Jaký cín je nejlepší? 11 vzorků podrobeno testu

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 2. 01. 2021
  • Bohužel není v mých silách zjistit stav spoje po dlouhodobém působení vibrací, zvýšené teploty, nebo vystavení korozivnímu prostředí. Co jsem však zjistit mohl, to jsem zjistil a taky se o to podělil.
  • Věda a technologie

Komentáře • 113

  • @petrvlach623
    @petrvlach623 Před 3 lety +5

    Perfekní ! Já NIKDY bez olova . Kovohutě Příbram .

  • @martinbearplacek
    @martinbearplacek Před 3 lety +23

    Děláš perfektní a užitečná videa.

    • @TesliCZ133
      @TesliCZ133 Před 2 lety

      Přesně tak, plně souhlasím tady s kolegou

  • @JanJelinekHB
    @JanJelinekHB Před 3 lety +1

    Super test. Nedávno jsem potřeboval jen pocinovat konce kabelu. Vůbec mi to nešlo a už jsem si říkal, že jsem fakt úplně levej. Pak jsem vyhrabal asi 30 let starej cín a najednou to šlo jak po másle. Nákup cínu z Aliexpressu se mi moc nevyplatil...

  • @petrvesely8600
    @petrvesely8600 Před 2 lety

    Děkuji za video, používám Marmot MTL568 z GME a polský Cynel - spokojenost

  • @LuciferCZ
    @LuciferCZ Před 3 lety +3

    Z TME bereme polský Cynel, olovnatý protože starého psa novým kouskům atd. :) Pájí se s tím dobře, když koukám na ty výsledky ve videu, tak je to +/- stejné jako Kovohutě Příbram. :) Mám tady Sn60Pb38Cu2 nebo klasiku Sn60Pb40. Cena tuším necelých 400Kc za půl kila je myslím v pohodě (bez daně).

  • @RomanKlima
    @RomanKlima Před 3 lety +5

    Ahoj, díky za velice přínosné video! Dávám palec nahoru!

  • @gabrielsedivy5791
    @gabrielsedivy5791 Před rokem +1

    Dovolím si doplniť zopár informácií.
    Sn60Pb40 nie je eutektikum. To znamená, že sa čiastočne taví (a tuhne) v rozmedzí 183-190°C a úplne pretavená je až nad týmto intervalom. Sn63Pb37 je eutektikum a taví i tuhne presne na 183 °C, teda nižšia alebo vyššia nameraná teplota -> odchýlka merania. Roztavená pájka je v podstate rozpúšťadlo do ktorého difundujú atómy medi. Tá difúzia je nutná v mechanizme vytvorenia spoja, ale zároveň opotrebúva hrot, takže sa používajú aj zliatiny s napr. 0.7 % Cu (nasýtený roztok), čo spomaľuje ďalšiu difúziu.
    Nemali by sa kombinovať olovnaté pájky s bezolovnatými (rozhrania s nedefinovaným podielom - nedefinovanými vlastnosťami) obzvlášť ak obsahujú striebro (krehké intermetakické zlúčeniny olova a striebra).
    Kedysi som používal iba olovené pájky, ale už som sa naučil pracovať aj s bezolovnatymi a preferujem zliatiny typu Sn99 + Cu (+ Ni/Ge).
    Skúšal som aj jednu SnIn, ktorej teplota tavenia je okolo 125 °C. Celkovo to nie je nič moc, rozhodne sa nehodí na mechanicky namáhané veci, dobrá je jedine na niečo, čo je citlivé na prehriatie. Skúšal niekto pájku, ktorá obsahuje Bismut?
    Na záver, pájkujte v dobre vetranom priestore alebo s odsávaním pár. Po práci si umyte ruky, lebo vám na prstoch môžu zostať zvyšky rôznych chemických látok.

  • @om1aeg
    @om1aeg Před 2 lety +2

    Opäť dobré video. Boli doby, kedy som v práci "minul" kilá cínu ročne, toho z Příbramského. Teraz ak niečo pácham, tak v práci GME 63/37, doma zásoby socíkovskej 2mm, zbytky nejakého tenšieho GME, ale mám tu aj ten aliexpresácky a s ním mám iné skúsenosti. Kaina CF-10 60/40 Flux 2%, teplota tavenia rovnaká ako toho GME, teraz som to otestoval na Ksger T12, nekalibrovanej a oba sa roztopili pri nastavených 160C (pri 150C už ani jeden). Vzlínanie som porovnával a GME s čínou v pohode a ten socíkovský, ktorý sa tiež roztopil pri 160C vzlínal najhoršie (test pri 280C). Ale je pravda, že pri teste na plechu bol ten GME lesklejší, chytali ale oba rovnako, socík opäť najhoršie, asi je tavidlo v ňom už "prošlé". Čínu som dlhodobo reálne neotestoval, používam zatiaľ "zásoby", takže skúsenosti s koróziou a oxidáciou vďaka tavidlu zatiaľ nepoznám.

