Existují "lepší" ETFka s násobně vyšším výnosem?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 8. 03. 2023
  • 👉 OTEVŘTE SI INVESTIČNÍ ÚČET U DEGIRO:
    ► www.degiro.cz/?tap_a=55089-b8... ◄
    Investování zahrnuje rizika ztrát.
    👉 SEZNAM CORE SELECTION ETF + PODMÍNKY
    ► www.degiro.cz/poplatky/etf-co... ◄
    ETF je nutné koupit na uvedené burze, jinak se účtuje poplatek 3 EUR. Pokud kupujete v jiné měně než EUR, berte v potaz i poplatek za směnu měny.
    -----------------------------------------------------------------
    🍺 Pomáhají vám má videa dělat lepší investiční rozhodnutí? Podpořte bramboru virtuálním pivem a získejte dřívější přístup a videa navíc na:
    ► www.buymeacoffee.com/investic...
    -----------------------------------------------------------------
    👉 CHCETE INVESTOVAT JEDNODUŠE BEZ JAKÝCHKOLIV DALŠÍCH STAROSTÍ?
    Vyzkoušejte Portu!
    ► ČR: tinyurl.com/4zb2c3zd
    ► SR: tinyurl.com/mrxxcbar
    -----------------------------------------------------------------
    👉 TRADING 212
    ► www.trading212.com/invite/11Q8c4gQhn
    ► Moje portfolio: tinyurl.com/htpvzsh7
    -----------------------------------------------------------------
    Většina ETF dává obsaženým akciovým firmám podíl na základě jejich hodnoty. Velké firmy jsou zastoupeny nejvíce a malé firmy nejméně. Říká se jim také tržní ETF, protože prakticky kopírujeme rozložení trhu, kde logicky největší firmy tvoří největší část hodnoty akciového trhu a nejmenší firmy jen jeho malou část.
    Toto rozložení však s sebou nese podle některých kritiků celou řadu problémů. Například investujeme převážně jen do několika málo gigantických firem, které mají obrovský vliv na vývoj ETF a nejsme tak ideálně diverzifikovaní.
    Prý existují lepší způsoby, jak určit podíl akcií v ETF. A tak se na ně v tomto videu podíváme a řekneme si, jestli dávají smysl, nebo je lepší držet se raději tržně vážených ETF.
    -----------------------------------------------------------------
    🔍DOPORUČENÉ EPIZODY A ODKAZY
    ► Web Lyn Alden: www.lynalden.com/equal-weight...
    ► Víte do čeho investujete? Overlap - skryté riziko • Víte do čeho investuje...
    ► Proč NEinvestovat pouze do S&P 500┃Další argumenty pro globální diverzifikaci • Proč NEinvestovat pouz...
    -----------------------------------------------------------------
    Investiční bramboru najdete na:
    ► Facebook: tinyurl.com/y9o8ju7v
    ► Instagram: / investicni_brambora
    ► E-Mail: investicnibrambora@gmail.com
    -----------------------------------------------------------------
    💰 Pokud chcete poděkovat bramboře za videa a podpořit ji, můžete tak učinit na 🍺 www.buymeacoffee.com/investic... nebo příspěvkem na bankovní účet 1728143113/0800. Děkuji všem podporovatelům! Richard
    -----------------------------------------------------------------
    ❗ Video není investiční doporučení. Každý investor je zodpovědný za svá finanční rozhodnutí. Prezentuji jen mé osobní poznatky, názory a zkušenosti a sám jsem investor amatér.

Komentáře • 75

  •  Před rokem +2

    🔍DOPORUČENÉ EPIZODY A ODKAZY
    ► Web Lyn Alden: www.lynalden.com/equal-weighted-index-funds/
    ► Víte do čeho investujete? Overlap - skryté riziko czcams.com/video/H3SXDY7fR4Y/video.html
    ► Proč NEinvestovat pouze do S&P 500┃Další argumenty pro globální diverzifikaci czcams.com/video/Wzl-8hEkCac/video.html
    🍺 Pomáhají vám má videa dělat lepší investiční rozhodnutí? Podpořte bramboru virtuálním pivem a získejte dřívější přístup a videa navíc na:
    ► www.buymeacoffee.com/investicnibr

  • @jankabelka6009
    @jankabelka6009 Před rokem +2

    Skvely obsah! Diky!

