Nekupujte tepelné čerpadlo pokiaľ nevidíte toto video.

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 15. 01. 2024
  • Dobrý deň a vitajte pri našom videu, kde si vysvetlíme, ako si správne vybrať tepelné čerpadlo pre vykurovanie rodinného domu. Ak ste laik v oblasti vykurovania, je dôležité, aby ste vedeli, čo by ste mali od dodávateľa očakávať a aké informácie by vám mal poskytnúť spolu s cenovou ponukou a technickým riešením.
    Prvým krokom pri výbere tepelného čerpadla je pochopenie princípu, na ktorom tepelné čerpadlo pracuje. Tepelné čerpadlo využíva energiu z okolitého prostredia - môže to byť vzduch, voda alebo zem - a premení ju na teplo pre váš dom. Tento proces je energeticky efektívny a môže vám ušetriť peniaze na vykurovaní dlhodobo.
    Pri výbere správneho tepelného čerpadla by ste mali dostať od dodávateľa nasledujúce informácie:1. Typ tepelného čerpadla: Existujú rôzne typy tepelných čerpadiel - vzduch/voda, voda/voda, zem/voda. Každý typ má svoje špecifiká a je vhodný pre rôzne podmienky. Dodávateľ by mal odporučiť typ, ktorý je najvhodnejší pre vaše konkrétne podmienky a potreby.
    2. Výkonnosť: Tepelné čerpadlo by malo byť dostatočne výkonné na to, aby zabezpečilo potrebné teplo aj počas najchladnejších dní. Dodávateľ by mal poskytnúť informácie o výkonových parametroch pri rôznych vonkajších teplotách.
    3. Vonkajšia výpočtová teplota: Táto teplota je kritickým parametrom, ktorý udáva, pri akej najnižšej teplote má tepelné čerpadlo ešte zabezpečiť vykurovanie bez nutnosti spustenia alternatívneho zdroja tepla. Dodávateľ by vám mal vysvetliť, aké riziká môžu nastať, ak teplota klesne pod túto hodnotu.
    4. Regulácia a frekvencia spínania: Tepelné čerpadlo by malo mať efektívny regulačný systém, ktorý zabezpečí, aby sa čerpadlo spínalo a vypínalo optimálne, čo šetrí energiu a predlžuje jeho životnosť. Informácie o tom, ako často sa bude čerpadlo spúšťať a vypínať pri vyšších teplotách, sú dôležité pre pochopenie jeho efektivity a opotrebovania.
    5. Ohrev teplej úžitkovej vody (TÚV): Tepelné čerpadlo by malo byť schopné zabezpečiť nielen vykurovanie, ale aj ohrev teplej úžitkovej vody. Dodávateľ by mal poskytnúť informácie o tom, ako bude systém pracovať v reálnych podmienkach a aká je jeho kapacita pre ohrev TÚV.
    Váš dodávateľ by mal tieto informácie poskytnúť v jasnej a zrozumiteľnej forme, aby ste ako zákazník mohli urobiť informované rozhodnutie.
    Nezabudnite, že kvalitné tepelné čerpadlo a jeho správny výber sú kľúčom k efektívnemu a spoľahlivému vykurovaciemu systému vo vašom domove.
    Ak máte ďalšie otázky alebo potrebujete viac informácií, neváhajte kontaktovať svojho dodávateľa. Teraz sa pozrime na to, ako tepelné čerpadlo funguje a čo všetko by ste mali zvážiť pri jeho výbere. Sledujte ďalej.
    Ing. Miloš Horvát
    konateľ spoločnosti
    HORVÁT s.r.o.
    HORVÁT servis s.r.o.
    HORVÁT klimatizácia a vetrania s.r.o.
    Bánovská cesta 11
    01001 Žilina
    Vyštudoval som FSI ČVÚT Praha katedru Technika prostredia.
    1, Od roku 1982 pracujem v obore, ktorý som vyštudoval - klimatizácia, vetranie, kúrenie. Najskôr ako projektant v Stavoprojekte Žilina.
    2, Od 28.9.1990 podnikám v oblasti klimatizácia, vetranie, kúrenie a to komplexné služby. Projekt, dodávka, montáž, servis, oprava.
    3, Od 23.9. do 23.12. 1998 ( 3 mesiace od výkopu po nasťahovanie) som budoval prvú časť administratívnej budovy a od vtedy som aj v polohe investora, majiteľa budovy a Hospodára.
    4, 0d roku 2005 po dobudovaní areálu som v úlohe prenajímateľa ale aj nájomcu zároveň. Jedna z firme areál vlastní a druhá v ňom vykonáva servis, opravu a údržbu.
    Mám preto osobné skúsenosti s projektovaním ( od roku 1982) realizáciou (od roku 1994), s povinnosťami majiteľa budovy Hospodára (1998).
    Preto som sa v roku 2017 rozhodol pomáhať majiteľom budov "Hospodárom" s informáciami a skúsenosťami z mojej praxe Hospodára a to tak že postupne vytváram nové videa a umiestňujem ich na tento CZcams kanál "Abeceda Hospodára".
    milos@horvat.sk
    servis@horvat.sk
    www.horvat.sk
    www.horvatservis.sk
    www.horvatgroup.sk

Komentáře • 103

  • @milanbulejcik2976
    @milanbulejcik2976 Před 3 měsíci +10

    Vďaka pán inžinier za korektné informácie.Prajem všetko dobré.