  • @davidbusek3989
    @davidbusek3989 Před 3 lety +3

    ​ @Jiří Bekr Video je pekne, ale mam pocit, ze musis nekde delat chybu. Nedovedu si predstavit, ze teplota taveni tebou testovane bezolovnate pajky 96Sn4Ag je stejna, jak u olovnatych. Slitina tohoto slozeni ma eutektickou teplotu tani 221 stupnu, to je fyzikalni zalezitost. Tavidla ti zmeni povrchove napeti, smacivost atp. ale pod eutektickou teplotu se nedostanes. Budto tedy doslo kontamiaci olovem (pres hrot,...) nebo neni presne merena teplota. Tavidla mohou dopomoct k lepsimu prenosu tepla z hrotu do slitiny (proto se nekdy muze zdat, ze diky nim neni treba hrot tolik nahrivat), ale teplotu tani materialu neovlivnuji.

  • @14jan141
    @14jan141 Před 3 lety +3

    super! 👍👍👍

  • @jirihamersky6152
    @jirihamersky6152 Před rokem

    Díky, naprosto super užitečné informace.

  • @vojtechzeman5308
    @vojtechzeman5308 Před 2 lety +1

    Já mám momentálně extol 1mm s tavidlem a dělá se mi s ním celkem hezky na konektory, kabliky, úplně ok dokonce jsem s ním docela dobře spájel pomědědný svářecí drát když jsem si dělal odkládací pružinu na pájku

  • @marianchovanec2058
    @marianchovanec2058 Před rokem +1

    Super videa. Ja som sa o to nikdy nezaujímal a fungoval som. Teraz som pozrel že je tam OLOVO. Používam EXTOL 9947, 8832003. Ešte som nepoužil EXTOL 8732003. Ešte občas od Emosu, ale ten sa mi nejak nezdal. Zaujímalo by ma ako by dopadli vo Vašom testu. ďakujeme

  • @zedko7905
    @zedko7905 Před rokem

    Super videjko. Je fajn, že to niekto aj porovnáva tieto veci a tým vpodstate nabáda ľudí, aby nekupovali šmejdy. Ešte, že sú nejaké zásoby z čias komunizmu,kedy sa až tak nebazírovalo na ekológii. Vďaka za videjko. Pozerám takéto rady rád..... Veľa zdaru a podobných cool videjí.

  • @replan2837
    @replan2837 Před rokem

    12:00 však taková hodnocení dávají ti bezmozci i u nás. Stačí si pročíst třeba na Heuréce. Jdu se tam podívat, že třeba se mi líbí nějaký výrobek a oni tam hodnotí třeba doručení, zabalení a cenu. Nebo tam napíšou, že to ještě ani nevyzkoušeli a dají třeba negativ. Taková informace je mi pak k šípku když se dozvím, že třeba Alza to zaslala bleskově za dva dny. Jinak k tomu zaslání když už bleskově tak bleskově, což u mě znamená to mít do 24 hodin od objednání a někdy jsem to měl i do 18 hodin, ale už se zhoršili. Z Alzy už i 4 dny mi to šlo, přesto v recenzích píšou bleskové dodání za 4 dny.

  • @MirdaJarab
    @MirdaJarab Před 3 lety +2

    Jo, taky jsem zkusil cín z Ali a děs běs, ale dá se s ním, je ovšem zapotřebí vyšší teplota a použít Flux. Já naštěstí mám dostatek olovnatého cínu. Jinak na Ali můžeš dodat koment i zpětně ještě asi měsíc po tom, co bylo zboží obdrženo. Označuje se tam spokojenost s obchodníkem, spokojenost se zbožím a s délkou dodací lhůty, no a k tomu komentář. Spousta lidí ale hodí 5 hvězd jenom proto, že maj radost že jim zboží přišlo...

  • @bedamracek9372
    @bedamracek9372 Před 3 lety +3

    Používám FLUITIN 1532 60%Sn 38%Pb 2%Cu.

