Etutorial 5 LED diody a pár tajemství které Vám neřekli

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 22. 07. 2019
  • Ve videu si řekneme něco o LED diodách, jak je správně zapojit, jak nastavir proud, něco o proudovém zdroji. + pár tajemství

Komentáře • 54

  • @musadofr
    @musadofr Před 3 lety +5

    Geniálně pojato, opět. Velmi se mi líbí tvoje práce s tou kreslící podloužkou. Už jsem si ji taky pořídil :-) Přeji mnoho dobré energie na další skvělá videa.

  • @JOSEF7011
    @JOSEF7011 Před 10 měsíci

    To se tak dobře poslouchá, když tomu rozumíš! Mohl bys to učit. Fakt tě obduvuju. Taky jsem se naučil spočítat rezistor pro LED! Takhle krásně mi to ještě nikdo nevysvětlil.

  • @lubosondrusek2972
    @lubosondrusek2972 Před 2 lety +1

    Ďakujem za vaše videá. Zrovna dlhá chvíľa že si poskladám nejakú elektrostavebnicu samozrejme že nejde pájkovať hlava nehlava. Vďaka vašim videám skladám správne. Ďakujem za Váš čas i ochotu niečo takéto spracovať lebo to vysvetľujete jasne a zrozumiteľne takto si človek jednoduché veci vie sám naštudovať :) Ešte raz Vďaka ! :)

  • @RomanoRomaker
    @RomanoRomaker Před 4 lety

    Super

  • @vinkenwood8233
    @vinkenwood8233 Před rokem

    Chlapi na železnici to říkali, takže název videa neodpovídá, jinak super video!

  • @ivanfaban9427
    @ivanfaban9427 Před 3 lety

    zdravim,viem ukazat ako rosvetit led diodu priamo na 220v? ako dosiahnut z 220v bez pomoci transformatora na rosvietenie led diody. ja som pouzil odor 2k2-1wat,diodovy mostik b250c 1500 a kondenzator 220n/275 vac. moze byt? dakujem

  • @USPUHman
    @USPUHman Před 3 lety +1

    Po 20ti letech v oboru jsem to konečně pochopil :-)

  • @Holiss
    @Holiss Před 3 měsíci

    Zdravim.mohl bych se na neco zeptat ? Potykam se nonstop s problemem se kterym mi nikdo neumi pomoct . Ledka pripojena a spinana pres 3PDT spinac .napajeni 9V baterie . Na + ledky napriklad 4,7k rezistor . Ledka slabe sviti i ve chvili kdy neni seply jeji obvod spinacem .spinac neni vadny , kontakty se nedotykaji , nic jineho neni pripojeno a nic se niceho nedotyka . Casto takto trochu a nekdy i vice prosvecuje ihned po pripajeni a nekdy take zacne prosvecovat az po urcite chvili aniz by s tim clovek neco delal . Nedokazu si to vysvetlit a nikdo mi neumi poradit . Nevite cim by to mohlo byt a jak se toho zbavit ?? Dekuji

  • @pedroke7912
    @pedroke7912 Před 3 měsíci

    Zdravím. Chválim Ťa za parádne videá. Mám jednu poznámku k tomuto videu. Ide konkrétne o ten prúdový zdroj na konci videa. Jedna vec je, či správne kreslíš schématickú značku LED diódy. Nemajú smerovať tie dve šípky smerom od anódy ku katóde? ( to len tak, mimochodom ). A druhá, zásadnejšia. Vo videu, minutáž 13:50.. asi by bolo dobré vysvetliť, prečo sa odčíta na tranzistore tých 0,65V z jednej diódy pri výpočte rezistora R1. Chvíľu som si tým trápil hlavu. No menej skúsení (ako napr. ja) by tomu nemuseli hneď porozumieť. Myslím, že by bolo vhodné, aby si to vysvetlil. Vďaka. Prajem veľa úspechov a entuziazmu.

  • @johnysmrz
    @johnysmrz Před 4 lety +6

    Ano ano, presne takove to co vam (nam take) na stredni nerekli.... az do nedavna jsem treba nemel tuseni ze kazda barva ma jiny ubytek napeti protoze ve skole to bylo vzdycky PN prechod 0.7 voltu pro silikon. Diky za takovahle videa!

    • @egonek78
      @egonek78 Před 4 lety +5

      Ve škole měli pravdu, ale už Vám neřekli, a v tomto videu se to také nedozvíte, že LED není vyrobena z křemíku (a už vůbec ne ze silikonu).