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před 3 měsíci +2

      Ďakujem. Snažím sa vo videách hovoriť nie len o výhodách TČ ale aj o nevýhodách aby samotný návrh eliminival tie nevýhody.

  • @La_Ron
    @La_Ron Před 3 měsíci +6

    Ďakujem za perfektné a zrozumiteľné video. Možno by stálo za snahu vysvetliť výhodu princípu akumulovania tepla do akumulátora v čase, keď tepelné čerpadlo stíha ohriať viac, ako priestor potrebuje za účelom návratu tepelnej energie do systému, keď už tepelné čerpadlo prestane stíhať. Prípadne ako veľký by taký akumulátor mal byť a kedy sa oplatí vzhľadom na jeho veľkosť a izoláciu.
    Mňa osobne by zaujímalo takéto odborné porovnanie tepelného čerpadla vzduch - vzduch, vzduch - voda a tepelného čerpadla z vrtu v zemi.

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před 3 měsíci +2

      Ďakujem pekne urobím video aká veľká by mala byť akumulačná nádrž. Práve som dorobil video o tej námraze a aj iné informácie v ňom sa snažím vysvetliť o vlhkom vzduchu. A TČ zemné vrty neovládam.

  • @luboklorus8812
    @luboklorus8812 Před 3 měsíci +6

    Dôležité je vybrať si firmu, ktorá má skúsených zamestnancov. Mne to namontovali v novostavbe s podlahovým kúrením a odišli, že to bude už samo fungovať automaticky. Nebola to pravda, trvalo mi dva roky kým som systém nastavil a aj pochopil. Veľa čítania a sháňania informácií po internete.

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před 3 měsíci +3

      Súhlasím s Vami hlavne v tom že mnoho ľudí vie urobiť podlahové kúrenie aj bez projektu. Žiaľ problém je v dlžkách tras a v odporoch jednotlivých trás + zaregulovaní rozvodou a prepojenie s tepelným čerpadlom. A pokiaľ si nespočítajú tieto odpory resp neprepočítajú akú trubku použiť tak vyrobia problém ktorý je oveľa drahší ako projekt vykurovania od dobrého projektanta kúrenia. My vo firme odmietame vypracovať cenovú ponuku na tepelné ćerpadlo ak potenciálny zákaznik nám nepiskytne projekt. Je to ponaučenie našej chyby kde nás zákaznik UKECAL a opravovali sme potom chyby druhých. Preto som sa tak rozhodol že iba tým zákaznikom vypracujeme cenovú ponuku ktorí nám dodajú ako podklad projekt vykurovania s výpočtom tepelných strát a tepelnej bilancie - vramtane ohrevu TÚV.

    • @luboklorus8812
      @luboklorus8812 Před 3 měsíci +5

      Material použili kvalitný, ale odbornosť minimálna. Dĺžky vetiev nepoznačili.
      Prietoky nenastavili, nechali všetky naplno otvorené.
      Elektrokotol sa spúšťal už pri -5, tri stupne po 2000 W. Nenastavili tlak v expanznych
      nádobách. Nič nevysvetlili čo treba robiť, ani
      pri tel. dotazoch, akoby nevedeli čo treba. Kúrenie nedokázalo vykúriť priestor nad 18 stupňov.
      Proste katastrofa.

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před 3 měsíci +2

      @@luboklorus8812 Rozumiem.

    • @jozefnovak7750
      @jozefnovak7750 Před 3 měsíci

      Čiže automatisticky nefungovalo, ale vyfinguvalo.

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před 3 měsíci +1

      @@jozefnovak7750 Nerozumiem

  • @jozefsevcik6386
    @jozefsevcik6386 Před 3 měsíci +6

    Výborne podané Miloš.

  • @hackintoshslovakia368
    @hackintoshslovakia368 Před 3 měsíci +4

    Dakujeme konecne zrozumitelne vysvetlnene principy

  • @lubovrabel
    @lubovrabel Před 3 měsíci +6

    Pekné urobené. Privítal by som aj Váš pohľad na inštaláciu TČ z pohľadu hlučnosti. Mnoho ľudí sú neskôr rozčarovaní, keď vzniknú rozpory so susedom, že ich hluk ruší. Dajú sa dopýtať u výrobcov TČ priestorové diagramy hlučnosti?

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před 3 měsíci +2

      Áno hluk je problém a mám aj na tuto tému video. Samotný hluk TČ je jedna vec a umiestnenie je vec druhá. Pozrite si toto video či v ňom nájdete odpoveď. Pri návrhu TČ je veľmi dôležité vedieť technický parameter a umiestnenie. Najtichšie TČ na trhu je Acond. Ja ho mám doma pol metra od obvodovej steny spálne a nič nepočujeme. Existujú aj tlmiče hluku tie sme už tiež použili pri TČ Daikin u zákaznika. Pretoźe sa sused sťažoval. Samotné grafy TČ nemávajú ale na energetickom štitku je parameter hluku uvedený a toto je prvý a veľmi dôležitý údaj. Umiestnenie tepelného čerpadla a vplyv tohoto umiestnenia na hluk.
      czcams.com/video/8f1D9h4QrWo/video.html

