Faktorové investování (Smart Beta)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 12. 06. 2024
  • Ve svých videích často poukazuji na to, jak obtížné až skoro nemožné je dlouhodobě porážet průměr trhu, a že se tudíž jeví indexové investování a kopírování průměru trhu pro většinu investorů jako racionálně nejlepší strategie. Co kdybych vám ale řekl, že existuje kombinace aktivního a indexového investování založená na akademických výzkumech a historických datech, která je teoreticky schopná získat prémiové výnosy nad rámec průměru trhu? Tématem dnešní epizody je přesně tato investiční strategie: faktorové investování, neboli smart beta.
    • Faktorové investování ...
    Každý čtvrtek večer nová epizoda
    -----------------------------------------------------------------
    Doporučené epizody:
    Indexové investování
    • Indexové investování -...
    -----------------------------------------------------------------
    Je možné vybírat vítězné akcie? Zboření mýtu
    • Je možné vybírat vítěz...
    -----------------------------------------------------------------
    00:00 Úvod
    01:10 Co je faktorové investování/Smart beta
    02:34 Tří faktorový model Famy a Frenche
    04:26 První faktor: riziko akciového trhu
    06:00 Druhý faktor: velikost (malé firmy)
    06:44 Třetí faktor: hodnota
    07:27 Srovnání prémií z faktorů: USA vs svět minus USA a shrnutí
    08:12 Další faktory a Warren Buffet
    09:19 Odkud se berou prémiové výnosy?
    10:37 V čem je háček? Faktory vycházejí z historických dat
    11:21 Faktorové investování je běh na dlouhou trať
    11:52 Smrt faktorů
    13:13 Problém s faktorovými/smart beta ETF
    13:43 Komplikovanost
    14:19 Vícefaktorové ETF
    15:02 Závěr
    -----------------------------------------------------------------
    Investiční bramboru najdete na:
    Facebook: tinyurl.com/y9o8ju7v
    -----------------------------------------------------------------
    Pokud chcete poděkovat bramboře za videa a podpořit ji, můžete tak učinit příspěvkem přes Paypal na účet rumpel.r@gmail.com, nebo převodem na bankovní účet 1728143113/0800. Děkuji!

Komentáře • 34

  •  Před 3 lety +2

    První! Zaujalo vás faktorové investování a začínáte se poohlížet po zajímavých faktorových ETF do portfolia? Podělte se se o sve tipy!

    • @elmaker88
      @elmaker88 Před 3 lety +1

      Momentum uvazuji

    •  Před 3 lety

      iShares Edge MSCI World Momentum Factor UCITS ETF (Acc), nebo nějaké jiné ETF?

    • @elmaker88
      @elmaker88 Před 3 lety +1

      @ presne toto IWMO tusim

    • @elmaker88
      @elmaker88 Před 3 lety

      Ted co se predvadelo kolem bitcoinu me o tom jeste vice utvrdilo

    •  Před 3 lety +1

      FOMO má velký vliv :)

  • @tomastetur1
    @tomastetur1 Před 2 měsíci +1

    Richarde, jste příkladem toho, jak se i zdánlivě složité věci dají vysvětlit jednoduše. Moc Vám za to děkuji.

  • @honzamekuta9096
    @honzamekuta9096 Před 3 lety +8

    Koukám, že vám čísla na videích pomalu rostou :D Mám z toho radost. Tenhle kanál jsem zarigistroval, když měl vydané asi třetí video. Tak doufám, že to takhle půjde dál a brzy to budou tisíce zhlédnutí ;) Jinak Pokračujte v tom co děláte. Videa jsou super. a řekl bych že i zábavnější. Také jste zlepšil svůj mluvený projev a edit je také o poznání lepší :D

    •  Před 3 lety +5

      Moc děkuji za zpětnou vazbu. Sám doufám, že se pomalu zlepšuji a je perfektní, když mi to potvrdí dlouhodobý divák. 😊 Pořád je co zlepšovat a doufám, že za dalšího čtvrt roku budou zase videa ještě o něco lepší. Čísla rostou a taky mi to dělá radost. Ještě jednou diky.

