Komentáře k sídlištím (2/6): Množství veřejného prostoru

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 18. 10. 2023
  • Ve druhém díle o panelových sídlištích jsme se věnovali veřejnému prostoru a tomu, že na našich sídlištích je ho často příliš mnoho. Pojďme si projít vaše komentáře a postřehy, které jste pod dílem zanechali.

Komentáře • 114

  • @pismenkasggmrss3270
    @pismenkasggmrss3270 Před 6 měsíci +53

    Jedna z nejběžnějších věcí, kterou dělají lidé ve veřejném prostoru a mě vadí je kouření. Ne až tak samotný kouř ale spíše nakládání s následným odpadem, není příliš časté aby se ve veřejném prostoru objevovaly popelníky. Tak je naprosto běžné a mám pocit i tolerované prostě ten vajgl zahodit někam na zem, a když už můžu zahodit na zem vajgl proč bych nemohl zahodit kapesník, plechovku, flašku, poličku, skříň, gauč, auto, však mě ten prostor nepatří tak je to jedno. Co mě hodně zaujalo je komentář ke košům u laviček to je hodně dobrý postřeh. Když pak také provedu srovnání s Japonci, koše ve veřejném prostoru vpodstatě nejsou (výjimku tvoří hlavně koše na plechovky a pet lahve, které jsou přímo součástí automatu na jejich prodej). Kouření ve veřejném prostoru je v Japonsku (stejně jako na spoustě místech v ČR) zakázáno zákonem, narozdíl od nás to tam ale není tolerováno? nebo je? ve veřejném prostoru se totiž nacházejí místa pro to určená (od čtverců na zemi s popelníkem přes oddělené prostory (např. stěny z plexi) na rušných místech až po vyhrazené místnosti na nádražích, v shinkansenech, letištích, atd.). Pro ty které by to zajímalo zkuste se dojít podívat na veřejná místa kde je kouření zakázané (zastávky MHD, nádraží) schválně jak moc tam bude vajglů, docela hodně na to že tam podle zákona nikdo nekouří a proto tam taky nejsou popelníky.

    • @breznik1197
      @breznik1197 Před 6 měsíci +7

      Ona se už tak nějak celkově změnila situace. Dříve třeba na zastávce deset lidí kouřilo se samozřejmostí ostatním do obličejů. Dnes kouří možná jeden a už vycítí, že se na něj ostatní dívají úkosem nebo se shovívavým soucitem, jako by se dívali na někoho, kdo kvůli mentálnímu oslabení nevydrží se nedrápat prstem v zadku. Ale to žiju v relativně civilizovaným městě a čtvrti. V nějakých sociálně se vylučujících oblastech je zase možná trend opačný. Krom toho kuřáci zřejmě své vajgly vnímají jako kompostovatelnou přírodninu na způsob spadaných okvětních lístků.
      Koše ve veřejném prostoru chápu jako známku vysoké kultury - jednak že někdo věří tomu, že ty koše někdo bude používat a nebude odpadky házet kolem a že tam existuje nějaký pravidelná systematická údržba, jednak že se počítá s tím, že na těch prostranstvích někdo bude trávit čas a tedy občas i nějakou tu potravu (jejíž obaly jsou asi dominantním obsahem parkových a uličních košů).

    • @Pidalin
      @Pidalin Před 6 měsíci +1

      @@breznik1197 Kuřáci jsou feťáci a je dobře že jim to společnost dává čimdál víc najevo, cigaretovej kouř je jedno z nejagresivnějších svinstev co znam, pálí to do očí i do nosu a nekuřák opravdu nechápe jak něco takovýho může někdo dejchat dobrovolně, dyť to dráždí víc než když hořej plasty.

    • @petrklic7064
      @petrklic7064 Před 6 měsíci +1

      A co teprve flašky od alkoholu a stříkačky po feťácích ? Ono je to tak že na udržovaném čistém prostranství si to nikdo hned tak nedovolí.

    • @cestovatel___9918
      @cestovatel___9918 Před 6 měsíci +2

      Velice dobrý postřeh. Bohužel ale musím říct, že si nemyslím, že je to pouze o toleranci ze strany společnosti, ale o nedostatečné vymahatelnosti ze strany policie ať už městské nebo státní. Celkem často se pohybuji na vlakových nádražích a autobusových zastávkách a zatímco na vlakových zastávkách to policie celkem řeší a vymáhá, pokud se tam tedy zrovna náhodou objeví, tak na autobusových zastávkách je situace jiná. Hlídka často projede kolem, případně projde a jen velice zřídka kdy tento typ přestupku začne jakkoliv řešit nebo vymáhat. Pokud by policie zákazu kouření na veřejných místech ( zastávky MHD, nádraží atd. ) věnovala stejné úsilí, jako věnovala tomu, zda měl člověk v covidové době na sobě roušku ve venkovních prostorách, bylo by rázem nepořádku z nedopalků ve veřejných prostorech výrazně méně.

    • @tomasvincker69
      @tomasvincker69 Před 6 měsíci

      Mně vadí jakýkoliv umělý smrad, ať už výfukové plyny z automobilů, tak právě i ty cigarety. Nejen, že vidívám ve městě lidi kouřit na zastávkách, ale dokonce někteří kouří i v autobusech.

  • @kamilavychodilova678
    @kamilavychodilova678 Před 3 měsíci +1

    Nikdy mě nenapadlo přemýšlet o veřejném prostoru, to slovní spojení jsem ani ve svém slovníku nepotřebovala.
    Díky za nové podněty, možnosti vidět věci jinak a uvědomovat si jak důležité jsou.

  • @tomaszetek2095
    @tomaszetek2095 Před 6 měsíci +15

    Dobrý den, pane Gebriane. V odpovědi na první dotaz zmiňujete, že nevíte o žádném českém městě, které by pracovalo s mapou veřejně přístupných míst. Jedno takové znám - Ostravu. Její Městský ateliér prostorového plánování a architektury (MAPPA) zpracoval v rámci tzv. Vize prostorového rozvoje města v roce 2020 také mapu urbánních bloků, ve které rozlišuje veřejná prostranství veřejná, poloveřejná a nepřístupná - soukromá. Tento a další podobné podklady ateliér využívá při plánování rozvoje města. Zmíněná mapa je k nahlédnutí ve výstavním prostoru MAPPA a trochu složitě, ale přece i veřejně dohledatelná on-line.

