Vraťte život starému nářadí (+ jak pájet baterie)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 1. 05. 2021
  • Pro naši planetu i peněženku není nic horšího, než vyhazovat funkční věci. Mnohdy taková věc zastará jen morálně, nebo její funkčnost podléhá akumulátoru, který neodolá zubu času tak jako zbytek stroje. V tomto videu si ukážeme jak postupovat při repasi akupacků do nářadí v případě náhrady Ni-MH a Ni-Cd za Li-ion. Ukážeme si jak navrhnout vnitřní uspořádání článků, jak se dá různě vyřešit nabíjení a prakticky si ukážeme bezpečné pájení článků.
    Mějte prosím na paměti, že jsou celkem 3 způsoby spojení článků - bodování, pájení vývodů a pájení přímo na článek. První dvě metody jsou jednoduché, na tu třetí se mě mnoho lidí ptalo, a tak jsem ukázal pouze tu.
  • Věda a technologie

Komentáře • 174

  • @brabenec1
    @brabenec1 Před 3 lety +27

    nenapadá mě, kde jinde bych sehnal podobné informace, paráda :)

  • @user-th1bt3kp1i
    @user-th1bt3kp1i Před rokem +4

    Hezké vídeo.Ještě dodám,když neletuji nové články a ze starých packů při rozdělávání nechám na bateriich kousek starého plíšku,jestli dobře drží tak letuji přímo na plíšek a ne na baterii, aby se zbytečně nepřehřívala, což je i bezpečnější, protože by při větším přehřátí mohla i bouchnout.

  • @sinuhet
    @sinuhet Před 3 lety +7

    Perfekte video, mnozstvo informacii jednoducho a zrozumitelne podanych. Za mna jednoznacne 👍

  • @petr.slupka8049
    @petr.slupka8049 Před měsícem +1

    Chtěl jsem vám napsat SZ, ale nějak to nemohu najít, tak to píšu sem. Články 18650 jsem kdysi pájel takto: Z měděného samolepícího pásku si nastříhám kusy o vhodné délce, do kterých cca 2 mm od konců vyseknu otvory průměru 4 mm. Alternativně lze z konců odstříhnout trojúhelníky, tedy dva střihy, které začínají cca 4 mm od sebe a ve špičce trojúhelníku se spojí. Takto upravené pásky nalepím na dvojici spojených článků tak, aby otvory (prostřihy) byly uprostřed pólů článků. Pak pájecí kapalinou navlhčím póly článků a materiál pásku kolem otvoru. Pak si naberu dostatek cínu na pájecí hrot a otvor zapájím, cín se krásně rozleje po pásku i po kovu článku. Cu pásky jsou sice tenké, ale široké, souhrný odpor propojek jsem počítal a je zanedbatelný.

  • @zoltanzlaton121
    @zoltanzlaton121 Před 3 lety +5

    Zrovna to řeším a vypadlo mi tohle super video. Díky. 😃

  • @Jojo-jt9vy
    @Jojo-jt9vy Před 3 lety +5

    Super ďakujeme 👍

  • @stevett6534
    @stevett6534 Před rokem +1

    Velmi poucni video.
    Dekuju a preji vsechno nej.

  • @jaroslavcech183
    @jaroslavcech183 Před 3 lety

    Děkuji za informace

  • @ales_xy
    @ales_xy Před 2 lety +3

    Ahoj. Na tohle pájení se výborně hodí hrot C4. Má vynikající přenos tepla od topného tělesa do spoje a má také o něco větší tepelnou kapacitu. Díky tomu ho nemusíš nastavovat na tak vysokou teplotu a přesto spoj prohřeješ v krátkém čase. Taky se na hrot vejde dostatek pájky, takže ani necínuju baterii nebo drátek, ale rovnou pájím. Baterii brousím kamínkem vždy - stačí jen zlehka, netlačit, jen co se "poškrábe" povrch. Potom pomatlat baterii a drátek tavidlem, přiložit k sobě a přitisknout hrotem s pájkou. Co se týká tavidel, tak mám výborné zkušenosti s tavidly od Marmotu: MTL468 - kalafunové, aktivované s halogenidy, pro většinu aplikací bezoplachové, a MTV125 - vodou ředitelné, koncentrovaná směs organických kyselin a halogenidů, vždy nutný oplach vodou. To vodou ředitelné ale nedoporučuji na lithiovky (nutnost oplachu), ale samotné nikové pásky tím jdou pěkně pocínovat. MTL-468 je použitelné i na elektroniku - některé trubičkové pájky od Kovohutí Příbram jsou jím plněné. Tavidla jdou koupit u RaC Vonka.

  • @romangasparik8491
    @romangasparik8491 Před 3 lety

    Dikes Jirko, prave o tom uvazujem

  • @14jan141
    @14jan141 Před 2 lety +2

    super! ...👍👍👍

  • @dave007dav
    @dave007dav Před 3 lety +7

    Parádní videa .. škoda , že tu nebyly už před deseti lety kdy jsem si začínal tady s těma válečkama 😁 můj první powerbank měl 6 téhle článků ale bez BMS a jednou jsem to neuhlídal a půlka jich šla smát..
    Jináč před pájením je dávám na chvíli do lednice a pak se tak neprohřejou.

  • @japhy001
    @japhy001 Před 2 lety +3

    Pokud to je jen trochu možné, snažím se jít cestou redukce mezi origo aku nářadím (3D tisk + dva mosazné plíšky) a 20V baterkou z Lidlu. Ten akupack stojí pár korun, nabíječka též, má balancer a je předpoklad že nějakou dobu jako systém budou k mání. Chce to hlídat podbití buď dodatečně modulem v nářadí nebo hlídat napětí indikátorem na akupacku a včas dávat do nabíječky. Každopádně návod fajn, kdybych toho měl dělat víc, asi už by se vyplatilo si vyrobit přípravek na nabodování.

    • @lubossk3603
      @lubossk3603 Před 2 lety

      Pozdravujem japhy001, zaujima ma akym modulom sa da riesit to podbitie? Viete mi odporucit nejaky konkretny? Dakujem.

  • @jiribekr
    @jiribekr  Před 3 lety +13

    Proč jsem póly baterie lehce zabrušoval? Mám zkušenosti s články Samsung, Sony, LG, Panasonic, ale i Sanyo. Na některé baterie se občas cín chytnul i jen s kalafunou. Na většinu se chytl až při použití kapaliny F-1. Ale někdy ani kapalina F-1 nepomohla, a cín se buďto nerozlil, nebo se rozlil, ale nepřilnul. Obroušení povrchu pólu drátěným kartáčkem, nebo hodně opatrně kamínkem nám vždy zaručí přilnutí cínu k pólu. Jen pozor, kamínkem zabruste jen takovou plochu, jakou jste ochotni zalít cínem a pozor, abyste pól neprobrousili.
    U baterií, kde mají téct desítky ampér není prostor na špatné spoje. A když baterie pájíme, tak bychom si ani neměli dovolit je zbytečně zahřívat kvůli cínu, který se nechce chytnout.