    • @blaharadek666
      @blaharadek666 Před 3 lety

      @@egonek78 chudák už se ztrácí v dunning krugerovém efektu a louská odbornou literaturu ve velkém :)

  • @karelkral6812
    @karelkral6812 Před 6 měsíci

    Umíte pěkně vysvětlovat.

  • @milanzizka4636
    @milanzizka4636 Před 4 lety +2

    Ta LEDka s tím reflektorem se mi líbí, byl link? Díky.

    • @drirr9093
      @drirr9093  Před 4 lety +2

      Ahoj, cz.farnell.com/c/komponenty-led-osvetleni/led-reflektory tady ty reflektory mají, když koukneš potom do datasheetu, je tam i uvedený typ nebo serie LED diod na které pasují :)

    • @milanzizka4636
      @milanzizka4636 Před 4 lety

      Díky moc za link.

  • @vlastimilkralik4523
    @vlastimilkralik4523 Před rokem

    Keď zapojím sériovo 150 led diod s úbytkom napätia 1.6V na sieťovích 230V bude to fungovať? 🤔

  • @Peterrrpn
    @Peterrrpn Před 3 lety

    Sledujem tvoje videá a sú celkom fajn a hlavne inak poňaté ako napr. od konkurencie ak sa tak dá nazvať amperak, Kuba 64...Celkom fajn video ale ako bolo spomínané dole pri sériovom zapojení treba rátať s úbytkom napätia na diodach nakoľko keď dám veľa diód v sérii a nebude dostatočne napätie tak to nebude fungovať plus pravdaže obmedzenie prúdu.

  • @honzyszts3293
    @honzyszts3293 Před 3 lety

    Když mám neznámou diodu a nevím kolik napětí / proudu do ní pustit a potřebuji to vědět jak ro zjistím?

    • @laszu7137
      @laszu7137 Před 3 lety

      Úbytek pomocí multimetru. Proud pokus/omyl.

    • @PeKlim
      @PeKlim Před rokem

      Připojíš na proměnný zdroj proudu a pomalu zvyšuješ, až se rozsvítí.

    • @peterkutak
      @peterkutak Před 5 měsíci

      obycajne/ LEDky maju vstky prud 5mA svietia pekne; 20mA max; vacsi prud urobi z ledky spolahlive kurvitko

  • @_-noxxon-_
    @_-noxxon-_ Před 3 lety +1

    ja kupuju u "šarhana"

  • @SuperBalgos
    @SuperBalgos Před 4 lety

    Jsem to nějak nepochopil 3:20 jako že musí omezovat proud do ledek ?

    • @drirr9093
      @drirr9093  Před 4 lety +3

      Pokud se jedná o klasickou LEDku tak nezbývá nic jiného než omezit proud, LEDka se zdrojem napětí napájet nedá. Má značnou závislost prahového napětí na teplotě a stejně tak má prahové napětí velký rozptyl mezi typy LEDek. Jednou z možností je použít minimálně předředný rezistor, nejlépe však spínaný nebo lineární proudový regulátor

    • @davidpolacek4902
      @davidpolacek4902 Před 4 lety

      @@drirr9093u téhle ledky www.svetsoucastek.cz/led-dioda-5mm-hebei-5xrgb-f2-s-p68/?cid=371
      se nemusí omezovat proud?

    • @petrchalupa4255
      @petrchalupa4255 Před 4 lety

      @@davidpolacek4902 Musí. Platí to pro všechny LEDky.