  • @michism
    @michism Před 6 měsíci +16

    Na sídlišti jsem nikdy nežila, ale i tak hltám každé video z téhle série. Super práce!

  • @jitkavilemova7003
    @jitkavilemova7003 Před 6 měsíci +13

    Adame děkuji za další Vaše video. Zaujala mě myšlenka (v cca 27. minutě) o pohledu a postoji k lidem, kteří užívají mobiliář ve veřejném prostoru a vlastně celý veřejný prostor vůbec. Napadá mě k tomu smutný příklad z poslední doby - realizce/rekonstrukce Mendlova náměstí v Brně, kde vznikl ne příliš příjemný vydlážděný prostor s kovovými lavičkami bez opěradel, ve kterém nechcete strávit ani minutu času navíc, než musíte. Jedním z podmínek zadání údajně bylo vytvoření takového prostředí a mobiliáře, na kterém by se nezdržovali bezdomovci - takže kvůli malé skupině problémových osob vznikl nepřívětivý prostor pro další stovky občanů.....Úplně opačným příkladem je v Brně rekonstrukce Moravského náměstí, která je moc fajn a láká k pobytí velké množství lidí...

    • @user-bu3sn6kd5n
      @user-bu3sn6kd5n Před 6 měsíci +4

      Tady bych parafrázoval výrok toho bývalého starosty Bogoty - pokud se budete snažit udělat prostor tak, aby v něm nechtěli pobývat bezdomovci, nebude tam chtít pobývat ani nikdo jiný. Vzhledem ke stárnutí populace mi třeba připadá šílená ta plošná likvidace laviček. To se nám šeredně vymstí…

    • @petrklic7064
      @petrklic7064 Před 6 měsíci

      @@user-bu3sn6kd5n A on má někdo ze současných vládnoucích pravicových politiků zájem na tom aby se staří dožili co nejvyššího věku ve zdraví ? A nebo spíš na opaku ?

    • @user-bu3sn6kd5n
      @user-bu3sn6kd5n Před 6 měsíci

      @@petrklic7064 Já tu žádné pravicové politiky nevidím. “Pravicové” strany u nás zakládali lidi, jejichž představa o kapitalismu byla založena na tom, co jim natlačili do hlavy na hodinách marxáku, ze kterýho maj všichni státnici… Ti sečtělejší to maj ještě říznutý Dickensem a Bezručem…

    • @E.L.Bernays
      @E.L.Bernays Před 6 měsíci +1

      @@petrklic7064 Myslíte tu pravici, která jen zvedá daně, utrácí jak socani a zadlužuje nás víc než Babiš?

    • @petrklic7064
      @petrklic7064 Před 6 měsíci

      @@E.L.Bernays Socani brali bohatým (někdy bohužel i střední třídě) a dávali chudým.
      Pětikolka ODS bere chudým, ruinuje střední třídu a dává bohatým, dotuje americké zbrojovky, dotuje akcionáře ČEZu. A platit to bude dalších 100 let střední třída a chudí.
      I bezdomovec který si koupí rohlík za vyžebrané peníze z něj odvede DPH. Zatímco miliardáři daně neplatí.

  • @mirkagalli5434
    @mirkagalli5434 Před 4 měsíci

    Děkuji velmi zajímavé ❤

  • @matywolf8237
    @matywolf8237 Před 6 měsíci +8

    Super formát Adame, nevěděl jsem že opravdu čtete všechny komentáře. Jste šikula ❤

  • @ladab.7793
    @ladab.7793 Před 6 měsíci +2

    Velmi ráda Vás poslouchám, máte dobrý názor na věc. A ano, bylo by fajn, kdyby každý člověk se choval s úctou, jak k prostoru, druhým lidem a hlavně i sám k sobě. Tak málo stačí, aby binec z ulic zmizel. Mám dva malé pejsky a bez pytlíků na hovínka nejdu ani náhodou a šílím, když vidím na kaděno a ten majitel to nesebere! Nebo jen kuřák, jak odhodí vajgl, či papír od sváči, plechovku od piva atd. Přeci poponesu a hodím do koše a nebo hold strčím do pytlíku, který mám na hovínka a nesu tak dlouho, dokud koš nenajdu. Žijeme v Rakousku a též jsou tu lidi ,,pra...a", ale přeci jen je trávník městem, obcí, posečen, dětské hřiště uklizené, koše vysypané, chodníky rovné ( v rámci možností ). Jen jízda po S10 před hranici s Českem u Freistadt a pak přejezd v Dolním Dvořišti na vlnkovatou a nevyrovnanou českou cestu je až žalostné. Rakušané rychlostní silnici už dávno udržují a Česko dálnici teprve staví za Budějicemi a kdo ví ještě, jak bude pak vypadat. Už základ silnic v ČR je špatně položen a tím, že se na ty uzoučké silnice s hlubokými škarpami položí asfalt, tím se nezajistí pěkný povrch. A tak je to se vším a co je smutné, že lidem je to jedno. Jdu si domů, za tu vysokou zeď a nic ,, venku" neřeším. Škoda, snad se to změní a lidé začnout se na sebe více usmívat a zdravit se a respektovat se. Pane Gebrian pokračujte, dobře se to poslouchá a člověk si pak všímá i detailů, které před tím neviděl. Díky

  • @tomaspodrazsky
    @tomaspodrazsky Před 6 měsíci +3

    Tyto reakce na komenty jsou mnohem lepší, než původní video. Opravdu špičkové postřehy a komentáře, Adame 👍 PS: Zejména pasáž o navrhování a následném užívání a údržbě. Tesat do kamene!

