Lenka Zychová - Síť, o které se mluví příliš málo (Pátečníci 18.5.2018)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 5. 06. 2018
  • Země, Sluneční soustava, blízké hvězdy, hvězdokupy, galaxie… Ale co je dál? Má vesmír nějakou strukturu? Je snad Země uvězněna uvnitř obří sítě? Přednáška pojednává o vysokoškálové struktuře vesmíru, tzv cosmic web (kosmické pavučině), která je nejvyšší pozorovanou strukturou ve vesmíru.
    Lenka Zychová (*1986) vystudovala astrofyziku, ze které získala doktorský titul na Masarykově univerzitě v Brně pod vedením Soni Ehlerové z Astronomického ústavu Akademie věd ČR. V současnosti žije v Belgii, kde pracuje na Královském Belgickém Institutu Aeronomie v oblasti kosmického počasí.
    Podpora projektu Pátečníci:
    www.startovac.cz/patron/vasi-...
    Další informace:
    astronomickeprednasky.cz/
    www.patecnici.net/
    / patecnici.cyklus
  • Věda a technologie

Komentáře • 172

  • @PavelPodesva
    @PavelPodesva Před 3 lety +7

    Lepšího fanatika jsem dlouho neviděl, super přednes!

  • @quantumgrygar2226
    @quantumgrygar2226 Před 2 lety +1

    To je paráda a navíc odpřednášeno s nadšením.

  • @jitkaourednik5364
    @jitkaourednik5364 Před 6 lety +6

    Vyjímečně krásná přednáška, která otevřené mysli laika přináší velmi srozumitelně vhled do poznatků a tajů moderní astronomie.

  • @sagl7902
    @sagl7902 Před 2 lety +1

    Jsem ohromen jak příjemná přednáška může být nic proti kolegům jsou také skvělý ,ale dneska jsem Vás objevil a jsem příjemně potěšen :-) moc děkuji

  • @jakubwendwell4926
    @jakubwendwell4926 Před 4 měsíci

    Bozinku.. astrofyzicka a takova nadherna zena :). A ten hlasek.. Pekne ze i v takovem odvetvi se najdou zeny.

  • @kloutvor
    @kloutvor Před 5 lety +5

    Juchů, to je pěkná přednáška!

  • @iannew526
    @iannew526 Před rokem +1

    Top po odborne i lidske strance ! 😊💪👍

  • @radovansvetlik4185
    @radovansvetlik4185 Před 6 lety +9

    paní Lenka je velmi sympatická-veselá-usměvavá..mít takové profesory na Univerzitě, tak si ji rád zopakuji :-)

    • @rostislavtobolka9529
      @rostislavtobolka9529 Před 4 lety +1

      +světlíku: Lenka je velmi sympatická... to je asitak všechno

    • @lacajt5257
      @lacajt5257 Před 3 lety +3

      @@rostislavtobolka9529 No taky je vzdělaná, chytrá a úspěšná.

  • @TheRealMalvaX
    @TheRealMalvaX Před 3 lety +1

    Skvělé! Ten poslední bod o temné hmotě jsem neznal, to mne opravdu dostalo. O krok blíž pochopení.

  • @karincabalova8529
    @karincabalova8529 Před rokem

    Zaujímavé informácie, ďakujem.

  • @81Bohemian
    @81Bohemian Před 6 lety +32

    Někteří lidé tady si asi neuvědomují, že se jedná o popularizační přednášku. Jsem opravdu zvědav jak jinak by někdo zvládl vysvětlit nepředstavitelné někomu nechápajícímu. Můžete hodnotit jak působí na Vás projev (gestika, mimika, proxemika pod.) přednášejícího, ale furt to bude jen Váš dojem a Váš problém. Správný přednášející si jede přednášku podle sebe...podle své nátury, nálady, povahy a podle toho jak to cítí. Správný posluchač si z toho vytáhne informace které nevěděl a možná se i pobaví. Ačkoliv v tomto případě je přednášející opravdu strašně roztomilá, tak přednáška má informační hodnotu pro veřejnost odbornou i laickou....není o čem.

    • @zoexcz2884
      @zoexcz2884 Před 3 lety +2

      ...tak spis pro tu laickou verejnost, tohle jsou vedomosti spis pro posluchace tenagery... Jinak souhlasim - zamerme se na prednasku, ne na prednasejiciho... :)

  • @michalzamostny2075
    @michalzamostny2075 Před 3 lety +3

    Výborný. Nádherný, bavilo mě to, hodně informaci. Tahle paní umí... :-)

  • @lukashakl1915
    @lukashakl1915 Před rokem

    Si vykoukam voči, dokonala přednáška

  • @jirivesely441
    @jirivesely441 Před 3 lety +4

    Tyhle věci já studuji amatérsky už řadu let a mne naprosto fascinuje, že tyhle věci do kterých jsem já jako chlap velkej fanatik, že to takhle fascinuje i ženy a jsou tím tak posedlé jako já, takovou ženu bych okamžitě pozval na rande a myslím, že bychom vypili opravdu hodně kávy :)))

    • @jzdstudio
      @jzdstudio Před rokem

      Proč by to nemělo fascinovat ženy? Neznám žádný jiný důvod než ten, že je od toho "společnost" i doposud předsudky odrazuje a tím jim uzavírá možnost být tím fascinovány.

    • @jirivesely441
      @jirivesely441 Před rokem

      @@jzdstudio To ne, ale ženy už ze své podstaty se prostě většinově zajímají o jiné věci, jejich hormony je předurčují směřovat svou pozornost úplně jinam. 99% vědců minulosti byli muži, to není předsudek, ale prostě takhle to zařídila příroda, dnes se ženy i v těchto věcech vyrovnávají mužům, ale není to tak, že by se o to zajímalo stejné procento jako mužů. Pracuji v kanclu v ženském kolektivu, vůbec žádná žena se zde o tohle nezajímá, ale znám asi dvě ze svého poměrně velkého počtu mých kamarádek, které se o to zajímají také, z toho jedna je přímo vědkyně.