    • @Edisson.
      @Edisson. Před 4 lety +5

      Ahoj Davide a všici ostatní, jak vidno, tak někdo nepochopil krásný výklad jak na LEDky. Pokusím se to tedy říci ponékud jinak. Základem je omezení proudu LEDkou podle jejích parametrů (dočteme se v její dokumentaci - uvedeno v katalogu)a podle zvoleného napájecího napětí, jsou však diody u kterých se o omezení starat nemusíme, postaral se o něj totiž výrobce uvnitř LEDky a taková dioda se dá připojit rovnou na napětí pro které je určena. Pro obyčejnou LED ( např. kontrolka) postačí k jejímu bezpečnému provozu omezení pomocí vhodného odporu. Protože se ale v současnosti používají vysoce svítivé LED čipy s velkým proudovým nárokem, není v takovém případě použití předřadného odporu vhodné jednak kvůli veliké výkonové ztrátě a kvůli odlišným požadavkům čipů. Pro takové diody máme možnost zvolit mezi proudovou předregulací, nebo je napájet pomocí speciálního spínaného zdroje. U proudového zdroje (jednodušší zapojení) však musíme počítat s tím, že pokud nechceme výrazně zkrátit životnost LED čipu navrhujeme proudový zdroj na 75 - 80% výkonu čipu - to znamená, že LED čip nebude svítit plným výkonem. Příklad z praxe: nehezky poblikávající, nebo rovnou nefunkční LED světla levnější provenience, kde se výrobce snaží ušetřit a kvůli svítivosti pošle do čipů maximum. Při používání takto napájeného čipu dojde časem k jeho teplotnímu přetížení (začne poblikávat, změní jas apod.) až dojde k jeho destrukci a přestane svítit. Při napájení vysokofrekvenčním spínaným zdrojem můžeme zatížit čip na jeho maximum bez problémů. Při pulzním vhodně zvoleném napájení čip vlastně chvíli svítí a chvíli nesvítí - díky nedokonalosti lidského oka a taky vysoké frekvenci se zdá, že stále svítí, ale díky tomuto mikroskopickému zhasnutí se však lépe chladí. V obou případech ovšem platí, že čip musí být odpovídajícím způsobem chlazen (to se pak lidi diví že jim nedrží LED pásek nalepený na dřevěnou poličku, nadávají na lepidlo a přitom si to zavinili sami - nejen, že přehřátím spálili lepidlo, ale snížili i životnost pásku - ty alu profily nejsou jen pro lepší montáž, je to hlavně chladič pro samotné čipy). U těchto spínaných zdrojů se však nevyplatí při nákupu šetřit, vzhledem k ceně výrobci podstatě zjednodušují zapojení a světla se pak chovají jako klasické zářivky - pomrkávají.
      Hezký den všem a krásné svátky 😈 Tom

    • @Edisson.
      @Edisson. Před 4 lety +2

      Ještě bych doplnil jednu poznámku k napájení LED střídavým napětím - u malých napětí teoreticky postačí odpor taky, ale vzhledem k tomu, že LEDka bude využívat pouze jednu půlvlnu bude poněkud pomrkávat - rozhodně se vám to nebude líbit :) , ale i to se vhodným zapojením dá pořešit.
      Jiný problém však nastává při napájení LED ze síťového napětí - tam samotný odpor rozhodně nepostačí, je třeba vřadit jakýsi předřadník (zapojením se zabývat nebudu, možných konstrukcí je vícero) který nejprve upraví síťové napětí na přijatelnou napěťovou a následně i proudovou úroveň přímo pro použitou LEDku.
      Pokud ovšem nemáte osvědčení vyhl. 50 s odpovídajícím paragrafem, tak se síťovým napětím nemáte vůbec pracovat, natož si nějaký předřadník sami vyrábět.
      Nechci nikoho k ničemu navádět ; ) ale i zde na nás výrobci myslí a vyrábí hotové LED kontrolky určené přímo pro síťové napětí a dokonce ve více provedeních - signalizační s vysokým jasem, orientační s malým jasem a mohou blikat, měnit barvu či přímo zobrazovat symboly (např. + nebo - , šipky apod.).

  • @arnoldbencz6886
    @arnoldbencz6886 Před 4 lety

    Super! ďakujeme! Skús nakresliť zapojenie LED diody na 230V. Ja by som to riešil s 1 usmerňovacou diodou 1Nxxx, predradeným odporom U=230V, I=15mA, to jest 15,3kOhm tj 16kOhm rezistor...

    • @drirr9093
      @drirr9093  Před 4 lety +2

      Ahoj, děkuji za komentářono by to sice asi fungovalo ale bylo by to dost neefektivní a tak trošku topení. Lepší je to řešit kapacitním předřadníkem. prnt.sc/pih37o například takto. Těch zapojení je na netu povícero :) prosím nezapomeň že je spojeno se sítí, může být potencionálně nebezpečné

    • @arnoldbencz6886
      @arnoldbencz6886 Před 4 lety

      @@drirr9093 Díky za odpoveď, ale ide iba o signalizáciu zapnutého stavu...