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před 3 měsíci +1

      A tu je druhé video v ktorom sa venujem hlučnosti u nás vo firme Hluk Tepelného čerpadlá Acond vo firme HORVÁT servis.
      czcams.com/video/3qeMHg1PSE8/video.html

    • @ondrejponyiczky4635
      @ondrejponyiczky4635 Před 3 měsíci +2

      Ja teda neviem mám Hitachi 14 kw. A som ten prípad, je umiestnená vonkajšia jednotka blízko spálne . Hlučnosť vôbec nieje problém neruší ani nás ani susedov. Skôr vydim iny problém , niektoré firmy, síce vedia namontovať čerpadlo .Ale už nevedia vyregulovať a zladiť vykurovaciu sústavu z čerpadlom aby pracovalo čerpadlo efektivňe! Naučia sa nejaké základy inštalácie a tam to potom skončí! Vôbec nie sú schopný v závislosti od stavby doladiť sústavu!

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před 3 měsíci

      @@ondrejponyiczky4635 Mojim video chcem dať informáciu nie napádať konkurenciu. Ak ja má Acond PRO vedľa spálne a nepočujem ho.

    • @ondrejponyiczky4635
      @ondrejponyiczky4635 Před 3 měsíci +1

      @@horvatservis ani ja nie! Nemyslel som to v zlom! Len hovorím svoju skúsenosť!

  • @marek3875
    @marek3875 Před 3 měsíci +19

    Kladiem si stále tú istú otázku, je tepelné čerpadlo vyrobené zo zlatá? ak nie prečo má potom cenu nového auta? Veď auto je technický, konštrukčne oveľa zložitejšie. Druhá otázka, moja spotreba el. energie ( kwH) pri vykurovaní tepelným čerpadlom. Príklad, teraz míňam 500 eur za uhlie a drevo na celú zimu, koľko kwH to bude pri kúrení T. čerpadlom? Po konzultácii, tu sa hodnota zdvihla raz tak viac. Tretia otázka, servis a životnosť t.čerpadla, servis neviem koľko stojí ale životnosť 17 000 eurového t.č je okolo 15 rokov. Len ked spočítam cenu t.č. a vydelím ju 15 rokmi, tak ročne to vychádza 1133 eur a ešte som nepočítal cenu kwh . Spolu to bude 2000 a viac eur ročne. Mňa len zaujáma aké sú vlastne výhody tepelného čerpadla? Bežné kúrenie 500 eur ročne, s tepelným čerpadlom to bude 2000 eur a viac. Viete mi prosím niekto povedať výhody čerpadiel???

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před 3 měsíci +4

      Začnem tými výhodami tepelného čerpadla. My na Slovensku sme zvyknutí kúriť plynom. Teda tí z nás čo ten plyn máme. No aj u nás sú oblasti kde plyn nie je a tak ľudia používajú alternatívne zdroje tepla. Vy kúrite drevom, niekto peletami a niekto olejom či elektrikou. A tí ktorí vykurujú elektrikou majú možnosti buď elektro kotlom, alebo elektrickými rohožami, či infražiaričmi a podobne a vtedy výkon 1 kW sa rovná spotreba 1 kW. Prvé tepelné čerpadlo ( budem používať skratku TČ) na svete zostrojil Slovák Aurel Stodola v roku 1928 a funguje do dnes. Využil schopnosť premeny energie pri ktorej sa ušetrí na 1 kW vyrobeného tepla spotrebuje menej elektriky ako pri priamo výhrevnom spôsobe. V tomto je najväčšia výhoda tepelného čerpadla. Dnes dosahujú tepelné čerpadlá C.O.P. - tak sa označuje koeficient ktorý znamená tu úsporu - povedané zjednodušene až 5, čo v praxi znamená že na 1000 W čo je ten 1 kW sa spotrebuje 200W čiže 0,2 kW teda iba 1/5. Na ohrev bazénovej vody je C.O.P. oveľa vyššie my máte bazénové tepelné čerpadla firmy Zealux s C.O.P. až 16. Teda na 16 kW tepla je spotrebovaný iba 1 kW elektrickej energie a tých 15 kW je premenené zo vzduchu. Mojim videom som chcel poukázať na to aby zákazníci stavitelia domov neurobili chybu pri kúpe tepelného čerpadla aby mali informáciu že pri návrhu nie je dobre TČ predimenzovať, pretože potom pri vyšších plusových teplotách sa často zapína a vypína čím sa jeho životnosť znižuje. A ten istý dom s tými istými tepelnými stratami postavený na južnom Slovensku a v Tatrách či na Orave bude pracovať pri iných vonkajších teplotách počas roka. K otázke cien TČ sa neviem vyjadriť no rozumiem Vám. A koľko bude stáť cena dreva o rok o 5 či 10 rokov to nikto nevie no viem v akom stave sú Slovenské lesy. Stačí sa pozrieť v prírode, alebo na Google mapy. A uvidíte že tam kde boli stromy, už nie sú. A k vykurovaniu Vášho domu bez znalosti vykurovacieho systému a tepelných strát sa nedokážem vyjadriť. Pripravujem video v ktorom sa budem zaoberať na čo má myslieť stavebník staršieho domu, ktorý si chce zakúpiť TČ. Viete ja podnikám v obore kúrenie, vetranie klimatizácia a tepelným čerpadlám som sa dlhšie bránil no situácia od vojny na Ukrajine ma núti sa nimi zaoberať a ponúknuť služby našim zákazníkom aj v tejto oblasti. Preto som si doma aj v práci nainštaloval v roku 2022 TČ Acond. Toto TČ od českého výrobcu som si vybral pre jeho technické parametre a pre najnižší hluk. Nepoznám v súčasnosti TČ s tak nízkym parametrom hluku. Ja ho mám cca 0,5 m od steny spálne a nepočujem ho ked’ mám zatvorené okno. To isté TČ máme aj v práci a v lete s nim ohrievame TÚV. Postačuje Vám takáto odpoveď? Opakujem na niektoré veci Vám momentálne odpovedať neviem.