    • @tomasandel3795
      @tomasandel3795 Před 2 lety +1

      někdy pomáhá použít místo pájecí kapaliny a kalafuny pevnou kyselinu acetylsalicylovou (Acylpyrin®). Vysokou teplotou se začne tavit a rozkládat a cín velice pěkně přilne. Jen je třeba dávat pozor na dráždivý dým. Po pajení není třeba zbytek ztuhlého acylpyrinu odstraňovat

  • @jarosusko5902
    @jarosusko5902 Před 2 lety +1

    Vaše video má veľmi zaujalo. Je skutočne poučné. Veľka vďaka za neho.
    Ja sám mám staršiu vrtačku HILTY SFH 181-A, 18V s baterypacom SFB185 Ni-MH a nabijačku C7/24. Baterie sú už nefunkčné. Je možné podľa vášho návodu prerobiť Hilty z baterie Ni-MH na Li-ion včitane nabijačky?

  • @vlastimilsmolka5229
    @vlastimilsmolka5229 Před 3 lety +1

    Nejlepší zkušenost mám s modrými busnými kotoučky od Proxxonu. Perfektně odstraní z povrchu zoxidovanou vrstvu a přitom jsou velice šetrné - nic neprobrousí. Propoje dělám z měděného plechu - pásku 0.8 x 8 mm. Důležité je vše očistit a pocínovat. Nikdy nepájím déle než 2 - 2.5 vteřiny. Důležitý je velký hrot s velkou tepelnou kapacitou. Zásadně nepoužívám agresivní pájecí kapalinu, ale neagresivní pájecí pastu.

  • @manas972
    @manas972 Před 3 lety +11

    Zrovna dnes jsem začal měnit NI-MH aku 6x1,2V u ručního vysavače, Místo toho dám 4x18650 sérioparalně, už jen čekám na ochranní obvod až přijde. Články jsem pájel tak že jsem pájená plochy obrousil smirkem, odmastil lihem, nanesl jsem na ně kalafunu rozpuštěnou v lihu, páječkou rozpálenou na 450° jsem nanesl cín a vše šlo perfektně. Ještě před pájením jsem je na několik hodin propojil paralelně aby se srovnaly, nechal jsem je odpočinout přes noc a ráno je proměřil jestli mají stejně.

  • @rotvikbenn7137
    @rotvikbenn7137 Před 2 lety

    Tuhle Parkside brusku mám taky a z mého pohledu je o chlup horší než její předchůdce. To že je akumulátor vestavěný napevno bych ještě (ač nerad :D) zkousnul. Ovšem co mi příjde jako hodně nepraktické je vypínač umístěný dole ,,na dně " těla brusky. Starší model který jsem měl předtím a vydržel tři roky skoro denního používání, leckdy hodně náročného ,měl vypínač naproti regulaci otáček takže zapnutí /vypnutí bylo otázkou jednoho pohybu palcem. Tady na to samé potřebuje člověk obě ruce. Ovládání jednou rukou se velmi hodilo třeba v momentu kdy se kousnul rozbrušovací kotouček ,a nebo třeba jen aby člověk pořád nemusel odkládat předmět na kterém pracoval. V tomhle směru bych to viděl jako krok zpět.
    Na starším modelu nebylo potřeba doplňovat žádné ložisko protože to bylo kousek pod sklíčidlem a celá hřídelka seděla v těle pevně bez nějakého ,,házení " A to jsem s bruskou vyřezával i železnou výztuhu nárazníku (byla jediný nástroj s kterým se tam šlo dostat bez nutnosti demontáže)
    Pokud i tahle vydrží to samé tak je to prostě dobrý kup v poměru cena/výkon . Zkusím jí rozhodit jak to vevnitř vypadá, doplnit případně ložisko (mám ho k dispozici ) a hlavně kouknout jestli by nešel ten vypínač přehodit na bok, pokud tam pro něj bude místo a není třeba jej nějak složitě odpájet z desky tak by to neměl být problém a komfort užívání to hodně zlepší.

  • @flodurkeng
    @flodurkeng Před 2 lety +3

    Taky už jsem si měnil články akorát po přiletování se nechtěly vlézt zpátky tak jsem musel poněkud zprznit původní pouzdro 😁

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 2 lety +2

      Stejný problém jsem měl když jsem vyrobil svůj experimentální akupack

  • @JKSTEAM
    @JKSTEAM Před 2 lety +3

    Perfektní video, díky za něj! Dávám odběr a palec nahoru ;) Jediné, co bych doporučil, je při pájení použít nějaký držák těch baterií (třeba s citem do svěráku s plastovými čelistmi), dělat to takhle ve vzduchu není komfortní a dá se u toho hodně pokazit. Stejně tak bych si ten drátek při pájení chytil pinzetou. Jo a pájíte s hodně zašpiněným hrotem, já si ho čistím navlhčenou drátěnkou na houbičce, přenos teplot je pak lepší. Jinak taky cením informace o teplotě páječky!

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 2 lety +2

      Byla to jen ukázka, s tou pajkou jsem ten den hrozně horlivě pajel a byla před čištěním

    • @JKSTEAM
      @JKSTEAM Před 2 lety +2

      @@jiribekr Prosím, neberte to jako rýpání, já jsem z videa fakt nadšený! Jenom jsem měl potřebu to napsat, hodně lidí ho bude brát jako návod. A proto jsem chtěl trochu doplnit, protože právě tyhle základní věci je možné pokazit. Zašpiněný hrot = nejde to tak rychle, zkouším třeba více tlačit a třeba propájím izolaci. To samé ten svěrák, zvlášť u baterií je nutné mít vše naprosto pevné, fixované, ruce opřené. Jinak se to může smeknout, hrot je rázem kde nemá, jiskry, úraz, jiskřící baterka letí do pilin na zemi (a můžu s hororem pokračovat). S lithiem není sranda.

  • @pavelkolar5421
    @pavelkolar5421 Před 3 lety +4

    Super info. Jinak u nových kousků používám tyčinku čistících skleněných vláken 😉

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 3 lety +3

      To zní zajímavě, šlo by to rozvést? jistě to bude méně invazivní metoda oproti drátěnýmu kartáči

    • @pavelkolar5421
      @pavelkolar5421 Před 3 lety +3

      @@jiribekr Odpověď mi asi CZcams smázl, protože jsem uvedl webovou adresu. Proto to zkusím jinak. Na stránkách ame se dá objednat čistící tyčka i samotná skleněná vlákna (jednotlivá vlákna, která jsou nějakým asi epoxydem slepená do tvaru kruhové tyčky s průměrem kolem 4 mm)

    • @R.l.P.
      @R.l.P. Před 3 lety +1

      @@jiribekr hele používám narezany a vybrouseny tyčky z ohradniku, starý sklolaminatovy sipy atd... Běžně se tím docistuji vykopane mince atd.