  • @liborkalus2327
    @liborkalus2327 Před 2 lety

    Ahoj díky za video pajim s Kovo hutě Příbram lepší cín jsem zatím nenašel

  • @CharlieXify
    @CharlieXify Před 3 lety +1

    Příbram typ S-Sn60Pb40E pruměr 1mm, naštěstí mám IČ, tak mohu kupovat dál.

  • @grindererrofficial3755
    @grindererrofficial3755 Před 3 lety +6

    Ty si borec, perfektne vidka !

    • @kadenira5871
      @kadenira5871 Před 2 lety

      you prolly dont give a damn but does anyone know of a way to log back into an instagram account..?
      I was dumb forgot my account password. I appreciate any tips you can give me

    • @frederickshawn713
      @frederickshawn713 Před 2 lety

      @Kaden Ira instablaster ;)

  • @indrakjaroslav
    @indrakjaroslav Před 3 lety

    Ahoj z GM mám taky a rád s ním dělám a je super a taky jsem objednal z Ali ten Jinhu 3 špulky a na trafo pájce na hovno na páječce s volitelnou teplotou to už celkem jde

  • @Luke-12V
    @Luke-12V Před 3 lety +1

    Odber, a jinak diky za videa, jsou super

  • @vojtechdvorak2219
    @vojtechdvorak2219 Před 3 lety +4

    Jen tak dál 👍.

  • @kretikcz4530
    @kretikcz4530 Před 3 lety

    já koupil na rychlo koupil stanol crystal 505 60/40 (německo) a paráda a mám i ten druhy na videu gme vyrobce také neznám ale je z taiwanu koupil mi ho známí elektrikář vyšel mě 250g na 200kč, z chiny jsem měl taky nevypadal taky spatně ale byl silně korozivní

  • @web-devlop
    @web-devlop Před 3 lety

    Tiez som si kupil ten cinsky B-2 a bez spajkovacich kvapalin nechcel ani chytit :D Ale neviem preco som bol v tom, ze je bezolovnaty. Este ze bol taky lacny :D Teraz som si kupil namiesto neho, v gme, Marmot Sn99,3Cu0,7NiP PBFREE. Tak som zvedavy ako sa s nim bude robit.

  • @peterhlac2532
    @peterhlac2532 Před 3 lety

    Ahoj. Skusal si ciny napriklad od znacky Extol? Extol si mal v testoch reznych kotucov.

    • @s.o.m.e.b.o.d.y.1991
      @s.o.m.e.b.o.d.y.1991 Před 3 lety +1

      Ja cín od extolu mám a je to katastrofa...leží tam, je mi ľúto ho vyhodiť, ale nepoužívam ho :D

    • @Pidalin
      @Pidalin Před 3 lety +1

      mam cín extol z alzy, ten klasickej 60/40 a pájí to uplně normálně jako každej jinej cín

  • @ericappla
    @ericappla Před 3 lety +3

    Velké rozdíly se projeví při pájení starších součástek které již mají lehce zoxidovane nožičky. Tam se opravdu projeví kvalita tavidla.
    Vývoj pro Kovohute Příbram dělal pan Jeník. Ten teď dělá cíny Marmot. Jsou to kvalitní výrobky ale mají také své nevýhody. Pri pájení SMD je bohužel jejich tavidlo zabarvené a není na práci tak dobře vidět. Oproti tomu Německý Stannol hlavně Kristall 505 zůstává čirý a dělá se s ním výborně.
    Ja sám bych k tomu asi dokázal napsat obsáhlou knihu

  • @pavelkolinsky7714
    @pavelkolinsky7714 Před 2 lety

    Dobrý den, mohl bych se zeptat jaké používáte pájedlo? Moc děkuji za odpověď. Jinak velmi dobré a poučné video 👍.

  • @jirkamaso
    @jirkamaso Před 3 lety +1

    Velmi dobré porovnání. Jak už tu někdo psal, také bych se přimlouval k dodatečnému porovnání dostupnějších cínu od Extolu. Např. na Alze na IČO k sehnání bez problémů. Jinak k tomu obsaženému olovu - pokud pominu, že budu cín cucat před spaním, může vůbec nějak při běžném použíti při pájení člověka ohrozit (otrávit)?

