrahu  Před 3 měsíci +6

      Pokud nemáte jiné dluhy, pak můžete v klidu získat 10mil. hypotéku.

    • @sekaj8063
      @sekaj8063 Před 3 měsíci

      ​@@ZitPrahu
      A kolik dnes požadují banky na akontaci pls?

    • @ZitPrahu
      @ZitPrahu  Před 3 měsíci +1

      @@sekaj8063 Když je Vám do 35 let, stačí 10 procent, nad tento věk 20 procent.

    • @radovankubat4065
      @radovankubat4065 Před 3 měsíci

      Jak vysokou hypotéku jste chtěli čerpat?

    • @oldrichvoralek7716
      @oldrichvoralek7716 Před měsícem

      To můžete žrát kobylí vejce se 110 tis, nevěřím, že by jste nedostali hypotéku.

  • @kamilaagosztova8486
    @kamilaagosztova8486 Před 3 měsíci +4

    Pokud chce pár mít děti..2kk je malé.. průměrný plat je na to opravdu málo a ti často lidi mají podprůměrný plat. Z toho plyne, že podnájem je pro některé lidi jediné řešení..

    • @oldrichvoralek7716
      @oldrichvoralek7716 Před měsícem

      Ten je ale dneska často dražší než splátky hypotéky. V Plzni teda jo. A mohou člověka vylejt, takže do jeho zvelebení ´človšk nic nebude investovat a žije pořád v provizoriu...

  • @mireknovacek9680
    @mireknovacek9680 Před 3 měsíci +1

    Zdravím, když se vyznáte v nemovitostech a v bytech, mohl byste mi poradit? Jak je to s průzvučností od sousedů v různých typech domů? (myslím třeba paneláky - cihlové domy z padesátých let s betonovým stropem - prvorepublikové a starší činžáky s trámovým stropem)? O panelácích vím, že je tam průzvučnost neúnosně vysoká, tak by mě zajímalo, jestli jsou na tom ty starší činžáky líp?

  • @ted535cz
    @ted535cz Před 3 měsíci +8

    Řekl bych, že průměrný plat na Jižňáku určitě nění 40 000, jeikož se do toh počítá i těch 100 000 z Vinohrad, takže argument platí ještě více

    • @ZitPrahu
      @ZitPrahu  Před 3 měsíci +14

      Máte pravdu, že průměrný je zavádějící. Používal jsem ho, protože většina lidí nezná rozdíl mezi průměrným a mediánovým a chtěl jsem, aby to pro běžné lidi bylo srozumitelný. Každopádně mediánový plat je cca 40 tis.

    • @Mc2uba
      @Mc2uba Před 3 měsíci +1

      Já bych klidně řekl, že tam těch 40k kč měsíčně průměr bude, ono tam bude hodně lidí co mají klidně těch 100k kč a více, ale bude tam i spousta lidí, co zdaleka těch 40k kč nemá. Takže ten průměr to udělá v pohodě.

    • @miroslavzorgovsky8108
      @miroslavzorgovsky8108 Před 3 měsíci

      Alespon vy vite na rozdil od pana Kotuli jak se rika Jiznimu mestu. Ze to neni Jizak, ale Jiznak = Jizni mesto. Je dobre , ze se lepe citi jako you tuber nez realitni makler, protoze jsem s nim byl jednou asi pred rokem na oblidce naprosto nekvalitni novostavby na praze 5 za brutalne premrstenou cenu oscilujici az k hranici 20mil. CZK = strasny pomer cena/vykon a byla to velmi trystni zkusenost. Nekoho tak nevyrazneho a neflexibilniho jako maklere jsem jeste nezazil.

    • @radovankubat4065
      @radovankubat4065 Před 3 měsíci +1

      ​​@@Mc2ubaPrůměrný plat v Praze je 52 hrubého. Medián se mi nepodařilo dohledat, bude dejme tomu 47 tisíc, což je 37 tisíc čistého. I lidé se mzdou pod mediánem ale chtějí někde bydlet a často ve vlastním. A pro ně je bydlení nedostupné.