  • @janchwistek4616
    @janchwistek4616 Před rokem +2

    👍

  • @aukroczpm
    @aukroczpm Před 11 měsíci

    Pane Bekr, super video, ktere mi reklo neco noveho. O AA jsem se zajimal uz pred lety, kdyz jsem hledal, cim zivit fotak. Zvitezily Sanyo Eneloop a jsou stale dobre. Vzpominam si, ze se pred lety tvrdilo, ze NiCD maji pametovy efekt. NiMh pry ne a nemusely se jako nove cyklovat pro vetsi kapacitu. Ve vasem videu cyklujete i NiMh. Je to skutecne nutne?

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 11 měsíci

      Zdravim, ano, NiMH po koupi formuju 5 cykly, a obvykle je pak formuju ještě každý rok až dva 3 cykly.
      Mimochodem, doporučuji jedno z novějších videí než toto, a sice Test 196 AA baterií, je tam více informací.

  • @janhammer3079
    @janhammer3079 Před 2 lety +3

    Kde se dají sehnat ty izolační kolečka?

  • @janvrsan9981
    @janvrsan9981 Před rokem +1

    Vše je perfektni. Však Když nerozumim a neumim Repasovat baterii ani nemam takove možnosti Je možne se z někym spojit a popřipadě domluvy zaslat Baterii k Repasu. Především jake ceny se pohybuji Vlastnim Aku vrtačku Zn. POWER FORCE. 18. V.

  • @gallek4476
    @gallek4476 Před 3 lety

    super video jako vždy. Jen mám otázku jakou používáš pájku ?

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 3 lety +1

      ksger T12
      na přenášení jsem měl digitální mikrošku 80W s hroty 900M a planovou pájku, ale předělal jsem si KSGERo na XT60 a myslím, že už budu používat jenom to :D

  • @DoggMan.Official
    @DoggMan.Official Před 10 měsíci

    ahoj jiri prosimte mam reproduktor a chci udelat s baterek vetsi capacitu jak to udelam ? to sami treba do celovky taky jak to udelam abych mel vetsi kapacitu a aby dlouho vydrzela ,diky za video .. rad se neco priucim :) moc hezky se na videa kouka Diky . myslim jak ty baterie dam ? jestli treba mam 3 baterie a ty plusy vsechny spojim do jednoho kabelu a minusy taky tim ziskam vetsi kapacitu ? nebo ? nevim radci se ptam odbornika :) nebo udelej video jak udelat vetsi kapacitu byl bych moc rad a neco tomu povedel diky

  • @jiribekr
    @jiribekr  Před 3 lety +5

    Odkazy:
    Baterie INR 18650-25R
    www.tme.eu/cz/details/accu-inr18650-25r/akumulatory/samsung-sdi/inr-18650-25r/
    eu.nkon.nl/samsung-18650-inr18650-25r.html
    www.aliexpress.com/item/32884397364.html
    BMS 3-4S 40/60A (berte varianty balance, enhance jsou bez balancingu)
    www.aliexpress.com/item/32908097152.html
    BMS 3-5S 100A
    www.aliexpress.com/item/32994197831.html
    Balancer (Mám ověřeno, zabírá na 4,23V)
    www.aliexpress.com/item/1005002394761839.html
    Indikátor nabití (vyberte správnou verzi)
    www.aliexpress.com/item/33057550993.html
    Snižující měnič CC/CV s XL4015 (step down = buck)
    www.aliexpress.com/item/1005002253900755.html
    Zvyšující a snižující měnič CC/CV (step up/down = buck-boost)
    www.aliexpress.com/item/4000542691299.html
    Konektor DC 5,5x2,1mm
    www.aliexpress.com/item/4000851254224.html
    Schottkyho dioda 5A 100V (lze použít na nižší napětí)
    www.aliexpress.com/item/4000022178785.html
    Zdroj 24V1A mám taky z číny a mám ověřený listing, kterého zdroje konkrétně 24V1A jsou OK. Ovšem protože číňan rád obměňuje sortiment, tak vám na něj odkaz radši dávat nebudu, abyste nebyli zklamáni, kdyby náhodou číňana napadlo prodávat levnější. Už mě jednou takhle vypekl se sklíčidlem na "dremelku" a lidi mi pak psali že jim to nepasuje.

    • @jopalzm1
      @jopalzm1 Před 3 lety

      za ten indikator osobitna vdaka, ja som do PW bank daval vzdy klasicky merac s mikrovypinacom, toto je vsetko v jednom. Akurat je toto o dost drahsie.

  • @CharlieXify
    @CharlieXify Před 3 lety

    Super video, jen mi tam scházel nějaký "výkres" v zapojení měnič + schotky+balancer (třeba 5S)+aku. Nešel by přidat? Děkuji. Kromě toho mám dotaz ke zdroji, hromadí se mi staré notebookové zdroje s příkonem 65W resp. 90W a výstupním napětím 19V a proudem mezi 3,3A-5A. Dají se použít?

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 3 lety

      dají se samozřejmě použít, k nabíjení 4S a míň, k napájení nějakého zdroje atd

    • @CharlieXify
      @CharlieXify Před 3 lety

      @@jiribekr Díky, mám 2x Ferm šroubovák (ještě původní holandské, staré snad 15 let a pořád drží a nejiskří), 14,4V a 18V, na tu 14,4V by to mělo stačit.

  •  Před rokem

    Ahoj, prosím Tě, kde se dá sehnat to náhradní sklíčidlo? Mně se na tom dremelu od Parkside protočil závit, jinak na něj nedám taky dopustit. :) Díky za videa.
    S pozdravem a přáním pěkného dne
    Martin

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před rokem

      viz video o té dremelce :)

  •  Před 3 lety +1

    Čau Jirko, super video.
    Ještě mě zajímá, když v Aku packu pro vrtačku použiju staré baterie z notebooku s dobrou kapacitou např. 2000mAh, které můžou dlouhodobě dodávat pouze 5A jestli se s nimi může něco stát popř. jestli nezačnou třeba hořet. V Aku packu co jsem stavěl asi rok zpátky jsem použil 2 tyto články spojené paralelně 3s2p a funguje to v pohodě, jen se bojím vrtačku zatížit naplno, proto se ptám.
    Díky moc za odpověď

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 3 lety +1

      No tak stroj bude mít díky tomu omezený výkon. Otázka je jak výkonný ten stroj je. Pokud je hodně výkonný, baterie se budou přehřívat a rychle opotřebovávat. Pokud je slabý, tak mu to bude stačit.

  • @stevo0075
    @stevo0075 Před 2 lety

    Ahoj chcem sa spýtať keby som kúpil 20v akumulátor s Lidla ?