    • @Pidalin
      @Pidalin Před 3 lety +1

      Na alze píšou na ičo ale normálně to prodaj každýmu, nikdo to nekontroluje, nedávno jsem ho tam kupoval a podnikatel fakt nejsem. :-D

    • @rsfrde5749
      @rsfrde5749 Před rokem

      @@Pidalin Já ho tam koupil také před cca rokem a v pohodě. Jak pájí, zatím jsem ho nepoužil. (Extol 1mm pb)

    • @Pidalin
      @Pidalin Před rokem +1

      @@rsfrde5749 pájí to úplně normálně, jako každej jinej cín co jsem kdy měl s klasickym složením sn60pb40

    • @rsfrde5749
      @rsfrde5749 Před rokem

      @@Pidalin Díky za informaci.

  • @thomasburg
    @thomasburg Před 8 měsíci

    já mám cín Fluitin a jsem s tím nad míru spokojen to jednou doporučil Killeroz a já mu věřím je to německéj vyrobce a je fakt moc dobréj

  • @Basnak
    @Basnak Před rokem

    Ja pouzivam alpha/sn60pb40-fluitin-1532-122-0-5mm-500g a spokojnost uz dlhu dobu, kupovane bud sos alemo tme

  • @feflofeflic
    @feflofeflic Před 3 lety +1

    ... taky užívám "starou" terminologii...kupuji olovnatý "cín" z Hadexu, ale na přesné označení si nevzpomenu...

  • @milanzizka4636
    @milanzizka4636 Před 2 měsíci

    Stále používám Kovohutě Příbram bez problémů.

  • @acer9124
    @acer9124 Před 3 měsíci

    Ahoj. Mas realne porovnani cinu od kovohute a to SN60PB40 a SN63PB37? Diky

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 3 měsíci

      63 37 je eutektika, takže bude mit lepší vlastnosti při tuhnutí

    • @acer9124
      @acer9124 Před 3 měsíci

      @@jiribekr takze kdyz ho na obycejne spojeni dratků, nebo naletování drátků na vypínač by to melo byt ok? Jde mi o vzlinani. Zakoupil jsem cynel 60/40 a je to lepsi nez co jsem mel ale neni to uplne ono.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 3 měsíci

      Na vzlínání je nejlepší SnCuNiGe od Stannolu, za použití správného tavidla.
      Jinak na domácí bastlení stačí bohatě bezolovo, i SnCu

  • @Vladynko1
    @Vladynko1 Před 3 lety +2

    Ja mám naškrečkovaný cín doma ešte z rokov 1986-87 kedy som začal pracovať v Tesle Bratislava, a sem tam som si niečo zobral domov lebo sa dalo a kto si nebral bol za divného.... A aj v terajšej robote máme ešte nejaké zásoby klasického poctivého olovnatého cínu z Příbrami. Tie čínske som na skúšku objednal a tiež mám pocit že nič moc. Jeden na bielej špulke bol viac-menej nepoužiteľný a mal som dojem že je to nejaký recyklát najskorej vyzískaný z nejakých starých elektronických dosiek plošných spojov. Čína recykluje aj hliník a jeho zliatiny a tam je to tak isto potom poznať na kvalite výsledných produktov.

  • @pavelzubcek6501
    @pavelzubcek6501 Před 2 lety

    nehodis link na tie bezolovnace? hlavne ten prvy by ma zaujimal. dakujem

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 2 lety

      kupoval jsem pak z TME a jsou lepsi, je to cynel a za podobnou cenu

  • @Luke-12V
    @Luke-12V Před 3 lety

    Zdravim ,tak co je lepší olovnaty cin ,nebo bez, nevim který koupit:-( diky za případnou odpověď

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 3 lety +1

      Na domácí bastleni olovnaty. Pokud máte dobrou pajku a dobře připravené spoje, bezolovnatym to půjde taky

    • @Luke-12V
      @Luke-12V Před 3 lety

      @@jiribekr diky moc ,koupim olovnaty.

  • @Sasblobla
    @Sasblobla Před 3 lety +5

    Mozte nadavat na mna kolko chcete chodim po starych zlikvidovaných podnikoch a skladoch a hladam a kupujem stare komunisticke ciny pajky trafa chladice suciastky atd vsetko dobre a hlavne kvalitne co kedysi bolo dakujem.lebo 70% toho co som kupil v obchodoch stalo za prd a dvakrat prdy

  •  Před 2 lety

    Na Alze jsem normálně koupil nějaký Extol Premium Sn60/Pb40. Tak nevím jak s tím olovem. Ale je v popisu napsáno jen pro profesionální použití.