  • @jirivorac3662
    @jirivorac3662 Před 6 měsíci +2

    Myslím že všechno je o lidech‼️Bohužel ta doba kdy vše ,,patřilo všem ,,a vlastně nikomu je v nás hluboce zakořeněna ‼️ Zatím je často veřejný prostor brán pouze jako -území nikoho- ‼️ Místo kde se chováme tak , jak bychom to ,,nikomu,, v našem privátním prostoru ,,nikdy,, netolerovali ‼️

  • @boleslavjobbik8862
    @boleslavjobbik8862 Před 6 měsíci +8

    Před půlrokem jsme se sestěhovali z přítelkyni do 50m bytu na Vinohradech. Já z Prahy 4 Krče paneláku s vyhledem do krásného zalesněného parku, přítelkyně z Kamenice u Prahy. A když jsem dřív koukal (ještě na streamu) na vaše videa (pořady) tak mě to přišlo hrozně zajímavý, ale vždycky jsem si u toho tak trošku říkával. "No ale on to přecejen bere trošku moc vážně, však ten veřejný prostor je primárně tranzitní, jdu tamtudy jen do školy, práce nákupu apod."
    Nyní si konečně uvědomuji když žiju na Vinohradech na Vinohradské tramvajové třídě s vyhledem na zastávku, hřbitov a obchodní Centrum. Tak vidím že ten význam je naopak obrovský. Lidi se potkávají, shlukují rozdělují, odpočívají atd. A díky vašem videím vidím lépe třeba ty následky nešťastných rozhodnutí a naopak produkty těch šťastných. Až když sám mám tu příležitost tomu osobně přihlížet.
    Za mě je naprosto skvělé vidět že se jde o tom i bavit a hledat příčiny než jen si na všechno stěžovat a vlastně určit jen viníka a moc se nepídit po pravdě.

  • @DopravniPoradce
    @DopravniPoradce Před 6 měsíci +5

    Já začal s tím, že vás nemám moc rád, že máte moc 'chytrých' knížecích rad a málo práce za sebou. Ale dělal jste zajímavá videa a tak jsem nějak vytrval. A je to dobře, protože tahle série o sídlištích (s těžištěm v 'mých' Bohnicích) a hlavně ta reakční videa ukazují váš nadhled a odstup a vnímání širšího kontextu a moc mě to baví.
    Nemusím ve všem souhlasit, ale vaše argumentace je poctivá a přístupná protinázoru a je super, že děláte, co děláte. Díky.

    • @agebrian
      @agebrian  Před 6 měsíci +3

      Díky moc, toho si vážím. Vše nej.

  • @adrianasnajdrova8225
    @adrianasnajdrova8225 Před 6 měsíci +2

    Ráda bych napsala postřeh k myšlence "lavička + koš = dvojčata a pokud je koš daleko, lidé odhodí odpadky hned u lavičky." V Taipei zrušili veřejné koše úplně. Fakt. Nebyl tam jediný, alespoň před 10 lety, když jsem tam měsíc pobývala. Ani na ulici, ani u laviček, ani v parku, ani v metru, zkrátka nikde. A lidé byli úplně skvěle naučení, že pokud si vytvoří odpad, jsou za něj zodpovědní a úplně v pohodě si obal od tyčinky nebo plachovku od coly vyhodí doma. Tak čisté město jsem dlouho neviděla. Dokonce když jsem šla jako cizinka s obalem od svačiny v ruce, lidé mi rádi vysvětlili, že to takto ve městě mají a že jsou za to rádi a poprosili mě, abych odpadky vyhodila doma. Takže souhlasím, že pokud z lidí nebudeme dělat lenochy a správně to nastavíme, lze mít pěkné prostředí bez poházených odpadků. Jen to stojí počáteční námahu :)

    • @E.L.Bernays
      @E.L.Bernays Před 6 měsíci

      Žiju přes 20 let na západě Německa. Čisto tu bylo, že se dalo jíst z chodníku skoro. :-) Ale kvůli migrantům se veřejný prostor strašně zkazil odpadky válejícími se všude po zemi. Tím jen dávám zapravdu Adamovi v tom, že relativně malá skupinka Arabů zdevastuje celkový dojem z města ani ne za jednu generaci.

  • @ondra10192
    @ondra10192 Před 6 měsíci +2

    Sleduji vás už několik let a díky vám si více všímám toho, jak vypadá náš veřejný prostor. A díky vám mě začala zajímat architektura. Díky a pokračujte v dalších videích.

  • @Amanda-el3hi
    @Amanda-el3hi Před 6 měsíci

    Je skvělá šíře i množství nadhledu, který v hodnocení témat a problémů jevících se jako jednoznačných využíváte! Začala jsem odebírat váš kanál a po každém videu mi to nedá nepřemýšlet nad informacemi, které zazněly. Příkladně série sídliště - vzhledem k tomu, že zde zatím mnoho času a beru to jako samozřejmost, už mě ani moc nenapadá se tím víc zabývat, díky za vaši tvorbu 😊

  • @frenkie_music
    @frenkie_music Před 6 měsíci +4

    Adame, super video! Myslím, že by bylo dobrý se taky podívat na trošku větší veřejné prostory, jako je například Central park na Praze 13. Ten je uprostřed panelákové džungle, kde žije ~70 000 lidí, ale jeví se uplně jinak, než veřejné prostory u těch paneláků samotných. Přitom tam denně chodí mraky lidí a je to hlavní pěší spojka přes celou městskou část, až do Prokopského údolí.

    • @felixtomasek
      @felixtomasek Před 6 měsíci

      Stejně tak Centrální park Na Pankráci + Kavčí hory.

    • @frenkie_music
      @frenkie_music Před 6 měsíci

      Souhlas, zrovna včera jsem se tam procházel. Nádherný prostory a člověk úplně zapomene, že je doslova uprostřed města.@@felixtomasek

  • @ediesundial3649
    @ediesundial3649 Před 6 měsíci +1

    I když jsem dětství a mládí prožil na vesnici ve větším domě, tak si na sídliště nestěžuji, ba naopak. Mají prostě své kouzlo a už bych se asi zpět na vesnici nevracel. Moc děkuji za tuto sérii.

  • @globalcitizen2529
    @globalcitizen2529 Před 6 měsíci +3

    Jsem obrovský fanoušek 👍 ale s tím jak se mění floor area ratio, např. v té Indii, tim že staví mnoho výškových budov, tak se zlepšuje bytový standard, tj. počet metrů čtverečních na osobu.
    Tzn. že nárůst FAR neznamená automaticky zahuštění města lidmi,. protože počet metrů čtverečních na osobu není fixní proměnná .
    A mimochodem k autorovi, znáte streetview v Indii? Pro urbanistu fascinující .
    Těším se na další videa, jsou skvělá !!!