    • @jzdstudio
      @jzdstudio Před rokem +1

      @@jirivesely441 o hormonech to dle mého soudu už dlouho není, je to čistě jen staletími utvářený zvyk. Ano, kdysi, i celkem nedávno šlo o přežití rodu, což nebylo easy, tak bylo strategické,, že ženy měly potomky už v pubertě a nikdo se jich neptal na to, zda se jim to líbí, či ne - prostě úděl - a k tomu byly od svého narození vedeny/manipulovány.
      To v mnoha ohledech/stereotypech přetrvává dodnes: růžová/modrá,, panenky, kuchyňky vs autíčka, letadla a pistole/nářadí.
      K zájmům: mám dvě neteře, starší, od mala princezna, plyšáci, panenky, teď je na policejní škole, něco forenzního, chemie, mrtvolky + samosebou boj, zbraně. Mladší: od mala pistole, války a maskáče, rybářka, teď je velice! šikovná čalounice. Podotýkám, že obě zcela dobrovolně a na základě svého uvážení a výběru. Obě předpokládají, že budou studovat dál.
      Kde tam vidíte hormonální předurčení? Nikde, protože žádné není, když člověka necháte dělat co chce a nesvazujete ho stereotypy.

    • @jirivesely441
      @jirivesely441 Před rokem

      @@jzdstudio Hormony neurčují budoucnost člověka, pouze ovlivňují chování, ale neznamená to, že se jim nelze postavit a nakonec se zabývat něčím jiným, o jejich existenci a účincích na lidské chování však není sporu.

  • @pavelliska8129
    @pavelliska8129 Před 3 lety +3

    Moc mila Astronomka

  • @adampersky1511
    @adampersky1511 Před 6 lety +45

    Myslím že Lenka je ta nejzářivější hvězda s celého Vesmíru !

    • @rostislavtobolka9529
      @rostislavtobolka9529 Před 4 lety

      +Adam: po roce nás Leni občšasnila další krááásou: Dr. Lenka Zychová, Komické počasí, 15. 3. 2020

    • @jirikulach9005
      @jirikulach9005 Před 3 lety +6

      Kor když by roztáhla kytáry, to by byla teprve supernova

    • @hanamaskova3992
      @hanamaskova3992 Před 3 lety +2

      @@jirikulach9005 ach jo

    • @jirikulach9005
      @jirikulach9005 Před 3 lety

      @@hanamaskova3992 jo no bylo to moc sprostý tak jsem to upravil ;)

    • @ANDREASDEUTSCH
      @ANDREASDEUTSCH Před 2 lety +2

      @@jirikulach9005 Sprostý je to, jak myslíš.

  • @jansafr9764
    @jansafr9764 Před 4 měsíci

    Nelze si myslet, že by to tu vše bylo jen kvůli nám. A k tomu dodávám, že se lze domnívat, že svět byl stvořen kvůli tomu, aby v něm vznikal život a se záměrem stvořitele učinit si ze stvořených tvorů přátele. A jistou cestu k tomu nabízí křesťanská víra, ne sekty, které se upínají k nějakému datu, tahají u lidí peníze ap. A ta dává i naději, že se toho o vesmíru jednou dovíme i mnohem víc přímo od stvořitele.

  • @daliborborkovec8727
    @daliborborkovec8727 Před 3 lety +5

    Pokud je až dvěstě miliard galaxii a každá má dalších několik miliard hvěz, okolo kterých se zase motá několik miliard planet, potom je na 100ˇ% jasné, že ve vesmíru nebudeme sami.

    • @DL-kc8fc
      @DL-kc8fc Před 2 lety +4

      Jenomže z výzkumu exoplanet tak nějak vyplývá, že co planeta, to originál, porovnáváno současnými omezenými možnostmi. Pokud je život vázán na nějaké podmínky, což bezpochybně je a musí, důkazem opaku je například náš sterilní Měsíc, který se také nachází v tzv "obyvatelné" zóně. Proto intuitivně hledáme takové planety, které mají energii, prvky a chemii. Nesmí se zapomínat na energetický spád, který život využívá k budování své struktury navzdory entropii. Proto se už nebere vážně, že by život vznikl v podchlazeném metanu na Titanu, na kterém je sice z našeho pohledu přebytek energie ve formě uhlovodíků , ale není nic, co by jej přeměňovalo na energii - chybí energetický spád, na kterém jsem i my existenčně závislí. Kromě toho, organismus v podchlazeném metanu, pokud by zázrakem vznikl, než by s sebou mrskl, uběhla by spousta roků právě z absence výše zmíněného. Ani neventilovaný přebytek energie není pro život optimální. Pak je tu samozřejmě otázka týkající se života, který nemusí nutně vzniknout všude tam, kde lze dobré podmínky nalézt, protože životu může něco předcházet, co se s dobrými podmínkami neslučuje. Naše současné podmínky k životu, například dýchatelná atmosféra a jiné jsou také výsledkem organismů, které změnily původní jedovaté prostředí, což je vlastně jejich odpad, ale poskytlo to větší energetický spád, díky čemuž mohly další organismy dospět až k mozku. Je možné uvažovat i dále, například proč dinosauři nedospěli k létání do vesmíru, byť na to měli spoustu času...tedy že i přes jakousi zdánlivou zákonitost vývoje života je nutné i něco dalšího, náhodného. Nemálo lidí si představuje pod pojmem mimozemský život nějakého emzáka, který je nám automaticky technologicky nadřazen a připraven řešit naše problémy, ale to jenom převlečená religiozní záležitost, mající suplovat něco, co už není tak atraktivní. Skutečnost může být například taková, že jsme skutečně pupkem vesmíru bez ohledu na jeho velikost. Nebo života může být ve vesmíru hodně, ale nemusí být nutně inteligentní naším měřítkem. Nebo může být inteligentní, ale jejich vodní prostředí brání metalurgii a dalším oborům - totiž souše vyžadují deskovou tektoniku a to zase souvisí s regulací energie...takže s tou 100 procentní jistotou bych až tak nepospíchal, i když nějaká pravděpodobnost samozřejmě existuje. :)

