Jak se starat o autobaterii, aby vydržela co nejdéle?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 14. 04. 2022
  • Jak vypadá základní péče o baterii automobilu? To se dozvíte v dnešním videu. Pokud chcete, aby Vám baterie vydržela co nejdéle, dodržujte rady odborníka.
    ► VÍCE ČLÁNKŮ: www.portalridice.cz/
    SLEDUJTE NÁS:
    ► FACEBOOK Portál řidiče: / portalridice
    ► INSTAGRAM Portál řidiče: / portalridice
    ► PINTEREST Portál řidiče: / portalridicecz
    Chtěli byste také natočit obdobné video pro řidiče a fanoušky aut? 🚗 Postaráme se vám o perfektní prezentaci vaší činnosti. 📸
    Pro navázání spolupráce nás prosím kontaktujte na e-mail info@portalridice.cz.
    #Portálřidiče #auto #magazín
  • Auta a dopravní prostředky

Komentáře • 110

  • @WKnightsword
    @WKnightsword Před rokem +22

    Chlapík z praxe, který ví o čem mluví a říká to jasně a srozumitelně. Za mě 10/10.

  • @ladislavpalcik2729
    @ladislavpalcik2729 Před rokem +3

    Výborné vysvetlene, z tohto som maturoval a plne súhlasím

  • @edgarkoterle
    @edgarkoterle Před rokem +1

    Pán kolega, dovolím si zo skúseností nesúhlasiť. Originálnu baterku v aute som vymenil po 9 rokoch a aj to som ju ešte dal do iného auta, ktoré som s ňou predal. Verím, že keby som ju raz nevymlátil rádiom, ktoré mi išlo 5 hodín vkuse, tak by bola v lepšom stave. Pred 4 rokmi som kúpil Bosch S3, vložil som ju do auta a jazdil. A to posledné 3 roky výhradne v meste. Dokonca posledných pár mesiacov na trasách 1 km do práce a 1 km z práce. Aj v mrazoch. Boli časy keď bolo auto odstavené aj niekoľko týždňov a normálne som naštartoval. Posledne bolo takto odstavené zase asi 3 týždne v nonstop mrazoch a už mi to nedalo, tak som ju vybral, že ju prvýkrát nabijem aj mimo auta. A zmrazená baterka mala 12,1V, po rozmrazení mala 12,3V tak som ju nabil na 12,9V… A príbeh o tom, ako som zachránil a následne ešte 1 rok jazdil na baterke, ktorá bola v aute celú zimu a mala 0,6V, to už sem ani nemá zmysle písať. Je to kus od kusu… Alebo som mal možno len šťastie.

  • @princsymbol713
    @princsymbol713 Před rokem +2

    Mám Octasvii 2 PD 103 KW.......Před 8 lety jsem kupoval stříbrnou Vartu 77ah a po těchto letech nemám jedinný problém. Pravdou je, že jezdím 40 km do dpráce a to samé zase z práce. Občas jezdím i více po republice. Nikdy jsem nic s baterií nedělal !!! Zklrátka jezdím a baterie funguje !

  • @raksos100
    @raksos100 Před 2 lety +5

    jdu si baterku hned zkontrolovat. V autě i na motocyklu. Díky chlape za video.

  • @jirisvoboda7356
    @jirisvoboda7356 Před rokem +3

    Myslím, že taky dost záleží na autě. Já mám Toyotu Hilux 2,5 diesel (2014) a v září 2017 jsem tam dával VARTA SILVER Dynamic 85Ah, 12V, F19 (předchozí poškozena nehodou). Bydlím 2km od práce a dvakrát týdně jedu někde dál, v zimě má topení ještě topnou spirálu. Jezdím sice stále pře 2tis., ale myslím, že ji fakt dávám za uši (jakožto i autu celému). Před zimou to jen jednou v práci hodim na 8hodin na nabíječku c-tek mx5 a zatím startuju jak víno. Předtím jsem jezdil Toyota Previa 2.4i (1991) tam byla baterka 12let stará a když mi to v -6°C skoro nenastartovalo, tak jsem se na ni šel podívat a ona tam nebyla ani půlka elektrolitu, dolil jsem destilku, nabil a ještě rok vydržela :D Je teda fakt, že té elektroniky maj obě auta pomálu. PS: Kvalita elektro instalace se taky pozná na tom, že skoro nevím, co to je měnit žárovky.

  • @jindrichnovak8019
    @jindrichnovak8019 Před 2 lety +1

    Pan vi moc dobře co říká !

  • @michalcervenka4088
    @michalcervenka4088 Před 2 lety +7

    Parádní video. Prodeji aut tak trochu podvádějí zákazníka. Do aut co mají start stop a rekuperací dávají baterie EFB+, aby ušetřili. Což výrobce baterií nedoporučuji. Paří tam AGM. Baterie vám odejde do 4 let ať děláte co děláte. Na garanční prohlídce Vám řeknou že baterie je OK jen je potřeba ji dobít. A najednou nenastartujete a jdete pro novou. V prodejně Vám odborník samozřejmě řekne že o jiné než AGM nemáte vůbec premejšlet. Vše se děje z důvodu snížení emisí, ale jen těch co letí z výfuku. Jaké jsou emise z důvodu častější výměny baterie, tak to nikdo neřeší. Trochu na hlavu..EU je prostě EU. 🤦🤦🤦

    • @PortalRidice
      @PortalRidice  Před 2 lety +1

      Ano, máte pravdu. Emise se často řeší jen ty primární, ty které jsou nejvíc vidět. Emise na pozadí všech opatření jakoby nebyly.

    • @niccots
      @niccots Před rokem

      Jednu EFB mam ve Fabii se Start Stopem, tu mame od nova od 2006, puvodni EFB, jezdi se vetsinou kratke trasy po meste, skola 2x denne 2km, obcas mimo mesto. Dalsi Leon se SS a EFB, ten je 2017, ale baterie uz horsi, predesly majitel to nejak zanedbal.