  • @2patrikpatrikpatrik
    @2patrikpatrikpatrik Před 2 lety

    Super jsi borec

  • @Pidalin
    @Pidalin Před 2 lety

    5:10 - jo tak proto se moje aku vrtačka s 20V baterií neustále vypíná při přetížení, já na to furt nadával ale ono je to asi z toho důvodu co řikáš, to mi nedošlo, ono to otravný fakt je, pak je potřeba pár vteřin počkat, pak namáčknout spoušť, tim se vrtačka znovu aktivuje a pak jde zase vrtat nebo šroubovat, u slabších 14,4 nebo míň V jsem takový chování nikdy neviděl, tam to většinou vrtá prostě furt když mačkam spoušť.
    Při pájení mínus pólu na lithiovkách používam 2 páječky najednou, sice to chce asi tak 4 ruce ale dá se to nacvičit, dam trochu cínu, pak vezmu druhou páječku a co nejvyššim výkonem a po co nejkratší čas to prohřeju aby se cín rozlil, pak necham baterku zase odpočinout, potom to zase oběma páječkama prohřeju, jednu páječka hodně rychle zahodim zahodim a hodně rychle vezmu drát (nebo co tam chci připájet, většinou používam normální měděnej drát s dostatečnym průřezem) a už jenom tou jednou páječkou ho tam dopájim, tahle metoda funguje skvěle, dokonce to ani nemusim topit v kalafuně, když to takhle udělam tak se to rozleje celkem slušně i jenom s tavidlem co je v pájce. Když mam dost místa okolo článků (což je bohuhžel většinou problém pokud původní články byly bodovaný) tak dávam kabel aby vedl rovně ve směru článku a pak ho zahnu dál od povrchu, pocínování konce kabelu zajistí že se kabel nemůže dotýkat toho článku a nemusim tak používat ani žádný papírový nálepky na ochranu, ale jak řikam, tohle jde jenom když je dost místa.
    Hele, k tý skladovatelnosti, nestačilo by tam prostě dát přímo k tomu accupacku vypínač aby to šlo prostě fyzicky odpojit ve chvíli kdy to dlouho nebudeš používat? Samozřejmě ten vypínač by musel zvládat vysoký proudy, já to zkoušel u accu vysavače a žádnej problém jsem s tim nezaznamenal. Chtělo by to aby ty ochranný obvody měli třeba časovej limit že se to třeba po pár hodinách odpojí a pro znovu sepnutí by se muselo zmášknout nějaký tlačítko nebo tak něco, kdyby to fakt chtěli výrobci vyřešit, tak to určitě vyřešej, ale prodej předraženejch baterek je pro ně velkej byznis, takže se moc nesnažej. Ty balancéry jsou většinou taky na nic, balancuje to tak malejma proudama že by to muselo bejt na nabíječce tejden aby se to vybalancovalo, chtělo by to aby se každej článek nabíjel samostatně a potom do tý série se to spojilo až někde dál, samozřejmě by to muselo hlídat aby to nemohlo jít nabíjet když se zařízení používá, to by asi byl ohňostroj, ale věřim že kdyby výrobci fakt chtěli, tak tyhle problémy vyřešej a udělaj tu elektroniku mnohem energeticky efektivnější, dneska je to fakt bída některý zařízení, necháš to ležet, baterka se podvybije a nabíječka ti to pak už odmítne nabíjet, to je fakt ekologie na druhou, když něco máš tak to nutně musíš používat, to je vlastně splněnej sen těch výrobců.

  • @svata007
    @svata007 Před 2 lety

    Dobrý den. Mám dotaz. Mohu zvolit cestu, bez BMS u článků tak, že použiji externí balancér, třeba IMAX B6? Rozumějte, vyvedu si káblíky od článků ven a nabíjet budu externě. Tzn vyhnu se pozvolnému vybíjení článků přes BMS. V "krabičce" budou jen články. Uvažuju správně, nebo je to mimo mísu? Děkuji.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 2 lety +2

      Šlo by to, akorát nic nehlídá podvybití článků. Je třeba být maximálně opatrný.

    • @svata007
      @svata007 Před 2 lety

      @@jiribekr Děkuji za odpověď. Jasný, hlídat napětí.

  • @tomasnechyba5748
    @tomasnechyba5748 Před rokem

    Ahoj, prosím o radu. Podle čeho vybíráš články pro aku nářadí ohledně proudové charakteristiky ... ? Mám tu různé nářadí od různých výrobců, které chci repasovat na lion. Bohužel nevím, nebo jsem se nikde nedočetl jaký max proud snesou motory atd. Děkuji za odpověď .

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před rokem

      Baterky co nejvýkonnější do nářadí. Výjimka je slabé nářadí s rizikem přetížení laickou obsluhou. Tam dávám články podle zkušeností

    • @tomasnechyba5748
      @tomasnechyba5748 Před rokem

      @@jiribekr Děkuji za odpověď. Jinak tu mám aku vrtačku od Wurth s baterií NI-CD 9,6V. Problém je, že nemohu najít BMS pro 2S, která by dávala max. proud cca 40A ... Lze použít BMS třeba tak, že vezmu 3S 40A a využiju jen 2S? Nebude s tím nějaký problém? 3S zapojení raději dávat nechci abych neodpálil regulátor. Nebo raději použít 2S samsung 25R a dát BMS 2S 20A? Stejně ten článek dá stejně max. 20A.

  • @georgmuse
    @georgmuse Před 3 lety

    Díky za super video. Zajímaly by mě dvě věci prosím, zdroj takového pěkného lanka (našel jsem pěkné 16m2, ale za metr chtějí 200) a kde se koupí ta padnoucí hlavička na Parkside gravírku :)

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 3 lety +2

      Je to placata licna, da se koupit i jako měděný oplet a splacnout. Další alternativy jsou připájet tam niklovej / niklovanej pásek co se jinak běžně boduje, a nebo sehnat podobnej pásek z mědi.
      A o tom sklíčidle jsem mluvil ve své recenzi na tu dremelku, je tam někde i přesně typ

    • @georgmuse
      @georgmuse Před 3 lety

      Super, díky moc, najdu si to :)

  • @Dzony322
    @Dzony322 Před 2 měsíci

    Ahoj ako sa na teba nakontaktovat mam dve bosh baterky ktore umieraju ale vrtacka este ide ako ma vieme sa nejak dohodnut prosim ta dakujem krasne za odpoved tak som uz aj pisal email dakujem za odpoved

  • @bobikabobikovic5157
    @bobikabobikovic5157 Před 2 lety

    Pozdravujem majstra. Chcel by som sa spýtať, keď by sa ni-mh batérie nabijali nabíjačkou z Notebooku bol by vtom časom dáky problém? Lebo nabiť mi to nabije. Uvediem príklad: mám robotický vysávač s batériou ni-mh s požadovaným vstupom nabíjania 19V, pôvodný adaptér je zapatroseny a tak to nabijam nabíjačkou z notebooku. Dík moc za odpoveď.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 2 lety +1

      záleží kdo se staral o nabíjení. pokud dV detekoval externí kvádr nabíječky, může to být problém. Pokud je dV detekce uvnitř vysavače a samo se to odpojí, problém není.

