Dechberoucí banánové plantáže na Tenerife

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 5. 05. 2024
  • V tomto videu, které Adam Gebrian natočil v roce 2022 na Tenerife, si ukážeme místo, které na tento kanál možná na první pohled nepatří. Opak je ale pravdou. Banánové plantáže jsou krásným příkladem nepřesné, ale zároveň do detailu promyšlené a funkční architektury. Představují krásné spojení přírody a lidské činnosti. Zkrátka vizuální lázně!

Komentáře • 25

  • @spacedriver496
    @spacedriver496 Před 12 dny +15

    Když jsem žil na Tenerife, tak jsem se nemohl nabažit právě procházkami mezi banánovými plantážemi. Jsou to naprosto fantastická místa.

  • @freediver41
    @freediver41 Před 12 dny +7

    Já žiju ve Španělsku a zase rád courám mezi pomerančovníky, všude kamenné zídky, taky je to nádhera. Dokonce jsme i nějaké stavěli/ opravovali.

  •  Před 12 dny +3

    Nádherné! Myslím, že to sem jednoznačně patří!

  •  Před 11 dny +7

    Poslední věta mi vyrazila dech. Spojení přírody a lidské činnosti. Na videu jsem viděl přírody asi jako na řepkovém poli. Monokultury mohou být vizuálně krásné. Banánové plantáže, olivové sady v Řecku, hobití travnaté kopečky na Novém Zélandu lahodí oku, ale z pohledu přírody to jsou to pouště kde nemá existovat nic jiného než co je účelem produkce farmáře.

    • @-COBRA
      @-COBRA Před 11 dny +2

      furt lepšie takto, než fóliovníky na juhu Španieska, kde sa pestujú napodobeniny zeleniny

    •  Před 11 dny +3

      @@-COBRA já se nepřu. I ty foliovniky potřebujeme, ale je dobré přemýšlet a pokud někde přírodě něco vezmu, je potřeba ji jinde dát pokoj. Na Novém Zélandu to mají poměrně vyřešeno, mají farmy na ovce, jablka, dřevo, ale taky mají jinde velké rezervace, kde chrání původní druhy a kam lidé mají kontrolovány vstup.

  • @ithil123
    @ithil123 Před 12 dny +10

    Na videu je úžasná jedna věc, co nebyla zmíněna. Nikde se tam neválí odpadky, nevidím grafity ani extra jiný vandalismus.

    • @marekpospisil1998
      @marekpospisil1998 Před 12 dny +1

      Odpadky a grafity dělají lidé a ti se na těch plantážích zase tolik nevyskytují.
      Banánovníky nejsou réva, tam se jde dvakrát do roka a častěji tam místní člověk nepáchne. Vsadím se že nikdo místní by ta místa za alespoň příjemná nikdy neoznačil

    • @jakubdostal3854
      @jakubdostal3854 Před 12 dny +2

      Dobrý den,
      myslím, že už bychom si jako společnost na grafity měli zvyknout. Žádný boj proti němu nebude nikdy úspěšný. Lidi co dělají grafity jsou úplně opačně naladěni, každý program nebo aktivita proti grafity naopak autory vyburcuje k dalšímu tvoření.
      Přijdou mi absurdní reklamy o finanční a časové náročnosti jeho odstraňování, například od Českých drah. Sdělují nám tím kolik investujeme do naprosto neúčinných procesů. Pro autory je to akorát pobuzení k další tvorbě.
      Respektuji vaši frustraci, může se vám to třeba nelíbit, nebo vás to může obtěžovat. Je třeba si ale uvědomit, že tento boj a frustrace vám jenom ztěžuje život, žádnou účinnost nemá.
      Jediná cesta je přijmout grafity jako součást našich měst, minimálně ho aspoň ignorovat. Ignorování je nejlepší způsob k zastavení nějaké autorské činnosti, jelikož pozornost je přesně to, co potřebují, jakmile ji nebudou mít, přestane pro ně být aktivita zajímavá.
      Koneckonců v ničem nás grafity neomezuje a je spousta krásných měst a míst, která jsou grafity plná. Přijmutí nemusí být zase tak těžké.
      Samozřejmě chápu odstraňování z chráněných, památných budov, zde je to určitě nutné, o všech jiných místech si to ale nemyslím.

    • @ithil123
      @ithil123 Před 12 dny +7

      @@jakubdostal3854 V podstatě souhlasím s tím, že grafity nás neomezuje a je jaksi součástí měst. Nemám nic proti grafity na zdích k tomu určených. Dokonce občas se najdou krásné obrázky i na zdech které k tomu určeny nejsou. Problém je, že 90% jsou nějaký hnusný tagy na místech kam prostě nepatří nevypadají tam dobře a nemají tam co dělat. Upřímně, pokud je někdo takový dement, že to spáchá třeba na památce, byla bych pro opravdu velkou pokutu. Stejně tak pokud bude někdo olepovat, vyškrabovat nebo tagovat veřejnou dopravu. To je prostě něco jiného než když se vyřádím někde v zaplivaném průjezdu (i když ten taky někomu patří a může ho to štvát).

    • @jakubdostal3854
      @jakubdostal3854 Před 11 dny +1

      @@ithil123 Zřejmě jste mě nepochopila.
      Snažím se říct, že jakákoli opatření, tedy včetně pokut jsou a vždy budou neúčinná. Frustrace ohledně grafity je jen dobrovolná komplikace vlastního života.

    • @ithil123
      @ithil123 Před 11 dny +1

      @@jakubdostal3854 Tak ono kdyby se to opravdu řešilo a byli za to veliké pokuty, tak frekvence klesne. Stejně jako u krádeží či vražd (ač je to trochu přehnané srovnání). Chytí nebo dopátrají tě že si někde něco vylepil? Dostaneš 100k pokutu nebo měsíc v base. Pokud takové pokuty budou naprosto běžná věc, která se uděluje každý den několikrát, tak si prostě člověk rozmyslí co a kde počmárá.