    • @agebrian
      @agebrian  Před 6 měsíci

      Ano, ale ne tak dramaticky. Číně trvalo zdvojnásobení m2 na osobu snad dvacet let. Takže i když to dlouhým procesem v Indii zvýší z 4,5 m2 třeba na 10, je to pořád obrovský rozdíl oproti USA či Západní Evropě.

  • @marcip6820
    @marcip6820 Před 6 měsíci +1

    Architektura mě bavila už s Davidem Vávrou, ale daleko více s Adamem Gebrianem. Také mě trápí nedostatek údržby veřejného prostoru. Tráva se seká v dlouhých intervalech, po výkopových pracích se pozemek znovu neoseje a zaroste plevelem, koše přetékají odpadky, dětská hřiště chátrají...

  • @FrantisekZahalka
    @FrantisekZahalka Před 6 měsíci +2

    Omlouvám se za téma úplně mimo: Nechtěl byste se někdy podobně zamyslet nad českým venkovem? Nemyslím jen nad úrovní nových staveb, ale obecně rozvoj. Přijde mi, že vesnice hledá svoji novou identitu. Odráží se to i ve výstavbě, která je téměř identická se satelitními mestecky a i způsob života je tam podobný spíš satelitu než vesnici.
    Město se tolik nezměnilo, je v něm méně průmyslu a víc služeb, ale vesnice se změnila totálně. Zemědělství už nehraje roli, vliv chalupareni atd.

    • @NaGuru-yt8xf
      @NaGuru-yt8xf Před 6 měsíci

      Česko je malá, docela hustě zalidněná země s navíc poměrně slušnou (ano!) a stále, byť pomalu rozvíjející se dopravní infrastrukturou. Z většiny vesnic je to do nějakého města max 20 minut autem, které má dnes téměř každej. Kvůli tomu a také kvůli mechanizaci zemědělství velká část lidí tedy pracuje někde ve městě nebo na jeho okraji, popř. podniká v nějakém oboru či má homeoffice a není tedy důvod, aby život průměrného vesničana byl nějak diametrálně odlišnej od někoho, kdo bydlí ve městě a tím spíš na jeho okraji. Za mě to vlastně v pořádku.

    • @breznik1197
      @breznik1197 Před 6 měsíci

      Některé vesnice našly svou identitu tím, že se změnily v cosi jako městečko, jiné zase v tom, že se staly rekreačním resortem, nebo romanticky zpustlým skanzenem dávných časů. Některé v umělém udržování a oživování starých tradic a pěstování spolkového a komunitního života. Jiné v poklidném nenuceném sousedství. A jiné v tom, že si každý hledí svého. Některé v tom, že tam nějaké skupiny mezi sebou válčí či soupeří o moc, o vliv či právě o tu identitu a spoustu praktických otázek. Architektonicky to asi nejde jinak, než že původně zemědělské stavby buď zanikají, nebo postupně nacházejí jiné účely.

    • @petrklic7064
      @petrklic7064 Před 6 měsíci

      @@NaGuru-yt8xf S masivním kolapsem průmyslu a krachem velkých podniků to bude sakra aktuální a lidi se spíš budou stěhovat na venkov. Protože v městě nebude z čeho zaplatit ty přemrštěné nájmy a ceny energií.

  • @Kubatko
    @Kubatko Před 6 měsíci

    Nebydlím na sídlišti, ale na vesnici. S chováním se k veřejnému prostoru zde nastává stejný problém. Pár příkladů: pobíhající psi bez vodítka, mytí aut na ulici, blokování ulice bezohledným parkováním, vypouštěním bazénů na ulici, na konci léta padající ovoce ze stromů na ulici, kde to nikdo neuklízí, přerůstající zeleň přes ploty atd... nevím jak to řešit, v podstatě lze jen rezignovat, protože na vesnici se s nikým rozhádat nechcete :)

  • @vaclavnemec4626
    @vaclavnemec4626 Před 6 měsíci +1

    Dobrý den, ahoj... Poslední zmíněný komentář mi udělal ohrmnou radost :-) Všechny komentáře a odpovědi jsem hltal, často jsem si video pauzoval a přemýšlel jsem o dané problematice... Ale tento komentář byl krásný, čistý a já jsem se upřímně smál :-D Díky za něj i za jeho zmínění ve videu :-) Podpořilo to mou dobrou náladu :-)

  • @connectionism3754
    @connectionism3754 Před 6 měsíci +2

    Stredná/Východná Európa ma napriek zanedbanemu verejnému priestoru úžasnú škálu a quantitu verejného priestoru dostupnú pre všetky typy ľudí a všetku možné využitia. Napr v Londýne meste kapitalizmu je verejný priestor akurát tak Pub a Shop, zopár muzeji a mestkých parkov čo sa daju spocitat na jednej ruke. Jediny funkčný public space v rezidenčných oblastiach su detské ihríska. A taká zanedbaná lavicka pod stromamy vedľa svojho paneláku je v Londýne v podstate luxus.

    • @petrklic7064
      @petrklic7064 Před 6 měsíci

      Pšššt! O tom se tu nesmí mluvit, když nám tu Gebrian v každém díle euforicky líčí, jak mají naší západní kapitalističtí soudruzi všechno lépe vyřešené než my zaostalí "východňári".

  • @PavelPancocha
    @PavelPancocha Před 6 měsíci +2

    Díky za tyto videa :)

  • @marcip6820
    @marcip6820 Před 6 měsíci

    Já si ještě pamatuji, kdy byly v 70., 80. a ještě i v 90. letech povinné úklidy veřejného prostoru kolem panelových domů, kdy obyvatelé domů myli okna na chodbách, sbírali odpadky, natírali lavičky, opravovali dětská hřiště, pleli růže před domy. Bylo to otravné, ale fungovalo to.

  • @marv.mp4714
    @marv.mp4714 Před 6 měsíci +1

    V Praze na Spojovací za Kauflandem, směrem do sídliště Zelené Město 1 si lidi taky "vydupali" cestičku, až vedení Kauflandu rezignovalo, a udělalo tam zpevněnou cestu.