    • @Mc2uba
      @Mc2uba Před 3 měsíci

      @@radovankubat4065 ano, prumerny :-)

  • @LiborPomikalekMl.
    @LiborPomikalekMl. Před 3 měsíci +5

    Zdravím Vás cenová politika nemovitostí v Praze to je pro mně moc odborná diskuze já se spíš znovu kouknu na tu masaryčku😊👍

  • @DavidDuongCZ
    @DavidDuongCZ Před 3 měsíci +1

    Děkuji za video. Rád bych se chtěl zeptat, zda výpočet dostupnosti bytu vzhledem k měsíčnímu platu již zohledňuje i růst ceny bytu. Přece jenom než člověk našetří na kýžený byt, tak ceny a platy budou někde jinde.

    • @ZitPrahu
      @ZitPrahu  Před 3 měsíci +3

      Dobrý den,
      v dlouhodobém horizontu by ceny měly růst podobně jako příjmy, jsou však období, kdy rostou ceny více a naopak.
      Pokud nemáte mimořádné příjmy, našetřit si nedokážete. Nehledě na to, že Vám našetřené peníze požírá inflace, pokud je tedy nemáte nějak jinak dobré investované.
      Jediná možnost pro běžné lidi je hypotéka.
      Zatím se mějte Daniel Kotula

    • @Mc2uba
      @Mc2uba Před 3 měsíci +1

      šetřit si na byt, abych ho pak zaplatit v hotovosti je dnes utopie, to musíte mít opravdu astronomický příjem.. a to pak zas nešetříte na byt za 8 milionů :) takže je jednodušší si vzít hypotéku, koupit si byt a pak se těšit z jeho zhodnocování :)

  • @Desperoro
    @Desperoro Před 3 měsíci +8

    Alespoň v Brně mi přijde, že okrajové lokality začínají být mnohem oblíbenější než ty v centru. Důvod je často parkování, klid, bezpečnost pro děti i blízkost přírody resp únik z města. Navíc dnes je obrovské množství home office, tak vzdálenost do kanceláře není až tak klíčová, vlastně stačí jen trochu kvalitnější MHD

  • @lucie9887
    @lucie9887 Před 3 měsíci +5

    A uprimne...proc si jakakoli realitka uctuje takove provize ci odmeny? Za co? Za prezenci inzeratu nic neplati, ani vlastni webovy stranky neumi a nechtej platit a vyuzivaji realitnich serveru . Za pravnj sluzby? Kterej makler ma titul Judr? Ale skoda mluvit, cele je to jen bouda na lidi

    • @jangrym5437
      @jangrym5437 Před 3 měsíci

      Tak vidíte, aspoň ta bouda.

  • @jirispinar6220
    @jirispinar6220 Před 3 měsíci +1

    Rád bych se autora zeptal jaké lokality v Praze považuje za atraktivní, kde se dobře prodávají velké byty?

    • @ZitPrahu
      @ZitPrahu  Před 3 měsíci

      Dobrý den pane Špinare,
      rodinné byty se prodávají v zásadě všude slušně, v atraktivních lokalitách to jde jen o něco rychleji. V těch ostatních lokalitách musí být velmi citlivě nastavena cena. Dále u rodinných bytů jsou kupující citlivý na každou maličkost, u většiny se jedná o byt, který budou mít na většinu života, tedy vše musí být perfektní. Tedy byt by neměl být na rušné ulici, dům v dobrém stavu, vyšší patro s výtahem, praktické dispozice.
      Pokud je kombinace například rušné ulice a neatraktivní lokalita, prodej jde hodně pomalu a často se byt prodá levně.
      A nyní k lokalitám, atraktivní jsou: Vinohrady, Karlín, Holešovice, Dejvice, Bubeneč, Břevnov, Střešovice, část Smíchova. Pak je však ještě XY dílčích zákoutí, které jsou atraktivní.
      Zatím se mějte a přeji krásný zbytek dne
      Daniel Kotula