  • @letnimedved
    @letnimedved Před 2 lety +1

    Super video, diky. Tesim se na dalsi. Zdravim z Manchesteru.

  • @jiriorlik352
    @jiriorlik352 Před 2 lety +2

    To to je dobre tema cistota je opravdu dulezita.Ale z me praxe at u motocyklu nebo automobilu ci nakladniho vozu nejvice vydrzi batterie originalni po zamene jdou do vecnych lovist vesmes vsechny tesne po zaruce i kdyz se pravidelne udrzuji.

  • @paveljelinek772
    @paveljelinek772 Před 9 měsíci

    Tak za mě dobrý, já koupil rapída na 40k km a hned jsem na póly a svorky nacákal kontaktol, pořádně utřel suchym hadrem a nacákal znova.. napětí mi šlo okamžitě o 0.08V nahoru

  • @josefnozka6202
    @josefnozka6202 Před rokem +1

    ... bezva vidko👍.
    Jen doplním o neuvěřitelnou skutečnost o mé klasické, 8l. staré baterii 44Ah, zakoupené v Kauflu za 899kč. Parkuji venku, léto, mrazy, jízdy občasné, převážně krátké.
    1x za rok, před zimou ji nabiju, jenže třeba v únoru je na ní napětí, dle kterého by měla být již zcela nefunkční.
    Takže když jsem kamarádovi sdělil, že mi auto normálně startuje při 10.8V, tak tomu nevěřil. Tak říkám, pojď se mnou uvidíš. Asi po měsíci zimního stání, když už sníh z auta a kolem roztál jsme naprázdno naměřili dokonce 10.4V a to na obou měřácích. I já jsem v ten moment již zapochyboval.
    Nicméně otočím klíčkem a bez nějakého zaváhání motor téměř okamžitě naskočil. Velký údiv, vše opakujeme a zase a už na první ťuk motor běží. Po pár minutách to ukazuje cca 14V, kterými se baterie z alternátoru začala okamžitě dobíjet.
    No a takto mi to funguje už druhý rok. Stále čekám, kdy už ta baterie hexne ať mohu koupit novou a ona pořád nic. Tak to mi tedy někdo, po tom co tady slyším od odborníka, toto vysvětlete😇 🙋

  • @jarod72pm
    @jarod72pm Před rokem +2

    Ono to že na volnoběh nedobíjí baterku není až tak pravda , i na volnoběh moderní auta mají inteligentní nabíjení a musí pokrýt celou spotřebu auta včetně dobíjení, Mám již 3 značku auta (opel,ford a teď Kia) a všechny auta jedno startování dobijí do 5 minut jízdy ! Proč jezdit 30km ??? Je to zavádějící udaj. Nikdy baterku nedobíjím pokud má 12,5V , protože stále má dostatek kapacity. dobíjím po létě pokud jezdím krátké trasy a horko taky baterku ždíme až když má baterie kolem 12,2V a není nic špatného na tom (u fordu originál vydržel i 10 let hravě). Jinak někteří hejti tady straší že sulfatace hrozí bateriím při 50% vybití což není pravda, pokud je baterie fyzicky v pořádku tak sulfatace při "oslabené" náplni začíná pod 12V !!! kdy dlouhodobý stav může přivodit ničení baterie a pak její smrt. jinak je potřeba po létě a po zimě pravidelně baterku připojit na inteligentní nabíječku (doporučuji C-Tek) která si baterku otestuje a provede nutné operace . Jezdím většinou město a krátké trasy,mám čidlo přímo na baterce k hlídnání volt a Amper přes mobil a inteligentní nabíječku i multimetr a nemám problém s baterkou Yuasa 5000 . Dnešní běžné baterie jsou stejně dělané na +- 5 let a pak je to o štěstí zda dají další rok dva či pět. spotřebák nic víc, jen to prostě nehrotit jako pan ve videu. Vadná baterie z výroby se vám dřív nebo později sama projeví a umí umřít i do 3 let jako moje varta silver , taky už tuto značku nikomu do auta nekupuji. Chcete poctivou baterii tak třeba Japonskou nebo BRIT .

  • @jaromir8970
    @jaromir8970 Před 11 měsíci

    Zajímavé. Mám v Renaultu clio 4 start stop baterku agm a v zásuvce stále voltmetr. Start stop vždy vypnu. Přesto mám dojem, že je pořád vybitá cca 12,2 v. Průběžně ji nabíjím, plus na plus a mínus na kostru. Chytrá nabíječka po nabití sama vypne. Dělám to dobře? Jezdím jen po městě krátké trasy.

  • @Samokopecky
    @Samokopecky Před 2 lety +2

    Ďakujem za video, veľa užitočných informácií, ktoré by každý vodič mal vedieť.

  • @jaronecada6045
    @jaronecada6045 Před 3 měsíci

    Ďakujem za poučné video. Ja by som sa chcel spýtať : pokiať som vymenil v os.mot.vozidle (konkrétne vw Golf variant 1,6 TDI 77,0 kW) za novú batériu AGM a na vozidle sa jazdí cca 2 x do týžňa dohromady cca 12 km/za týždeň - Je potrebné takúto bateriu pravidelne dobíjať ??? a ak áno, tak v akých intervaloch raz za mesiac či kratšie. Ďakujem.

  • @romanprochazka6146
    @romanprochazka6146 Před 6 měsíci

    Chtěl bych se zeptat, jaký je váš názor na tzv "chytré" nabíječky. Pořídil jsem si bluetooth monitor baterie a při nabíjení "chytrou nabíječkou" vidím v aplikaci, že napětí cykluje zhruba po vteřině 14V - 16V. Po 16 cyklech spadne napětí asi na 13V a během 5 vteřin zase začne cyklovat. Po delším nabíjení se napětí postupně snižuje až se vypne.

