Řeč je o milionech - 12 rad za miliony

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 28. 04. 2021
  • 👉 OTEVŘTE SI INVESTIČNÍ ÚČET U DEGIRO:
    ► www.degiro.cz/?tap_a=55089-b8... ◄
    Investování zahrnuje rizika ztrát.
    -----------------------------------------------------------------
    👉 CHCETE INVESTOVAT JEDNODUŠE BEZ JAKÝCHKOLIV DALŠÍCH STAROSTÍ?
    Vyzkoušejte Portu!
    ► ČR: tinyurl.com/4zb2c3zd
    ► SR: tinyurl.com/mrxxcbar
    -----------------------------------------------------------------
    🍺 Podpořte bramboru virtuálním pivem: www.buymeacoffee.com/investic...
    -----------------------------------------------------------------
    V dnešní epizodě se podíváme na 12 rad za miliony, které začínajícím investorům doporučuje Paul Merriman ve své nové knížce Řeč je o milionech. Některé rady a koncepty už budou pravidelným divákům nejspíš známé, ale opakování je matka moudrosti a není na škodu si připomínat, proč děláme, co děláme. Tentokrát se mi zcela výjimečně podařilo celou knihu vměstnat do jedné epizody, i když je trošku delší než obvykle. Brzy (nejspíš za dva týdny) se můžete těšit na video o změnách v mém portfoliu. Dnešní epizoda napoví :)
    • Řeč je o milionech - ...
    Každý čtvrtek večer nová epizoda
    -----------------------------------------------------------------
    ❗ Video není investiční doporučení. Každý investor je zodpovědný za svá finanční rozhodnutí. Prezentuji jen mé osobní poznatky, názory a zkušenosti a sám jsem investor amatér.
    -----------------------------------------------------------------
    🔍DOPORUČENÉ EPIZODY
    ► Časování trhu • Časování trhu
    ► Malé a hodnotové akcie: Faktorové investování (Smart Beta) • Faktorové investování ...
    ► Síla složeného úročení: • Síla složeného úročení...
    -----------------------------------------------------------------
    Investiční bramboru najdete na:
    ► Facebook: tinyurl.com/y9o8ju7v
    ► Instagram: / investicni_brambora
    ► E-Mail: investicnibrambora@gmail.com
    -----------------------------------------------------------------
    💰 Pokud chcete poděkovat bramboře za videa a podpořit ji, můžete tak učinit na 🍺 www.buymeacoffee.com/investic... nebo příspěvkem na bankovní účet 1728143113/0800. Děkuji všem podporovatelům! Richard

Komentáře • 71

  •  Před 3 lety +2

    🔍DOPORUČENÉ EPIZODY
    ► Časování trhu czcams.com/video/1_P7Q-hcdfY/video.html
    ► Malé a hodnotové akcie: Faktorové investování (Smart Beta)czcams.com/video/0NyuwyYx_zc/video.html
    Pomohla vám má videa zlepšit investiční rozhodování? Podpořte Investiční bramboru virtuálním pivem 🍺 na: www.buymeacoffee.com/investicnibr Díky a na zdraví! 🍻 🥔

  • @paulmerriman2947
    @paulmerriman2947 Před 3 lety +23

    Nemluvím jazykem, ale tvoje energie a grafika jsou úžasné. Doufám, že se můžete podělit o naše bezplatné soubory PDF se svými stoupenci. Doufám, že nás dva předají svým přátelům a rodině. Dejte mi vědět, jestli mohu někdy pomoci.

    •  Před 3 lety +11

      Welcome to my Investing potato channel, Mr. Merriman. I hope you don't mind I made a video based on your book. I am forwarding the information to Czech (and Slovak) investors, so they learn more about rational ways to invest and how to increase their wealth. Most of the big institutions in Czech republic still offer active mutual funds with high fees. So I am helping to spread the message about index investing and low fees.
      And thank you for your offer of help. Maybe I will take you on it sometime in the future. 😉

    • @pavolbacik
      @pavolbacik Před 3 lety +4

      Poteší pochvala od autora (:

  • @konstantinkozokar7587
    @konstantinkozokar7587 Před 3 lety +15

    Během investování jsem zjistíl, že nejtěžší je čekat.

