Jak snížit náklady na bydlení a ušetřit peníze (a případně něco vydělat)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 16. 12. 2020
  • OTEVŘTE SI INVESTIČNÍ ÚČET U DEGIRO:
    ► www.degiro.cz/?tap_a=55089-b8... ◄
    Investování zahrnuje rizika ztrát.
    Kdo šetří, má za tři. A já sám propaguji, že nejlepší způsob jak zbohatnou je méně utrácet a více šetřit. Ale kde začít? Jedním z největších nákladů domácností jsou výdaje na bydlení. Tvoří až 30 % našeho rozpočtu! Takže v této epizodě se podíváme na to, jak můžeme snížit naše výdaje na bydlení a něco málo ušetřit.
    Každý čtvrtek večer nová epizoda
    -----------------------------------------------------------------
    DOPORUČENÉ EPIZODY
    ► Jak nakoupit první akcii/ETF - návod (DEGIRO): • Jak nakoupit první akc...
    ► Finanční rezerva: • Finanční rezerva
    ► Náklady ušlé příležitosti • Náklady ušlé příležito...
    -----------------------------------------------------------------
    ZVUKY:
    "Bird Whistling, Robin, Single, 13.wav" by InspectorJ (www.jshaw.co.uk) of Freesound.org
    -----------------------------------------------------------------
    Investiční bramboru najdete na:
    Facebook: tinyurl.com/y9o8ju7v
    Instagram: / investicni_brambora %
    -----------------------------------------------------------------
    Pokud chcete poděkovat bramboře za videa a podpořit ji, můžete tak učinit příspěvkem na bankovní účet 1728143113/0800. Děkuji všem podporovatelům!

Komentáře • 30

  •  Před 3 lety +1

    Chtěl bych poděkovat divákovi NK za finanční příspěvek. Moc si toho vážím a udělalo mi to radost. A pokud i vy chcete podpořit Investiční bramboru: lajkujte, komentujte, odebírejte a sdílejte video dále. Pokud nemáte investiční účet, otevřete si ho u Degira přes odkaz uvedený výše v popisku videa. A pokud mě chcete podpořit finančně napřímo - v popisku videa najdete úplně na konci číslo účtu. Díky všem, kteří se dívají!

  • @JanOndrejkaL-56
    @JanOndrejkaL-56 Před 3 lety +5

    Doporučuje 6 brambor z 5 😀👍

  • @alzbeta2035
    @alzbeta2035 Před 2 lety +2

    Díky za inspiraci, to je velmi užitečné!

  • @martindohnal55
    @martindohnal55 Před 3 lety +3

    ''Smash the like button for the youtube algoritm.'' Stephena taky sleduju.)) Co Amikum trochu zavidim je, ze jim staci dat jen treba 5% z vlastniho kdyz kupujou nemovitost. Taky to, ze muzes koupit Duplex/Triplex barak a bydlet v jednom a zbyle dva pronajimat je cool. U nas pronajem rodinných domů moc nefrčí.

    •  Před 3 lety +2

      Vždycky mu ten like s radostí dám 😁 Američani mají svoje výhody, ale i nevýhody. Obecně jsou tam nemovitosti vzhledem k nájmům levnější - třeba jejich 1 % rule, kdy pokud měsíční nájem tvoří 1 % z nákupní ceny, tak je to dobrá investice. U nás si nedovedu představit, že by se taková nemovitost dala koupit - byla by z nájmu prakticky splacena za 8,5 roku. Stejně tak jak píšeš s těma duplexama a triplexama. To se u nás moc nevidí. V ČR je holt preferovana vlastní nemovitost před pronájmem a máme myslím větší počet vlastniku než zbytek evropy. Negativem je ale daň z nemovitosti. Ta se u nas zaplatí jednorázově, kdežto "chudák" Graham platí každý rok. No ale i tak je hezky v plusu :)

    • @mi.chal.
      @mi.chal. Před 3 lety +1

      @ U nás se daň z nemovitosti platí taky ročně. Akorát celkem nízká (u bytu pár stovek až tisíc ročně), v Americe to budou jiné pálky. Tu 4% daň při nákupu nemovitosti už snad zrušili.