  • @pavelvidovic457
    @pavelvidovic457 Před rokem

    👍👍

  • @zj7062
    @zj7062 Před 9 měsíci

    Zajímalo by mě jestli je dobré dobíjet baterii neustále udržovacím proudem 1.6 V.Pred jízdou odepnout den před jízdou.Auto má systém start/stop.

  • @riderstodvadsatsest
    @riderstodvadsatsest Před 2 lety +5

    Dobré video s dobrými radami .
    Pán na videu sa v tom vyzná .

  • @jogstr1
    @jogstr1 Před 10 měsíci

    Chybí mi důležitá informace, zda mohu žádat o měření napětí autobaterie při koupi?

  • @hatapka139
    @hatapka139 Před 3 měsíci

    Naprosty souhlas. Velke procento dnesnich ,,odborniku,, v servisech ani nevi jake napeti baterka vlastne ma mit. Dokonce jsem mel rozhovor se zastupcem firmy ktera je jednim z nejvetsich vyrobcu nabijecek a ten me vehementne presvedcoval o tom, ze plne nabiota baterie ma 12,4V. Nekteri ,,experti,, v servisech ani nejsou schopni rozeznat rozdil mezi napetim a proudem

  • @jano-korna6513
    @jano-korna6513 Před rokem

    dovolim si "netuningovu" otazku - ma traktor (7245) ktory sporadicky jazdi cez leto, od novembra do aprila stoji. je tam teraz 100Ah bateria (povodne bola vacsia), za rok startuje mozno 50krat. cez leto dobijem bateriu 2-3 krat automatickou nabijackou na 14,4 (potom to prepne na 13,8V). cez zimu ju mam napojenu na maly zdroj 13,8v stale. vydrzi mi 6, 7 rokov (ku koncu je to uz trocha trapenie).
    otazka: ako sa o baterku v takomto rezime starat este lepsie. vopred vdaka za radu (ale aj za vsetky videa o bateriach)

    • @PortalRidice
      @PortalRidice  Před rokem

      Děkujeme za Váš komentář. 🙂 Z provozních podmínek je důležité pro životnost baterie udržovat baterii nabitou. Doporučujeme nabít baterii vždy, když je klidové napětí (24 h po jízdě pod 12,5 V), pokud nechcete napětí kontrolovat, dobijte preventivně baterii každý měsíc. Baterie stárne i se vybíjí výrazně rychleji s rostoucí teplotou, proto je dobré baterii chránit v létě před teplotami nad 25 stupňů. A v zimní odstávce, pokud baterii skladujete v teplotách 20 až 25 stupňů, je trvalé dobíjení 13,8 V vysoké. Uložte ji do garáže nebo stodoly a pravidelně dobijte opět měsíčně, nebo snižte dobíjecí napětí udržovacího zdroje na 13,3 V. Více pro prodloužení životnosti moc dělat nemůžete. ✅

    • @jano-korna6513
      @jano-korna6513 Před rokem

      @@PortalRidice
      -bateria je v traktore aj cez zimu :-)
      - vdaka aj za radu ze 13,8V je pre stale dobijanie vela - vychadzal som z napatia v aute a aj z toho ze automaticka nabijcka po nabiti (dojde na 14,4) sa prepne do udziavacieho rezimu 13,8V.........idem si objednat cinsky pulzny zdroj na LED 12V 2A (stoji cca 10E), ma tam "zaracny" trimer ktorym sa da plynulo napatie "dvihnut" az k 14V.
      -este jedno riesenie ma napada: nechat tam zdroj 13,8V a zapnut ho cez casove hodiny v zasuvke (tie jednoduche mechanicke co sa zacvakavaju jazicky po 15 min) a nastavit ich nech sa bateria dobija npr. 1h za den........co vy na to ????
      vdaka za dobru debatu. s pozdravom Mikula

  • @rudoradovy6778
    @rudoradovy6778 Před 2 lety

    Vďaka za cenné rady. Mnohí si myslia že ak má baterka 12V je to ok. Veď je 12Voltová. Momentálne tiež dobíjam odvčera pretože jazdím málo - 14,7V pri pripojenom dobíjači - je to iba dobíjač a nie nabíjačka max prúd do 2A ale to bohate na 95Ah baterku stačí. S tým uchytením baterky v kastlíku je to pravda. Keď som mal auto z II. ruky baterka bola o polovicu menšia ako mala byť, neuchytená a na boku odfrézovaná od kladky pohonu vodnej pumpy. Všetko treba kontrolovať a niektorých ľudí k autu ani nepúšťať.

  • @BobSVK79
    @BobSVK79 Před 2 lety +2

    Tak toto video je veľmi dobré, veľa perfektnými informácií. Mám otázku - ak to bude niekto môcť zodpovedať - aké napätie ma byť na nákladných autách, kde sú batérie väčšej kapacity? Rovnaké ako pri osobnej - obe sú totiž 12V, hoci pri kamiónoch zapojené spolu do 24V. A čo si všímať u nákladných batérii naviac?

    • @PortalRidice
      @PortalRidice  Před 2 lety

      Dobrý den, ohledně napětí baterie jsme publikovali poměrně rozsáhlý článek, který můžeme doporučit www.portalridice.cz/clanek/znate-jake-je-spravne-napeti-autobaterie a možná se objeví na toto téma i samostatné video :)

    • @jirigabriel106
      @jirigabriel106 Před 2 lety

      Dobrý den, napětí olověného článku je stejné bez ohledu na kapacitu. Plně nabitý článek má napětí 2,1 V a více, tedy 12,6 V u 12 V baterie. 24 V sestava dvou 12 voltových baterií tedy napětí pouze sčítá = 25,2 V. Jedná se o klidové napětí, měřit je možné až po určité době odstavení vozidla, min. po 12 hodinách. Nákladní baterie jsou specifickou skupinou a je důležité, jakými provozními podmínkami jsou zatěžované. Je to docela obsáhlá problematika, kterou tady krátce nevysvětlím. Největší problém je dnes s kamióny, kde jsou baterie hluboce cyklované a dochází ke stratifikaci kyseliny a korozi plusové mřížky. Výrobci to řeší bateriemi EFB s nuceným promícháváním elektrolytu, Volvo již muselo přejít na GEL baterie. Jejich menší startovací výkon je stále dostačující a snáší výrazně lépe cyklování. V kamionech doporučuji alespoň jednou za dva měsíce baterie dobít samostatně regeneračním procesem. Na trhu jsou nabíječe, které to umí.