    •  Před 3 lety

      Je to tak! Ať děláme co děláme, čas neurychlíme 😁

    • @ikov4005
      @ikov4005 Před 3 lety +1

      @ Na Degiru ti ani nic jineho nezbyva - penize ktere nejsou investovany "lezi" ve forxovem fondu a samozrejme se ztraci v kurzovych vymenach tam a zpet.Navic to maji absolutne neprehledne uctovane a nektere polozky nenajdes a ani se nedopocitas kde ty penize jsou.Podpora sice s koncovkou CZ ale pouze anglicky,neresi a kdyz nevi tak ti poradi at jim zavolas - samozrejme v anglictine.

    •  Před 3 lety +1

      @@ikov4005 je otázka, zda na to použít Trading212 Invest, kde je ihned investováno vše (umí frakční akcie). Jasně daný poplatek 0,15 % směna + případně 0,7 % za deposit kartou. Což jde ale obejít nabitím účtu typu "CDF", kde to je stále zdarma a interním převodem na "Invest", nějak jim tohle ještě uniklo ;)
      Pro toho, kdo chce nastavit "trvalý příkaz" a nestarat se, je T212 ideální. Vytvoříte si koláč, dáte do něj Ríšou doporučený Vanguard FTSE All-World Acc, zapnete třeba týdenní automatické investování a už se nestaráte.

    • @paulmerriman2947
      @paulmerriman2947 Před 3 lety +4

      Jedním z největších odměn, které investoři obdrží, je výsledek jejich trpělivosti. Na druhou stranu může být velmi nákladné trpět špatným typem investice. Paul Merriman

  • @janvlceek
    @janvlceek Před 3 lety +5

    super video jako vždy!

  • @snakeheadsss
    @snakeheadsss Před rokem +1

    Richarde,
    aktuálne mám takmer dočítanú tuto knihu, je velmi dobrá.
    Toto video som videl dávnejšie, ale nedokázal som ho patrične oceniť až dokym sa som sa nedostal ku knihe. Velmi dobre si spracoval jednotlivé kroky...kratko a výstižne. Skvelá práca, len tak dalej!

  • @jozefs.5991
    @jozefs.5991 Před rokem +1

    Krásne a trefné video (iba brambora je nejaká flakatá:)) držím palce aj naďalej

    •  Před rokem +1

      Díky. Snažím se z investice do brambory vytěžit co to je a měnit je co nejméně 😀

  • @mujchuj
    @mujchuj Před 3 lety +4

    Tak na zdraví! 🍺

    •  Před 3 lety +1

      Děkuji pěkně 🍻

  • @skyvaleria719
    @skyvaleria719 Před 3 lety +1

    Skvělé jako vždy :) Díky Richarde a brambůrko. Sice se pár věcí opakuje z minulých videí, ale nevadí, vždyť opakování je matka moudrosti :) Klidně bych uvítala více takových videí shrnující "bible" o investování.

    •  Před 3 lety +2

      Díky! Rádi zapomínáme a klademe důraz hlavně na informace, které jsme slyšeli jako poslední, i když můžou být méně důležité, než to, co už víme. A tak je dobré si některé věci připomínat, ať držíme při investování ten správný směr.

  • @stevko689
    @stevko689 Před 2 lety +1

    Brambora je super 😁

  • @leowaiet96
    @leowaiet96 Před 2 lety +1

    Jsi dobry :)

  • @miroslavlamac3082
    @miroslavlamac3082 Před 3 lety +9

    škoda že si nepovedal tipy v degiru na ETF napríklad na small cap, ešte lepšie by boli rovno tie etf čo sú free :D, ale tak dík za rýchle "prelustrovanie knížkou" :-)

    •  Před 3 lety +25

      Neuveříš ale v příští epizode budu mluvit o ETF bez poplatků na Degiru (zrovna jsem dotočil a o víkendu sestříhám) a o dva tydny později bufe video o updatu mého portfolia, kde ukážu nové přírůstky. 😉