  • @miroslavivanovic2605
    @miroslavivanovic2605 Před rokem +8

    Pekne spracovaná téma ako vždy a zase som sa dozvedel niečo nové .Davam lajk ako vždy . Skvelá práca

  • @RadimSafran
    @RadimSafran Před rokem +1

    Super video, díky! 😊

  • @pavelsvoboda6691
    @pavelsvoboda6691 Před rokem +2

    Zajímavé, díky.

  • @Istukan88
    @Istukan88 Před rokem +3

    Pekne spravene, diky Rišo 🙂

  • @buliosacademy
    @buliosacademy Před rokem +2

    Parádní rozbor! 🥔💝

  • @tom-en1zm
    @tom-en1zm Před rokem +2

    dakujem za tieto videa, pomohli investovat nielen mne :)

  • @eduardkejnovsky1966
    @eduardkejnovsky1966 Před rokem +1

    Super, paradni, diky.

  • @redalertCZ
    @redalertCZ Před rokem +1

    Jasně a stručně - dávám odběr. :)

  • @ondrejmaca
    @ondrejmaca Před rokem +1

    Výborný 👏

  • @michalmarek8461
    @michalmarek8461 Před rokem +1

    Jsi frajer, děkuji! :-)

  • @karoshistudy
    @karoshistudy Před rokem +3

    Není již dokázáno, že Small Cap companies právě nejsou historicky výnosnější? Příjde mi, že je to zažité tak moc, že se to stále říká, ale není to pravda. Co ale stále je fakt, že faktory jsou silnější ve small caps třídě. Souhlasíš?

    •  Před rokem

      Souhlasím. Mám video, kde vysvětluju, jak ze small cap získat vyšší výnos skrze eliminaci small cap growth, ktere to brzdí. Což koneckonců vede ke small cap value.

  • @HodnotoveInvestovani
    @HodnotoveInvestovani Před rokem +6

    Super video! 👍 Omlouvám se za špatnou fotografii, kdybych věděl, že není problém požádat a dostat nějakou lepší, učinil bych tak. Prvně musím uznat svoji chybu. Je pravdou, že na pana Vávru jsem zapomněl, tedy tuto chybu uznávám, kde pokud bych ještě někdy točil podobné video, určitě bych tě zařadil až na druhé místo. Jinak.. sám jsi uznal, že máš v oblibě FTSE All-World, kde ve videu zdůrazňuji, že hovořím celkově o market weighted akciových indexech, tedy S&P 500 jsem spíše využíval jako příklad, který všichni znají. (ostatně stejně, jak to děláš ty..) A co se týče videa. Často mezi sebou pleteš pojmy hodnota a cena. Jestli věříš teorii efektivních trhů, tak chápu, že si myslíš, že se jedná o totožné pojmy. Tato teorie však v praxi selhává - viz teorie spadající do behaviorálních financí, výkonnost různých hodnotových investorů, uvedená výkonnost rovnoměrně zastoupených indexů... a mohl bych dlouze pokračovat. Předmětné (mé) video poté není o ničem jiném, než jsi shrnul v tomto videu. Existuje řada alternativ, která posledních 20, 40, nebo 60 let (uvedených 60 let jsou samozřejmě data z backtestů, tedy to není toliko průkazné) potažela trh a která tak velmi pravděpodobně bude činit i nadále a to právě proto, že neobsahuje systémové vady tržně vážných akciových indexů. Poslední myšlenka - pokud někdo věří teorii efektivních trhů a market weighted indexům, nic proti tomu a ať si každý investuje do čeho chce. Ať se daří a ještě jednou se omlouvám, pokud jsem použil špatnou fotku. Případně se nebráním předělání náhledovky a mohu tě z ní smazat, pokud ti to vadí, jelikož předmětná náhledovka není myšlenka ofenzivním způsobem. (viz začátek mého textu) 🙂 Pozn.: hodnotové nebo menší společnosti nejsou rizikovější, minimálně nikoliv, pokud rizikem nemyslíme Betu (volatilitu). Pokud někomu vadí volatilita, měl by zvážit, zda jsou akcie tím pravým místem pro jeho peníze. Respektive tržní kapitalizace neurčuje rizikovost investice, kdyby to tak bylo, byl by Apple nejbezpečnější investicí dneška - což samozřejmě není.

    • @petr4077
      @petr4077 Před rokem

      Vávra propaguje pasivní investice, ale jen jeden region a to na dlouhý horizont. Jinak on sám investuje úplně jinak a docela blbě si myslím. Cena je cena akcie a hodnota je to, zda je drahá nebo levná?