  • @martinbaksa1729
    @martinbaksa1729 Před 3 měsíci +4

    Ano, každá lokalita má svého kupujícího. Tak jak auto může stát 300.000 může stát i 6.000.000 CZK. Za další generaci to bude i na pohled zjevné. Čistý příjem 100.000 CZK/měsíčně znamená přes 150.000 CZK brutto a to má i v Praze málokdo z Čechů. Vinohrady a některé další lokality jsou z mého pohledu dnes hodně přeceňované, protože se v nich těžko parkuje (nemyslím tím kroužení na ulici, ale v garáži) a kromě hezkého historického prostředí je zde i málo pracovních míst ve srovnání s jinými administrativními centry Prahy. Maloobchodní nabídka (vyjma hospod) je zde ve srovnání s jinými oblastmi taky podstatně slabší, detto sportovní vyžití (zavřené fitka tím nemyslím) Bez cizinců na pár let by dle mého názoru Vinohrady byly dnes skanzenem Prahy. Ale každému dle chuti. Za mně vedou Dívčí Hrady, které mají vše co si pod pojmem kvalitní bydlení mohu představit.

    • @ZitPrahu
      @ZitPrahu  Před 3 měsíci +1

      Švarc systém - málokdo vícevydělávající má mzdu. Např. ve zmiňovaném IT jedou na živnosťák kromě recepční všichni.

  • @macswah2946
    @macswah2946 Před 3 měsíci

    ahoj, prosím report o Ptyč a podobné ... to si žádáme

  • @johny62
    @johny62 Před 3 měsíci +3

    nekoupím si nikdy nic co by mě mělo na příjmech omezit více jak 20% splátkou. takže za mě strop 5 ročních platů za 3+1 pro rodinu v běžným paneláku . nebo jako si myslíte že koupím byt abych pak čuměl z okna !!??? co jídlo? rodina? co doprava? hygiena ? služby??? zábava??? nechápu co jsou ty lidi zač co toleruju a akceptují tu cenovou nenažranost developerů a makléřů aby se pak bil do prsou jak dobře udělal s pocitem, že to za pár let prodá za dvojnásobek třeba a mezitím suší hubu...

  • @jirikosek6383
    @jirikosek6383 Před 3 měsíci +3

    A jeste je i mozne ze bude manager co bere 300k
    Kdyz se uskromni ma na byt za 4 roky cash

    • @Mc2uba
      @Mc2uba Před 3 měsíci +1

      To máte pravdu, na druhou stranu, kdybyste měl plat 300k kč měsíčně, chtěl byste bydlet v bytě na Jižáku nebo Vinohradech? Já tedy určitě ne.

    • @jirikosek6383
      @jirikosek6383 Před 3 měsíci

      @@Mc2uba bydlet nemusi. Muze to brat jako investici. Najem je nekdy levnejsi

    • @Mc2uba
      @Mc2uba Před 3 měsíci

      @@jirikosek6383 to mate pravdu.

  • @janovecka7650
    @janovecka7650 Před 3 měsíci

    titulek divný,ale obsahově dobrý. kde jsou ty prestižní lokality kromě vinohrad?

    • @vaclavrajek5209
      @vaclavrajek5209 Před 3 měsíci

      Ořechovka, Hanspaulka, Střešovice, Bubeneč apod.

  • @jozefs.5991
    @jozefs.5991 Před měsícem

    no tak ako u nás v Bratislave

  • @bulldok1624
    @bulldok1624 Před 3 měsíci

    Jak se vám líbí Sídliště Solidarita? Nechtěl byste o něm udělat nějaké zajímavé video? :)