  • @radovankubat4065
    @radovankubat4065 Před 6 měsíci +1

    Máte skvělá videa a myšlenky.
    Kdybych vaše videa viděl před více než 20 roky, tak bych si podal přihlášku na fakultu architektury.

  • @user-bu3sn6kd5n
    @user-bu3sn6kd5n Před 6 měsíci +1

    Ty Štrougalovy sady, aka horní Václavák, to je přesný postřeh. Někdo si dal spoustu práce, aby se tam lidi neshlukovali. A nefunguje to :-)

  • @viktoriev6208
    @viktoriev6208 Před 6 měsíci

    Skvělý. Baví. Poučný. Děkuju :)

  • @mirokaso
    @mirokaso Před 6 měsíci

    Nechápem ako Vám niekto môže písať negatívne komenty......ja pri sedovaní vačích videí sa nad takými veciami zamýšľam. Začínam premýšľať nad vecami v mojom okolí. Som rád, že to robíte tak super. Ďakujem za to

  • @timkom2289
    @timkom2289 Před 5 měsíci

    30:00 Chápu, že je hrozně obtížné odhadnout, kudy lidé budou chtít chodit a podle toho jim uzpůsobit trasy, ale také už jsem viděl několk do očí bijících extrémů, kdy cesty byly navržené spíš tak aby tvořily hezké geometrické tvary na nákresech a pak lidi chodili úplně jinudy, přelézali přez zábradlíčka apod., protože ten návrh naprosto nerespektoval jejich potřeby.

  • @jankolman8064
    @jankolman8064 Před 6 měsíci

    Mám k tomu dva takové postřehy. První je ten, že sem za uplynulých několik desítek let (a mnozí ještě za komunismu) přišlo opravdu hodně lidí z býv. komunistických zemí a v poslední době doslova z celého světa a ti mají trochu jiné vzorce chování (zvláště pokud přichází ze zemí kde je hodně lidí) - třeba pozoruji, že stojí hned u dveří tramvaje či autobusu, pak vystřelí aby první seděli a následně nepouštějí staré lidi. Zabere to trochu času než si vše sedne a nebude to jednoduché, protože třeba v Německu je dnes úklid veřejných prostor na horší úrovni než u nás (na rozdíl od Německa věřím, že sem přichází trochu jiní imigranti než tam).
    Druhý komentář se týká poměru investic a údržby. U nás je po čase komunismu třeba mohutně investovat do zanedbané infrastruktury a pak logicky nemůže jít tolik peněz do údržby - zatímco např. u nás je ten poměr investice vs. údržba třeba 80 : 20, tak si dovedu představit že v takovém Švýcarsku je to přesně naopak a pak ty veřejné prostory vypadají podstatně lépe.

  • @DeeDee22256
    @DeeDee22256 Před 6 měsíci

    K těm zpevněným vyšlapaným cestičkám - hnedka jsem si na Vás vzpomněla, když jsem šla čekat na autobusovou zastávku Sídliště Horní Počernice v Praze, kde je několik základních škol, dětské hřiště a takový centrální park se spoustou cestiček. A ta jedna právě lidmi vyšlapaná, která vedla od školy k té zastávce (a že už byla opravdu široká), je nyní normálně zpevněná! Je použit nějaký písčitý materiál, který je udusaný a tím přirozeně zpevňuje ten prostor, udává jasný směr a hlavně nezadržuje vodu, jako ta hlína před tím. Myslím si, že jsem si všimla vícero takových úprav v tom parčíku a přesně jsem si říkala, že konečně někoho napadlo podívat se, co by lidi (a v tomhle případě asi teda dost i ty děti) vlastně chtěli...

  • @jankolman8064
    @jankolman8064 Před 6 měsíci +2

    Ještě jeden takový postřeh týkající se veřejných ploch: U nás se bere jako normální, že psi močí na chodníky , takže mnohé chodníky jsou tak pomočené, že tam pomalu není čisté místo - asi to souvisí jednak s tím, že to možná nikomu nevadí a potom asi s tím, že je prostě moc psů v Praze.

    • @tomaspodrazsky
      @tomaspodrazsky Před 6 měsíci

      Přesně. Nic mě tak neznechutí, když jdu v Praze v Podskalí do práce a všude ty žluté potůčky, které se někdy stékají do malých jezírek a človék přes to skáče. Nechutné. Ale teď tam všude najrazují asfalt kostkami, tak to možná nebude tak vidět a třeba se to bude lépe vsakovat. Opačný efekt to bude mít na tuhé fekálie. No zkrátka nechutnost! 😂

  • @badhorse84
    @badhorse84 Před 6 měsíci

    U nas v londyne tohle resime porad, super povidani. ja jsem vytahar consultant, a prostor horizontalni a vertikalni je alfa omegou kazdych projektu na kterych pracujeme.

  • @jewlwlknhieorhghertuzeakhgheko

    Tak jsi v podstatě jen potvrdil, že to o velikosti prostoru to není, ale je to o vlastnictví.
    A mimochodem, v Bombaji, v Indii je daleko nižší životní úroveň než v L.A. Ti lidé tam, vše co vydělají pokud mají to štěstí, dají na své přežití, na rozdíl od bohatých kalifoňanů kteří samozřejmě už mají hodně času pro sebe a tak víc i řeší jak to okolo nich vypadá. Když chudý člověk potřebuje přežít, tak je mu zkrátka jedno, že to na chodníku vypadá jako na skládce, on v té dané situaci potřebuje vyřešit sebe, zatímco ten kaliforňan bude ze svého nadbytku mít potřeby podporovat různé projekty které budou okolí zkrášlovat. Maslowova pyramida.

  • @invivoik
    @invivoik Před 6 měsíci

    Ten projekt Churchill square čo je pri Hlaváku, tak tam tiež urobili chodník dodatočne od Lidla k tej železničnej budove oproti, lebo si to tam ľudia skracovali cez trávnik najmä ešte v čase, keď nebol podchod otvorený.