    • @ales_xy
      @ales_xy Před 4 lety +5

      @@arnoldbencz6886 Tak si spočítejme, jaká bude výkonová ztráta na tom rezistoru. Vzoreček pro výkon je P=U * I. Napětí na rezistoru bude síťové napětí mínus napětí na LED diodě v propustném směru. Pokud LED dioda bude mít napětí v propustném směru třeba 3 V (najde se v datasheetu konkrétní LED diody jako Uf, neboli forward voltage), tak na rezistor zbyde 230-3=227 V. Mám tedy výkon na rezistoru 227*0,015 = 3.4 W. To mi na obyčejnou signalizaci přijde jako docela dost, nemluvě o tom, že bych měl obavy to dát natěsno do nějakého plastu, aby se to časem nevypálilo.
      Bohužel předřadník s kondenzátorem má zase problémy s proudovým impulzem při zapnutí v maximu sinusovky a při vybitém kondenzátoru.
      Na signalizaci síťového napětí jsou ideální doutnavky. Jsou na vyšší napětí a menší proud, takže zapojení s rezistorem už není problém a taky je to tak ve všech vypínačích s doutnavkou zapojené. www.tme.eu/cz/katalog/zdroje-svetla-miniaturni_113568/?s_order=desc&search=doutnavka&s_field=1000011

    • @michalkutko2065
      @michalkutko2065 Před 4 lety +1

      Pri použití predradneho kondenzátora namiesto rezistora stačí použiť paralelne k LED ďalší kondenzátor, ktorý absorbuje nabíjací prúd predradneho kondenzátora.

  • @petrlangmajer8448
    @petrlangmajer8448 Před 4 lety +1

    měl bych otázečku, v 11 minutě říkáš, že při seriovým zapojení ledek lze mít jakoukoliv ledku, chápu to dobře, že musí být sice jakákoliv, ale všechny stejné... přeci, když je každá na jiné napětí, tak je přeci nemůžu míchat...

    • @drirr9093
      @drirr9093  Před 4 lety +1

      Při seriové kombinaci mužou být různé (i jiná napětí) ale nejlépe na stejný proud. případně maximální proud nejslabší z nich nesmí být překročen

    • @cenbac5080
      @cenbac5080 Před 3 lety

      Jasně,že nemužou byt rozdílný,protože různý barvy mají různý napětí a odběr,proto nemužou byt v sérii.

    • @gudik821
      @gudik821 Před 3 lety

      @@cenbac5080 Ale můžou. Stačí aby napájecí napětí bylo vyšší než součet úbytků napětí na všech LED co jsou v sérii. Důležitý je proud jak píše Dirr90. Když budeš mít všechny LED se stejným max. proudem ( např. 2mA ) tak máš šanci že budou svítit zhruba stejně. Kladu důraz na slovo " zhruba ". Další obtíž nastane s katalogovou tolerancí levných LED z Číny. Tam je co kus to originál a 30% rozptyl hodnot není žádná vzácnost.

    • @cenbac5080
      @cenbac5080 Před 3 lety +1

      @@gudik821 Tak se laskavě zamysli a prober si katalog a nenajdeš diodu ODLIŠNÉ barvy, na identický napětí a už vubec na identickej proud.

    • @gudik821
      @gudik821 Před 3 lety +1

      @@cenbac5080 OK. Na napětí zase tolik nezáleží a co se týče proudu BL-B2141-L, BL-B5141-L... cca 10 vteřin hledání v GME

  • @butchmccoy2587
    @butchmccoy2587 Před rokem

    Sorry, ale vysvetľuješ to otrasne... V ostatnej dobe pozerám nejaké elektro-kanály SK/CZ, ale tvoje vysvetľovanie je jednoznačne najhoršie...

  • @SuperONOO
    @SuperONOO Před 10 měsíci

    žRUš TO VIDEO LEBO TO JE OTRAS ANI ROZUMIET TI NIE JE

  • @liborurban9820
    @liborurban9820 Před 3 lety

    neumíš nakreslit ani LED diodu, kam jsi chodil do školy?

    • @Sperhak
      @Sperhak Před 3 lety +1

      Ty ju nakresliť vieš? Nejako nikde nevidím.

  • @jaroslavvitek8222
    @jaroslavvitek8222 Před 10 měsíci

    Zajímalo by mne, jak jsou konstruovány samoblikající LED. Když jsem kdysi dávno šel po tom, co mi ruší můj detektor kovů vlastní konstrukce, dostal jsem se až k té ledce, která indikovala vybitý akumulátor. Na oscilu jsem objevil nepatrné zbytky signálu o kmitočtu cca 130 kHz. Domnívám se proto, že čip bude obsahovat oscilátor a čítač, ale nikde jsem nenalezl žádný materiál na toto téma.