    •  Před 3 lety

      Jestli už to zrušení daně při nakupu prošlo, tak jenom dobře. 👍 O roční daně z nemovitosti ani nevim. Mám družstevní byt, tak tohle asi řeší družstvo, protože já zatím nic neplatil.

    • @mi.chal.
      @mi.chal. Před 3 lety +1

      @ U družstevního bytu nejste majitel, tam se to platí za celý dům. Rozpočítá se to pak na jednotky, ve vyúčtování by mělo být něco jako daň z nemovitosti. Pokud se něco kupuje do osobního vlastnictví, tak se podává přiznání a pak se platí ta roční daň. Kalkulačku jsem našel třeba na www.mesec.cz/kalkulacky/vypocet-dane-z-nemovitosti/

  • @MichalSkvarlo
    @MichalSkvarlo Před 3 lety +2

    Ahoj Richarde, nechtel bys udelat doplnujici epizodu, kde bys porovnal kdy a za jakych podminek se vyplati nejdrive doplatit hypoteku/jiny uver na bydleni a nebo jej radeji prodlouzit na max dobu splatnosti napr 30 let pri napri 1,81rpsn, castka treba 4mil. a prebytek penez radeji investovat do dlouhodobe do ETF (FTSE All World). Na netu lze dohledat jen domenky, zadne realne porovnani. Jinak děkuju za tvůj YT kanál, je jeden z nejlepsich ceskych zdroju o investovani pro vetsinu lidi, kteri nemaji cas nebo chut spekulovat.

    •  Před 3 lety +3

      O podobném tématu jsem uvažoval, ale ještě jsem se k tomu nedostal. Každopádně je to na seznamu nápadů pro budoucí epizody.

    • @sydneydve
      @sydneydve Před 2 lety +1

      Co je to za otázku? To se vážně ptáte, jestli je výhodnější mít dluh s 1,81 rpsn a ty peníze investovat s výnosem 10 %, nebo jestli je výhodnější umořit dluh s rpsn 1,81 a zisk 10 % z akcií oželet? Na to vážně potřebujete epizodu?

  • @marlukcz
    @marlukcz Před 3 lety +1

    s tim druzstevnim bytem vs hypoteka to neni tak jednoznacny ... typicky dnes stavene druzstevni byty si berou take úvěr a dle podkladu developeru ta sazba je skoro na dvojnasobku hypotek ...

  • @jjatic
    @jjatic Před 3 lety +4

    Ahoj nechtěl bys udělat porovnání/analýzu toho zda se vyplatí peníze vložit do mimořádné splátky hypotéky nebo spíše investice ETF? Dík

    •  Před 3 lety +5

      Ahoj. To je zajímavý nápad. Nevím jestli by to vystačilo na celou epizodu, ale možná přes svátky zkusím něco sepsat a uvidime.

    • @HonzikAshleyMrazek
      @HonzikAshleyMrazek Před 3 lety

      neboli si nastavit co nejnižší splátky hypotéky na co nejdýl (30 let) a zbylé peníze investovat....

    • @misooo13
      @misooo13 Před 3 lety +1

      Ahoj, ja som si pred nedávnom robil takýto výpočet, a vyšlo mi celkom jednoznačne že sa oplatí viac platiť za hypotéku čo najmenej, teda dať si ju na čo najviac rokov a ušetrené peniaze investovať. Rozdiely sú až v miliónoch korún medzi hypotékou na 10 rokov a na 30 rokov. Ja som si zato vybral po 5 rokoch hypotéky, hypotéku na ďalších 30 rokov. Samozrejme je dôležité investovať ušetrené peniaze. A takisto záleží veľmi na úrokovej miere, ja som počítal s 2,19 %, ale sám som si vybral hypotéku s fixáciou na 10 rokov s úrokom 1,79 %.