  • @Pidalin
    @Pidalin Před 6 měsíci

    Máte pravdu že je to o porovnání, co jsem se vrátil z Lisabonu, tak už nikdy neřeknu že je v Praze bordel a co jsem se vrátil z Vídně, tak už nikdy neřeknu že máme hnusný záplatovaný asfaltový chodníky. 😀

  • @zdenkamartin
    @zdenkamartin Před 6 měsíci

    Super video, těch 35 minut rozhodně nelituji! Zaujala mě pasáž, kde jste opět ukázal různá zanedbaná schodiště, zarostlá zábradlí atd. Budu se opakovat, ale myslím si, že je to zkrátka změnou životního stylu. Když se sídliště stavěla v sedmdesátých a osmdesátých letech, málokdo měl auto, a po schodišti například na nákup, na autobus do práce, nebo s dítětem do školky, prošly denně desítky, ne-li stovky lidí. Dnes tyhle prostory využívá jen hrstka těch, kdo z nějakých důvodů auto nemají...

  • @hynekzizka100
    @hynekzizka100 Před 6 měsíci +1

    k zamyšlení: čím blíže k rovníku (větší teplo) tím méně se chce lidem makat/tahat😇díky Adame GJ

    • @mmajkii
      @mmajkii Před 6 měsíci

      to má svůj důvod, na severu se lidi museli např. vždy zásobovat, připravit se na zimu, na jihu (u rovníku) hlady neumřeli, pokud ve spíži nic neměli ;-)

  • @NaGuru-yt8xf
    @NaGuru-yt8xf Před 6 měsíci +7

    21:13 Adam vynechal uděné spoluobčany 😄

  • @KubikCv
    @KubikCv Před 6 měsíci +1

    Co se týče odpadkových košů, doporučuji navštívit Krakov - Wawel. Tam i jako kuřáka by mě hanba fackovala, abych odhodil špačka. Snad co 50m to jeden odpadkový koš. S tím máme problém u nás nejen v "běžných" městech, ale i v těch profláknutých turistických destinacích.

    • @petrklic7064
      @petrklic7064 Před 6 měsíci

      A radnice aby "ušetřily" tak ty koše ještě ruší a likvidují. Podobně jako zrušily všechy za socializmu funkční veřejné WC a pak se diví že všechny křoví v centru páchnou a jsou plné papírů a dalších "dárečků".
      Tedy přesněji za socíku člověk mohl na WC v jakékoliv restauraci, hospodě, nádražce či státní budově. A nemusel se někde dohadovat s nerudným pinklem.

  • @vitnemec8365
    @vitnemec8365 Před 6 měsíci +1

    K tomu, že někteří komentující "myslí za vás", i když vás neznají. Možná si myslí že si to mohou dovolit, když sledují vaše videa ve kterých děláte závěry o mentalitě celé společnosti na základě vybraných dílčích projevů chování nepatrného zlomku populace.

  • @RaceKara
    @RaceKara Před 6 měsíci

    Skvělý tyhle reakce, které téma rozeberou víc do hloubky.

  • @user-lf5jj6mv4l
    @user-lf5jj6mv4l Před 5 měsíci

    Ohledně peněz na údržbu, by za mě bylo zajímavé zmínit i počet podniků a zaměstnaných lidí, co v místě jsou. Ty určitě také generují peníze (dost možná i větší, než bydlení). A přitom na sídlištích jich bývá výrazně méně, než třeba na Vinohradech.

  • @ondrejprikner7164
    @ondrejprikner7164 Před 6 měsíci

    Zdravím, už dlouho mě zaráží ten údaj o (ideální) populační hustotě (např. 300 ob/ha). Vzal jsem si městskou část Brno-střed, která je většinou souvisle urbanizovaná tradiční zástavbou, kde bych čekal podobnou populační hustotu jako na zmiňovaných pražských Vinohradech. Wikipedie uvádí počet obyvatel 64 316 a rozlohu 1500 ha, což dává 43 ob/ha. Nebo nejlidnatější brněnské sídliště Vinohrady vychází na 67 os/ha (134 os/ha pokud vezmu jen zastavěnou plochu). Dělám někde chybu? Nebo to nejsou ha, ale jiná jednotka? Nebo je centrum Brna 5x méně zalidněné než pražské Vinohrady? Prosím o odpověď a děkuji za případné vyjasnění.

  • @smoulanesika9736
    @smoulanesika9736 Před 6 měsíci

    Dnes jenom krátce: 200-300 obyvatel na hektar mívají pražská sídliště (chápu, že asi vycházíte z Hudečkovy metodiky) a ani ne všechna, na menších městech to bude tak padesát až sto padesát.

  • @hynekzizka100
    @hynekzizka100 Před 6 měsíci

    Ahoooj, alboreto nebo-li neudržovanost v pořádku, ale neexistuje, s tím je potřeba "počítat" toť vše GL to all

  • @hrhon1
    @hrhon1 Před 6 měsíci +2

    Kdyby se lidi chovali venku slušně a ne jako hovada tak by ten pořádek a údržba šel nejspíše líp. Například jsem kuřák a nevyhodím vajgl jinam než do koše. Dopiji petlahev a zahodím do nejbližšího žlutého kontejneru. Nechápu proč má někdo potřebu pořád někde něco čmárat a vyhazovat a schválně věci ničit to opravdu nepochopím. Měli by být přísnější tresty a větší kontrola.

    • @breznik1197
      @breznik1197 Před 6 měsíci +2

      Vy píšete, že nechápete. Řešit by to měl asi někdo, kdo chápe. A ten by možná i přišel na to, že zaplnit veřejný prostor tisíci dozorců a udělovat drakonické tresty asi není ten úplně správný směr, a možná by se tím i napáchalo i víc škody než užitku. Vizte pražské hlavní nádraží, kde těmi nejodpudivějšími existencemi jsou právě členové tamní ochranky.

    • @hrhon1
      @hrhon1 Před 6 měsíci

      No tak jak to píšete jsem to úplně nemyslel ale pokud se postaví nové hřiště či něco podobného co má sloužit k veřejnému užitku nás všech. Tak pár kamer by se hodilo na hlídání prostoru a pak dohledat toho a přísně potrestat toho kdo je viník. Přeci lidé co jen tak pro nic za nic rozbijí lavičku nebo ji počmárají si ten trest zaslouží platí se to z peněz nás všech a údržba také tak by se k tomu mělo i přistupovat. Pokud by někdo k vám do bytu přišel například známý kamarád a zničil židli počmáral zeď a rozbil okno tak to také nenecháte být a nezaplatíte to jen vy protože přeci vy to chcete mít hezké a jemu je to jedno jak to u vás vypadá tak proč by to platil to by asi také tak nefungovalo.
      @@breznik1197

    • @breznik1197
      @breznik1197 Před 6 měsíci

      @@hrhon1 Jde o to, že tam, kde se lidé chovají slušně a ohleduplně, to není proto, že by k tomu byli donuceni represí. Těmi represemi dosáhnete spíš toho, že ti darebáci budou s tím systémem ochrany soupeřit a když to přečurají a něco zničí, budou mít pocit povznášející pocit rebelů vítězících nad systémem. Přesně jako dnes ti čmáralové.