    • @HodnotoveInvestovani
      @HodnotoveInvestovani Před rokem

      @@petr4077 souhlasím se tebou, že pan Vávra většinou propaguje špatná aktiva a ve špatnou dobu. (viz akcie Tesla, když byla tržní kapitalizace 1b USD +; BTC když byl na ATH.. apod.) No pokud se shodneme na tom, že teorie efektivních trhů je pouhou ekonomickou teorií, cena je to platím, hodnota je to, co nákupem aktiva získám. Tedy nejedná se o totožné a zaměnitelné pojmy.

    • @petr4077
      @petr4077 Před rokem

      @@HodnotoveInvestovani Ano, kdyby se Vávra řídil tím, co říká, tak má určitě ptf méně červené.

    •  Před rokem +6

      Z fotografie si dělám srandu 😉
      Klidně mě nadále uváděj na první místě, nemám s tím problém 😊
      Ano, věřím v teorii efektivních trhů. Ne že trhy jsou dokonale efektivní, ale že jsou natolik efektivní, že je skoro nemožné je opakovaně a dlouhodobě porážet - což mimochodem zastává i Richard Thaler, zakladatel behaviorálních financí. A což vidíme neustále ve výzkumech, které zkoumají výsledky aktivních investorů (třeba SPIVA). Vzhledem k tomu, že investoři nedokáží zpravidla dlouhodobě porážet trh, čili najít správnou hodnotu a cenu, nemá moc smysl to rozlišovat. Zvláště když má každý investor jinou definici hodnoty a jiné metriky, jak najít hodnotové akcie. Já ve svých videích používám akademickou definici, kdy se hodnotové firmy určují zpravidla na základě P/E, P/B, s pomocí kterých byla objevena jejich nadvýkonost v historických datech.
      A ještě k teorii efektivních trhů - beru ji jako mapu. Mapy taky neodrážejí skutečný svět, jsou v nich chyby, jsou zjednodušené. Přesto mapy používám neustále k navigaci v autě i na horách a jsou velice užitečné. A tohle platí i pro teorii efektivních trhů. Zdá se mi, že spousta aktivních investorů ji velice snadno zahodí kvůli pár anomáliím na trhu jako zbytečnou, přitom ti samí lidé určitě používají mapy pro navigaci v městech a přírodě.
      A k rizikovosti malých a hodnotových firem: nemyslím tím volatilitu, i když zrovna small cap value jsou vysoce volatilní v porovnání s tržním portfoliem. V tomto případě jsou hodnotové a malé akcie proxy pro jiná rizika. Když máš dvě firmy se stejný ziskem a jedna se obchoduje levněji, tak nižší cena vypovídá o tom, že si ji investoři méně cení. Proč by jinak byli ochotni za stejný zisk platit u druhé firmy více? Jaká rizika se za tím skrývají, to už se neřeší. Pokud by malé a hodnotové firmy nebyly rizikové, pak je jejich nadvýkonost v minulých datech dána pouze náhodou či chováním investorů a v takovém případě může jejich nadvýkonost zmizet arbitráží - čím více lidí bude chtít jejich nadvýnos, tím více to bude hnát jejich cenu nahoru, až vyšší výnos zmizí. Pokud je však jejich vyšší návratnost dána vyšším rizikem, nelze tento nadvýnos odstranit arbitráží a malé a hodnotové firmy budou výnosnější i do budoucna. V realitě za tím budou všechny tyto faktory - jak vyšší riziko, tak chování investorů a možná i troška té náhody.
      A závěrem: tohle video si neber osobně. Jenom jsem využil tvé video a náhledovku jako příležitost, abych se mohl k tomuto tématu rozpovídat.

    • @HodnotoveInvestovani
      @HodnotoveInvestovani Před rokem +1

      @ napsal jsem rozsáhlou odpověď, kde z nějakého důvodu zmizela. Nojo. Tak to třeba někdy rozebereme na živo, když CZcams nechce, aby zde byla má odpověď. 🙂

  • @zdenyberry1179
    @zdenyberry1179 Před rokem +1

    👌

  • @Istukan88
    @Istukan88 Před rokem +1

    Richard, co by si povedal na etf na VWCE napr., avsak so zabudovanou pakou 2? Kedze dlhodobo ocakavame zhodnotenie (dokonca niekolkonasobne), tak mne to zmysel dava 🤔

    •  Před rokem

      Se zabudovanou pákou se to každý den restartuje, ne? To má smysl jen pro trading.

