Zrozumieć pamięć | Joanna Kuciel-Frydryszak i Ewelina Szpak

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 7. 09. 2024
  • Dlaczego sięgamy dziś po opowieści chłopek i chłopów? Jak rozumieć zwrot ku ludowości w kontekście przemian polskiej pamięci?
    Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Zrozumieć pamięć: między reportażem a nauką. Małgorzata Pakier porozmawia z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” i Eweliną Szpak, autorką publikacji „Mentalność ludności wiejskiej w PRL. Studium zmian”.
    W głośnej książce „Chłopki” Joanna Kuciel-Frydryszak sięga do źródeł z przeszłości, by opowiedzieć współczesnym czytelniczkom i czytelnikom historię naszych babek i prababek. Opisuje ich codzienność, obawy i pragnienie zmiany. W opowieści tej słychać echo debaty społecznej ważnej także z perspektywy dzisiejszej.
    Historyczka Ewelina Szpak przedstawia ludność wiejską w PRL, bada reakcję społeczności wiejskiej na zmianę, krytycznie posługując się naukowym pojęciem mentalności. Interesują ją przy tym takie obszary życia, jak polityka, praca, czas wolny, sąsiedztwo, higiena, czy religijność.
    Książka prof. Eweliny Szpak dostępna jest do pobrania: www.academia.e....
    Cykl powstaje we współpracy z Europejską Siecią Pamięć i Solidarność i Centrum Badań nad Pamięcią Społeczną.

Komentáře •