    • @vaclavkonecny6731
      @vaclavkonecny6731 Před 2 lety

      Zdravím, je použitelný? Taky přemýšlím, že ho zkusím koupit z Alzy. Děkuji za info.

    •  Před 2 lety

      @@vaclavkonecny6731 Jako nepájím nějak extra aktivně, sluchátka a takové blbosti, ale za mě nejlepší, co jsem měl.

  • @fismanj
    @fismanj Před 3 lety +2

    Já ty z Ali mám, a je to opravdu hnus. Pamatuju, udělal jsem spoj se kterým jsem nebyl úplně spokojený,tak jsem ho chtěl upravit... Nene 😁 okamžitě přepálené.

  • @pavoldemjanovic317
    @pavoldemjanovic317 Před 2 lety +1

    Extol Premium 8832007 dá sa na alze kúpiť teplota okolo 188C . Cin 60% olovo 40% neviem no už ho mám doma ale ja v robote ta otestujem tak o 2 mesiace.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 2 lety

      Osobně používám nejvíc pbfree od cynelu, dělá se s ním dobře. Olovo dávám jen do důležitých aplikací.

  • @14jan141
    @14jan141 Před rokem +1

    dnes 15.11.2022 som v kauflande v košiciach kúpil olovnatý cín: výrobca nemecko Sn60-Pb40... ešte som ho neodskúšal, ale je to teda zakázané predávať? alebo nie je???? aj pred pár mesiacmi som na nete bežne kúpil olovňák... takže som zásobený... pre prípad...😁

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před rokem +1

      Ono tam stačí napsat že je to prodejné jen profesionálům. Na olovnatý cín mají výjimky automobily, letadla, kosmonautika, a zdravotnická zařízení.
      Osobně cín kupuji jen z eshopů a jen od dobře známých výrobců. Kovohutě Příbram, Cynel, Stannol, Fluitin. Noname cíny mohou být recykláty, nebo prostě šeredně nepřesné slitiny s bordelem. Viz cíny z aliexpressu a od vietnamců.
      Momentálně mám půl kila olovnatých kovohutí, a další půl kila nezolovnatého cynelu. Olovo je jedovaté, ukládá se v těle, nahrazuje některé prvky, a dokonce jeho používání do paliva způsobilo globálně pokles IQ. Osobně jedu primárně bezolovo, na precizní věci bezolovo se stříbrem, a jenom na mechanicky namáhané věci používám olovo.

    • @melrok1
      @melrok1 Před 8 měsíci

      Kupis to vždy a všade je to bežný tovoar. Je to zakázane len pre fabriky.

    • @14jan141
      @14jan141 Před 8 měsíci +1

      je to presne naopak!!! ale kokotinu si tu môžte napísať ktokoľvek na svete!!!😁😁😁😁😁@@melrok1

  • @josefjerabek8878
    @josefjerabek8878 Před 2 lety

    Já k naprosté spokojenosti používám bezolovnatý Almit SR-37 Teplota tání 217 stupňů
    Výroba Made in TOTYO, JAPAN
    Lepší bezolovnatý neznám, tavidlo je LFM-48S takže naprosto to nejlepší, bez nějakého čištění
    Cena okolo 100 Euro /500g průměr 0,8 mm, je určen pro náročné pájení SMD

  • @123Majdzi
    @123Majdzi Před měsícem

    Ja mám Stannol SN60/PB40 a bez problémov, po zákaze beriem od kamaráta čo má firmu.

  • @Adonai3886
    @Adonai3886 Před rokem

    Ďakujem veĺmi pekne za video. A aku trafopáječku by si mi na občasné pájkovanie doporučil?

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před rokem

      Nuba dnes vyrábí kvalitní trafopájky

  • @SnahaOvecnyStesti
    @SnahaOvecnyStesti Před 2 lety

    A proč Evropská unie zakázala cíny s olovem? je to jedovaté?

  • @vasekhlavik5244
    @vasekhlavik5244 Před 3 lety

    ten modry dobry

  • @MI25KO
    @MI25KO Před 3 lety

    Ja mám súpravu bezolovnatých cínov z Lidla, spájkujem s trafopájkou a je to fajn. Porovnať ho neviem, lebo olovnatý cín som ešte nezohlal.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 3 lety

      Ani nevím, že by lidl někdy prodával sadu cínů samostatně

    • @MI25KO
      @MI25KO Před 3 lety +1

      @@jiribekr Bola v Lidli asi pred pol rokom za 12€, je tam 3x50g,2.7% flux, 0.5, 1.0 a 1.5mm. Je to Sn99, Cu0.7.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 3 lety

      12 eur je za 150g dost. Za ten peníz by bylo 250g značkovějšího cínu stejného složení

    • @MI25KO
      @MI25KO Před 3 lety

      Bol to prvý cín, ktorý som kupoval, vtedy som ho nevedel porovnať...