    • @marek3875
      @marek3875 Před 3 měsíci +3

      @@horvatservis Pán Horvát ďakujem vám za vašu odpoveď. Ja som bol tiež naklonený tejto myšlienke avšak s cenového hľadiska to pre mňa nedáva zmysel. Tie lesy budú miznúť aj keby sa nekúrilo, západ nás vysáva ale to je iná téma. Ja len upresním že kúrim drevom a uhlím, dreva miniem ročne možno 2 až 3 metre a uhlia necelú tonu. Pritom dokurujem elektrickými fúkacími ohrievačmi a zhruba polovicu paliva mi šetrí solárny teplovzdušný systém, ktorý chcem ešte rozšíriť. O vodu sa stará iný solárny systém a dom je starší ale prerábaný na systém Pasivneho domu, ktorý nebol dosiahnutý ale je veľmi blízko, taký lepší nízko energetický dom. Dom má 11×13 metrov ×2 poschodia + podpivničený. V takomto dome pokiaľ som počítal všetky druhy energie na kúrenie tak v roku 2022-23 nepresiahli 500 euro na celú vykurovaciu sezónu. Hľadám možnosti ako si to ešte uľahčiť, možnosťou by bola fotovoltaika + denné elektrické prikurovanie, v noci netreba kúriť v dome, udrží teplotu.

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před 3 měsíci +2

      @@marek3875 Ja mám tiež okrem TĆ aj fotovoltiku no v zime sa mi batérie v noci dobijajú zo siete. A k tým cenám žiaľ je to drahé čo už.

    • @jirkasirka8693
      @jirkasirka8693 Před 3 měsíci

      Po 15-ti letech navíc větší rekonstrukce. To už budu v důchodě. Myslím si, že na to v té době nebudu mít. Co pak s celým tím systémem? Vyhodit?

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před 3 měsíci

      To je Váš názor

  • @ivanacankarova2691
    @ivanacankarova2691 Před 3 měsíci +3

    Děkuji pane Horváth TC máme první zimu ,dekuji za inspirativní informace.Prosila bych radu jak vyřešit prepadovou vodu pod TC ma.e kolem kluziště 😢.

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před 3 měsíci +1

      Dobrý deň pani Cankarová. Dobre je urobiť pod tepelným čerpadlom kde chcete aby Vám vsiakovala voda štrkové lôžko. Ak by to nestačilo tak potom rúrku na spodok toho lôžka a prípadne odporovy drôt ale to len vtedy ak by teplota vody ktorá steká pri odparovaní to vyžadovala. Ja mám doma aj v práci TČ o výkone 18kW ( menovitý výkon) a mám iba štrkové vložka a stačí mi odtekať a bývam v Žiline. Postačuje takáto odpoved'?

  • @jurajkubis4919
    @jurajkubis4919 Před 3 měsíci +1

    Máte vo všetkom pravdu. Len neviem nepočul som v tomto videu asi podľa mňa ešte podstatnejšie veci o tepelných cerpadlach a to je zdroj tepla odkiaľ sa získa. Teplo zo zeme, zo vzduchu alebo z vody alebo z hĺbkového vrtu. Ja som si zisťoval asi rok a pol informácie o TČ lebo som tomu akosi nerozumel ale teraz mi to príde úplne jednoduchá vec, a kde sa ozaj fizika oklamať nedá. Ale to treba aby ľuďom niekto povedal rečou ktorej rozumejú. Je to na dlhšiu debatu.
    V podstate v princípe čím lepší zdroj tepla tým lepší výkon TČ a tým nižšia spotreba el energie a tým nižšie namáhanie a opotrebovanie TČ teda tým dlhšia životnosť vášho vykurovania. To je celá veda o tep čerpadlach. Bývam v bungalove 9x13 m dokončenie 2022. V Javornikoch. Sme štvorčlenná rodina. Za rok od leta 2022 do leta 2023 za dvanásť mesiacov som platil mesačne 70eur za účet elktriky. V tom je zahrnuté kúrenie samozrejme. Je to veľa, málo?? Nemám žiadne doplnkové kúrenie. Len špirálu v bojlery ktorá ešte nikdy nezapla. Zima bola nič moc sme zvyknutí v tomto regióne na tuhšie zimy ale predsa tu bolo tri dni v kuse menej ako -8 cez deň. V noci ešte menej. Dom je nezateplený obvodový múr 44cm kvadra. Odkedy to boli zapnúť ani raz som pri tom kotle nebol. Akurát chodím pozerať koľko je vonku stupňov. Meria si to samo a podľa toho si to aj kúri. Dúfam že to pobeží čo najdlhšie.