    • @tomasfrank8188
      @tomasfrank8188 Před 3 lety +2

      @ tak určitě si počkám

  • @petrhajek5680
    @petrhajek5680 Před 3 lety +1

    Moc pěkné video Richarde, jako obvykle. Zajímalo by mě jak se firmy pohybují z pohledu meritek value/size - např. ze small cap firma vyroste do mid cap a na konec treba do SP500 - jak zachytit hodnotu růstu takové firmy, stačí na to investovat do small cap indexu nebo existuje nějaká alternativa? Stejně pokud se z value stane growth, jak zachytit hodnotu nebo má se tím cenu vůbec zabývat? Do podrobná to rozebíral Ben Felix na svém podcastu Rational Reminder podcast, ale pro me jako non-prodessional investora by me zajímala nějaká praktická aplikace na české poměry :-)

    •  Před 3 lety +3

      Každá firma či poskytovatel indexu ma sva vlastni měřítka, ktera používá pro male firmy i pro hodnotové firmy a můžou se dost lišit. ETF pak akcie nakupuje a prodává podle přesně daných pravidel. Obecně se asi da říct, že jakmile se value akcie změní na growth tak ji fond se ziskem prodá. To samé pokud se small cap akcie změní na mid cap, bude prodána. Což není špatně, jelikož mid cap a growth firmy už zachycujeme skrze naše tržní ETF, ať už to je S&P 500 pro USA, nebo IWDA či VWCE globálně.
      A jak toho využit v našich podmínkách? Existují i faktorové ETFka podle UCITS regulace. Konkrétně pro global value to je IS3S, pro small cap IUSN, a pro small cap value ZPRV (pro USA) a ZPRX (pro EU). Zajímavé multifaktorove ETF je i JPGL.

  • @tcgplayerkonor
    @tcgplayerkonor Před 2 lety +2

    Jinak fondy s cílovým datem v ČR jsou, není to tedy stejně jako v USA, ale "fondy životního cyklu" se dají v ČR sjednat. Když vynechám Horizont invest od Consequ který je nesmyslné dráhy, tak se dá použít např. EdWard který má alokaci aktiv v čase zdarma a nakupuje ETF místo podílových fondů.

    •  Před 2 lety

      Diky za doplnění. 👍

  • @misooo13
    @misooo13 Před 3 lety +2

    Ahoj Richard, vo videu si viackrát hovoril, že pred dôchodkom je dobré mať väčšinu investícií v dlhopisoch ktoré sú menej volatilné ako akcie. Nie je lepšia varianta nechať všetko v akciách a robiť opačný dollar cost averaging, teda vyberať každý mesiac rovnakú sumu peňazí? (ideálne tak aby nám peniaze nikdy nedošli, takže 4 % ročne)

    •  Před 3 lety +3

      Ahoj. Jen prezentuji, co bylo v knížce, takže nejde ani tak o můj názor. Osobně na dluhopisy nekladu až tak vysoký důraz. Akcie mají dlouhodobě vyšší očekávaný výnos než dluhopisy, takže teoreticky by akciové portfolio mělo být výnosnější. Problem je ta volatilita. Asi nechceme mít 100 % v akciích a den po odchodu do důchodu/dosažení finanční nezávislosti zažít pád o 50 %. Alespoň malá část v dluhopisech je podle mě třeba - na překonání těch nejhlubších propadů. I kdyz budu čerpat podle pravidla 4 %, plánuju mit ca 10-15 % v dluhopisech. Během propadů akciových trhů můžu prodavat dluhopisy, místo akcií.
      Výzkumy, které přišly s pravidlem 4 %, taky pracovaly s portofliem složeným z akcií a dluhopisů.

  • @mi.chal.
    @mi.chal. Před 3 lety

    Na obdobu fondů s cílovým datem jsem kdysi narazil u ČS, třeba cz.products.erstegroup.com/Retail/cs/Produkty/Fondy/Factsheety/Fund_general/index.phtml?q=&ISIN=CZ0008472750. V čase snižují podíl akcií a navyšují dluhopisy. Jiná otázka samozřejmě je, jaká je výkonnost a jestli se tohle vyplatí.

