Jak zrobić grządkę bez kopania za pomocą kopania i ściółkowania kartonem od zera do posiania fasoli.

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 22. 08. 2024

Komentáře • 38

  • @fangavw1479
    @fangavw1479 Před 25 dny

    Podziwiam, zazdroszę i trzymam kciuki 👍😁

    • @NaSkrajuGaju
      @NaSkrajuGaju  Před 24 dny +1

      @fangavw1479 dużo pracy i nauki przed nami, ale swoje już jemy :)

  • @aspe4maze
    @aspe4maze Před 3 měsíci +4

    Karton jest robiony z makulatury - wszelaki syf, farby, lakiery, rozpuszczalniki - imponujący skład chemiczny. Smacznego!

    • @NaSkrajuGaju
      @NaSkrajuGaju  Před 3 měsíci +2

      @aspe4maze badałeś, czy powtarzasz zasłyszane opinie? Wszak ja tylko pokazuję co robimy i jak można to zrobić, nie zmuszamy nikogo do używania kartonu, który z pewnością nie jest ekologiczny, ale póki co wybieramy mniejsze zło, bo nie mamy czego innego do ściółkowania.
      W kartonie jest znikoma ilość farb, lakierów i rozpuszczalników bo trawiony jest w zasadzie sodowej, są kleje skrobiowe, jest trochę szkła wodnego. Kartonu nie robi się z białych czy błyszczących papierów bo się to nie opłaca.
      Nie badałem składu, ale sądząc po wycofywanych produktach z Lidla czy Biedronki to w rzodkiewkach z przemysłowej uprawy jest więcej metali ciężkich niż w kartonie. Jak uzbieram kasę to zrobię badania, bo jak na razie jest tylu przeciwników kartonu co i zwolenników, ale nikt żadnych badań nie pokazał, więc bazujemy tylko na domysłach i każdy dokonuje swojego wyboru.

    • @aspe4maze
      @aspe4maze Před 3 měsíci +3

      @@NaSkrajuGaju Robisz filmy, chcesz zarabiać to musisz liczyć się też z negatywami. Badań jest multum, artykułów też. 2 tyg temu widziałem nawet - ktoś pokazywał w filmie na YT skład chemiczny kartonu. Przecież ja Ci też nie nakazuje przestać używania. Ale taka moja opinia i przekazuję.

    • @NaSkrajuGaju
      @NaSkrajuGaju  Před 3 měsíci +1

      @@aspe4maze jasne, to oczywiste. Zapytałem tylko o badania, bo nigdzie ich nie znalazłem, jedyne co znalazłem to zalecenia i nieprzekraczalnej zawartości różnych rzeczyw kartonie, ale takie są praktycznie dla wszystkiego i niewiele mówią. Dlatego chętnie zobaczyłbym badania tektury. Bo być może faktycznie jestem w błędzie i robię źle? Zrezygnuję z tektury tak szybko jak będę w stanie. Na razie póki co jej używam jeden raz w całym życiu grządki.

    • @jarekskiba1205
      @jarekskiba1205 Před 3 měsíci +2

      Na pewno nic zdrowego w tej tekturze nie ma. Ale widziałem gorsze rzeczy.. Ludzie rundapem sobie pryskają całe podwórko a na środku ogródek. SMACZNEGO!

    • @michalnowak5058
      @michalnowak5058 Před 3 měsíci +1

      Możesz podać linka do tego filmu❔❓❔

  • @elzbietapospiech4026
    @elzbietapospiech4026 Před 3 měsíci +1

    ...i moje doświadczenie -od momentu wyściółkowania trawą należy pod wieczór dooobrze podlewać- to wtedy tak nornice nie robią tuneli pod ściółką (bo jak tylko trochę trawa podeschnie, to w nocy norniczki buszują w zagonie. W dzień nie buszują :)

    • @NaSkrajuGaju
      @NaSkrajuGaju  Před 3 měsíci +1

      @elzbietapospiech4026 uups, o nornicach nie pomyśleliśmy, pewnie dlatego że ich póki co nie ma, ale pewnie za sucho. Będziemy czujni, dzięki za podpowiedź, aż pójdę sprawdzę w truskawkach.

  • @oleander9628
    @oleander9628 Před 3 měsíci +2

    Dzień dobry fajnie Pan nagrywa pozdrawiam 😊❤❤

    • @NaSkrajuGaju
      @NaSkrajuGaju  Před 3 měsíci +2

      @oleander9628 dziękuję, często spontanicznie i bez przygotowania, ale przynajmniej bez ściemy :)

  • @Proxsimus
    @Proxsimus Před 3 měsíci +2

    "Łapkuję", subskrybuję, komentuję i udostępniam dla zasięgu! Ma Pan we mnie nowego widza.

    • @NaSkrajuGaju
      @NaSkrajuGaju  Před 3 měsíci +2

      @Proxsimus cieszę się że to się komuś przydaje :)

  • @PoetawDrodze
    @PoetawDrodze Před měsícem +1

    Witam Was z Gniazda Utkanego pod Lasem. Popatrzę sobie, może coś dla siebie "zabiorę"? Ja tylko motyką i grabiami pracowałem. 😁Pozdrawiam z Borów Tucholskich. Stanisław Utkany

    • @NaSkrajuGaju
      @NaSkrajuGaju  Před měsícem

      @PoetawDrodze motyka, grabie, szpadel, wszystko fajne, tylko latka lecą i coraz mniej się chce fizycznie zaiwaniać. Więc rozkminiamy, co by tu zrobić żeby się nie narobić, choć to na wsi pewnie niemożliwe.

