DVA A PŮL BĚŽCE #08 | Zóny tepové frekvence, polarizovaný trénink, běžecký pás, silový trénink

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 20. 02. 2024
  • Minule jsme na živáku žvanili zase dvě hodiny, příště zase budeme pravděpodobně předtáčet, protože Vojta jede na měsíc do Keni, takže dneska to bylo kratší, zato snad o to víc přínosný zejména pro ty, co chtějí běhat na tepovku nebo co se snaží nahonit kilometry na páse. Je to správně? Není to správně? A co silový trénink, jak je důležitý? Dozvíte se v dnešní epizodě.
    Instagram Sto tisíc mil: @stotisicmil
    Instagram David Vaš: @davidvas_cz
    Instagram Vojtěch Novák: @vojta.n.o.v.a.k
    Instagram Jaroslav Thraumb: @trabant18
  • Sport

Komentáře • 3

  • @fantocieu
    @fantocieu Před 3 měsíci

    Opět zajímavé video (podcast) a zaujal mi dnes vámi popisovaný silový trénink. Osobně mohu jedině jeho výhody potvrdit. Více jak 10 let jsem v rámci triatlonu posilovnu NEzařazoval a až loni ve snaze si zvýšit výkon na kole a v rámci Ironmana dostat kolo 180 km ideálně pod 5 hod. Po skoro roce spolupráce s kondičním trenérem Jirkou ve fitku 1 na 1 a díky jeho programu nastal progres. Co mi však potěšilo byl daleko větší nečekaný přínos na běhu, kdy jsem byl schopen po kole běžet maraton vyváženě a z dat ze Strydu držet matabolický výkon podle plánu. Maraton po kole běžet za 3:30 jsem nečekal. Možná by stálo za to si do podcastu pozvat Jirku ze Strenght for cyclist na rozhovor. On sám úspěšně na kole závodí a trénuje i profesionální cyklisty, a proto se nejedná o klasického fitness trenéra, ale člověka, který díky své praxi vytáhnul ta nejefektivnější cvičení pro kolo a běh. Za zmínku stojí také jeho práce s dechem při sportovním výkonu, kdy řada lid ani netuší své rezervy. Takový námět na někoho do pořadu a těším se na další díly. sfcy.cz/

  • @MeeschaH
    @MeeschaH Před 3 měsíci +1

    Hlásím se jako obhájce běhu na pásu. Vedle zmíněných negativ bych vyzdvihl pozitiva, ať se toho lidé nebojí. Asi nejzásadnější je stabilita, tedy přesně nastavené tempo, zcela rovný povrch, stabilní teplota. Ve chvíli, kdy venku mrzne, tak já třeba vylučuji běhat venku těžké tréninky (horní cesty dýchací), na pásu je zvládnete. Skvělý trénink hlavy, zvlášť když u toho nic nesledujete a neposloucháte, udělá vás odolnějším. Technika běhu a tady jdu proti části běžců. Můžete si kontrolovat dopad, zvlášť v gymu se zrcadlem, pataři trpí, ale alespoň je to nutí se odnaučit tento neduh. Kdyby pás kazil techniku, nepoužívali by jej pravidelně téměř všichni elitní běžci (zvlášť tam, kde na technice hodně záleží, tedy tratě 1500m-5000m a double treshold). Není dobré pásem nahradit většinu běhů, ale jako doplněk je geniální a i hobíkovi pomůže. Další dobrý díl, pánové, jen tak dál!

  • @davidnavratil1232
    @davidnavratil1232 Před 3 měsíci

    K těm pomalejším běhům se musíš, Jardo, proběhat. Taky mi to roky trvalo a přepaloval jsem se. Dneska mi už tempo 6 na km nepřijde jako rychlejší chůze :) Jinak můj osobní polo-laický názor na šedou zónu je, že její význam roste s délkou trati. Hobík, co chce běhat závody do 5 km si možná vystačí se striktně polarizovaným tréninkem, ale při tréninku např. na maratón se tempáčům v "šedé zóně" asi člověk nevyhne.