  • @TuneTamasha
    @TuneTamasha Před 6 měsíci

    Těch odpadků pohozených je relativně dost.

  • @matuhsch
    @matuhsch Před 6 měsíci

    Já si nemyslím, že jsme tak špatní jak tady většina lidí tvrdí. Další věc je, že k tomu chování lidí přispívá i současný stav daného prostoru. Pokud se všude válí odpadky, spousta lidí si řekne, že jeden odpadek navíc to už moc nezhorší.

  • @monstersandrebels6376
    @monstersandrebels6376 Před 6 měsíci

    Mě hrozně baví jak je drsnej jakože idgf, už je úplně unavenej to jakkoli ospravedlňovat XD

  • @miroslavdusin4325
    @miroslavdusin4325 Před 6 měsíci

    Dobrý. Nejsem ale optimista. Stačí se podívat v zimě když nasněží mezi rodinné baráky - důchodci mají uklizeno skoro vždy, mladší ročníky občas a čím dražší auto před domem tím spíše je sníh na chodníku nedotčený (čest výjimkám). Přitom zahradu mívají dokonalou.. takže se obávám, že rozdíl mezi vnímáním "svého" a "veřejného" prostoru se bude spíše nadále zvětšovat.

    • @PetrHosek
      @PetrHosek Před 6 měsíci

      Tohle mi zrovna nepřijde jako relevantní. U nás (závisí samozřejmě na lokalitě) napadne většinou max 10 cm sněhu a vydrží stěží do druhého dne, takže odklízet to mi přijde dost zbytečné. Navíc mně osobně pár cm čerstvého sněhu klouže určitě míň, než když se to stáhne a nechá se tam jen ten naklouzaný a našlapaný půlcentimetr (v pět ráno, než se to našlape, to uklízet opravdu nebudu). Nehledě na to, že když jsem v práci, tak to prostě nemá kdo uklidit, což je rozdíl oproti těm důchodcům. Navíc jaksi filozoficky - k zimě patří sníh a každý, kdo jde ven, když sněžilo, s tím musí počítat - jasně, nenechám na chodníku půl metru sněhu, ale nějakých 10 cm nemůže nikomu činit problém (a pokud ano, je to prostě nepříjemná realita vzhledem ke zdravotnímu stavu či věku dotyčného, protože život prostě není vždycky fér). Když zaprší, tak taky nikdo nesuší chodníky ručníkem. No a když náhodou sníh uklidím, tak samozřejmě všichni procházející využijou kus čistého chodníku, aby si odupali boty.. Za mě je třeba odhození vajglu na zem nesrovnatelně větší projev ignorantství, než neodklizení sněhu, jehož význam je diskutabilní a vyžaduje násobné množství práce než dojít k nejbližšímu koši.

    • @miroslavdusin4325
      @miroslavdusin4325 Před 6 měsíci

      @@PetrHosek No každý máme holt svůj názor. On by ten sníh určitě roztál i na zahradě, ale tam ho mají dotyční většinou pečlivě uklizený. Dokonce je tu jeden borec, který má na úklid na zahradě frézu a sněhem ze zahrady zasype venkovní chodník tak, že je zcela neprůchodný.

    • @marcip6820
      @marcip6820 Před 6 měsíci

      @@PetrHosek Tak to známe. Manžel v rámci velkého úklidu (úklid společných prostor, máme ho 2x ročně) vždy prohnul sníh na chodníku před panelákem, než šel do práce, a důchodci přesto nadávali, že nasněžilo, než přišel domů z práce a není prohnuto.

  • @votocto1718
    @votocto1718 Před 6 měsíci

    28:46 xD

  • @MichalBouska
    @MichalBouska Před 5 měsíci

    Za mě hlavní nevýhoda velkého množství veřejného prostoru je to, že ve výsledku je všude daleko. Za mě hlavní výhoda bydlení ve městě je určitá kompaktnost, což se tímto dost boří.

  • @meriscz
    @meriscz Před 6 měsíci

    Na ten "negativní komentář", ač nejsem aktivní, tak u nás, na Kamýku (Modřany, Libuš) jsou teď "pár" let oživována stará betonová pískoviště "partou nadšenců". To by stálo za zmínku. Že vše není černé. I když s tím komentářem vlastně víc souhlasím, než nesouhlasím. Ale snažím se dívat na svět pozitivně.

    • @marcip6820
      @marcip6820 Před 6 měsíci +1

      Také jsme si před 10 lety obnovili staré betonové pískoviště u domu pro naše děti, přidali jsme houpačky, klouzačku, opravili lavičku. Sousedé důchodci už chtěli to staré pískoviště zrušit. A není to náš pozemek, je ve vlastnictví města.

  • @SmrdiTiBabka
    @SmrdiTiBabka Před 6 měsíci +1

    Druhý! 😊

  • @JanChodura68
    @JanChodura68 Před 6 měsíci

    K tomu množství schodů. Mě zase fascinuje kolik je všude možně do úřadů, nemocnic, obchodů dveří a že jenom jedny jsou otevřené. A to ještě dost často ty nejmenší.
    A když jsou někde dveře/vrata tak málokdy jsou odemknuté. Z legrace říkám, že u nás by Profesionálové nemohli být natočeni. Kolikrát tam byly honičky v domech, po střechách apod. U nás by pronásledovaný skončil u prvních dveří.

    • @janzubaty7180
      @janzubaty7180 Před 6 měsíci

      něco z toho budou únikové východy, které se dají otevřít zevnitř

  • @meriscz
    @meriscz Před 6 měsíci

    A ještě jedna věc. Jsem kuřák a ten "blb" co vymyslel nový mobiliář, kde není kam odhodit nedopalek je pro mě zásadní propadák. Když teď vidím ty koše, jak vypadají, tak je mi smutno. Kupodivu jiná evropská města na to myslí. Alespoň ty, co jsem měl možnost navštívit.