  • @tomasvaclavicek2641
    @tomasvaclavicek2641 Před 3 lety +1

    Díky za video na celkem komplexní téma. Za přečtení také stojí např. tyto články - Smart Beta tedy podle nich mohou být i určité ustálené anomálie, nejen odměna za dodatečně riziko. Tak bych např. označil quality factor a low volatility factor - první článek trošku snazší a od finanční firmy, druhý složitější ale dá se říct vic nezávislý: www.invesco.com/us2/factor-investing/low-volatility-factor-101/#:~:text=There%20are%20several%20reasons%20why,by%20buying%20relatively%20riskier%20stocks. A dalsi www.evidenceinvestor.com/does-low-volatility-work-across-sectors-and-regions/

  • @codylambert1985
    @codylambert1985 Před 3 lety +3

    Předem děkuji za videa, už jsem viděl všechny a přeji mnoho úspěchů, které určitě přijdou, protože to máte v hlavě srovnané a hlavně máte cíl a dokonce i cestu :) Jako všichni připojím i dotaz: V jedné diskuzi se to už okrajově rozebíralo, ale já stále váhám mezi vámi zvoleným ETF ( VANGUARD ...) a mezi S&P 500 . Je hloupost investovat do obou najednou ?? Například v poměru 60:40 ??

    •  Před 3 lety +4

      Děkuji za povzbudivý komentář a za shlédnutí všech videií 😁
      K dotazu: hloupost to určitě není. Je to kompromis mezi lákavými (a možná) vyššími výnosy z USA a mezi globální diverzifikací. V případě 60/40 (S&P 500/Vanguard FTSE All World) by byla váha portfolia cca 80 % USA a 20 % zbytek světa. Obráceně (60 % Vanguard a 40 % S&P 500) by to bylo cca 70 % USA a 30 % zbytek světa.

    • @codylambert1985
      @codylambert1985 Před 3 lety +2

      @ Děkuji. To tedy byla rychlost. Využívám toho, že jste v začátcích a ještě odpovídáte všem :), ale zároveň přeji, aby brzy bylo tolik odběratelů a komentářů, že to prostě nebude ve vašich silách :) Jinak se ještě zeptám, zda jste otevřený k online rozhovorům. Vím, že se neprezentujete jako finanční poradce, ale z nich mám spíš husí kůži, jde mi spíš o rozhovor a probrání mé strategie se sympatickým člověkem, co ví víc než já, a jediné, za co mi není líto dávat své peníze je právě tohle.
      Určitě by i bylo fajn v některých dalších videích více rozvést hnutí FIRE, konkrétní strategie a inspirace. Všeobecně téma ,,jak vydělat, jak ušetřit, jak snížit náklady ......,, by určitě přitáhlo další lidi, protože tohle je prostě věčné téma.

    •  Před 3 lety +2

      Raději odpovídám co nejdříve, pak bych mohl zapomenout. 😅 Online rozhovor...nevim nevim. Nemám s poradenstvím žádné zkušenosti...musím si to ještě nechat projít hlavou. Kdyžtak spíš pište na mail (investicnibrambora na gmail.com). Dotazy rád zodpovím a poradím.
      Díky za tipy na témata. Téma jak ušetřit a snížit náklady se mi honi hlavou...tak možná do Vánoc na toto téma něco natočím. 😉

  • @tomaslichnovsky6864
    @tomaslichnovsky6864 Před 3 lety +3

    Ahoj, přidávám se k díkům za videa. Včera odpoledne jsem ve vlaku narazil na první a teď jsem dokoukal poslední. :D Hele, měl bych dva dotazy, prosím. Můžeš? 1) Jak vlastně funguje ta změna brokera? Prostě v krátkém čase celé portfolio prodáš a rychle ve stejném složení ho nakoupíš u jiného brokera? Asi ne, co? 2) Co říkáš na platformu Portu? Jestli jsem to pochopil správně, tak si účtují ročně za správu portfolia 1 %, což je do budoucna hrozně moc.
    PS. Začal jsem si tvořit maličké dividendové portfolio na Revolutu, ale po tvých videích asi půjdu do Trading212 a ETF. :D Člověk se nechá tak snadno ovlivnit. ;)

    •  Před 3 lety +3

      Ahoj Tome. Ja děkuji za sledování a povzbuzujici komentář :) 1) Teorericky by mělo jít portfolio od jednoho brokera převést k druhemu. Zeptej se přímo brokera - jak starého, tak nového. Pokud to půjde převést, počítej s tim, že to nemusi být nejlevnější a možná se opravdu vyplatí prodat a nakoupit znova. Pokud to budeš mít pod 100 000 Kč (příjmy z prodeje za celý rok), tak nemusíš platit daň. 2) Portu...nejsem fanda. 1 % je podle me dlouhodobe zabiják. Jestli chci do budoucna spolehat na pravidlo 4 % a Portu si každý rok vezme 1 % za své služby, potřeboval bych dosahnout vyšší cílové částky, než je 25ti násobek ročních výdajů. A ještě mi bude trvat dele ho dosáhnout, protože se kvůli poplatku budou akcie pomaleji zhodnocovat. Na Trading212 si to navíc můžeš zautomatizovat sám podle sebe a taky se o to nemusíš starat.