  • @jirkav
    @jirkav Před 3 měsíci +25

    Tahle "analýza" je úplně naruby a neříká vůbec nic. Vybrat si skupinu vysokopříjmových obyvatel a argumentovat jimi ve prospěch dostupnosti bytů na Vinohradech ve skutečnosti potvrzuje opak - že byty na Vinohradech (a obecně v širším centru) jsou absolutně nedostupné skoro komukoli. Praha se nedělí na "lidi co berou hodně a chtěj bydlet v centru" a "lidi co berou průměr a chtěj bydlet na jižáku". Byty v širším centru jsou nedostupné a proto tlačí lidi s průměrnými příjmy na okraj Prahy.
    Stejnou logikou bychom mohli dospět k názoru, že Lamborghini jsou dostupná auta, protože si je kupují lidi, kteří průměrně vydělávají třeba 10 milionů ročně a je to jejich druhé, či třetí auto do sbírky. Samozřejmě to je nesmysl a ve skutečnosti je to právě důkaz nedostupnosti, stejně jako u těch bytů na Vinohradech.

    • @ZitPrahu
      @ZitPrahu  Před 3 měsíci +4

      Pro průměrně vydělávající lidi jsou byty v dobrých lokalitách nedostupné, to je tak jediné s čím bych souhlasil. A jinak byty v dobrých lokalitách mají být dostupné i pro průměrně vydělávající?

    • @jirkav
      @jirkav Před 3 měsíci +9

      Neříkám, jestli byty v dobrých lokalitách mají být dostupné, nebo ne, poukazuju jen na to, že tahle analýza je uplně naruby. Ano, byty na Vinohradech si kupují lidé s extrémně vysokými příjmy. To jsou data. Jeden pohled na data je, že "byty jsou vlastně dostupné, protože si je tam kupují bohatí" - což tvrdíte ve videu, nicméně situace je opačná - "byty jsou tak nedostupné, že jen ti velmi bohatí si je tam můžou koupit". Zaměňujete příčinu s důsledkem.

    • @ZitPrahu
      @ZitPrahu  Před 3 měsíci +2

      @@jirkav Jenže 100 tis. není v Praze extrémní výdělek. Logika je, že při přepočtu na ceny bytů na Vinohradech vychází byt levněji než na Jižním Městě. Byty na Vinohradech (například, těch podobných lokalit je více) jsou zatím levné a mají kam růst, narozdíl od Jižního Města.

    • @chlapecx
      @chlapecx Před 3 měsíci +2

      @@ZitPrahu ale tím hůř, protože výše definovaný "plebs a socky" prostě nepůjde bydlet do VIP lokality....vlastně jste to řekl... je to o poptávce v daný lokalitě....

    • @jindrichherejk2072
      @jindrichherejk2072 Před 3 měsíci +2

      Pro sociální vrstvu, která má zájem bydlet v prestižní lokalitě a vydělává 2,5 násobek průměru, není byt nedostupný. Takových lidí je dost a je to tak celkem v pořádku. Musím bydlet tam, kde na to mám.

  • @user-lg6dj7il3h
    @user-lg6dj7il3h Před 15 dny

    😊

  • @enoptix
    @enoptix Před 3 měsíci

    Dokážete říct, jak na tom byl poměr koupě bytu s pomocí hypotečního úvěru a v hotovosti?

    • @user-cr7jk2uo7m
      @user-cr7jk2uo7m Před 3 měsíci

      Někde tady v komentářích už psal, že to bylo většinou v hotovosti bez hypotéky.

  • @deklan000
    @deklan000 Před 3 měsíci +4

    Mluvíte o hrubé nebo čisté mzdě (40 000 až 100 000) ?

    • @ZitPrahu
      @ZitPrahu  Před 3 měsíci +4

      Medián pro Prahu není nikde zveřejněn (je jen průměr a ten zde může být zavádějící). V kalkulaci počítám s čistou mzdou.

    • @betaalfa1990
      @betaalfa1990 Před 3 měsíci +2

      @@ZitPrahu Dá se vycházet ze statistik ispv. Poslední detail na úrovni kraje (Prahy) je zde pro rok 2022. U ní je medián 42 788, průměr pak 54 462.

    • @jangrym5437
      @jangrym5437 Před 3 měsíci

      @@ZitPrahu Dodal bych, že příjmy nepochází jen ze zaměstnání, řada lidí podniká, vlastní akcie, nemovitosti z nichž jim plyne další příjem. Navíc více než polovině mladých lidí pomáhají s koupí rodiče. Pak už je ten pohled na ceny úplně jiný.