  • @mirobucko4
    @mirobucko4 Před 2 lety +1

    Ja používam batérie na svetienie a nabíjam batériu raz z a 5 mesiacov ta led ma odber tam 300mh a led pas ma 1.5Ah

  • @taunevimdal
    @taunevimdal Před rokem

    Zavírat!!

  • @philophil1961
    @philophil1961 Před 2 lety +1

    Dobry den, mam obytne auto a na zimu vyndavam obe baterie do garaze, kde nemrzne. Mohu tedy baterie nechat v aute, pokud budou nabite? Dekuji za odpoved a za vasd videa. Petr

    • @jirigabriel106
      @jirigabriel106 Před 2 lety

      Baterie před ostavením vozidla dobijte, odpojte je od okruhu vozidla odpojovačem, pokud v okruhu není tak odpojte míusovou svorku. Po 24 h ideálně zkontrolujte klidové napětí baterií. Plně nabitá a zdravá baterie musí mít 12,6 V a více (AGM baterie 12,8 V a více). Během zimy zkontrolujte napětí ještě alespoň jednou a pokud klesne pod 12,5 V (AGM 12.6 V), baterii opět dobijte.

    • @philophil1961
      @philophil1961 Před 2 lety

      @@jirigabriel106 Děkuji za odpověď. Takovou jsem chtěl:-). Petr

  • @Peterrrpn
    @Peterrrpn Před 2 lety +2

    Mal som autobateriu panasonic vydrzala 10-11 rokov tak 2 x rocne som ju dobil s nabijackou.
    Teraz tie smejdy co predavaju 5-7 rokov a koniec.

    • @michalk.4025
      @michalk.4025 Před 2 lety +1

      5-7 rokov dnes este povazujem za ultra excelentnu vydrz. Moje posledne skusenosti su ze na jednom aute mam behom 6 rokov zivota momentalne uz stvrtu baterku. Prva (originalna z vyroby) sa dozila 27 mesiacov (3 mesiace po skonceni zaruky), druha sa dozila necelych 12 (ta bola vyreklamovana a ostal som tretiu), tretia dala cca 25 mesiacov a teraz je v aute momentalne uz stvrta baterku, pricom auto az na jesen bude mat 6 rokov...V principe je baterka jediny problem toho auta. A to som si po problemoch s uplne prvym kusom zadovazil nabijacku na baterky. Ani nabijanie cca 3x do roka (najma behom zimy) nepomohlo.

  • @Jurawood
    @Jurawood Před 3 měsíci

    Takže baterie solidně podbitá, nastartuji, pustím vše co jde, výhřevy čelního/zadního, světla, ventilaci na max... palubní napětí okamžitě dorovnává a ukazuje 14,3V. Na volnoběhu! Nějak mě to nesedí v Vašim tvrzem, že alternátor nestíhá....

  • @jota8022
    @jota8022 Před 2 lety +1

    Dobrý deň. Dá sa AGM bateria nabíjať obyčajnou nabijačkou? Ďakujem.

    • @PortalRidice
      @PortalRidice  Před 2 lety +1

      Dobrý den, ano baterie AGM můžete nabíjet klasickou nabíječkou na baterie, více viz. www.portalridice.cz/clanek/agm-auto-moto-baterie-a-nabijecky

    • @jota8022
      @jota8022 Před 2 lety

      @@PortalRidice Ďakujem.

  • @EIRK2046Y
    @EIRK2046Y Před 2 lety +2

    Video fajn.
    Chýba vám nabijanie batérie nabijačkou - aký typ použiť a prečo a.t.d
    Všimol som si vo videu máte za sebou na stene c-tek / noco nabíjačky ?

    • @PortalRidice
      @PortalRidice  Před 2 lety +3

      Dobrý den, s panem Gabrielem vyjde opět celá série videí a určitě se objeví i informace o správném nabíjení baterie a co k němu použít.

    • @spac1565
      @spac1565 Před 2 lety +1

      C-tek mohu doporučit. Hlavně nekupovat nabíječku z Lidlu ta je hrozná.

    • @EIRK2046Y
      @EIRK2046Y Před 2 lety +2

      @@spac1565 Je to tak - nabíjačky C-tek dobrá + Noco dobrá+ Exide dobrá
      Sú to nabíjačky vyššej cenovej kategorie ale oplatí sa investovať.

    • @spac1565
      @spac1565 Před 2 lety

      @@EIRK2046Y O noco slyším prvně. Znám je podle fotky, ale nikdy jsem je u nikoho neviděl. Co se týká Lidl nabíječky, bohužel s ní mám osobní zkušenosti. Koupil jsem si jí a zjistil, že je hrozná. Nenabíjí baterie do plna, neumí nabít podvybité autobaterie. Jediné využití Lidl nabíječky mě napadá jako udržovací nabíječka, pokud by teda dávala správné napětí na udržování. Doopravdy je lepší si připlatit.

  • @vladimirlojka3740
    @vladimirlojka3740 Před 2 lety

    Děkuji za rady a chtěl bych se zeptat, když s autem moc nejezdím, ale jednou za měsíc s ním najedu 50-100 km, tak jestli to stačí, aby si baterie udržela to požadované napětí?

    • @spac1565
      @spac1565 Před 2 lety

      Nedá se to 100% říct, jestli to stačí. Záleží to na mnoha faktorech. V jaké kondici je autobaterie, jestli auto dobře dobíjí, jak dlouhé trasy a jak často jezdíte, jestli při těch krátkých trasách používáte komfortní systémy (vyhřívání sedadel, oken,...) Hlavní je kontrolovat napětí autobaterie. Pokud se chcete více zajímat o problematiku kolem autobaterií, doporučuji YT kanál bateriecepek.