    • @MI25KO
      @MI25KO Před 3 lety

      @@jiribekr Už som ho našiel -
      www.google.com/search?q=LIDL+Bezolovnatý+spájkovací+cín&prmd=ivbn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwj__rLRp4DuAhVO3KQKHUrYAl4Q_AUoAXoECAIQAQ&biw=360&bih=496#imgrc=_rx_Bfvbw5a49M

  • @janacz2698
    @janacz2698 Před 3 lety

    ten to cin mam 8:14 a no to funguje je nom paječka od větnamcu ne parkside

  • @QuidoKout
    @QuidoKout Před 3 lety +6

    Takže video super, myšlenka dobrá zpracované hezky, nicméně za mě je trochu problém s tvým popisem, chtělo by si to trochu ujasnit. Prvotně to šedé zabarvení není způsobeno kvalitou směsi a už vůbec né čistotou cínu ani oxidací, je to způsobené nesprávnou teplotou a zcela nesprávnou aplikací a v neposlední řadě nekvalitním tavidlem( kalafunu dnes již žádný výrobce do svých pájek nepřidává). Dále je vhodné znát správný postup aplikace pájek na materiály a u většiny levných pájek výrobce přímo odkazuje na použití přídavného tavidla které je vhodné na určité použití při konkrétní aplikaci.
    Bezolovnaté pajky se z větší části liší na základě nejen složení a poměru kovových materiálů ale zásadně se liší použitým tavidlem které přímo určuje jeho použití a správnou teplotu aplikace. Tudíž pokud použiješ pajku která obsahuje nejlevnější tavidla většinou od čínského dodavatele označována jako F nebo X tak jsou to pajky určené pouze k strojové aplikaci a zpravidla na ultrazvukové nebo laserové nikoliv ruční. Co se týče bezolovnaté pajky tak doporučuji vyzkoušet henkel který sám používám na dení bázi a je kvalitou zcela jinde (ovšem i cenou) kovohute příbram používám také nicméně v olovnatem provedení s tavidlem MLxxx(nemám v hlavě ) a velkým problémem je životnost pajeci pasty která je v pájce obsažena, její trvanlivost je zhruba rok až rok a půl a velice záleží na skladování. Nicméně další důležitý parametr je, zdali se jedná o pajky s pajeci pastou oplachovou nebo bezoplachovou, tím je udávána i cena. A v neposlední řadě je nutné pochopit že pokud se budeš snažit o kvalitní spoj tak je nutné sledovat hlavně stáří pájky jelikož i samotná pájka (ať už bezolovo nebo olovo) podléhá povrchové oxidaci a tudíž i kvalitní pájka která je super bude za 5 let vhodná tak na "cínové vojáčky" někdy se podívej na záznam mých streamu kde uvidíš jak vypadá pájka pod mikroskopem a jak zásadní je rozdíl při správné aplikaci a správné teplotě.
    Pro ostatní bych rád podotkl že důležitou a to nejvíce s tohoto je tzv. udržitelnost teploty hrotu při kontaktu s pajenym místem a pajkou samotnou, v případě použití nedostatečně výkonného pajedla je obsluha nucena použít vyšší teploty což zásadně ničí kvalitu spájených spojů a totálně znehodnocuje spoj. Spoj je znehodnocen právě vysokou teplotou a prepalenim pajky kdy tavidlo místo vyplavování nečistot samo znehodnotí pajku a tím i celý spoj..

    • @QuidoKout
      @QuidoKout Před 3 lety +2

      P.s.: prosím ber to jako pozitivní kritiku s poskytnutím mých zkušeností je to snad nejdelší komentář co jsem kdy kde napsal :)

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 3 lety +1

      Ať jsem ty "bobky" prohříval jak chtěl, vždy po vytuhnutí udělaly takový povrch. Když jsem je zahříval moc, začaly drobkovatět a rozpadat se. Tavidlo měl v sobě každý drát a pokud vím, tak F SW 32 je na bázi kalafuny, jedná se asi o nejčastější tavidlo v cínech.