    • @breznik1197
      @breznik1197 Před 6 měsíci

      Kuřáci jsou dnes už okrajová záležitost, zpozdilá část společenské spodiny - a není důvod podporovat, aby chodili smrdět zrovna do veřejného prostoru. Jako sorry, ale dnes už kouří jen opravdu divné existence. Ale ve čtvrtích, kde jich je víc, by na svoje potřeby asi při navrhování svého mobiliáře myslet měli, to je pravda.

  • @TomasJerabekXCII
    @TomasJerabekXCII Před 6 měsíci +3

    Mě by zajímalo, proč na těch sídlištích nevysadí stromy. Vetšinou tam jsou stovky metru dlouhe fotbalové trávníky (louky to opravdu nejsou) a naprosto kničemu. Jen vyprahla krajina s vyšlapanýma cestama. Stálo by to pár korun a minimální údržba.

    • @Tom-jj6ii
      @Tom-jj6ii Před 6 měsíci +2

      máte naprostou pravdu ! my jsme u našeho paneláku vysázeli s tátou stromky - ca před 30-40 lety - dneska jsou to krásné stromy a vypadá to tam super !

    • @miroslavdusin4325
      @miroslavdusin4325 Před 6 měsíci +1

      @@Tom-jj6ii Jak kde. U nás u firmy byly také vysazeny stromy s následnou "českou údržbou" - tzn. nikdo na to už ani nesáhnul a přišel rok 2018 a kompletně všechny uschnuly. Takže ano, ale jen pokud je záruka aspoň minimální péče.

    • @jakub83967
      @jakub83967 Před 6 měsíci +1

      Protože "údržba" toho trávníku je levná. Údržba stromů je drahá už jen tím, že strom může spadnout a někomu ublížit nebo něco poníčit

    • @breznik1197
      @breznik1197 Před 6 měsíci

      Naše sídliště z konce 60. let nebylo navrženo špatně, přesto po celou dobu své existence procházelo postupnými proměnami. Jedním z největších omylů bylo, když krásně polodivoké hřiště s několika bočními menšími hřišťátky oddělenými sáňkovacími valy bylo nahrazeno oploceným dopravním hřištěm, které nikdy nebylo využíváno víc než pár hodin v roce dětmi, které tam byly nahnány školou a naprosto nezáživným způsobem tam byly nuceně edukovány. Poměrně rychle tam všechno zpustlo a zrezlo, pak to ještě jednou nákladně zrekonstruovali a pak to znovu všechno naplano zrezlo. Dnes už je to oplocení zčásti snad odstraněné, ale fakt tam nikdo nechodí trávit volný čas. Ale mnohá jiná hřiště a parky na našem sídlišti v posledních desetiletích fakt prokoukly a ožily a některá fungují fakt až utopicky správně.

    • @Tom-jj6ii
      @Tom-jj6ii Před 6 měsíci

      @@jakub83967to co jsme sázeli my, byly borovice a nějaké osiky - absolutně bezúdržbové (nepočítám zalévaní těch čerstvě vysázených stromečků) - a naštěstí je to v takovém cípu, kudy nikdo nechodí, nezkracuje si cestu, nikomu to nestíní do oken - prostě nikomu ty stromy nevadí, naopak jsou krásné... 🙂

  • @helena9665
    @helena9665 Před 6 měsíci +1

    Jenom jeden maly postreh k peci o verejny prostor - Berlin Mitte. Pred r. 2015/2016 byl vicemene cistyca opecovany. Pote, co tam pribyla spousta lidi trochu jineho kulturniho zalozeni je tam tak strasny curbes, ze se clovek stiti jit s kocarkem do parku. A to ty lidi vubec nechci soudit. Jenom je videt, ze na udrzbu verejneho prostoru uz nejsou sily a penize.

  • @doubravkaklementova6191
    @doubravkaklementova6191 Před 6 měsíci

    Dobrý den. Neujal byste se vy toho tématu Údržba/správa veřejného prostoru? Slyšela jsem v tomto videu, že máte představu, jak by nějaká taková videa mohla vypadat a že vás asi toto téma také dost zajímá. Za mě to stále souvisí i s tím, co děláte už několik let. Byť jen třeba vyzkoušet to jako tuto sérii. 😀 Děkuji
    A ještě k tomu tématu mám jednoduchou poznámku: Být sám změnou, kterou chci ( a mám pocit, že vy ji žijete, takže spíše pro další...). Třeba uklidit odpadky, zastřihnout keř, vythat plevel v chodníku apod.

  • @qwert777asdf
    @qwert777asdf Před měsícem

    Adame, tak jako jini youtuberi jste se venoval hejtum, vulgarnim, ci osobnom komentarum se slovy, ze Vam to nijak nevadi.Ze Vas to nevzrusuje a ze s tim nebudete ztracet cas...
    Behem 35 min jste k tomu sklouzl minimalne 4x....
    takze asi vadi, a to dost...
    Doporucuji potlacte to nutkani regovat a ignorujte je.

    • @agebrian
      @agebrian  Před měsícem

      Zdravím, já tady na ty zkratky, co píšete, moc nevěřím. Já se klidně věnuju vědomě řadě věcí, které ale pro mě moc důležité nejsou. A prosím, neraďte mi, co mám dělat. Že o tom píšete, co si myslíte, to je úplně v pohodě, ale nic mi nedoporučujte. Moc děkuju.

  • @Petr75661
    @Petr75661 Před 6 měsíci

    Katedrály jsou úchvatné i po staletích. Proč je veškerá dnešní architektura tak chatrná a bez intenzivní údržby rychle degraduje?

    • @agebrian
      @agebrian  Před 6 měsíci

      No, popravdě, spousta z nich během těch staletí doznala řadu změn, ale rozdíl je v přístupu a motivaci. Byly stavěny na věcnost, tak už dnes ke stavbám téměř nikdo nepřistupuje.

  • @Tom-jj6ii
    @Tom-jj6ii Před 6 měsíci +1

    Prvníííí !!! 😀