  • @jirikosek6383
    @jirikosek6383 Před 10 dny

    Super video 🙋

  • @jwonka5262
    @jwonka5262 Před 11 dny +1

    Dobrý den, měl bych pro vás námět na zhodnocení budovy, tam kde bylo v ulici U Milosrdných v proluce parkoviště, měl se tam postavit ,,Marshmallow", který vzbudil odpor a místo něj tam tak stojí to co tam stojí dnes. Faktem tedy je, že v detailech a interiéru je stavba ještě nedokončená..

  • @TuneTamasha
    @TuneTamasha Před 11 dny

    Mně to připomíná vínové serpentiny v Troji :D

  • @hominidan
    @hominidan Před 10 dny

    Stejně se koukám v Česku na architekturu dělanou svépomocí, aka podnikatelské baroko. Nedokonalosti, kterým se lidi často vysmívají, odráží často lidskou touhu udělat něco po svém, vylít do světa kus svoji osobnosti :)

  • @tod4y
    @tod4y Před 9 dny

    Kdyby nepoužívaný stavby někdo nechal ležet ladem tady, tak posloucháme, že bychom se nad sebou měli zamyslet a vzít si příklad ze zahraničí, že?

  • @teraforman
    @teraforman Před 12 dny

    Silnice tam mi připomněla některé závodní okruhy ve hře Gran Turismo

  • @vladimirlangsadl4806
    @vladimirlangsadl4806 Před 12 dny +1

    Podotýkám, že pěstování banánů na Tenerife je značně dotováno EU. Možná by se zde banány jinak nepěstovaly.

    • @jirikosek6383
      @jirikosek6383 Před 10 dny +1

      A cemu to vadi. Lide maji práci a banany se nemusí vozit tis km daleko

  • @jurajgrejtak8303
    @jurajgrejtak8303 Před 12 dny +3

    Je síce pravda že nám chýbajú talentovaný architekti, tým pádom poctivá architektúra, ale zato mame množstvo ideologických aktivistov. Je oázou vidieť že niekde niečo aj praktický funguje, aj keď tým spoločnosť pohŕda.

  • @jurajs.3599
    @jurajs.3599 Před 11 dny

    Mne by sa veľmi páčil formát, keby ste na svojich cestách robili daily vlogy, ktoré by nemuseli byť len o architektúre.

  • @tomashrdlicka6721
    @tomashrdlicka6721 Před 2 dny

    Vážený pane Gebriane,
    veřejný prostor lze prznit i jazykem. Slovo dechberoucí mi zrovna u Vás doslova vyrazilo dech.
    Níže vkládám citaci z článku na webu Dobrá čeština, lépe bych to nenapsal.
    ...žádné slovo není samo o sobě špatné, každé lze použít vhodně nebo nápaditě. Složenina dechberoucí nám to však téměř neumožňuje ani slovotvorně, ani syntakticky. Jakožto kalk kopíruje výstavbou výraz z jiného jazyka. Možná z němčiny (atemberaubend), jejíž slovní zásoba se - na rozdíl od buněk a češtiny - nejraději rozmnožuje skládáním. A ještě spíš z angličtiny (breathtaking), která často a efektivně tvoří slovesné tvary s rozmanitými gramatickými významy jedinou koncovkou -ing. Odtud jsi možná to slovo přejal i ty, stejně jako zálibu ve střednících. Angličtina může jít ve své legovitosti ještě dál a vytvořit ze slovesa přes participium i příslovce (breathtakingly), a navrch ho stupňovat: například slovník Cobuild uvádí spojení „the most breathtakingly beautiful scenery in Germany“. Ale jak to říct česky: Nejdechberoucněji krásná krajina? Uznej, že tudy cesta nevede.
    Už svou konstrukcí se dechberoucí v českých luzích vyjímá jako kaktus Saguaro. O to obtížněji ho lze nenuceně zapojit do české věty. Pěknou větu si můžeš představit jako nápaditě sestavenou a pevně svázanou kytici. Ale i nedorostlý jedinec druhu Carnegia gigantea ze všech pugétů okázale vyčnívá či vypadává, k žádnému kvítku se nehodí.
    Čeština kompozitu dechberoucí dlouho odolávala, starší normativní slovníky, založené na výpiscích z „dobrých autorů“, ho neznají. Různé příklady užití z posledních let nalezneš v Českém národním korpusu. Slovo si oblíbily tři skupiny pisatelů:
    1. recenzenti, zejména hudební a filmoví: „dechberoucí duet“, „dechberoucí vokální bouře“, „film jedním slovem dechberoucí!";
    2. sportovní redaktoři: „dechberoucí pětisetová bitva“, „dechberoucí karamboly i jejich následky“;
    3. cestopisci: „Při sestupu se vám otevře dechberoucí pohled na hrad na skále.“ Z posledního okruhu pochází i příklad v Internetové jazykové příručce: „Litevská Hora křížů poblíž města Šiauliai je osázena dechberoucím počtem křížů.“
    Dechberoucí se vyskytuje nebezpečně často v případech, kde se pisatelům nedostává ani slov, ani dechu, zejména při výstupu do výšin, při prožitku ze spatřeného sportovního nebo uměleckého výkonu nebo v jiném vytržení. Toto nekontrolované duševní rozpoložení uživatelů dělá ze slova dechberoucí opravdového lexikálního ňoumu. Ocitá se pak v nejdivočejších spojeních, jak dosvědčuje památný titulek reportáže v České televizi: „Karlův most skrývá dechberoucí dutiny, dostanou se do nich pouze údržbáři.“