  • @romanrak
    @romanrak Před 3 měsíci +15

    A pak se zeptejte na dostupnost bydlení v Praze pomocného personálu v nemocnicích, školách, školkách, muzeich, divadlech a nebo uklízeček z těch skleněných kanceláří. Pro velkou část lidi je základní potřeba nedostupná ačkoliv poctivě pracují. Smutné.

    • @DusanZemlicka
      @DusanZemlicka Před 3 měsíci +4

      Tito lidé jsou důležití pro chod města, ale společnost jejich práci tolik neohodnocuje. Musí tedy bydlet v nájmu.

    • @chlapecx
      @chlapecx Před 3 měsíci +2

      @@DusanZemlicka ale jsou považováni jako "otroci" ....

    • @Mc2uba
      @Mc2uba Před 3 měsíci +4

      Bohužel peníze za odvedenou práci se dnes hodnotí podle nutnosti vzdělání a sehnání lidí na tuto pozici. A v tom zbytku to jsou tabulky státu, který jsou tragický. Nechápu, že někdo chce dobrovolně pracovat ve státním podniku za ty drobné, co se tam tabulkově dostávají.. Kdo si to vybere, dobrovolně se odhodlal k životu v chudobě.. tak to bohužel je..
      Těžko by pak člověk chtěl studovat a učit se, když by uklízečka měla stejně peněz za svou "odbornost" jako člověk, který musel studovat 2 vysoké školy a investovat do svého vzdělání tolik času a peněz.

    • @romanrak
      @romanrak Před 3 měsíci +3

      @@Mc2uba tak asi nemusí mít stejně. Respektive zcela určitě stejně mít nemůže, ale je chyba že není schopna si našetřit na bydlení. I když opět na bydlení by našetřila, místo nájmu by platila hypo, ale nenašetrí těch 20% a tak je nucena být v nájmu celý život. A to je problém. Někdo od stolu rozhodl a smůla.

    • @variacenavsiav9945
      @variacenavsiav9945 Před 3 měsíci +1

      ​​​@@romanrakJe to tak, jak píšete. Člověk, který potřebuje bydlet soupeří na realitním trhu s těmi co potřebují někam dobře ulejt prachy. Pro lidi s mediánovým příjmem je to ztracený boj.

  • @zuzanafoitova7632
    @zuzanafoitova7632 Před 3 měsíci +6

    Pro normílního člověka který pracuje na tři směny někde ve fabrice je toto absolutně nedostupnéa je rád když si vydělá třicet tisíc čist=hp.Nevím kde se vzalo mínění,že každý sedí v kanceláři ???

    • @ZitPrahu
      @ZitPrahu  Před 3 měsíci +3

      40 tis. je výdělek uprostřed. Tedy cca polovina lidí vydělává méně.

    • @milanvoj.9920
      @milanvoj.9920 Před 3 měsíci +4

      Zuzano, řeším jednu záhadu…cos na svém komentu upravovala, když výsledek je takhle tristní?

    • @milanvoj.9920
      @milanvoj.9920 Před 3 měsíci +1

      @@ZitPrahuobávám se, že snaha o osvěžení učiva II. stupně ZŠ se v tomto případě nemá šanci setkat s úspěchem

    • @defelater1334
      @defelater1334 Před 3 měsíci +2

      Taky se tam neříká že každý z fabriky má bydlet v praze... hold to tak nejde ´=)) Pracovat u pásu jste si vybrala vy a vaše ambice, nebo teda ten člověk co to dělá a ten musí příjmouit že musí bydlet někde kde si to může dovolit.

    • @krobotak
      @krobotak Před 3 měsíci +1

      A že těch fabrik na Vinohradech je, že?

  • @tomasbouska5671
    @tomasbouska5671 Před 3 měsíci +1

    Já mám názor, že BYDLENÍ by zákonem mělo být chráněno na BYDLENÍ a nikoliv na kšefty... :/ Současný model jen rozevírá nůžky.