    • @bobikabobikovic5157
      @bobikabobikovic5157 Před 2 lety

      @@jiribekr Díky moc za info.

  •  Před 2 lety

    Ahoj Jirko, předělávám starý akupack NiCd 14,4V na LiIon 4S. Budu tam mít BMS s balancerem a k napájení budu používat CC/CV měnič. Trochu tápu v otázce nastavení výstupního napětí měniče, kterým krmím BMS (dodavatel takový parametr neuvádí). 4 x 4,2 = 16,8V to je jasné, ale mám takový pocit, že ta BMS by měla dostávat o krapet větší napětí. Dokážeš poradit? A ještě mě napadá jedna otázka. Víš o nějakém hotovém modulu, který by dokázal alespoň opticky signalizovat (nebo i s možností odpojení napájení) , že je akupack nabitý a že je tak možno odpojit nabíječku?

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 2 lety

      BMS na sobě může a nemusí mít úbytek napětí, doporučím začít u 16,8V. Ony některý BMS odpojí nabíjení když zjistí, že na vstupu je vyšší napětí
      A jako signalizace nabití lze použít takový indikátor s tlačítkem, případně ledku signalizující CV režim měniče. To už bude baterka třeba na 90%.

    •  Před 2 lety

      @@jiribekr Děkuji za odpověď. Ano, je to tak. Napětí 16.8V plně stačí, všechny články se krásně dobily na 4,2V. Použil jsem BMSku s balancerém, která je ve videu v čase 5:45. Akupack dobíjím přes nabíjecí sokl od původní nabíječky. Ten sokl teď není nic jiného než jen redukce z jednoho typu konektoru na druhý a láká mě do něj dodělat ten ledkový indikátor, který se aktivuje poklesem proudu pod 100mA. Rozsvítí se ledka a vím, že mám nabito. Zkusím něco vymyslet…

  • @otasida9000
    @otasida9000 Před 2 lety +1

    zdravím, díky za skvělý návod, nemohl byste poskytnut typ komponent, které jste použil? lépe by se to na tom Amazonu lovilo :-)

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 2 lety

      konkrétně jaké komponent máte na mysli ?

    • @otasida9000
      @otasida9000 Před 2 lety

      @@jiribekr BSM jsem našel, ale nemůžu dohledat ten měřák úrovně nabytí... :-)

  • @pepinohofmanino7421
    @pepinohofmanino7421 Před 10 měsíci

    Dobry večer, moc dekuji za video i rady.
    Mám dotaz: pro nabíjení repasovaného aku packu 5S jsem použil dle Vašeho doporučení zdroj 24V 1A a cccv měníč, presto se mi nedaří aku pack nabít. Do aku packu jsem použil BMS 5S 100A.
    Kde by mohl být problém?
    Mohu ještě poprosit o zapojení diody, moc děkuji.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 10 měsíci

      No tak pack se musí dát nabít, tam není co zkazit, jen samozřejmě ten měnič bych nastavil na 21V. Stačí si ihlídat zapojení dle návodu BMSky a hotovo

    • @pepinohofmanino7421
      @pepinohofmanino7421 Před 10 měsíci

      Dobré ráno, podle videa jsem výstup nastavil na 21V. Trochu tapu se zapojením BMS. Typ , který jsem použil jde zapojit na 3, 4 nebo 5S. Jde zapojit i na Same nebo Split.
      Zkusím poresit.
      Děkuji za info. Hezký den.

  • @makeiteasycz4759
    @makeiteasycz4759 Před 5 měsíci

    Ahoj, neznám v okolí nikoho tak znalého, tak se rovnou zeptám tebe 🙂 Podařilo se mi na sběrném dvoře najít baterku z elektrokoloběžky, 48v 10Ah, 52 článků INR18650S- 2500mAh. V baterce bylo 8 článků na úplné nule, ty jsem vyřadil rovnou. Zbytek jsem opatrně vykuchal a roztřídil. Zaskočila mne ale nemilá věc.. Spousta z nich vyloženě teče. Některé vytekly a zkorodovaly kolem + pólu, některé nesou jen lehké stopy vytékání. Evidentně se jedná o baterie špatně zatěsněné už z výroby, kdy to kolem plusu prostě kvalitně netěsní. Soudím tak podle datumu výroby, které je 2020, takže jsou poměrně nové. Jak bych podle tebe měl postupovat ? Aktuálně je měřím, a vypadají že kapacitou budou celkem ok, ale nevím jestli je bezpečné je použít do nějakého malého packu... Je mi líto je všechny vyhodit, když budou mít kapacitu v pohodě a nejsou moc staré... Díky předem za odpověď 🙂

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 5 měsíci +1

      Občas to může být voda, občas to může být příliš silné bodování, které propálilo pól.
      Poškozené články bych určitě nepoužíval, nestojí to za to. Budou pořád téct a odejdou dřív.

    • @makeiteasycz4759
      @makeiteasycz4759 Před 5 měsíci

      @@jiribekr díky za odpověď, ono to teče vždy kolem plus pólu, u mínusu je to vždy perfektně suché... U některých je také vidět, že už někdy tekly, a je tam po tom stopa, ale jinak jsou suché... Tak nevím no... asi si z toho zkusím nechat pár, které jsou perfektně suché, a vyrobím z toho nějaký pokusný pack... Ani mi nejde o výdrž, klidně ať si po pár letech odejdou. Spíš mi jde o bezpečnost, aby mi to nechytlo třeba při nabíjení...

  • @mikifux6448
    @mikifux6448 Před 3 lety +2

    Z které části naší republiky jsi. Zajímavé nářečí (snad). Viz "zalepit tavnej pistolej" je zvláštní a nemůžu si to nikam zařadit.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 3 lety +2

      částečně to bude podkrkonošské nářečí

  • @mirobucko4
    @mirobucko4 Před 2 lety

    Mozem sa opýtať potrebujem batérie do elekro kolobesky aké by ste mi poradilii

  • @hromyblesky121212
    @hromyblesky121212 Před 2 lety

    Ahoj. Prosim te o radu. Clanek ktery na minusu pri bodovani vytekl je uz KO? Podarilo se mi to zacinovat, ale nemam z toho dobry pocit. Diky za odpoved

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 2 lety

      Každý by řekl, a je to asi nejsprávnější, že ano, KO, a dokonce nebezpečný. Osobně jsem se svojí kondenzátorovou bodovačkou propálil hodně mínus pólů zkušebních baterek, a popravdě, všechny z nich jsou dodnes OK. Jsou funkční, elektricky se jeví jako OK, ale jsou potenciálně nebezpečné a mají sníženou životnost.
      Nejbezpečnější je ten článek vyhodit. Ale pokud se dá upotřebit, plácnu, někde na zahradě do solárního světýlka, tak by neměl být problém. Powerbanku bych z něj rozhodně nestavěl, a ani bych ho neuchovával v autě atd.