    • @vladimirlojka3740
      @vladimirlojka3740 Před 2 lety

      @@spac1565 Díky moc.

    • @jirigabriel106
      @jirigabriel106 Před 2 lety +1

      Dobrý den, 100 km je cca 2 hodiny. Stačí to na dobití baterie, ale ne na nabití do konečných znaků (nerad používám 100% nabití). Nabité ionty se v konečné fázi nabíjení musí dostat do vnitřních vrstev aktivní hmoty baterie a tento proces, u nabíječů se nazývá absorbce, je zdlouhavý, takže určitě nestačí dvě hodiny jízdy. Baterii dobijete, ale část vytvořených nevodivých sulfátů zůstane v "hloubce" aktivní hmoty nerozpuštěných. Tento proces se bude opakovat a baterie bude postupně ztrácet svoji kapacitu a výkon. Může to trvat i roky, ale nakonec baterie selže. Krystaly sulfátu nejen omezují aktivní plochu elektrod, ale časem rostou na objemu a porušují integritu aktivní hmoty. Můžete baterii kotrolovat pomocí měření klidového napětí, nebo preventivně cca 1x měsíčně baterii dobít, nejlépe regeneračním procesem, který některé nabíječky na trhu zvládají.

    • @vladimirlojka3740
      @vladimirlojka3740 Před 2 lety

      @@jirigabriel106 Na internetu jsem si dohledal, že pokud má baterie napětí 12,2- 12.8 tak je to v pořádku. Já jsem s autem jel před měsícem a dnes jsem ji proměřil, napětí bylo 12,37, je to ještě v pořádku nebo je už třeba baterii dobít?

    • @jirigabriel106
      @jirigabriel106 Před 2 lety +1

      @@vladimirlojka3740 Dobrý den, klidové napětí 12,2 V, tedy min. 12 hod. po jízdě, znamená, že baterieje z 50% vybitá, takže to není v pořádku. Napětí 12,37 V je cca 70 %. Je potřeba ji dobít, ale baterie již může být částečně sulfatovaná. Plně nabitá baterie má 12,6 V a více. Pokud po nabíjení během pár dnů klesne pod 12,6V, je již částečně sulfatovaná.

  • @andrejjanura1871
    @andrejjanura1871 Před 2 lety +1

    Dobrý deň, vo videu hovorite ze svorky kontaktov namazat aby nekorodovali. Ale ake mazivo je vhodné??? Mozem nim natriet aj samotne kontakty?
    A este jedna otazka... Raz sa mi na kontaktoch tvorila taka biela vrstva. Neviem ako to nazvať. Mozno nejaka oxidacia🤔 Bolo to takej práškovej konzistencie.
    Co to bolo a ako tomu zabrániť? Ďakujem.

    • @jirigabriel106
      @jirigabriel106 Před 2 lety +2

      Dobrý den, začnu od konce, bílé krystaly na kontaktech a svorkách jsou sulfáty a tvoří se, když je kolem pólu netěsnost, která umožní únik kyseliny. Stává se to nejčastěji mechanickým porušením těsnosti rázem nebo páčením. Může jít ale i o výrobní vadu. Na ochranu pólů a svorek existují speciální vazelíny nebo suché laky a jsou běžně dostupné u velkých prodejců dílů. Nic se ale nestane pokud pól ochráníte i běžným tukem.

    • @andrejjanura1871
      @andrejjanura1871 Před 2 lety

      @@jirigabriel106 Ďakujem veľmi oekne za informácie. Pekný deň prajem

    • @Biturbak
      @Biturbak Před rokem

      Elektro vazelina
      -kontaktol-wd40

  • @MartinJ22
    @MartinJ22 Před 2 lety +2

    tech 30 km + 30km to je pravda.... vlastním možná takovou malou raritu ... baterie r.v. 2008 , ted je na aute 289tis. km a baterka je stale cajk... 5 dni v tejdnu kazdy den 60km+

    • @007sam3
      @007sam3 Před 15 dny +1

      Taky jsem měl baterií z roku 2008 a vydržela 14 roků najeto 220000km.

    • @MartinJ22
      @MartinJ22 Před 15 dny

      @@007sam3 už mám 308000 a stále funguje 😂

  • @drahomirhavlicek7430
    @drahomirhavlicek7430 Před rokem

    Koupím baterii, dám do auta, jezdím, až odejde koupím novou, vyměním a jedu dál. Baterie mi vydrží cca 5-6 let, tak nevím proč z toho dělat vědu?
    Ono stejně honit ty desetiny voltu na čínském multimetru z Lidlu je spíše úsměvné.

  • @ezechielhenoch2737
    @ezechielhenoch2737 Před rokem

    Išla by prosím vás vyreklamovat baterka,ktorú nemám ešte 2 roky a má 12,2 Volta po 24hodinách?Alebo aká je hranica voltov na reklamáciu-12,55Volta?Je vlastne nejaká hranica na reklamácie?Ďakujem.

    • @edgarkoterle
      @edgarkoterle Před rokem

      To nevyreklamuješ, povedia, že je to spôsobené zlým používaním

  • @pavedec
    @pavedec Před 2 měsíci

    Slovo bezudrzbova je pitomost-souhlasim. Kdyz nejezdim pravidelne merim a dobijim podle tabulek danne baterie. Lide zapominaji ze kdyz nejezdi dochazi i tak k samo - vybijeni.

  • @josefchlopcik8101
    @josefchlopcik8101 Před 2 lety +4

    Zdravím nejsem znalec ale myslím si že dnešní automobily mají jeden velký problém a to je algoritmus nabíjení v tom případě je jedno jestli najedu 5 km nebo 200 km za den .Třeba Hyundai nechá spadnout baterii klidně pod 12 v.Ja osobně nabíjím baterii ca co 14 dní. Ale nechám se klidně a rád poučit.Tohle totiž nechtějí přiznat ani prodejci automobilů.