    • @Istukan88
      @Istukan88 Před rokem

      @ nie, proste to etf robi (napr pri pake 2) dvojnasobne pohyby celkovo, nic sa tam nevypina/nezapina....cekni napr vykonnost LQQ (nasdaq 100 x paka 2) alebo DBPG (SPX x paka 2) oproti sledovanemu indexu (dlhodobo)...dokonca sa ti tam zrejme aj pripisuju dividendy...ale tie uz bez paky asi 😃

    •  Před rokem +1

      Jak to chapu ja, tak je paky docileno pomoci derivatu, ktere jsou kvuli vysoke rizikovosti kratkodobe. Dlouhodoba investice do pakoveho ETF neprinese vysledek, jako bys nakoupil normalni ETF s vlastní pakou. Vsude ctu, ze se to vyuziva jen ke kratkodobym spekulacim na den a mene. A ze je to naprosto nevhodne pro dlouhodobe investovani. Navic kdyz už ETF krachuji, tak jsou to právě tyto typy ETF s pakou. Nechci se tim vice zabyvat, protože kratkodobe obchodování jde mimo me. Ale pokud te to zajima, tak si opravdu dobre nastuduj mechanismy, jak leveraged ETF funguji, protože opravdu to neni tak jednoduche, jak píšeš. Navic graf je jedna vec a realna zkusenost investorů druhá. Ono i grafy distirbucnich ETF vypadaji hezky, akorát nejsou reálné, ale zpětně dopocitane a neodraži skutečnost. Nedivil bych se, kdyby to u grafu na leveredged ETF byla podobna matematika.

  • @jindravitovec
    @jindravitovec Před rokem +1

    Co takhle udělat ETF index který by řídilo Ai, který by přisuzovalo váhu třeba podle P/E, dluhu, tržní, kapitalizace... a na základě by tomu přisuzovalo váhu. A mohlo by se učit jak z předchozích výsledků, tak z aktuálních a podle toho to upravovat. Že by si dělalo takovo menší analýzu jako investoři jen spousty firem najednou a bez emocí jen na základě dat. 🤔

    •  Před rokem +1

      Víceméně tohle dělají fundamentální ETF. Index má jasně daná pravidla pro nákup, držení a prodej akcií a ETF ho jen sleduje s přihlédnutím k likviditě automaticky vybraných akcií. Problém je určit pro index či pro AI, která kritéria jsou správná, v jakém pořadí je aplikovat a jakou váhu jim dát při výběru akcií a určování jejich podílu. U AI bych se bál toho, že spadne při analýze minulých dat do klasické pasti a najde vzorce a pravidla tam, kde nedávají smysl. Například historicky měl S&P 500 skoro dokonalou korelaci s produkcí másla v Bangladeši a dal se podle toho historicky spolehlivě předívdat jeho vývoj. Člověk si vyhodnotí, že investovat na základě produkce másla v Bangladeši je nesmysl. Možná to zvládne v tomto případě i AI, ale co u jiných složitějších situací? Lidi často investují na základě dost podivných nesmyslů, které našli v historických datech a neodkáží sami rozlišit, co je blbost a co dává smysl.

  • @mareksurkala
    @mareksurkala Před 11 měsíci

    V čase 10:30 mluvíte úplný nesmysl. Že má společnost malou nebo velkou tržní kapitalizaci ještě nic neříká o tom, zdali je prodávána levně nebo draze. Nejlépe to jde demonstrovat na příkladech meme stocks a nadějných startupů jako Rivian nebo Palantir - z pohledu tržní kapitalizace se jedná dosud o menší firmy, ale jejich ocenění je velmi drahé a určitě se nejedná o hodnotové akcie. A naopak takový Exxon o tržní kapitalizaci přes 400 mld určitě nejde považovat za drahou růstovku.

    •  Před 11 měsíci +1

      Ve videu netvrdím, že kapitalizace určuje to, jestli je firma obchodovaná levně, či draze - k tomu je zapotřebí další metrika, jako zisk, účetní hodnota atd. Jen říkám, že relativně drahé firmy budou zastoupeny na trhu (nebo v indexu) spíše větším podílem, zatímco relativně levné firmy budou na trhu zastoupeny spíše menším podílem. Vy vypisujete jednotlivé výjimky, které se tomu vymykají a máte samozřejmě pravdu. Ano, jsou malé firmy, které jsou drahé a jsou velké firmy, které jsou levné. Ale já mluvím o obecném průměru a výjimky neřeším. Tržně vážený index bude prostě obsahovat větší podíl růstových (dražších firem), než index na základě stejné váhy, kde tržní kapitalizaci ignorujeme. To je celá pointa.