    • @hromyblesky121212
      @hromyblesky121212 Před 2 lety

      Diky. Chapu. Vyhodim. Je do aku naradi a s pocitem ze mi vyhori auto nebudu v pohode :)

  • @mireknemec1354
    @mireknemec1354 Před rokem

    Dobrý den. Tu Šotkyho diodu lze použít jakoukoliv? Nebo podle závěrného napětí a jaké to tedy má být? Děkuji

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před rokem

      Dimenzovat na 2 až 3 násobný proud, a zaverne napětí aspoň o půlku vyšší než napětí baterie v plně nabitém stavu. A nic by se nikdy nemělo stát

  • @warkillCZ
    @warkillCZ Před 2 lety

    Zdravím, rád bych si opravil aku šroubovák asi z 90. nebo 00. let Bosch PSR 3,6V. Myslel jsem, že bych tam dal 1x 18650. Jen nevím, jakou tam dát elektroniku. Od oka jsem narazil na produkt Nabíječka Li-ion článku TP4056 s ochranou microUSB s popisem: "Tento modul používá regulátor nabíjení TP4056 Li-Ion IC a samostatnou ochranu IC." Krom funkcí ohledně nabíjení má: Nadproudová a zkratová ochrana a Soft-start - omezí proud. Chtěl bych požádat o radu, zda je to vhodná elektronika i pro ochranu při používání šroubováku nebo jen pro nabíjení. Děkuji

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 2 lety

      Pro šroubovák je obávám se moc slabý, modul s TP4056 samozřejmě znám moc dobře. Je omezený na necelé 3A, což je pro šroubovák málo. Pro nabíjení je ten obvod vhodný, ale pro ochranu proti podvybiti bys použil nejakou 1S BMS na 12A, aby tam byla rezerva. Teoreticky od 6A by mělo stačit.

    • @warkillCZ
      @warkillCZ Před 2 lety

      @@jiribekr Díky moc, kouknu na to

  • @martinrohrer1995
    @martinrohrer1995 Před 3 lety +2

    Já ted taky repasoval 18/21 V baterii do vrtačky 5S s balancerem do baterie a použil sem originál nabiječku. Tohle moc ve videu nezaznělo, nebo sem si nevšiml.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 3 lety

      Používat originální Ni-MH/Mi-Cd nabíječky, které vypnou až při detekci dV/dT není moc moudré, nedá se na ně spolehnout. V praxi ty nabíječky nejčastěji nenabijou baterku na 100%, nebo vyhodí hned chybu, a nebo se budou chovat nepředvídatelně

    • @martinrohrer1995
      @martinrohrer1995 Před 3 lety +2

      @@jiribekr Ano je pravda že se diody na balanceru nerozsvítí všechny a nabiječka vypne při 20,4V což asi moc nevadí, jinak to funguje.

  • @petrslansky6659
    @petrslansky6659 Před 11 dny

    Lze sehnat i pajku s bodem tani cca 138C (Sn42/Bi58). Nezkousel jste takovym cinem pajet baterie??

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 11 dny

      Baterie ne, ale mám ten cín doma.

  • @kamenskypatrik
    @kamenskypatrik Před 3 lety

    Tie Niklové pásky by nešlo nabodovať dve vrstvy aby sa zvýšila prúdová zaťažiteľnosť?

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 3 lety +1

      jde je nabodovat přes sebe, ale je to takový divný a náročnější

  • @filipjaluvka1702
    @filipjaluvka1702 Před 3 lety

    8:47 Já tam to ložisko měl už z výroby.😃

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 3 lety

      obě dvě ložiska?
      na jaké revizi?

    • @filipjaluvka1702
      @filipjaluvka1702 Před 3 lety

      @@jiribekr Jj, obě dvě, PFBS 12 B2. Jsem si říkal, že je to vřeteno nějaký stabilní, tak jsem se mrknul dovnitř a hleděl jsem.😁

  • @matous.drahotusky
    @matous.drahotusky Před 3 lety

    Teď zrovna budu repasovat akumulátor do Black & Decker 9,6 v až mi ale dorazí články a deska

  • @matous.drahotusky
    @matous.drahotusky Před 3 lety

    Kolik článků mám použít do Black & Decker 9,6 v ?

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 3 lety +1

      Umax je 8*1,45 = 11,46
      Je to mezi dvěma a třemi články. Asi bych dal spíš tři a nabijel je na 12,0V maximálně

    • @matous.drahotusky
      @matous.drahotusky Před 3 lety

      @@jiribekr děkuji za odpověď já tu informaci nemohl nikde sehnat

  • @pgchem
    @pgchem Před rokem

    To sklíčidlo si odkial kúpil na tu gravírovačku? Mne sa tak isto pokazila a je mi lúto ju vyhodiť.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před rokem +1

      Mám to v recenzi na tu dremelku

  • @karelmichal5583
    @karelmichal5583 Před rokem

    Lze použít komplet odstrojený vnitřek Lidl aku 20V/2Ah,vložit do prázdného case po Ni-MH 18V , přidat konektor ,externí nabíječku do zásuvky Lithium 21 V? Asi nebude jako články 25R, ale použitelná. Jinak sledují tvoje videa a chválím. Pro domácího kutila zřetelné a použitelné. Děkuji.

  • @michalandrys8633
    @michalandrys8633 Před 4 měsíci

    Prosim jak se jmenuje vase zkupina na FB?

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 4 měsíci

      jmenuje se přesně
      Lidl - Parkside, Powerfix, Florabest, Silvercrest. Rady, zkušenosti,recenze

  • @mathiassamek
    @mathiassamek Před 3 lety

    Dobrý den. dá se ta bruska ještě koupit?. Děkuji

  • @kyl7612
    @kyl7612 Před 3 lety

    A co když jednotlivé akumulátory mají vlastní ochranu?

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 3 lety +1

      Takové akumulátory nejsou vhodné do nářadí, dají jen jednotky amper

    • @kyl7612
      @kyl7612 Před 3 lety

      @@jiribekr Já je použil do detektoru kovů. Původně tam bylo 10 Ni-MH a pro odlehčení jsem dal 4 ve velikosti AA. Zajímavé že šli nabíjet v paku stejně jako těch původních 10 stejnou nabíječkou.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 3 lety

      @@kyl7612 tak detíky žerou v řádu desítek až stovek mA

  • @martinhyska1206
    @martinhyska1206 Před rokem

    Netusis jak pripojt na makitacky lxt naradi neoriginilni baterii nebo zdroj? Je tam jeste nejaky 3 kontakt. Jsem to zkousel primo ze zdroje na ty 2 a nejede to.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před rokem

      Makita má třetí pin spínané plus sloužící jako "Baterie OK"

    • @martinhyska1206
      @martinhyska1206 Před rokem

      Takze to staci spojit a melo by to fungovat?