  • @lubo_bi_m
    @lubo_bi_m Před rokem

    Konecne niekto, co ma tiez problem s pojmom temna hmota. Viac by sa hodil pojem skryta hmota, skryta energia. (Dark ma viac vyznamov, nie iba temny) pojem skryty lepsie charakterizuje to, co ma znamenat cele oznacenie danej hmoty ci energie. A neznie to tak dramaticky. Nerozumiem, preco sa vhodnejsi termin nemoze zacat jednoducho pouzivat a hotovo. Inac velmi prijemna prednaska, dakujem

  • @Bubulatko
    @Bubulatko Před 11 měsíci

    Líbit se mi subjektivní názor na Antropický princip mimo 🎥, na kameru jen ověřené věci. Profesionalita, smekám 🎩! Tak má vypadat empirická věda, velice příjemná přednáška od sympatické dámy.

  • @miroslavdavid7197
    @miroslavdavid7197 Před 5 lety +7

    Víc takto zapálených a nadšených přednášejících..

  • @MarekCorba
    @MarekCorba Před rokem

    Tam prebiehala nejaká rekonštrukcia v pozadí?

  • @petrstindl2703
    @petrstindl2703 Před 6 lety +2

    Mladá Garda nastupuje. Velice zajímavé povídání i koukání.

  • @Suchac_cz
    @Suchac_cz Před 3 lety +1

    Paráda, když počítám i pana Petráska a další, tak má dr. Grygar zdatné nástupce :)
    Napadl mě dotaz: Je působení gravitace také limitované rychlostí světla? Tzn. když uvažujeme soustavu dvou galaxií, které na sebe navzájem gravitačně působí a součet rychlostí není nula, kde se nachází těžiště? Je někde blízko geometrickému těžišti, nebo se za ním "zpožďuje" vlivem rychlosti světla? Je jedna přitahována ke zdánlivě pozici druhé, kde ona už v daný moment dávno není?

    • @DL-kc8fc
      @DL-kc8fc Před 2 lety

      Existují pozorované galaxie, které se přímo gravitačně neovlivňují a proto jejich relativní rychlost vzájemného vzdalování z důsledku expanze je vyšší, než rychlost světla.

  • @jardam.8600
    @jardam.8600 Před rokem

    Od 1:04 pan Rýpar, přednášející trošku rozhodil, ale myslím, že to zvládla dobře ;) Jen nechápu, proč mi YT tuto přednášku nabídl až v r. 2022. Rád bych si ji poslechl a hlavně podíval, mnohem dřív. V ženském podání, jsou tato témata zase trošku jiné než od p. Kulhánka :)

  • @rostislavtobolka9529
    @rostislavtobolka9529 Před 5 lety

    letos nás Leni občšasnila další krááásou: Dr. Lenka Zychová, Kosmické počasí, 15. 3. 2020
    Nechtěl jsem..ale nelze jinak... červené šatičky, obnažená ramena a černé spodní prádélko - zkrátka i fyzika musí být sexy, holt doba je těžká a jak je vidět funguje to! Dokonce i na takového akademika Radovana :-)

  • @kolidono
    @kolidono Před 2 lety +1

    je rozdiel aby sme tu my boli a prostredie vytvoene pre nas aby sme sa mohli ucit spoznavat spravne principy celej pravdy a neurobili velku skodu.

  • @suicidebywords
    @suicidebywords Před 6 lety +1

    fajn prednaska plus i oku lahodici skrz prednasejici :)

    • @rostislavtobolka9529
      @rostislavtobolka9529 Před 4 lety

      +Michal i oku lahodici ...no velmi lahodná, ani semsi nevšim, že "...přednáška má informační hodnotu pro veřejnost... "

  • @jirikulach9005
    @jirikulach9005 Před rokem

    43:20 Pokud gravitační čočky fungují v pricipu podobně jako optické čočky ( lupa/dalekohled) tak by přeci bylo teoreticky možné tyto gravitační čočky využít jako obří teleskopy :) asi by byla celkem obtížná kalibrace takových čoček ale snad by některá mohla být ve správné poloze aby to ulehčilo nastavování :D

  • @rikomagicmk3842
    @rikomagicmk3842 Před 2 lety

    Ta mladá dáma má milý hlas, dobře se posluchá.

  • @vladimirtodt6460
    @vladimirtodt6460 Před 6 lety +2

    Přednáška je asi zacílena na čistokrevné laiky / mladou veřejnost. Astronomie mě zajímala od mala a k tomu mám technicko-přírodní vzdělání, takže jsem občas odpadal z pro mě známých faktů a přistihnul jsem se, že vnímám hlavně odhalené rameno, vlasy atd. a dál netřeba povídat že mé myšlenky bloudily spíše v biologii. :) Před přednáškou mě vždy zajímá jaký je okruh posluchačů a dle toho postupuji dál. Nejobtížnější je to pro mě s vyššími manažery, pokud nejsou původně přímo z oboru a zajímá je spíše koncepce (hlavně pokud mě osobně nějaké koncepce nebo určité koncepční projekty nejsou ani jasné, protože neznám jejich výsledky v praxi nebo nepozoruji moc jejich přínos nebo z nedostatku času nemůžu pátrat v jejich detailech, ale oni v tomto rámci na přednášku tak nahlížejí), co to přinese atd. aby je to nějak zaujalo / probudili se.
    Pro mě byla tato přednáška zajímavější asi od 23 minuty, co bylo předtím jsem vypouštěl. Pravda občas jsem si myslel, že je na mě nahlíženo jako na nepolíbeného laika/dítě. :)

  • @jansafr9764
    @jansafr9764 Před 6 lety +2

    A co třeba upřesnit pojem temná hmota a energie na tajemná? A doplňuji, jak jsem byl opraven, že lepší je skrytá hmota a skrytá energie. Ale proč to tak nenazývat, jestli skrytá je lepší název než temná a neprosadit toto označení? To snad proto, aby nevznikal zmatek, pokud by tomu říkal každý jinak.