  • @sjkkakkksdhs
    @sjkkakkksdhs Před rokem

    Ahoj najdem to etf ktore rozdeľuje do akcii po 0.25% rovnako aj na xtb ?, pokiaľ možno akumulačné na s&p500 dakujem .

    •  Před rokem +1

      Nemám XTB abych se podíval. Vyjeď si na justetf.com všechny S&P 500 euqal weight ETF a pak je podle ISIN hledej na XTB a uvidíš, co tam najdeš.

  • @martinguziak452
    @martinguziak452 Před rokem +1

    Super video, naučné, stejně jako ostatní👍. Investuješ na více brokerech? Popř. na jakých? (Předpokládám, že z důvodu přehoupnutí pojištění investic částky 20 tisíc $ to dává logiku). Díky za odpověď. Ať se daří 🤝

    •  Před rokem

      Ahoj. Investuju na Degiru a IBKR. A ano na Degiru mam pojisteni dost prekrocene.

    • @petrmezera1396
      @petrmezera1396 Před rokem

      @ Zdravím, jaký názor máte nyní na Trading212? Díky

  • @luckyslevin5259
    @luckyslevin5259 Před rokem

    Dobrý den, musí být částka ve výši 2000 Kč v jedné platbě nebo se započítává z vícero? Děkuji za odpověď.

    •  Před rokem

      Dobry den. Částka není nijak omezena výší, ani počtem plateb. Jen odměna je max. 2000 kč

  • @joewellosobni943
    @joewellosobni943 Před rokem

    Pro dlouhodobého investora je důležité TER. Rozdíl 1% v nákladovosti hraje za 30 let obrovskou roli.

  • @TheVillder
    @TheVillder Před rokem

    Dobry den, planujete udelat video o PRIIPs? Dle aktualnich zmen to vypada, ze nebude mozne obchodovat nektera ETF, dokud jejich vydavatele neposkytnou KID v jazyce investora. Vidite toto jako problem? Napr. vzhledem k tomu, ze cestina je jazyk jen mala investoru. Myslite si, ze se dockame techto dokumentu v ceskem jazyce od poskytovatelu jako Black Rock, Vanguard apod. v dohledne dobe?

    • @tomas8773
      @tomas8773 Před rokem

      Black Rock má v češtině ne?

    •  Před rokem

      Hodne lidi se na video pta. Nechtel jsem ho tocit, ale možná zitra udelam nejakou rychlovku bez brambory.

  • @armanidesigner
    @armanidesigner Před rokem +1

    Co hovorite na 1. Inverznu vynosovu krivku na 2y vs 10y dlhopisoch, ktora vzdy predpovedala krizu 2. Zvysujuce sadzby, ktore vzdy ked sa znizili do 1-2 rokov prisiel pad a dno trhu 3. Konflikt v Ukrajine, ktory rychlo neskonci. Nie je lepsie znizit mesacne ciastny na investicie a zvysit ich az 1-2 roky po fed pivote a po pade trhov?

    •  Před rokem

      Zatim to byl relativne dobrý ukazatel předpovídající příchod recese (mam dojem, ze v historii selhala jen jednou), ale pro časování trhu je to k ničemu. Recese ekonomiky automaticky neznamena špatnou návratnost akciového trh, který často reaguje s predstihem. Je studie, kde zkoumali pouzitelnost inverzni krivky pro časování akciového trh, mam dojem ze o tom mluvim ve videu "Časovaní trhu."

    • @armanidesigner
      @armanidesigner Před rokem

      @ Vo vacsine pripadov vysoke sadzby a inverzna krivka priniesli s oneskorenym efektom 1-2 roky krizu. Nikto nevie spravne nacasovat dno, ale myslim si ze znizit mesacne vklady kym nepadnu trhy a sadzby a potom ich zvysit moze byt dobra strategia. Tiez je dobre sa pozriet na valuacie, na tie sa vzdy pozeta Buffett

    •  Před rokem

      To vsechno je časování trhu, ktere ma malé benefity, malé šance na úspěch a vysoke riziko spatneho načasování a ušlých zisků. Podle mě je to dost neférová sazka v neprospěch investora. Ale každý podle sveho. A jak jsem psal: studie zkoumajici využití inverzní krivky pro časování trhu trhu existují. A nefunguje to.