    • @dominikpatak7318
      @dominikpatak7318 Před 2 lety

      Ano máte pravdu, je to kvůli emisím, třeba pod vysokou zátěží elektronicky řízený alternátor přestane dobíjet prakticky úplne a pak se k tomu přidá start stop a je vymalováno...

    • @josefchlopcik8101
      @josefchlopcik8101 Před 2 lety +1

      A proč to někdo neřekne nahla?1 baterie i 10 let dnes max 3. Ekologie vždy až na 2 miste.Ja ji mam v CX3 už 5let.Dobíjím ca co 14 dni. Děkuji

    • @josefchlopcik8101
      @josefchlopcik8101 Před 2 lety +2

      Start stop vypínat.Jo a na 100 km prý ušetři 1 deci .

    • @dominikpatak7318
      @dominikpatak7318 Před 2 lety +2

      No neřekne to nikdo protože by odradili zákazníky a navic když se každé 2 roky mnení baterka tak z teho mají kšeft, to je přesne to jak není v návodu psané jak se správne starat o turbo, jaký je servisní plán a podobne...

    • @jaromirjanda406
      @jaromirjanda406 Před 2 lety +5

      Čekal jsem jestli tohle téma někdo nakousne. Ano, je to úžasná vlastnost moderních vozidel dobíjet hlavně když se brzdí motorem a nebo z kopce....

  • @zoli10
    @zoli10 Před 2 lety +1

    Dobrý den.Škoda,že neni ve videu,jak se dostanu ke článkům u tzv. bezúdržbové baterie,abych dolil destilku.Mám strach,že pokud odstraním kryt,tak už ho nedostanu zpět a nebo praskne.

    • @rudoradovy6778
      @rudoradovy6778 Před 2 lety +2

      Dostaneš sa. presne tak ako si popísal. Či ti bude držať po demontáži aj kryt je už druhá vec ale za pokus to stojí. Dá sa to v prípadne stiahnuť páskou prilepiť a pod. Kreativite sa medze nekladú.

    • @zoli10
      @zoli10 Před 2 lety

      @@rudoradovy6778 ano,to je jasné,že se kreativitě meze nekladou,ale ještě musím počkat 2 měsíce,dokud neskončí záruka,potom budu kreativní 😉

    • @rudoradovy6778
      @rudoradovy6778 Před 2 lety +1

      @@zoli10 No ak je ešte v záruke a už treba dolievať vodu - tak niekde je chyba. Mne takto 2x po sebe na dvoch baterkách Varta a Bosch - čo je jeden čert, vždy odišiel jeden z článkov. Nikdy predtým a ani potom sa mi to nestalo. Takže v prvom prípade vyreklamované a v druhom vrátené peniaze - predajca z Prievidze bol seriózny a po vykonaní testu uznal že chyba je v baterke.

    • @zoli10
      @zoli10 Před 2 lety

      @@rudoradovy6778 baterie je v pořádku,nevybíjí se a drží i proud,jen jsem chtěl zkontrolovat hladinu elektrolytu po 2 letech.

    • @jirigabriel106
      @jirigabriel106 Před 2 lety +1

      Pokud je baterie OK, jak píšete v jedné odpovědi, tak buďte v klidu. Vápníkové baterie s duplexovým víkem jsou konstruované tak, aby nebylo potřeba hladinu doplňovat po celou dobu životnosti. Problém nastane pouze při přebíjení baterie, nebo častém používání nabíječe bez omezení horní hranice nabíjecího napětí (14,4 až 14,7 V). U většiny baterií, je víko plnících otvorů nerozebiratelné.

  • @jankolecek5988
    @jankolecek5988 Před 2 lety +2

    Ale co lidi, co bydlí ve městě, parkují na ulici, nemají garáž a jezdí málo? Tohle je i můj případ. Musím občas zajet k rodičům a beterku dobít tam. Napadlo mě si postavit speciální nabíječku napájenou z 12V, mít druhý akumulátor s větší kapacitou, ten na bytě nabíjet a jednou za měsíc ji donést do auta a přes tu speciální nabíječku nabít baterku v autě, bez nutnosti ji z auta vytahovat. Pokud by baterka v autě byla třeba na 75% kapacity, pak si myslím, že přenosný akumulátor by mohl kapacitně stačit na to tu baterku v autě dobít do plna. Mám nabíjecku CTEKa, ale ten je na 230V. Z měniče 12V/230V mám strach z pohledu účinnosti. Pro tuhle aplikaci by byl nejlepší zvyšující DC-DC měnič. Kdyby někdo měl tip na inteligentní nabíječku olověných akumulátorů s DC napájením, dejte mi vědět. Myslím si totiž, že zmíněný DC-DC měnič např. 12V/18V, by již tu účinost nemusel mít tak špatnou...

    • @rudoradovy6778
      @rudoradovy6778 Před 2 lety +1

      Máš to komplikované. Najjednoduchšie bude pre teba raz za 2týždne nechať káru u rodičov a tam ju nabiť. Nabíjačku máš dobrú a toto máš najjednoduchšie riešenie. Nemusíš nič stavať ani kupovať a rodičia budú aspoň radi že vidia svojho potomka. Prípadne môžeš so sebou zobrať aj vnúčence nech starkých - "potrénujú"

    • @JOSEF7011
      @JOSEF7011 Před 2 lety

      Možná bych se podíval po nějaké solární "nabíječce". Ono to něco do té baterie nacpe, ale je to jen tak na pokrytí samovybíjení. Pokud máte auto venku a svítí na něj občas Slunce, tak bych toto viděl jako jediné řešení. Třeba je to blbost, protože víme jak s těma solárama je, ale za pokus by to třeba stálo.