  • @JanSvatek12
    @JanSvatek12 Před 3 lety +5

    Hezké video jako vždy, ale co se stalo bramboře? Zdá se mi nějak potlučená.. Neshodli jste se v názorech na investování?

    •  Před 3 lety +3

      Brambora po necelém roce umírá. Už i tak vydržela neuvěřitelných 43 videií. Od příští epizody již s novou bramborou. RIP 🥔😭⚰

    • @enteyke6275
      @enteyke6275 Před 3 lety

      @ :(

    • @JanSvatek12
      @JanSvatek12 Před 3 lety +2

      @ Tak ji zkus pohřbít/zasadit/investovat, třeba sklidíš nové investiční brambory. :)

    •  Před 3 lety

      Není kde zasadit. Bohužel, tahle brambora doinvestovala. 😥

    • @mi.chal.
      @mi.chal. Před 3 lety

      @ Na to snad stačí kyblík na balkóně...

  • @vavrisimo
    @vavrisimo Před 3 lety

    Ahoj Richarde, kdyby sis měl vybrat jedno etf na small caps, které by to bylo a proč? Díky.

    •  Před 3 lety +4

      Ahoj. Podvádím. 😀 Vybral jsem si dvě, nejsou čistě small caps a už je mám v portfoliu. Za dva tydny bude video s updatem mého portfolia, tam rozeberu co, jak a proč.

  • @pavolbacik
    @pavolbacik Před 3 lety

    Richard ahoj (: Rozumiem čo sa nám snažíš vysvetliť, ako by sme mali investovať tak, aby sme sa vyhli stratám. Trpezlivosť, diverzifikácia a skrz ETF. Zaujíma ma Tvoj názor na ARKG Genomic revolution z dlhodobého hľadiska, dajme tomu 15-20 rokov...Sám vidím, ako prudko to ETF vystrelilo a v akom je momentálne poklese. Osobne si ale myslím, že tých 10 najväčších spoločností v tomto holdingu. Ak si si teda robil analýzu tohto ETF Dík a pekný večer z Liptovského Mikuláša...

    •  Před 3 lety

      Ahoj. ARKG je sice ETF, ale aktivně spravovane. Úzke zaměření, mala diverzifikace a vysoke riziko. Ter 0,75 % asi neni na aktivní správu moc vysoký, ale pořád je to trojnásobek až skoro čtyřnásobek toho, co maji globální pasivní ETF, ktera jsou lépe diverzifikovana.
      Nejsem fanda Arku obecne. Do rozvoje a technologii a budoucnosti uz se investuje od 18 století. Nic nenasvědčuje tomu, ze by tyto investice byly úspěšnější, než jakekoliv jiné. Vidime nakonec jen nekolik malo velice úspěšných technologických firem, a tak to vyvolává dojem, jak je to výnosné, ale zapomínáme na statisíce technologickych firem, které neprorazily, zapadly a skončily neúspěchem. Rika se tomu omyl/klam preživšího, survivorship bias. Vidime viteze a zapominame na poražené, kterych je násobně vic.
      Ark se veze na velke popularitě technologických akcii v poslednich letech. Ty jsou dnes relativně nadhodnocene. Nerikam ze neporostou dale, ale spíš se u nich daji čekat nižší vynosy, než u relativně levnějších akcii. Podle me toto neni sazka na budoucnost a rozvoj, ale spekulace na nekolik malo firem. Nakonec z pokroku netezi jen nekolik malo firem. Internet a počítače zlepšili efektivitu a zvýšili zisky skoro ve všech firmach a odvětvích a některé firmy z těch technologii těžily vice, než firmy, ktere je vymyslely a prodavaly. Takze jestli si chces zaspekulovat a dat tomu malilinkou cast portfolia tak OK. Ale jako hlavni pilíř portfolia fondy od Arku nevidím. Na to jsou málo diverzifikovane a z historie dobře vime, jak se nedaří aktivni správě.