    • @rostislavtobolka9529
      @rostislavtobolka9529 Před 6 lety +2

      a co třeba skrytá hmota a skrytá energie :-)

    • @jansafr9764
      @jansafr9764 Před 6 lety

      Nebo skrytá (krypto-). To je možná ještě lepší.

    • @radovansvetlik4185
      @radovansvetlik4185 Před 6 lety +1

      lepší je tajemná...jako Ta Jemná :-)

    • @Jirivoslar
      @Jirivoslar Před 4 lety

      @@radovansvetlik4185 Já bych to zkrátil na "Ta hmota" "Ta energie". Případně Vy-víte-jaká-

    • @rostislavtobolka9529
      @rostislavtobolka9529 Před 4 lety

      @@Jirivoslar případně "ta-jejíž-pravé-jméno-se-nesmí-vyslovit" něco 3,14to-miojoujou

  • @mifak666
    @mifak666 Před 2 lety +1

    Mne se to libilo:)

  • @rastislav8802
    @rastislav8802 Před 3 lety +1

    Love is cool 😍😘😍😘😍😘😍😘😍😘😍😘😍😘

  • @Hrbatypes
    @Hrbatypes Před rokem

    vsak si pekna tak co cakas co ti budu hovorit ludia

  • @tomasr.
    @tomasr. Před 6 lety +2

    Já sem astronomický laik, tak dám přednášce lajk ;) Třeba o filamentech sem nevěděl nic. Měl bych dotaz, galaxie ve vesmíru se rozpínají chaoticky (tzn. že se vlastně některé k sobě přibližují) nebo nějakým směrem ( od nějakého bodu) ?

    • @tomasr.
      @tomasr. Před 6 lety +1

      Dík za odpověď, tak se to dá celkem dobře představit.

    • @M0R6ANcze
      @M0R6ANcze Před 5 lety +1

      Proč by nutně musel být střed vesmíru? Můžeme pozorovat maximálně tak střed pozorovatelné části vesmíru a tím je Země či Slunce. Ale jak chcete definovat střed vesmíru, když vůbec nevíme, co za oním pozorovatelným (koule o poloměru několik desítek světelných let) vesmírem je? O tom se dá jedině spekulovat. Natož o nějakých hranicích vesmíru, abychom z nich mohli určit jeho střed :-)

    • @rostislavtobolka9529
      @rostislavtobolka9529 Před 4 lety

      @pemailv simtě vo filamentu ví tvoje pravačka a možná i levačka mnohem víc, než krasavice

  • @is50
    @is50 Před 3 lety +4

    davam lajk pac pro lajky je tenhle vyklad daleko snesitelnejsi nez treba vyklad prof. Krtouse. btw nechcete tam do nadpisu pridat neco jako "vhodne pro deti", retorika Dr. Zychove k tomu vyslovene nabada.

  • @jzdstudio
    @jzdstudio Před rokem +2

    1:47:08 heh. Po té, co přednášející na dotaz jak vypadá akademické prostředí v cizině, konstatovala, že u nás je, narozdíl od ciziny, sexismus běžnou věcí, to pan zjevně chytrý, ale zároveň i mlsný kocour, potvrdil. Mazec.
    Zamyslel se tento myslitel i jen nad tím, jak by se jemu samotnému takové chování líbilo, kdyby přednášející byla jeho dcera, vnučka, manželka a někdo cizí takto mrouskal?
    Ne, není mi dvacet, ani třicet, ani čtyřicet, jsem už boomer,, ale tohle fakt nechápu.

  • @jzdstudio
    @jzdstudio Před rokem

    A jsou v tom filamentu taky ty "svilušky" jak ve strar treku?

    • @jakubjandourek2822
      @jakubjandourek2822 Před rokem

      Zelvusky, ne? A urcite jsou, ty potvory vam vlezou vsude. :-)
      czcams.com/video/0HVNyR4a9Ac/video.html
      czcams.com/video/smbby1S8u2k/video.html

    • @jzdstudio
      @jzdstudio Před rokem

      @@jakubjandourek2822 samozřejmě že želvušky!
      Mimochodem dík! Jen díky vaší reakci si můžu znovu pustit video, které jsem dlouho nemohl najít.

    • @jakubjandourek2822
      @jakubjandourek2822 Před rokem

      @@jzdstudio Rado se stalo. :-)

  • @TGzziii
    @TGzziii Před 4 lety +1

    Jak to říct, abych někoho neurazil?

    • @rostislavtobolka9529
      @rostislavtobolka9529 Před 4 lety

      t86... těžko, ale na druhou stranu urazit unteligenta nemůžeš...

  • @janadvorakova9716
    @janadvorakova9716 Před 5 lety +4

    Nechápu potřebu kritizovat tento příspěvek, komu se to nelíbí, má tisíce možností sledovat něco jiného...

  • @jirioto6089
    @jirioto6089 Před 2 lety

    Poznatky o gravitaci nejsou špatně, jen pozorované jevy na velkých škálách jsou špatně vysvětleny. Co když jsou onou temnou hmotou a temnou energií jen bubliny(čočky) zakřiveného časoprostoru. Mohlo by to být další potvrzení principu ekvivalence, když se nám jen "zdá", že se celý vesmír podle Dopplera rozpíná? Třeba už jen proto, že uvnitř jedné takové žijeme a pozorujeme okolí. Můžeme podle Dopplera o vesmíru uvažovat a počítat, a bude to i vycházet. Jenom ta druhá část celé pravdy bude vypadat jako chybějící gravitující hmota, nedoceněná gravitace a odkaz Einsteinův.