  • @PoetawDrodze
    @PoetawDrodze Před měsícem +1

    Ja mam osobistego bociana u siebie. to Jego poproszę, może pomoże? ;)

    • @NaSkrajuGaju
      @NaSkrajuGaju  Před měsícem

      @PoetawDrodze my będziemy próbowali oswoić tego naszego, ale tak żeby go raczej przyzwyczaić do obecności człowieka, ale do karmienia, żeby nie miał potem problemy z szukaniem jedzenia dla siebie i rodziny samemu. Fajny taki bocian kroczący 10 metrów obok Ciebie :)

  • @helenamoj1472
    @helenamoj1472 Před 3 měsíci +1

    Widzę że na emeryturze wyemigrowali państwo na trawnik.

    • @NaSkrajuGaju
      @NaSkrajuGaju  Před 3 měsíci +1

      @helenamoj1472 trawnik jest tymczasowy, kosimy bo potrzebujemy czegoś do ściółkowania.

  • @marcinbb
    @marcinbb Před 3 měsíci

    Ej to będzie rolnictwo...? poza areałem na działce macie coś jeszcze? Ja bym szedł w zaparte w konopie siewną, u mnie niestety nie można pomimo posiadania kwalifikowanych nasion. Więc muszę iść w cholernie ostre papryki

    • @NaSkrajuGaju
      @NaSkrajuGaju  Před 3 měsíci

      @marcinbb coś tam będzie, ale wszystko po kolei. Przecież my tam mieszkamy od połowy stycznia :) Moglibyśmy robić coś od razu, ale braki sprzętowe nie pozwoliły na uprawę pola, a okazuje się że rolnik nie jest zbyt chętny żeby robić jakieś usługi, co mnie trochę dziwi. o a teraz jakakolwiek uprawa nie ma sensu, bo przy tej suszy wszystkie zasiewy słońce wypali. Więc zostaje jesień albo wiosna na przyszły rok. Co będzie tego jeszcze nie wiemy.

    • @kaska180379
      @kaska180379 Před 3 měsíci

      Może u rolnika brak odpowiednio małego/ duzego sprzętu...

    • @NaSkrajuGaju
      @NaSkrajuGaju  Před 3 měsíci +1

      @@kaska180379 ano na dziś brak. Priorytetem było skończenie budowy i na początku nawet nie myśleliśmy żeby coś w tym roku próbować uprawiać. Mamy nadzieję wzbogacić się na jesień o mały traktora i wtedy będzie łatwiej

  • @marekostrowski8900
    @marekostrowski8900 Před 3 měsíci

    Po pierwsze to nie jest tornado. Po dugie - kartony ? Really ? No i taką glebogryzarką to mnożna przy takim poletku w zębach podłubać.

    • @NaSkrajuGaju
      @NaSkrajuGaju  Před 3 měsíci

      @marekostrowski8900 glebogryzarka jak widać sprawuje się całkiem dobrze i jest zdecydowanie lepsza od kopania szpadlem. Kartony - tak, póki co nie mam dostępne lepszego zamiennika.
      Pochwal się proszę jak uprawiasz swoje grządki, może wszyscy znajdą jakąś cenną poradę.

    • @marekostrowski8900
      @marekostrowski8900 Před 3 měsíci +1

      @@NaSkrajuGaju bez kartonów, agrotkanina, wczśniej przekopane i nawiezione obornikiem granulowanym i wapno 3 w 1. Na uprawy będę wycinał odpowiednie miejsca w tkaninie. Podlewanie linią kroplującą z kompensacją.

    • @NaSkrajuGaju
      @NaSkrajuGaju  Před 3 měsíci

      @@marekostrowski8900 o i super, do tego zmierzamy poza agrotkaniną, bo tej w ogóle używać nie będziemy. Zwłaszcza tej tkanej plastikowej, bo to katastrofa, ta materiałowa też jest jak się okazuje plastikowa, więc wybraliśmy tymczasowo mniejsze zło w postaci kartonów.
      Wycinanie w tkaninie powoduje, że po kilku latach masz ją poprzecinaną jak sito, bo wszak na jednym miejscu nie uprawiasz ciągle tego samego. No i agro całkowicie odcina ziemię od spodu, zwłaszcza ta plastikowa, karton się rozłoży i po roku go nie ma.
      Kompostu, obornika na razie nie mamy, linii kroplującej też nie. Oczywiście to jest w planach, ale nie od razu, bo potrzeba na to czasu i środków bo to na razie 10 arów a w przyszłym roku 30-50 i to już robi skalę wydatków.
      Dzięki za podzielenie się jak to robisz.

    • @marekostrowski8900
      @marekostrowski8900 Před 3 měsíci +2

      @@NaSkrajuGaju tkaninę zabszpieczam przed siepaniem. W planie zdejmowanie co 2 lata, lekki przekop, nawóz po całości i ponowne założenie.

    • @NaSkrajuGaju
      @NaSkrajuGaju  Před 3 měsíci

      @@marekostrowski8900 aa, czyli chcesz zmieniać co dwa lata. My mamy nieco inne podejście. Karton tylko raz. Na to ściółka i co roku warstwa kompostu. Przekopania (cy przegryzienie) tylko raz i potem już bez kopania.
      Ale przed decyzją zrobię jeszcze dół badawczy, bo ziemia w ogródku mi się zachowuje bardzo dziwnie. Zrobię odkrywkę, żeby zobaczyć strukturę warstwy próchniczej i tego co pod nią. Może się okazać, że wszelkie metody to walka z wiatrakami i nic z tego nie będzie. Wtedy wyjściem będzie koparka i przewiezienie ziemi z innej części pola na tą, bo zakup prawie 500 ton ziemi czy kompostu nie wchodzi w grę