    • @pavolbacik
      @pavolbacik Před 3 lety +1

      @ Ďakujem Richard za názor, premyslím si to....Prajem Ti pekný víkend...

  • @playerpatrik2516
    @playerpatrik2516 Před 3 lety +2

    Za 40 let ale zjistíš že tvůj milion má maximálně reálnou poloviční hodnotu díky inflaci :) což není úplně výhra bramboro

    •  Před 3 lety

      Dobrá připomínka. 👍 Ve videu to neřeším (knížka to nerozebírala - záměrně byla co nejjednodušší), ale je třeba dělat rozdíl mezi nominální a reálnou hodnotou peněz. Každopádně i pul milionu je lepší než nic, ne? 😄 Možná tema na dalsi video...?

  • @elmaker88
    @elmaker88 Před 3 lety

    Ahoj. Me by spis zajimalo, jaky pripravujes plan B pro velmi pravdepodobny scenar Piratu ve vlade, kteri se chystaji zamavat s casovym testem a danemi celkove.

    •  Před 3 lety +5

      Nemám žádný plan, protože to je zcela mimo moji kontrolu. Nelámu si hlavu s věcmi, které neovlivnim. Nehledě na to, že to nemusí projít a pokud ano, tak v úplně jiné podobě a pokud ne, tak s tim může přijít jiná strana někdy jindy. Proč se tim teda zabývat? Navíc pokud vim, tak se to v tomto případě vztahovalo snad jen na kapitálové příjmy nad 20 milionů korun za rok. Až budu v téhle situaci, tak tu daň s radostí zaplatím. 😁💰💰

    • @Doncristo007
      @Doncristo007 Před 3 měsíci +2

      Takhle dva roky zpětně ti mohu napsat že řešíš blbosti😊

  • @petrs3798
    @petrs3798 Před 3 lety

    Hezký den,
    můžete mi prosím dle vlastních zkušeností sdělit proč mi Degiro naúčtovalo transakční poplatek 2,33 EUR za nákup ETF VANGUARD FTSE ALL-WORLD, který měl být podle seznamu bez poplatků ?
    Jednalo se o první nákup nad 1000 EUR.
    DEGIRO transakční poplatek Vanguard FTSE All-World UCITS ETF USD Acc € -0,33
    DEGIRO transakční poplatek Vanguard FTSE All-World UCITS ETF USD Acc € -2,00
    Nákup 12 Vanguard FTSE All-World UCITS ETF - (USD) Accumulating@90,77 EUR (IE00BK5BQT80) Vanguard FTSE All-World UCITS ETF USD Acc € -1.089,24

    •  Před 3 lety

      Dobrý den. Nakoupil jste na správné burze? Aby to bylo bez poplatku, musíte nakoupit na Xetra. A VWCE se ještě prodává v Miláně. Pokud jste nakoupil na správné burze, tak mě jiný důvod nenapadá a nezbývá, než se obrátit na podporu.

    • @petrs3798
      @petrs3798 Před 3 lety

      @
      Ano nakoupil jsem na Xetra:
      VANGUARD FTSE ALL-WORLD U.ETF
      G
      VWCE | IE00BK5BQT80 | Xetra
      € 90,92

    • @petrs3798
      @petrs3798 Před 3 lety +1

      @ Zkusím tedy napsat na podporu, děkuji za rychlou reakci . Přeji úspěšnou cestu k finanční nezávislosti :-) .

    •  Před 3 lety +1

      Pak kdyžtak dejte vědět, co vam napsali. Zajímalo by mě, čím to může být.

    • @petrs3798
      @petrs3798 Před 3 lety +2

      @
      Mám odpověď z DEGIRA :
      Dear Mr. Splichal,
      Thank you for your email.
      Earlier this month, we added this product to our new ETF list. As the message in the Webtrader stated, new additions to the list were going to be commision free starting on the 15th of April. As the purchase was done on the 14th, commisions still applied to this product. From now on, this product should not bear any commisions.
      Je to trošku lumpárna,že tento fakt není nikde na jejich webu zveřejněn.