    • @armanidesigner
      @armanidesigner Před rokem

      @ Zalezi, ci ta studia hodnotila investovanie podla vynosovej krivky kde bolo 1. jednorazove lump sum investovanie, 2. zaciatok DCA alebo 3. DCA mojim sposobom pri nizsich a vyssich vkladoch.

  • @jirinovotny10
    @jirinovotny10 Před rokem

    Ahoj, budeš dělat video o regulaci ETF ze strany Degira a případné řešení?

    •  Před rokem

      Ahoj. Možná časem, až bude více informací. Co vím, to píšu své facebookové stránce a v sekci komunita tady na Youtubu na mém kanále. Dále se to řeší na FB ve skupině Finanční nezávislost ČR.

  • @playersilxik6500
    @playersilxik6500 Před rokem

    ahoj, jaký máš názor na XWDH (zdravotnické etf, max 12,5% v ptf)

    •  Před rokem +5

      Ahoj. Sektorová ETF nenabízejí žádný vyšší očekávaný výnos. Veškeré očekávané zisky jsou již v cenách obsažených akciových firem započítané. Jediný zisk, který můžeš získat, je neočekávaný - stane se v budoucnu něco, s čím dnes nikdo nepočítal a to pozitivně ovlivní vývoj firem v tomto sektoru. Zužovat výběr na sektor je omezení diverzifikace a přidáváš do portfolia zbytečně specifické riziko zdravotnického sektoru, bez jakéhokoliv očekávatelného benefitu. Rizika, která lze odstranit diverzifikací, nejsou nijak odměněna. Takže za mě to smysl nedává. Ani jakýkoliv jiný sektor, či ETF sázející na nějaký trend. Je to jen marketing. Jako můžeš na tom nakonec vydělat víc, než na průměru trhu, ale jak jsem psal výše, bude to výsledkem nějaké neočekávané událostí. To mi přijde jako dost sázka na náhodu.

    • @SiDHardox
      @SiDHardox Před rokem

      ​@ To je docela zásadní a překvapující názor 🤔 Nemáš o tom také nějaké video? Začal jsem investovat (mimo jiné) do světových energy a utility ETF a přijde mi to rozumnější, než vybírat konkrétní firmy přes energie a utility... 🤔

    •  Před rokem +1

      No je to akademický názor. Mam video o specifickem riziku: czcams.com/video/LTyykUQnqEU/video.html
      Jsem zastance teorie efektivnich trhů a podle ni jsou akcie spravne naceneny na zaklade dostupnych informaci a ocekavani. Jediny zpusob jak vydelat vice, je podstoupit vyšší riziko, ale ne vsechna rizika jsou odmenena vyšším vynosem. Samozrejme trhy nejsou dokonale efektivni, dochazi k anomaliim a odchylkam, ale v prumeru a dlouhodobe je vetsina akcii nacenena spravne. Skrze utility a energie podle me neprimo zacílíš hodnotove firmy, takže se dá očekávat dlouhodobě vyšší vynos. Ale je to stejne jak s váženúm podle rovneho dilu - nepřímé a nepřesné zacílení hodnotového faktoru, ze ktereho ten vyšší výnos plyne. Plus samozřejmě dostaneš neočekávaný vynos, ktery teprve vyplyne z toho, co se nakonec doopravdy stane oproti současným očekáváním. A ten může být jak pozitivní, tak negativní.

  • @ondrejborecskoda8113
    @ondrejborecskoda8113 Před rokem +3

    Ahoj, nerostou ETF podle toho jak do nich přitéká kapitál a né podle toho jak se daří jednotlivým společnostem v indexu ? Nemůže být pak problém s likviditou kdyby velká část investorů chtěla ve stejnou chvíli prodat tyto ETF ?