    • @PortalRidice
      @PortalRidice  Před 2 lety

      Teoreticky by to šlo, ale bude to už trochu komplikované. Ideálnější by bylo nabíjení třeba v práci nebo zkrátka kdekoliv ze zásuvky. Mimochodem CTEK je mezi nabíječkami špička. Skvělá volba!

  • @jaroslavploch4975
    @jaroslavploch4975 Před 2 lety +1

    Ford fiesta koupeny novy 13.benzin.2003.original baterie nikdy nabijena mimo vozidla .baterka se menila je z duvodu prevence v roce 2018.dene auto najelo 8km .bylo garazovane.majitel rocnik 1951.starou baterku jsem dal do trakturku .nabijim a toci ale uz ma dost.Jinak ted mam batrii kterou nabijim mimo vozidlo a furt to neni ono za ty prachy .priste koupim nejakou z penny.

    • @jirigabriel106
      @jirigabriel106 Před 2 lety +1

      OE baterie v prvovýbavě byly jiné než baterie pro aftermarket, to platí celých 30 let, co jsem v tomto oboru. záměrně píšu byly, dnes jsou již převážně EFB a AGM baterie a u těch se zatím tak velké úspory nedělají. Pokud by trh akceptoval ceny, není pro výrobce problém dělat kvalitu, ale dá dnes někdo 2500 až 3000 Kč za 44Ah? Tolik by totiž stály baterie hybridní konstrukce s hmotností 13,5 kg, tak jak jsme je znali počátkem 90 let. A špatnou údržbou se dají také zničit během dvou let i dříve.

  • @martinsrom7853
    @martinsrom7853 Před rokem

    Mě tady chybí jediná rada a to je ta, že kupovat vždycky baterii s čím jak největší kapacitou nemusí být úplně ta nejlepší volba... holt větší kapacita= delší nabíjení

    • @3jasom
      @3jasom Před 7 měsíci

      Presne tak bateria sa potom dlho dobíja a nestíha jej stúpnuť napätie

  • @lug7134
    @lug7134 Před 2 lety +1

    Co říkáte na baterie pod značkami prodejců autodílů, jako např Sien nebo Pema? Třeba Pema se chlubí, že ty jejich baterie se vyrábí ve stejné továrně, jako baterie Varta v České Lípě. Jsou však znatelně levnější než originál Varta a co jsem se bavil se zaměstnance Pemy, tak bývají na prodejně čerstvější. To může být výhoda. Neleží totiž na prodejně tak dlouho, jako dražší originální baterie, protože je lidi k vůli nižší ceně víc kupují. Kamarádovi se stalo, že si do auta koupil novou baterii BOSCH a podle kódu na štítku zjistil, že byla vyrobena více jak před dvěma roky. Je známo, že autobaterie nesnáší nečinnost, takže když tak dlouho leží v obchodě se není co divit, když originál baterka klekne po čtyřech letech i dříve.

    • @PortalRidice
      @PortalRidice  Před 2 lety +2

      Koncem dubna vyjde na našem Portálu test nejprodávanějsích autobaterií, sledujte nás a nenechte si jej ujít, spousta otázek bude v testu a souvisejících článcích zodpovězena.

    • @spac1565
      @spac1565 Před 2 lety +2

      Ty 2 roky jsou úplné maximum. Nezáleží však jenom na tom, jak je autobaterie stará, ale taky i na tom, jestli se o ní někdo stará, nebo ji nechá ladem ležet na prodejně a nestará se o ni. Potom si zákazník koupí autobaterii, o kterou se nikdo nestaral a ani o tom netuší. Správně by měli prodejci dávat lístek z testeru o tom, že je autobaterie v pořádku, jako to dělá pan Čepek. Ona totiž ta autobaterie tam může ležet jenom rok na té prodejně, ale jelikož se o ní nikdo nestaral (nenabil ji) tak z důvodu samovybíjení se začala vybíjet a klidně mohla začít sulfátovat. Laik nepozná, že autobaterie je lehce zasulfátovaná. Laik si klidně koupí autobaterii, která má napětí 12.2V a vůbec se nad tím nepozastaví.

    • @jirigabriel106
      @jirigabriel106 Před 2 lety +2

      Dlouhé skladování není dobré, často je způsobené akcemi výrobců, kdy si obchodník nakoupí na sklad velké množství a není schopen ho rychle vyprodat. Většina výrobců vyrábí svoji značku a dále i ekonomické varianty, které nabízejí pro privátní značky. Varta bývala prémiová baterie, ale to u běžných typů pro osobní vozidla neplatí již několik let, zhruba od doby, kdy se JCI rozhodlo celou divizi prodat. Pemu jsem testoval a jedná se o podvod na zákazníka. Na baterie cca 66 Ah Pema lepí štítek 75 Ah. Předpis EU povoluje toleranci 10%, v tomto případě je limit překročen. Poznáte to i podle váhy, Varta 74 Ah cca 17,2 Kg, PEMA 75 Ah cca 16,4 kg. V baterie PEMA je v každém článku o plusovou i mínusovou desku méně.

    • @lug7134
      @lug7134 Před 2 lety

      @@jirigabriel106 A znáte značku "Starter"? Když mě v naftové Octavii po třech letech klekla značková baterka BOSCH, tak mně prodejce doporučil baterku Starter a dal mi na ni dokonce záruku 3 roky až jsem se tomu divil. Kupoval jsem ji v březnu roku 2011 a mám ji v autě dodnes. Letos v zimě startovala i při 15 stupňových mrazech. Jsem zvědav kdy klekne.

    • @jirigabriel106
      @jirigabriel106 Před 2 lety +1

      @@lug7134 Asi jsem se s ní setkal, ale nepamatuji si ji ani nevím původ. Ale je to možné. Ne všechny značkové baterie jsou super a ne všechny privátní značky jsou šit. Je ale nemožné bez laboratoře naprosto přesně určit kvalitu. Teď jsme v testu také narazily na dva protiklady, kdy privátní značka vyšla lépe než jedna z nejprodávanějších značek. Důvod byl prostý, původ baterie je z kvalitní řady baterii výrobce Banner. Před lety jsme dodávali privátní značku velkému odběrateli, která byla dělaná z baterií lepších, než značkové baterie na trhu. Ale tyto baterie nebyly vyrobené v Evropě a náklady nakonec byly na privátní značku příliš vysoké.