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před 3 měsíci

      Ďakujem za Vašu skúsenosť pripravujem video o COP a tam mám pripravené práve ten zdroj od ktorého sa teplo odoberá. Či je to vzduch, voda alebo zem.

    • @lohbergerpavel3855
      @lohbergerpavel3855 Před 3 měsíci

      Pokud bude brát teplo ze země (kolektor,vrt). Nemusíte si dělat starosti,jestli stihne vytápět dům. V zemi je stabilní teplo celou zimu. V tomto případě křivku kterou pán ukazuje asi nemá smysl. Maximálně jen zjistit jak velké TČ je třeba. Protože vstupní teplota ze země je stabilní.

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před 3 měsíci

      @@lohbergerpavel3855 Prečo si myslíte že som to video natočil?

    • @marianmika8674
      @marianmika8674 Před 3 měsíci +2

      fizika sa oklamať môže, ale fyzika nie

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před 3 měsíci

      @@marianmika8674 Ďakujem

  • @jirkasirka8693
    @jirkasirka8693 Před 3 měsíci +2

    Po 15-ti letech (cca) navíc příjde větší rekonstrukce. To už budu v důchodě. Myslím si, že na to v té době nebudu mít. Co pak s celým tím systémem? Vyhodit?

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před 3 měsíci +1

      Nerozumiem. To koľko vydrží zariadenie v činnosti závisí aj toho ako sa majiteľ zariadenia oň stará. Ja mám dima klimatizácie Daikin od roku 2005. Čiže 19- tý rok a tiež som už dôchodca (66).

    • @jirkasirka8693
      @jirkasirka8693 Před 3 měsíci +1

      @@horvatservis 19 stará elektronika už asi nevydrží moc dlouho. Myslím, že do toho zařízení už brzy budete muset investovat větší částku.

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před 3 měsíci +2

      @@jirkasirka8693 Vydrží pretože si ju servisujem

  • @dusandusan8366
    @dusandusan8366 Před 3 měsíci +2

    Zajímalo by mě zda se nějakým type tč dá ohřívat jen tuv,zda třeba bazénovým nebo ne,mám doma topení peletou a dřevem,ale chtěl bych od konce jara do podzimu ohřívat vodu pro domácnost jen čerpadlem,vím že se dělají i bojlery s tč zabudovaným,ale zase to hučí doma,takže zda je možnost mít veku jednotku pro ohřev pouze tuv a případně jakou?

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před 3 měsíci

      Ano môžete použiť TČ aj na ohrev TUV no vysokoteplotné teda s teplotou vody 55. Pozor však na legionelu treba tam mať aj elektrické špirály a raz za týždeň vyhriať vodu nad 70 stupňov. To Vám. TČ nedokáźe pretoźe ma vodu o teplote spomínaných 55 stupňov.

    • @dusandusan8366
      @dusandusan8366 Před 3 měsíci +1

      D@@horvatservis Děkuji za info,koukal jsem na netu,že prodávají tč pro ohřev bazénu,stačilo by to na ohřev vody?Protože jsem nenašel vyloženě pro ohřev vody nic,bud na bazén a nebo na topení,keré už je ale zbytečně drahé pak pokud se použije jen na tuv

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před 3 měsíci

      Bazén potrebuje oveľa nožšiu teplotu oko TÚV

  • @rastislavvarga9908
    @rastislavvarga9908 Před měsícem

    Dakujem za video. Ja sa obzeram momentalne po TC s chladivom propan R290. Zaujala ma ceska znacka Mastertherm (s R290 ponuku rozsirili v tomto roku 2024), nemate nejake skusenosti s nimi?

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před měsícem

      Nie nemám . A Značka Acond by nemohla byť? Výrobca v ČR záruka 3, alebo 5 rokov. Dohľad nad všetkými nainštalovanými výrobkami a cez internet možné opravy SW a moja firma k dispozícií na Slovensku. Môžeme Vám vypracať cenovú ponuku? Ak áno Tak pošlite podklady na servis@horvat.sk

  • @tomaskonopac9431
    @tomaskonopac9431 Před 3 měsíci

    Jo přesně tak to je právě problém všech tepelných čerpadel. A to že se nehodí do lokalit, kde klesají teploty pod -10 st. Celsia. Další problém je i teplota výstupního média což výrazně ovlivňuje účinnost toho tepelného čerpadla.

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před 3 měsíci

      Ďakujem za komentár

    • @BZE-dt6di
      @BZE-dt6di Před 3 měsíci +1

      Upřesnil bych to. Je to problém klimajednotek vzduch-voda, který se jen říká tepelné čerpadlo. U skutečných tepelných čerpadel systému země-voda tento problé neexistuje a žádné body bivalence se neřeší. Výkon v zimě neklesá a netopíte elektrickým přímotopem, který je skrytou součástí tepelných čerpadel vzduch-voda. Proč asi se COP vzducháčů udává při +5 či 7°C? Vypadá to hezky, zákazník na to snadněji skočí. COP při -15 se blíží 1. U systému země-voda je běžný skutečný ENERGETICKÝ topný faktor za celé topné období kolem 3,8-4. Jako další problém vidím neskutečně předražená vzduchová čerpadla, asi mají kompresory ze zlata. Vzduch-voda nikdy.