  • @danielavaskova5551
    @danielavaskova5551 Před 8 měsíci

    Ty small caps to je to zprv?

    •  Před 8 měsíci +1

      Ano, na small caps value jsou nejlepší ZPRV (pro americké akcie) a ZPRX (pro evropské akcie). Jiné varianty nejsou bohužel pro evropské investory dostupné.

    • @danielavaskova5551
      @danielavaskova5551 Před 8 měsíci +1

      @ děkuji:)

    • @tomasstrapek208
      @tomasstrapek208 Před 5 měsíci

      ​@ a co říkáte na IUSN oproti ZPRV a ZPRX

  • @tcgplayerkonor
    @tcgplayerkonor Před 3 lety +2

    Video hezké a poučné. Jen je škoda že ukazuje že jen jednu stránku investovaní která je pro vás skoro jako víra. Já na teorii efektivity trhu nevěřím, žádný aktivní investor, resp. Ten kdo investuje hodnotově si nekoupil etf, protože kdyby měl dělat analýzu všech společnosti v Etf tak se zblázní a nedělá nic jiného. Dle mého by běžný retail investor měl začít na portfoliu kde je 80% ( pokud je mladší 40) a později snižovat na úkor dluhopisů, nemovitosti atd. Do důchodu jít s podobným složením jako má portfolio Nobelovi nadace.
    Dále je sice hezké že pouze 4% akcií tvoří velký zisk, neuvedl jste však kolik se obchoduje akcií jej v USA. Většina investorů by se k těm 96% nikdy ani nedostala. Daleko raději než SP500 bych kupoval Dow Jonson index, už jen proto že v něm jsou zastoupené kvalitní firmy.
    Chápu, že pro vás cokoliv jiného než etf nedává smysl, ale určitě to není jediná možnost a už vůbec ne ta jediná správná. Popravdě bych snad raději celý život kupoval akcie Coca coly, než abych si kupoval index.

    •  Před 3 lety +18

      Díky za komentář.
      Skoro jako víra... Nedávno jsem v jiném videu slyšel, že víra je absence na důkaz. Z tohoto hlediska je indexové investování přesný opak. Vychází z teorií podložených hromadou důkazů a stojí za ním řada velice chytrých lidí z oboru a největších expertů na světě, z nichž řada jsou nositelé Nobelovy ceny (Fama, Shiller, Samuelson). Jinými slovy indexové investování je racionální způsob investování založený na důkazech. O žádném jiném způsobu investování se to říct nedá - právě všechny ostatní způsoby nejsou podloženy důkazy a jde spíše o víru, než o cokoliv jiného. Už jsme to řešili na FB ve skupině Finanční nezávislosti a žádné důkazy jsem neviděl.
      4 % akcií táhne trhy: V USA se obchoduje obvykle 3500-4000 akcií. Přesná čísla k tomu neuvádím, protože je kniha neřeší. Je to ale Bessembinderova studie kterou už jsem zmiňoval v několika jiných videích. Že investoři neumí poznat kvalitní firmy dokazují pravidelná srovnání SPIVA. Kvalitní firma mimochodem nemusí být dobrá investice a špatná firma může být naopak vynikající investice.
      Dow Jones je velice špatný index. Za prvé: malá diverzifikace. 30 firem z jedné země je prostě slabá diverzifikace. Za druhé: vážení akcií na základě ceny, které je úplně nesmyslné. Split akcie vyvolá dramatické změny v portfoliu, aniž by se cokoliv reálného stalo s firmou samotnou. A teď si nejsem jistý, možná kecám, ale mám dojem, že ETF sledující DOW by mělo větší obrátkovost portfolia a tudíž i vyšší transakční náklady, než třeba S&P 500.
      Nobelova nadace - největší část portfolia tvoří globální široce diverzifikované akciové portfolio...což je přesně to, co získáme například s ETF Vanguard FTSE All Word nebo iShares Core MSCI World. A investice do Coca Coly...nulová diverzifikace a silný omyl zpětného pohledu (dnes už víme, jak se zrovna této akcii historicky dařilo). Velice riskantní investiční strategie, troufám si tvrdit.
      No každopádně se asi shodneme na tom, že se neshodneme :) Nevadí, každý může investovat, jak se mu zlíbí. Komu se nelíbí indexové investování, může se inspirovat jinde.