  • @iPE_ZA
    @iPE_ZA Před 3 měsíci +7

    Souhlasím s Vámi pane Kotula ,ale zároveň si myslím, že dokud nebude vyřešena dopravní infrastruktura v Praze, tak Vinohrady až zase taková výhoda nejsou. Vůbec bydlet v centru města může být asi sice prestižní, ale mít to kousek někam do přírody se mi zdá ještě prestižnější.

    • @iPE_ZA
      @iPE_ZA Před 3 měsíci +2

      @@janafigallova9458 Je to tak, Je to o preferencích. Já bydlel ale to už je nějaký rok zpátky dva roky v centru Českých Budějovic a nikdy více bydlet v centru. Každý pátek a sobota poslouchat opilecký křik a modlit se ,aby mi někdo neukopl zrcátko u auto jako se to stalo mému známému. S parkováním tenkrát ještě takový problém nebyl , ale pravda je ,že potom jsem to tam zabalil a šel bydlet k té přírodě a můj život se značně zlepšil. Vinohrady jsou prestižní ,ale to je jako s obrazem. Je krásný obraz a nemá skoro žádnou hodnotu a potom je z nějakých důvodů průměrný obraz a rvou se o něj všichni sběratelé. Celkově si ale myslím, že Praha jako taková spíš upadá. Když tam přijedu ,tak jsem rád , že zase odjedu. Teď naposledy nebylo moc počasí a to je tam tuze ponuro.

    • @ZitPrahu
      @ZitPrahu  Před 3 měsíci +2

      Určitě je to o osobních prioritách. Lidé v lokalitách jako jsou Vinohrady mají rádi cvrkot města a buďto chodí pěšky nebo jim nevadí stát v Anglické na semaforech. Jinak já taky rád přírodu, a tak tedy jako většina Pražáků často na víkendy mizím někam pryč :-)

    • @iPE_ZA
      @iPE_ZA Před 3 měsíci +1

      @@ZitPrahu Já nevím proč pane Kotula, nemám k tomu vůbec žádný racionální důvod, ale když Praha, tak se mi líbí Kobylisy. Ale jak říkám ,je to jen líbení a nevím proč. Tam mi to přijde všude kousek ,ale už ne v centru a zase jednoduše z města vyjet. Taková zlatá střední cesta.

    • @iPE_ZA
      @iPE_ZA Před 3 měsíci +2

      @@janafigallova9458 Tak když přijedete z Vinohrad na maloměsto na Moravě, tak se ocitáte v jiném světě. Člověk si tam najednou musí přidat tak sám a opuštěn. Přeci jen velkoměsto jako takové pořád něco nabízí ,na maloměstě musíte sama něco vytvářet. Tam toho moc není.

    • @milanvoj.9920
      @milanvoj.9920 Před 3 měsíci +1

      @@iPE_ZA Tak to vidíte…do centra Budějek my z Vinohrad jezdíme…do přírody. Nepředstíraná naivita domorodců evokuje dávno zapomenuté časy

  • @jankopac4335
    @jankopac4335 Před 3 měsíci +3

    Jižní město 2+kk za 4míče :D u nás ve městě za tu cifru 3+1 a ještě by mi možná zbylo Prahu mám 20 až 30 min autem po dálnici hodinku a půl vlakem

    • @brabecjakub
      @brabecjakub Před 3 měsíci +2

      Kde bydlíte? 20 min autem od Prahy 3+1 za 4 miliony, to se mi nezdá, vzhledem k cenám satelitů

    • @jankopac4335
      @jankopac4335 Před 3 měsíci +1

      @@brabecjakub 20 až 30 po dálnici ale asi i víc neměřil jsem to záleží jak jede kdo rychle taky si všimněte časového údaje vlaku a zjistíte že se nejedná o satelit

    • @brabecjakub
      @brabecjakub Před 3 měsíci +1

      @@jankopac4335 takže kde je to přesně prosím? :) 20-30 po dálnici se dá brát za "satelit".