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před 3 měsíci

      Ďakujem

  • @peterpolacek1346
    @peterpolacek1346 Před 3 měsíci +2

    Ďakujeme za informácie, no škoda samotnej prezentácie týchto informácií, dosť skáčete z témy na tému, prípadne nedostatočne dovysvetľujete, a tým trochu možno metiete diváka. Každopádne fandím tomuto videu a prípadne ďalším na túto tému, len trochu viac zapracovať na konštrukcii prezentovaných informácii, nech to ma hlavu a pätu a určitú skladbu..

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před 3 měsíci +4

      Ćo je pre Vás nedovysvetlené? Dlhé videa sleduje veľmi málo ľudí . Princíp resp chcel som vysvetliť že TČ nie je plynový kotol a má svoje úskalia ktoré si ja s našimi zákaznikmi prejdeme do detailov. Každo pádne pri súčasných cenách plynu a elektriky sú náklady na vykurovanie približne rovnaké. Investičné náklady sú nižšie pre plynový kotol , pokiaľ nie je problém s prípojkou. Lenže nikto dnes nevie aké ceny budú za plyn a elektriku v budúcnosti ani či bude dostatok plynu pre domácnosti. Ospravedlňujem sa ak video na Vás pôsobí zmätočne. Opakujem naším zákaznikom vypracujeme viac alternatív a to Daikin, Acond a Zealux a aj vysvetlíme výhody a nevýhody jednotlivých technických a cenových návrhov.

  • @vladimiralena9129
    @vladimiralena9129 Před 3 měsíci +1

    👍

  • @vladislavstankovic7294
    @vladislavstankovic7294 Před 3 měsíci +2

    Dobre pán Horvát ale vy sa vyjadrujete len ku tepelnému čerpadlu so systémom vzduch - voda. Existuje aj systém zem - voda a tiež systém voda - voda, kde to je o niečom inom.

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před 3 měsíci +1

      Ano mate pravdu lenže ktorý systém je najpredávanejší? A teplota vody sa nemení alebo minimálne no teplota vzduchu áno

    • @vladislavstankovic7294
      @vladislavstankovic7294 Před 3 měsíci +1

      @@horvatservis Práve o to ide. Ja nie som predajca tepelných čerpadiel ale tiež som strojár. Ak by ste povedal, že robíte porovnanie so systémom vzduch - voda, lebo je najbežnejší a možno najlacnejší ale sú aj iné systémy u ktorých platia iné diagramy, tak by to bolo korektné. Máte pravdu v tom, že teplota ovzdušia má veľké výkyvy aj v závislosti od oblasti, kde sa projekt pripravuje ale u podzemnej vody sú teplotné rozdiely počas roka minimálne.

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před 3 měsíci +1

      @@vladislavstankovic7294 Ospravedlňujem sa. Chcem ešte nahrať ďalšie video a to o tom prečo sa meni COP pri vyššej teplote vykurovacej vody a tam chcem povedať že zem a voda ako zdroj z ktorého sa odoberá energia teplotu nemenia no vzduch áno.

    • @barbiebarbie2063
      @barbiebarbie2063 Před 3 měsíci

      @@vladislavstankovic7294 Moja odpoveď je skôr p. Horvátovi. Aj zem a voda mení teplotu na základe toho aké množstvo tepla odoberieme. Ale tam sa samozrejme počíta s regeneráciou. Treba tiež korektné výpočty ohľadom veľkosti systému alebo litráže. Čo je ale podstatné,že vložené investície vytvárajú predpoklad na dobré výsledky z dlhodobého hľadiska, čo sa u vzduchu ťažko dá povedať a o hlučnosti( niektorý to tu dopytovali ) ani nehovoríme.
      Mám ale plné pochopenie pre p. Horváta, nakoľko to je tematika veľmi obsiahla a aj dosť zložitá . Treba ale povedať ,že trh je ten čo rozhoduje , ľudia chcú klímu - majú ju. Kvalita a rentabilita je o inom . Ak chce niekto naozaj šetriť začne študovať veci s tým spojené. Bez znalostí to jednoducho nejde, nemôže nikto očakávať ,že tu bude vykladať niekomu faktory ekonomie toho ktorého typu HvaC , niekomu kto netuší ani o základoch termodynamiky.