    • @tcgplayerkonor
      @tcgplayerkonor Před 3 lety +1

      Největší problém co mám se všemi studiemi a výroky laureátů Nobelových cen je to, že málokdo z těch lidí ve skutečnosti investuje. Je to asi jako kdyby vás na škole učil někdo účetnictví a ve skutečnosti nikdy účetním nebyl. Já věřím na nějaký kruh kompetencí, investují do toho čemu rozumím, do podniku u kterého budu chápat jak vydělává atd. Jinak koncentrované portfolio je právě to portfolio, co dává větší šanci na to mít lepší výsledek než trh, např. Já momentálně teď držím 4 akcie, že dvou sektoru. A nedělám to proto že bych nevěděl co nakupovat, dělám to proto, že vím co kupuji a znám ty společnosti. Vím jak hospodaří s penězi atd. Z SP500 bych se tak 90% akcií ani nezabýval.
      Mohli bychom o tom diskutovat do nekonečna, kdo má pravdu se dozvíme asi tak za 30 let. Já jen vím, že se mi v noci spí lépe, když vím do čeho investují.

    •  Před 3 lety +7

      @@tcgplayerkonor Každému vyhovuje něco jiného, pokud vám stačí 4 akcie a jste spokojen, je to v pohodě. Jenom doufám, že máte např. také nějak ošetřeno portfolio v případě vašeho úmrtí. Pokud máte totiž USA akcie, pak dědická daň dosahuje až 40 procent. Kdežto pokud máte správné evropské ETF, pak je daň 0.

    •  Před 3 lety +16

      A ti akademici si ta data a důkazy vymysleli, že? Ne, nevymysleli. Pracuji s tím, čeho dosahli lidé, které ty bys označil za kompetentní/z praxe. Analyzují vysledky investorů a vyvozují z toho závěry. Ty výzkumy a důkazy nejsou vymyšlené, vycházejí v prestižních časopisech a jsou podrobeny přísné kontrole ostatních akademiků.
      A existují velice úspěšně firmy, které investují na základě těchto výzkumů. Dimensional fund advisors (ve kterém se angažuje Eugene Fama a Kenneth French a které založil jejich student David Booth), AQR (zakaldatel Cliff Assnes je absolvent univerzity v Chicagu a žák Eugena Famy). Vanguard, největší poskytovatel podílových fondů na světě a světe div se, mají i největší fond na světě a je to indexový fond, který kopíruje S&P 500. Zakladatel John Bogle byl muž z praxe, žádný teoretik.
      To co popisuješ, že chceš mít přehled, je typický příklad iluze kontroly, která vychází z overconfidence bias. Dobře zdokumentovaný omyl v přemýšlení z behavioralní ekonomie. To, že máš něco zanalyzovane a vyznaš se v tom, ti dodává pocit jistoty a kontroly. Který je ale falešný, protože investoři mají nulovou kontrolu nad tím co udělá trh či daná firma a co přinese budoucnost.
      A koncentrované portfolio může mít vyšší výnos, ale pravděpodobnost na úspěch je nižší. To je cena koncentrace. Takže vyšší výnos je možný, ale zase méně pravděpodobný. Naopak je vysoce pravděpodobné, že mineš ty nejlepší akcie, kterých historicky byly v USA jen 4 %.
      Ale ok, za 30 let uvidíme. Je to tvůj názor, versus to, co nejchytřejší lidé na světě zjistili studiem akciových trhů a o chování investorů za poslední století. Vím, na koho si vsadím já.

    • @tcgplayerkonor
      @tcgplayerkonor Před 3 lety

      @ V tomto případě zná moje rodina přístupy ke všem brokerů kde mám akcie. Tohleto mám dobré pořešené.