  • @achab4107
    @achab4107 Před 3 lety +1

    mrzí mě , že to nejzajímavější neřekne na kameru....škoda

  • @123pavuk
    @123pavuk Před 3 lety

    a co ak ekxistuje nejaka superaktivna cierna diera ktora obcas vypluje nejaky vesmir

  • @felixhejtman4773
    @felixhejtman4773 Před 6 lety +2

    LIKOS

  • @warplight
    @warplight Před 6 lety +1

    Trochu rozvláčné, ale jinak podáno pěkně, myslím, že celý obsah nebude mít problém pochopit ani školák II. stupně ZŚ. Ruší snad jen zmínky o těžké pozici žen v minulosti či sexismu. Je pravda, že žena by neměla být ve výběru toho co bude dělat omezována, nikam by ji neměl být odpírán přístup. Nicméně dnes zaváděné kvóty na počet žen (v soukromé či státní sféře) jsou už přes čáru. Pozice má vždy být obsazena tím nejzdatnějším jedincem, ne dle pohlaví (uznávám jen dvě, příroda také). I ve světě se ukazuje, že žena, která chce něco dosáhnout ve vědě, obchodu či politice, toho mimo islámský svět dosáhne. Obětuje tím ovšem často svoje největší poslání (dalo by se říci povinnost), být matkou nebo být dobrou matkou. Ohledně sexismu, u nás v ČR, když se muži žena líbí (muž je agresor, který dobývá ženu, a sám pohlavní akt, je z jeho pohledu vždy agresí, za to být člověkem se nelze stydět) netají se tím a nestydí se za to = je muž. Pokud žena jeho náklonnost nehodlá opětovat, nebo mu jeho snaha vadí, může ho vždy usměrnit od slov, přes facku, po "rozkrok". Když má být žena emancipovaná, nesmí se bát ani zde prosadit svoji vůli. V opačném případě vše dopadá jako "aféra" MeToo, kdy mnoho žen za úplatu poskytlo své tělo (dobrovolně, nuceny nebyly, volba jim zůstala) a nyní po desítkách let mají najednou problém, často bez důkazů, jen slovo proti slovu. Nezlobte se, ale tak by demokratický, západní svět fungovat neměl, zde by vždy měla platit presumpce neviny, ne jako u muslimů. Mimochodem, která světová organizace bojuje veřejně za práva žen v islámském světě, s jejich vládami, imámy? Je velmi zajímavé, že práva (obecně) se řeší vždy pouze v demokraciích, kde by měla být samozřejmostí, nikdy v diktaturách, nikdy v částech světa s islámem. Doporučuji všem aktivistům, ventilovat své názory právě tam (i s rizikem následků), kde je toho nejvíce zapotřebí.

  • @romanjancura9651
    @romanjancura9651 Před 5 lety +2

    Lenko Zychová, jste skvělá a jsem rád za každého popularizátora vědy, ale některé vsuvky ("každý svou ruku..." atd.) mi připadají... neberte to zle, myslím to v dobrém... trapné. Až nepříjemně se to poslouchá, a přitom mluvíte o výborném tématu a děláte velice záslužnou činnost. Samozřejmě, nemusí to být úplně strohé, ale nemělo by se to ani přehánět. Přeji hodně úspěchů do budoucna :)

  •  Před 6 lety +1

    43:00

  • @vendi558
    @vendi558 Před 4 lety +7

    Bohužel. Odborně velice fundovaná přednáška. Její milý přednes zbytečně kazí zlozvyk projevujici se stálým rušivým propojovaním vět zvukem “é”, “ae”, “ea” nebo “á”. Stálo by za to se nad tímhle zlozvykem zamyslet, vyloučit ho a příště nekazit tímhle “móresem” zbytečně dojem z přednášky. Nevím, odkud se tenhle způsob mluvy teď často u mladých lidí bere. Že by móda? Do češtiny rodilého Čecha rozhodně nepatří.

    • @PavelPodesva
      @PavelPodesva Před 3 lety +6

      Ano, rozšířil se nám tady takový nešvar!

    • @DL-kc8fc
      @DL-kc8fc Před 2 lety +4

      Je to móda. "Ááájm" má tak nějak okolí informovat o tom, že dotyčný lépe komunikuje v anglickém jazyce, či že dlouho pobýval mimo území ČR. Je to takové "rozlišení" obyčejných od obyčejných. To ještě není extrém. Jeden byl čtrnáct dní v USA a tak se chtěl po návratu "rozlišit", že nahlas hledal slova "ááájm, jak se to česky řekne..." a šlo to až tak daleko, že si "pletl" i rod a do samohlásek vpašovával anglickou výslovnost. Spravil to až dribling - to je facka, za kterou ihned musí následovat další facka z druhé strany. Pravděpodobně došlo k okamžitému navození chemické "rovnováhy" neurotransmiterů, protože subjekt okamžitě začal komunikovat správně česky bez pazvuků. Zázračná to metoda.

    • @jakubjandourek2822
      @jakubjandourek2822 Před rokem +1

      @@PavelPodesva Ano, takovy nesvar neustale a hloupe resit KDO rika, JAK rika a ne, CO rika. A netyka se to jen teto prednasky.