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před 3 měsíci

      Ďakujem

  • @ladislavulrych6421
    @ladislavulrych6421 Před 3 měsíci

    toto video mě příjemně překvapilo - jste jediný rozumný chlap, který v jednom jediném výstupu potvrzuje to co mám ověřeno v praxi. Máme TČ (Daikin topení do starýchradiátorů + 200litrů TUV přes rok ale
    a) COP jsem nikdy nepočítal, pouze jsem pro všechny závěry předpokládal, že je cca = 2 takže mě nikdy nic nezaskočilo;
    b) základem byla krbová vložka, schopná vytopit celý dům, takže lze těžko říci, jestli byla doplňkovým zdrojem TČ nebo krbová vložka
    Akorát, uvítal bych, kdyby jste se se vyjádřil k akumulaci ve zdivu(přesněji řečeno, jak s tím pracuje AI tepelného čerpadla), protože máme TČ lehce poddimenzované (a jsem rád, že to tak je) a přitom silné zdi starého domu(jen ze 2/3 zatepleného) působí nad očekávání pozitivně. Hlavní můj poznatek:
    k využití akumulace zdiva a vody stačí primitivní logika (kterou realizujeme ručně):
    1)u TČ nikdy neměnit teplotu o více než 0,5°C (výjiměčně o 1°C) a to ani, když odjíždíme na 2-3 dny;
    2) v případě že je slunečný den, tak zvednemmezi 10:00-13:00 hod na termostatu teplotu o 1-2 °C (případně na TUV o 5°C) a při západu slunce to vrátíme zpět
    Závěr: Kombinace Krbová vložka + TČ + FVP činí - vyjma 2,5 zimních měsíců - na jaře a na podzim velmi dobrý komfort, jasnou úsporu a spokojenost. Léto samozřejmě bez problémů. A to neprodáváme elektřinu z FVP, pak bychom byli na tom lépe.

  • @michaelhurta9796
    @michaelhurta9796 Před 3 měsíci +1

    Zapomel jste zminit ze jsou tepelne cerpadla, vzduch - voda s technolii ktery dokaze drzet nominovany vykon az do -15, jedny se znacek co to umi jsou mitsibushi zubada a panasonic t-cap... zkuste je doplnit do svych grafu...

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před 3 měsíci +1

      Ja som chcel povedať všeobecnú informáciu. Platnú pre každý systém vzduch voda. Zaroveň v grafe vidite 5 chrakteristik teda výkonov 5 TČ a každé pracuje aj pri nižšich teplotach. Lenźe otázkou je či sa návrh predimenzuje pre zimu a v teplejších dňoch bude čerpadlo stále zapnuté vypnuté pretože nebude využitý jeho výkon. Aj o tom je toto video.

  • @pavelzaruba3583
    @pavelzaruba3583 Před 3 měsíci +1

    A já myslel, že přizná, že je to bouda do třetice na lidi jako elektrokotel a plyn.
    Prostě když doženete cenu elektřiny na obrovské investici a protnou se Vám křivky nákladů s přímotopem, tak Vám klekne třeba kompresor a jste zase v mínusu.
    K tomu si připočtěte jako bonus hluk, zástavbový prostor pro strojovnu, servis, revize.
    Greendeal nevěřím a zůstávám u uhlí, benzínu a handmade soláru bez dotace.
    Teda jen do doby, kdy se budu muset "svobodně" rozhodnout, že si to čerpadlo dám.

  • @Putin446
    @Putin446 Před 3 měsíci

    Kdyz ptáčka lapaji pěkně mu spivaji,mám tarif D 56 nejlevnější a teď to budou zdrazovat, cv Německu to stejný je tam velká mela!!😂😂

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před 3 měsíci

      Mate pocit že Vás klamem alebo chcem oklamať? Nikoho nenútim do ničoho. Vo videu informujem rovnako ako ste možno Vy informovali o to čo Vy robíte. Viete Vy alebo hocikto iný aké budú ceny dreva, uhlia, plynu, elektriky o rok o 5 či 10 a viac rokov? Nikto to nevie.

  • @jirisimon3540
    @jirisimon3540 Před 3 měsíci

    Tak na novostavbu, dom s certifikáciou A0, je tepelné čerpadlo podľa Vás nevhodné?

  • @user-ve4li2zf6d
    @user-ve4li2zf6d Před 2 měsíci

    To je právě ono nemají přehled co je nejúčinnější vzduch voda v žádném případě. Systém voda voda má o 35 procent lepší účinnost než co vy tady propagujete. Nepotřebuje energii na odtávání výparníku, při minusových teplotách neklesá účinnost, protože medium je deset stupňů a to třeba i při venkovní teplotě mínus 40. Hluk venku není žádný a uvnitř minimální. Samozřejmně investice je vyšší, ale jsou na to i vyšší dotace. A navíc získáte i vlastní vodu. Pokud to jde tady není o čem diskutovat.

    • @miloshorvat
      @miloshorvat Před 2 měsíci

      Nerozumiem tomu źe stale mi tu píśete komentáre o TČ voda - voda. Ja vśak mám vo videu vzduch voda. Teda najpredavanejšom TČ. Baví Vás to písať stále o inom TČ ako je video? Nahrajte si vlastné videa voda voda a ja nikomu z vás nebudem dookola písať negativne komentáre.

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před 2 měsíci

      Pozrite si prosím tému videa a vyjadrujte sa k téme a to TČ vzduch voda. Toto video nie je o TČ voda voda.

    • @user-ve4li2zf6d
      @user-ve4li2zf6d Před 2 měsíci

      Protože je mnohem lepší než to co tu vysvětlujete a chtěl jsem poukázat na jeho přednosti. Je dobré, aby o tom lidé co nejvíce věděli. Nebo ne??

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před 2 měsíci

      @@user-ve4li2zf6d Tak si nahrajte svoje video.

    • @user-ve4li2zf6d
      @user-ve4li2zf6d Před 2 měsíci

      @@horvatservis To nemůžu tohle okomentovat a říct k tomu svůj názor??? Spíš bych uvítal kdyby jste mi k tomu něco konstruktivně řekl. A třeba mě to vyvrátil, že tomu tak není.