    •  Před rokem +7

      Ahoj. Je to jeden z častých argumentů proti pasivnímu investování a ETF, který šíří aktivní investoři, fondy, investiční průmysl a lidé, kteří nechápou jak ETF fungují a je to nesmysl. ETF mají důmyslný systém, díky kterému hodnota jednotlivých akcií odráží vždy hodnotu podkladových aktiv. Pokud se bavíme o tržních ETF, tak ty jen kopírují trh a nemají až na občasné anomálie vliv na jeho cenu. Cenu akcií ovlivňuje obchodávání a pasivní ETF obchodují násobně méně, než aktivní investoři. A likvidita - když budou chtít všichni prodat, tak je úplně jedno, jestli jde o ETF, aktivní fondy, nebo retailové investory. Viz všechny krize a bubliny v historii akciového trhu.
      Nedávno jsem podobné téma rozebíral v tomto videu: czcams.com/video/6u-MigxZzcU/video.html
      Případně mám i starší video přímo o ETF bublině: czcams.com/video/RjixQB5TAGU/video.html

    • @ondrejborecskoda8113
      @ondrejborecskoda8113 Před rokem +1

      @ Dobrá mockrát děkuji za vysvětlení, jinak máte skvělá videa😊 hodně štěstí v další tvorbě💪

    • @joewellosobni943
      @joewellosobni943 Před rokem

      ​@ale cena ETF není dána tím, jak pasivně či aktivně pracují, ale jak je nakupují či prodávají na burze.

  • @petr4077
    @petr4077 Před rokem

    Člověk by řekl, že už není o čem točit. Protože by opravdu stačilo udělat jedno video na dcf do globálního etf. Ale my jsme naštěstí mnohem větší koumáci a zajímá nás i tohle. Ještě jsou etf na minimum volatility. Equal weight se mi nezdá tak špatné. DJ30 se zdá být blbost, ale jsou tam zajímavé firmy a výnosnost není špatná, což ale je náhoda, že zrovna dobré firmy mají vysokou cenu akcie. Hodnotové firmy... Tak treba Apple nebo Google je nyní lépe oceněn, než Coca Cola a další. Pak je těžké vlastně definovat hodnotové firmy.

    •  Před rokem

      Minimum volatility spadá mezi faktorové ETF, čili vážení na základě fundamentů.

  •  Před rokem +2

    Takže zatím v klidu z rozdělením 85 % iShares Core MSCI World Acc, 10 % SPDR MSCI USA Small Cap Value Weighted Acc a 5 % SPDR MSCI Europe Small Cap Value Weighted Acc 😇

    • @josebalvin899
      @josebalvin899 Před rokem

      Ja by som beznym ludom doporucil jednoduche investovanie po 20% do VWCE, BRK, zlato, bitcoin, cash v CHF-drzat pomer 20% a rebalancovat

    • @fidoasx
      @fidoasx Před rokem +2

      @@josebalvin899 BTC pokud v současné době vůbec…tak max. 1-2% z portfolia. 😉☝🏼

    • @armanidesigner
      @armanidesigner Před rokem +3

      @@fidoasx To je presne dovod kupovat, ked sa ostatni boja, ti zarobia najviac a to plati pre crypto aj akcie

    • @fidoasx
      @fidoasx Před rokem

      @@armanidesigner Když myslíte…😁
      Znám motta W. Buffetta ale dnes je naprosto jiná situace. A o BTC se zrovna on vždy vyjadřoval jen jako o shitu který by nechtěl ani kdyby byl za $3 😁

    • @armanidesigner
      @armanidesigner Před rokem

      @@fidoasx Ano, logicky lebo je to konkurencia pre berkshire, ale strach a chamtivost stale platia

  • @Mukasaur
    @Mukasaur Před rokem

    Taky vas ovlivnil KID (Key Investro Document)? Asi nemate nejake zpravy, kdy na Degiro bude KID dodan k vasemu oblibenemu ETF VWCE? :)

    •  Před rokem

      Ahoj. Rozebírá se to ve skupině Finanční nezávislost ČR na Facebooku. A já k tomu něco napsal na svou FB stránku a přímo zde na youtubu na mém kanálu v sekci komunita.

  • @Adrian-js1yv
    @Adrian-js1yv Před 11 měsíci +1

    Ahoj super video. Ja rozmýšľam do tohto investovať IE00BNG8L278

    •  Před 11 měsíci +1

      Ahoj. Proč ne, vypadá to jako kvalitní globální ETF. Mám o tomhle ETF video. Je už starší, takže doporučuju podívat se na aktuální metriky. Video zde: czcams.com/video/dQGYGIiRgZs/video.html

    • @Adrian-js1yv
      @Adrian-js1yv Před 11 měsíci +1

      @ Ďakujem za odpoveď