  • @jansafr9764
    @jansafr9764 Před 6 lety +2

    Antropický princip předpokládá Boha, který to tu udělal, kvůli nám. To odvodit z konstant asi nelze. Jsme takoví, jací tu být můžeme. A nelze vyloučit, že existují jiné prostory s jinými konstantami, kde žijí tvorové úplně jiní, než jsme my, také takoví, jací v tom prostředí být mohou. Ani o vesmíru, jak ho známe, nelze tvrdit, že byl stvořen jen kvůli nám, naopak při tom, jak poznáváme jeho rozlehlost, musíme uznat, že je možné, že v něm je i mnoho jiných obydlených planet. A to nelze tvrdit ani o Zemi, že byla stvořena kvůli nám. Naopak, my máme o ni pečovat. A jak to dopadá, bylo zmíněno.
    A pokud jde o možnost vzkřísení mrtvích a dalšího života po zdejší smrti, vůbec to není hloupý záměr. Ne každý je ochoten stvořitele poslouchat a konat dobro. Někoho k tomu nutit, aby byl jak robot, by také nebylo dobře. Tady jsme v takové přípravě, aby později došlo k výběru a někteří dostali věčný život. Lze to přirovnat k biologické evoluci, ač to je něco úplně jiného. Tam se také ne každá forma osvědčí a udrží, podobně ne každý se rozhodne konat dobro a podřítit se Bohu, konkrétně prostředníkovi, kterého poslal, Ježíšovi. Takže ano, Lenko, můžeš mít naději na věčný život, ale není to automaticky.

    • @jansafr9764
      @jansafr9764 Před 6 lety +1

      Jestliže více lidí v nějakého boha věří, tím se přece pravděpodobnost jeho existence nezmenšuje. Jedna věc je otázka, jestli nějaký stvořitel vůbec je. Tomu věří i řada vědců, to není nic proti vědě.
      A druhá věc je potom to, který Bůh je ten pravý. Pojem Alách tj. Bůh používali arabští křesťané už dávno před Muhamedem. Ten později využil a překroutil biblický materiál k vlastním politickým cílům. Porovnej jeho s Ježíšem a uvaž, kdoho z nich asi poslal Bůh.

    • @Jezis_je_Pan
      @Jezis_je_Pan Před 6 lety +1

      pemailv, házet včechny věřící do jednoho pytle je nesmysl. Důležité je co učí Boží Syn Ježíš Kristus. Ostatní je jedno, islám či ateismus- ti lidé mají stejnou budoucnost. I mezi křesťany jsou rozdíly, všichni nežijí podle Ježíše Krista. To je ten smysl života, pochopit, co je správné a rozhodnout se pro pravého Boha, který káže pravdu a lásku, správnou morálku.

    • @jansafr9764
      @jansafr9764 Před 6 lety

      Boha nepotřebujme jen na to, abychom si vysvětlili nepochopitelné. A když jsme u toho, toho, co víme, že nevíme, s rostoucím poznáníém spíš přibýbá. A když nic jiného, nevíme co bylo na počátku, proč to vše, co tu je, vlastně je. Někdo věří, že to tu je jaksi samo sebou, jiný ve stvoření, což považuji za rozumější. Obojí je víra, tedy dogma. To procento vědců věřících v Boha není zas tak důležité pro konstatování toho, že tato víra vědě neodporuje.

    • @kyjo72682
      @kyjo72682 Před 6 lety +1

      Antropický princip nepředpokládá Boha, ani žádné tvoření. Je to pokus odpovědět na otázku, proč se prostředí, ve kterém žijeme a které kolem sebe pozorujeme, *zdá být* tak přesně a nepravděpodobně nastavené -- vzhledem k nekonečnému množství jiných možností. A odpověď spočívá v tom, že pokud je vesmír nekonečný, tedy pokud zahrnuje všechny možnosti, které mohou potenciálně existovat, tak my jako vědomí pozorovatelé fyzikálních jevů se nacházíme právě v tom regionu vesmíru, který naše vědomé pozorování umožňuje. Čímž se automaticky nekonečná nepravděpodobnost mění v nutnost. Tedy pokud vy jako vědomý pozorovatel jste hmotný objekt v 3+1rozměrném časoprostoru, musí být nutně splněny všechny podmínky, které vedou k ke každému konkrétnímu okamžiku vašeho pozorování. Z toho ale žádná personifikace přírodních jevů nevyplývá.

    • @kyjo72682
      @kyjo72682 Před 6 lety

      Mimochodem, fráze "tvoření vesmíru" je protimluv. Tvoření samotné je totiž proces, který nutně probíhá v rámci časoprostoru (vyžaduje prostor i čas). Tato fráze by nedávala smysl, ani kdyby se celý vesmír obsahoval pouze náš časoprostor, natožpak v případě, kdy je vesmír mnohem širší náš časoprostor je pouze nekonečně malou jeho podčástí.

  • @vojtechsedlacek1916
    @vojtechsedlacek1916 Před 6 lety +7

    nadherna prednaska, nadherna vedkyne..... jsem zamilovan! :) zbytecne zvaneni? mozna jen lepe srozumitelne pro tupejsi masu, jejiz jsem ukazkovym clankem...

    • @kristynaarmenliptakova8031
      @kristynaarmenliptakova8031 Před 6 lety +2

      A co teprve ji vidět tančit :-) Má velmi zajímavou kombinaci zájmů - kromě tohoto ještě orientální tanec.

    • @rostislavtobolka9529
      @rostislavtobolka9529 Před 4 lety +1

      @@kristynaarmenliptakova8031 wowghrrr todlec sem nevěděl, vysvětluje mnohé...

  • @alojzbogric9176
    @alojzbogric9176 Před 2 lety

    Za 1 mld. ( kedy by sme sa mali zraziť s Andromedou) rokov Slnko ešte bude existovať. Galaxie nie sú hnané len gravitáciou.

  • @Jezis_je_Pan
    @Jezis_je_Pan Před 6 lety +1

    Paralelní vesmíry - jen neprokázáná hypotéza. Antropický princip to je fakt. Můžete to okecávat, ale prostě to o něčem významném svedčí. O Stvořiteli.