  • @petrsedlacek7155
    @petrsedlacek7155 Před 2 lety +3

    Dobrý den, video je hezké, ale bohužel již není aktuální. Měření a následné nabíjení je kontraproduktivní. Inženýři v automobilkách přistoupili na rétoriku Eco teroristů a upravili nabíjecí systém tak, že pokud je motor v zátěži tak je alternátor vypnutý a co je ještě horší, tak je systémově nastaveno udržování baterie trvale podbité a to v závislost na teplotě okolí. Z toho vyplývá, že 100 km jízda muže znamenat vybitou baterii. Externí nabijení také nic neřeší, protože vozidlo přestane dobíjet úplně. Bohužel s tímto problémem mám osobní zkušenost a při záručním servisu z vás dělají blbce. O možnosti baterii reklamovat vážně pochybuji, protože výrobce baterie se točí na nesprávně provedené údržbě a trvale podbité baterií (začarovaný kruh).

    • @jirigabriel106
      @jirigabriel106 Před 2 lety +2

      Dobrý den, máte pravdu, že u moderních vozidel je režim dobíjení podřízen emisním limitům a baterie je namáhaná nejen cyklickým provozem, ale i krátkodobým přebíjením pokud je vozidlo vybaveno rekuperací kinetické energie. Systémy jsou nastaveny na vybití baterie někde na cca 70 % zbytkové kapacity, takže se nejedná o hluboce vybitou baterii a při každodenním provozu to kvalitní AGM baterie relativně snáší. Problém nastává při dlouhodobém odstavení vozidla a to nejen teď s inteligentním dobíjením, ale již delší dobu. Někteří výrobci elektrickou soustavu "uspávají", někteří ne a pak začíná problém se skutečně hluboce vybitou baterií. Proto dnes výrobce v návodu píše, že pokud vozidlo stojí 14 dní, je potřeba baterii dobít. A dostávám se k vaší poslední větě, také máte pravdu a stejně má pravdu výrobce baterie. "Záruka" se vztahuhe na výrobní vady a vady materiálu baterie. V případech, které uvádíte, se jedná o předčasné ukončení životnosti baterie vinou nevhodných provozních podmínek. Dá se to řešit, ale automobilka by musela zvýšit náklady na baterii (na trhu jsou takové k dispozici) a náklady na elektrosoustavu vozidla. Nicméně 1 euro znamená při výrobě miliónu kusů takové náklady, že nakonec dostane černého petra spotřebitel.

  • @bretislavskola1582
    @bretislavskola1582 Před 3 měsíci

    Pán je znalý ale chybí u základy elektrochemie. Jak je to s elektrolytem u bezúdržbové baterie jsem se nedověděl .

    • @joseflesov1128
      @joseflesov1128 Před 14 dny

      S elektrolytem je to tak, že si ho nevšímáte. To je princip bezúdržbové baterie. Pán to ve videu zmínil.
      Buď mate auťák v pořádku a jezdíte a když nenastartujete, koupíte si novou baterii. Pokud byste se nějak k elektrolytu dostal a neměl dostatečnou hustotu, tak uděláte co? Koupíte si nějakej sajrajt na rozpouštění sulfátu a nebo desulfátor za 2400,- To už si můžete rovnou koupit novou baterii. 😏

  • @michalhorvath7603
    @michalhorvath7603 Před rokem

    Prosím vás koľko je priemerná životnosť batérie.

  • @tomassobota5619
    @tomassobota5619 Před 2 lety +2

    Ještě prosím doplnit, jaké napětí má být po nastartování.

    • @fichtlrider7216
      @fichtlrider7216 Před 2 lety +1

      13.5/14.7 V

    • @spac1565
      @spac1565 Před 2 lety +1

      @@fichtlrider7216 Uvádí se 13.8-14.6V

    • @jirigabriel106
      @jirigabriel106 Před 2 lety

      Na to dnes není jednoduchá odpověď. Ale obecně, pokud pomineme počítačem řízené systémy dobíjení, při volnoběhu se napětí může pohybovat i poměrně hluboko pod optimální hodnotou nabíjecího napětí 14,4 až 14,7 V. Záleží na stavbě akternátoru a velikosti odebírané emergie. Alternátor na volnoběh bude dávat cca 30 A, odběr instalace vozidla může být i více jak 100 A. To je důvod, proč pouze krátké městské cesty nedokáží baterii dobíjet. Dobíjecí napětí je potřeba měřit při cca 2000 otáčkách jak s vypnutými spotřebiči, tak se zapnutými (světla, vyhřívání oken, sedaček atd.) s výjimkou klimatizace, tu je potřeba vypnout.

    • @trolaktralala405
      @trolaktralala405 Před rokem

      14.3 V po 2 min 14.4 V

  • @p.hofman9812
    @p.hofman9812 Před 2 lety +4

    No nevím,ale příjdou mi některé informace tak trochu mimo. Doporučuji k baterce dohledat katalogový list.

    • @encoreee90
      @encoreee90 Před 2 lety +1

      Ktore informacie su trochu mimo?

  • @viktor4533
    @viktor4533 Před rokem

    Kto vyrába batérie značky KÖNIG????

  • @martinmartin7255
    @martinmartin7255 Před 5 měsíci

    Řekněte to ženský! Ta nemá ponětí!. V auto školách se tohle úplně vypustilo. Včera jsem viděl na seznamu, že auto začalo hořet z ničeho nic! Jenom kvůli baterie. Základní startovací systém pro vozidla. Nedej bože že budeme jezdit na baterie....