    • @matous_adamu
      @matous_adamu Před 3 měsíci +3

      @@brabecjakub pokud 30min je satelit tak Mladá Boleslav je satelit :D

    • @brabecjakub
      @brabecjakub Před 3 měsíci +1

      @@matous_adamu no jo, pardon 😂 brno se též mělo jmenovat Vídeň - sever. A v bolce 3+1 za 4 mega? Ukažte! 😃

  • @kamilaagosztova8486
    @kamilaagosztova8486 Před 3 měsíci +1

    Znám lidi co pracují v IT a mají tak okolo 30... chtěla bych vidět ty co mají 100k..😂 Podle téhle logiky jsou byty snadno dostupné, ale tak to není. Jinak by tolik mladých lidí nebylo v podnájmech nebo spolubydlenich..

    • @makovystrudl4523
      @makovystrudl4523 Před 3 měsíci +2

      Mejte odvahu si za svoji praci rikat vice penez.

  • @opicaskorica564
    @opicaskorica564 Před 3 měsíci +2

    Takze niesu lacnejsie. Toto video nedava zmysel a to som vas fanusik

  • @djjameswing
    @djjameswing Před 3 měsíci +6

    Na me moc click bait titulek

    • @ZitPrahu
      @ZitPrahu  Před 3 měsíci

      V jakém smyslu?

    • @Makunga1000
      @Makunga1000 Před 3 měsíci +1

      @@ZitPrahu No v tom, že to zkrátka není za hubičku. Byty jsou předražené. Přidaná hodnota na bytech je nehorázná. Většina střední třídy nemá ani na byt v paneláku. A říct, že je ještě možno posouvat ceny nahoru je pouze chamtivost. Nedivím se, že potom lidé volí komunisty a populisty.

    • @jakubvyskocil3405
      @jakubvyskocil3405 Před 3 měsíci

      @@ZitPrahu Ve smyslu, že v absolutní cifře (která je jako běžné porovnávací kritérium) je to naprostá lež

  • @nicnebude9703
    @nicnebude9703 Před 3 měsíci +1

    Vinohrady jsou rozhodně prestižní, ale ne nejprestižnější. To je všeobecně P1 a Hradčany s Malou Stranou nejvíc.

    • @kozakon2
      @kozakon2 Před 3 měsíci +2

      Pokud je řeč o bydlení tak ty dvě čtvrti o kterých píšeš jsou mimo diskuzi protože už dnes neslouží primárně k bydlení(bohužel) a vlastně tam nikdo bydlet nechce. Prestiznejsi to je možná tak pro sídlo firmy.

    • @user-cr7jk2uo7m
      @user-cr7jk2uo7m Před 3 měsíci +1

      na Malé Straně není dobrý bydlet. Hradčany taky ne. Tam běžný člověk, který má nový byt si opravdu byt nekoupí. Tam to je fajn pro turisty.

    • @nicnebude9703
      @nicnebude9703 Před 3 měsíci

      @@kozakon2 Kecy v kleci. Stavebně je v obou zmíněných čtvrtích plno bytů. To, že je však vlastní spekulanti, kteří je mají prázdný jen za účelem ulití peněz je pak věcí druhou.

    • @nicnebude9703
      @nicnebude9703 Před 3 měsíci

      @@user-cr7jk2uo7m Běžný člověk na to v prvé řadě prachy vůbec nemá, protože to jsou nejdražší části Prahy a podstatně dražší než P2. A obě jsou malebnější než rušný Vinohrady s Vinohradskou, Korunní nebo Anglickou.

    • @user-cr7jk2uo7m
      @user-cr7jk2uo7m Před 3 měsíci

      @@nicnebude9703 ano, ale ti turisti tam jsou peklo. Známá bydlela 3 roky v nájmu v ulici vedle Staromáku. Vám povím, že zdrhala co to šlo.