  • @Marcel-dj3nd
    @Marcel-dj3nd Před 3 měsíci +1

    Stále riešite novostavby väčší problém hlavne na východe sú obrovské domy s čias komunizmu toto riešte

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před 3 měsíci

      Pripravujem video pre rekonštrukcie starších domov s informáciami ktoré by mal stavebník vedieť. Sledujte môj CZcams kanál pridám ho tam.

    • @barbiebarbie2063
      @barbiebarbie2063 Před 3 měsíci +1

      To je pravda. Sama som bola na návšteve kde nám ukázali dom o 6 izbách plus hala a bývali v kuchyňke s izbou v pivnici ( teda na prízemí !!) ,kde nás aj pohostili . Pri otázke - koľko musia kúriť ??? bola odpoveď že v zime hore nekúria a voda sa vypúšťa 🤣🤣🤣🤣. Aj to by mohlo byť riešenie ? Nie?!

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před 3 měsíci

      @@barbiebarbie2063 Ja by som sa nerad zaoberal všeobecnými otázkami. Mojimy zákaznikmi sú stavebníci rodinných domov a im dávam v mojich videách informácie a nie som zameraný na riešenie problémov celej planéty. To majú v rukách politici a ja som podnikateľ, ktorý rieši problémy mojich zákaznikov.

  • @Putin446
    @Putin446 Před 3 měsíci

    Zapoměl říct že to bude nejdražší topeni v budoucnu!! Klasika bude drevo. Mám dvoupodlažní barák zateplený když chci mít teplo je to 100000 Kč

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před 3 měsíci +1

      Kto dnes vie aké budú v budúcnosti ceny energií? Vy to viete? Ja to neviem.

    • @barbiebarbie2063
      @barbiebarbie2063 Před 3 měsíci +1

      Ľahko sa môže stať ,že na každý vypílený strom budete musieť mať gleit, nech už máte hocijaký veľký les.A samozrejme poplatok za ten gleit. Rovnako ale neni žiadna záruka ani na elektriku. To vám potvdí každý tretí ukrajinec. Logicky z toho vyplýva mať barák s minimálnymi stratami a z minimálnych nákladov. To ale akosi nejde do seba ! Alebo ano ?! Pouvažujme.

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před 3 měsíci

      @@barbiebarbie2063 Počkajte si na moje video o rekonštrukcií kde prvá vec čo hovorím je obvodový plášť. Ja nezarábam na zatepľovaní no je to prvá vec ktorú odporúčam pre staršie domy.

  • @davidlopour2440
    @davidlopour2440 Před 3 měsíci

    Nejhorší je mít starý nezatepleny barák o podlahové užitné ploše větší než 130m čtverečních, to je hotová energetická sebevražda, hlavně do budoucnosti..

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před 3 měsíci

      Pozrite si toto video. Tam vysvetľujem čo treba vedieť pri starých domoch czcams.com/video/ajHfaVYqrVc/video.htmlsi=tqmWVyPynAcBH2pY

  • @blackroseskw2312
    @blackroseskw2312 Před 2 měsíci

    ,,Dokáže,, tepelko voda voda a neřeším tyto píčoviny.

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před 2 měsíci

      Takéto vulgárne vyjadrovanie si nechajte pre seba. Môj kanál je pre slušných ľudí.

    • @blackroseskw2312
      @blackroseskw2312 Před 2 měsíci

      Vzduch voda je prostě špatně, pokud to jde vždy voda voda nebo země voda. Namontujete zákazníkovy tepelné čerpadlo a v zimě musí přitápět elektrokotel nebo se ze samostatného tepelka stává elektrokotel.

    • @horvatservis
      @horvatservis  Před 2 měsíci

      @@blackroseskw2312 Pozrite si śtatistiky ktoré systémy sa montujú najviac.

    • @blackroseskw2312
      @blackroseskw2312 Před 2 měsíci

      To je právě ono nemají přehled co je nejúčinnější. Protože lidé jako vy jim chválí tento systém. Lidé spoléhají na to co jim nakukáte. Systém voda voda má o 35 procent lepší účinnost než co vy tady propagujete. Nepotřebuje energii na odtávání výparníku, při minusových teplotách neklesá účinnost, protože medium je deset stupňů a to třeba i při venkovní teplotě mínus 40. Hluk venku není žádný a uvnitř minimální. Samozřejmně investice je vyšší, ale jsou na to i vyšší dotace. A navíc získáte i vlastní vodu. Pokud to jde tady není o čem diskutovat.@@horvatservis

    • @blackroseskw2312
      @blackroseskw2312 Před 2 měsíci

      To je právě ono nemají přehled co je nejúčinnější. Protože lidé jako vy jim chválí tento systém. Lidé spoléhají na to co jim nakukáte. Systém voda voda má o 35 procent lepší účinnost než co vy tady propagujete. Nepotřebuje energii na odtávání výparníku, při minusových teplotách neklesá účinnost, protože medium je deset stupňů a to třeba i při venkovní teplotě mínus 40. Hluk venku není žádný a uvnitř minimální. Samozřejmně investice je vyšší, ale jsou na to i vyšší dotace. A navíc získáte i vlastní vodu. Pokud to jde tady není o čem diskutovat.@@horvatservis