    • @QuidoKout
      @QuidoKout Před 3 lety

      @@jiribekr na bázi ano, ale je to zcela jiné nežli klasická kalafuna, mrkni na Henkel (loctite) používají super tavidla a na práci bomba kvalitka..
      mrkni třeba na myšáka na MM01939

    • @rolidcz7954
      @rolidcz7954 Před 3 lety

      Ahoj, ano i bezolovnatou pájkou se dá pájet velmi dobře. Ale chce to daleko větší zdatnost než je potřeba pro pájení olovnatou pájkou.

    • @Thales_WH
      @Thales_WH Před rokem

      @@QuidoKout To, že něco má poněkud odlišné vlastnosti, než je výchozí výrobní surovina neznamená, že lze říci, že tam ta výchozí surovina není. To je pak jako tzv. sekyrková polévka.

  • @zdenektatin3126
    @zdenektatin3126 Před 3 lety

    Mohu jen potvrdit. Cín vyrobený v Čechách-kvalita. A ten pájecí drát, ze zvědavosti od Vietnamců, katastrofa. A po tomto videu, z Ali ani zkoušet nebudu. Vyzkouším, ale ten bez olova, se stříbrem. Ten vypadá zajímavě. Děkuji.

  • @ratman4747
    @ratman4747 Před 3 lety

    Bezolovnatý "cín" je obecně horší na "zpracování". Osobně bych tam zařadil třeba i jeden z nejkvalitnějších a to sice Fluitin 60/40. Kdesi sem z nouze koupil Extol premium 60/40 a je taky dobrý, což bych u této značky absolutně nečekal. Jinak na webu obecně olovnatý "cín" nemá jít pro běžného člověka koupit. V kamenné prodejně často vůbec netuší že nějaké takové nařízení existuje a olovnatý "cín" tak koupíte i v řetězci Kaufland. :-) Jinak hraje velkou roli množství a použité tavidlo které je uprostřed toho "drátu". Pokud je někdo zvyklý používat i tavidlo např. klasickou kalafunu tak i s tím méně kvalitním "cínem" se dá obstojně zapájet. Není to ale zdaleka tak komfortní a bude nutné věnovat více času dodatečnému začištění.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 3 lety +1

      já se snažím držet u F-SW32 a podobných tavidel podobných kalafuně. žíravý tavidla nemám rád, i když jsou efektivnější

  • @8runnerall
    @8runnerall Před 3 lety

    Bez odkazu nebo přesných názvů a kde koupit, a který je tedy nejlepší cena/výkon mně recenze přijde zbytečná.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 3 lety

      Mně přijde zbytečný dávat odkaz na produkt, který stejně z odkazu za čas zmizí (aliexpress). A cín z kovohutí si najdete na googlu, otázka pár sekund

  • @Chupacabras222
    @Chupacabras222 Před rokem

    Tiež som v Aliexpress kúpil pár olovnatych cinov. Veľká chyba. Sú otrasné. Mne to príde ako smradľavé nekvalitné bezolovnate. Nikdy viac. Ja osobne tu kupujem cin značky Cynel.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před rokem

      čínský cín je recyklát. Měli hromadu osazených DPSek, nažhavili je, sklepli z nich cín a z toho udělali tento.

  • @Stisl_exot
    @Stisl_exot Před 7 měsíci

    Když tu tvoji kilovku "olovnáče" převedu na moje pájení tak by mi to vydrželo na cca 250 let. 😀 Mám poslední zbyteček(cca 9g) ze 100g Sn60Pb40 na modré cívce patrně z Kovohutí Příbram starého tak 20 až 25 let takže už z oxidovaného a musím si koupit nový. Pájet s ním je očistec, trvá to dlouho než se to roztaví a tak dále. Napadlo mě si nový koupit mimo ČR když tady u nás je s tím takový problém kvůli té EU. Tak uvidím co mi přijde jestli s olovem nebo bez. Každopádně pokud bez a nepůjde s ním pájet(stát bude i s poštovným 350 Kč) tak budu muset ač nerad koupit asi ten s tím stříbrem, ale zase vzhledem k té mé malé spotřebě mě to zas tak finančně ani bolet nemusí pokud se dá ten se stříbrem koupit třeba jen 10 až 20g.