    • @tomaslichnovsky6864
      @tomaslichnovsky6864 Před 3 lety +3

      @ Díky moc za odpověď. A budu se těšit na další videa. :)

    •  Před 3 lety +2

      Dej pak kdyžtak vědět, jak to je s převodem portfolia od Revolutu k Trading212, třeba ta informace pak pomůže dalším investorům 😉

  • @Milo7111
    @Milo7111 Před 2 lety +1

    Trochu som uvažoval. Firmy ako Google, Microsoft, Facebook odkupujú malé firmy o ktorých si myslia že majú potenciál do budúcna. Kupujú teda value small cap firmy. Takže mi vychádza, že ak človek investuje do gigantov, investuje vlastne aj do malých kvalitných firiem. Hádam to dáva trochu zmysel :D Neviem či aj v minulosti veľké firmy odkupovali malé.

    •  Před 2 lety

      Je to zajimava úvaha. Takhle jsem nad tím nepřemýšlel. Jen se spíš domnívám, že to nejsou small cap value, ale small cap growth (různé technologické startupy), do kterých investují, a ty jsou historicky naopak nejhorší třída akcií.

  • @veejayroth
    @veejayroth Před rokem

    Jaffa kree!

  • @drak8242
    @drak8242 Před 3 lety +6

    Akcie jsou nejvýkonnější protože. Peníze se vydělávají tím že řešíte problémy lidí. A firmy nedělají nic jiného než řeší problem zákazníků a dokud to dělají dobře tak jsou ziskové. Dluhopisy řeší problem nedostatku prostředků, ale je to dodání materialu a zbytek si udělej sám. Firma dodá vše materiál a i to udělá.
    Můžete namítat proč tedy více vydělám na Bitcoinu než na ETF akci? Protože Bitcoin řeší problém peněz (problém globálního monetárního systímu). A čím více bude využívat lidí Bitcoin právě na řešení tohoto problému tím větší bude mít hodnotu.(neni to úplně o tom jak moc stěmito penězi platí, pokud lidé mají dva druhy peněz, tak racionálně by měli platit více s těmi horšími a ty lepší si nechávat) Ale je tu riziko že tento problém je složitý a většina lidí ho nepochopí nebo nebude mít ani možnost ho pochopit a pak by tato hodnota přestala růst. Přeci jen nás státní školy většinu lidí odnaučilo se učit dobrovolně sami.

    •  Před 3 lety +7

      Velice souhlasím s tím, co píšete o akciích a firmách, moc dobře vysvětleno. Uspokojují nějakou potřebu/problémy a tím vyděláváji. A proto taky beru Indexové investování jako sázku na podnikání jako takové. Lidé budou mít vždy problémy a potřeby a vždy se najde někdo, kdo jim s tim za peníze pomůže a zbohatne na tom. A ja se na tom můžu podílet.
      Co se bitocinu týče, je to zajímavá úvaha. Jsem ale velky skeptik. Raději si nechám ujet vlak a počkám si, jak na tom bude bitcoin za par desitek let. Možná chyba, možná ne. 🤔

    • @drak8242
      @drak8242 Před 3 lety +3

      @ investovat do věcí kterým nerozumíme a nebo nevěříme by byla chyba. Takže vaše rozhodnutí je z mého pohledu správné. Možná ale ne ni správné si o tom nezjistit více, pokud ještě ti zbývá volný čas a nebo nejsou důležitější věci. Co je hodně osobní a nikdo nemá právo to soudit. :-)

    •  Před 3 lety +2

      Slyšel jsem par podcastu, videl videa (zrovna dnes treba nove video od Andrei Jikh - Why millenials are about to become the richest generation), cetl na to hodne nazoru na internetu, ale proste porad nejsem presvedceny. Nekliklo to ve me.

    • @peliculiar
      @peliculiar Před 3 lety

      Já se o tématu kryptoměn rád vzdělám. Mám za to, že kryptoměny jsou spekulace podobně jako drahé kovy. Nenesou žádnou hodnotu, jsou nástupce stávajících měn, tedy prostředník. Pokud to tak není, rád se nechám vyvést z omylu.

  • @mi.chal.
    @mi.chal. Před 3 lety +1

    3.4 trilionu v USA je v Evropě 3.4 bilionu (což je těch 12 nul)

    •  Před 3 lety

      Je to tak, chybka se vloudila. Dobrý postřeh a díky za upozornění.