  • @lucie9887
    @lucie9887 Před 3 měsíci +4

    Kotulo Kotulo. Ty jsi stejny jak ty novinove titulky. Kde jsi vzal plat v IT 100000,-? Stejne jako rozlisujes Jizni mesto a Vinohrady, mzsis rozlisovat i profese v IT. Prodavac IT nema ten samy plat co napr. Senior programator. Rozdil muze byt onech 100000 a oba jsou v oboru IT.

  • @krutusrizek467
    @krutusrizek467 Před 3 měsíci

    Já tomu ale vubec nerozumím

  • @radkaparikova484
    @radkaparikova484 Před 3 měsíci

    Z videa vyplývá, i když to nebylo řečeno. Že byt si může koupit jen člověk co vydělává nad 40000,- , spíš víc. Ale myslím, případně me opravte, že takovýto příjem má menší část obyvatel (v cele ČR) a větší má spíš méně. Pokud se podivate na inzeraty práce, vychazi bezny plat spíš na cca 20000,-Tak to je celkem smutné. Ačkoliv mělo video působit pozitivně.

    • @ZitPrahu
      @ZitPrahu  Před 3 měsíci +1

      V rámci Prahy jsou výdělky vyšší (stejně tak ceny bytů). 40.000 Kč je uprostřed, tedy půlka vydělá méně a půlka více. Zároveň tato částka je jednoduše docílitelná pro kohokoliv v Praze, kdo by měl ambici trochu vydělávat.

  • @HTJ733
    @HTJ733 Před 3 měsíci +2

    Průměrná mzda/plat je v Praze 53tis., nikoliv 40tis.

    • @ZitPrahu
      @ZitPrahu  Před 3 měsíci +5

      Máte pravdu, že průměrný je zavádějící. Používal jsem ho, protože většina lidí nezná rozdíl mezi průměrným a mediánovým a chtěl jsem, aby to pro běžné lidi bylo srozumitelný. Každopádně mediánový plat je cca 40 tis.

    • @lukebruce5234
      @lukebruce5234 Před 3 měsíci +1

      mluvil o ciste mzde

    • @conceptalfa
      @conceptalfa Před 3 měsíci +1

      Hrubeho nebo cisteho???
      Sorry, nebydlim v Cesku....

    • @ZitPrahu
      @ZitPrahu  Před 3 měsíci +3

      @@conceptalfa V kalkulaci počítám s čistou mzdou.

    • @lukebruce5234
      @lukebruce5234 Před 3 měsíci +1

      @@conceptalfa Gross (hruby) and net (cisty).

  • @vdolek_se_slehackou
    @vdolek_se_slehackou Před 3 měsíci

    Mám pro tebe přezdívku: šišla 🙂

  • @thomasangel8122
    @thomasangel8122 Před 3 měsíci +3

    Zajímavé video. Čekal bych že zrovna prestižnější bude centrum a novostavby na Karlíně. Jak to vidíte z pohledu prodávajícího? Prodáte většinu bytů na hypotéku, oligarchům z východu nebo třeba lidem co zdědí či prodají stávající nemovitost? Osobně bych si hypotéku na 30 let do paneláku opravdu nebral.

    • @ZitPrahu
      @ZitPrahu  Před 3 měsíci +10

      Centrum není tak prestižní, jak se mnohým zdá, není atraktivní bydlení. Prestižní v centru jsou jen vybrané budovy či byty, které mají něco navíc jako jsou například výhledy. Novostavby v Karlíně jsou určitě prestižní, zda více či méně než Vinohrady záleží na konkrétním projektu. Obecně je zásadní lokalita, ta udává, zda bohatí chtějí zde kupovat. Mezi takové lokality v Praze patří Vinohrady, Karlín, Holešovice, Budeneč, Dejvice a pak ještě dílčí oblasti v dalších katastrech. Většina prodejů je za "hotové" a kupují hlavně Češi, většinou dobře vydělávají nebo maji peníze z jiného prodeje.

    • @jirikosek6383
      @jirikosek6383 Před 3 měsíci

      @@ZitPrahu a tem oligarchum prodate nebo v ramci selskeho rozumu reknete ze je jiny zajemce/zaloha ?Dekuji