  • @mekitelo
    @mekitelo Před 3 lety

    www.t-led.cz/p/trubickova-pajka-prumer-1-mm-114251?artnr=869&sizenr=869&gclid=Cj0KCQjwhtT1BRCiARIsAGlY51LGW_8n-ciDzidP1uBg6M8hDIuSARAB8odbc3fOIWHSE1K5lUQLfK0aAqRLEALw_wcB Vypadá to, že ještě koupit lze

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 3 lety

      Olovnatý "cín" se dá koupit v GESu, na Hadexu, v TME, dokonce i na Alze. Jen musíte odkejvat že jste profík a dát ičo.

  • @zdeneksuchanek8052
    @zdeneksuchanek8052 Před 3 lety +1

    Mluvit o pájení tímto způsobem je mladická neznalost pájení.Pájení se používá už více jak sto let.Dodnes ty výrobky fungují.Aby se předcházelo oxidaci tak se spoje lakují.Takovýto komentář laijka o pájení to je opravdová blbost.

    • @Thales_WH
      @Thales_WH Před rokem

      Takto se to však obvykle používá (mimo speciální výrobu) a tudíž to není od věci.

  • @czsokola
    @czsokola Před 3 lety

    hodnocení na aliexpresu je hodnocení eshopu, ne předmětu. tj hodnotí se doprava, balení, přesnost vůči objednávce.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 3 lety +1

      hodnocení je sólo pro každý produkt a sólo pro sellera

  • @ludeksvoboda1093
    @ludeksvoboda1093 Před 3 lety

    Ahoj.
    Do tý tabulky jsi měl zadat i slitinu která je u těch bezolov na cívečkách napsaná a i typy tavidel tam jsou napsaný co je vidět.
    Jinak OK, bohužel ty bezolova jsou víceméně vše SN99-SN100 slitiny a ty nejsou moc dobrý, používaj je hodně v Asii a výrobci spotřební elektroniky kuli zajímavým cenám nic jinýho za tím není.
    Doporučuju kouknout na různý prezentace předních výrobců pájecích materiálů kde jsou pěkně popsány rozdíly slitin a vlastnosti, musí se ale brát z rezervou SN100 kterou chválí protože to je marketing, stříbro je drahý a dělá hodně velkou část ceny pájky.
    Třeba tady fctsolder.com/sn100c-bar-solder-fct/ je pěkně vidět rozdíly v "barvě" cínu dle slitiny což myslím i ukazuje tvůj pokus kde bezolovo slitina číslo 2 je SAC0307 a barva odpovídá to samé číslo 3 a 4 jsou SC slitiny, vzorek 1 a 5 težko ríct ale podle teploty by mohla 1 být bezolovo na bázi Bismutu.
    Tímhle si musí každej projít sám a vyzkoušet si to co ti bude vyhovovat.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 3 lety

      Složení slitiny jsem psal v tabulce, je v procentech v kolonce každého prvku, hned za kč/g.
      Typy tavidel jsou přesně uváděny jen u jednoho cínu, zbytek jsem nepořídil dohledat. Buď se typ tavidla neuvádí, nebo je to nějaký "A", "B-2" apod, k čemu jsem nedohledal žádnou referenci. Po googlení "solder flux B-2" mi to vyhodí odkazy na ebay kde koupit ten čínský olovnatý "cín na pájení".
      Vzorek "PbFree 1" je Sn96Ag4.
      Vzorek "PbFree 2" je opravdu Sn99 Cu0,7 Ag0,3.
      Vzorek 3 je Sn99,3 Cu0,7.
      4 a 5 by měly být stejné, nejspíš SnCu.
      Ale to všechno píšu v tabulce.

  • @vasekhlavik5244
    @vasekhlavik5244 Před 3 lety

    spravne je 60 na 40 procent

  • @melrok1
    @melrok1 Před 8 měsíci

    EU olovo zakázala iba pre farbiky ... ako amater, servis alebo sukromna osoba si možeš kúpit a pajkovať aj z 99% olovom ak sa ti chce. Len pre info.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 8 měsíci

      Na domácí bastlení každému úplně bohatě stačí bezolovňák. A osobně jsem začal olovňáky v případech zařízení s vyšší spolehlivostí nahrazovat cínem SnCuNiGe od Stannolu. Sice je drahý, ale má mnoho lepších vlastností než olovňák. Navíc v podání stannolu má celkem 5 jader s tavidlem, které je nejlepší možné - REL0 - Syntetická bezhalogenová pryskyřice. Nepřepaluje se a vždy jde snadno odstranit.