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před rokem

      myslím že by mělo, ale radši bych to dal přes rezistor

    • @martinhyska1206
      @martinhyska1206 Před rokem

      Myslis jako zmerit odpor na originalni baterii a zkusit to pres podobny?

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před rokem

      origo baterie to bude mit spinany pres tranzistor, experimentalne bych to zkusil pres odpor

  • @Miiiiiiiiiiiiiiira
    @Miiiiiiiiiiiiiiira Před 3 lety +2

    Video asi ok, ale to pajeni byla tragedie :) Zasvinenej hrot, cin nejdriv nabirat na hrot a pak ho rozpatlat po clanku, proboha proc? Par stovek clanku uz zapajenejch mam a vypracoval jsem si na to rychlej a spolehlivej postup: 1) clanky vzdy obrousit - dremel a cervene rezne kotoucky, brousit do krize 2) pocinovat clanky - ocisteny hrot polozit na povrch clanku, na spoj "tlacit" trub.cin a pritom hrotem lehce pohybovat. Tim vyuziju "kalafunu" z cinu a cin se krasne a rychle rozleje a spoji. 3) hned po pocinovani pro jistotu ochladit - sprej se stlacenym "vzduchem" a fouknout dnem nahoru. Mrazi to pak do minusovych hodnot, tak to neprehanet. Po pocinovani clanku si pocinuju i spojovaci draty/plisky a ty pak staci jen prilozit a kratce ohrat (plisky uz bez pridavani cinu) - vse se nadherne propoji. A oproti te hruze na videu to i vypada jako od lidi :) Pro jistotu pajena mista vzdy ochladim, ale kdo mel nekdy rozebranej li-ion clanek a vi, jak je to v nem konstrukcne resene, tomu je jasne ze kratkodobe ohrati mu nemuze ublizit.
    Co se tyka dlouheho skladovani, mam balancer externe v nabijecce a proste ji pripojuju vicepin.konektorem. Pak primo v akumulatoru zadne obvody nepotrebuju. Max.autopojistku proti primemu zkratu. A pro dlouhodobe uskladneni nabijim max 3,9V na clanek. Nabit naplno a strcit na pul roku do skrine tomu aku taky dost ublizuje.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 3 lety

      Metody připravit si cín na hrot vs přidávat cín jsem porovnával. S hroty, které mají menší tepelnou kapacitu je lepší si připravit už horký cín. Kdybych měl nějaké velké kopyto, tak stačí jen cín přidávat.
      Plisky, pokud je pouziju, je lepsi si lehce pocinovat predem. Na nektere niklovane se mi cin obcas nechytal.
      Ochlazeni clanku pripada v uvahu jen kdyz je dlouho prohrivan.
      A pajku mam spinavou protoze s ni proste pajim a cistim ji jednou za cas, coz zde uz bylo nacase, ale chtel jsem video stihnout jeste v nedeli

    • @Miiiiiiiiiiiiiiira
      @Miiiiiiiiiiiiiiira Před 3 lety

      @@jiribekr vsechno pocinovat predem, o tom zadna. Myslel jsem tim ze k pocinovanemu pasku uz neni potreba pridavat cin (taky uz jsem to u nekoho videl). Od doby co mam "dratenku", tak cistim hrot pravidelne jenom v ni. Staci zasunout, zakroutit doprava a doleva jako v kruzitku a je cisto. Je potreba mit dratenku v nejakem hnizde, aby byla lehce stlacena, pak to funguje skvostne.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 3 lety

      @@Miiiiiiiiiiiiiiira taky pouzivam dratenku, špongie stojí za prd

    • @Thales_WH
      @Thales_WH Před 2 lety +4

      @@jiribekr Pájka se má čistit průběžně protože ten nechutnej bordel co se tam jinak kumuluje - škoda slov. Takže žádné jednou za čas. Tvá videa mám rád, ale to pájení na tomto videu je opravdu tragédie. Hubka čistí mnohem lépe a šetrněji než drátěnka. Drátěnka poškozuje hrot a čistí na houby. Jen je třeba aby hubka byla čistá, a akorát vlhká (ani nacucaná vodou, ani vyschlá). Většina lidí jí má v dezolátním stavu a pak se diví že to nefunguje. Nestačí jí jen polít vodou a že dobrý, je třeba jí pravidelně propláchnout stejně jako hubky na mytí.
      Jinak mně se osvědčilo použít kvalitní tavidlo (postačující je i běžná např. Alpha RMA7, ale jsou i lepší a pochopitelně dražší) a 100W trafopájka s krátkou smyčkou z 2,5 drátu, konce pěkně na očka. Ta dodá během okamžiku tolik energie, o jaké se mikropájce s libovolným hrotem ani nesnilo, cín mohu přidávat rovnou a ne ho někde po kapkách přepalovat bokem. Spoje jsou pak v luxusní kvalitě technicky i vizuálně aniž bych článek zbytečně prohříval.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 2 lety

      @@Thales_WH S čistým hrotem jsem se dočkal asi dvou nadávek že tu pájku beztak nepoužívám, a se špinavým hrotem zase dostanu sodu že jsem prase.
      Člověk se nezavděčí všem....

  • @jakubsikorowski4747
    @jakubsikorowski4747 Před 2 lety

    co to je za kapalinu? na Nikl?

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 2 lety

      Běžně stačí kalafuna s lihem

  • @Martin-vf1jm
    @Martin-vf1jm Před 3 lety

    Mechanickou část bych zvládl,ale elektrickou už ne. Potřeboval bych odborný výcvik.

  • @frenklinoscz4659
    @frenklinoscz4659 Před rokem

    může to vybouchnout když to pájím tyhle baterie ? :D

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před rokem +1

      může to baterie poškodit na životnosti. K výbuchu by došlo jenom v extrémním případě

  • @Hexagon.on.Saturn
    @Hexagon.on.Saturn Před 10 měsíci

    Nimh a Nicd se počítá stejně? Když mám nicd 18v tak tam dám pět Lithiovek?

  • @jaroslavaholecmatejkova9049

    Jiříku ? Mám přesně tu 12V DeWaltku, měla jsem dvě ale já jednu omylem vyhodila :-( . Ale když na to koukám, sama to repasovat nezvladnu. Vy byste mi to repasnul ? Samozřejmě zaplatím.....

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 2 lety

      Bohužel repasy pro cizí nedělám, musel bych vystavovat fakturu v podstatě za nic, a aby se mi to vyplatilo, musel bych účtovat hodinovku a to se pak zase nevyplatí zákazníkovi. Dělám tedy repase jen pro sebe a nejbližší známé.