    • @Jezis_je_Pan
      @Jezis_je_Pan Před 6 lety

      pemailv, podle mě je Stvoření prokázené. Jeden z mnoha důkazů je ten antropický princip.

    • @Jezis_je_Pan
      @Jezis_je_Pan Před 6 lety

      Antropický princip není nic egocentrického, poněvaž stvořil svět Bůh pro své plány ve kterých figurují lidé. Stvořil zkrze Ježíše Krista Božího Syna. Takže, když už, tak bych to označil za kristocentrické.

    • @Jezis_je_Pan
      @Jezis_je_Pan Před 6 lety

      pemailv, co s tím má společného výhra ve sportce? Máme jeden vesmír a v něm antropický princip. To je fakt. Dokažte paralelní vesmíry nebo s tím neargumentujte.
      O židovcké zobie, to rozhodně není pravda, to jsou je takové militatně ateistické bláboly.
      Ježíš Kristus je Boží Syn a živý Bůh, který kraluje na pravici Otce a každý si to může snadno ověřit. Jenom chtít... Bůh je Duch, přišel jako člověk, Boží Syn.

    • @Jezis_je_Pan
      @Jezis_je_Pan Před 6 lety

      pemailv, náhoda, co je to náhoda... Jenom název pro děj, u kterého člověk nevidí příčinu. Ta příčina tam ale vždy je, bez ohledu na to jestli to člověk pojmenoval jako náhodu. Příliš sledujete vědecko-ateistické informace, máte jenom jeden zdroj informací. Doporučuji číst také křesťanské informace, ale spíš nekatolické. Já sleduji do určité míry obojí. Mám srovnání, narozdíl od vás.
      Jestli někdo věří ve špagetové monstrum nebo v Evoluční teorii je celkem jedno. Důležité je jestli je to pravda.

    • @Jezis_je_Pan
      @Jezis_je_Pan Před 6 lety

      pemailv, póza - no, vždyť, je to fake, není to pravda. Víra v Ježíše Krista Božího Syna může být také póza - to je špatně, farizejství, ale může to být opravdová pravdivá víra.
      Koukolíka už jste mi ukazoval. Takto nejde diskutovat, odbíháním na video. Napište svůj argument. Nebo se můžeme zase střídat. Chcete zase odkazy na svědectví o Ježíši, uzdravení atd? Ta paní uzdravená z rakoviny nestačila?

  • @radek1cihak
    @radek1cihak Před 2 lety

    Lze opovrhovat laictvím, ale to absolutně nejzajímavější na celé přednášce je pro mě neuvěřitelná podobnost filamentů a synapsí, která byla zmíněna jen asi na dvě vteřiny.
    A že by antropický princip znamenal nehorázný egoismus - takový pohled nevnímám jako typicky vědecký. Očekávám, že vědec přistoupí k předložené teorii a buď hledá její potvrzení nebo vyloučení. Nic víc, nic míň. Navíc - proč by potvrzení antropické teorie mělo vůbec znamenat slávu člověka? Vždyť by to jen potvrzovalo veškerou, ba nekonečnou zodpovědnost každého jedince.
    A ještě by mě zcela nevědecky zajímalo, co určuje tvar filamentů, protože pokud na místě, kam se teprve měla začít ukládat hmota, původně žádná nebyla, pak nemohlo následné shlukování hmoty být určováno gravitací. Pak by měla existovat nějaká další nezmíněná síla, která onen tvar určuje. Struktura pavučinových filamentů je fascinující, i kdyby synapse nepřipomínala - vždyť snad všechny rozměrově "nižší" útvary - galaktické kupy, nadkupy i samy galaxie vycházejí z koule, kruhu, bodu, zatímco tady se hmota skládá do linií.
    Z toho mi vyplývá dotaz: Existuje "někde" mezi nadgalaktickými filamenty a neuronovými synapsemi nějaká další strukturálně podobná stavba hmoty?
    A pokud filamenty a synapse vytvářejí téměř totožný obraz, pak je těžko si představit, že obojímu vládne odlišný princip.

    • @oqbokuby4073
      @oqbokuby4073 Před 2 lety

      už to nehul kámo...stejně všechno bylo,je a bude,nemá cenu se tím zabývat.......

  • @martinjirkason4644
    @martinjirkason4644 Před 4 lety +1

    * * * * a půl *

  • @petergrman3205
    @petergrman3205 Před 3 lety +1

    Mimozemstanka

  • @ladislavpanko
    @ladislavpanko Před 6 lety +3

    Slecna je neuveritelne chytra, prednaska je poutava a zajimava, bohuzel jsem to musel po 20ti minutach vypnout ... :-( Strasne me rusilo kazdych 5 vterin to "Aaaaaaaaaaaaaaaaaaa"

    • @lenkazychova8628
      @lenkazychova8628 Před 6 lety +4

      Děkuji za zpětnou vazbu, ráda na svém projevu zapracuji.

    • @jansafr9764
      @jansafr9764 Před 6 lety +3

      Lenka přece žije v zahraničí. Tak to je normální, že si hned nevybaví, co jak říct. Horší je, když tak někdo mluví pořád , nebo v každé větě řekne třikrát jako ap. Já si to poslechl celé a toto mi problém nedělalo.

