Chlazení tepelným čerpadlem vzduch - voda. Tepelné čerpadlo Acond, aplikace Acondac a radiátory.

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 1. 06. 2024
  • 00:00 Tepelné čerpadlo Vzduch-voda a chlazení domu
    00:32 Aktivní reverzační režim tepelného čerpadla
    01:32 Čerpadlo Acond Pro a chlazení
    02:37 Otopná tělesa - radiátory a chlazení
    04:03 Rozdíl teplot při režimu topení a chlazení
    05:13 Nepřítel chlazení - rosný bod!
    07:01 Relativní vlhkost vzduchu a rosný bod
    09:16 Detektor vlhkosti a optimalizace teploty chladící vody
    10:36 Chladící režim tepelného čerpadla
    11:25 Denní průběh teplot topné/chladící vody
    12:31 Aplikace Acondac a měření spotřeby a účinnosti
    13:11 Chladící faktor tepelného čerpadla
    13:25 Shrnutí a závěr
    Je možné chladit v létě dům tepelným čerpadlem vzduch-voda? Musím mít další přídavná zařízení? Mohu použít k chlazení radiátory? Co je to rosný bod a jak ovlivní celý proces chlazení? Co je to Acondac a jaká bude účinnost a spotřeba energie při chlazení?
    Pokud hledáte odpovědi na tyto otázky, určitě se podívejte na video, najdete tu spousty odpovědí nebo alespoň podnětů k zamyšlení.
    Acondac je nezávisá aplikace pro tepelná čerpadla Acond pro sběr dat, jejich analýzu a řízení tepelných čerpadel Acond.
  • Věda a technologie

Komentáře • 7

  • @flyfish1980
    @flyfish1980 Před 10 měsíci

    ...skvěle vysvětleno...díky

  • @typek3003
    @typek3003 Před 11 měsíci

    Ja chladim stenami tepelkom Vaillant. Je to super. Dokonca je mozne kratkodobo vypnut obmedzenie skrz rosny bod ak je vlhko a steny nejsu mokre.

    • @carmirrorlinkauto5034
      @carmirrorlinkauto5034  Před 11 měsíci +1

      pokud máte pro chlazení další nezávislý systém k otopné soustavě, je to jistě výhodné a lepší řešení. Nicméně, podnětem k mému videu bylo využití již stávající otopné soustavy a nejběžnějšího typu čerpadla vzduch-voda pro přídavnou funkci k topení a ohřevu TUV, doplnit ještě o chlazení.

    • @typek3003
      @typek3003 Před 11 měsíci

      @@carmirrorlinkauto5034 urcite som nechcel spochybnovat ucel videa. A teraz ma to mata, ze ako vyuzit, ze mi idu v sdk trubky do jednotlivych miestnosti. Ze jednu vetvu spravit nejako odbocku a nejaky radiator s ventilatorom ppd strop (ala vnutrona jednotka klimy) a mam aj klimatizaciu :) ale toto by bolo silne pat a mat riesenie

  • @TomH519
    @TomH519 Před 11 měsíci

    Výsledek je, že za 3h17min to odčerpalo pouze 0,96kwh tepla a to především z vnitřního okruhu otopné vody, která průběžně dohřívá TUV. Odebrání tepla z místnosti bylo prakticky zanedbatelné. Než předělávat otopnou soustavu i pro účinné chlazení, tak levnější a účinnější je instalovat tepelné čerpadlo vzduch-vzduch a původní vzduch-voda nechat pouze na topení.

    • @carmirrorlinkauto5034
      @carmirrorlinkauto5034  Před 11 měsíci

      Váš komentář postrádá některé zásadní údaje. Zda chladíte podlahou nebo radiátory. Zda jsou případně radiátory vybaveny ofukovacím systémem a jakým. Také doba chlazení okolo tří hodin a s tím spojená zaplacená částka za spotřebu cca 5,- Kč je patrná, že asi nemohla vést k výraznému zlepšení teplotního komfortu. Dovolím si tedy tvrdit, že účinnější řešení druhé čerpadlo vzduch-vzduch jistě bude, levnější ale v žádném případě :-). Nemluvě o problematice rozvodu toho chladného vzduchu po celém domě....

    • @TomH519
      @TomH519 Před 11 měsíci

      @@carmirrorlinkauto5034 Reaguji čistě na případ v tomto videu. Tedy žádná podlaha, strop či radiátory s ofukem. A zde je přenos tepla při malém rozdílu teplot pár °C opravdu mizerný. Dále je tu ještě jedna věc. Nelze porovnávat venkovní absolutní vlhkost vzduchu s vnitřní, protože uvnitř je prakticky skoro vždy vyšší.
      Sám provozuji tepelné čerpadlo-klimatizaci vzduch-vzduch, které využívá alespoň část obrovských přebytků mé FVE, takže klidně klimatizuji a zároveň větrám.