    • @jaroslavaholecmatejkova9049
      @jaroslavaholecmatejkova9049 Před 2 lety

      @@jiribekr 😭😭😭😭

  • @tibormatko1734
    @tibormatko1734 Před 3 lety +2

    Vidiet ze si v tomto obore odbornik to sa musi nechat :)

  • @sforman2622
    @sforman2622 Před 2 lety

    No je vidět, že pájet moc neumíš (nabíráš cín na pájku, kde se stíhá pálit- cín se přidává do místa pájení nenabírá se na hroty). Ale jinak pěkné a poučné video.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 2 lety +1

      Promiň, ale rád bych viděl tebe jak budeš pájet když máš před sebou mobil na trojnožce a pájíš podle obrazovky telefonu

  • @jakubjanca523
    @jakubjanca523 Před rokem

    Dobrý den, koupil jsem 18650 baterie každá 1200mAh. Poskladal z nich battery pack a dal battery management system. Když to změřím leze z toho 18V což přesně potřebuji, ALE když to dám do vrtačky, tak neběží. Nemá někdo nápad co s tím je, předem děkuji Jakub Janča

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před rokem

      Ty 1200 mAh články jsou nízkoproudé, odkud jste je vzal ?

    • @jakubjanca523
      @jakubjanca523 Před rokem

      @@jiribekr koupil jsem je za pár kaček. Ale já ve své vrtačce mám baterky také 1200mAh

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před rokem

      To budou čínské šmejdy typu ultrafire, které jsou příliš slabé na pohánění jakéhokoliv nářadí, takže nejdřív bych použil vhodnější články. Protože BMS může klidně odepínat zátěž kvůli poklesu napětí baterií

    • @jakubjanca523
      @jakubjanca523 Před rokem

      @@jiribekr nene to si nemyslím většinou je to mix Samsung, Sony, LG nebo Panasonic. Je to od pána který je vyřadí že mají sníženou kapacitu.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před rokem

      Pokud má Li-ion sníženou kapacitu, je před smrtí. A 1200mAh nemá žádná značková baterie, a ani se tomu většinou neblíží.

  • @pijavicewar8115
    @pijavicewar8115 Před 3 lety

    O profesionální repasi se mluvit nedá ale když to někdo doma zkusí proč ne...

  • @atilaigelit2528
    @atilaigelit2528 Před 3 lety

    mal som raz staršiu ale novú baterku samsung, po prispajkovani plusoveho pólu som zacítil smrad. Samozrejme batťerka vytiekla doteraz neviem prečo. nijako extremne som to neprehrieval

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 3 lety

      Jedna z milionu baterek může být vadná, bohužel

    • @atilaigelit2528
      @atilaigelit2528 Před 3 lety

      @@jiribekr bohužial no

  • @otasida9000
    @otasida9000 Před 2 lety

    BSM jsem našel, ale nemůžu dohledat ten měřák úrovně nabytí... :-)

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 2 lety

      5S capacity indicator
      Vyhledávání podle klíčových slov

    • @otasida9000
      @otasida9000 Před 2 lety

      diky!

  • @vini5528
    @vini5528 Před rokem

    Majsterko a viete vy prečo sú články z výroby bodované a nie pájkované ?

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před rokem

      Samozřejmě:
      Bodování - levnější, rychlejší, méně náchylné na špatný postup
      Pájení - spolehlivější spoj, nižší odpor, jde provést s běžně dostupnými nástroji, ale vyžaduje správnou techniku

    • @vini5528
      @vini5528 Před rokem

      @@jiribekr Bodovanie je používané preto, že je najmenšia prestupnosť tepla do článku !!! Teplo spôsobuje chemickú reakciu a rýchlejšie stárnutie článkov. Čiže viete ........

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před rokem

      Nemusíte mě zkoušet nebo poučovat. Kdo ví jak pájet články, tak s tím nebude mít problém.

  • @Batik12
    @Batik12 Před 2 lety

    příšerně moc omáčky a balastu, důležité věci se v tom ztrácí, co mi je po tom že baterie z venkovního projektu zkorodovali, ono stačí i to že pouzdro je z oceli která se ne zrovna nejlépe pájí cínem, pak není čas a musí se žvanit anglicky a tím celé video pro mě ztrácí hodnotu...

  • @ninjaman350
    @ninjaman350 Před 3 lety

    Lithiove baterky by sa nemali pájkovať. Takto ich len zničíš.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 3 lety +1

      Jak jsem ve videu i pod videem řekl, jaké jsou výhody a nevýhody třech řešení bylo již zmíněno ve videích předchozích

    • @ninjaman350
      @ninjaman350 Před 3 lety

      Jasné, jasné,ale predstav si, že nejaký amatér to začne robiť podla tohto videa, a možno mu baterka vybuchne v ruke.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 3 lety +2

      @@ninjaman350 lidi se na postup pájení článků ptají pořád, a ti co se nezeptaji, nebo se jim dostane špatné odpovědi to udělají blbě. A těm to pak bouchne nebo shnije.
      Jak jsem ve videu říkal, lidi to chtějí pořád vědět. Na malé proudy to není optimální, ale když to nechtějí nebo nemůžou jinak udělat, ať to udělají správně.
      A mimochodem když z akupacku tahám přes 50A, tak na to nestačí ani tlustý nikl a pájení je jediná cesta. Ale to jsme u jiného důvodu

  • @KutilDomacihoTypu
    @KutilDomacihoTypu Před 7 měsíci

    Dobrý den Mistře koukal jsem na vaše video a taky si zrepásnu svoje mrtvé akumulátory. Jen bych chtěl vědět jak zjistím že je akumulátor nabitý?
    Děkuji za odpověď

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 7 měsíci

      Nepletete si mě s drátěnkou ?

    • @KutilDomacihoTypu
      @KutilDomacihoTypu Před 7 měsíci

      @@jiribekr ne :-) já jsem myslel jakože se někde rozsvítí zelená nebo něco takového

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 7 měsíci

      Jo tak. No, u Parkside obecně platí, že dokud svítí zelená, OK, a jakmile zhasne, dát nabít. Na oranžovou už ty baterky moc práce nenadělají.
      Jinak rozsahy lithium)ion jsou:
      2,5V bezpečné minimum | 3,0V provozní minimum | 3,63V 50% | 4,2V 100%
      Po vynásobení pěti články v sérii v X20V akupacku to máme 15V vybito, 18,2V 50% a 21V nabito
      Pokud se jedná o ty nabíjecí DC měniče, tak ty svítí rudě v CC, modře v CV když teče proud a zeleně v CV když proud už neteče

    • @KutilDomacihoTypu
      @KutilDomacihoTypu Před 7 měsíci

      @@jiribekr Děkuji