    • @ladislavpanko
      @ladislavpanko Před 6 lety

      Prosim vas ja to nemyslel nejak ve zlym :-)
      Pane Šafr no a co ?? Tuhle "vadu" reci ma polovina dnesnich mladych prednasejicich. Drive to bylo "eee" ted je to "aaa". Neni to tim ze clovek zije dlouho v zahranici. Slysel jste nekdy pana Voskovce nebo Formana ze by takhle mluvil ?? Zkratka to se vypiluje, je dulezity aby se clovek podival s odstupem na svuj projev a zamakal na sobe a priste to bude lepsi ;-) Nekdo to nepostrehne, druhymu to rve usi :-)

    • @jansafr9764
      @jansafr9764 Před 6 lety +2

      Jo, tak to bývá. Nemyslí, že byste to myslel nějak zle. Ono by bylo lepší udělat v řeči pauzu a trochu se zamyslet, než vydávat takové zvuky. Ono to asi souvisí s naučenými reflexy z rozhovorů, když druhý jen čeká, kdy ti skočí do řeči. Tak člověk raději vydádá nějaký zvuk, aby bylo jasné, že chce pokračovat v mluvení. Já jsem si zase zvykl u některých lidí raději skončit spojkou, když jsem se chtěl nadechnout.

    • @vitezslavskorpik746
      @vitezslavskorpik746 Před 6 lety

      Asi jste v životě neviděl nekvalitního přednášejícího pane Panko.

  • @Mablung2536
    @Mablung2536 Před 3 lety

    Vynikající přednes a zajímavá přednáška, ale holce nikdo neřekl, že tihle lidé základy znají, tudíž by nemusela jít do triviálností.
    Ale nikdo nejsme bez chybičky.

  • @galex6925
    @galex6925 Před 5 lety

    Vesmír se nerozpíná, jen "hoří" temná hmota, a hořící temná hmota je naše hmota, je to jako když byste zapálili čtvrtku papíru uprostřed.

    •  Před 3 lety

      Máte k vašemu vyjádření nějaké bližší smysluplné informace?
      Váš názor zní netradičně. Stále slyším omílat dokola, že "temná" hmota je něco neznámého, co se projevuje jen gravitačně. Že vlastně není žádné vysvětlení ke zrychlujícímu se rozpínání "viditelného" vesmíru, kde se ředí všechno až na temnou energii, ale vlastně galaxie a hvězdné soustavy drží pohromadě díky gravitaci. Tyto a podobné "prokázané" teorie mi zkrátka přijdou dost uhozené a nelogické. Snažím se je tedy ve svém pohledu nahradit něčím smysluplnějším.

  • @DrMaxPlank
    @DrMaxPlank Před 5 lety +1

    zapadny svet sa zda degeneruje ci dalej tym viac, ze vraj sexizmus na pracovisku a ak ano, tak kazdu reakciu predchadza akcia, krasna zena, provokacne oblecena, asi tolko k tomu ;)

    • @operanekouse
      @operanekouse Před 5 lety +5

      Takže krásné a hezky oblečené ženy mohou za to, že se někteří pánové neumějí chovat? Hmmm… No, tak to je vskutku omračující myslivý výkon, gratuluji!

  • @rostislavtobolka9529
    @rostislavtobolka9529 Před 6 lety +6

    Bez ohledu na předpokládanou cílovou skupinu způsob vyjadřování, slovní zásoba, stavba přednášky odpovídala začínajícímu mladému zájemci o astonomii. Středoškolský student by za takovou prezentaci po pár minutách letěl od tabule. Rozhodně nejsem sexista.

    • @tomasr.
      @tomasr. Před 6 lety +2

      Tak v sále je třeba 30 odborníků, ale tady na yt 10k lidí, co např. o Dopplerově jevu nebo gravitačních vlnách neví nic.

    • @rostislavtobolka9529
      @rostislavtobolka9529 Před 6 lety +1

      +Mass: fakt si myslíte, že těch 10k lidí je tu kvůli těm červeným šatům?

    • @vitezslavskorpik746
      @vitezslavskorpik746 Před 6 lety

      A vy zase byste koukám letěl z počtů. Je tu 5670 zhldnutí, což není 10 tisíc ani vzdáleně.

    • @vitezslavskorpik746
      @vitezslavskorpik746 Před 6 lety

      A jen tak mimochodem, v sále rozhodně 30 odborníků nebylo.

    • @tomasr.
      @tomasr. Před 6 lety +1

      Vítezslav Škorpík Píšu "třeba" tzn. že jich tam může být 10 nebo 50, nevím kolik jich bylo konkrétně v sále při přednášce. A tohle video tu není dlouho, uvidíte že 10k zhlédnutí bude mít.

  • @jansova9528
    @jansova9528 Před 6 lety +7

    Strasny

  • @unzicek
    @unzicek Před 6 lety +10

    Tolik zbytečného žvanění, paní Zychová má bohužel velký problém hovořit k věci.

    • @yaksvk
      @yaksvk Před 6 lety +11

      Mne to naopak vyhovuje, paci sa mi, ze vklada ludsky element do fyziky a odbieha aj k anekdotam. Je to prijemne osviezenie, skor k popularizacii a moju pozornost udrzuje v tejto prednaske lepsie ako Kulhanek alebo Grygar, ktori je tiez skveli a vecnejsi, ale su vyrazne monotonnejsi.

    • @Bumprdlik
      @Bumprdlik Před 6 lety +6

      Ty máš zase velký problém v tom, že jsi idiot.

    • @lenkazychova8628
      @lenkazychova8628 Před 6 lety +6

      Děkuji za Váš pohled, je to způsob, jakým komunikuji vědu. Což ale neznamená, že nemohu na svém projevu zapracovat. Děkuji za zpětnou vazbu.

    • @mcrey7526
      @mcrey7526 Před 6 lety

      To sa ti zda, pretoze prednaska je zjavne mierena na menej odborne publikum. Pravdou je tiez, ze pri prednaskach napr. pana Grygara sa viem lepsie sustredit na obsah. :)

    • @mcrey7526
      @mcrey7526 Před 6 lety

      @pemailv - :) Myslis nieco v zmysle 32:40 - "jak se ty galaxie mydli" ? :)

  • @jdbox7356
    @jdbox7356 Před 2 lety

    kravina

  • @petrkubicek7603
    @petrkubicek7603 Před rokem

    Je blbá nebo navedená,
    časoprostor v černé díře.
    😃