    • @misooo13
      @misooo13 Před 3 lety +3

      @@HonzikAshleyMrazek presne tak, toto je víťazný postup pri nízkych úrokoch ako teraz

    • @jjatic
      @jjatic Před 3 lety

      Já mám právě úrokovou sazbu 2,69 no ... Na 15 let a 7 let fixace 7k splátka a z toho 2k úrok cca..

  • @martinn1157
    @martinn1157 Před 2 lety +1

    Miluju tvoje videa ale radit ostatnim jak bydlet levneji a pak slysim ze jsi bydlel u vasich zadarmo to jsem vyprskl smichy...bydlel jsem u nasich v mládí taky ale musel jsem přispívat a upromne mi to prijde fer....ale to jen nazor. Urcite bych se tomu v mladi taky nebránil

    •  Před 2 lety +2

      😁 Uznávám, že to neni fér. Každý to má jinak. Ale kdo tu možnost má - proč ji nevyužít? Proč se hned hnát do vlastního bydlení/nájmu? Spousta lidí se nad tim ani nezamyslí. Tak jen ať si uvědomí, že to je možnost.

  • @djVania08
    @djVania08 Před 3 lety

    Jsi rezident v Německu? Nebo to bylo jen něco krátkodobého?

    •  Před 3 lety

      Jsem rezident v Německu. Ale budu se časem vracet do ČR

    • @djVania08
      @djVania08 Před 3 lety

      @ můžu se zeptat kde? Pak to tu klidně smažeme..

    •  Před 3 lety

      U Kolína nad Rýnem

  • @yttwo5013
    @yttwo5013 Před 3 dny

    družstevní byt co to je diky

    •  Před 2 dny +1

      Můžeš vlastnit byt v osobním vlastnictví, kdy je zcela tvůj a můžeš s ním dělat (skoro) všechno co chceš. Nebo vlastníš byt skrze družstvo. Pak ti nepatří byt, ale podíl v družstvu, který tu bytovou jednotku představuje. Družstvo má pak nějaká pravidla, aby mohlo dobře fungovat. Pro některé věci ohledně bytu pak potřebuješ povolení družstva. Např. při prodeji, výměně nájemníků atd. Většinou jde o rozumná pravidla, které přispívají k dobrému fungování celého bytového domu. I byty v osobním vlastnictví mývají společenství vlastníků, kde se majitelé bytů domlouvají ohledně oprav a správy celého domu.
      Velký rozdíl je v tom, že na byt v osobním vlastnictví dostaneš hypotéku, kdežto u družstevního bytu to není možné. Nelze vzít hypotéku oproti družstevnímu podílu. Na družstevní byty je proto třeba brát úvěry, které mají vyšší úrok. Z toho důvodu bývají družstevní byty často levnější (ale připlatíš si na úrocích) a v osobním vlastnictví dražší (ale zase hypotéka je levnější).

  • @KSCK1
    @KSCK1 Před rokem +1

    Takže ty vlastně radis... Vykoristujte rodiče co nejdéle to půjde.... Žijte ve zdilenem bydlení... Rodinu si pořiďte co nejpozději... Prakticky celý život šetřete abyste si ty peníze užili ve stáří?? Tomuhle se dneska říká žít?? Sorry ale trochu mimo ne?

  • @petrs3798
    @petrs3798 Před 3 lety

    Mám pro Vás update eToro Tracker přehledové tabulky pro období 2020-2024.
    Jedná se o velmi užitečnou a přehlednou záležitost, kterou ocení každý investor:
    docs.google.com/spreadsheets/d/12Wt6EvJ_tOXQqSFBKGyv-AiYWFdTd9P8xWIT_mPl9sU/edit?usp=sharing
    Návod na zprovoznění a nahrání dat z eTora najdete na odkazu níže:
    czcams.com/video/RkUtCf9WbCw/video.html
    Za mou snahu o update tabulky mi můžete přispět Bitcoinem viz. QR kód na prvním listu tabulky.